PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Led far terörü

Victiz
27-01-2023, 21:29
Selamlar herkese,

Son zamanlarda artık akşamları sürüşlerinden nefret eder oldum. Merceksiz fara takılan ayarsız led ampuller resmen beni kör ediyor. Hele migren atağını tavan yapıyor. Artık herkes merceksiz led ampul takmaya başladı, yolu değil bizim gözümüzü aydınlatıyor karşıdan gelirken resmen. Yok mudur bunun çaresi? Ön cama film de cezası var. Sarı renk gece gözlükleri satıyorlar alınır mı?

mcemrek
27-01-2023, 21:44
0.5 astigmat var gözlerimde. normalde gözlük takmasam hiç bişey olmayacak ama bu far fetişleri yüzünden mecburen gözlük kullanıyorum ışık kırılmasını kesiyor rahatsız etme seviyesini düşürüyor. gözüm gözlüğe alıştığı için sadece araç kullanırken takıyordum ama mecbur devamlı kullanıyorum.

üstelik merceksiz fara led far takınca yağmurda vs yolu da aydınlatmıyor farlar kör geziyorlar haberleri yok

livaneli
27-01-2023, 21:55
Aynı dertten muzdaribim. Durdurup konuştuğum da oldu. "Abi yasal sorun yok, muayeneden geçti. " diyor sığırlar.

.::EmrE::.
27-01-2023, 22:21
Aynı derde bir de arka sis farının açık gezenlerini ekleyeyim. Ben de bunlara uyuz oluyorum, kör ediyor arkada seyrederken...

darkmoon
27-01-2023, 23:24
Millet takmıyor sadece bazı galerilerde aracın ön farları birde havalı olsun diye şişirilmiş isimler le müşteri gözü boyuyorlar led power çevirdik ön farları diye satıyorlar İnan o tür araçları alan çoğu insan o farları orjinal sanıyor ..

Ayrıca led farların fabrikasyon orjinalleri de çok fazla göz alıyor sadece yan sanayileri değil özellikle şu b suv C suv denen araçların led farları eğer aracınız normal binek tipte bir araçsa gözünüzü mahvediyor .. bundan bir kaçar yol olduğunu da pek sanmıyorum ..

_driver_
27-01-2023, 23:46
Aynı derde bir de arka sis farının açık gezenlerini ekleyeyim. Ben de bunlara uyuz oluyorum, kör ediyor arkada seyrederken...

Zaruri durum haricinde yavaş kullanıyorum ama bu arkadaşları geçip arka sis yakmak en büyük zevkim :)
Sellektör yaptıklarında da yol verip arkalarından uzun ön sis ne varsa hepsini yakıyorum

turboman
28-01-2023, 10:51
Karşıdan gelenleri geçtim birde arkadan gelirkende aynadan gözünü alıyor aşırı rahatsız ediyor. Hemen yavaşlıyorum önüme geçincede bixenonlu mercek farlarımla uzunları yakıyorum resmen sağa sola zikzak çizerek gidiyorlar ;) bikeresinde ışıklarda durdurdum dacia araba dedim kardeş tavşan avınamı gidiyorsun kör ettin bizi dedim yeri aydınlatmıyor binaları aydınlatıyor farın farkındamısın diyorum mal gibi yüzüme bakıyor. Trafikte böyle sığırlar oldukça pek anlayış dikkat beklemeyin...

Dynatech
28-01-2023, 13:25
Trafikte böyle sığırlar oldukça pek anlayış dikkat beklemeyin...

Konunun özü ve cevabı budur:icon_tup:

DOHC
28-01-2023, 14:14
İmkan olsa arka camın altına, pandizot üzerine normal araba farı takacaksın, bunların önüne geçip uzunu çakacaksın.
Ya da şimdi aklıma geldi, 3. stop lambası gibi pick uplara falan takılan LED şerit lambalar var, bundan tak, yine açıver, kör olsun........

Maxi
28-01-2023, 15:13
Yani hergün mutlaka biriyle takışıyorum, bir gün bu yüzden başım belaya girecek eminim.
Çünkü bu insanlar gerçekten inanılmaz CAHİL

Çok gariptir ki, muayeneden merceksiz far yada mercekli far fark etmeksizin Led takılmış her araç geçiyor
isterse otomobil olsun, isterse otobüs, yada minibüs hatta traktör bile geçer.

yani bunu anlamak mümkün değil, neden bu iş yasal ki?
bunu gündeme almak için illa birkaç kişiyi öldürmek falanmı lazım acaba bilemiyorum artık?
çünkü insanlar sınırsız CAHİL, hat safhada MAL
sen kimsin yahu beni rahatsız ediyorsun?

cimere yazı yazıcam kaç gündür aklımda
sizde bişeyler yazın da şu işi gün yüzüne çıkaralım

kesici
28-01-2023, 15:37
Geçenlerde bunların bir üst versiyonunu gördüm, arka sis bilirsiniz 1 adet olur, adam oto elektrikçiye gidip diğer tarafa da sis bağlatmış, araba da Doblo, muhtemelen eniştesinin arabasıydı.
Eskiden sinirli ve asabi bir adamdım ve bela olurdum bunlara, e-5 te bile önlerini kesip zorla söndürttüğüm olmuştu, bulgur pilavı ve ekmek ile beslenen bir ülkede normal şeyler. Maalesef durum bu. Bayadır da girmiyordum foruma, hayırlı forumlar.

immortalboss
28-01-2023, 15:40
Yıllar önce ilk çıktığında kalileti xenon farlar vardı. Mercek ile birlikte uygulama yapılıp kullanılıyordu ona laf attılar yok orjinalde yokmuş diye. Şimdi kör eden farlar var. Gerçekten geri gidiyoruz.

darkmoon
28-01-2023, 15:49
Bence bakış açısı önemli eskiden de vardı led den önce etrafta merceksiz xenonla gezen bir ton insan vardı xenon yasaklandı tüv de sonradan takılanlar bu sefer vatandaş gitti tüvden önce xenon balastı ampüllerini söktü normal halojeni taktı tüvden geçtikten sonra tekrar xenonları takıyorlardı ..

Xenonda gene biraz zordu söküp takması balastı vardı falan filan şimdi led ampül normal ampül çoğu herkes takıp çıkarabilir ustalık istemiyor yasaklasanda o zamanki xenonda yapılan işlemden farklısı olmaz bence..

Bence yoldaki insanlarla uğraşılıcağına kendi önlemini al huzurlu ol derim elektrokrom kendinden kırılan ayna takabilirsin arka cama hafif ışığı kırıcak tonda film çekebilirsin önden gelene bırak sonradan takmayı orjinaller bile adamın gözünü mahvediyor dediğim gibi çoğu b suv C suv diye satılan araçların farları direk gözünün içine giriyor .. o konuda çokta bir şey yapılamaz bence orjinaller bile bazı araçlarda fena göze giriyor ..

yusufcan_k
28-01-2023, 17:12
alfa 156 aracımda mercekli far var sonradan yapılma üstünde halojen ampül vardı görünmüyodu önüm photon led taktım far ayarına gittim yaptı beğenmedim diğer aracımızla önlü arkalı gittik rahatsız ediyo mu vs diye bir sürü deneme sonrasında farları aynı ayarında bıraktık indirip kaldırdık aynı oranda falan ama milletin bi farı *ma biri şama bakıyo malesef önüne geçilmiyo bu durumun..

bilalMW
28-01-2023, 17:54
Pendikte bunun bombası var. arkadaş trendyol kurye. Scooter'da led ampul yok.

Scooter'da iki adet 9 led li çalışma lambası bağlamış önüne. Bir gün ani fren yapıp hakka yürütücem kendisini.. ama ne zaman bilmiyorum.

https://productimages.hepsiburada.net/s/31/550/10329294405682.jpg/format:webp

DOHC
28-01-2023, 19:19
Pendikte bunun bombası var. arkadaş trendyol kurye. Scooter'da led ampul yok.

Scooter'da iki adet 9 led li çalışma lambası bağlamış önüne. Bir gün ani fren yapıp hakka yürütücem kendisini.. ama ne zaman bilmiyorum.

https://productimages.hepsiburada.net/s/31/550/10329294405682.jpg/format:webp

Aha iş te, arka pandizota bundan takacaksın 2 tane, sonra arkadaki düşünsün :)

gökan
28-01-2023, 19:39
Arka sis açanlar gerçekten kaza yaptırıcak

serkan_2120
28-01-2023, 20:13
hele birde arkana ledli bir ducato gelmeye gör o zaman körlük garanti iç aynayı karartıyorum bu sefer yanlardan gözü kör ediyor

deeperblack
28-01-2023, 22:01
Beyaz ampul olmayan araba fakir arabasıdır zihniyetinde olan, sadece karbonhidratla beslenen bir güruh mevcut malesef.

Her gece fix 2-3 tanesine denk geliyorum. Karşıdan gelen yada arka sis açan olsun fark etmiyor uzunlarımı açıp bırakıyorum. Uğraşmaya didişmeye değmez malesef.
Hala yollarımızda hız kesici tümsek var. Bunları ben kendi adıma hakaret olarak kabul etsemde genel seviyeyi hatırlamam için yardımcı oluyorlar.

Frid
28-01-2023, 22:59
Bende sevmiyordum iyice nefret eder oldum, trafikte ayrı dert iş yerinde ayrı dert.
Farı açıyorsun yanmaz, aç kapa yap yanar, sonra durduk yere yine söner, yarısı keser ışık şiddeti vermez.
Uzun kısa tek duy takar, kısada mı uzunda mı far belli olmaz.
Kusur alır kalır, cühela tuttur abi bak açtık kapattık yanıyor diye.

onn_dear
29-01-2023, 08:47
Far, sis zenon diye de ilan açarlar birde, görür görmez kapatırım böyle ilanları...

drago
29-01-2023, 13:07
Layığıyla uygulayanlara lafım yok ama inşallah yasaklanır

individual
29-01-2023, 13:16
https://i.hizliresim.com/mgdz1gx.jpg

valla bende yildim bu sorundan hemen yol veriyorum trafikde gecip gitsinler diye

EMD
29-01-2023, 13:29
Yıl 2023, hala arka sis...

kadireren
29-01-2023, 14:36
Eskiden bu kadar fazla satan yoktu şimdi satan kişilerde çoğaldı Facebook üzerinden bir çok markanın grubuna üyeyim eş dost araçları veya kendi sahip olduğumuz araçlar zamanı üye olduğum her grubun bir LED ampul sponsoru var güvenilir alışveriş , referans vs olunca herkes alıyor. Bir çok e ticaret sitesi var pandemi sonrası popüler olan oralardan satışlarda başladı eskiden Xenon takan özellikle gidip aksesuarcıdan alıyordu sayı azdı şuan LED alan takan haliyle çoğaldı.
2015 yılında şahin aracıma xenon takmıştım baktım olmayacak gittim çıkma e200 bi-xenon mercek aldım o şekilde kullandım şimdi orjinale döndüm 55w h4 ile devam ediyorum
Ama insanlar 199tl LED Xenon 47497362 lümen görünce direk alıp takıyor

drago
29-01-2023, 15:28
https://i.hizliresim.com/mgdz1gx.jpg

valla bende yildim bu sorundan hemen yol veriyorum trafikde gecip gitsinler diye

Ya arkadan gelen yine sorun değil, şehirlerarası yolda karşıdan gelen zulüm

Geçenlerde ezbere bildiğim yol olmasa kaza yapardım, 3 saniye körleme girdim çıktım virajdan

individual
29-01-2023, 18:20
Ya arkadan gelen yine sorun değil, şehirlerarası yolda karşıdan gelen zulüm

Geçenlerde ezbere bildiğim yol olmasa kaza yapardım, 3 saniye körleme girdim çıktım virajdan

evet evet haklısın karşıdan gelende olunca daha kötü oluyor.tüvtürk'de bu duruma karşı bir çalışma yoktu.

işin komik yanı bu farları kullananlar yolu daha iyi gördüğünü sanıyor ama görmüyorlar.

darkmoon
29-01-2023, 20:10
Motorsikletlerde bile var geçen biri resmen gözümü kör etti ne takmışsa ön fara .. ona yapıcak önden gelene tek şey güneşliğe takılan plastik aparat var AliExpress de görmüştüm o tarz bir şey almak ..

BARR
30-01-2023, 06:43
Her sabah Manisa yolunda sağolsun servis arabalarının muhteşem led xenon ne boksa takılmış farları ile arka görüşümü kaybediyorum :)

131mirafiori
30-01-2023, 07:05
Bende işe giderken serviste en öne oturup bu beyinsizlerin sabah sevişmesini izleyenlerdenim,

hatta çok değil 75-80 dk önce 2 servis minibüsü - 1 Dacia taksi - 1 opel corsa D aynı kavşakta denk geldik ve ortalık bembeyazdı :) bizim servisin ledler ne kadar güçlüyse artık taksi önümüzdeydi ama arka sisleri rahatsız etmiyordu :D

Falmor
30-01-2023, 09:47
Arka sisleri yakanlara yol boşsa delici ve yayıcı ledleri açıyorum.Tavşan avı gibi :)

Ozan Özer
30-01-2023, 15:43
Trafikte her tipten var ne yazık ki..
Arka sisleriyle gidenlere gerçekten anlam veremiyorum.Sis için yapılmış bir güvenlik önlemini, sürüş halinde yakınca neyin tatminini yaşıyorlar acaba? Sanki onları görebiliyorlar! Önlerine geçerek, arka sislerimi yakıyorum bende.Uzun yakarlarsa da aynayı indirip devam ediyorum yoluma.
Bir de bunca teknolojiye rağmen Auto far seçeneğini kullanmayıp, 0'da bırakarak geceleri LED'lerle giden tarzanlar var, tam kaza sebebi. Uyarınca da el kol yapıyorlar, sanki kötülüklerini istermiş gibi.

CüneytIşıkkent
30-01-2023, 16:38
Son zamanlarda dikkat ettiğim bir şey var özellikle yeni clio ve egea'larda donanıma bağlı led farlar ile çıkıyorlar sanırım merceksiz şekilde ama karşıdan geldiğinde aşırı göz alıyor anlam veremedim.

PiscocuK
30-01-2023, 16:43
Ben genelde 10/15 saniye nah işareti yapıyorum iç dikiz aynasına doğru.Sonra aynanın altındaki düğmeyi kaldırıp geçici çözüm sağlıyorum.
Bitmez arkadaşlar dövsenizde sövsenizde bitmez.Hele o servisler yüksek araçlar yokmu ...neyse çok detaya girmeyelim

drago
30-01-2023, 16:44
Son zamanlarda dikkat ettiğim bir şey var özellikle yeni clio ve egea'larda donanıma bağlı led farlar ile çıkıyorlar sanırım merceksiz şekilde ama karşıdan geldiğinde aşırı göz alıyor anlam veremedim.

Aslında yeni çıkan araçlardaki merceksiz ledlerde, far tası ve ampülün konumlaması halojen versiyondan farklı

Mesela focusta merceksiz led farlı olan da var, baktığında halojen ile aynı far gibi, ama ampül yukarıdan aşağı giriyor ve far tası farklı

Ama yine de bir mercek değil, katılıyorum

DOHC
30-01-2023, 17:01
Trafikte her tipten var ne yazık ki..
Arka sisleriyle gidenlere gerçekten anlam veremiyorum.Sis için yapılmış bir güvenlik önlemini, sürüş halinde yakınca neyin tatminini yaşıyorlar acaba? Sanki onları görebiliyorlar! Önlerine geçerek, arka sislerimi yakıyorum bende.Uzun yakarlarsa da aynayı indirip devam ediyorum yoluma.
Bir de bunca teknolojiye rağmen Auto far seçeneğini kullanmayıp, 0'da bırakarak geceleri LED'lerle giden tarzanlar var, tam kaza sebebi. Uyarınca da el kol yapıyorlar, sanki kötülüklerini istermiş gibi.

Bu tek hatta yarım hücreli canlılar için gösterge panelinde ne kadar çok renkli ışık yanarsa o kadar tatmin oluyorlar.......

darkmoon
31-01-2023, 13:31
Ben buna led tutkusu diyorum , farlara led kapı içleri led ayna altı led dış kapı kulpu led hatta bazı araçlarda silecekte bile led koyan fabrikasyon modeller var arabanın altına rgb led bazıları ön ızgara içine yapıyor ..

Dışı bitti içine geçelim kapı içleri led şerit , ön göğüs led şerit , kapı kulpu içi led bardalık aydınlatma ceplikte led sağ sol iç direkler deki airbag yazısı led unuttuğum illaki vardır ..

Aracıma led yaptıracağıma şahsen orjinal ahşap kaplama alacantra deri karbon bir şeyler yaptırıyım derim Bana göre daha kaliteli daha elit

yyk
31-01-2023, 16:24
ben arka sis lambalarımı kendim çiftlerim ancak içlerine 5w ampul takarım 21w olanları sökerim parklar ile yandığında tam görüntü olur , diğer mallar ise sırf ekranda ibare olsun diye mi yakar nedir anlamam ?

delyyy
31-01-2023, 16:56
Bilmiyorum farkında mıyız ama insanların çoğu yolda yürümeyi bilmiyor. Şaka olsun diye yazmıyorum bu arada. Ekmek almaya giderken katil olabilirsiniz, o kadar berbat durum ne yazık ki. Kaldırımda yürürken insanlar bana çarpmasın diye sakınmaktan yoruluyorum :)
Bir de bu yaratığın araba kullandığını düşünelim. Sis - led vs bu kekoluklar beklenen şeyler. Eskiden ben de çıldırıyordum, münakaşa ediyordum fakat gerçekten gerek yokmuş.
Aklıma ilk olarak bu adam bu zeka ile hayatını nasıl idame ettiriyor (mesela fırından nasıl gidip ekmek alıyor) düşüncesi geliyor. Çünkü zeka geliştirebilir bir şey, ileri götürmek de geri götürmek de insanın elinde aslında genetik bir problemi yoksa. Bunlara acıyıp olay yerinden uzaklaşmak en sağlıklısı şu ortamda.
Arkadaşımın babasının bir lafı var, bazen sövüyorum bunlara geçerken "çakmağını da yak p.z.v.nk" diye :D

mcemrek
01-02-2023, 12:23
arkamdan beyaz farlı ayarsız özellikle üst mesajlarda belirtilen gibi ducato vs gibi araç geliyorsa kaçabiliyorsam kaçıyorum kaçamazsam yol veriyorum arkasından uzunlarla seyehat ediyorum tekrardan. önümde arka sis açık giden biri varsa hiç münakaşaya girmiyorum uzunları yakıyorum devam.

önceden polis sis farı vs konularında katıydı artık onlar da hiç kontrol yapmıyor. zaten hakkıyla trafik kontrolü de görmeyeli çok oldu. oo leon geliyor çevirelim oo rocco çevir.. ön arka sis farı açık doblo görmezden gel

Diyadin
01-02-2023, 15:28
Far seviyesi yukarıda olan fabrika çıkışlı minibüsler (genelde personel servis araçları)

Off Road araçları (yüksek olduğu için içeri ışık giriyor.)

Cam filmi hiç bir camımda yok resmen beynim zonkluyor bunlara denk gelince. En az sesli egzoz kadar ağır bir yaptırımı olmalı..

Ormanci
01-02-2023, 15:42
Evet yürüme konusunda delyyy'e katılıyorum, iki kişinin geçebileceği kaldırımda iki kişi yan yana yürüyüp hala çekilmeyen oluyor. Omuzlayıp geçiyorum, ya da son anda kaçıyorlar. Hiç omzumu falan çekmiyorum, kaçınmıyorum. Bir defa malın birine çaktım öyle, cık cık cık dedi yanında eşi, koca adam. Ne cık cık cık dedim geldiğimi görüyorsun, kaldırımı görüyorsun, çekilsene diye bağırdım, sustu. Başka birine de öyle çaktım, uçunca laf edecek oldu, ona da patladım, "e kaçtım ya" diyor. Kaçtıysan niye çarpınca uçtun? Deli ediyorlar deli...

Arka sisle giden davarlara ben de uzun yakıyorum. Biri ışıkta durdu hayırdır birader ne diye uzun yaktın diyor. Hayırdır birader sen niye kör edici arka sislerle geziyosun dedim. Açık mı ki diyo, açık tabi dedim, pardon abi dedi kapattı. Ama it gibi biliyordu açık olduğunu, tip, araba falan belli yani :) Bir de bu davarlar siste, karda falan bu lambaları açmak yerine dörtlüleri açıp gidiyor. İyice ifrit oluyorum. Otoyolda yağmurda bile açmak gerekiyor. O su bulutundan önünüzdeki aracı göremiyorsunuz.

Bir de uzunları açıp farkında olmayanlar var. Onlara da ben arka sisleri yakıyorum. Genelde uzunlarla gittiklerini anlamayacak kadar mal oldukları için onu da anlamıyorlar ama neyse, yapıyorum yine de ben :)

Şu servis araçlarına ben de uyuzum, ulan hepsi mi yüksek ayarlı. Bir tanesi mi düzgün olmaz. Onlar da deli ediyor.

Eh işte geçende konuşuyorduk, polisler trafiğin %1'indeki "modifiye araç" muhabbeti yerine bunlarla uğraşsa daha hayırlı olacak. Ama öyle seviyorlar, ne yapalım :D

TarikS
01-02-2023, 17:06
Polis drift cezası gibi egzoz gibi bunları ayıklamaya odaklanmadıkça bi bk olmaz

Ben saldım kimseyle uğraşmıyorum arka sis açıkların arkasından uzun yakmak dışında. Uğraşsan anlamıyor dert anlatmaya uğraşsan konuşmayı bilmiyorlar

Korna çaldı diye öldürülen insanlar var ya. önüm açık değilse kaçamayacaksam gereksiz delikanlılığa gerek yok

darkmoon
01-02-2023, 20:42
Yasaklasanda her yasak kendi içinde çözümünü üretir piyasa o yasağı cevap vericek bir çözüm illa üretir ..
Basit örnek eskiler iyi hatırlar power halogen ampüller vardı wattları yüksek normal halogen 55w ise onlar 100watt olur du birde saydam en beteri , mavi beyaz ışık versin diye, birde sarı boyalısı olurdu sis rengi ..
onlar bir ışığı saçardı heleki saydamı ise karşından gelen ciddi diyorum geçici görme kaybı olurdu 10 -20 saniye adam araba geçtikten sonra gözü kararırdı benim yaşıtlarım kesin yaşamıştır.. eskiden modaydı 90 lıların ortası 2000 lilerin başına kadar sonra o tür ampüllerin getirilmesi yasaklandı falan diye hatırlıyorum ..

Sonra xenon çıktı piyasa dediki al sana xenon kit onların klasik 35 Watt dı ..
bende 55w olanı vardı ama farlarım mercekli idi vectra ve sonataya takmıştım 55watt balast ve ampüllerde 55watt dı ona güzel digital far ayarı yaptırmıştım ikisine arabayada o sıra koca sanayide digital far ayarı yapan bir yer vardı birde farlarda mercek olduğu için kimseden bir günden bir güne şikayet laf işitmedim o yıllarda … benim taktığım zaman xenon yasak değildi tüv de sonradan xenon takmak yasak değildi ..

Şimdi led ler var piyasa gene al sana led ampül dedi ama led xenon gibi değil doğru marka kaliteli Ufuk çizgisini kesicek şekilde imal edilen led ve güzel bir far ayarı ile mümkünse digital bence rahatsızlık minumum seviye ye inebilir hatta komple kalka bilir bence led deki en büyük yanlış yanlış led ampül seçimi ..

mcemrek
01-02-2023, 20:53
Yasaklasanda her yasak kendi içinde çözümünü üretir piyasa o yasağı cevap vericek bir çözüm illa üretir ..
Basit örnek eskiler iyi hatırlar power halogen ampüller vardı wattları yüksek normal halogen 55w ise onlar 100watt olur du birde saydam en beteri , mavi beyaz ışık versin diye, birde sarı boyalısı olurdu sis rengi ..
onlar bir ışığı saçardı heleki saydamı ise karşından gelen ciddi diyorum geçici görme kaybı olurdu 10 -20 saniye adam araba geçtikten sonra gözü kararırdı benim yaşıtlarım kesin yaşamıştır.. eskiden modaydı 90 lıların ortası 2000 lilerin başına kadar sonra o tür ampüllerin getirilmesi yasaklandı falan diye hatırlıyorum ..

Sonra xenon çıktı piyasa dediki al sana xenon kit onların klasik 35 Watt dı ..
bende 55w olanı vardı ama farlarım mercekli idi vectra ve sonataya takmıştım 55watt balast ve ampüllerde 55watt dı ona güzel digital far ayarı yaptırmıştım ikisine arabayada o sıra koca sanayide digital far ayarı yapan bir yer vardı birde farlarda mercek olduğu için kimseden bir günden bir güne şikayet laf işitmedim o yıllarda … benim taktığım zaman xenon yasak değildi tüv de sonradan xenon takmak yasak değildi ..

Şimdi led ler var piyasa gene al sana led ampül dedi ama led xenon gibi değil doğru marka kaliteli Ufuk çizgisini kesicek şekilde imal edilen led ve güzel bir far ayarı ile mümkünse digital bence rahatsızlık minumum seviye ye inebilir hatta komple kalka bilir bence led deki en büyük yanlış yanlış led ampül seçimi ..

seçim eminim ki çoğunda şu şekilde,

en ucuzu ve en çok lumen değeri hangisinde hmmm tamam en son kaça olur? daha fazla watt değeri olanı var mı?

tamam o olsun o zaman

karşıdan gelenleri önden gidenleri düşünen buna göre hareket eden kişi sayısı gerçekten çok az. onlar da zaten elinden geleni yapıyor. ama ne kadar konuşursak konuşalım çözümü yok gibi duruyor.

kişisel benliği düşüncesi oluşmamış. sadece kendini düşünen toplum olarak yaşamaya uygun olmayan insanlarla bir aradayız malesef.