PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alerjik Rinit ( Saman Nezlesi ) Sağlık Sorunsalı ?

-Murat Özcan-
23-03-2023, 14:27
Herkese merhabalar, sağlıkla ilgili sizlere fikir danışmak istiyorum arkadaşlar..

Bu Alerjik Rinit Saman Nezlesini benim gibi yıllardır çekenler var mı aramız da ?

Bilmeyenler için açıklayım; Genelde bitkilerde ki polenler havaya yayılmasıyla Mart ayı gibi başlar yaz ortasına kadar devam eden illet bir hastalıktır.

Burun akıntısı, geniz akıntısı, gözlerde yaşarma, bolca hapşırık gibi hayat kalitesini düşüren değişik durumlara sokar insanı.

Genelde bunlar için alerji hapları yazılır. Örn: Zytrec-Bilaxten-Desmont-Fixdual bunların demirbaşıdır.

Uzun yıllardır bu illetin aşısı olduğunu duyuyorum ama cesaret edemedim.

Aramız da bu illetle mücadele edip sonuç alan var mı ?

Teşekkür Ediyorum..

XoR
23-03-2023, 14:38
Her sene 15 Mart Zyrtec kullanmaya başlarım. Ortalama olarak 4 kutu bitiriyorum. Hiç aralık vermeden kullanıyorum.

İlk hafta inanılmaz uyku yapıyor. 10'da tavuk gibi uyuyorum.

Zyrtec olmadan hayatımı düşünemiyorum :D

Yarbay
23-03-2023, 14:49
hiç aşısını olmadım ama +25yıldır çeken biri olarak tavsiyem asla aynı ilacı uzun süreli kullanmayın bu sizin bağışıklığınızın o ilaca minimalde olsa hafif hafif bağışıklık kazanması demek= zamanla o ilaç fayda etmeycektir.

özetle 2 paket bir ilaçdan bitti ise başka bir ilaçla devam edinki (muhadil olmayan,sadece ismi değil tüm içeriği farklı olacak tabiki) yarın siz bu ilaçlara alışmayın yoksa bu sefer çaresiz kalırsınız.
iyi niyetle sadece paylaşmak istedim

-Murat Özcan-
23-03-2023, 14:50
Bende artık bu illetten bıktım cidden.. :(

Ben Bilexten kullanıyorum hangisi daha iyi çözemedim ama Zytrec güzel kesiyor şikayetleri.

Kullanım şekli olarak sabah akşam mı yoksa sadece sabah mı kullanıyorsunuz hocam ?

Aşıyı düşünüdünüz mü hiç ?

cnzdmr
23-03-2023, 14:50
Bende uzun yıllar çektim bu illeti, sonrasında burnumda ciddi bir deviasyon vardı onun için ameliyat oldum ve burun içindeki konkavları küçülttü doktor operasyonda.

Sonrasında alerjik reaksiyonlarım çok çok azaldı diyebilirim. Bilemiyorum tabi bunun operasyonla %100 bağlantılı olup olmadığını ama böyle bir tecrübem var.

Eskiden bende zyrtec ve duact kullanırdım çok. Artık neredeyde kullanmıyorum diyebilirim...

-Murat Özcan-
23-03-2023, 14:52
hiç aşısını olmadım ama +25yıldır çeken biri olarak tavsiyem asla aynı ilacı uzun süreli kullanmayın bu sizin bağışıklığınızın o ilaca minimalde olsa hafif hafif bağışıklık kazanması demek= zamanla o ilaç fayda etmeycektir.

özetle 2 paket bir ilaçdan bitti ise başka bir ilaçla devam edinki (muhadil olmayan,sadece ismi değil tüm içeriği farklı olacak tabiki) yarın siz bu ilaçlara alışmayın yoksa bu sefer çaresiz kalırsınız.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim hocam.

Konu sağlık olunca herkes tecrübesini paylaşırsa daha hızlı sonuç alacağımızı düşünüyorum.

Ben şahsen bilaxten kullanıyorum, sizin tavsiyeniz olarak bir hap var mı hocam ?

-Murat Özcan-
23-03-2023, 14:53
Bende uzun yıllar çektim bu illeti, sonrasında burnumda ciddi bir deviasyon vardı onun için ameliyat oldum ve burun içindeki konkavları küçülttü doktor operasyonda.

Sonrasında alerjik reaksiyonlarım çok çok azaldı diyebilirim. Bilemiyorum tabi bunun operasyonla %100 bağlantılı olup olmadığını ama böyle bir tecrübem var.

Eskiden bende zyrtec ve duact kullanırdım çok. Artık neredeyde kullanmıyorum diyebilirim...

Çok geçmiş olsun hocam, azalması ne güzel bir durumdur sizi çok iyi anlıyorum.

Bu aşı konusunda bilginiz var mıdır ?

cnzdmr
23-03-2023, 14:57
Çok geçmiş olsun hocam, azalması ne güzel bir durumdur sizi çok iyi anlıyorum.

Bu aşı konusunda bilginiz var mıdır ?

Aşı konusunda hiç bir bilgim yok maalesef. Ama operasyonda çok sancılı geçti onu da söyliyim. Burun kemiğine hiç müdahale olmamasına rağmen 3 gün şirazem kaydı operasyondan sonra :)

Burun estetiği olanlar, kemiğe müdahale edilenler benim 10 katım zorlanıyordur heralde diye düşündüm buda dipnot olsun :)

-Murat Özcan-
23-03-2023, 14:58
Aşı konusunda hiç bir bilgim yok maalesef. Ama operasyonda çok sancılı geçti onu da söyliyim. Burun kemiğine hiç müdahale olmamasına rağmen 3 gün şirazem kaydı operasyondan sonra :)

Burun estetiği olanlar, kemiğe müdahale edilenler benim 10 katım zorlanıyordur heralde diye düşündüm buda dipnot olsun :)

Çok geçmiş olsun hocam.

Allah herkese sağlık versin inşallah..

mehmet6r
23-03-2023, 15:02
aynı hastalıktan müzdaribim hatta benimkisi dönemsel değil tüm yıl boyunca devam ediyor. Şampuan, sigara dumanı, parfüm, polen , çiçek, toz, kedi vs her şeyden çocukluğumdan etkileniyorum.
zyrtec ten başlayan serüvenim zaditen ile devam ediyor yıllardır. genel olarak alerjinin bir tedavisi yok aşı falan hiç duymadım.
kişiden kişiye değişir ancak ben zaditen 2 mg aldığımda beni 3-4 gün götürüyor. ancak ilaç da yaşam kalitemi düşürmüyor değil.
bir de tecrübe ettiğim bir durum şu ki; oldu ki gece 2-3 kalktığımda alerji başlıyor; burun akıntısı, defalarca hapşırık, göz kaşınması vs sanki uyanmamı bekliyor gibi ancak o gün öğlen 12-1 gibi kesiliyor nedense sanki belirli bir mesai saati varmış gibi. Normal sabah kalkayım yatana kadar devam ediyor eğer ilaç içmezsem.
Kardeşim de mevsimsel oluyor ben de yılın tüm dönemi. Gerçekten yaşam kalitesini insandan alan bir hastalık ama yaşamayı öğrendim zannedersem.

XoR
23-03-2023, 15:16

Ben bu sistemi 2 sezon denedim bende çalışmadı. Rezil olduğumla kaldım :D her toplantı da fırk fırk burun çeke çeke dolandım :D

Herkes kendi ilacını bulması gerekiyor bu konuda benim görüşüm :) In god I trust Zyrtec :D

d3n1s
Bende de var. Benimki kediye ama. Mevsim gecislerinde ozellikle daha siddetli olur. Bunun tedavisi icin doktorun size alerji tanisi koymasi lazim. Ben tedavi olamiyorum mesela cunku her ne hikmet ise deri uzeri veya kandan bakilmasi fark etmeksizin alerji tanisi konmuyor bana. Testlerde hic bir seye alerjim olmadigi cikiyor. Neyse, ben bilaxten ve kestine kullaniyorum, Yarbay 'in da bahsettigi gibi ilaca direnc olusmasin diye. Mevsim gecislerinde bazen ilacin etki yetemedigi bir kac saat geciririm. Bu ilaclari da gunde 1 tane, onu da ilaci aldiktan onceki 2 saat, sonraki 1 saat boyunca bir sey yiyip icmeyecek sekilde, ac karnina almak lazim. Ben her halukarda sabah kalktigimda alerjim henuz cosmamis oluyor, uyanmami takip eden 1-2 saat icinde baslamis oluyor, o yuzden evde gecirecegim gunlerin sabahi kalkar kalkmaz aliyorum bu ilaclardan birini.

Asi ile tedavisi icin de, cok kucukken hatirladigim kadariyla annem uber alerjikti, ama oyle boyle degil, toza, polene, her nevi tutun dumanina, yogun kokulara, her tur evcil hayvan tuyune (kopek alerjisi cok nadirmis mesela, benim icin cok normaldi, ogrendigimde cok sasirmistim). Neyse, bahar geldiginde fenalastigi, hastanelik oldugu da oldu. Yogun bakimlik oldugunda doktor tavsiyesiyle tedavisini oldu, sonrasinda ilac dahi kullanmadi. Su an evinde 4 adet kedi ile mutlu mesut yasiyor, alerjiden eser olmadan, ilac kullanmadan. Ama cocuklugumdan hatirladigim kadariyla yillar surmustu bu tedavi, tedavi sirasinda da fenalastigi olmustu. Simdi ne derece gelismistir, bilemiyorum tabi.

BarışSever
selamlar
bulunduğumuz lokasyonlar aynı ben de bu dönemlerde çok sıkıntı çekiyorum,ismi verilen hapların neredeyse hepsini kullandım,kortizonlu iğne bile kullandım geçen sene doktor yapmayalım çok zararlı demesine rağmen kullandım,bulabildiğim kesin bir çözüm yok ama o iğneyi olunca 1 ay rahatlıyorum,bunun geçme gibi bir durumu yok,bizim bulunduğumuz bölgenin hava sahası çok kirli,alerji zamanlarında doğuda askerlik yaparken böyle bir rahatsızlığım kalmamıştı,tamamen hava ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

d3n1s
23-03-2023, 15:17
Edit geri gelsin flood'i: Burun eti kucultme operasyonunu ben oldum, bende gram etkisi olmadi. Ne iyi yonde ne kotu yonde.

XoR
23-03-2023, 15:18
Bende artık bu illetten bıktım cidden.. :(

Ben Bilexten kullanıyorum hangisi daha iyi çözemedim ama Zytrec güzel kesiyor şikayetleri.

Kullanım şekli olarak sabah akşam mı yoksa sadece sabah mı kullanıyorsunuz hocam ?

Aşıyı düşünüdünüz mü hiç ?

Ben aşıyı araştırdığımda sene 2001'di. 5 sene düzenli aşı olacaksın demişti doktor. Seyahat vs derken gözüm yemedi girmedim o topa hiç.

Akşam 21:30 gibi içiyorum 22:00 istiklal marşı & kapanış. İlk bir hafta böyle geçiyor. Sonra uyku yapma derdi bitiyor.

SeRKaN
23-03-2023, 15:25
Bende de var. TÜm sene boyunca belirsiz zamanalrda ortaya çıkıyor.

Bir sürü maddeye alerji çıktı. Köpek, ağaç, polen, ev tozu akarları, mantar vs vs liste baya uzundu.

Aerius kullanıyordum akşam yatmadan içmek gerekiyor. Sürekli ilaç kullanmak istemediğim için belli dönemlerde alıyorum. Doktor aşı ile tedavi mümkün ama sende hangisi ile başlayacağız zor gibi şeyler söylemişti.

Benimde günlük yaşantımı çok etkiliyor.

-Murat Özcan-
23-03-2023, 15:35
Meğersem forumda çoğu kişi de varmış bu sorun yalnız değilmişim :D

Şaka bir yana bunun aşısı da var ama yaptırıp mükemmel sonuç alanı daha göremedim.

Onun dışında herkesin kendine en iyi uyan ilacı bulması gerekiyor.

Ben Bilaxten kullanıyorum ama şaşırtmak için bünyeyi, Fixdual yada Duackt atacam araya ..

-Murat Özcan-
23-03-2023, 15:36
Ben aşıyı araştırdığımda sene 2001'di. 5 sene düzenli aşı olacaksın demişti doktor. Seyahat vs derken gözüm yemedi girmedim o topa hiç.

Akşam 21:30 gibi içiyorum 22:00 istiklal marşı & kapanış. İlk bir hafta böyle geçiyor. Sonra uyku yapma derdi bitiyor.

Yorumların için teşekkür ederim hocam.

Zytrec nedense bende çok iyi etki etmedi.

Duackt-Fixdual deneyecem bakalım..

-Murat Özcan-
23-03-2023, 15:37
selamlar
bulunduğumuz lokasyonlar aynı ben de bu dönemlerde çok sıkıntı çekiyorum,ismi verilen hapların neredeyse hepsini kullandım,kortizonlu iğne bile kullandım geçen sene doktor yapmayalım çok zararlı demesine rağmen kullandım,bulabildiğim kesin bir çözüm yok ama o iğneyi olunca 1 ay rahatlıyorum,bunun geçme gibi bir durumu yok,bizim bulunduğumuz bölgenin hava sahası çok kirli,alerji zamanlarında doğuda askerlik yaparken böyle bir rahatsızlığım kalmamıştı,tamamen hava ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Seninle aynı şehirdeyiz sanıyorum.

Kortizonlu iğne benide çok rahatlatıyor ama inanılmaz zararlı mecbur kalmadıkça olmuyorum ben..

Dokturun kim ?

MertSerhanÖ.
23-03-2023, 22:40
Dymista burun spreyi.Yıllardır çektiğim çileme derman oldu.

Dymista ile beraber ilk 1 hafta duact kullanmıştım. Fixdual ve desmontta iyidir.

Ancak dymistayı kesinlikle kullanın.Sabah akşam 1 er fıs.Çok büyük etki göreceksiz.

Dynatech
24-03-2023, 00:00
Bende tum yıl boyu muzdarip olanlardanım malesef. 2 veya 3 gunde 1 Broncherest kullanıyorum. Piyasadaki tum ilaçları kullandım bana en uyanı bu oldu. Bazen donemsel gunluk peak yaptıgı zamanlar oluyor o anları Duact ile cozuyorum. Benimde aşı ıle ılgılı bır bılgım yok. Herkese Allah sifa versin.

16EC813
24-03-2023, 07:47
hayatımızın sonuna kadar geçmeyecek bişey dedi bana doktor bunla yaşayıp bunla ölecekmişiz :D sabah akşam fıslamaya devam

weST.27
24-03-2023, 07:56

Konkav ve deviasyon operasyonu olmam gerektiği söylendi doktor tarafından, alerjik rinit diye gittim test yapıldı, sonuçlar normal çıktı, dha sonra KBB bu şekilde yorumladı + sigara bırakma / azaltma tavsiyesi verdi.

Konkav ve deviasyon ile ilgili 45 dk süreceği ve kesme dikiş olmayacağı söylendi ne kadar doğru bilemiyrum, kıkırdağı nasıl düzeltecek ? burun etlerini nasıl kesecek bilemiyorum. Detay alsak iyi olur valla operasyon ile ilgili

16EC813
24-03-2023, 07:59
dogrudur bende yıllar önce oldum egrilik düzeltiliyo tabi bizim zamanınımızda murçla çekiçle yapılıyodu bu işler :D

-Murat Özcan-
24-03-2023, 08:28

Dymista ile beraber ilk 1 hafta duact kullanmıştım. Fixdual ve desmontta iyidir.

Ancak dymistayı kesinlikle kullanın.Sabah akşam 1 er fıs.Çok büyük etki göreceksiz.

Çok teşekkür ederim herkesin verdiği bilgiler çok değerli.

Burnum genelde tıkalı değil akıyor. Tıkalı olmasa da kullanmam gerekir mi ? Yani içerisini kurutur mu acaba ?

Az önce Zytrec içtim bakalım nasıl etki gösterecek.

Dün gece Duackt içtim,Evvelsi gün Bitexen bugün Zytrec bakalım hangisi daha etkili olacak..

-Murat Özcan-
24-03-2023, 08:32
Bende tum yıl boyu muzdarip olanlardanım malesef. 2 veya 3 gunde 1 Broncherest kullanıyorum. Piyasadaki tum ilaçları kullandım bana en uyanı bu oldu. Bazen donemsel gunluk peak yaptıgı zamanlar oluyor o anları Duact ile cozuyorum. Benimde aşı ıle ılgılı bır bılgım yok. Herkese Allah sifa versin.

O ilacı hiç duymamıştım. Dün gece Duackt içtim bu sabah Zytrec bakalım nasıl bir etki yapacak.

Aşı olayını bir araştırın derim 10 yıl götürüyormuş..

hayatımızın sonuna kadar geçmeyecek bişey dedi bana doktor bunla yaşayıp bunla ölecekmişiz :D sabah akşam fıslamaya devam

Abi ciddi anlamda berbat bir şey ya.

Hayat kalitesi berbat hale geliyor.

Şu an iş yerindeyim. Elimde mendille fok fok durumdayım..

16EC813
24-03-2023, 08:33
akıntıda sorun işte

-Murat Özcan-
24-03-2023, 08:47
akıntıda sorun işte

Burun spreyleri sadece açmaya yarıyor sanırım.

İçini kurutmaya bir faydası var mı ?

16EC813
24-03-2023, 10:13
Burun spreyleri sadece açmaya yarıyor sanırım.

İçini kurutmaya bir faydası var mı ?

var ben flexsonas yanlış hatırlamıyorsam kullanıyordum yıllarca .bendeki kronik oldu artık

razzmatazz
24-03-2023, 10:44
bende yıllardır bu illetten muzdaripim bu güne kadar bununla ilgili hiç bir ilaç kullanmadım bununla yaşamaya alıştım
geçen sene motor aldım yazın full motorla gezdim
motorla gezdiğim sürelerde hiç tekrarlamadı kışa doğru havalar soğuyunca motor kullanmayı bıraktım yine başladı çok ilginç anlam veremiyorum havalar ısınsında motora bineyim diye can atıyorum valla

cess
24-03-2023, 12:36
Ecza dolabının olmazsa olmazları Apranax - Nurofen - Zytrec .

Siyah
24-03-2023, 23:35
Selamlar, 13 yaşımda kedi tüyünden bayıldığımda ve suratım 2x şiştiğinde bu işin normal bir alerji olmadığını anlayıp İzmir Ekol hastanesine gitmiştik, doktor iki seçenek sundu ya belli aralıklarla kanını alırız yurtdışına gönderir tam olarak neye alerjin olduğunu çözer ve aşı tedavisine başlarız ya da her ne sende alerji yapıyorsa üstüne giderek çözebiliriz (o zaman için herhangi bir ilaç tedavisi yoktu şu an var mı bilmiyorum) demişti. Tabi ki yaşımdan dolayı ikinci seçeneği tercih etmiştik. Kısaca anlatacak olursam, ömrüm boyunca kronik bahar alerjisi ile yaşadım, ileri seviyede duyarlılığım vardı ki 14 yaşımda motosiklet sürmeye başlayınca bunu çok daha fazla hissettim, fakat doktorun tavsiyesiyle (adını hatırlayamıyorum) sevemediğim kedi köpeklere dokunmaya başladım bayılana kadar hapşursam da ısrarla tüylü hayvanları sevmeye devam ettim, bahar aylarında bolca piknik vs. gibi aktivitelere katıldım yaşım ilerledikçe inanılmaz derecede hafifledi bu sanrılarım, tabii yaşım küçükken bunları yaptığım için belki de oluşması muhtemel çok büyük bir engeli aşmış oldum. Bu süreçte kullandığım tek bir ilaç oldu o da Rupafin (aynı doktor yazmıştı). Uyku ve ciltte kuruluk yapıyor ama hala alerjinin çok azdığı nadir zamanlarda hemen bir tane atıyorum oldukça dindiriyor.

Yaş durumu burada çok önemli olsa da veya yeni tedaviler çıkmış olsa da, bunu bilemiyorum, yine de en doğru yollardan biri bu alerjinin hafif hafif üstüne gitmek sanırım tamamen kesinlikle geçmiyor hala bahar aylarında sorunlar yaşıyorum veya tüylü hayvanları sevdiğimde asla yüzüme dokunmadan elimi yıkamam gerekiyor ama eskisi gibi rutin günlük yaşamımı etkileyecek kadar önüme engel olmuyor bu alerji.

Grimlord
25-03-2023, 09:51
Türlü türlü alerjiye sahip olan biri olarak kesinlikle gerekli tetkikleri yaptırmadan aksiyon almayın, ilaç kullanmayın derim

Alerji testi çok kolay artık, zaten çoğu insanda en az 1-2 tane alerji türü var ancak ya farkında değiller, ya da umursamıyorlar.

"Kaşınıyorum ama bişey olmaz devam, alerjim var ama yesem de sıkıntı olmuyor" diye devam ederseniz benim gibi alerjik astıma çevirirsiniz, "keşke yapmamış olsaydım" dersiniz.

Umursamadığınız zaman etkiler x2 x3 olarak ilerler, ilk seferde sadece kaşıntı ve yanma hissi olur belki, sonraları sindirim problemleri, hırıltıyla nefes, bulantılar, aklınıza gelecek her iğrenç şey oluyor. Aman dikkat derim.

Anu
26-03-2023, 00:42
Valla ben 2 senedir buruna tuzlu ılık su çekiyorum ama burundan ağıza kadar gelecek şekilde. Ayrı ayrı sağ sol çektikten sonra 2 gün idare ediyor sonra tekrar yapıyorum. Bu yöntemi annem söylemişti ne alaka diye tepki verdim ama bende işe yarıyor. Denemesi bedava bence bir deneyin derim.

Orhun1907fb
26-03-2023, 06:16
Bu yasima kadar hic etkilenmemistim ama bu yil mart girer girmez mafetti. Ama on gundur rahatim birsey kullanmiyorum. Sizde de boyle ara oluyormu :)

immortalboss
26-03-2023, 07:13
Benim de her sabah kalktığımda olurdu. İllet bir durum. Avil hap içiyordum. Sersemletiyor biraz. Bilmiyorum etkisi var mı ama nazal yıkama aparatı aldım. İçinde solüsyonu ile birlikte geliyor. Alerji olmayan durumlarda kullandım. Bayağı bayağı sinüsleri temizledi. Bir de peçeteyle burnumu silerken fazla detaya giriyormuşum. :D Onu da yapmıyorum. Şu anda gayet güzel. 1 yıl kadar zaman geçti 1-2 defa oldu veya olmadı. Nazal yıkama öneririm. Başta biraz zor geliyor ama 5 dakika sürüyor. Kaybettireceği birşey yok. :)

drago
26-03-2023, 08:34
Bu yasima kadar hic etkilenmemistim ama bu yil mart girer girmez mafetti. Ama on gundur rahatim birsey kullanmiyorum. Sizde de boyle ara oluyormu :)

Ben Ankarada yaşarken böyle bir sorunum yoktu

33 yaşında İzmir’de alerji ile tanıştım

Hanım İzmirli onda zaten vardı, oğlan İzmirde doğdu şu an 15 aylık, onda da başladı.

Doktor bu sıcak havalar normal değil dedi, sadece bu hafta gelen bilmem kaçıncı kişisiniz, ayrıca benim de 13 aylık bebeğim sizinki gibi, ailecek fısfıssız yaşayamıyoruz dedi adam.

initial-D
26-03-2023, 10:40
15 donum agaclik arazi icinde yasiyorum, nisan mayis gibi disarida 1 saat siyah tshirtle otursam ustum sapsari toz oluyor

Cerebros hap ve relvar nefesle cekilen astim ilaci kullaniyorum

-Murat Özcan-
27-03-2023, 09:02
Arkadaşlar genel olarak kendi anlık durumu mu yazacağım;

Geçen Cuma günü iyice kötüleştim iş yerinde ne hap ne sprey etki etmedi.

Sağolsun iş yerinde ki müdürüm durumu fark etti gözlerin şişmiş hastaneye git neden direniyorsun gibilerinden söylendi.

Bende doktorumu aradım gittim. Muayene etti ağır alerjen durum geçiriyorsun hapla spreyle olmayacak kortizon verecem dedi.

İstemiyorum hocam çok zararlı dedim. Ancak böyle önüne geçeriz yoksa çok uzun sürecek kesilmesi dedi.

Mecbur Decort Ampül kortizon iğne vuruldum beni çok rahatlattı.

Yanına Fixdual istedim ve Risonel burun spreyi verdi.

Şuana kadar rahatım 2 gündür dudaklarım falan kurudu çatladı tabi ama burun durumum şuan iyi akmıyor.

Hapı gece yatarken içiyorum, spreyleri gündüz gece 2 fıs olmak kaydı ile sıkıyorum.

Fikir alışverişi yapmaya devam edelim. Herkese geçmiş olsun..

-Murat Özcan-
27-03-2023, 09:04
Türlü türlü alerjiye sahip olan biri olarak kesinlikle gerekli tetkikleri yaptırmadan aksiyon almayın, ilaç kullanmayın derim

Alerji testi çok kolay artık, zaten çoğu insanda en az 1-2 tane alerji türü var ancak ya farkında değiller, ya da umursamıyorlar.

"Kaşınıyorum ama bişey olmaz devam, alerjim var ama yesem de sıkıntı olmuyor" diye devam ederseniz benim gibi alerjik astıma çevirirsiniz, "keşke yapmamış olsaydım" dersiniz.

Umursamadığınız zaman etkiler x2 x3 olarak ilerler, ilk seferde sadece kaşıntı ve yanma hissi olur belki, sonraları sindirim problemleri, hırıltıyla nefes, bulantılar, aklınıza gelecek her iğrenç şey oluyor. Aman dikkat derim.

Aslında bende genel anlam da detaylı bir alerji testi isityorum.

Yaptırdığım teste ota ağaçlara alerjim çıkmıştı ama detaylı bu işin uzmanı bir yer varsa tavsiye almak isterim..

-Murat Özcan-
27-03-2023, 09:11

Risonel bitince Dymistayı deneyeceğim bakalım hocam. Siz olsa da olmasa da her sabah bu mevsim de sıkıyorsunuz sanırım..

var ben flexsonas yanlış hatırlamıyorsam kullanıyordum yıllarca .bendeki kronik oldu artık

Acaba ilacı mı değiştirsen abi

Ecza dolabının olmazsa olmazları Apranax - Nurofen - Zytrec .

Valla hocam bazı ilaçlar var her şey değişir onlar değişmez bende de durum aynı..

MertSerhanÖ.
27-03-2023, 19:00
Bana mevsim fark etmiyor.Düzenli yaşıyorum onunla beraber :) Risonel'den sonra dymista'ya geçince boşa zaman kaybettiğini anlayacaksın.Çok kullandım risonelde.

-Murat Özcan-
28-03-2023, 08:07
Bana mevsim fark etmiyor.Düzenli yaşıyorum onunla beraber :) Risonel'den sonra dymista'ya geçince boşa zaman kaybettiğini anlayacaksın.Çok kullandım risonelde.

Sabah akşam olarak mı kullanıyorsun

AliGizda
28-03-2023, 08:45
Bende 5 yıldır bu illeti çekiyorum. Pandemi öncesi müşteride hapşırık krizi ve burun akıntısı çok yaşayınca soğuk algınlığı sanıp dayanıyodum Tylolhot' a, sonra bir gün müşteri sende bahar alerjisi var şu ilacı bi iç dedi o gün bahar alerjim olduğunu anladım :) Hastaneye çok giden, çok hastalanan bi insan değilimdir. Hatta bir çok insana komik gelir, hap yutamıyordum.

Rupafin ile başlayan serüven şu an Zyrtec ile devam ediyor fakat bu sene yetmediğini fark ettim. Geniz akıntısı oluyor sanırım, sabahları burnum dolu uyanıyorum. Hatta sabahları burnumdan konuşuyorum.

Bir kulağımda kulak zarı çökmesine bağlı işitme kaybı var, ben bunu seneler önce yaptığım kick boks-boks sporuna yormuştum ama doktor bunun alerjiden olduğunu söyledi. Burnumda da eğrilik varmış ve bu çok tetikliyormuş, ameliyat dedi doktor. Ben olmayı düşünmüyodum bu seneye kadar ama bu sene artık bana rahatsızlık vermeye başlayınca düşünmeye başladım.

Bu arada babamda da var bu olay, ondan miras :)

-Murat Özcan-
28-03-2023, 09:07
Bende 5 yıldır bu illeti çekiyorum. Pandemi öncesi müşteride hapşırık krizi ve burun akıntısı çok yaşayınca soğuk algınlığı sanıp dayanıyodum Tylolhot' a, sonra bir gün müşteri sende bahar alerjisi var şu ilacı bi iç dedi o gün bahar alerjim olduğunu anladım :) Hastaneye çok giden, çok hastalanan bi insan değilimdir. Hatta bir çok insana komik gelir, hap yutamıyordum.

Rupafin ile başlayan serüven şu an Zyrtec ile devam ediyor fakat bu sene yetmediğini fark ettim. Geniz akıntısı oluyor sanırım, sabahları burnum dolu uyanıyorum. Hatta sabahları burnumdan konuşuyorum.

Bir kulağımda kulak zarı çökmesine bağlı işitme kaybı var, ben bunu seneler önce yaptığım kick boks-boks sporuna yormuştum ama doktor bunun alerjiden olduğunu söyledi. Burnumda da eğrilik varmış ve bu çok tetikliyormuş, ameliyat dedi doktor. Ben olmayı düşünmüyodum bu seneye kadar ama bu sene artık bana rahatsızlık vermeye başlayınca düşünmeye başladım.

Bu arada babamda da var bu olay, ondan miras :)

Yani hemen hemen forumdan çoğu arkadaşta varmış bu durum.

Konuyu açarken tek sorun bende diye düşünürken şimdi herkesle fikir alışverişi yapmak iyi oluyor.

Size de geçmiş olsun hocam yani diyecek bir şey yok, ben en son kortizon olarak bunu durdurdum hap ve fıs fıs olarak devam ediyorum.

Sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım hocam..

CenkB
28-03-2023, 13:21
Benim yaz-kış burnum tıkalıdır, doğru düzgün nefes alabildiğim süre burnumu attıktan sonraki 5-10 sn civarı. Normalde akmıyor da burnum. Tıkalı hep. Bu aralar hissediyorum geniz akıntısı yapıyor o da öksürüğe sebep oluyor. Doktor balgam söktürücü mucovit-c diye bir ilaç verdi. 3 haftadır bir işe yaramadı. Şimdiyse öksürükle beraber kusma yapmaya başladı.
Sanırım tekrar bir doktora görünme zamanı geldi fakat bunun için dahiliye mi yoksa kbb mi bakıyor acaba?

-Murat Özcan-
28-03-2023, 14:33
Benim yaz-kış burnum tıkalıdır, doğru düzgün nefes alabildiğim süre burnumu attıktan sonraki 5-10 sn civarı. Normalde akmıyor da burnum. Tıkalı hep. Bu aralar hissediyorum geniz akıntısı yapıyor o da öksürüğe sebep oluyor. Doktor balgam söktürücü mucovit-c diye bir ilaç verdi. 3 haftadır bir işe yaramadı. Şimdiyse öksürükle beraber kusma yapmaya başladı.
Sanırım tekrar bir doktora görünme zamanı geldi fakat bunun için dahiliye mi yoksa kbb mi bakıyor acaba?

Hocam ben her yıl yaşadığım için bu durumu size şöyle anlatmak isterim.

Tanımlamalarınız tarifi direk alerji olarak anlıyorum.

Benim de bu mevsimde başlamadan önce tıkanıklık ve öksürük yaptı ve gece uykumdan uyandırdı.

1 hafta olmadan akıntılar başladı ve sonuç alerji hoşgeldin :D

Sizin gitmeniz gereken doktor güzel bir KBB uzmanı olacaktır.

CenkB
28-03-2023, 15:02
Hocam ben her yıl yaşadığım için bu durumu size şöyle anlatmak isterim.

Tanımlamalarınız tarifi direk alerji olarak anlıyorum.

Benim de bu mevsimde başlamadan önce tıkanıklık ve öksürük yaptı ve gece uykumdan uyandırdı.

1 hafta olmadan akıntılar başladı ve sonuç alerji hoşgeldin :D

Sizin gitmeniz gereken doktor güzel bir KBB uzmanı olacaktır.

Teşekkür ederim. :D bakalım ne diyecek doktorlarımız. Ben sürekli tıkalı olduğundan dolayı alerji olarak hiç düşünmemiştim.

-Murat Özcan-
28-03-2023, 15:51
Teşekkür ederim. :D bakalım ne diyecek doktorlarımız. Ben sürekli tıkalı olduğundan dolayı alerji olarak hiç düşünmemiştim.

Sonuçları bende merak ediyorum hocam buradan yazarsınız :)

MertSerhanÖ.
28-03-2023, 21:16
Sabah akşam olarak mı kullanıyorsun

evet hocam sabah akşam 1er fıs.

ercuz
29-03-2023, 22:23
Karaciğerini güçlendirerek (karahindiba çörekotu gibi) üstesinden gelebilirsin.Uzun yıllar mücadele etmiş biri olarak söylüyorum.Diğerlerinin tamamı kullandıkça etkisini yitiren geçici çözümler.

CenkB
30-03-2023, 09:41
Sonuçları bende merak ediyorum hocam buradan yazarsınız :)

Konuşmamızdan sonra kbb'den randevu alıp gittim doktora. Boğazda öksürükten kaynaklı reflü oluşmuş. Nefes alamama sebebi de burnum yamukmuş. Düzeltmemiz lazım dedi doktor. :D Öksürük için göğüs hastalıklarına gittim peşine. Akciğer filmi ve kan testi yaptırdı. Devlete gideyim dedim. Hastanede tek bir göğüs hastalıkları doktoru varmış. Saat 13.15'den Akşam 16:47'ye kadar yalnızca sonuç göstermek için sıra bekledim ve doktor viral veya alerjik olabilir dedi. 3-4 ay öksürük bu şekilde gidecekmiş. "Öksürük şurubu" yazdı gönderdi. :D
Gülsem mi ağlasam mı bilemedim yemin ederim.

-Murat Özcan-
31-03-2023, 14:39
Karaciğerini güçlendirerek (karahindiba çörekotu gibi) üstesinden gelebilirsin.Uzun yıllar mücadele etmiş biri olarak söylüyorum.Diğerlerinin tamamı kullandıkça etkisini yitiren geçici çözümler.

Bu illetin doğal yöntemi bumu hocam ?

Tavsiyeleriniz nasıl olacak peki neyi nasıl kullanabiliriz..

Konuşmamızdan sonra kbb'den randevu alıp gittim doktora. Boğazda öksürükten kaynaklı reflü oluşmuş. Nefes alamama sebebi de burnum yamukmuş. Düzeltmemiz lazım dedi doktor. :D Öksürük için göğüs hastalıklarına gittim peşine. Akciğer filmi ve kan testi yaptırdı. Devlete gideyim dedim. Hastanede tek bir göğüs hastalıkları doktoru varmış. Saat 13.15'den Akşam 16:47'ye kadar yalnızca sonuç göstermek için sıra bekledim ve doktor viral veya alerjik olabilir dedi. 3-4 ay öksürük bu şekilde gidecekmiş. "Öksürük şurubu" yazdı gönderdi. :D
Gülsem mi ağlasam mı bilemedim yemin ederim.

Senin durumlar biraz karışık çıkmış hocam.

Şimdi ne yapacaksın peki ?

CenkB
31-03-2023, 15:09
Bu illetin doğal yöntemi bumu hocam ?

Tavsiyeleriniz nasıl olacak peki neyi nasıl kullanabiliriz..

Senin durumlar biraz karışık çıkmış hocam.

Şimdi ne yapacaksın peki ?

Valla burun yamuk diye ameliyat olmam. Benim kalpte de hastalık var zaten, 32 yıl yaşadım bir bu kadar daha yaşar mıyım bilmiyorum. Yamuk kalsın burun.
Öksürük konusunda da şurubu içmeye devam. Geçer bir ara sanırım.

-Murat Özcan-
31-03-2023, 15:48
Valla burun yamuk diye ameliyat olmam. Benim kalpte de hastalık var zaten, 32 yıl yaşadım bir bu kadar daha yaşar mıyım bilmiyorum. Yamuk kalsın burun.
Öksürük konusunda da şurubu içmeye devam. Geçer bir ara sanırım.

Çok geçmiş olsun hocam, allah hepimize acil şifalar versin

Sti_Ozan
31-03-2023, 16:01
Tam bu dönemde yine başladı, arka arkaya bazen 7-8 kere hapşırıyorum sürekli bi kaşıntı vs durumları oluyor, gözde kaşıntı da var tabii. Bende 2 sezondur başladı, ilaç kullanmıyorum bakalım ne olacak.
Normalde de mükemmel kalitede nefes alabilen birisi değilim bu dönemde iyice zorlaşıyor nefes almam

ercuz
31-03-2023, 20:08
Bu illetin doğal yöntemi budur hocam,vucüdun alerji kısmını karaciğer yönetir.Onun güçlü tutulması ,alkol kafein v.s gibi ürünlerin tüketilmemesi yada en aza indirilmesinin yanısıra bahsettiğim yöntemleri kendiniz araştırıp bulabilirsiniz.Ayrıca kuru iklim,kirli hava v.s dış etkenleri en aza indirmeye zorda olsa gayret edin.Sağlıklı günler.

mrtngn
31-03-2023, 20:20
Günümüzde bu illeti çekmeyen yoktur yediğimiz, içtiğimiz her şey katkılı hormonlu vücutta haliyle biyerde tepki veriyor..

Yıllardır içmediğim kullanmadığım damla hap sprey kalmadı..Hepsi bir yere kadar fayda ediyordu sonra başa sar. Koldan yapılan testte çimen ve samana alerjim çıktı ama çimende hiç birşey olmuyordu polenler mahvediyordu beni. Tüm bunların üzerine burun eti ve kemik eğriliği eklenince ölmeden önce son virajı görüyordum resmen :) :)

3 kere burun eti yakıldı sürekli tekrarladı başa döndük daha sonra kemik eğriliği ve et için ameliyat oldum alerjim %90 kesildi o hapşırık tıksırıktan eser kalmadı.. Tamamen kesildi diyemem ama büyük ölçüde azaldı. Şuan sadece ameliyattan beri renksiz koyu kıvamlı akıntı oluyor onun önüne geçemedi hiçbir doktor.. Uludağ üniversitesinde test yaptırmam gerektiği ve aşısını olmam söylendi ama 5-6 ay sonraya randevu verdikleri için onu da ihmal ettim.. Bakalım bigün umarım aşı olayını hallederim :) Şuan sadece nüksettiği zaman aerius veya zyrtec hap kullanıyorum..

Benzer şeyler abimde de mevcuttu onunkisi de sabah yataktan kalktığı gibi aralıksız hapşırık ve burun akıntısı vardı o da aynı şekilde burun ameliyatından sonra büyük bir oranda düzeldi..

Sizlere tavsiyem uyuduğunuz odayı serin tutun petek soba ne varsa ayarını kısın kapatın.. Oda sıcaklığı yüksek olduğu zaman ortam kuruyor ortamdaki toz tanecikleri havalanıyor uçuşuyor ve combo oluyor. Burun tıkanıklığı içinse 1lt kaynamış suya 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı tuz karıştırıp soğumaya bırakın sabah akşam burnunuza çekin prof. kbb tarifidir kendisi

Orhan
01-04-2023, 12:04
Merhaba
Yıllardır çekerim sadece burnum değil gözüm vs ful sıkıntı çekiyorum.
Polipler sebebi ile bir kere operasyon geçirdim nefes alamayacak hale gelmiştim.
Zyrtec kesinlikle başarılı bunun dışında;
Sinus Rinse diye burun yıkama aparatı var içinden tuzu da çıkıyor. İstersen 4 ölçek kaliteli tuz 1 ölçek karbonat ile sende kapaklı bir kaba tuz karışımını ayarlayabilirsin.
İçine 2 cc Nasacort burun spreyinden koy. Bu karişimin içine kaynamiş soğumuş ilik su kullan.
Sabah akşam burnunu bunula yıka. En son flixonase ile her burun deliğine iki fıs sprey ve en son bana dua :)
Dışardan eve geldiğinde mutlaka elini yüzünü yıka güzelce.

Oznsrl
04-04-2023, 11:34
Çocukluktan beri 2 kere burnumdan ameliyat oldum yine tıkanınca doktora gittim test istedi test için yalan olmasın 1 sene sonrasına randevu verdiler yaptırdım polene alerjim çıkmadı ulan kendimi biliyorum şimdi bile daha güneş tam açmadı polenler uçmuyor diye ilaç içmedim sabah nefes alamıcak konuşamıcak durumdaydım şuan evden yazıyorum :D Hemen ilacı aldım bende ki allerset diye küçük bir hap işede yarıyor bir nebze rahatım şuan ama hiç olmadan içmöeye başlasaydım daha kolay atlatacaktım sağlık olsun.

SeRKaN
04-04-2023, 11:56
Damak kaşıntısı yaşayan var mı? Beni uykudan uyandırıyor bazen.

AliGizda
04-04-2023, 12:07
Son günlerde beni Zyrtec kesmemeye başladı, Perşembe günü doktora gideceğim. Yatmadan ilaç alıyorum fakat geceden burnum tıkanıyor komple. Rahat uyuyamıyorum o yüzden. Bakalım ne çıkcak

-Murat Özcan-
04-04-2023, 14:24
Tam bu dönemde yine başladı, arka arkaya bazen 7-8 kere hapşırıyorum sürekli bi kaşıntı vs durumları oluyor, gözde kaşıntı da var tabii. Bende 2 sezondur başladı, ilaç kullanmıyorum bakalım ne olacak.
Normalde de mükemmel kalitede nefes alabilen birisi değilim bu dönemde iyice zorlaşıyor nefes almam

Bu illetin doğal yöntemi budur hocam,vucüdun alerji kısmını karaciğer yönetir.Onun güçlü tutulması ,alkol kafein v.s gibi ürünlerin tüketilmemesi yada en aza indirilmesinin yanısıra bahsettiğim yöntemleri kendiniz araştırıp bulabilirsiniz.Ayrıca kuru iklim,kirli hava v.s dış etkenleri en aza indirmeye zorda olsa gayret edin.Sağlıklı günler.

Hocam senin sorunun baya detaylı olmuş.

Allah acil şifalar versin hepimize inşallah.

Günümüzde bu illeti çekmeyen yoktur yediğimiz, içtiğimiz her şey katkılı hormonlu vücutta haliyle biyerde tepki veriyor..

Yıllardır içmediğim kullanmadığım damla hap sprey kalmadı..Hepsi bir yere kadar fayda ediyordu sonra başa sar. Koldan yapılan testte çimen ve samana alerjim çıktı ama çimende hiç birşey olmuyordu polenler mahvediyordu beni. Tüm bunların üzerine burun eti ve kemik eğriliği eklenince ölmeden önce son virajı görüyordum resmen :) :)

3 kere burun eti yakıldı sürekli tekrarladı başa döndük daha sonra kemik eğriliği ve et için ameliyat oldum alerjim %90 kesildi o hapşırık tıksırıktan eser kalmadı.. Tamamen kesildi diyemem ama büyük ölçüde azaldı. Şuan sadece ameliyattan beri renksiz koyu kıvamlı akıntı oluyor onun önüne geçemedi hiçbir doktor.. Uludağ üniversitesinde test yaptırmam gerektiği ve aşısını olmam söylendi ama 5-6 ay sonraya randevu verdikleri için onu da ihmal ettim.. Bakalım bigün umarım aşı olayını hallederim :) Şuan sadece nüksettiği zaman aerius veya zyrtec hap kullanıyorum..

Benzer şeyler abimde de mevcuttu onunkisi de sabah yataktan kalktığı gibi aralıksız hapşırık ve burun akıntısı vardı o da aynı şekilde burun ameliyatından sonra büyük bir oranda düzeldi..

Sizlere tavsiyem uyuduğunuz odayı serin tutun petek soba ne varsa ayarını kısın kapatın.. Oda sıcaklığı yüksek olduğu zaman ortam kuruyor ortamdaki toz tanecikleri havalanıyor uçuşuyor ve combo oluyor. Burun tıkanıklığı içinse 1lt kaynamış suya 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı tuz karıştırıp soğumaya bırakın sabah akşam burnunuza çekin prof. kbb tarifidir kendisi

Zyrtec bende kullandım bir süre sonra etki etmemeye başladı bende fixdual kullanmaya başladım.

Merhaba
Yıllardır çekerim sadece burnum değil gözüm vs ful sıkıntı çekiyorum.
Polipler sebebi ile bir kere operasyon geçirdim nefes alamayacak hale gelmiştim.
Zyrtec kesinlikle başarılı bunun dışında;
Sinus Rinse diye burun yıkama aparatı var içinden tuzu da çıkıyor. İstersen 4 ölçek kaliteli tuz 1 ölçek karbonat ile sende kapaklı bir kaba tuz karışımını ayarlayabilirsin.
İçine 2 cc Nasacort burun spreyinden koy. Bu karişimin içine kaynamiş soğumuş ilik su kullan.
Sabah akşam burnunu bunula yıka. En son flixonase ile her burun deliğine iki fıs sprey ve en son bana dua :)
Dışardan eve geldiğinde mutlaka elini yüzünü yıka güzelce.

Tavsiyelerini dikkate alacağım hocam :)

Çocukluktan beri 2 kere burnumdan ameliyat oldum yine tıkanınca doktora gittim test istedi test için yalan olmasın 1 sene sonrasına randevu verdiler yaptırdım polene alerjim çıkmadı ulan kendimi biliyorum şimdi bile daha güneş tam açmadı polenler uçmuyor diye ilaç içmedim sabah nefes alamıcak konuşamıcak durumdaydım şuan evden yazıyorum :D Hemen ilacı aldım bende ki allerset diye küçük bir hap işede yarıyor bir nebze rahatım şuan ama hiç olmadan içmöeye başlasaydım daha kolay atlatacaktım sağlık olsun.

Bende bu sene hapa geç kalınca iğnelik oldum maalesef.

Şimdi kendime geldim düzenli hap kullanıyorum..

-Murat Özcan-
04-04-2023, 14:25
Son günlerde beni Zyrtec kesmemeye başladı, Perşembe günü doktora gideceğim. Yatmadan ilaç alıyorum fakat geceden burnum tıkanıyor komple. Rahat uyuyamıyorum o yüzden. Bakalım ne çıkcak

Fixdual-Desmont-Aureus 3 lüsünden birini araştırın hocam.

weST.27
04-04-2023, 15:01
Vardı geçti şükürler olsun. 2 hafta çektim emcükleyip durdum damağımı, sanırım nazoster sprey geçirdi

mrtngn
04-04-2023, 17:57
Damak kaşıntısı yaşayan var mı? Beni uykudan uyandırıyor bazen.

Damaktan kasıt damak ile kulağın arasında bir yerse ben de o da var :D :D Ağzım kapalı bir halde boğazımı titreterek tuhaf bir ses çıkartarak orayı kaşımaya çalışıyorum.. Tarifi zor bir yöntem kelimelere dökemiyorum :D :D Direkt üst damak kaşıntısı değil ama

-Murat Özcan-
05-04-2023, 11:44
Vardı geçti şükürler olsun. 2 hafta çektim emcükleyip durdum damağımı, sanırım nazoster sprey geçirdi

Sadece Sprey ile geçmesi bence mucize :D

Damaktan kasıt damak ile kulağın arasında bir yerse ben de o da var :D :D Ağzım kapalı bir halde boğazımı titreterek tuhaf bir ses çıkartarak orayı kaşımaya çalışıyorum.. Tarifi zor bir yöntem kelimelere dökemiyorum :D :D Direkt üst damak kaşıntısı değil ama

Öyle bir hastalık ki hayat kalitesi düştüğü gibi insanı tuaf şekillere sokuyor.

Hapları gündüz içsek çok uyku yapıyor mu ?

edemirbas
05-04-2023, 11:58
Kız arkadaşımın son 1 yıldır dehşet alerjisi var toza vs karşı. 1+1 35m2 bir evde 2 kişi+köpek olunca daha da azıtıyor tabi. Her sabah 8-10 kere hapşurarak uyanmalı gün içinde devam eden illet bir spec yani. Gece uyandığını bilirim bu yüzden. Bu konu ilaç gibi geldi o yüzden. Hap kullanamıyor o yüzden zyrtec'in şurup olanını aldık 2 gün önce, ilk akşamdan fark etti. Çok teşekkür ederim hepinize bu konunun aşağılarda gönülmesine izin vermediğiniz için :)

SeRKaN
05-04-2023, 15:15

Evet aynısı anlatamadığım için damak kaşıntısı dedim direk :D

-Murat Özcan-
05-04-2023, 15:29
Kız arkadaşımın son 1 yıldır dehşet alerjisi var toza vs karşı. 1+1 35m2 bir evde 2 kişi+köpek olunca daha da azıtıyor tabi. Her sabah 8-10 kere hapşurarak uyanmalı gün içinde devam eden illet bir spec yani. Gece uyandığını bilirim bu yüzden. Bu konu ilaç gibi geldi o yüzden. Hap kullanamıyor o yüzden zyrtec'in şurup olanını aldık 2 gün önce, ilk akşamdan fark etti. Çok teşekkür ederim hepinize bu konunun aşağılarda gönülmesine izin vermediğiniz için :)

Hocam şurubunu ilk defa duydum.

Kullanımı nasıl peki ?

Umut_Akkuş
06-04-2023, 00:06
Bende senelerdir çekiyorum nisan-haziran arasında oluyor şu sıralar yağmurlu havalarfa olduğu için hala başlamadı çok şükür.
kanımda alerji değeri çok yüksek , burun spreyi kullanmıyorum daha çok hapşırıyorum en son fixdual’in etkili olduğunu gözlemledim kendimde

Ome_RS
06-04-2023, 08:07

ahahaha bunu cok az kişi yapabiliyor eşim beni uyurken ölüyor bu adam sanmış boğazımı kaşırken çıkarttığım sesten ötürü :D Benim oğlan daha 2 yaşında öğrenmiş bunu kendisi yapıyordu. Sanırım alerjisi olanlar bunu yapaibliyor maalesef cocukk benm genlerden ötürü alerjik olarak doğdu.
Bu ara burnumu kopartıp atasım var kaşıntıdan fırsat bulduğumda bir doktora gideceğim.

edemirbas
06-04-2023, 08:44
Hocam şurubunu ilk defa duydum.

Kullanımı nasıl peki ?

Günde 1 kaşık yeterli dedi eczacı. Uyku açısından bir etkisini görmedik biz açıkçası o yüzden sabah alıyor

-Murat Özcan-
07-04-2023, 14:45
Günde 1 kaşık yeterli dedi eczacı. Uyku açısından bir etkisini görmedik biz açıkçası o yüzden sabah alıyor

Anladım hocam zorda kalırsak aklımız da olsun,

Bilgiler için teşekkür ediyorum.

Hepimize geçmiş olsun inşallah..

mrtngn
09-04-2023, 23:25
Evet aynısı anlatamadığım için damak kaşıntısı dedim direk :D

:D :D Benim kulağın iç yapısı olarakta sıkıntılı kıvrım vs yok direkt kulak içi gözüküyor bu yüzden saç kıl yün tüy gibi şeylerin kulağıma girip kaşındırması çok kolay oluyor özellikle saçımı kestirdiğim zaman saç teli kaçabiliyor kulağın içine ve o kaşıntıyı çok iyi biliyorum :) :) Hap vs asla işe yaramıyor kulak çubuğunun pamuğunu söküp plastiğiyle kulağımı kaşığıdımda rahatlıyorum sadece..

ahahaha bunu cok az kişi yapabiliyor eşim beni uyurken ölüyor bu adam sanmış boğazımı kaşırken çıkarttığım sesten ötürü :D Benim oğlan daha 2 yaşında öğrenmiş bunu kendisi yapıyordu. Sanırım alerjisi olanlar bunu yapaibliyor maalesef cocukk benm genlerden ötürü alerjik olarak doğdu.
Bu ara burnumu kopartıp atasım var kaşıntıdan fırsat bulduğumda bir doktora gideceğim.

Aahahahah o sesi anca bu kaşıntıyı çekenler bilir ve yapabilirler :D :D Uykumun arasında kaşındığı için istemsizce o sesi çıkartıp kendi sesime uyandığımı bilirim :D :D Biz ailecek yapabiliyoruz ahahahah.. Çevremde yapabilen çok azdır hatta arkadaşlarım o sesi çıkardığımı duyunca "başladı orangutan" diye dalga geçerler :D :D

-Murat Özcan-
19-04-2023, 14:20
Güncelleme yapalım.

Son olarak Fixdual hap ve Risonel burun spreyini kullandığımdan beri şikayetlerim büyük ölçüde azaldı.

Yeni ilaç arayanlara değiştirmek isteyenlere tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim..

-Murat Özcan-
20-06-2023, 12:32
Beyler son zamanlarda burun akıntısı yada öbür şikayetlerim bitti fakat kulak tıkanıklığı başladı.

Sol kulağımın içinde tıkanıklık hissediyorum. Bunun için doktora gittim temizliğini falan yaptı ve beni gönderdi. Sonrasında şikayetim yine devam etti.

Bende bu durumu iyice araştırmaya başladım. Mevsimsel alerji zamanlarında kulak içerisinde ki Östaki borusu tıkanıyormuş, ondan dolayı böyle şikayetler oluyormuş.

Yarın tekrardan doktora gideceğim. Böyle sorunu olanlar varsa sebebi bundan oluyor.

Bilgi vermek amacı ile yazmak istedim..

XoR
20-06-2023, 12:48
Bu sene alerji sezonu da geç kapandı.Normalde Mayıs 15 iş biterdi.

Ancak 1 hafta falan oldu Zyrtec'i bırakalı. Sıkıntı yok. 2024 Mart 15 görüşmek üzere Zyrtec :D

-Murat Özcan-
20-06-2023, 12:49

Ancak 1 hafta falan oldu Zyrtec'i bırakalı. Sıkıntı yok. 2024 Mart 15 görüşmek üzere Zyrtec :D

Evet bende de erken kapandı hocam.

Fakat kulak tıkanıklığı olmaya başladı.

Acaba benim alerjimi ilerledi ?

XoR
20-06-2023, 16:06
Evet bende de erken kapandı hocam.

Fakat kulak tıkanıklığı olmaya başladı.

Acaba benim alerjimi ilerledi ?

Alerji kaynaklı günde 50+ defa hapşırmak ile alakası nedir bilemiyorum ama ben son 8-10 yıldır %35 duyma kaybıyla yaşıyorum :) ilerlemedi ama gerilemedi de. Cihaz kullanmam gerekiyor ama istemiyorum. Bazen duymamak daha iyi :D

aykutsafakyaman
22-06-2023, 09:13
Yeni bahar sezonuyla birlikte bende de senelerdir aynı durum mevcut. Kullanmadığım çok az ilaç kaldı fakat hepsi uyku durumu yapıyor. İş yerinde de olumsuz etkileniyorum. Uyku durumu yan etkisi olmayan başka ilaç var mı bildiğiniz ?

edemirbas
22-06-2023, 10:32
Zyrtec alternatif olarak şurup şeklinde başka neler var? Etki etmemeye başladı yavaş yavaş

cnzdmr
22-06-2023, 11:48
Zyrtec alternatif olarak şurup şeklinde başka neler var? Etki etmemeye başladı yavaş yavaş

Duact kullanıyorum ben çok fena olduğum zamanlar.
Zyrtec işe yaramıyor bende artık maalesef

-Murat Özcan-
23-06-2023, 14:45
Alerji kaynaklı günde 50+ defa hapşırmak ile alakası nedir bilemiyorum ama ben son 8-10 yıldır %35 duyma kaybıyla yaşıyorum :) ilerlemedi ama gerilemedi de. Cihaz kullanmam gerekiyor ama istemiyorum. Bazen duymamak daha iyi :D

Abi duyma kaybı zamanla alerjiden mi oldu ? Bizde de olur mu acaba ?

Yeni bahar sezonuyla birlikte bende de senelerdir aynı durum mevcut. Kullanmadığım çok az ilaç kaldı fakat hepsi uyku durumu yapıyor. İş yerinde de olumsuz etkileniyorum. Uyku durumu yan etkisi olmayan başka ilaç var mı bildiğiniz ?

Çoğu uyku yapıyor hocam. Ben Fixdual hap ve Risosenel spreyi kullanıyorum, bana iyi geliyor..

Ben Fixdual hap ve Risosenel spreyi kullanıyorum, bana iyi geliyor..

Duact kullanıyorum ben çok fena olduğum zamanlar.
Zyrtec işe yaramıyor bende artık maalesef

Zytrec bendede işe yaramadım, Ben Fixdual hap ve Risosenel spreyi kullanıyorum, bana iyi geliyor..

XoR
23-06-2023, 15:11
Duyma kaybının sebebini hiç araştırmadım ama 2.2 continuous basınçla günde 50+ hapşırmaktan kaynaklandığını düşünüyorum :D

-Murat Özcan-
03-07-2023, 11:59
Duyma kaybının sebebini hiç araştırmadım ama 2.2 continuous basınçla günde 50+ hapşırmaktan kaynaklandığını düşünüyorum :D

Hala devam ediyor mu hapşırık abi

XoR
03-07-2023, 13:30
Hala devam ediyor mu hapşırık abi

Yok bitti benim. Geç bitti bu sezon. Normalde Haziranın ilk haftası bye bye demiş olurduk. Küresel ısınma burnumuzu da vurdu sanırım :D

-Murat Özcan-
04-07-2023, 12:15
Yok bitti benim. Geç bitti bu sezon. Normalde Haziranın ilk haftası bye bye demiş olurduk. Küresel ısınma burnumuzu da vurdu sanırım :D

Benimde ilerlemiş sanırım kulak tıkanıklığı başladı bir süredir.

Doktor Östaki borusu tanısı koydu.

Alerjiye bağlı olarak orası tıkanıyormuş.

Tıkanma oldukça burun spreyi ve hap içecekmişim :S

kelalper
04-07-2023, 12:53
Arkadaşlar sakın alerji için kortizon yaptırmayın. Delirmeyin. Teyzem 1.5 sene önce kontrole gitti doktor nefes açıcı damla verdi. Ertesi sabah alerji ile uyandı doktor bişey değil kortizonlar çözeriz dedi. Kadının hayatı mahvoldu. 1.5 sene hastanede yattı bağışıklık sistemi çöktü vs en son bayramdan önceki salı toprağa verdik. Alerji için tavsiyem bir homeopat a danışın. Çok yakın arkadaşım bildim bileli mendil taşırdı burun akıntısı yüzünden. Eşi homeopat oldu alerjisini araştırdı ve şu anda öyle bir sorunu kalmadı. Ben çocukluğumdan beri her yaz dış kulak iltihabı olurdum inanılmaz ağrılı. 5 sene kadar önce bana bir kür verdi tek kullanımlık. 5 senedir dış kulak iltihabı olmuyorum. Şaka gibi gelebilir ancak çoğu şeye çözüm buluyor alternatif tıp.

aykutsafakyaman
05-07-2023, 09:02
Arkadaşlar sakın alerji için kortizon yaptırmayın. Delirmeyin. Teyzem 1.5 sene önce kontrole gitti doktor nefes açıcı damla verdi. Ertesi sabah alerji ile uyandı doktor bişey değil kortizonlar çözeriz dedi. Kadının hayatı mahvoldu. 1.5 sene hastanede yattı bağışıklık sistemi çöktü vs en son bayramdan önceki salı toprağa verdik. Alerji için tavsiyem bir homeopat a danışın. Çok yakın arkadaşım bildim bileli mendil taşırdı burun akıntısı yüzünden. Eşi homeopat oldu alerjisini araştırdı ve şu anda öyle bir sorunu kalmadı. Ben çocukluğumdan beri her yaz dış kulak iltihabı olurdum inanılmaz ağrılı. 5 sene kadar önce bana bir kür verdi tek kullanımlık. 5 senedir dış kulak iltihabı olmuyorum. Şaka gibi gelebilir ancak çoğu şeye çözüm buluyor alternatif tıp.

Kulak için tavsiye edeceğin bir doktor var mı abi ?

AlwaysFast
05-07-2023, 09:14
Bende de alerjik rinit var ama öyle hapşırma vs olmuyor. Direkt konkalar şişiyor geniz akıntısı oluyor ve boğazım şişiyor. Sade polen filan değil şampuan deterjan bile dokunuyor.

Spirulina alerjik rinit için gayet iyi bir yan etkisi de yok. Denemekte fayda var.

Mivec_4G63
05-07-2023, 11:51
Alerjik Rinit olan hastalarda geniz eti şişince östaki borusu tıkanıyor. Kulağa sıvı akıyor bu da duyma kaybı yapıyor. Tedavi edilmezse kalıcı sıvı enfeksiyon kaptığında orta kulağa çevirebiliyor. İşitme kaybı olduğu anda acil alerji doktoruna başvurun.

Zyrtec şurup kullanmak gerekiyor, geniz eti varsa onun için doktor burun spreyi yazıyor.
Zyrtecten daha etkili levmont çiğneme tableti var. Tabi doktora danışıp o şekilde kullanmak gerekiyor.

Geniz eti aldırmak çözüm mü bilmiyorum ancak iyi olacağını söylüyor doktorlar

_opeth
05-07-2023, 16:18

Zyrtec'i akşam almak yerine gün içerisinde alırsan bende uyku yapmıyor. o şekilde dene bence sonraki atakta uykum varken içersem ölü gibi uyutuyor.

alerjim baharda hiç olmayıp Haziran ayında başladı haziran sonu gibi bitti desemde arada aksırmalarım oluyor klimaya yoruyorum.

atak olduğu zamanlarda zyrtec'i 2 günde bir alarak idare ediyorum bir alışım 2 gün idare ediyor bu sene böyle oldu.

atağım ise nefes alamayacak kadar çok aksırık şeklinde vuku buluyor. bu arada alerjimin olduğu zamanlarda eğer şehirdışında bir yere gidersem alerjim olmuyor. Kısacası şehir hayatındaki hava kalitesi bizi bozuyor gibi.

_opeth
05-07-2023, 16:22
bu arada tedavi yöntemi varsa çok sevinirim çünkü alerjim toz, rutubet gibi şeylerde olduğu gibi bende ağrı kesici, ateş düşürücü, antibiyotik tarzı ilaçlarda da oluyor. hasta oldum mu ilaç almadan düzelmeye çalışıyorum. mrna aşı neyseki problem yaratmadı.

ilaç alınca nefes almamazlık değil göz altlarım gözümü açamayacak kadar şişiyor ama ileriki safhalarda nefese de etki edebilir diye kullanmıyorum

-Murat Özcan-
07-07-2023, 07:47
Alerjik Rinit olan hastalarda geniz eti şişince östaki borusu tıkanıyor. Kulağa sıvı akıyor bu da duyma kaybı yapıyor. Tedavi edilmezse kalıcı sıvı enfeksiyon kaptığında orta kulağa çevirebiliyor. İşitme kaybı olduğu anda acil alerji doktoruna başvurun.

Zyrtec şurup kullanmak gerekiyor, geniz eti varsa onun için doktor burun spreyi yazıyor.
Zyrtecten daha etkili levmont çiğneme tableti var. Tabi doktora danışıp o şekilde kullanmak gerekiyor.

Geniz eti aldırmak çözüm mü bilmiyorum ancak iyi olacağını söylüyor doktorlar

Hocam benim alerjik rinit bu sene aniden başladı 15 mart gibi direk akıntı vs vs hastanelik oldum.

Maalesef Kortizon ile kesebildi doktor.

Bu sene şunu dikkat ettim, bende kulak tıkanıklığı başladı.

Doktor östaki borusu diyor ama genizlerim falan açık dedim, olsun ilaç kullanacaksın ömür boyu artık dedi.

Östaki borusu tıkandı diye hatta baştan kulak temizletmeye gittim tıkalı sandım.

Şimdi bu durumda benim alerji ilerlemiş mi oluyor. Benim ne kullanmam ya da kime gitmem lazım.

Kullandığım ilaçlar Fixdual hap,Risonel burun spreyi onları da her gün değil arada bir hissedersem

_opeth
07-07-2023, 15:32
Hocam benim alerjik rinit bu sene aniden başladı 15 mart gibi direk akıntı vs vs hastanelik oldum.

Doktor östaki borusu diyor ama genizlerim falan açık dedim, olsun ilaç kullanacaksın ömür boyu artık dedi.

Östaki borusu tıkandı diye hatta baştan kulak temizletmeye gittim tıkalı sandım.

Şimdi bu durumda benim alerji ilerlemiş mi oluyor. Benim ne kullanmam ya da kime gitmem lazım.

Kullandığım ilaçlar Fixdual hap,Risonel burun spreyi onları da her gün değil arada bir hissedersem

sinüsler doluysa ondan da tıkanıklık yapıyor olabilir mi? sinus içindeki mukus katılaştıysa belki onun temizlenmesi gerekebilir.

_opeth
09-07-2023, 11:49
Beni alerji yapan şeyi buldum sanırım. Persil sıvı deterjan

-Murat Özcan-
11-07-2023, 08:17
sinüsler doluysa ondan da tıkanıklık yapıyor olabilir mi? sinus içindeki mukus katılaştıysa belki onun temizlenmesi gerekebilir.

Oda olabilir çünkü sürekli bir temizleme ihtiyacı hissediyorum burnumu. Ama çok zorda kaldığımda burnum açık olduğu halde bile bazen tıkanan kulak için burun spreyi sıkmak zorunda kalıyorum.

Gel gelelim bu işin uzmanı bir doktor bulsam hemen gidip nedir ne değildir göstereceğim..

Beni alerji yapan şeyi buldum sanırım. Persil sıvı deterjan

Nasıl buldunuz ?

_opeth
11-07-2023, 22:04
Nasıl buldunuz ?

hanım şunu yıkar mısın dedi. deterjanı makineye koyarken kokusu aksırık yaptı :)

-Murat Özcan-
12-07-2023, 08:12
hanım şunu yıkar mısın dedi. deterjanı makineye koyarken kokusu aksırık yaptı :)

Geçmiş olsun abi :)

_opeth
13-07-2023, 15:20
Geçmiş olsun abi :)

eyvallah bitmek üzere neyseki başka marka aldım. bakalım bakalım

-Murat Özcan-
17-07-2023, 07:36
eyvallah bitmek üzere neyseki başka marka aldım. bakalım bakalım

Bakalım bu yan etki yapacak mı

Mivec_4G63
16-08-2023, 09:43

odymetri işitme testi yaptırmalısın, ayrıca kbb başvurursan kulakta sıvı var mı bakıp söylüyorlar.

-Murat Özcan-
21-08-2023, 15:34
odymetri işitme testi yaptırmalısın, ayrıca kbb başvurursan kulakta sıvı var mı bakıp söylüyorlar.

Sanırım girdim o teste, kulakta sıvı var mı derken su kaçmıştır tıkanmıştır mı demek istiyorsunuz ?

_opeth
22-08-2023, 09:15

Abi homeopati icin tavsiye edecegin bir yer var mı İstanbul'da

-Murat Özcan-
22-08-2023, 14:57
Bende güncel olarak yazayım alerji tekrardan başladı, sanırım mevsim sonu diye

edemirbas
23-08-2023, 09:16
Ben bir güncel çekeyim. Kız arkadaşım zyrtec kullanamya devam ediyor fakat, eve robot süpürge aldığımızdan beri hayat kalitesi arttı. Tekrar Zyrtec'e başlamış gibi oldu diyebilirim. Evde köpek olduğu için çok tüy oluyordu. Tüy toz hepsini topluyor şu an gün içerisinde çok rahat. Toz tüy vs tetikliyorsa eğer tavsiye ederim, çok pahalı ya da aşırı akıllı bir şeye de gerek yok, ucuzlarıüda çarpa çarpa haritalandırıyor nasıl olsa evi :D

AliGizda
23-08-2023, 09:56
Ben bir güncel çekeyim. Kız arkadaşım zyrtec kullanamya devam ediyor fakat, eve robot süpürge aldığımızdan beri hayat kalitesi arttı. Tekrar Zyrtec'e başlamış gibi oldu diyebilirim. Evde köpek olduğu için çok tüy oluyordu. Tüy toz hepsini topluyor şu an gün içerisinde çok rahat. Toz tüy vs tetikliyorsa eğer tavsiye ederim, çok pahalı ya da aşırı akıllı bir şeye de gerek yok, ucuzlarıüda çarpa çarpa haritalandırıyor nasıl olsa evi :D

Eğer yoksa kurutma makinesi alırsa bi x2 daha koy :)

Bende daha başlamadı ama eşimde yoktu misal, artık onda da var. Kendime diye aldığım ilacı bu sene eşim benden fazla kullandı.

Grimlord
23-08-2023, 10:13
Yaklaşık 2 aydır Xiaominin hava temizleyicisini kullanıyorum, 7-24 çalışıyor

Hem uyku kalitesi acaip arttı, hem de hapşırık sayısı acaip azaldı

Eğer alerjik bünye varsa ve evde evcil hayvan varsa gerçekten şart gibi gözüküyor. Acaip sessiz, kompakt bir alet. Elektrik tüketimi çok çok az

-Murat Özcan-
23-08-2023, 15:36

Eğer alerjik bünye varsa ve evde evcil hayvan varsa gerçekten şart gibi gözüküyor. Acaip sessiz, kompakt bir alet. Elektrik tüketimi çok çok az

Hangi tipini kullanıyorsunuz hocam ?

Mivec_4G63
23-08-2023, 16:08
Sanırım girdim o teste, kulakta sıvı var mı derken su kaçmıştır tıkanmıştır mı demek istiyorsunuz ?

alerji ile geniz eti şişince östaki borusu tıkanıyor. geniz akıntısı doğrudan kulağa gidiyor o da işitme kaybı ve kulak iltihabı yapıyor. o sıvı sürekli kalırsa dışarıdan operasyonla tüp takıyorlar. kulaktaki sıvının antibiyotik ile de tedavisi mümkün olabiliyor. İşitme sorunu varsa kulak burun boğaza görünün mutlaka

_opeth
23-08-2023, 22:45

Hepsiburada.com | Guvenlik (https://www.hepsiburada.com/xiaomi-smart-hava-temizleyicisi-4-kompakt-p-HBCV00003A261A?magaza=MI%20SHOP)

bu mu

Grimlord
24-08-2023, 07:20
Hangi tipini kullanıyorsunuz hocam ?

Hepsiburada.com | Guvenlik (https://www.hepsiburada.com/xiaomi-smart-hava-temizleyicisi-4-kompakt-p-HBCV00003A261A?magaza=MI%20SHOP)

bu mu

Bu model biraz ufak, hava sirkülasyonu daha az olduğu için Pro modelini tercih ettim

15 dkda full modda 65 m2 yeri temizleyebiliyor, negatif iyon özelliği de var

hatırladığım kadarıyla ufak olanda nem ve partikül göstergesi de yoktu

2 ay önce mediamarkt indirimiyle 6 bin liraya almıştım, şaka gibi :D

Hepsiburada.com | Guvenlik (https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-air-purifier-4-pro-hava-temizleme-cihazi-pm-HBC00001WG1XH)

edemirbas
24-08-2023, 08:23
Eğer yoksa kurutma makinesi alırsa bi x2 daha koy :)

Bende daha başlamadı ama eşimde yoktu misal, artık onda da var. Kendime diye aldığım ilacı bu sene eşim benden fazla kullandı.

Sözüm var, ben alacağım bir tane :D

Hava temizleyiciler de mantıklıymış, ufak olandan bi salona bi odaya yeter diye düşünüyorum

AliGizda
04-10-2023, 09:26
Dün itibariyle tekrar başlamış durumda. Bu sefer sağ kulağımda saçma bir ses veya artık niteleyemediğim bir şekilde başladı. Sonra tüm gün sanki basınç yemiş gibiydi kulaklarım, yüksek rakıma çıkıp, inmiş gibi bir hava bulutu içinde duyuyordum sanki.

Bi doktora gitmem şart oldu artık, level atlayarak devam ediyorum.

_opeth
04-10-2023, 18:51
önceki gün kalbim duracak kadar çok aksırık oldum. zyrtec içtim. ilaç beni iki gün iyi tutuyor. bugün ise hiç bir problemim yok. nezle mi oluyorum yoksa alerji mi anlayamıyorum çoğu zaman.

TolgaUs
04-10-2023, 19:14
Hepsiburada.com | Guvenlik (https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-air-purifier-4-hava-temizleme-cihazi-p-HBCV00001WG1XK?magaza=Shopirem)

Şimdi bunu aldım bende. Bakalım gerçekten herkesin övdüğü kadar kaliteleştiriyormuymuş havayı. Alerjik astımım var. Umarım öksürüğü vs keser.

C2VTS
04-10-2023, 21:16
16-17 yaşlarımda başlayan sinuzit daha sonraları kronik sinüzite döndü. O zamanlardan beri sinuzit olmadığım dönemlerde dahi sürekli olarak şeffaf iltihapsız bir akıntı şeklinde geniz akıntısı oluyor. 4-5 senedir dört mevsim alerji hapı kullanıyorum. Bir sürü kbb doktoruna gittim. Ayrı zamanlarda sırasıyla, genizeti, bademcik, deviasyon, konkav ameliyatı oldum. Bu ameliyatların ikisinde sinusler temizlendi ve hala kurtulamadım. Muhtemelen doğuştan bir sıkıntı var :D .

En son başka bir yöntem ararken çörekotu yağından bahsedenleri gördüm, umudum olmasa da denedim. 4 aydır günde 2 tane çörek otu yağı kapsülü kullanıyorum ve alerjik reaksiyonlar ve geniz akıntısı ciddi anlamda azaldı, alerji hapınıda bıraktım. Sinüzit içinde Sinupret adında bitkisel bir ilaç kullanıyorum. Kronik sinüzit olanlar bilir hafif bir baş ağrısı oldu mu ilerlemeden Sinupret'e başlıyorum, genellikle bir kaç günde geçiyor. İkiside tamamen bu hastalıktan kurtuldum, bittim yöntemler olmasa bile hayat kalitemi arttırdıkları kesin. İlaç olmadıkları için ikisinide tavsiye ederim. Alerjisi olan kişiler çöreotu yağını denerse mutlaka yararını görür diye düşünüyorum. Alerji hapı ile birlikte kullananlar daha iyi sonuç alıyor sanırım.

Hava kalite cihazını merak ediyorum fakat denemedim. Arabada polen filtresinide kısa aralıklarla değişmek lazım.

-Murat Özcan-
09-10-2023, 09:50
alerji ile geniz eti şişince östaki borusu tıkanıyor. geniz akıntısı doğrudan kulağa gidiyor o da işitme kaybı ve kulak iltihabı yapıyor. o sıvı sürekli kalırsa dışarıdan operasyonla tüp takıyorlar. kulaktaki sıvının antibiyotik ile de tedavisi mümkün olabiliyor. İşitme sorunu varsa kulak burun boğaza görünün mutlaka

Sanıyorum bende de öyle başlıyor sonra hapı kullanınca geçiyor. Doktora çıktım bir şey yok hayat boyu hap kullanacaksın dedi. Modumu düşürdü benim. Ekim başı itibariyle alerjim azaldı hapı bıraktım burun spreyimi bıraktım bakalım ne kadar devam edeceğiz buna..

Dün itibariyle tekrar başlamış durumda. Bu sefer sağ kulağımda saçma bir ses veya artık niteleyemediğim bir şekilde başladı. Sonra tüm gün sanki basınç yemiş gibiydi kulaklarım, yüksek rakıma çıkıp, inmiş gibi bir hava bulutu içinde duyuyordum sanki.

Bi doktora gitmem şart oldu artık, level atlayarak devam ediyorum.

Keşke bunun bir çözümü olsa, normalde bu mevsim bitmesi lazım, sizde neden başladı anlamadım hocam..

önceki gün kalbim duracak kadar çok aksırık oldum. zyrtec içtim. ilaç beni iki gün iyi tutuyor. bugün ise hiç bir problemim yok. nezle mi oluyorum yoksa alerji mi anlayamıyorum çoğu zaman.

Onu bende anlamıyorum zor bir durum. Acaba diyorum nezle mi alerji mi saçma sapan bir şey içerisinde kalıyor insan..

16-17 yaşlarımda başlayan sinuzit daha sonraları kronik sinüzite döndü. O zamanlardan beri sinuzit olmadığım dönemlerde dahi sürekli olarak şeffaf iltihapsız bir akıntı şeklinde geniz akıntısı oluyor. 4-5 senedir dört mevsim alerji hapı kullanıyorum. Bir sürü kbb doktoruna gittim. Ayrı zamanlarda sırasıyla, genizeti, bademcik, deviasyon, konkav ameliyatı oldum. Bu ameliyatların ikisinde sinusler temizlendi ve hala kurtulamadım. Muhtemelen doğuştan bir sıkıntı var :D .

En son başka bir yöntem ararken çörekotu yağından bahsedenleri gördüm, umudum olmasa da denedim. 4 aydır günde 2 tane çörek otu yağı kapsülü kullanıyorum ve alerjik reaksiyonlar ve geniz akıntısı ciddi anlamda azaldı, alerji hapınıda bıraktım. Sinüzit içinde Sinupret adında bitkisel bir ilaç kullanıyorum. Kronik sinüzit olanlar bilir hafif bir baş ağrısı oldu mu ilerlemeden Sinupret'e başlıyorum, genellikle bir kaç günde geçiyor. İkiside tamamen bu hastalıktan kurtuldum, bittim yöntemler olmasa bile hayat kalitemi arttırdıkları kesin. İlaç olmadıkları için ikisinide tavsiye ederim. Alerjisi olan kişiler çöreotu yağını denerse mutlaka yararını görür diye düşünüyorum. Alerji hapı ile birlikte kullananlar daha iyi sonuç alıyor sanırım.

Hava kalite cihazını merak ediyorum fakat denemedim. Arabada polen filtresinide kısa aralıklarla değişmek lazım.

O yağı bende duydum ama uygulama şekli nasıl bilmiyorum. Hap şeklinde mi satılıyor hocam ?

C2VTS
09-10-2023, 22:14
O yağı bende duydum ama uygulama şekli nasıl bilmiyorum. Hap şeklinde mi satılıyor hocam ?

Kapsül şeklinde alabilirsiniz. Orzax Ocean marka almıştım en son, Zade vital olanıda öneriyorlar.

-Murat Özcan-
23-10-2023, 09:49
Kapsül şeklinde alabilirsiniz. Orzax Ocean marka almıştım en son, Zade vital olanıda öneriyorlar.

Anladım hocam teşekkür ediyorum aldım bakalım deneyeceğim..

-Murat Özcan-
26-10-2023, 13:57
Güncelleme çekelim.

Son zamanlarda nefes darlığı çekiyorum.

Doktor alerjik astım yok dedi ama sebebi nedir bilemiyorum.

Akciğerlere baktırdım her şey normal dedi Gögüs Hastalıkları.

Dahiliye kan tahlili yaptı her şey normal dedi. Sadece biraz göbeklisin bunu eritmen lazım boyuna göre kilon fazla dedi bu seni zorlar ondan nefes darlığı yaşarsın dedi.

XoR
26-10-2023, 15:32
Güncelleme çekelim.

Dahiliye kan tahlili yaptı her şey normal dedi. Sadece biraz göbeklisin bunu eritmen lazım boyuna göre kilon fazla dedi bu seni zorlar ondan nefes darlığı yaşarsın dedi.

Sen bence komple bir check up yaptır. Böyle OBD üzerinden çözülmeyecek senin dertler :D Alerji, bulantı, halsizlik, geniş ikili ortak altılı her şey var.

-Murat Özcan-
28-10-2023, 10:36
Sen bence komple bir check up yaptır. Böyle OBD üzerinden çözülmeyecek senin dertler :D Alerji, bulantı, halsizlik, geniş ikili ortak altılı her şey var.

En kötü öyle yaptıracağım abi.

Komple expere sokucam kendimi :D

jimikeys
09-11-2023, 10:55
Güncelleme çekelim.

Hocam selamlar.
Yaklaşık bir ay önce ciddi öksürük krizleriyle boğuşmaktan dayanamayıp göğüs hastalıklarının yolunu tuttum.
Akciğer filmi çekelim dediler, bizimle alakası yok diyince şaşırdım.
Film tertemiz çıktı, beni kbb ye yönlendirdi.
Kulak temiz ama çok ciddi geniz akıntısı var ve sende çok büyük bir sıkıntı var dedi.
Dedim burundaki eğriliği mi söylüyorsunuz. Dedi evet biliyor muydun? Evet biliyordum dedim.
Mr çekildi. Senin dedi ameliyat olman lazım burnunun içi patates tarlası gibi, her taraf şişmiş komple sinüslerin dolu dedi.
Nasacort sprey, levmont hap, cefdifix antibiyotik, apranax bir de perebron verdi gönderdi.
Şikayetlerin geçmezse gel dedi.
Şimdi antibiyotik bitti. Levmont dan az kaldı. Kendim de biraz rahatlama hissediyorum ama tam olarak geçmiş gibi değil.
Ameliyat olmadan geçmeyeceğini burundaki eğriliğin diğer tarafa da baskı uygulayıp geniz akıntısı yaptığını söylüyor.
Ben içinde narkoz olan her türlü cerrahi operasyondan korkuyorum.
Sizce ameliyat çözüm olur mu ?

Bcaner
09-11-2023, 11:09
Güncelleme çekelim.

Hocam öncelikle geçmiş olsun.
Benim de yıllardır özellikle mevsim geçişlerinde nefes darlığı, öksürük ve öksürükle beraber balgam sorunum var. Defacalarca KBB ve göğüs hastalıklarına gitmeme rağmen sizinki gibi herşey temiz çıktı. Size dedikleri gibi göbektir, kilodur bir durumum da yok gayet fitim. Sadece bir doktor alerjik astım teşhisi koydu.
Baktım seneler içerisinde düzelen bir şey yok pembe foster diye bir ilaç aldım. Eğer gece öksürük ile uyanırsam hemen bir fıs alıyorum, 3-5 dakikaya balgamı vs söküp atıyor ve nefesim de kendine geliyor. Belki yardımcı olur.

https://gardeniapharmacies.com/wp-content/uploads/2021/09/69684.jpg

Eriador
21-11-2023, 05:55
bu hastaliktan cekenlere +1 ekleyin . Ben " claritin D " kullanyrm 24 saatlik hapi , o olmazsa hayat iskence hele uyku imkansiz .

-Murat Özcan-
21-11-2023, 10:09
Hocam selamlar.
Yaklaşık bir ay önce ciddi öksürük krizleriyle boğuşmaktan dayanamayıp göğüs hastalıklarının yolunu tuttum.
Akciğer filmi çekelim dediler, bizimle alakası yok diyince şaşırdım.
Film tertemiz çıktı, beni kbb ye yönlendirdi.
Kulak temiz ama çok ciddi geniz akıntısı var ve sende çok büyük bir sıkıntı var dedi.
Dedim burundaki eğriliği mi söylüyorsunuz. Dedi evet biliyor muydun? Evet biliyordum dedim.
Mr çekildi. Senin dedi ameliyat olman lazım burnunun içi patates tarlası gibi, her taraf şişmiş komple sinüslerin dolu dedi.
Nasacort sprey, levmont hap, cefdifix antibiyotik, apranax bir de perebron verdi gönderdi.
Şikayetlerin geçmezse gel dedi.
Şimdi antibiyotik bitti. Levmont dan az kaldı. Kendim de biraz rahatlama hissediyorum ama tam olarak geçmiş gibi değil.
Ameliyat olmadan geçmeyeceğini burundaki eğriliğin diğer tarafa da baskı uygulayıp geniz akıntısı yaptığını söylüyor.
Ben içinde narkoz olan her türlü cerrahi operasyondan korkuyorum.
Sizce ameliyat çözüm olur mu ?

Hocam öncelikle geçmiş olsun, hepimizin belli sorunları var ve burada çözüm arayıp fikir alışverişi yapıyoruz. Anladığım kadarı ile sizin durumunuz bir tık ileri seviye durumunda. Bence alanında uzman farklı doktorlara gidin yine sonuç aynı olursa bence çekinmeyin yeni nesil ameliyat şekilleri artık mikro cerrahi yöntem ile yapılıyor. Örnek verecek olursam babam bel fıtığı ameliyatı oldu, nokta kadar bir yerden doktor girdi fıtığı temizledi ertesi gün babamı yürüterek çıkardık hastaneden..

Hocam öncelikle geçmiş olsun.
Benim de yıllardır özellikle mevsim geçişlerinde nefes darlığı, öksürük ve öksürükle beraber balgam sorunum var. Defacalarca KBB ve göğüs hastalıklarına gitmeme rağmen sizinki gibi herşey temiz çıktı. Size dedikleri gibi göbektir, kilodur bir durumum da yok gayet fitim. Sadece bir doktor alerjik astım teşhisi koydu.
Baktım seneler içerisinde düzelen bir şey yok pembe foster diye bir ilaç aldım. Eğer gece öksürük ile uyanırsam hemen bir fıs alıyorum, 3-5 dakikaya balgamı vs söküp atıyor ve nefesim de kendine geliyor. Belki yardımcı olur.

https://gardeniapharmacies.com/wp-content/uploads/2021/09/69684.jpg

Hocam bilgiler için teşekkür ederiz. Aklımızda olsun genel olarak herkesi verdiği bilgiler burada çoğu arkadaşımıza yol gösteriyor teşekkür ederiz..

bu hastaliktan cekenlere +1 ekleyin . Ben " claritin D " kullanyrm 24 saatlik hapi , o olmazsa hayat iskence hele uyku imkansiz .

Aramıza hoş geldin hocam, aslında konuyu açarken bu hastalıktan çeken arkadaş olduğunu tahmin etmemiştim. Şimdi iyi ki açmışım hepimiz birbirimize yardım ediyoruz. Fikir alışverişi güzel oluyor.

Bu hapı ilk defa duydum fixdual zytrec tarzı bir şey mi kenisi..

-Murat Özcan-
23-11-2023, 15:56
Güncel olarak yazıyorum, 2 gündür Kulağımdaki Östaki borusu tıkandı. Bu sorunu yaşayanlar var mı aramızda ne gibi bir çözüm ürettiler.

Kulağım tıkalı gibi ama içi temiz doktora gittim ilaçlar falan verdi ama 2 gündür geçmedi bakalım ne olacak..

AliGizda
05-03-2024, 08:07
Kısa bir aradan sonra konu hort :)

Bende yeniden başlamış durumda, önceden Zyrtec ile rahatlıyordum ama bu ara artık eskisi gibi etki etmiyor. Çörek otu yağı denedim bir ara, hafif atlatırken çok iyi gelmişti ama bu sıra en yüksek dozunda yaşıyorum sanırım.

-Murat Özcan-
05-03-2024, 08:15
Kısa bir aradan sonra konu hort :)

Bende yeniden başlamış durumda, önceden Zyrtec ile rahatlıyordum ama bu ara artık eskisi gibi etki etmiyor. Çörek otu yağı denedim bir ara, hafif atlatırken çok iyi gelmişti ama bu sıra en yüksek dozunda yaşıyorum sanırım.

Tüm herkese selamlar günaydınlar, tam konuyu güncellemeye girmişken bende önce Ali arkadaşımız yazmış.

Tam başlama mevsimi geldi, benimde kulak tıkanmaya başladı Östaki borusu yani,burnum kaşınıyor bir iki güne başlayacak demektir.

İlaçlara az önce itibariyle başladım. Hap olarak Fixdual,Burun Spreyi olarak Risonel şuan için iyi geliyor.

Hep birlikte bu illet hastalığı çekenler olarak sezon açılmıştır. Yorumlarda buluşalım geçmiş olsun herkese..

207_TR
05-03-2024, 10:02
Bende de başladı
burun akıntısı ve arada hapşurma,
Sadece nasonex spray kullanıyorum,

İlaç seviyesine gelmedi henüz.

hakan_41
05-03-2024, 12:42
herkese selamlar , uzun yıllar sonra bu konuda yorum yapmak kısmetmiş.

ben de alerjik rinit denilen ilet ile yıllardır uğraşıyorum, 2-3 hafta önce hasta mı oldum alerjiden dolayımı bilemeyerek sezonu açtım ( zyrtec )

açıkcası beni iyi eden hap bu , farklı bişey denemedim hiç , geceleri uyumadan içiyorum ve yorgunsam ekstra bir uyku yapıyor ama çok çok aşırı etkilemiyor. bazen içmeyi unuttuğum günler oluyor , sezonun başlarında ve sonlarında da bir gün iç - birgün içme şeklinde kendim azaltıyorum.

sprey olarak nazonex,nazoster veya risonel eczane hangisini verirse onu kullanıyorum , açıkcası spreyden ziyade hap beni iyi ediyor gibi hissediyorum. sizde de böyle bir his oluyormu ?

şöyle bir ekleme yapayım , demin bahsettiğim 2-3 hafta öncesinde ve son 3-4 yıldır da bütün büyük hastalıklarımdan sonra (grip soğuk algınlığı adına ne derseniz) , iyileşme evresinde feci bir şekilde afedersiniz burnumdan genzimden sanki kafamın içindeki bütün pislikleri atıyorum, bunun alerjiyle sanırım bir alakası yok sinüsleri boşaltıyorum. ama belki alerjiyle de alakası vardır ?? böyle bir iyileşme süreci yaşayanınız var mı ? resmen egzosttaki bütün kurumu atmış gibi oluyorum ve enfes bir nefes kalitesine ulaşıyorum :D

Ferhat_V
05-03-2024, 12:51
bu sıkıntı bendede vardı..hap olarak zyrtec yada allerset kullanıyordum..ülke ve hava değişince hastalık geçti :)

-Murat Özcan-
05-03-2024, 13:03
Bende de başladı
burun akıntısı ve arada hapşurma,
Sadece nasonex spray kullanıyorum,

İlaç seviyesine gelmedi henüz.

Mart başı genel olarak hepimizde başlıyor demek hocam

herkese selamlar , uzun yıllar sonra bu konuda yorum yapmak kısmetmiş.

ben de alerjik rinit denilen ilet ile yıllardır uğraşıyorum, 2-3 hafta önce hasta mı oldum alerjiden dolayımı bilemeyerek sezonu açtım ( zyrtec )

açıkcası beni iyi eden hap bu , farklı bişey denemedim hiç , geceleri uyumadan içiyorum ve yorgunsam ekstra bir uyku yapıyor ama çok çok aşırı etkilemiyor. bazen içmeyi unuttuğum günler oluyor , sezonun başlarında ve sonlarında da bir gün iç - birgün içme şeklinde kendim azaltıyorum.

sprey olarak nazonex,nazoster veya risonel eczane hangisini verirse onu kullanıyorum , açıkcası spreyden ziyade hap beni iyi ediyor gibi hissediyorum. sizde de böyle bir his oluyormu ?

şöyle bir ekleme yapayım , demin bahsettiğim 2-3 hafta öncesinde ve son 3-4 yıldır da bütün büyük hastalıklarımdan sonra (grip soğuk algınlığı adına ne derseniz) , iyileşme evresinde feci bir şekilde afedersiniz burnumdan genzimden sanki kafamın içindeki bütün pislikleri atıyorum, bunun alerjiyle sanırım bir alakası yok sinüsleri boşaltıyorum. ama belki alerjiyle de alakası vardır ?? böyle bir iyileşme süreci yaşayanınız var mı ? resmen egzosttaki bütün kurumu atmış gibi oluyorum ve enfes bir nefes kalitesine ulaşıyorum :D

Zytrec belli bir şeyden sonra etki etmesse fixduala geçin oda olmassa deleday suda eriyen tablet var onu yazdırın doktora hocam..

bu sıkıntı bendede vardı..hap olarak zyrtec yada allerset kullanıyordum..ülke ve hava değişince hastalık geçti :)

Kesin çözümü sen bulmuşsun hocam inşallah bizde genel olarak bu illetten kurtuluruz :)

hakan_41
05-03-2024, 13:10
Zytrec belli bir şeyden sonra etki etmesse fixduala geçin oda olmassa deleday suda eriyen tablet var onu yazdırın doktora hocam..

Aslında ediyor etmesine ama en başında falan ilaca geç başlar isem , başladığını farkedemez ise milk günü zorluk çekiyorum , 2. güne toparlıyorum.

ha bir de zyrtec ile ilgili şöyle bir anımı paylaşayım, askerde revire gittiğimde hastalığımdan ve zyrtecden bahsettiğimde doktor çok şaşırıp bu hapın çok ağır olduğunu kullanmamam gerektiğinin ve çıkınca tekrar doktoruma gidip başka yazdırmamı söylemişti ve beni korkutmuştu. ama görüyorum ki yaygın ve çok kullanılan bir hapmış. onun o tepkisine anlam veremedim. ( daha geçen sağlık ocağında yazdırdım , doktor engel görse yazmazdı herhalde )

_opeth
05-03-2024, 16:04
geçen duramayacak hale gelip zyrtec'i içtim. bir uyku yaptım çok kötü oldum. Eczacı Aerius'u verdi şimdilik 1 tane içtim uyku yapmadı etkisi de daha hafif oldu ama iyi gibiyim. her gün içmelik hale şimdilik geçmedi bünyem.

atmv8
05-03-2024, 21:19
Aerius kutusunu bitirdim, Crebros'a geçtim.

Burun spreyi kullanmıyorum henüz çok fazla kuruma oluyor, açılıyor gibi ama tam açılmıyor. Nasal döngü(burun tıkanıklığının yer değiştirmesi) sağlanamıyor yatarken ikisi de tıkanıyor. Gece uykularım perişanlık.

Burun spreyi çözüm olur mu?

-Murat Özcan-
06-03-2024, 07:20
geçen duramayacak hale gelip zyrtec'i içtim. bir uyku yaptım çok kötü oldum. Eczacı Aerius'u verdi şimdilik 1 tane içtim uyku yapmadı etkisi de daha hafif oldu ama iyi gibiyim. her gün içmelik hale şimdilik geçmedi bünyem.

Ben şunu anladım her hap herkese farklı etki yapıyor, Zytrec en sevilen ve en etkili hap fakat bende pek etki yaratmamıştı. Aerius duydum ama kullanmadım. Fixdualdan sonra etkisi biterse kullanmayı deneyeceğim..

Aslında ediyor etmesine ama en başında falan ilaca geç başlar isem , başladığını farkedemez ise milk günü zorluk çekiyorum , 2. güne toparlıyorum.

ha bir de zyrtec ile ilgili şöyle bir anımı paylaşayım, askerde revire gittiğimde hastalığımdan ve zyrtecden bahsettiğimde doktor çok şaşırıp bu hapın çok ağır olduğunu kullanmamam gerektiğinin ve çıkınca tekrar doktoruma gidip başka yazdırmamı söylemişti ve beni korkutmuştu. ama görüyorum ki yaygın ve çok kullanılan bir hapmış. onun o tepkisine anlam veremedim. ( daha geçen sağlık ocağında yazdırdım , doktor engel görse yazmazdı herhalde )

Aslında ağır olan bir şey yok bizim bildiğimiz neden öyle dedi acaba ?

Aerius kutusunu bitirdim, Crebros'a geçtim.

Burun spreyi kullanmıyorum henüz çok fazla kuruma oluyor, açılıyor gibi ama tam açılmıyor. Nasal döngü(burun tıkanıklığının yer değiştirmesi) sağlanamıyor yatarken ikisi de tıkanıyor. Gece uykularım perişanlık.

Burun spreyi çözüm olur mu?

Gece onun için deniz suyu burun spreylerini tavsiye ederim hocam, çok rahatlatıyor ve kanalları çok iyi açıyor.

Linkini bırakıyorum;

Sterimar Deniz Suyu Burun Spreyi 50 ml Fiyatı, Yorumları - Trendyol (https://www.trendyol.com/sterimar/deniz-suyu-burun-spreyi-50-ml-p-4740082)

_opeth
06-03-2024, 18:43
Ben şunu anladım her hap herkese farklı etki yapıyor, Zytrec en sevilen ve en etkili hap fakat bende pek etki yaratmamıştı. Aerius duydum ama kullanmadım. Fixdualdan sonra etkisi biterse kullanmayı deneyeceğim..

Aslında ağır olan bir şey yok bizim bildiğimiz neden öyle dedi acaba ?

Gece onun için deniz suyu burun spreylerini tavsiye ederim hocam, çok rahatlatıyor ve kanalları çok iyi açıyor.

Linkini bırakıyorum;

Sterimar Deniz Suyu Burun Spreyi 50 ml Fiyatı, Yorumları - Trendyol (https://www.trendyol.com/sterimar/deniz-suyu-burun-spreyi-50-ml-p-4740082)

valla bende ilaç alerjisi de olduğundan nezle grip vb bir hastalık kaptığımda da ilaç içmiyorum kendim atlatıyorum. hatta ağrı kesici bile almıyorum. bünyeye ilaç çok girmediğinden zyrtec'in etkisi de ağır oluyor herhalde.

enesy
07-03-2024, 19:42
Arkadaşlar bilmişlik yapmak istemem fakat kayıtsız kalamadım.

Allerji basit bir hastalık gibi görünür ( aksırık tıksırık vs ) fakat çok ciddi sonuçları olan hatta ilaç allerjilerinde ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Allerji'yi yaşayan çeken bilir sadece.

Bunun çözüm tek ama tek çözüm yeri Allerji İmmünoloji Hekimidir. Burada Zyrtec , Fixdual , Allerinit vs vs paylaşım iyi niyetli olsa da sonuçları çok farklı şeyler doğurabilir.

Hatta iyi niyetle tavsiye edilen burun spreyleri dahi orta vadede iyi ihtimalle geniz eti ameliyatlarına götürebilir işi.

Bana Zyrtec iyi geldi onu tavsiye ederim dediğiniz adamın epilepsi ya da böbrek fonksiyonlarında farkında olmadığı bir hastalığı var ise keşke geniz akıntım kalsaydı bu hale gelmeseydim dedirtebilir.

İlaç ve tedavi konusunda tek tavsiye gidip yaklaşmından memnun kaldığınız doktor önerisi olabilir gerisi başkasınınsağlığını iyi niyetle riske atmaya girer.

9 sene Allerji kliniklerinde görev aldım. Hekimlere İlaç ve Yeni Tedaviler konusunda eğitim verdim. Eşim ve kızım da çok ciddi allerjik semptomlar yaşıyor her defasında göğüs hastalıkları doktoruna oradan sevk ile allerjiye götürüyorum şunu kullan demiyorum haddim değil diyerek.

Sağlıklı günleriniz olsun.

-Murat Özcan-
07-03-2024, 20:11
valla bende ilaç alerjisi de olduğundan nezle grip vb bir hastalık kaptığımda da ilaç içmiyorum kendim atlatıyorum. hatta ağrı kesici bile almıyorum. bünyeye ilaç çok girmediğinden zyrtec'in etkisi de ağır oluyor herhalde.

Herkeste demekki farklı oluyor hocam..

Arkadaşlar bilmişlik yapmak istemem fakat kayıtsız kalamadım.

Allerji basit bir hastalık gibi görünür ( aksırık tıksırık vs ) fakat çok ciddi sonuçları olan hatta ilaç allerjilerinde ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Allerji'yi yaşayan çeken bilir sadece.

Bunun çözüm tek ama tek çözüm yeri Allerji İmmünoloji Hekimidir. Burada Zyrtec , Fixdual , Allerinit vs vs paylaşım iyi niyetli olsa da sonuçları çok farklı şeyler doğurabilir.

Hatta iyi niyetle tavsiye edilen burun spreyleri dahi orta vadede iyi ihtimalle geniz eti ameliyatlarına götürebilir işi.

Bana Zyrtec iyi geldi onu tavsiye ederim dediğiniz adamın epilepsi ya da böbrek fonksiyonlarında farkında olmadığı bir hastalığı var ise keşke geniz akıntım kalsaydı bu hale gelmeseydim dedirtebilir.

İlaç ve tedavi konusunda tek tavsiye gidip yaklaşmından memnun kaldığınız doktor önerisi olabilir gerisi başkasınınsağlığını iyi niyetle riske atmaya girer.

9 sene Allerji kliniklerinde görev aldım. Hekimlere İlaç ve Yeni Tedaviler konusunda eğitim verdim. Eşim ve kızım da çok ciddi allerjik semptomlar yaşıyor her defasında göğüs hastalıkları doktoruna oradan sevk ile allerjiye götürüyorum şunu kullan demiyorum haddim değil diyerek.

Sağlıklı günleriniz olsun.

Öncelikle detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz, engin tecrübelerinizi söylemeniz bizler için çok iyi oldu. Biz sadece bu durumu çeken arkadaşlar olarak aramızda fikir alışverişi yapıyoruz.

Ama tabi aramızda sizin gibi tecrübeli insanlar var ise tabiki de söyledikleri bizim için çok değerli oluyor.

Sonuç olarak sormak istediğim bir durum var bu illetten kurtulmanın bir yolu varmı, ve aşı tedavisi öneriyor musunuz ?

enesy
07-03-2024, 20:25
Herkeste demekki farklı oluyor hocam..

Öncelikle detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz, engin tecrübelerinizi söylemeniz bizler için çok iyi oldu. Biz sadece bu durumu çeken arkadaşlar olarak aramızda fikir alışverişi yapıyoruz.

Ama tabi aramızda sizin gibi tecrübeli insanlar var ise tabiki de söyledikleri bizim için çok değerli oluyor.

Sonuç olarak sormak istediğim bir durum var bu illetten kurtulmanın bir yolu varmı, ve aşı tedavisi öneriyor musunuz ?

Açık ve net şekilde solunumsal sıkıntılarınız yok ise nefes alamayacak kadar ölüyorum sanacak kadar kötüleşmiyorsanız, ilaç kullandığınız zaman kabul edilebilir seviyede hapşırma aksırma burun akıntısı çekiyorsanız sadece aşı türevlerine gerek kalmaz muhtemelen. Ama artık hap yada inhaler astım ilaçları kullanmanıza rağmen günlük işlerinizi yapamayacak kadar kötüleşiyorsanız adres yine Allerji İmmünoloji Uzmanı. Aşı adı altındaki tedaviler "Monoklonal Antikor Tedavisi" daha çok solunumsal ağır semptomlar ya da cilt döküntülerinde kullanılıyor.

-Murat Özcan-
08-03-2024, 12:45
Açık ve net şekilde solunumsal sıkıntılarınız yok ise nefes alamayacak kadar ölüyorum sanacak kadar kötüleşmiyorsanız, ilaç kullandığınız zaman kabul edilebilir seviyede hapşırma aksırma burun akıntısı çekiyorsanız sadece aşı türevlerine gerek kalmaz muhtemelen. Ama artık hap yada inhaler astım ilaçları kullanmanıza rağmen günlük işlerinizi yapamayacak kadar kötüleşiyorsanız adres yine Allerji İmmünoloji Uzmanı. Aşı adı altındaki tedaviler "Monoklonal Antikor Tedavisi" daha çok solunumsal ağır semptomlar ya da cilt döküntülerinde kullanılıyor.

Bilgilieriniz için çok teşekkür ederiz.

Peki acil durumlar için doktor tavsiyeniz var mı ?

-Murat Özcan-
12-03-2024, 07:59
Güncel diyelim, ne durumdayız arkadaşlar var mı alerjisi artan ?

Eriador
12-03-2024, 08:05
Hocam öncelikle geçmiş olsun, hepimizin belli sorunları var ve burada çözüm arayıp fikir alışverişi yapıyoruz. Anladığım kadarı ile sizin durumunuz bir tık ileri seviye durumunda. Bence alanında uzman farklı doktorlara gidin yine sonuç aynı olursa bence çekinmeyin yeni nesil ameliyat şekilleri artık mikro cerrahi yöntem ile yapılıyor. Örnek verecek olursam babam bel fıtığı ameliyatı oldu, nokta kadar bir yerden doktor girdi fıtığı temizledi ertesi gün babamı yürüterek çıkardık hastaneden..

Hocam bilgiler için teşekkür ederiz. Aklımızda olsun genel olarak herkesi verdiği bilgiler burada çoğu arkadaşımıza yol gösteriyor teşekkür ederiz..

Aramıza hoş geldin hocam, aslında konuyu açarken bu hastalıktan çeken arkadaş olduğunu tahmin etmemiştim. Şimdi iyi ki açmışım hepimiz birbirimize yardım ediyoruz. Fikir alışverişi güzel oluyor.

Bu hapı ilk defa duydum fixdual zytrec tarzı bir şey mi kenisi..

Hosbulduk , o dediginiz ilaclari daha once hic kullanmadim bilemiuyorum ama soyle aciklayabilirm , bizim burda ABD de bu ilac kimlikle satiliyor icinde 14 tane var her gun 1 tane . 2 haftada 1 bir kisiye yasal satisi serbest , dozu kuvvetli ama oda digerleri gibi belirli bi sure vicut alisinca etkisini azaltilar . ' clearetin D ' D yi ozellikle buyuk yazdim cunku sadece clearetin olarak satilan normal icin ama D li olani bizim gibi cekenler icin ozel alinan.

Eriador
12-03-2024, 08:07
" bi sure vicut alisinca etkisini azaltilar " , bir sure sonra vicut alisinca etkisi azaliyor olucakti , yazarkan hata yapmisim.

-Murat Özcan-
14-03-2024, 07:28
Hosbulduk , o dediginiz ilaclari daha once hic kullanmadim bilemiuyorum ama soyle aciklayabilirm , bizim burda ABD de bu ilac kimlikle satiliyor icinde 14 tane var her gun 1 tane . 2 haftada 1 bir kisiye yasal satisi serbest , dozu kuvvetli ama oda digerleri gibi belirli bi sure vicut alisinca etkisini azaltilar . ' clearetin D ' D yi ozellikle buyuk yazdim cunku sadece clearetin olarak satilan normal icin ama D li olani bizim gibi cekenler icin ozel alinan.

" bi sure vicut alisinca etkisini azaltilar " , bir sure sonra vicut alisinca etkisi azaliyor olucakti , yazarkan hata yapmisim.

Genel bilgiler için teşekkür ederiz hocam

_opeth
15-03-2024, 15:22
Güncel diyelim, ne durumdayız arkadaşlar var mı alerjisi artan ?

arada aksırık geliyor gidiyor.

-Murat Özcan-
19-03-2024, 08:29
arada aksırık geliyor gidiyor.

Arada nefes darlığı yapıyor bende de

-Murat Özcan-
28-03-2024, 08:22
Güncel diyelim, nasılsınız arkadaşlar ?

207_TR
28-03-2024, 08:59
Bu aralar sesim kısıldı, ilaç-ağız fısfısı - strepsil vs ile bir süre iyileştim.

Şimdilerde akşamları sesim kısılıyor, boğazımda hafif kaşıntı oluyor.

Gündüzleri sorun yok, evde birşey tetikliyor muhtemelen.

Burun akıntısı hafif devam ediyor ama henüz göz kaşıntısı vs olmadı.

_opeth
28-03-2024, 12:15
her sabah burun tıkalı kalkıyorum. hava temizleyici zavazingodan alsam işi kurtarır mı modundayım.

Aksırık da koku değişimlerinde oluyor. az önce avm'ye girdim garip bir koku geldiği gibi aksırık oldu.

weST.27
28-03-2024, 12:18
Alerji testi yaptırdım ev tozu akarı dışında bir şeye alerjim çıkmadı ama sanki bahar alerjisiymiş gibi geniz akıntısı yutkunamama başladı yine. Nazoster sıkıyorum günde 3-4 kere çok şükür azaltıyor.

-Murat Özcan-
28-03-2024, 13:18
Bu aralar sesim kısıldı, ilaç-ağız fısfısı - strepsil vs ile bir süre iyileştim.

Şimdilerde akşamları sesim kısılıyor, boğazımda hafif kaşıntı oluyor.

Gündüzleri sorun yok, evde birşey tetikliyor muhtemelen.

Burun akıntısı hafif devam ediyor ama henüz göz kaşıntısı vs olmadı.

Muhtemelen evde bir şey dokunuyor size hocam ondan dolayı, alerjinin tam başlama evrelerinin işareti bu durumlar..

her sabah burun tıkalı kalkıyorum. hava temizleyici zavazingodan alsam işi kurtarır mı modundayım.

Aksırık da koku değişimlerinde oluyor. az önce avm'ye girdim garip bir koku geldiği gibi aksırık oldu.

Kaliteli bir hava temizleyici işinizi kurtarır gibi, Bende burun tıkalı kalkıyorum daha çözüm bulamadım ona..

Alerji testi yaptırdım ev tozu akarı dışında bir şeye alerjim çıkmadı ama sanki bahar alerjisiymiş gibi geniz akıntısı yutkunamama başladı yine. Nazoster sıkıyorum günde 3-4 kere çok şükür azaltıyor.

Akabinde Fixdual hap içmeni tavsiye ederim hocam..

TolgaUs
28-03-2024, 13:34
Kendimi bildim bileli sınırsız öksürüyorum. Akciğer filmi çektirdim tertemiz, sigara alkol asla yok.
Doktor alerjik astım olabilir dedi. Ani koku değişimlerinde krize girercesine öksürüyorum.
Bazenleri de öğlen 12 ye kadar öksürüyorum ve 12:01 de öksürüğüm kesiliyor.
Hastalıktan gebermediğim sürece de asla ilaç kullanmayı sevmem. Anca ayağa kalkamayacak duruma gelmem lazım.

Hava temizleme şeysinden alıcaktım ama onlarında filtre problemi var. Bittiği zaman birdaha bulunamıyor maalesef.
Astımla düzeyli bi ilişki içersinde yaşamayı öğrenmek zorundayım(yız) galiba.

atmv8
28-03-2024, 22:33
Hava temizleyici olarak şunu önerebilirim:
Winix Zero Hava Temizleme Cihazı - Hava Temizleyici (https://www.iyihava.com/winix-zero-hava-temizleyici/)

Gece sürekli açık olan bir odada uyuduğumda sabah burnum açık kalktım.

-Murat Özcan-
02-04-2024, 07:11
Kendimi bildim bileli sınırsız öksürüyorum. Akciğer filmi çektirdim tertemiz, sigara alkol asla yok.
Doktor alerjik astım olabilir dedi. Ani koku değişimlerinde krize girercesine öksürüyorum.
Bazenleri de öğlen 12 ye kadar öksürüyorum ve 12:01 de öksürüğüm kesiliyor.
Hastalıktan gebermediğim sürece de asla ilaç kullanmayı sevmem. Anca ayağa kalkamayacak duruma gelmem lazım.

Hava temizleme şeysinden alıcaktım ama onlarında filtre problemi var. Bittiği zaman birdaha bulunamıyor maalesef.
Astımla düzeyli bi ilişki içersinde yaşamayı öğrenmek zorundayım(yız) galiba.

Arada benimde nefes darlığım oluyor, doktora gittim ciğerlere baktı temiz dedi.

Kendimce sanıyorum alerjiden kaynaklı oluyor..

Hava temizleyici olarak şunu önerebilirim:
Winix Zero Hava Temizleme Cihazı - Hava Temizleyici (https://www.iyihava.com/winix-zero-hava-temizleyici/)

Gece sürekli açık olan bir odada uyuduğumda sabah burnum açık kalktım.

Hava temizleme çok önemli bizler için mesela ben sürekli tıkanık kalkıyorum.

Demek ki kullanmak gerekiyor..

drn106
08-04-2024, 15:31
Fixdual benim için bir mucize, onun dışında bir çözüm bulamadım henüz. Polenler havada oldukça bize gün yüzü yok :)

turboman
08-04-2024, 15:47
Bendede son 5 aydır burnum hep gripmişim gibi tıkanıklık oluyor,son 2 aydırda akşam başımı yastığa koyuyorum burnum tıkanıyor uyumadan, işin garibi sırt üstü yatıyorum tıkanıklık olmuyor resmen ağzım açık yatıyorum sabahta kalktığımda komple tıkalı oluyor. Baş ağrısı falanda yok geçmedi gitti bir türlü düzgün uyuyamaz oldum varmı bunun çaresi doktorada gidemiyoruz işten güçten. Ne model bir hastalıktır bu anlamadım :)

meganes
13-04-2024, 08:31
Bendede bir şeyler var baharı ayrı kışı ayrı , bahar alerjisini anladımda hep burnum tıkalı Mr çekildim kafadan ,burunda eğrilik var birde kist falan denildi tıkanıklık bunyüzden , burnum dışarıdan düzgün eğrilik yamukluk vs yok ama içeriden eğri solunum yollarını baskılıyormuş,işin sonu ameliyat.
Dolu dolu nefes almayı özledim vallahi hep yarım yamalak alıyorum

AliGizda
17-04-2024, 10:23
Güncel çekelim, dün boğaz batması, ağrısı ile uyandım. tabi eşim üşüttün heralde dedi aferin' i dayadı. Bugün aile hekimine gittim, geniz akıntısı boğazımı tahriş etmiş sprey ve ilacın dozajını arttırdı.

Kaan
18-04-2024, 22:40
illet ki ne illet kervana bende son 2 yıldır dahil oldum ama bu sene olağan üstü seviyelerdeyim
Geniz akıntısı hat safhada devamlı balgam hissi boğazda tıkanma vs vs. Kbb gördü sinüs kökenli sorun yok. Özel aile doktorum buna alış artık diyor adama inanmıyorum başka doktora gidiyorum oda aynısını diyor özellikle sohbahar ilkbahar hep aynı dönem. Son 1 ayı levmontla geçiriyorum bıraktığım dakka tekrarlıyor. Sigarayı 2 ay kadar bırakmıştım özellikle gün içerisinde deniyorum sigara içtiğim anda akıntı resmen harekete geçiyor.

2Fast4Me
19-04-2024, 09:33
Üzücü ama insan alışıyor bununla yaşamaya. 1,5 - 2 ay düzenli olarak sabahları Allerset veya Bilaxten kullanıyorum. %75 oranında etkileri hissetmemi azaltıyor. Aksi takdirde göz kaşıntısı, geniz kaşıntısı ve geniz akıntısı çok rahatsız ediyor. Üzerine birde hapşırık eklenince çok yorucu oluyor.

-Murat Özcan-
26-04-2024, 14:04
Güncel diyelim...

Bu toz örtüsünden dolayı sanırım bende de alerjik astım boy gösterdi.

Tıkandığımı ve rahat nefes alamadığımı hissettim, belirtileri google yazınca az çok anladım neyden olduğunu.

Maalesef çözümü yok bu işin ömür boyu çekeceğiz..

AyBEROZ
26-04-2024, 15:06
Ben Yıllardır bununla yaşamayı öğrendim.
Antihistaminik haplarla şu sıkıntılı 2,3 ayı atlatıp devam ediyorum.

turboman
26-04-2024, 18:56
Peki bu hastalık nemli havadamı azıyor yoksa kuru havadamı artıyor.şu an antalyada yaşıyorum 4-5 aya rusyaya gideceğim inşallah kuru havada düzelir ;)

-Murat Özcan-
14-05-2024, 14:25
Ben Yıllardır bununla yaşamayı öğrendim.
Antihistaminik haplarla şu sıkıntılı 2,3 ayı atlatıp devam ediyorum.

Acaba ilerleyen yıllarda başka organlarda bu haplar sorun yaratır mı ?

Peki bu hastalık nemli havadamı azıyor yoksa kuru havadamı artıyor.şu an antalyada yaşıyorum 4-5 aya rusyaya gideceğim inşallah kuru havada düzelir ;)

Onu tam bende bilmiyorum, ama daha net bilen arkadaşlar yorumlarlar..

_opeth
15-05-2024, 15:13
ben kendimi doğaya salınca daha az aksırıyorum. İstanbul havası iyi gelmiyor.

vatan78
16-05-2024, 11:39
Dikkatinizden kaçmış olabilirdiye yazıyorum.
Özellikle İstanbulda yaşayan plaza veya çok katlı binalarda yaşayanlarda görülen bir hastalık var.
Hasta bina sendromu...
Burada yazdığın belirtilerin tamamı bu hastalıkta var.
Yetkin ve elit bir doktor bulamadıkça teşhiz en basit tahmin ile geçiştirilir.
Herkese geçmiş olsun.

Ferhat_V
19-05-2024, 21:56

benimki polonyanın soğugunda geçti :) geldim geleli 1 kere bile ilaç içmedim...rusyada aynı olur herhalde :D

turboman
19-05-2024, 22:06
benimki polonyanın soğugunda geçti :) geldim geleli 1 kere bile ilaç içmedim...rusyada aynı olur herhalde :D
İlaç hiç içmedim,bugün yarın düzelir diye doktorada gitmedim zaten 2 yıldır düzgün koku almıyorum bide bu çıktı inşallah rusyada düzelir bakacaz artık ;)

-Murat Özcan-
20-05-2024, 13:45
İlaç hiç içmedim,bugün yarın düzelir diye doktorada gitmedim zaten 2 yıldır düzgün koku almıyorum bide bu çıktı inşallah rusyada düzelir bakacaz artık ;)

Sonuçları merakla bekliyorum hocam..

GokhanRS
20-05-2024, 13:57

ben de rusya da alerjik oldum çıktım. antalyaya tatile geldiğimde alerjilerim yok oluyor. rusyaya gelince özellikle yazın hep sorun yaşıyorum çünkü buranın yazı türkiyenin baharı gibi.

alerji haplarıyla hapşırık v.s yi kestim bu seferde sedef başlattı şimdide sedef tedavisi alıyorum.

turboman
20-05-2024, 23:40
ben de rusya da alerjik oldum çıktım. antalyaya tatile geldiğimde alerjilerim yok oluyor. rusyaya gelince özellikle yazın hep sorun yaşıyorum çünkü buranın yazı türkiyenin baharı gibi.

alerji haplarıyla hapşırık v.s yi kestim bu seferde sedef başlattı şimdide sedef tedavisi alıyorum.
Aslında benimki alerji değil ne olduysa şu koronadan sonra oldu hapşuruk falan yok ama koku alamıyorum aslında hafif alıyorum burnuma yaklaştırınca koku alıyorum.20 yıldır antalya dayım ne olduysa 3 yıl içinde herşey değişti,galiba yaşlanıyoruz.yükselme dönemi bitti çöküş dönemi başladı 35 ten sonra ;) bide rusyada nasıl olacak bakalım.

-Murat Özcan-
10-06-2024, 14:14
Aslında benimki alerji değil ne olduysa şu koronadan sonra oldu hapşuruk falan yok ama koku alamıyorum aslında hafif alıyorum burnuma yaklaştırınca koku alıyorum.20 yıldır antalya dayım ne olduysa 3 yıl içinde herşey değişti,galiba yaşlanıyoruz.yükselme dönemi bitti çöküş dönemi başladı 35 ten sonra ;) bide rusyada nasıl olacak bakalım.

O bence hepimizde var yaş 33 artık bazı şeylerden çabuk sıkılmaya başladım, eskiden çok hızlıydık artık beden yavaşlıyor eve git diyor.. :)

turboman
10-06-2024, 16:52
O bence hepimizde var yaş 33 artık bazı şeylerden çabuk sıkılmaya başladım, eskiden çok hızlıydık artık beden yavaşlıyor eve git diyor.. :)
Desen biz yaraaaa yemişiz ;) bu saatten sonra daha ne dertler gelecek bakalım ;)

EnesAksu
11-06-2024, 09:28
Herkese merhabalar, sağlıkla ilgili sizlere fikir danışmak istiyorum arkadaşlar..

Bu Alerjik Rinit Saman Nezlesini benim gibi yıllardır çekenler var mı aramız da ?

Bilmeyenler için açıklayım; Genelde bitkilerde ki polenler havaya yayılmasıyla Mart ayı gibi başlar yaz ortasına kadar devam eden illet bir hastalıktır.

Burun akıntısı, geniz akıntısı, gözlerde yaşarma, bolca hapşırık gibi hayat kalitesini düşüren değişik durumlara sokar insanı.

Genelde bunlar için alerji hapları yazılır. Örn: Zytrec-Bilaxten-Desmont-Fixdual bunların demirbaşıdır.

Uzun yıllardır bu illetin aşısı olduğunu duyuyorum ama cesaret edemedim.

Aramız da bu illetle mücadele edip sonuç alan var mı ?

Teşekkür Ediyorum..

fixdual en babası ama kbb harici doktor yazsa bile karşılanmıyor.

-Murat Özcan-
11-06-2024, 12:54
Desen biz yaraaaa yemişiz ;) bu saatten sonra daha ne dertler gelecek bakalım ;)

Valla bence öyle abi, uykuyu çok sever oldum ben 30 dan sonra beden kalkmıyor :D

fixdual en babası ama kbb harici doktor yazsa bile karşılanmıyor.

Onu ben yanımdan ayırmam hatta şuan karşımda duruyor.

Fixdualin dili olsa baba diyecek :)

Umut_Akkuş
16-06-2024, 22:50
Fixdual 2 senedir kullanıyorum artık o da fayda etmemeye başladı , oğlumun zaditen şurubu var onu deneyeyim dedim 3-4 gündür oh be dünya varmış diyorum