PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fabrikada yenilenmiş 2. el araç satışı başlıyor

ardicli2000
24-10-2022, 09:32
İnternette okuduğum bir habere göre Renault Bursa'daki fabrikasında ilk aşamada 6 yaşına kadarki araçları gerekirse motoruna kadar yenileyip 2 yıl garanti ile 2. el olarak satacakmış. Benzer bir model İspanya ve Fransa'da da varmış ve Türkiye'ye de getiriyolarmış.

"2. elin kaderini değiştireceğiz" şeklinde iddialı bir söylemleri var.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz merak ettim. Açıkçası beni heyecanlandırmadı değil :)

fussy
24-10-2022, 09:41
sıfır fiyatını istemesinler :)

BARR
24-10-2022, 10:02
Mantıken güzel, özellikle esnaf vs için uyguna araç almak için ancak fiyat soru işareti olacak.

said_
24-10-2022, 10:04
Mantıken güzel, özellikle esnaf vs için uyguna araç almak için ancak fiyat soru işareti olacak.

Bence fiyatta öyle aman aman düşük olmayacak tek avantajı. araba 6 ay sonra gelir problemi olmayacak.

Zaten şuan 2-3 yaşında ki araçlar sıfır liste fiyatına satılıyor.

furkane
24-10-2022, 10:32
Piyasada ikinci el arac mı var ? Ee bunlar sıfırlayacak aracı piyasadan alırlarsa mal azlığından yine rakamları artacak.

turboman
24-10-2022, 10:35
Zaten yenilenmemişini alamayan millet bunu nasıl alsın ;)

CüneytIşıkkent
24-10-2022, 11:57
Mantık ne kadar hoşuma gitse de yapacakları fiyat politikası ile sanki bunun da içine edecekler gibi bir düşünce kapladı içimi :D

darkmoon
24-10-2022, 12:22
İkinci elin kaderini değiştiricez parasal anlamda dediklerini sanmam kültür olarak anlayış olarak demek istemişlerdir ..
Size ikinci elde olsa fabrikasyon ayarlarında sıfır kondisyonuna yanın üstelik 2 yılda fabrika garantili yani bu 2 sene resmî servis garantili demek araba Satıcaz diyorlar bence çok güzel bir şey tabiki akordiyon olmuş naylon lastik olmuş akranlarına göre arabayı sıfırladılarmı fazla para isterler çok doğal ..

Bence bu sistem tutar mı tutar niye tutar piyasada sıfır araç dışında araba almayan bir kitle var ve o kitlenin çoğu araç fiyatlarından ötürü ya araba alamıyor yada kendi aracını satamıyor araba alamıycağı için birde kılı kırk yaran çok çok titiz bir kesim var bu kesimlerin hepsi yönelir … Birde abi üç beş fazla verelim boş ver biraz zararımız olsun ama fabrikasyon garantili sıfır ayarında araca binelim diyen kesimde alır ..

Ama bence ikinci el piyasasında fiyaların düşmesine yada pazarı çok hareketlendirmeye etkisi olurmu bence olmaz fabrika bence randımanı tutturursa sıfır dan güzel para kazanır bu işten …

drago
24-10-2022, 12:41
Bir arabayı parça parça satınca o arabadan 5 mi 10 mu kaç tane alınabiliyor?

Yenilenmiş araçların da belli bir kriteri, sınırı olacaktır diye düşünüyorum ama yine de maliyeti yüksek olur kanımca.

Arızası olmasa da bir parçayı, mesela yağ pompasını yenileyecekler mi?

d3n1s
24-10-2022, 12:58
Bir arabayı parça parça satınca o arabadan 5 mi 10 mu kaç tane alınabiliyor?

Yenilenmiş araçların da belli bir kriteri, sınırı olacaktır diye düşünüyorum ama yine de maliyeti yüksek olur kanımca.

Arızası olmasa da bir parçayı, mesela yağ pompasını yenileyecekler mi?

belli parcalar yipranmamis olsa dahi degistirilir, baska tip parcalar yila/km'ye gore degistirilir, diger baska tip parcalar da calisiyorsa dokunulmaz, bence. Yani, bilimum filtreler ve sivilar, termostat gibi parcalar mutlaka degistirilir, triger seti yila/km'ye gore degistirilir, klima kontrol veya teyp calisiyorsa dokunulmaz gibi.

ardicli2000
24-10-2022, 13:17
Maksimum 6 yıl seçmelerinin sebebi bence o. En fazla ağır bakımı yapılıp fren disk balataları değişir. Gerekirse de ön arka takımları değiştirirler. İçeride de bozuk ne varsa yaparlar.
Piyasadan %10 zamlı satsa bence peynir ekmek gibi gider. Ama en az %30 olur kanısındayım.

Octane
24-10-2022, 13:58
Şasiye kadar soyup komple sıfır parçayla geri toplamayacaklar.

Ee, kazasız boyasız aracı daha ucuza alacaksam o topa neden gireyim?

Deseler ki yapısal bir sorunu olmayan, şasisi ellenmemiş araçları fabrikada komple dağıtacağız, içine sandık motor şanzıman koyacağız, yürüyen aksam amortisörler komple sıfır olacak, camı göğsü koltuğu kapı döşemesi göstergesi eski kalacak amenna. Ama böyle bir şey yapmayacaklar.

En fazla disk balata değiştirir pasta cilayı çakar geçerler.

207_TR
24-10-2022, 14:27
Eski bir haber, faaliyete geçemedi henüz

onur_si
24-10-2022, 14:53
komple boyasınlar sıfırlasınlar, bizdeki boya takıntısı kavramı da yok olmuş olur. fabrikadan boyalı hatasız :)

2jz
24-10-2022, 16:13
İkinci el sıfır makası çok düşük. Hatta 2-3 yaşındaki otomobiller sıfırından daha pahalı. Otomobil 2-3 yılda normal dünya ülkeleri gibi %40 değer kaybetse, bu sistemle %25 ucuza refurbished otomobil alsanız mantıklı olabilir.

delyyy
24-10-2022, 18:06
Piyasadan çok daha ucuza mal olacağı görüşündeyim.
Premium olmayan herhangi bir markanın yetkili servisinde boya 1000-TL civarı. Sanayide 1200 gibi saçma bir ortalama oluştu. Aynı şekilde yetkili serviste x parça 10 lira ise, sanayideki yedek parçacıda 15 lira.
En azından bu işlemlerin sağlıklı yapılacağına biraz daha aklım yatar. Sanayide başında durmadığımız her işin sonu hüsran.

Oconner
25-10-2022, 10:08
hep araba hep araba okadar çok adaletsizlik varken nedir bu otomobil işi yapanların çektiği anlamış değilim

pirasa
25-10-2022, 14:47
sandık motor koymayacaklarsa boşuna uğraşmasınlar. yıpranan her kalemin değişmesi gerekir. yürüyen aksam ve motor komple değişmeli, ıvır zıvır tesisat değişmeli. fakat anladığım kadarıyla bunlar su kurnazlığı yapıp garanti kozunu kullanacaklar ve ağır bakımı yapıp yıkayıp paklayıp satışa koyacaklar. yenileme gibi bir gelir olduğu için sıfır araç için güzel kampanyalar yapabilirler takasa reno getirenlere kazan kazan durumu oluşur.

zyxtellow
25-10-2022, 19:51
Bence fiyat anlamında çözüm olacak bir uygulama değil servis bakımlı araç almak ne kadar olumlu etki ediyorsa ona benzer bir durum olacak alıcı açısından. En iyi senaryoda filo çıkışlı, yeni ama yüksek kilometreli araçları elden geçirip satışa sunacaklar bu şekilde fiyatlarda bir gevşeme olabilir tabi yüksek km algısının olumsuz etkisi bir nebze ortadan kalkarsa. Sandık motor, komple araç sıfırlama bence imkansız çünkü fiyatlar rekabetçi olamaz.

Oznc35
27-10-2022, 10:02
benzin tv bi video yayınlamış bi kaç detay var;

Yenilenmiş İkinci El | Arabanı Fabrikada Sıfırla, Hem de Fabrika Garantili | VLOG - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=LPPZA9TpvBI)

CND
27-10-2022, 10:23
Fabrikalarda kimin hangi cıvatayı kaç torkla sıkacağından, o malzemenin oraya nasıl geleceğine kadar her süreç tanımlı ve talimatlıdır.

Şayet yenilenecek araçlar için tek düzen bir format belirlenmeyecek ise sağlıklı bir fabrika operasyonu yönetmek oldukça zor ve hatta tutarsız olacaktır.

Aaa unutmadan devletimiz kendi ötv gelirine gölge düşürecek her uygulamaya düşman olur, gerekli düzenlemeyi ilk imkanda getirir :D

CloudGrey
27-10-2022, 11:48
bu hikaye de " coğrafyayı " göz önünde tutmak gerekiyor.

Avrupalı zaten ortalama 1 yıl çalışıp ortalama sıfır bir araba alabiliyor.
adamlar çoğu arabayı çöpe atıyor yaptırmakla uğraşmayıp.

** biz ortadoğu olarak zaten son 50 yıldır hep tamir edip biniyoruz.
yani bu olay onlar için yeni , bizim içinse hep olan bir olay

sadece şimdi bayi yapıcak , adı " fabrikada yenilenmiş " olucak.

TR'de kötü koşullarda bu anca şöyle işler ;
pert arabaları bayi alıp sıfırlayıp satıcaksa evet bu olay bir işe yarar..

ama gerisi tatava gibi duruyor.

Grimlord
27-10-2022, 11:54
Enflasyonun bazı mamullerde yüzde 300ü gördüğü, doların ve euronun arşa çıktığı, işsizliğin,adaletsizliğin ve fırsatçılığın 4 nala gittiği yerde 2. eli düzeltmesi ancak hayal olur. Şuan eli yüzü düzgün, iyi-kötü binilebilecek neredeyse 15 yaşında bir araba" bile "300 bin" liradan başlıyor. Kaç asgari ücrete tekabul ediyor siz hesaplayın.. Bize kıskanan yurtdışında bu araçlar çoktan jilet olarak raflarda yerlerini aldılar. :)

Cimmeria
27-10-2022, 12:15
bu hikaye de " coğrafyayı " göz önünde tutmak gerekiyor.

Avrupalı zaten ortalama 1 yıl çalışıp ortalama sıfır bir araba alabiliyor.
adamlar çoğu arabayı çöpe atıyor yaptırmakla uğraşmayıp.

** biz ortadoğu olarak zaten son 50 yıldır hep tamir edip biniyoruz.
yani bu olay onlar için yeni , bizim içinse hep olan bir olay

sadece şimdi bayi yapıcak , adı " fabrikada yenilenmiş " olucak.

TR'de kötü koşullarda bu anca şöyle işler ;
pert arabaları bayi alıp sıfırlayıp satıcaksa evet bu olay bir işe yarar..

ama gerisi tatava gibi duruyor.

iscilik o kadar pahalı ki avrupada, hakikaten hic bir seyi tamir etmekle uğraşmak istemiyorlar.

gecen buzdolabı bozuldu, buzluk kismi calisiyor ama normal dolap kismi az soğutmaya basladi, emlakciyi aradım dedim boyle boyle, tamam dedi haftaya yeni dolap takariz, servis cagirip baktırıp tamir ettirmek ayni paraya gelir, yeni garantili dolap daha mantikli dedi.

ayni sey hakikaten arabalar icin de gecerli, ozellikle sıfır arabalar ciddi dusuk faizli aylik odemeler ile alınıyor, ayda 300-400 pound taksitle mercedes alabildiğin ortamda neden tamirle ikinci elle ugrasasin ki...

CloudGrey
27-10-2022, 12:24
iscilik o kadar pahalı ki avrupada, hakikaten hic bir seyi tamir etmekle uğraşmak istemiyorlar.

gecen buzdolabı bozuldu, buzluk kismi calisiyor ama normal dolap kismi az soğutmaya basladi, emlakciyi aradım dedim boyle boyle, tamam dedi haftaya yeni dolap takariz, servis cagirip baktırıp tamir ettirmek ayni paraya gelir, yeni garantili dolap daha mantikli dedi.

ayni sey hakikaten arabalar icin de gecerli, ozellikle sıfır arabalar ciddi dusuk faizli aylik odemeler ile alınıyor, ayda 300-400 pound taksitle mercedes alabildiğin ortamda neden tamirle ikinci elle ugrasasin ki...

benım arkadaşım almanyadan buraya golf 5 arabası ile geldi kaza yaptı burda çöpe attık.
nolcak almayanda 1000€ , gıdınce gene alırım onlamı uğraşcaz dedi :D

ChuckBartowsKi
27-10-2022, 12:36
Dünyanın en karlı işi 2.el ve geri dönüşüm ürünleri yani satılan bir malı tekrar satmak şu an inanılmaz karlı bir işlem ben tüm firmaların buna yöneleceğini düşünüyorum hatta araştıranlar var güncel ekonomi tüm dünya için sıkıntı dev firmalar önceden hiç dönüp bakmadıkları pazarlara giriyorlar.

Temelde ben çok başarılı olacağını düşünüyorum bu sistemin. Çünkü ilerleyen zamanlarda gerekli pazar payı elde edilir ve bu iş doğru programlama ile devam ederse dünya geneli çok önemli satış rakamları olacağını düşünüyorum.

Octane
27-10-2022, 14:25
benzin tv bi video yayınlamış bi kaç detay var;

Yenilenmiş İkinci El | Arabanı Fabrikada Sıfırla, Hem de Fabrika Garantili | VLOG - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=LPPZA9TpvBI)

Bu zaten benim herhangi bir ikinci el araç aldığımda sanayide yaptığım/yaptırdığım işler. Aldığım her aracın dinamolarına bakılır, kayışları triger dahil değişir, frenleri, şanzıman ve diferansiyel yağları, antifirizi, devirdaimi vs değişir, ufak tefek ezik göçük varsa yaptırılır, jant/lastik egzoz elden geçer, yağ bakımı yapılır bende. Millet cahil olduğundan sadece biniyor çünkü. Fabrika bu işin neresinde? Ben sandım ki komple bir overhaul işleminden geçiyor, en azından sandık motor sıfır şanzıman vs takılıyor...