PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aksesuar - Gümrük Vergisi Hakkında Yardım

207_TR
26-07-2022, 08:11
Arkadaşlar merhaba

Almanya'da faaliyet gösteren bir motosiklet aksesuar sitesinden ( Please Wait... | Cloudflare (https://www.fc-moto.de/) ) kask aldı yakın arkadaşım.

Kask ortalama 350 €, Kargosu TL cinsinden 600 TL falan tuttu, ödedi.

Kasko Tr ye gelmiş. Dün gümrükten arayıp 7000 TL gibi bir gümrük müşavirliği bedeli istemişler.

Ürün yaklaşık 6000 TL, gümrüğü 7000 TL

Bu bedel normalmidir, bunun yolu yordamı var mıdır ?

Yoksa ne koparırsak kar mantığı ile mi gidiyor sistem acaba.

Ormanci
26-07-2022, 08:29
Gümrüğü vergisi şusu busu ayrı da, muhtemelen getiren şirket istemiş onu, gümrük değil. Bedel tabi ki normal değil, bir şey yapılabilir mi emin değilim de, ticari değil vesaire gibi gidilebilir belki.

Örneğin bir ara millet DH'de Amazon'dan Japonya'dan ekran kartı siparişi veriyordu, getiren kargo firması (DHL diyeceğim ama emin değilim) Amazon olmasına rağmen, Türk gümrüğünden çıkarken burada millete çökmeye çalışmış birkaç sefer. Sonra şikayetler şu bu olunca geri adım atmışlar. Durum benzer, saçma sapan gümrük müşavirliği ücretleri falan filan. Hatta millet "ne lan bu" bilmemne falan diye isyan edince "gelin bi çay içelim konuşalım" diye ofise çağırıyorlarmış, pazarlık için :)

Gümrük müşavirliği işi komple yalan ya :D Hanım hammadde ithal ediyor, her gün ayrı sövüyorlar, bir defa zamanında çıkmıyor mal, her seferinde saçma sapan yok ordinosu yok ardiyesi. Gemi hep Perşembe gelir, Pazartesi'ye kadar dünyanın parasını öderler bilmemne... Ne paralar ne paralar. Mis ya...

Sti_Ozan
26-07-2022, 08:31
Gümrüğü vergisi şusu busu ayrı da, muhtemelen getiren şirket istemiş onu, gümrük değil. Bedel tabi ki normal değil, bir şey yapılabilir mi emin değilim de, ticari değil vesaire gibi gidilebilir belki.

Örneğin bir ara millet DH'de Amazon'dan Japonya'dan ekran kartı siparişi veriyordu, getiren kargo firması (DHL diyeceğim ama emin değilim) Amazon olmasına rağmen, Türk gümrüğünden çıkarken burada millete çökmeye çalışmış birkaç sefer. Sonra şikayetler şu bu olunca geri adım atmışlar. Durum benzer, saçma sapan gümrük müşavirliği ücretleri falan filan. Hatta millet "ne lan bu" bilmemne falan diye isyan edince "gelin bi çay içelim konuşalım" diye ofise çağırıyorlarmış, pazarlık için :)

Gümrük müşavirliği işi komple yalan ya :D Hanım hammadde ithal ediyor, her gün ayrı sövüyorlar, bir defa zamanında çıkmıyor mal, her seferinde saçma sapan yok ordinosu yok ardiyesi. Gemi hep Perşembe gelir, Pazartesi'ye kadar dünyanın parasını öderler bilmemne... Ne paralar ne paralar. Mis ya...

Konuyla ilgili bilgim yok ama son kısımda bahsetmiş olduğun gemi geliş sonrası ardiye kısmı gümrük ya da forwarder kaynaklı değilde ne yazık ki çoğunlukla liman kaynaklı abi yanlış sövmeyelim karışmasın :D

maxima
26-07-2022, 08:46
Gumrüge ugrayıp alış fiyatınızı göstermeniz gerek. ona göre kdv çıkacak.
sideye ödediğiniz rakam bile olur.
bana 3.000tl fiyat cıktıgı zaman 400tl ye düşürmüştüm pazarlıkla filan.
memurlar ürünü internette aratıyor. fiyat karşısına ilk ne çıkarsa ondan kdv hesaplıyor.

Silence45
26-07-2022, 09:12
Gümrük kanunu geçenlerde değişmişt, mevzuat burada. Belki üründen kaynaklı ek vergiler eklenmiş olabilir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/03/20220315-1.pdf

eminkilic61
26-07-2022, 09:33
Gümrük kanunu geçenlerde değişmişt, mevzuat burada. Belki üründen kaynaklı ek vergiler eklenmiş olabilir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/03/20220315-1.pdf

okuyup anlarken vergi ödedim

said_
26-07-2022, 09:41
getiren firma ne? DHL FEDEX gibi birşeymi?

kargo firması getirip, kendileri veya kendi müşavirlerine işlemi yaptırıp bu para tuttu diyebilir. ve burada da saçma rakamlar çıkarabilirler. fakat bunu gümrük istememiştir, kendi işlem ücreti olarak istiyordur.

207_TR
26-07-2022, 09:53
Gümrük işi yapan bir arkadaşa ulaşıldı.
150€ yu geçen ürünlerde olay böyleymiş. Bu parayı alıyorlarmış :)

Ürünü geri iade yapıp kargo bedeline katlanacağız.

Almanya'da yaşayan bir arkadaşımıza aldırıp onun Türkiye ye gelirken getirmesini bekleyeceğiz.

Ne kadar büyük bir vergi yükü var halkın üzerinde...

MCN21
26-07-2022, 10:05
150 eu yu geçince süreç çok değişti. Ben de geçenlerde fren kiti istemiştim, ürünün bedelinin %80 gibi bir rakam çıkardılar ve extra bedelde çıkabilir garantisi yok dediler. Ürünü geri yollamak zorunda kaldım. Ürün sipariş edecek arkadaşlar 150eu limitine dikkat etsinler.

8.000rpm
26-07-2022, 10:23
daha önce de 100eur üst limit vardı , sonrası vergiye giriyordu ama tabi o zamanlar vergi dediğimiz şeyin amacı totomuzdan donumuzu almak olarak değildi insani bir şekilde hesaplanıyordu

207_TR
26-07-2022, 10:31
Adam mikmeye çıkmışlar yola resmen. Olamaz böyle bir vergi sistemi.

Biz otomobil vergileri yüksek diye düşünürdük sadece :)

Berkan
26-07-2022, 10:40
Oldugu gümrüge gidip biri konusabilir dogru dürüst bilgi için.ayrıca iptal etmeden önce geçmeyim gümrükte paranın acamayacagı kapı yok aleni sekilde bir hal caresi yokmu aramızda halledemezmiyiz diye sorun memurlara yapacak olan bu cümleden anlar zaten demek istediğinizi :)

207_TR
26-07-2022, 12:11
Oldugu gümrüge gidip biri konusabilir dogru dürüst bilgi için.ayrıca iptal etmeden önce geçmeyim gümrükte paranın acamayacagı kapı yok aleni sekilde bir hal caresi yokmu aramızda halledemezmiyiz diye sorun memurlara yapacak olan bu cümleden anlar zaten demek istediğinizi :)

Bir aracı arkadaş ile deneyeceğiz şansımızı.

burcinkarabacak
26-07-2022, 13:10
yurtdışında mib 2.5 ünite aldığımda o kadar gariptir bazen oldu 33 TL ile geçti gümrükten bazen 3000 TL ile geçti. ankaraya çağırınca iş sıkıntıya biniyor. orada duran elemanın insafına kalıyorsunuz. pazarlık bile yapabiliyorsunuz. umarım en uygun paraya çözersiniz

saygılar

johnie
26-07-2022, 17:51
Arkadaşlar merhaba

Almanya'da faaliyet gösteren bir motosiklet aksesuar sitesinden ( Please Wait... | Cloudflare (https://www.fc-moto.de/) ) kask aldı yakın arkadaşım.

Kask ortalama 350 €, Kargosu TL cinsinden 600 TL falan tuttu, ödedi.

Kasko Tr ye gelmiş. Dün gümrükten arayıp 7000 TL gibi bir gümrük müşavirliği bedeli istemişler.

Ürün yaklaşık 6000 TL, gümrüğü 7000 TL

Bu bedel normalmidir, bunun yolu yordamı var mıdır ?

Yoksa ne koparırsak kar mantığı ile mi gidiyor sistem acaba.

Yeni yasaya göre 1500₺ üstündeki üründe gümrük müşaviri tutması gerekiyor. Eğer bahsettiğin şekilde ise iade etsin ürünü, almasın.
Sağ olsunlar her dakika sistemi değiştirdikleri için maalesef alış veriş yapmak hayal oldu yurt dışından.
Bir ihtimal şöyle olabilir, faturayı 1500₺ ye denk gelecek şekilde daha düşük gösterebilir ve o şekilde ilerleyebilir.
Başka çözümü yok maalesef :(

Merto
27-07-2022, 08:53

Keşke gümrük müşavirliği olarak o paraları biz kazansak da yediğimiz küfürü hak etmiş olsak :)

Ormanci
27-07-2022, 09:32
Keşke gümrük müşavirliği olarak o paraları biz kazansak da yediğimiz küfürü hak etmiş olsak :)

Valla artık kim sorumlu, paraları kim alıyor bilmem karışmam ama haram zıkkım olsun o kadar diyorum :D Belki hak etmiyorsunuzdur evet ama sistem böyle olduğu sürece de maalesef böyle herhalde. Ha ak kaşık değil kimse, siz hak etmiyor olabilirsiniz belki ama işte ekran kartı muhabbetinde adamlar pazarlığa çağırıyor, şimdi küfür etmeyeyim de ne yapayım :D

207_TR
27-07-2022, 14:42

Abi konuyu açıklayabilir misin, işin arka planını

2jz
05-08-2022, 17:04
150 Euroyu geçen hiç bir şey almayın. Piyasa değeri 150 eurodan fazla olup kampanyadan 150 euro altına aldığınız ürünleride almayın. Fatura düşük kesilmiş gibi değerlendirebiliyorlar ve yine uğraştırıyorlar.

207_TR
06-08-2022, 08:43
150 Euroyu geçen hiç bir şey almayın. Piyasa değeri 150 eurodan fazla olup kampanyadan 150 euro altına aldığınız ürünleride almayın. Fatura düşük kesilmiş gibi değerlendirebiliyorlar ve yine uğraştırıyorlar.

İade ettik ürünü, Almanya dan bir arkadaşa kargolattık tekrar alıp,

eminkilic61
08-08-2022, 08:22
İade ettik ürünü, Almanya dan bir arkadaşa kargolattık tekrar alıp,

kargo vergi ne tuttu peki?

207_TR
08-08-2022, 09:39
kargo vergi ne tuttu peki?

300 civarı birşeydi galiba

Merto
10-08-2022, 08:30
Abi konuyu açıklayabilir misin, işin arka planını

Mesajı şimdi gördüm hocam kusura bakma, havada kalmasın konu diye yazayım dedim.

İthalat, ihracat yapanlar genelde harcadıkları tüm parayı gümrükçünün aldığını düşünüyorlar. Halbuki aldığımız tüm iş avanslarında mükellef adına yapılan ödemeler makbuzlu olarak dekont ediliyor. Gümrük müşavirliğinin aldığı tek ücret yaptığı hizmete ilişkin ücrettir. Bunun dışında devlete ödenen vergiler, gümrüğe yatırılan yolluklar, ihracatçı birliklerine ödenen aidatlar, limanlara ödenen ardiye ücretleri, acentelere ödenen depo, ordino gibi tüm ödemeler sadece gümrük müşavirliği eliyle mükellef adına yapılan ödemelerdir.

Ama yukarıdaki örnekteki gibi tüm bu işlerden gümrükçü sorumlu olup, küfürü yiyor :)

Ormanci
10-08-2022, 09:27
Valla şahsen genel sövüyorum, öyle diyeyim :) Artık vergi midir, gümrükçü alıyordur, ne olursa olsun bir "fahiş"lik var işin içerisinde. Artık küfrü kim hak ediyorsa :D Yukarıda da evet, çok bilmeden yazdım ama günah da almak istemem tabi.

Ancak dediğim gibi, Japonya'dan gelen ekran kartlarına çökmeye çalışan ve "gelin konuşalım" diye pazarlığa çağıran ünlü taşımacılık firmalarından birine de küfür etmek hakkımız olmalı herhalde diye düşünüyorum :) Burada dert vergi falan değil çünkü. Zaten kişisel olarak vergisini ödeyip getirme hakkı saklı, adamlar gümrük ücreti, şu ücreti bu ücreti diye ekstra kilitlemeye çalışıyordu o senaryoda.