PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eksperde Başıma Gelenler

gokhan g.
20-10-2022, 10:05
Otokoç ikinci elde kampanya olunca yaptım bir delilik ve leonu satıp c5 aircross almaya karar verdim. Leonu alırken eski sahibinin yaptırdığı ekspertiz raporu vardı ve araç full orijinaldi. Alırken ben de ekspertiz yaptırdım yine full orijinal çıkınca gönül rahatlığıyla satılığa koydum. Yeni arabanın fiyatı ucuz olunca ben de aracıma piyasanın çok altında bir fiyat yazdım ve 575.000'e Ankara'dan biriyle anlaştık.
Adam uçak biletini alınca ben de otokoça kapora gönderdim arabayı opsiyonlattım. Arkadaş geldi arabayı ekspertize soktu ama ben şok. Sol arka kapıda lokal boya, sağ ön çamurlukta da boyasız göçük düzeltme çıktı. Alırken yaptırdığım ekspertiz firması ile adamın götürdüğü ekspertiz aynı firma. İstanbul'daki bayiyi aradım araştırıp dönelim dedi. Hangi birine üzüleceğimi şaşırdım. Adama mahçup olduğuma mı yanayım, lokal boyalı arabayı boyasız diye aldığıma mı yanayım, diğer arabaya kapora gönderdiğime mi yanayım.
Çok hızlı karar vermem lazımdı. Ya adamın masraflarını karşılayacaktım, yaklaşık 3k, eksperle davalık olacaktım. Bu durumda otokoç kaporayı yakar mı bilmiyorum, kaporadan olma ihtimalim vardı. Ya da lanet olsun deyip adama indirim yapacaktım ki öyle yaptım. Adama 4 bin indirim yaptım notere giderken eksper aradı 1000 km ya da 1 yıl sigortası var ama 1000 kilometreyi geçtiği için sigortadan para alamazsınız ama dava açabilirsiniz dedi. Davada bilir kişinin raporuna göre ne karar çıkacağı mechul. Ekspere 4.000TLindirim yaptım onu karşılayın konu kapansın teklif ettim. Lokal boyaya 4.000 TL indirim mi olur, isterseniz hukuki yollarla devam edelim diyor. Anlayacağınız tam bir çıkmaza girdim. En son adam 1.500 TL göndereyim konu kapansın dedi. Lanet olsun dedim gönder.
Ne yalan söyleyeyim şu an içim içimi yiyor. Bir şeytan diyor 1500'ü geri gönder aç davanı uğraş bunlarla. Bir şeytan da diyor 2500 lira için değmez çek sineye devam et. İnanılmaz stresli bir gün geçirdim. Siz olsanız ne yapardınız ?

burcinkarabacak
20-10-2022, 10:10
telefondan mı yazıldı bilmiyorum ama karakterler çok sorunlu

okudum sorunu ama bence alacağınız araba içinize sindi ise uğraşmayın eksper vs. alacağınız araba hayırlı olsun şimdiden.

saygılar

turboman
20-10-2022, 10:11
Birisi türkçe mealini yazsın gözüm kör olacak :)

r3dkit
20-10-2022, 10:17
senelerdir anladığım ve mantıklı bildiğim şey, 3-5 lira için araba ticaretinden vazgeçilip dava mava uğraşılmaz. Türkiye de yaşıyoruz bir halt çıkmaz boşa senelerce uğraştığınla kalırsın.

OMTechJr.
20-10-2022, 10:28
Otokoç ikinci elde kampanya olunca yaptım bir delilik ve leonu satıp c5 aircross almaya karar verdim. Leonu alırken eski sahibinin yaptırdığı ekspertiz raporu vardı ve araç full orijinaldi. Alırken ben de ekspertiz yaptırdım yine full orijinal çıkınca gönül rahatlığıyla satılığa koydum. Yeni arabanın fiyatı ucuz olunca ben de aracıma piyasanın çok altında bir fiyat yazdım ve 575.000'e Ankara'dan biriyle anlaştık.
Adam uçak biletini alınca ben de otokoça kapora gönderdim arabayı opsiyonlattım. Arkadaş geldi arabayı ekspertize soktu ama ben şok. Sol arka kapıda lokal boya, sağ ön çamurlukta da boyasız göçük düzeltme çıktı. Alırken yaptırdığım ekspertiz firması ile adamın götürdüğü ekspertiz aynı firma. İstanbul'daki bayiyi aradım araştırıp dönelim dedi. Hangi birine üzüleceğimi şaşırdım. Adama mahçup olduğuma mı yanayım, lokal boyalı arabayı boyasız diye aldığıma mı yanayım, diğer arabaya kapora gönderdiğime mi yanayım.
Çok hızlı karar vermem lazımdı. Ya adamın masraflarını karşılayacaktım, yaklaşık 3k, eksperle davalık olacaktım. Bu durumda otokoç kaporayı yakar mı bilmiyorum, kaporadan olma ihtimalim vardı. Ya da lanet olsun deyip adama indirim yapacaktım ki öyle yaptım. Adama 4 bin indirim yaptım notere giderken eksper aradı 1000 km ya da 1 yıl sigortası var ama 1000 kilometreyi geçtiği için sigortadan para alamazsınız ama dava açabilirsiniz dedi. Davada bilir kişinin raporuna göre ne karar çıkacağı mechul. Ekspere 4.000TLindirim yaptım onu karşılayın konu kapansın teklif ettim. Lokal boyaya 4.000 TL indirim mi olur, isterseniz hukuki yollarla devam edelim diyor. Anlayacağınız tam bir çıkmaza girdim. En son adam 1.500 TL göndereyim konu kapansın dedi. Lanet olsun dedim gönder.
Ne yalan söyleyeyim şu an içim içimi yiyor. Bir şeytan diyor 1500'ü geri gönder aç davanı uğraş bunlarla. Bir şeytan da diyor 2500 lira için değmez çek sineye devam et. İnanılmaz stresli bir gün geçirdim. Siz olsanız ne yapardınız ?

demek istemiş şair.

d3n1s
20-10-2022, 10:33
senelerdir anladığım ve mantıklı bildiğim şey, 3-5 lira için araba ticaretinden vazgeçilip dava mava uğraşılmaz. Türkiye de yaşıyoruz bir halt çıkmaz boşa senelerce uğraştığınla kalırsın.

+ olarak, en nihayetinde kazansan dahi aradan gecen zaman, davayi kazanana kadar harcadiklarin, yasadigin sinir harbi yanina kar kalacak. Paranin zaman degerinden bahsetmiyorum bile. Gunumuz kosullarinda iki bin bes yuz Turk Lirasi icin degmez. Basinizin gozunuzun sadakasi olsun, yeni araciniz da hayirli olsun :)

eminkilic61
20-10-2022, 10:34
575.000 tl içinde 2.500 tl için strese girdiğinize değmez ama eksper firması merkeziyle görüşüp durumu bildirin.
gerekirse şubeye işlem,ceza,kapama vs yapsınlar

Doğu
20-10-2022, 10:55
Bende başıma gelen bir şeyi anlatayım,
Boyasız arabam ile kaza yaptım. Yetkili serviste onarım gördü. Alacak arkadaş tarcanlar/ankara ya götürdü ve tavan boyalı çıktı. Böyle bir şey imkansızdı. Yaptırdığım yetkili servisi aradım ve onarım fotoğraflarını istedim, başka bir yetkili servise götürdüm ve boya ölçümü yapılmasını istedim, daha sonrada otorapor ve pilot garaja, birde sanayide ustama gösterdim, hepsinde tavan boyasız çıktı. Elimdeki tüm raporlar ve servisten yaptırdığım tespit ile tarcanlara gittim, sadece biz öyle gördük kusura bakmayın dedi.

yyk
20-10-2022, 10:59
Boyasız arabam ile kaza yaptım. Yetkili serviste onarım gördü. Alacak arkadaş tarcanlar/ankara ya götürdü ve tavan boyalı çıktı. Böyle bir şey imkansızdı. Yaptırdığım yetkili servisi aradım ve onarım fotoğraflarını istedim, başka bir yetkili servise götürdüm ve boya ölçümü yapılmasını istedim, daha sonrada otorapor ve pilot garaja, birde sanayide ustama gösterdim, hepsinde tavan boyasız çıktı. Elimdeki tüm raporlar ve servisten yaptırdığım tespit ile tarcanlara gittim, sadece biz öyle gördük kusura bakmayın dedi.

kavga çıkaracak açıklamada bulunup sonra da kusura bakmayın diyorlar , kusura bakmasınlarda tarcanlar bu işin b*kunu çıkarttı : /

KÖROĞLU
20-10-2022, 11:01
Birisi türkçe mealini yazsın gözüm kör olacak :)

lokal boyalı araba için ömründen ömür gitmüş arkadaşın, 4 bin indirim yapmış alıcıya. 1500 ü bir yerden geri almış 2.5k zararı var.

Bu boya işini bu kadar büyütülecek hale getiren emeğe geçen herkesin arabasının tavanına saksı düşsün. Ne boyaymış arkadaş.

Ayakkabın eskiyor boyuyorsun, evin eskiyor boyuyorsun, sokaktaki kaldırım eskiyor boyanıyor. Ama araba o kadar kutsal bir nesne ki boyanamamalı, bu düşünce çok fantastik ya.

fatihdurutuna
20-10-2022, 11:03
Bu ülkede ne yazıkki hukuk en son başvurulması gereken mecra, kendi adaletinizi kendiniz sağlayabildiğiniz kadar sağlayın yoksa uğraştığınızla kalır, üstüne birde işin sonunda mahkemeden abuk sabuk kararlar çıkar canınız daha çok sıkılır. Arabayı alırken yedik içtik 2500 liralık masraf yaptık gibi düşünün. Hayırlısı olsun bu arada.

KÖROĞLU
20-10-2022, 11:06
Bu ülkede ne yazıkki hukuk en son başvurulması gereken mecra, kendi adaletinizi kendiniz sağlayabildiğiniz kadar sağlayın yoksa uğraştığınızla kalır, üstüne birde işin sonunda mahkemeden abuk sabuk kararlar çıkar canınız daha çok sıkılır. Arabayı alırken yedik içtik 2500 liralık masraf yaptık gibi düşünün. Hayırlısı olsun bu arada.

Dava aç avukat tut = en az 10k masraf.

Dava süreci bilir kişisi tutanağı vs si zaman kaybı ve masraf.

Dava neticesi olumlu olursa aracın o günkü değerine göre işlem yapılır dava 2024 de bitti diyelim araba reel 1 milyon 2022 değeri 500 bin.

Kaybettin karşı vekalet ücretini öde = yine masraf.

Netice de tüm yol masraf + zaman kaybına geliyor.

Bu kadar yıpratmaması lazım boya için insanların kendisini. Hayatta çok daha anlamlı sorunlar var.

8.000rpm
20-10-2022, 11:07
1500 alabilmene çok sevindim çok da şaşırdım
ekside kalan 2500 için hiç arkana bakma düşünme yaşanmamış say başının gözünün sadakası olsun öyle düşün geç git , sonuçta 2 depo mazot parası :):):)
yeni araban hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanmak nasip olsun
sattığın araba da yeni sahibine hayırlı olsun
bu devirde hakkını aramak davalar mahkeme vs vs vs , hastalık sahibi olursun bir de o tedavinin masrafı çıkar
:)

gokhan g.
20-10-2022, 11:48
Kusura bakmayın telefondan yazdığım için karakterler bozuk çıktı. Temenni ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim:)

Seneca
20-10-2022, 12:18
Ben aldığım aracı ümrana götürmüştüm aküsü sapasağlam dediler, eve geldim park ettim akü bitmiş, gece gece dükkan açtırdık akü değiştirdik. Satıcı büyük ihtimalle takviye yaptı geldi kontağıda kapatmadılar eksperde falan. Yani güven olmuyor çoğu ekspere.

eminkilic61
20-10-2022, 12:49

korkunç bir olay ya

Alpii
20-10-2022, 12:51
Ben aldığım aracı ümrana götürmüştüm aküsü sapasağlam dediler, eve geldim park ettim akü bitmiş, gece gece dükkan açtırdık akü değiştirdik. Satıcı büyük ihtimalle takviye yaptı geldi kontağıda kapatmadılar eksperde falan. Yani güven olmuyor çoğu ekspere.

2 hafta önce aynısı başıma geldi. Bursa nilüfer ümran’ın iyi yazdığı akü; 2 gün sonra bitik çıktı. Böyle bir şey olamaz, uğraşsak uğraştığımızla kalırız yemin ediyorum.

CüneytIşıkkent
20-10-2022, 13:23
Aldığım araçlarda çevrem olmasından ötürü mekanik kısmı çoğunlukla markasından anlayan ustama götürüp göstermeye çalışırım. Kaporta boya kısmında çok takıntılı değilimdir fakat satarken gösterebilmem için elimde bulunması adına exper'e sokuyorum ülkede gerektiğinden fazla abartılıyor maalesef boya meselesi.

Ormanci
20-10-2022, 13:26
Çok büyütülecek bir mevzu değil bence. Lokal boyalı olsun ne olur. 4 bin fazla bile inmişsiniz. Alacak olan kişi olsam gerçekten öyle bir şey var ise önemsemem, alır geçerim o saatten sonra. Ya da araç sahibi olsam indirim falan da yapmazdım. Zaten fiyatı uygun tuttum demişsiniz, alıyorsan al kardeşim, yoksa s.git...

Bir de şu durum çelişkili veya saçma geldi, "alacağınız araç ucuz diye" kendi sattığınız aracı "çok altında" ilana verdiğinizi söylüyorsunuz. Sonra 4 bin TL indim diye üzülüp, "bizce" saçma bir sebepten ekspertizin peşine düşüyor ve oradan da para talep ediyorsunuz. Üstelik buna siniriniz bozulmuş, üzülmüşsünüz, yazınızdan öyle anlaşılıyor yani. Dava falan bile diyorsunuz. Madem öyle sattığınız aracı niye "çok altında" ilana veriyorsunuz? 25-30 gitmiş demek ki. 4 bin yerine oturun ona üzülün bence :D

individual
20-10-2022, 13:26
tarcanlarla şubeleşmeden önce iyi olabilir ama şubeleşme başlayınca klasik olucak ama kalite iş bilirlik gidiyor.kendi videolarında yılların tecrübesi var biliyoruz buluyoruz diyo ama sonra'da şubeleşme için 1 yıl eğitim veriyolar.1 yıllık eğitim ile nasıl olucak bu iş ?

Cimmeria
20-10-2022, 13:36
hakikaten anlamıyorum ya, arabanin sol arka kapısında boya var diye neden 4bin lira daha ucuz oluyor araba? mantıken zaten emsallerinden ucuz arabaysa kapısında boya varsa sevinmen lazim, adam yaptirmis en azindan arabayi, cizik mi bıraksın.

turkiyedeki su boya takintisini anlamak hakikaten cok zor, hadi desen tavan boyalı, kaput ve on iki çamurluk falan anliycam şüphelenirsin bir seyden de, arka kapıdaki lokal boya... inanilmaz...

Seyfettin777
20-10-2022, 13:41
1500TL kabul etmeniz dava sürecinde size sıkıntı yaratabilir, onlar da haricen anlaşıldığını ve zararın tazmin edildiğini iddia edecektir muhtemelen, bana kalsa 2500₺ için bu tip işlere girmeyin derim.

Dava için bir miktar masraf yapacaksınız, olay karmaşık olduğu için bir avukat tutmak elzem,ilk bölge mahkemesi istinaf süreci vs yargılamanın tamamlanacağı süre de düşünüldüğünde attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez.

individual
20-10-2022, 13:44
hakikaten anlamıyorum ya, arabanin sol arka kapısında boya var diye neden 4bin lira daha ucuz oluyor araba? mantıken zaten emsallerinden ucuz arabaysa kapısında boya varsa sevinmen lazim, adam yaptirmis en azindan arabayi, cizik mi bıraksın.

turkiyedeki su boya takintisini anlamak hakikaten cok zor, hadi desen tavan boyalı, kaput ve on iki çamurluk falan anliycam şüphelenirsin bir seyden de, arka kapıdaki lokal boya... inanilmaz...

boya takıntısı aslında sebebi nasıl boyandığı.sanayide bir sürü boyacı var.aracı alıyorsunuz 1 sene sonra vernik atması olabilir.altında ince macun varsa o çatlar.bir sürü etken var haklı olarak'da insan düşünüyor.renk tutturmak başka bir nokta ona daha girmedim.

individual
20-10-2022, 13:47
Edit gelsin.

Mesela araca astar ince macun çekiliyor sonrasında zımpara yapılması gerekiyor.benim hep aklımda olan bir soruydu ıslatıp zımpara yapıyorlar.tmm yazın hadi kurudu diyelim ya kışın tam kurumadan boyayı vuruyorlar sonra o boya akıyor.hala sanayide bunun kavgası var su ile zımpara yapma yada susuz yapma.

Onun içinde haklı olarak'da alan kişi boyası olmasını istiyor.kendi aracımda 2-3 yerinde cizikler oldu park halinde sürtmeden yaptırmıyorum öyle geziyorum.satarsam alana işte burası böyle senin tanıdığın iyi bir boyacı varsa sen boyatırsın tamponu derim :)

S-works
20-10-2022, 13:50
Geçmiş olsun. Olayınız çözüme bağlanmış. Zaten alan arkadaş iyi niyetinize güvenmiştir. İndirimi de yapmışsınız. Benim passat orjinal 180 micron. 10 tane expere götürsek içinden mutlaka boyalı diyen çıkacaktır.

Olay tecrübeye bağlı olduğu için kurum içi bile anlaşamıyolar.

Zamanında vavacars a götürdüm. Ekpertiz yaptılar. 3 hafta sonra satmak için gittim. Sonuç daha farklı çıktı :) Araba aynı araba satmayıp geri geldim :)

TarikS
20-10-2022, 14:06
Benim elimde ekspertiz raporu vardı arabayı alırken, sonra çk tavsiye edilen bir yere götürdüm boya değişen bakıldı aynı şeyler söylendi aldım, sonra TÜV ekspertize gittik adam diyor ki kaput ve bagaj değişen. napayım ben şimdi :) boyaları kusursuz yapılmış o yüzden anlaşılmamıştır falan. arabadan soğudum mk o günkü düştüğüm durumdan, yaşadığım mahcubiyetten sonra.

yarım lokal boya için 575'ten 4 düşmek makul TR şartlarında. arabanın "boyasız" sıfatı bozulmuş sonuçta. Madem çok uyguna verdiniz adam öyle de kabul eder alırdı onu, 4 de yanına kar kalmış

kanashibari
20-10-2022, 14:14

Tarcanlar bayilik vermeye başlayınca işin suyu çıktı. Eğitim veriyoruz diyorlar ama her zaman eğitim verdikleri adam kendileri kadar kaliteli olacağı yok.
Bu işlere devlet düzenleme getirmeli. Bir mevzuatı olmalı ekspertiz yapan firmanın da bu işlerde sorumluluğu olmalı ki otomatik denetleme olsun.
Pardon diyip işin üstüne sünger çekmek biraz tuhaf kaçıyor.

.::EmrE::.
20-10-2022, 17:11

Benim araçta 4 parça boya var diye aldık bel altı komple boyalı çıktı. 10.000TL teklif etti exper değer kaybı için. 10.000TL'ye arabanın logosu bile satılmıyor dedim. Dava açın o halde dediler. Avukatlara sordum uğraşmaya değmeyecek paralar alınıyor genelde, bir de avukat parası + dava için beklenmesi vs. cabası. Zor bela biraz üstünü alabildik 10.000'liranın. Kapandı gitti olay. Sizdeki bir de lokal boya.

AliGizda
20-10-2022, 17:33
Benim araçta ön direkte boya çıkmıştı, 5 ay sonra ben kurularken fark etmiştim. Gittiğimde bunu görmememiz imkansız dedi, Sen boyatmışsındır' a getirdi lafı. Arabayı galeriden almıştım, galeri ikinci yeniden almıştı. İkinciyeni' nin detaylı ekspertizinde yazanı alıp gittim gözüne soktum, orta yolu bulalım dediler. Orta yolu söyleyince yanaşmadılar :) Allah' ınızdan bulun dedim satarken alıcıya söyledim, gitti.

Alcağım bi arabada ön 3 parçada PPF vardı, kaput zaten bağırıyordu PPF' liyim diye ona kaplama çamurluklara boya yazdı. Dedim dalgamı geçiyosun, görmüyo musun kaplamayı dedim abi o çizik diyo :D Müdürü geldi gönderdi.

BARR
21-10-2022, 07:00
1- Lokal boya olsa nolur olmasa ne olur millet kafayı yemiş.

2-Boyasız göçük düzeltmenin expere yazılması (dolu vs tamiri görmediği sürece gizlenmediği ya da) saçmalığın dik alası.

3-Millet kafayı yemiş tanıdık vs harici araba satmam heralde sittir git başka araba al derim döverim vs başımıza iş alırız.

yyk
21-10-2022, 10:08
hele bazı araçların boyalı parçasının ya da değişeninin artık olmama imkanı bile kalmadı (büyükşehirlerdeki araçlar özellikle) bu araç işinde çok paralar döndüğünden artık millet expere gitme durumunda kaldı ben hiç bir yere göstermeden aldım tüm araçlarımı hele w210 mercedes almıştım kendi başıma son aracım ise teneke sayılabilecek bir araç ek kasa honda civic inanın satar edersem diye sırf dışını göstermek için exper yaptırdım , bu işin içine detaylı girersek taaa sıfır arabaların %80 vergisinden çıkar hükümetin politakalarına gireriz :(

Eren G.
21-10-2022, 11:28
Böyle bir olayı Türkiye'de 2500 lirayla atlattığıma yatar kalkar dua eder, hayatıma devam ederdim.

8.000rpm
21-10-2022, 14:03
tarcanlar da sıçing center olduysa vay ki vay...

o halde artık durum şudur ağalar (54. saniye) :):):)

Hayat Boş Pompala Coş | Deli Aşk - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=RVsl6JlXCUs)

HaKo
21-10-2022, 14:11
Boya takıntısı niye var söyleyeyim, kaç tane kendi aracım, aileden satılık araç , arkadaşlarımın aracı , kazalı boyalı sattıktan sonra açılan ilanlar ya kazasız ya boyasız , işte tıklama temizlik boyası... Bizim 2 kere kaza yapmış airbag açmış TTS i sadece çamurluğu kaputu boyalı diye ilan açmışlar. Bu kadar omurgasızın olduğu memlekette insan en ufak şeyden kıllanıyor...

pirasa
21-10-2022, 15:44
Boya takıntısı niye var söyleyeyim, kaç tane kendi aracım, aileden satılık araç , arkadaşlarımın aracı , kazalı boyalı sattıktan sonra açılan ilanlar ya kazasız ya boyasız , işte tıklama temizlik boyası... Bizim 2 kere kaza yapmış airbag açmış TTS i sadece çamurluğu kaputu boyalı diye ilan açmışlar. Bu kadar omurgasızın olduğu memlekette insan en ufak şeyden kıllanıyor...

bir eklemede ben yapayım. hiç kazasız bir araç fakat bir arızadan dolayı motor kapak açmak gerekiyor. ufak tefek klips, bakalit tarzı parçaları ya hiç takmıyorlar yada tırnaklarını kırıyorlar sonra o kablo yada hortum titreşimden sürtünerek kısa devre yada kaçak yapıyor araç yolda kalıyor.

alacağım arabada kaputu açarım elektrik bandıyla sarılmış kablo görürsem bütün hevesim kaçar. güzelce bez bant çekmiş soket yerlerini makaronlamış kabloları cırt kelepçe ile sabitlemiş, cırt kelepçenin fazla olan yerlerini kesmişse tamam bu iş doğru diyorum.

immortalboss
21-10-2022, 16:01
Bu boya olayı böyle takılacak bir durum değil. Bu bir milletin yıllarca daha konforlu ve güvenli olan tempra, tipo gibi araçları almayıp doğan şahine bu araçlardan daha fazla para vermesiyle aynı olaydır. 18 yaşımda çok özendim tipo alayım dedim. Elektronikmiş visvisvis... Onun elektroniğini internetten baka baka kendim tamir ederim. :D Siz yapabileceğinizi yapmışsınız. Bunda ne rezil olacak ne de büyütecek bir durum var. Ben büyük konuşmayayım ama güzel toplandığı takdirde (mesela rus bir abimiz vardı kaportacı adını hatırlayamadım) her türlü aracı alır binerim.

ghibli06
21-10-2022, 18:36
şimdi bir avuçluk yerin lokal boyalı çıkması bence çok takılınması gereken bir olay değil, expertiz firmaları %100 olarak bunları bence çok zor bulurlar... peki ya motor? hangisi önemli? çatlak buji takılmıştır, araç bir anda teklemeye başlarsa bunun suçlusu kim mesela? daha önce yanlış yağ konulmuştur bir anda yatak sesi gelmeye başlar peki ya o kimin suçu? baskı balata limittedir 100 km kullanırsın kaçırmaya başlar onu kim üstlenecek? 4 disk balata dünya para, sıcakken su tutulur biranda titreme başlar ona ne yapacağız? gerçekten bilinçli biri bunlara takılır...

Balistique
26-10-2022, 04:10
Mesele lokal boyalı yada benzer bişey olması değil. Mesele söylenen ile varolanin tutmaması. Adam söze istinaden kalkıp zaman ve para harcayıp gelecek sende ona alıyorsan al yoksa siktir git diyeceksin :) Türkiye simulasyonuna hoşgeldiniz ��

Oguzhandeniz
26-10-2022, 08:18
Bende başımdan geçeni anlatayım, iki sene önce arabamı sattım A3 almak için istanbula uçak bileti aldım. Gittim arabaya ama öyle bir yağmur yağıyor ki bi binanın içindeyiz kapıdaki arabaya bakıyoruz. Satan kişi de güvenilir bi arkadaş. 1 hafta önce expertiz yaptırmış raporu bende. Arkadaşa da güvendim neredeyse exper yaptırmadan alıp gelcem. Neyse yağmur sakinledi arabayı aldık expere gittik. Tüv Süd D-Expert diye bi yer. Tüv'ü görünce daldım yaptırdım experi. Adam gözle bile bariz belli boyalı yeri boyasız dedi falan. Neyse biz aldık arabayı gittik. İkinci arabayı alıcam. F30 320d ve araba ilk sahibinden. Yine aynı yere gittim expere Tüv Süd D-Expert. Bi kaza yapmış sağ ön kapı ve sağ ön çamurluk değişmiş kaput boyanmış Borusanda ve kaskodan. Satan kişi bana söylemişti. Yapıldığı zamanki iş emrini ve tramer değişen parça listesini kontrol ettim her şey tutuyor. Exper geldi abi kaput boyalı sadece dedi. O arada tam bekleme salonundayız ve salon baya dolu. Araç sahibi tam araya girecekken sus dedim. Exper anlattı hayırlı olsun dedi. Ben bi bağırmaya başladım. Bu nasıl iş siz nası expersiniz. değişeni olan arabayı bile göremiyorsunuz vs baya herkese duyurdum. Sonra bi daha bakalım dediler. o arada değişensiz yazılan exper raporu bende. Patron geldi yukarı çağırdı bin bir özür neler neler. Sadece exper parasını almadılar. Aklıma hiç ses çıkarmayıp tekrar başka yerde exper yaptırıp adama dava açmak geldi ama o kadar haklı olduğum halde amaaaan dedim. 1.500 almışsın boşver salla gitsin

Vintage
26-10-2022, 11:36
Valla kusura bakmayın ama 2.5 için kendinize ettiğiniz strese yazık adınıza üzüldüm
tamam kandırılmış olmanız belki daha kötü olan ama hani anlatımda pert ,yarısından başka araç kaynaklanmış gibi bir olay var gibi ama ne bileyim çamurluk lokal boya falan bunlar küçük şeyler
doğru olanı yapmışsınız bence dert etmeyin

canimrecepcim
27-10-2022, 10:27
kafaya çok takılacak bişey yok sadece aracı alan taraf sizi bir tık fazla ısırmış gibi. madem lokal boya problem alaydı biletini geri döneydi.

Omak
27-10-2022, 17:26
Bu boya olayı böyle takılacak bir durum değil. Bu bir milletin yıllarca daha konforlu ve güvenli olan tempra, tipo gibi araçları almayıp doğan şahine bu araçlardan daha fazla para vermesiyle aynı olaydır. 18 yaşımda çok özendim tipo alayım dedim. Elektronikmiş visvisvis... Onun elektroniğini internetten baka baka kendim tamir ederim. :D Siz yapabileceğinizi yapmışsınız. Bunda ne rezil olacak ne de büyütecek bir durum var. Ben büyük konuşmayayım ama güzel toplandığı takdirde (mesela rus bir abimiz vardı kaportacı adını hatırlayamadım) her türlü aracı alır binerim.

arthur tussik ;)

ardicli2000
27-10-2022, 20:59
Şasi de sütunlarda darbe yoksa boya olsa ne olmasa ne.
Hatta diyelim sandık motor değişti.
Ne güzel işte. Motor sıfırlanmış...
Yani lokal boya niye bu kadar büyütülüyor anlamıyorum.

delyyy
28-10-2022, 12:10
Yetkili serviste sandık motor koyulmuş, bir parça boyalı arabayı aylarca satamamıştım :)
Motorun değiştiğini söyleyince insanların kulağına "-aracın üzerine meteor düştü" diye varıyor sanırım :D

mirafiori
30-10-2022, 07:56
Aldığım araçlarda çevrem olmasından ötürü mekanik kısmı çoğunlukla markasından anlayan ustama götürüp göstermeye çalışırım. Kaporta boya kısmında çok takıntılı değilimdir fakat satarken gösterebilmem için elimde bulunması adına exper'e sokuyorum ülkede gerektiğinden fazla abartılıyor maalesef boya meselesi.

Mesele aracın boyalı olup olmaması değil bunun gizlenmesi, satan arkadaşımız boyasız diye almış binmiş, alacak olan kişi boyasız diye binmiş uçağa gitmiş daha sonra böyle bir sürpriz çıkmış… 2 kişi için hayal kırıklığı. Her ikisininde haberi olsa buraya konu açılacak bir mevzu dahi olmazdı.
Ülkede boya takıntısı değişen takıntısı var olabilir ama daha büyük olan hasar boya gizleme sorunu var. Ayrıca fabrikasyon bir araç almak varken neden boyalı araca para vereyim ki veriyorsamda tabiiki daha az ödeme yapmak isterim çünkü ödenen paralar çok yüksek, biz Avrupa Amerika’daki gibi bir kaç maaşla araç alamıyoruz maalesef..

furkane
30-10-2022, 10:44
Açık açık yazayım şube yazmıyorum , otorap’r firmasına müşteri sattığımız aracı götürdü aracta 2017 model A4 aracın tavanında lokal boya var ortalama 2 karış boyutunda söl ön köşede anormal bi macun yok boya izlerinide biz pastada yok ettik direk bakıldığında anlaşılmıyor , müşterininde bilgisi var, arac eksperden çıktı tavan boyasız :) müşteri dediki bu arabanın tavanında boya var nasıl bakıyorsunuz , tekrar baktılar evet boya varmış biz kaçırmısız özürler dilendi , ücret alınmadı hatta. Ama müşteri bu sefer ya arabada başka bişeyi gözden kaçırdıysanız konu öyle uzadı gitti …
Yine otorapor bu seferki hikaye kaskayı , müşteri yine otorapora götürdü araç boyasız ama 4 kapı sök tak. Bu sefer biz sinirlendik kapılarda bıysız düzeltme varmı? Yok , direklerde bi işlem var mı ? Yok , marşpiyeldr bi işlem var mı ? Yok. Araba komple orjinal ama 4 kapı söktak. Müşteri vazgecti başka müşteri yine ekspere götürdü başka bi otorapor şubesine adam dedi, biz ayar yazıyoruz kaskayılerın yarısından çoğunda fabrikdan çıkarken bu şekilde çıkıyor açıklamasını yapıyoruz dedi ve gitti araba. Hatta o dönem üretim videosunh izlemiştim kaskayılerın harbiden kapı montajından sonra tekrar bi işlemden geçiyor .
Bu sefer ümr’n , bu seferde biz müşteriyiz arac 2016 model c180 amg araçta 2 değişen varken arabaya 1 değişen var şekilde raporlandı. Sonrasında ortaya çıktı 2 değişen olduğu ozaman arabanın fiyatı 200 bin tl idi sol ön çamurluk değer kaybına 1.250 tl düştüler karayolları bilmemne neyin açıkladığı rakam bu istiyorsan dava et ama bu rakamın üstünde bi rakam çıkmıyoru o dönem …
En güzelide Tarcanlar yıllar önce videolarında kendisi dıodu bu işin kurumsallığı olmaz şubeciliği olmaz , önemli olan usta diye şimdi kendisi şubeleşmeye gidiyor arkasındanda ekliyor biz ustalarımızı 1 yıl eğitiyoruz. 1 yılda 10 kere toplansalr yine iyi.bu işin markayla vs alakası yok birincisi zaten usta bulmak çok zor. Şuan oladar çok eksper ve vavacars gibi yerler açıldıki elemanlar ister istemez bölünüyor , o sırada bakan kişinin dikkati önemli.
- ülke olarak boya olayınada takılmamak lazım , konu sahibi arkadaş zaten malı uyguna verdim dıosun sembolık birşey düşseydin keşke karşı taraf zaten uyguna alıyorsa görmezden gelebilirdi.