PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fenni muayene istasyonlarından korkmayın

opeldostlar
19-01-2009, 18:02
arkadaşlar bugün asst 16/30 da muayeneye gittim sıra numaramı aldım 17/30 da sıram geldi girdim yaptırıp çıktım korkacak öyle yok 2 tüp 2 ilk yardım çantası vsvs die balon haberlere inanmayın
1 tüp tarihi yakın yangın tüpü ilk yardım seti ve reflektör ,ilk girişte bakılıyor bu ok.
parklar farlar sinyaller kontrol ve plaka lambaları
altda yağ kaçağı olmayacak
eksozda çürük olmayacak
ön ve arka lastik ebatları taşıyıcı üstündekiler mesela ön 2 lastik eş ebatda olacak arka 2 başka markada olsa sorun yok sadece ebatları aynı ve dişleri iyi olsun yetiyor
ön takım kontrolü
özellikle gitmeden önce ÇOK ÖNEMLİ DETAYLI BAKILAN VE BİR ÇOK ARAÇ KALAN SERİ
far ayarı bunu yaptırıp gidin
eğer muayene harcı 123.00 ytl eğer muayeneniz geçmiş ise geçen aylar için fark alınıyor bunu otmtk bilgisayar ayarlıyor 125 le gitmeyin bi kaç ay yada sene geçik ise fazla para bulundurun yanınızda
fren ler ön ve arka + el freni detaylı kontrol ediliyor
arabada hafif ezikler önemli diil çürük ve aşırı vuruk olmadığı takdirde geçiyosunuz
saat 18.00 a kadar vezneleri açık akşamda 20.00 a kadar hatta yoğunluk varsa 22.00 a kadar çalışıyolar.
sabah erken gitmeyin gidiş saatini 16.00 gibi ayarlarsanız yoğunluk olmuyor ve en geç 17.17/30 gibi işiniz bitiyor
NACİZANE BİLGİNİZ OLSUN
ve çok beğendim olması gereken gibi olmuş kargaşa yok yok önüme geçti yok bilmemne :):) bitmiş renkli cam aşırı koyu diilse hafif kusur a giriyor ve kalmıyosunuz
1.EKSOZ PULUNUZ
2.TRAFİK SİGORTANIZ
3.LPG VARSA SIZDIRMAZLIK BELGENİZ
4.BORCU YOKTUR KAĞIDI
5.RUHSAT
Bİ ÖNEMLİ DETAY DAHA ALTTA YAZIYORUM BU ÇOK ÖNEMLİ

eğer aracınız 34 plaka diil ise bulunduğunuz ile sevk ediliyosunuz fakat bizim saçma bürokrasimize ek devlet bi çözüm üretmiş oda şu yasal olanı yazıyorum
aracın 07 plaka muayenen bitik dielim seni antalyaya sevk ediyo nası gidicen masraf vs dünyaa gidiyosun trafik polisine bnm muayenem bitik bana ceza yaz diyosun
YURDUMA BAK :):) 62 000 cezası hemen yazıyo ve canlı para ayağada gelmiş :) ,seni karayollarına sevk ediyo ordan çekme belgesi alıyosun o izin belgesi ile muayeneni istediğin yada bulunduğun ilde yaptırıyosun :):) bugün öğrendim ve antalyaya yada başka illere yapacağın yakacağın yakıt masraf vs bi yana 62 000 ytl lik ceza ile bu iş oluyo maddesi ve yasal olanı bu
:):):):) saygılar bilginize
saygılar

ufuck
19-01-2009, 18:04
p.i.s. abi:):):) ben çürüklerden dolayı geçemedım :(:(:( öle dolaşıyorum

onursumer
19-01-2009, 18:36
bilgiler için teşekkurler

sormak istediğim xenon farlar hakkında problem yaratıyorlarmı ayarları düzgünse?

ayarlarım nekadar düzgün olsada far yapısından 8000k bayağı dağılıyor ? eğer sorun olucaksa sokmem 10dk soker giderim :) benimde 2 ayım kaldı geliyor zamanı ;)

Mr.K
19-01-2009, 18:39

sormak istediğim xenon farlar hakkında problem yaratıyorlarmı ayarları düzgünse?

ayarlarım nekadar düzgün olsada far yapısından 8000k bayağı dağılıyor ? eğer sorun olucaksa sokmem 10dk soker giderim :) benimde 2 ayım kaldı geliyor zamanı ;)

onur ayarlari duzgun olsada dagilmasindan goz aliyo diyebiilirler:)

sen en guzeli sok en kotu balastlar kalsin yerinde sokmessin,normal ampullerini tak ballastlarinda baglantisini sokersin bi sorun olmaz,sonra gene taktirip ayarlarini yapip gezersin.bosuna ufacik bi xenondan sorun yasama derim :) ;)

onursumer
19-01-2009, 18:42
evet pek güvenmemek lazım onlara ben oturur sokerim 20 dk gitmeden once :)

yiit
19-01-2009, 19:07
plakanın ait olduu şehire sevk edilme olayı baya saçmaymış kaç kaçabildiin kadar mantıına devam o zaman

Tugral
19-01-2009, 19:26
plakanın ait oldugu sehre göndermiyorlar. Ülke kuzey ve güney olarak ikiye bölünmüş durumda. Güney plakalıysan güney bölgelerinden birinden yaptırtabiliyorsun. (Ankara altı... ) Bunuda TUV turk yapmamıs devlet ihale verirken 2 bölge olarak vermiş. Ama iki bölümüde TUV alınca ihaledeki dangalaklık yüzünden bu şekilde kalmıs. Cözümü cok zor malesef böyle gidicek

opeldostlar
19-01-2009, 20:08

xenon farlara bi problem yok sadece far yıkama modülü istiyorlar o kadar far yıkamaların varsa ve çalışıyorsa geçtin demektir
bugün herşeyi detayına kadar sordum öğrendim

onursumer
19-01-2009, 20:11
far yıkama falan yok allahtan çok detaylı değil arabam :) sıra olmasın yeter benim için oyle gozukuyor :)

FaBeRgE
19-01-2009, 20:45
Güzel bir paylaşım teşekkürler,

Zenon içinde benim bildiğim mercek+yıkma şart ama az kusurlu mu çok kusurlu mu onu bilemicem :)

Alican
19-01-2009, 21:18
2001 yılından itibaren xenon bulunan araçlarda far yıkama tertibatı olmak zorunda yoksa xenonları söküp gitmeniz lazım.

m.kaan46
19-01-2009, 21:49
++ lpg sızdırmasına çok dikkat ediyorlar. arabayı orj olarak istiyorlar.üstündeki aksesuarlara bile hafif kusur yazıyorlar(spoiler mesela).geçemediği takdirde 1 ay mühlet yaptırıp geliyorsun gene geçmesse paran yanıyor.böle bi kötü yanda var.

chiefkadir
19-01-2009, 21:59
Mevzuat değişiyor yakında.Aksaklıklar giderilecekmiş.Artık isteyen istediği İl'de yaptırabilecek..

http://haber.gazetevatan.com/Arac_muayene_cilesi_cozuluyor/218998/44/Otomobil

opeldostlar
26-01-2009, 11:42
arkadaşlar değişmesi baya sürer siz anlattığım gibi yapabiliyosunuz muayenesiz dolaşmak ceza yemek yerine defalarca 1 defa yiyip halledebiliyosunuz bilginize mevzuatı beklersek oooohooo bu ülkede

Ahmet Saraçoğlu
26-01-2009, 11:58
1. araçlar çok sıkı kontrol ediliyor ve bende orta ton cam filmi ve junyan angel lı far var.emin olmamakla beraber biryerde aracın park ışıklarının sarı yanması gerekli deniyordu.Bu far setindeki parklar değişme özelliği olmayan kendinden led diyotlu beyaz ledler.Acaba bu park lederi ve orta ton cam filmi sorun teşkil edermi?Çok zor da olsa İstanbuldaki orjinal farlarımı bavulla yanıma almamı gerektirecek kadar ciddimidir durum?

2.bir diğer sorunsa tüvtürk istasyonlarının ülke genelinde kuzey ve güney olarak ayrılmış olması.Yine emin olmamakla beraber bölgeler arasında plaka kaydı hangi bölgedeyse haricinde muayene yaptırılamıyormuş.Yani istanbul kayıtlı arabamı ankarada muayene edemiyormuşum.Bu konu hakkında bilginiz varmı?Eğer bu doğruysa aracı Ankaradan muayene ettiremeden İstanbula getirirken olası bi trafik kontrolünde veya allah korusun bi hasar da bağlanmaması için ne yapmalıyım.?

soru mun bölgelerle alakalı olan kısmını tüvtürk e sorduğumda verilen cevabıda yazıyorum ,, o yazı ve vereceğiniz bilgiler doğrultusunda ne yapmalıyım??

Sayın Ahmet Saracoğlu,

Öncelikle müşterimiz olarak tarafımıza iletmiş olduğunuz görüş, öneri ve sorularınızın bizler için bir gelişim fırsatı olduğunu belirtir, göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyet için teşekkür ederiz.

Aracınız kuzey bölgesi illerimizden biri olan İstanbul iline tescilli olduğundan, aracınızın periyodik muayenesini, -kuzey güney bölge ayrımından dolayı- kuzey bölgesinde bir istasyonda yaptırmak durumundasınız. Size en yakın kuzey bölgesi illerini ekteki bilgi dosyasından inceleyebilirsiniz. Aracınızda tadilat sonrası muayene veya zorunlu muayene durumu söz konusu olduğunda ise kuzey güney bölge ayrımı gözetilmemektedir.

Bu açıklama doğrultusunda, aracınızın muayenesini yaptırabilmeniz için ortaya çıkan alternatifler şu şekildedir:
Aracınızın periyodik muayenesini kuzey bölgesi illerinde bulunan bir TÜVTURK muayene istasyonunda yaptırabilirsiniz.
Aracınızda yapılacak bir tadilat muayenesi var ise, kuzey güney bölge ayrımı gözetilmeksizin Türkiye’deki tüm istasyonlarımızda tadilat sonrası muayenesi yaptırılabilmektedir. Tadilat sonrası muayene ile ilgili açıklama şu şekildedir:
“Araç üzerinde yapılan her türlü onaysız teknik değişiklik kusur sayılmaktadır; söz konusu değişikliklerin hangi tadilat kapsamına girdiği AİTM'nin (Araç İmal,Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik) EK-4’ünde belirtilen "müsaade edilen tadilatlar" maddesinde belirtilmiştir. Tadilat başvuru koşulları ilgili maddede yer almaktadır. Tadilat başvuru şartlarının yerine getirilmesinden sonra tadilat muayenesi için TÜVTURK istasyonlarına müracaat edilmelidir. (Tadilat sonrası muayene ücretleri istasyonlarımızda tahsil edilmektedir.) Tadilat projesinin araçla uygunluğu muayenede kontrol edilmekte olup, muayenesi onaylanan araçların tadilatları, istasyonlarda muayene kısmı onaylanan EK-1 belgesiyle tescil bürolarına müracaat ile trafik ve tescil belgelerine işlenmektedir.”
Muayene süresi geçirildi ise, kuzey güney bölge ayrımı gözetilmeksizin Türkiye’deki tüm istasyonlarımızda zorunlu muayeneye yaptırılabilmektedir. Zorunlu muayene ile ilgili açıklama şu şekildedir:
“Muayene süresi geçirilen veya özel muayene yaptırılması zorunlu olduğu halde izin verilen sürede yaptırılmamış ve trafikten men edilen araçlar için Trafik zabıtaları tarafından EK-33 İzin Belgesi (trafikten men) düzenlenir. EK-33 belgesiyle en yakın TÜVTURK istasyonuna başvurup araca zorunlu muayene yapılması gerekmektedir. Zorunlu muayene süresi dolan bu araçlardan geciken her ay için %5 gecikme ücreti periyodik muayene ücreti ile beraber tahsil edilir.”

Bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz.

Saygılarımızla,
TÜVTURK A.Ş."

Cehennem
26-01-2009, 12:19
TüvTürk te bi kanal bulduk bakalım.. Kısmetse hiç bişey söktürmeden direk geçiş yapıcaz.

yoksa yaylardan tutun zenon, açık hava filtresi, ışıklandırma sistemine kadar en ufak sebeplerden aracı muayeneden geçirmeme durumları her zaman için var. Özellikle Aracınızın girdiği anda Etraftan ilgi çeken bir araç ise Geçme şansı daha da zorlaşıyor.

opeldostlar
30-01-2009, 12:17
arkadaşlar ben geçen gün astra gsi aracımı götürdüm bana eksozdan geçmez dediler bende std eksozu nası geçmez dedim toplandılar başına ve olmaz dediler olmazla olurmu bunun desibelini ölçmeden die tartıştım ukala bi görevli 77 desibelin üstünde çıkarsa kalır dedi bende madem kaldı d,iosunuz o zaman ölçün dedim aracımı eksozumu biliyorum ölçtüler 165 desibel çıktı bana gördünmü bide ukalalık yapıyosun dedi bende ukala sensin düş bakalım 90 desibeli dedim nie dedi derken dier görevli tabii beyfendi haklı etraf ve içerinin akustiği dünya std normlarında 90 desibel totalden düşüldüğünde ortaya 75 desibel kaldı yani özür dileyerek geçirdi bu hassas konulara dikkat edin saygılar bu arada içerde görevli dier memur benim arabamı geçirmediniz bu nası geçt, die söyleniyordu yani kendi arabalarına dahi bişi yapamıyolar saygılar

ali
31-01-2009, 13:54
http://img150.imageshack.us/img150/6946/tvvsw7.jpg

http://img92.imageshack.us/img92/1665/28647608ly0.jpg

kuzey güney bölgesi, belki yardımcı olur...