PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Tek çocuk mu iki çocuk mu sorunsalý ? :)

Respect
01-04-2023, 08:58
Bizde geldik her tek çocuklu anne babalarýn yaþadýðý gibi zurnanýn zýrt dediði yere :)

Ýlk çocuðumuz 6 yaþýnda.Seneye ilkokula baslayacak.

Bir kardeþi olsun istiyoruz o da çok istiyor.Ama zor olacaðýnýda biliyoruz.Hem maddi hem manevi yönden...

Bende kendým iki kardeþ oldugum için kardeþin önemini biliyorum. Ama gozumuzde korkmuyor deðil...

Tam anlamýyla araftayýz.:ninca:

twin
01-04-2023, 09:10
Abi kardeþ gibisi yok bence siz olmasanýz onlar birbirlerine destek olur

ACTPK
01-04-2023, 10:05
Çocuk güzel þey ama bu sene okula 3. sýnýfý için erken kayýt ücreti olarak 122k ödedim. Sýfýrdan girenler için 220k diyorlarmýþ. 1 çocuðumu sunabildiðim en iyi þartlarda yetiþtirmek daha mantýklý geliyor.

Herkesin kendi tercihi tabii ki hassas konular bunlar.

Orhan
01-04-2023, 12:08
Ya iki ya hiç diyenlerdendiim.
Allah baðýþlarsa bi kýzým bi oðlum var. Bu sene masraflardan periþan oldum artýk yetiþemiyorum. Özellikle özel okul parasý ve servis ücretleri bezdirdi.
Ekonomi yetiyorsa ve aile desteði de varsa iki çocuk.
Hele ilki kýzsa hiç düþünme ilki oðlansa risk büyük ikincide oðlan olursa hayat daha da zorlaþýr

cookies
01-04-2023, 12:24
Bayaðý özel bir soru ama madem sordunuz; bence asgari þartlarýn biraz üzerini saðlayabiliyorsanýz yapýn.. Çok güzel bir þey..
Benim çocuðum 6.ayýna girdi yaþýndan sonra düþünüyor gibiyiz ama epey yýprandýk tabi maddi manevi :)
Gözümüzde yok tabi onlar iyi olsunlarda, hassas dengeler.. Sosyal, Manevi, maddi, hatta milli, çook komplike bir olay..
Tabi bu memlekette 5-10 yýl sonrasýný görmeye çalýþmakta futürist eder insaný..

Ahmetfikri
01-04-2023, 12:40
hiç düþünmeden en az 2 diyorum çünkü yarýn biz gittiðimizde tutunacak kan baðý olan biri çok önemli kuzen yada arkadaþ ile olacak bi bað deðil

büyük oðlan 9 yaþýnda yeðenim var 7 yaþýnda kýz kayýnbiladerinde kýzý 4 yaþýnda bi benim oðlana bakýyorum bi onlara kýz olur inþallah dedik 2. de oðlan oldu 6. ayýnda þuan çekecek derdim varmýþ :)

bilalMW
01-04-2023, 12:41
olaya duygusal bakýyorum 2 evlat olsun birbirlerine destek olurlar vs iyidir.

amma mantýksal bakýyorum þu ekonomi de mi ? no thanks.

turboman
01-04-2023, 12:43
Sorunun cevabý belli bence var olanla devam etmek daha mantýklý. Ekonomi ve tr þartlarý beni hiç çocuk yapmamaya zorladý ve 5 yýllýk evliyim çocuk düþünmüyorum. Ama sizde 1 tane var ve 2. Yide uygun þartlarda yetiþtirebilecekseniz neden olmasýn. :)

.::EmrE::.
01-04-2023, 13:06
Ekonomi yönünden : Biz de ayný sorunsalý yaþýyoruz. Ben þahsen tek cocuðum. Kardeþ özlemi de hiç çekmedim, çok þükür kardeþim, abim diyebileceðim kuzenim, arkadaþlarým oldu. Eþim 4 kardeþ, entrikalar, birbirlerinin arkasýndan konuþmalar ve triplerini görünce daha da soðuyorum kardeþ olayýndan. Etrafýmda kardeþ olup da maddi kavga yaþamayan hiç kimse yok. Bu yüzden hele ki böyle bir devirde Türkiye'ye bir cocuk daha getirme konusu epey uzak görünüyor bize. Tek cocuk oldugumdan da kiþi baþýna düþen milli gelirin hayli yüksek olmasý bence artýk mühim bir konu- hele ki böyle bir ekonomide. O yüzden oðlum saðlýkla yaþasýn, maddi kaygýsý olmasýn, ne kalýyorsa ona kalsýn.

Duygusal yönden : Bu kadar kardeþ karþýtý olmama raðmen oðlumun hayatta bir gün yalnýz kalabileceði düþüncesi çok koyuyor. O yüzden bazen ulan yapsak mý acaba 2. yi demiyor deðilim...

phantom
01-04-2023, 13:22
en az bes........

ckrc
01-04-2023, 13:55
Bir ikiz kardesim, bir de ablam var -keske 4,5'de olsaymis diyorum.

Imkan varsa, kardes yapmak en dogrusu, duzgun yetistirilir, duzgun insanlarla aile kurarlarsa, omur boyu sirtlarini yaslayacaklari birileri olacak hayatlarinda.

GÖKTÜRK
01-04-2023, 13:58
3 erkek kardeþiz, keþke daha fazla kardeþim olsa derim hep aile baðý kan baðý çok kýymetli

Evrenoz
01-04-2023, 14:51
Okul ücretleri olmuþ 15-20K aylýk
en ufak þekilde düþünmüyorum 2.'yi
Þu anda ilkine saðladýðým þartlarý 2'sine de saðlayamayacaksam ki þuanki koþullarda imkansýz, çok net asla.

babayimben
01-04-2023, 15:18
Hocam 1.ye bakýp büyüttükten sonra 2. çocuk hiiç dert olmuyor
Tek kalmasýn çocuk yazýktýr :D

neuras
01-04-2023, 16:17
Hocam bu soruyu cevaplamak için yaþým çok genç, biraz da özel bir soru. Fakat, bence tek çocuk. Ekonomik durumunuzu bilmiyorum ama Türkiye'de þartlar belli, bence ikinci çocuða harcanacak para ile ilk çocuðunuza ileride yurt dýþýnda eðitim imkaný sunabilirsiniz. Avrupa'da YÖK denkliði olan bir üniversitede yazýlým mühendisliði eðitimi alabilir, orada ana dili gibi Ýngilizce öðrenebilir. Hatta þu anda bile Ýngilizce kursuna vermenizi tavsiye ediyorum. kariyernet'e girin, artýk kasiyerlerden bile iki dil istiyorlar. (Asla küçümsemiyorum, sakýn yanlýþ anlamayýn.) Ekonomik gücünüz iki çocuða da bu imkanlarý sunmaya yetiyorsa tabii ki bir kardeþi olsun. Ben her geçen gün bir kardeþin eksikliðini daha çok hissediyorum.

bkaraca
01-04-2023, 19:15
Kardeþ olup düþmana ihtiyaç býrakmayan da var, kardeþ olup anne babasý gibi olanda . Maddiyat vs geçtim ama herseyin hayýrlýsý.

darkmoon
01-04-2023, 23:31
Bence Kaliteli bir eðitim gelecek saðlýya bilecekseniz yapýn burda önemli olan çocuðun geleceði ..

XoR
02-04-2023, 07:11
Kýz babalarý online :D :D

https://img-s2.onedio.com/id-59edc0322f923dc313dd9cd4/rev-0/raw/s-0df48ef91cffdfd7e1aa12fa7c0a025aa3c6a8c7.jpg

DOHC
02-04-2023, 09:15
Düzgün devlet eðitimi falan alabilecekse bence 2 olur. Sonuçta en büyük masraf günümüzde özel okul.
Üniversite falan bir þekilde hallolur.
Seçim sonucu önümüdeki 5 yýlý belirler zaten, ona göre aksiyon alýrsýnýz.

osmanaydo
02-04-2023, 12:59
Bir çocuk, hiç çocuktur.

::ZaFeR::
02-04-2023, 15:52
ilk çocuk erkek olunca + biraz hareketli olunca 2. çocuðu insan düþünüyor ;)

Birkan61
02-04-2023, 16:00
Aylýk gelir an itibariyle min. 35-30k ise bence 2 numara düþünmeye baþlanýlýr ancak :)

Benim gibi istanbulda aylýk geliri yoksulluk sýnýrýndaki biri için mantýklý deðil diye düþünüyorum.

Kendim tek çocuðum, çocukluk dönemimde isterdim abim ablam olsun ama inanýn hiç aramýyorum. Gerek kuzenlerim, gerek kemik kadro çevrem ile eksikliðini hissetmiyorum.

Biz bunlarý düþünürken mülteciler 5er 5er doðuruyor güzel ülkemde orasý ayrý muamma :D

207_TR
02-04-2023, 17:25
Bu mutluluðu yaþamak isteyen herkese Allah nasip etsin inþallah.

1 Çocuk bizim için kafi.

Maddi - manevi gücünüz çok iyiyse 2-3 çocuk kesinlikle olabilir.

Ama tek çocuk için olan imkanlarý seferber etmeye çalýþýyoruz. Þehrin en iyi özel okuluna gönderiyoruz. Yediði önünde yemediði arkasýnda vs... Hikaye herkes için ayný.

Diyadin
03-04-2023, 07:18
Merhaba çok özel bir soru olmuþ... Bu konu tamamen size baðlý..

Herkes malesef yaþadýðýmýz ülkeden dolayý maddiyattan bahsetmiþ. Bu tek baþýna yeterli deðil.. Arkadaþlara katýlmakla beraber asýl önemli olan konu yetiþtirmeden bahsetmek istedim.

Çocuklar tamamen anne babaya göre þekilleniyor. Siz eþler olarak hazýrsanýz. Ebeynler olarak kavgasýz iyi anlaþan çiftlerseniz tavsiye ederim.

Psikologlarýn koltuðunda kliþe bir laf söylerler "çocukluðunuza inelim"..

Gerçekten mutlu ve bütün duygulara tatmin olmuþ sevgi dolu çocuklar yetiþtirecekseniz mutlaka kardeþ duygusunu yaþasýnlar :)

darkred
03-04-2023, 07:45
Bende oðlum bir gün yalnýz kalýr düþüncesiyle bazen kardeþ konusunu düþünüyorum ancak ülkenin hali ortada.

Ýki çocuk yapýp ikisine de maddi olarak yetemedikten sonra tek çocuða herþeyimi vereyim düþüncesi aðýr basýyor.

Ekonomi 2013-2014 gibi olsa kesin 2. çocuðu yapardým. Ama þuan kendimize bakamýyoruz. O yüzden þuan için tek çocuk düþüncesindeyim.

Kendimde tek çocuðum.

denizhandinc
03-04-2023, 08:00
Hiç çocuk...

Grimlord
03-04-2023, 08:13
Tek büyüyen kiþileri niye öcüleþtiriyorsunuz beyler, çok gücendim :D
Benim ve babamýn kardeþi yok, amca teyze hala vs nedir bilmem. Babamýn jenerasyonda kardeþi olmayan çok nadirdir ama o da ne yazýk ki babannemin hastalýðý yüzünden kaynaklanmýþ.
Gel gelelim ne þýmarýk büyüdüm, ne yalnýz kaldým ne de sýkýntýlý birisi oldum. "Hiç" çocuk olayý bana biraz abartý geldi :D
Kardeþ olmayýnca insan farklý insanlara ister istemez "kardeþ" vasfýný yüklüyor, orasý doðru. Ancak öyle kardeþ hikayeleri duydum ki bazen iyi ki kardeþim yokmuþ diyorum kendime. Herþeyin hayýrlýsýný versin.
Bencil miyim? Kesinlikle hayýr. Hatta tek olmam benim daha az bencil bile yaptý diyebilirim, çok þükür iyi imkanlarla büyüdüðüm için paylaþmayý da daha çok öðrendim.

PiscocuK
03-04-2023, 08:43
1 çocuk az 2 çocuk çok

S-works
03-04-2023, 08:50
Bizde de ayný soru var. 1,5 yaþýný geçti oðlum. Þimdilik 2. çocuðu düþünmüyoruz.

Maddiyat kýsmýný geçiyorum. Sonuçta bugün varlýklý ,yarýn fakir olabiliriz (Bknz deprem )

Bence bütün olay 2. çocuða ayýracak enerjiniz var mý olmalý.

Þartlar ayný olmasa da asgari ücret ile 3-4 çocuk bakanlar var. (Tabi ne kalitede yetiþtiði muamma. )

Ormanci
03-04-2023, 08:58
Þu tek çocuk hiç çocuk saçmalýðýna hastayým, kim uydurup saldýysa þu lafý acayip ifrit oluyorum... Söyleyene de kürekle... töbeee :D Bu saçmalýk bence tamamen böyle her ortamda "eee evlilik ne zaman, eeee çocuk ne zaman, eeeee ikinci ne zaman, aaaa üç yok mu" diye densiz densiz soran tiplemelerin uydurduðu kocakarý laflarýndan gibi geliyor bana.

Þu þartlarda ben de istemem. Ýmkaným olsa isterdim.

Ha bu arada herkes ekonomik þartlara girmiþ de, yaþ ve manevi olarak da hazýr olup olunmadýðýna baðlý. Anne sonuçta tecrübeli oluyor ancak tekrar o "geride býraktýðý" günleri yaþamak istiyor mu? Veya tekrar bunlarý yapmaya hazýr mý? Eski enerjisi ve sabrý var mý? Bunlara da bakmak lazým. Anneye "tam anlamýyla" yardým edebilecek, onu darlamayacak, saçmalamayacak bir anneanne veya babaanne var mý? Bunlar ekonomik þartlardan da önemli bence.

Bir ara eþimin ailesinden "hadi iki, ne zaman iki" falan gelir gibi oldu, baktým ciddi ciddi darlamaya baþlayacaklar, bi ara evde otururken þaka yollu "ilkine zaten oluyorsunuz, bu þartlarda ikinciye de çok sponsor olmak istiyorsanýz hemen yapalým" dedim. Konu orada kapandý, bir daha açýlmadý :) Þimdi zaten eþim de artýk yaþ da geçti bu saatten sonra olmaz diyor.

8.000rpm
03-04-2023, 09:19
arkadaþlar
bundan 10 sene 20 sene sonrasýný düþünerek karar vermek lazým
eðer ki 2. evladýnýz için geliriniz yoksa ilk evladýnýzdan eksilmek zorunda
tamam evet kardeþ kavramý çok mfarklýdýr
ama bunun hem faydalý hem faydasýz örneklerini de yaþamýþlar vardýr kendi hayatýnda
ben kardeþsiz büyüyen çocuklarýn psikolojilerinde duygusal yapýlarýnda eksiklikler olabileceðini de gördüm , tüm sevgiyi aldýklarý için tek olmanýn faydalarýný da yaþayanlarý gördüm
bu tamamen anne babaya ve daha da önemlisi günümüzün en önemli konusu olan maddiyata bakýyor
maalesef dünyamýzda artýk bu gibi konularda duygu ile deðil mantýk ve matematik ile karar vermek lazým
benim tek evladým var allah herkezinkini baðýþlasýn
neyim var neyim yoksa ona adamýþ onun için kurgulamýþ durumdayým
sahip olduðum bir kol saati bile olsa onun olacak
kýyafetinden yemesinden içmesinden sosyal ihtiyaçlarýndan eðitiminden yaþamýndan hiçbirþeyi eksiltmeden olabilenin en iyisini vermeye çalýþýyorum
ha tabi maddi durum çok iyidir , bunlarý düþünmeye gerek olmuyordur ona da saygý duyarým
ama kýsýtlý bir maddiyat varsa kardeþi yüzünden birþeylerin eksildiði hissine kapýlacaksa tek evlat olarak yetiþmesi daha saðlýklý bir karar gibi geliyor bana
dedim ya bu konu tamamen kiþisel bir konudur
70'li 80'li yýllarda doðan büyüyen çocuklarýn yaþadýklarý dönemden çok farklýyýz maalesef..

Schumi
03-04-2023, 09:31
Bizde de ayný soru var. 1,5 yaþýný geçti oðlum. Þimdilik 2. çocuðu düþünmüyoruz.

Maddiyat kýsmýný geçiyorum. Sonuçta bugün varlýklý ,yarýn fakir olabiliriz (Bknz deprem )

Bence bütün olay 2. çocuða ayýracak enerjiniz var mý olmalý.

Þartlar ayný olmasa da asgari ücret ile 3-4 çocuk bakanlar var. (Tabi ne kalitede yetiþtiði muamma. )

Tek tek okudum tam ben yanlýzmýþým derken bu yorumu gördüm. Herþeyin baþý enerji. Tamam çocuk güzel birþey. Kardeþi olsun bende isterim ama benimde bir caným var. Bu yaþtan sonra tekrar sil çocuk büyütmek peþinde koþmak ciddi enerji gerektiriyor. Oda bende yok. Maddiyat kýsmýný hiç düþünmedim.

Hatta dost meclislerinde hep söylediðim birþey var. Biz çocuðu geç yaptýk çünkü artýk zamaný geldi. Ortalama insan ömrü 100-150 yýl felan olsa. En az 50-60'dan önce çocuk yapmazdým. Ölürüm canýmý veririm ama çocuk insaný ciddi anlamda kýsýtlayan birþey.

Sefa_vts
03-04-2023, 09:44
Çok kiþisel bir soru, ancak herkesin hayattaki gelecek kaygýsýný gün yüzüne çýkartan, her yoruma neredeyse ''Ekonomik durumunuz iyiyse'' dedirten bir soru olmuþ. Ýnsanýn gündelik hayatýnda en fazla meþgul olduðu ne var ise, ister istemez ilk olarak aðzýndan, klavyesinden de o cümleler çýkar. Nitekim öyle de olmuþ.

Anne ve Baba çalýþýyorsa baþka, Anne veya babadan bir tanesi çalýþýyorsa durum çok baþka oluyor.

Anneanne iþin giriyor ya da Babaanne. Bu iyi ve en güzel olan ihtimaller söz konusu deðilse yardýmcý abla, bakýcý. Bir dönem idare ederiz okula baþlar diyorsunuz, 2-3 Yaþ aralýðýnda kreþe baþlýyor, sonrasý ***** 2 gün hasta 3 gün evde ya da tam tersi oluyor. Hem okul hem bakýcý masrafý çýkartýyorsunuz kendinize. ''Baþlarým böyle masrafa birimiz çalýþmasa daha az para harcarýz'' dediðimiz günler geliyor.

Sonra durup düþünüyorsunuz, bu kadar zor ve detaylý olmamasý lazým bu çocuk iþi, eskiden de böyle miydi ? Fýrsat eþitliði vardý, devlet okullarýnda okuduk büyüdük ancak artýk durum öyle deðil. En iyi eðitimi verdim mi diye dönüp geriye baktýðýmda sorasýnýz geliyor. Elimden geleni yaptým mý ? Bu sorgulara girmemek en doðrusu. Benim için ilk ve son, Allah herkesin çocuðuna saðlýklý huzurlu ömürler versin. Ben de çok isterim kardeþi olsun diye, ancak yukarýda biri de bahsetmiþ ''Sen dost edinmeye bak, düþmaný annen de doðurur'' derdi dedem. Bu bahaneye sýðýnýp savunacaðým ilerde kendimi :)

Özetle, verdiði duygu haz inanýlmaz ancak gelecek kaygýsý olan bir toplumda 1. çocuktan fazlasý, bilemiyorum o kiþi ben deðilim.

Respect
03-04-2023, 09:55
Açýkçasý okul ve eðitim konusunda düþüncem ;"içinde varsa devlet yada özel her türlü okur". Ki bu gerçekten böyle çocuðun içinde varsa köy okullarýndan gelip öyle ahmet, mehme, okan üniversitelerinde deðil istanbul da kafa üniversitelerde okuyan bir sürü öðrenci hikayesi var.

Ýlla çocugum özel okulda okumalý saplantým yok o yüzden.

wiesmann
03-04-2023, 10:10
iki çocuk yapýpta 2dk kendime vakit ayýramýyorum diye evlilikleri maddi/manevi çöküþe geçen örnekler var maalesef. Sizin ve eþinizin kariyer planýnýzý, sosyal beklentilerinizi de düþünerek almanýz gereken bir karar olacak.
Bir de illaki desteðe ihtiyaç olacak dedeler, büyükanneler size destek verebilecek saðlýkta mý onu da düþünün.

phoenixs
03-04-2023, 10:30
Bence asýl önemli olan çocuk sayýsý deðil.Bizler bizim anne babalarýmýza göre daha bilinçli olduðumuz için çocuklara inanýlmaz enerji harcýyoruz.Fakat 2 oðlum olduðu için yazýyorum birbirlerini büyütüyorlar çok eðleniyorlar ve inanýlmaz kaynatýyorlar.Çocuklar birbiri ile oynuyor 2. çocuk büyüdükten sonra kendime vakit ayýrmaya baþladýðýmý fark ettim.Tek çocuk olursa bütün hayatýnýz boyunca annesi babasý kardeþi siz olacaksýnýz.

pirasa
03-04-2023, 13:16
5 yaþýna kadar bakacak yardýmcý olacak birileri varsa çocuk güzel bir þey. 2. olur 3. olur 4. bile olabilir. fakat kýt kanaat geçinen bir çiftseniz çocukla biraz güler eðlenirsiniz kalan zamanda stresten gelecek kaygýsýndan kafayý yersiniz.

Ome_RS
03-04-2023, 13:48
1 cocuk tek cocuk 2 cocuk cok cocuk.
2 oðlum var psikoloji pert :D

aslan
03-04-2023, 14:22
3 tane çocugum var hiç gelecek kaygýsý duymadým Allah hepsini nasibiyle gönderiyor buna emin ol. Ben kendim evin tek çoçuðuyum hep bir kardeþlerim,abilerim ve ablalarým olsun istemiþimdir. O yüzden annemle hep tartýþýrdýk bu yüzden. Bende bir çocugun kardeþi ablasý ve abisi olmasý lazým diye düþünüyorum.

Thracian
03-04-2023, 14:26
Tek büyüyen kiþileri niye öcüleþtiriyorsunuz beyler, çok gücendim :D
Benim ve babamýn kardeþi yok, amca teyze hala vs nedir bilmem. Babamýn jenerasyonda kardeþi olmayan çok nadirdir ama o da ne yazýk ki babannemin hastalýðý yüzünden kaynaklanmýþ.
Gel gelelim ne þýmarýk büyüdüm, ne yalnýz kaldým ne de sýkýntýlý birisi oldum. "Hiç" çocuk olayý bana biraz abartý geldi :D
Kardeþ olmayýnca insan farklý insanlara ister istemez "kardeþ" vasfýný yüklüyor, orasý doðru. Ancak öyle kardeþ hikayeleri duydum ki bazen iyi ki kardeþim yokmuþ diyorum kendime. Herþeyin hayýrlýsýný versin.
Bencil miyim? Kesinlikle hayýr. Hatta tek olmam benim daha az bencil bile yaptý diyebilirim, çok þükür iyi imkanlarla büyüdüðüm için paylaþmayý da daha çok öðrendim.

Hocam 'Hiç' cocuk meselesini yanlýþ anlamýþsýnýz.

Evde ki cocuk sayýsý 1 den 2 ye çýkýnca iþ yükü 2 ye katlanmýyor. 4' e 10' a katlanýyor anlamýnda. Koþturmasý baðrýþý.

Thracian
03-04-2023, 14:37
2 yaþýnda bir kýzým var. Gönlüm 3 cocuktan yana.

Sürekli 'okul taksidi' maddiyatýndan bahsedilmiþ. Hiç umrumda deðil. Gerekirse devlet okuluna gider. Önem verdiðim kýsým kýzýmýn kendini nasýl geliþtireceði.

Kesinlikle doktor olsun, mühendis olsun düþüncem yok. Þarký söylemeyi seviyorsa þarkýcý olsun. Spor seviyorsa mesleði edinsin.

Çok istiyorum dünya turuna çýksýn 6 ayda bir olduðu ülkeye gideyim.

Benim baba olarak ona vereceðim. Saðlýðý için elimden gelen, Özgüveni için elimden geleni vermek. Sonrasýný o çözmeli. Dünyasýný kendi kurmalý. Annesi ve babasý gittiðinde tüm dünyasý yýkýlmamalý.

Tabi bu benim düþüncem. Bizim zamanýmýzda ÖSS sýnavýna hazýrlanýrken kullanýlan bir tabir var. ' At yarýþýna, maratona hazýrlanýyorlar' diye. Yaþýtlarýmda cocuk yetiþtirirken ayný þeyi görüyorum.

Sevdiði ve yeteneði olduðu þeyi yapsýn.

Ormanci
03-04-2023, 14:55
Çok kiþisel bir soru, ancak herkesin hayattaki gelecek kaygýsýný gün yüzüne çýkartan, her yoruma neredeyse ''Ekonomik durumunuz iyiyse'' dedirten bir soru olmuþ. Ýnsanýn gündelik hayatýnda en fazla meþgul olduðu ne var ise, ister istemez ilk olarak aðzýndan, klavyesinden de o cümleler çýkar. Nitekim öyle de olmuþ.

Anne ve Baba çalýþýyorsa baþka, Anne veya babadan bir tanesi çalýþýyorsa durum çok baþka oluyor.

Anneanne iþin giriyor ya da Babaanne. Bu iyi ve en güzel olan ihtimaller söz konusu deðilse yardýmcý abla, bakýcý. Bir dönem idare ederiz okula baþlar diyorsunuz, 2-3 Yaþ aralýðýnda kreþe baþlýyor, sonrasý ***** 2 gün hasta 3 gün evde ya da tam tersi oluyor. Hem okul hem bakýcý masrafý çýkartýyorsunuz kendinize. ''Baþlarým böyle masrafa birimiz çalýþmasa daha az para harcarýz'' dediðimiz günler geliyor.

Sonra durup düþünüyorsunuz, bu kadar zor ve detaylý olmamasý lazým bu çocuk iþi, eskiden de böyle miydi ? Fýrsat eþitliði vardý, devlet okullarýnda okuduk büyüdük ancak artýk durum öyle deðil. En iyi eðitimi verdim mi diye dönüp geriye baktýðýmda sorasýnýz geliyor. Elimden geleni yaptým mý ? Bu sorgulara girmemek en doðrusu. Benim için ilk ve son, Allah herkesin çocuðuna saðlýklý huzurlu ömürler versin. Ben de çok isterim kardeþi olsun diye, ancak yukarýda biri de bahsetmiþ ''Sen dost edinmeye bak, düþmaný annen de doðurur'' derdi dedem. Bu bahaneye sýðýnýp savunacaðým ilerde kendimi :)

Özetle, verdiði duygu haz inanýlmaz ancak gelecek kaygýsý olan bir toplumda 1. çocuktan fazlasý, bilemiyorum o kiþi ben deðilim.

Hah aynen bir de bu var. Enerjiyi, imkaný þunu bunu da geçtim, bazen kendi çocuðum için bu yönden üzülüyorum.

Haným da çalýþýyor, allahtan artýk okula gidiyor da gündüz o da evde olmuyor, ancak önceleri kreþe bile gidene kadar haným bir gün var bir gün yok, anneannede, babaannede. Evde oturttuðun düzeni bile onlar bozuyorlar zaten sað olsunlar :)
Dönüp kendime bakýyorum, kýzkardeþim var, annem ev hanýmý idi, babam da kendi iþinde çalýþýyordu, bizlerle hep ilgilendiler ettiler, ben þu þartlarla bugün ayný þekilde ilgi gösterememekten yakýnýyorum. Ki çocuðumla güzel zaman da geçiriyoruz ve geçirdiðimize inanýyorum. Ama hep bi "yetmiyor" gibi geliyor bana.

Sýrf böyle bakýnca bile ikinci çocuðu yapýp anneanne babaannenin eline atmak istemiyorum, zaten onlar da yaþlandý, artýk bi günde iptal oluyorlar. Bir de kýz kardeþiminkine bakýyor hatta annem :)

GokhanRS
03-04-2023, 15:24
3 kuruþ fazla kazanayým ve geleceði iyi olsun diye gurbette sürünüyoruz(ülkemizi özlüyoruz anlamýnda). 2nci çocuða ben cesaret edemiyorum.

Ekonomi v.s pas geçtim artýk, bizler gerçekten iyi anne babalar mýyýz? Ben þahsen yeterli seviye de iyi anne baba olamadýðýmýzý düþündüðüm için 2nciyi istemiyorum. Haným sürekli baský yapýyor ama ben bize güvenmiyorum.

Maalesef herkes kendini olabildiðince iyi anne baba sanýyor ve kimse kendine objektif bakamýyor.

Kötümüyüz bilmiyorum ama ben þahsen iyi baba olamadým diye düþünüyorum ve 2nci yi yapýp daha kötü olmak istemiyorum. Þimdi en azýndan kötünün iyisiyimdir.

Objektif þekilde kendinizi tartmaya çalýþýn, gerçekten iyi anne baba olabildiniz mi? Günümüz þartlarý ve ekonomik koþullarý iyi anne baba olmamýza engel oluyor. Herþeyini alabilen kendini iyi anne baba oldum sanýyor. Herþeyini yapabiliyorsan vakit ayýramýyorsundur. Vakit ayýrabiliyorsan herþeyini tam yapabilecek güce kavuþamayabilirsin. Ýki ucu kakalý deðnek.

emrecanklc
03-04-2023, 16:11
Herkes ebeveyn olarak yazmýþ bende tek çocuk olarak yazayým. Öncelikle annem babam memurdu çok þükür hiç bir þeyi eksik etmediler. Özel lisede okudum
Üniversiteye geç araba alalým yalaný bende gerçek oldu saðolsunlar :D bende onlarýn yüzünü hiç kara çýkarmadým vs. halimden de çok memnunum. Bu nedenle asla bir kardeþ istemedim. Kardeþim olsaydý tek çoçuðun getirdiði ayrýcalýklar olmazdý belki.
Kardeþ eksikliði de hissetmedim çevremde kardeþim diyebileceðim arkadaþlarým oldu.

XoR
03-04-2023, 16:13
3 yaþýnda kýzým var.

Gelecek kaygým yok çok þükür. Lakin bu kaygýnýn oluþmamasý için var gücümle çalýþýyorum. Hiçbir unsurunu eksik etmiyorum. Ama baba olma aþamasýnda iyi olmadýðýmý düþünüyorum.

Ýþ hayatý ve kariyer ile kafayý sýyýrýp gerekli vakti kýzýma ayýrdýðýmý düþünmüyorum.

Ýkinci çocuk için kesinlikle enerjim yok. Maddiyat kýsmýndan çok daha olan kýsým enerji bence.

Krupp
06-04-2023, 10:06
Evlatlarýnýzý koç, sabancý gibi özel okullara gönderemiyorsanýz özel okula göndereceðim diye boþuna yorulmayýn derim :) Gönderilen 2. sýnýf özel okullar gibi ayný kalite de devlet okullarý da var. Kýzým okula baþladý, oðlan henüz 4 yaþýnda. ilköðretim ve lise için harcayacaðým parayý biriktirip üniversite öðrenimleri için yurtdýþýna göndermeyi planlýyorum.

huseyinturk
07-04-2023, 12:59
Çocuk sahibi olmayanlar bu konuya yorum yapmasýn neleri kaçýrdýklarýnýn farkýnda deðiller. Çocuk sahibi olan insanlar hayatlarýnýn büyük kýsmýnda çocuksuzdu, iki durumunda farkýndayýz yani. O yüzden getireceði strese, sorumluluða ayýrmamýz gereken vakite bir taramýz yemiyor, evladým için gelip geçici heveslerimden feragat etmek istemiyorum bencillik ediyorum derseniz daha samimi olursunuz. Zaruri durumlar vardýr, altýndan kalkamayacaðý yükü olanlar vardýr onlarý tenzih ediyorum. Ama anneniz babanýz size kalkýp sen oldun diye þunlardan vazgeçtik keþke olmasaydýn demiyorsa bu boþ ayaklarý býrakýn. Maddi kaygýlar tamamen boþ kaygýlar, burada herkesin þuan bütçe ayýrdýðý 3-5 sene sonra ne kadar gereksizmiþ diyeceði zevkleri vardýr. Hayat çocuk varken de pahalý yokken de.
Kardeþ bir çocuða verebileceðiniz en deðerli þey kardeþ ne eðitim ne miras bunla kýyaslanabilir, iki kardeþim var birini deðiþmem bunlarýn zerresine. Özel okul furyasýda çok anlamsýz bir hal aldý. Benimde kýzým okula baþlayacak surilerin çoðunluk olduðu okulda okumasýný istemediðim için özele mahkum kalacaz belki beylikdüzünde ama bu durum her yerde böyle deðil. Ve emin olun bir çok özel okulun eðitimi beþ para etmez, öðretmenlerin þartlarý ortada sonuçta. Devlete atanma ihtimali olsa bir gün çalýþtýðý okulda kalmayacak, açlýktan ölmeyecek kadar maaþý olan insan ne kadar mutlu olabilir ki çocuklara ne versin..

gökan
07-04-2023, 17:54
1 evladým olsun isterdim bu saatten sonra zor gibi içim de eksikliði kalýcak

drago
07-04-2023, 18:27
1 evladým olsun isterdim bu saatten sonra zor gibi içim de eksikliði kalýcak

Yaþ 38

Bu kötülüðü kendinize yapmayýn

Olabildiðince hýzla uzaklaþýn bu düþünceden

Ölümsüzlük dýþýnda her þey ihtimal dahilinde þu hayatta

Anu
11-04-2023, 21:55
Maddiyat var ise 3, orta gelirli ise 2, ülkemizin genel seviyelerindeyseniz 1 tane çocuk bence. 2 kardeþ olursa eðer gelecekte birbirlerine maddi, manevi ve saðlýk açýsýndan destek olabilirler. Burada konu açýldýysa eðer zaten kararýnýz belli, inþallah saðlýkla dünyaya gelir, birlikte bahtlarý açýk olur :)

Dragger
11-04-2023, 22:31
4 yaþýnda bir oðlum var. Ýkinci cocuðu kesinlikle düþünmüyorum.

Tüm sevgimi, enerjimi, sahip olduðum herþeyi ona vermek istiyorum. Maddi herhangi bir sorunum yok ama bu ülke þartlarýnda gerçekten iyi bir eðitim alsýn, yetenekleri ortaya çýksýn, iyi yetiþsin istiyorsanýz geleceklerini çok iyi planlamanýz lazým.

Yoksa çocuk yapmak kolay, ananne babanne baktýktan sonra, sen çocukla 1-2 saat ilgilendikten sonra çocuktan kolayý yok. Çevremizde çok var böyle ardarda çocuk yapýp bir gün çocuðu okula götürmemiþ okuldan almamýþ 2 resim çizdirmemiþ 2 kez oyun oynamamýþ babalar...

Çocuðunla çok zaman geçiriyorsan, hayatýndan hobilerinden özelinden feragat edip onla her an ilgileniyorsan zaten 1 çocuk fazlasýný pek düþünemiyorsun.

melihyilmaz
12-04-2023, 12:52

Tüm sevgimi, enerjimi, sahip olduðum herþeyi ona vermek istiyorum. Maddi herhangi bir sorunum yok ama bu ülke þartlarýnda gerçekten iyi bir eðitim alsýn, yetenekleri ortaya çýksýn, iyi yetiþsin istiyorsanýz geleceklerini çok iyi planlamanýz lazým.

Yoksa çocuk yapmak kolay, ananne babanne baktýktan sonra, sen çocukla 1-2 saat ilgilendikten sonra çocuktan kolayý yok. Çevremizde çok var böyle ardarda çocuk yapýp bir gün çocuðu okula götürmemiþ okuldan almamýþ 2 resim çizdirmemiþ 2 kez oyun oynamamýþ babalar...

Çocuðunla çok zaman geçiriyorsan, hayatýndan hobilerinden özelinden feragat edip onla her an ilgileniyorsan zaten 1 çocuk fazlasýný pek düþünemiyorsun.

Bu planý yapan bir akrabam vardý çokta samimiyim tek evladýný ülknin hatta yurt dýþýnda en iyi yerler de okuttular. 4 yada 5 dil biliyor. Aile baðý desen zaten sýfýr. Çocuk bu kadar maddi desteðin karþýsýnda yapacaksýnýz tabi diyip iþin içinden çýkýyor. Çok kýrýcý bir durum. Aldýðý para 40 lira özgüven sýfýr. Hepimizin içinden geçen bu ama bu taktik her zaman iþe yaramýyor. Kardeþ önemli þu anda barýþ halinde kimsenin kimseye ihtiyaç duymadýðý bir dönemden geçiyoruz. Allah korusun deprem, felaket, hastalýk veya en kötüsü savaþ gibi durumlarda. Herkes herkese muhtaç oluyor. Birde bana mantýksýz geliyor bizim gibi insanlar aman çocuðuma güzel bir gelecek kurayým diye 1 çocuk yapýyor. Adamýn aile kavramýndan haberi yok çocuðu yapýp dýþarý salýyor bakýyorsun 10 çocuk yapmýþ. Biz ve bizim gibilerin yani iyi insanlarýn 2 yada 3 çocuk yapmasý þart.

johnie
12-04-2023, 13:13
ya hiç ya da 2 çocuk olmasý taraftarýyým.
Tek çocuk yapmak gelecekte istediði kadar parasý, mal varlýðý olsun yine de "tek" kalacak, bir þey olduðunda destek olacak kimsesi olmamasý üzücü.
tek olan arkadaþlarýmdan genelde hep duyduðum laftýr, keþke bir kardeþim olsaydý diyen..
Bir de olayýn maddiyat tarafý var tabi..

huseyinturk
12-04-2023, 14:24

Tabi hepimiz en iyisini saðlamak isteriz ama en iyisi ne orasý muallak. En basit örnek günümüz cahilinde ki mutluluk öz güven çoðu yetkin insanda yok. Aile ilgisi, vakit geçirmek gibi konularda haklýsýn 2 çocuk olunca da saðlanýr onlar, ama para yatýrayým, en iyi okullarda okutayým, 10 tane dil öðrensin gibi olaylar daha çok çocukta bitiyor, biraz imkan saðlansa yeter.

Dragger
12-04-2023, 14:37
Bu planý yapan bir akrabam vardý çokta samimiyim tek evladýný ülknin hatta yurt dýþýnda en iyi yerler de okuttular. 4 yada 5 dil biliyor. Aile baðý desen zaten sýfýr. Çocuk bu kadar maddi desteðin karþýsýnda yapacaksýnýz tabi diyip iþin içinden çýkýyor. Çok kýrýcý bir durum. Aldýðý para 40 lira özgüven sýfýr. Hepimizin içinden geçen bu ama bu taktik her zaman iþe yaramýyor. Kardeþ önemli þu anda barýþ halinde kimsenin kimseye ihtiyaç duymadýðý bir dönemden geçiyoruz. Allah korusun deprem, felaket, hastalýk veya en kötüsü savaþ gibi durumlarda. Herkes herkese muhtaç oluyor. Birde bana mantýksýz geliyor bizim gibi insanlar aman çocuðuma güzel bir gelecek kurayým diye 1 çocuk yapýyor. Adamýn aile kavramýndan haberi yok çocuðu yapýp dýþarý salýyor bakýyorsun 10 çocuk yapmýþ. Biz ve bizim gibilerin yani iyi insanlarýn 2 yada 3 çocuk yapmasý þart.

Herkesin çocuk yetiþtirme tarzý, karakteri vs farklý bu nedenle örneklerin birbirini tutmamasý da normal. Her imkan sunulan çocuk þýmarýk veya özgüvensiz, her yurtdýþýna gönderilen çocuk aile baðlarý zayýf olmuyor.

Sizin nasýl büyüdüðünüz de önemli burada, ben mesela babamýn durumu olmasýna raðmen özel okullarda da okumadým, yurtdýþýna da gönderilmedim. Bunlarý geçtim 1 gün bir oyuncak alýp gelmedi bana bir araba sürmedik, hiçbir zaman beraber oyun bile oynamadým. Özel hiçbir anýmýz yok, ne bir top oynadým hayatýmda ne bir maça gittim beraber. Birlikte bisiklete bile binmedim. Kýsacasý kendime yapýlmayan herþeyi çocuðum için fazlasýyla yapmak istiyorum, yapýyorum da.

Tek çocuk da deðilim, kardeþ kavramýnýn da farkýndayým. Ama söylediðim gibi tek çocuk olsun, en güzel þekilde büyüsün kafasýndayým ben. 4 yaþýnda þu an ve 6-7 üllke gezdi bile. Daha da büyüsün arkadaþ gibi tüm dünyayý beraber gezelim, vizyonu olsun kendini geliþtirsin istiyorum. Sýfýrdan bir çocuk macerasýna gerek yok, ayný yollarý tekrar geçmeye gücümüz de yok zaten yaþ 44. Düþünen genç arkadaþlarýn da yolu açýk olsun. Herkesin kendi tercihi...

Oznc35
12-04-2023, 14:42
tüm postlarý tek tek okumadým yazýldýysa affola, kendimden örnek vereyim(bekarým) 2 kardeþiz, küçük kardeþimde erkek, öyle çok aman aman anlaþtýðýmýz söylenemez yine ters zamanda vs. tabi ki her zaman yanýmda ya da ben arkasýndayým.

amma benim gibi orta direk(eskiden vardý :) ) bir gelirde iseniz ilk çocuða saðladýðýnýz tüm þartlarý eþit düzeyde küçüðede saðlayabilecekseniz bence 2. çocuk olmalý. ben ilk çocuk olmama raðmen bana yapýlan alýnan oyuncak vs. ya da yaratýlan þartlar ne ise kardeþime de ayný þartlar saðlanmalýydý, saðlanmalý. sanýyorum çoðu post ebeveyn penceresinden yorumlardý, bi de çocuklar tarafýndan bakmak istedim :)

Dragger
12-04-2023, 14:50
Tabi hepimiz en iyisini saðlamak isteriz ama en iyisi ne orasý muallak. En basit örnek günümüz cahilinde ki mutluluk öz güven çoðu yetkin insanda yok. Aile ilgisi, vakit geçirmek gibi konularda haklýsýn 2 çocuk olunca da saðlanýr onlar, ama para yatýrayým, en iyi okullarda okutayým, 10 tane dil öðrensin gibi olaylar daha çok çocukta bitiyor, biraz imkan saðlansa yeter.

Söylediðim gibi herkesin kendi tercihi kardeþim :)

Burada herkes yorum yapýyor ama herkesin yaþý farklý, iþi farklý, eþinin iþi farklý, aile durumu ve ortamlarý farklý. O nedenle uzlaþmak imkansýz.

Konuyu açan arkadaþ kendi hayat standartlarýna göre deðerlendirecek, hakkýnda hayýrlýsý olsun :)

Schumi
13-04-2023, 00:03
Çocuk sahibi olmayanlar bu konuya yorum yapmasýn neleri kaçýrdýklarýnýn farkýnda deðiller. O yüzden getireceði strese, sorumluluða ayýrmamýz gereken vakite bir taramýz yemiyor, evladým için gelip geçici heveslerimden feragat etmek istemiyorum bencillik ediyorum derseniz daha samimi olursunuz.

Resmen mahalle baskýsý dile gelmiþ konuþuyor gibi bir yorum. Okuyanda sanki buradaki insanlar "geçici heveslerinden feragat etmemek" için varolan çocuklarýný yetiþtirme yurduna býrakmýþ. Özel okul kýsmýna girmiyorum bile. Neresinden tutsan elde kalan bir yorum.

huseyinturk
13-04-2023, 12:15
Resmen mahalle baskýsý dile gelmiþ konuþuyor gibi bir yorum. Okuyanda sanki buradaki insanlar "geçici heveslerinden feragat etmemek" için varolan çocuklarýný yetiþtirme yurduna býrakmýþ. Özel okul kýsmýna girmiyorum bile. Neresinden tutsan elde kalan bir yorum.

Çevrende böyle bir baský vardýr belki bilemiyorum ama ben tamamen evlat sahibi olmanýn verdiði tecrübem ile yazdým onlarý. Herkesin fikri tercihi kendine, evlat sahibi olmayanýn bu duyguyu bilmediði için getireceði strese deðer mi deðmez mi konusunda söz sahibi olamayacaðýndan bahsettim. Yetiþtirme yurduna býrakmak gibi bir ithamým yok kimseye. Kimseye herhangi bir ithamýmda olamaz zaten, o duyguyu verebilmek için biraz sert bir üslup takýnmýþ olabilirim kusura bakmayýn :)

Özel okul konusunda da, öðretmen lisesi mezunuyum bütün yakýn arkadaþlarým öðretmen özelde görev yapanda var, devlet okullarýnda yapanlarda var. Direk þahit oluyorum bazý þeylere, inþaat mühendisiyim bir kurumun 3 tane okulunu yaptým ilk senelerin de iþletme mantýðýna þahit oldum ister istemez. Devlet okullarýnýn da çok kusurlarý var, özellerin de var demek istediðim bu. Beylikdüzünde devlet okullarý yüzde 50-60 göçmen öðrenci dolu mesela, kýzým okula baþlasa mecbur imkan dahilinde en iyisi tercih edeceðiz bizde. Çok açýk anlaþýlýr yazmýþtým aslýnda bunlarý ama az daha açmýþ olayým.

KÖROÐLU
13-04-2023, 13:45
Taþlanýr mýyým bilmem ama bence hiç çocuk. 7 yaþýnda bir kýzým var samimiyetle yazýyorum onun için çektiðim eziyeti þurada belki hiç kimse ya da 1-2 kiþi haricinde kimse çekmemiþtir.

Çok seviyorum keratayý iyi ki de olmuþ, onun için yapacaklarýmýn da bir sýnýrý yok gerçekten.

Ama çocuk sýrf sen istiyorsun diye dünyaya getirdiðin bir varlýk, onun geleceði / dünyanýn durumu / çevresel koþullar hayatta yaþadýðýmýz tecrübeleri düþününce gerçekten bana artýk manasýz geliyor.

38 yýllýk bir tecrübe ve son 7 yýlý mahkemelerde icralarda boþanma aþamalarýnda yaþanan saçma sapanlýklarla geçmiþ bir insan olarak yazýyorum.

Güzel bir aile ve aile içi sevgi / hayat / eðitim veremeyeceðimiz çocuklara sahip olmamalýyýz. Ýsteyene elbette saygým var 1-2-3-4 vs vs yapabilir.

Ama bu günün yarýný da var ben belki çok pesimist düþünüyorum ama gençleri gördükçe ümidim bu ülkeden daha da tükeniyor, yeni bir iþsiz / yeni bir kapitalist düzene kul olmuþ bir köle vücuda getirmek gibi geliyor derin düþününce.

Öyle de olunca kendi adýma tüm imkanlarýmý 1 tane olan evladýmýn geleceði için planlayarak geçirmek daha mantýklý geliyor.

Diðer taraftan da büyük bir sorumluluk, her anýn onunla olmak zorunda uzunca bir süre, e sen ben de bu dünyaya 1 defa geliyoruz, bizim de kendi isteklerimizi yapmak için vaktimiz olmasýn mý ? ( Bunu çocuðu ayak baðý olarak gördüðümden yazmýyorum sadece hayatýn böyle de bir yaný var ondan yazýyorum)

huseyinturk
13-04-2023, 15:06
Taþlanýr mýyým bilmem ama bence hiç çocuk. 7 yaþýnda bir kýzým var samimiyetle yazýyorum onun için çektiðim eziyeti þurada belki hiç kimse ya da 1-2 kiþi haricinde kimse çekmemiþtir.

Çok seviyorum keratayý iyi ki de olmuþ, onun için yapacaklarýmýn da bir sýnýrý yok gerçekten.

Ama çocuk sýrf sen istiyorsun diye dünyaya getirdiðin bir varlýk, onun geleceði / dünyanýn durumu / çevresel koþullar hayatta yaþadýðýmýz tecrübeleri düþününce gerçekten bana artýk manasýz geliyor.

38 yýllýk bir tecrübe ve son 7 yýlý mahkemelerde icralarda boþanma aþamalarýnda yaþanan saçma sapanlýklarla geçmiþ bir insan olarak yazýyorum.

Güzel bir aile ve aile içi sevgi / hayat / eðitim veremeyeceðimiz çocuklara sahip olmamalýyýz. Ýsteyene elbette saygým var 1-2-3-4 vs vs yapabilir.

Ama bu günün yarýný da var ben belki çok pesimist düþünüyorum ama gençleri gördükçe ümidim bu ülkeden daha da tükeniyor, yeni bir iþsiz / yeni bir kapitalist düzene kul olmuþ bir köle vücuda getirmek gibi geliyor derin düþününce.

Öyle de olunca kendi adýma tüm imkanlarýmý 1 tane olan evladýmýn geleceði için planlayarak geçirmek daha mantýklý geliyor.

Diðer taraftan da büyük bir sorumluluk, her anýn onunla olmak zorunda uzunca bir süre, e sen ben de bu dünyaya 1 defa geliyoruz, bizim de kendi isteklerimizi yapmak için vaktimiz olmasýn mý ? ( Bunu çocuðu ayak baðý olarak gördüðümden yazmýyorum sadece hayatýn böyle de bir yaný var ondan yazýyorum)

Katýlýyorum, özel okulmuþ, iyi bir mirasmýþ felan bunlar önemli deðil ama iyi bir aile ortamý saðlayabilmek þart. Yarýn ne olur bilemeyiz tabi ama bu konuda en ufak þüphe varsa hiç çocuk derim ben de.

KÖROÐLU
13-04-2023, 15:44
Katýlýyorum, özel okulmuþ, iyi bir mirasmýþ felan bunlar önemli deðil ama iyi bir aile ortamý saðlayabilmek þart. Yarýn ne olur bilemeyiz tabi ama bu konuda en ufak þüphe varsa hiç çocuk derim ben de.

Bir psikolog baþýný okþamayacaðýnýz çocuklarý dünyaya getirmeyin diyor. Eðitim aile de baþlar, özel okula karþý deðilim ama "müþteri" oluyorsun orada.

Öðrenci baþarýlý ise illaki özel okula gitmesine gerek kalmadan baþarýyor zaten. Okulda ders deðil hayatý insan iliþkilerini öðreniyorsun hayata hazýrlýyor.

Özel okulun bir faydasý bence dil eðitimi bunu devlet okullarý vermiyor. Özel okullara da zaten konu dýþý olacak ama öðretmenleri sömürdükleri için karþýyým, bu sömürenler de geçmiþte öðretmen olup bir araya gelip kuruculuk yapanlar, çok acý bir tablo.

Evlilik gözünden bakýlýrsa boþanmýþ bir baba ve maalesef çözemediðim þekilde hýncýný çocuðumu bana göstermeyerek almaya çalýþan bir anne ile büyüyen kýzýmý düþününce tablo hoþ deðil.

Evliliklerin istatistiki olarak daha fazla boþanmayla sonuçlandýðý bir dönemdeyiz, evlenip çocuk yapýp sonra boþanýnca olan çocuklara oluyor. Yetiþkinler bir þekilde ayakta kalýyor bu süreçte.

Benim açýmdan çocuk olayýna bakýþ açým bir sürü farklý tecrübeden dolayý 25 yaþýnda daha dün evlenmiþ eþine deli gibi aþýk , her þeyin çok güzel olacaðýna inanan bir adam ile ayný deðil maalesef. Biz de o gözle baktýðýmýz zamanlarda yapmamamýz gereken hatalar yaptýk. O hatalarýn bedelleri de ömür boyu bitmeyen bir borç gibi taksit taksit ödeniyor.

Ýsteyen kim varsa nasip olsun diyelim. Ama bu noktada toplum baskýsý çok saçma bir durumda, 2 evliliðimi yaptým saðda solda e 2. cocuk ?

Bsg sanane diyemiyorsun soranlara tabi, düþünmüyoruz diyerek geçiyorsun. Bu çok ayýp, olmayan adamý da bu durum çok yaralar bu arada. Bunu bir baþarý göstergesi olarak kullanan insanlar var ya da toplum da böyle gören bir kesim var, bunlarý daha aþamadýk maalesef.

Konu derin yazarýz da yazarýz. Çok ince eleyip sýk dokunmasý gereken bir konu.

Schumi
17-04-2023, 16:55
Bu çok ayýp, olmayan adamý da bu durum çok yaralar bu arada. Bunu bir baþarý göstergesi olarak kullanan insanlar var ya da toplum da böyle gören bir kesim var, bunlarý daha aþamadýk maalesef.

Bak oda ayrý bir olay aslýnda. Ýnsan misal kýsýr olsa bundan utanmasý mý lazým ? Veya deðilse de bu bir baþarý mýdýr? Kendi elinde olmayan hiçbirþeyden utanmamalý insan ama toplum öyle hissettirmiyor. Hatta çocuk yapma arkandan konuþmaya baþlarlar fýsýr fýsýr. Olmuyor muymuþ çocuklarý diye.

Yiðit G.
17-04-2023, 18:20
Bak oda ayrý bir olay aslýnda. Ýnsan misal kýsýr olsa bundan utanmasý mý lazým ? Veya deðilse de bu bir baþarý mýdýr? Kendi elinde olmayan hiçbirþeyden utanmamalý insan ama toplum öyle hissettirmiyor. Hatta çocuk yapma arkandan konuþmaya baþlarlar fýsýr fýsýr. Olmuyor muymuþ çocuklarý diye.

Çocuksuz insanlar daha mutlu. Bu araþtýrmalarla kanýtlanmýþtýr google dan þöyle bir bakarsanýz okursunuz. (siz mutlu olabilirsiniz ne güzel ama ortalama benim dediðim) Benim çevremde ne kadar çocuðu olan arkadaþým varsa mutsuzlar. Bir çoðu hemen çocuktan sonra boþandý. Sadece 1 çift tanýyorum çok mutlular o da elemanýn geliri korkunç iyi. Çocuklarda korkunç, 10 dakika tahammül edemezsiniz. Köpeðe taþ atan, misafirliðe geldiði evin televizyonunu kýran, küfür eden, arkadaþlarýnýn eþyalarýna zarar veren, sürekli çýðlýk atýp aðlayan... evet gözümle gördüklerim bunlar. Anne babalarda ay biþey olmaz caným kafasýnda. Valla çocuðu olan arkadaþlarýmýzla görüþmüyoruz. Hatta geçen aradýlar gelelim size diye kanka dedim çocuk varsa baþka zaman. Çocuk bana çok uzak bir canlý. Eþim çok istiyor ama ben hiç düþünmüyorum. Hele oyun odamý çocuk odasý yapýcaz dedi benim hatun o gün bitti :) Çocuðu olan hiçbir arkadaþým gezip tozamýyor biz 10 yýldýr gez toz herþeyi yaptýk. Þu dünyanýn ise daha fazla insaný artýk kaldýrmamasý zaten ap ayrý konu. Bana sorsanýz birkaç yüz yýl yasak getirirdim herkesin çocuk yapmasýna ki gelecek zaten o yasaklar.

DOHC
17-04-2023, 18:44
Benim okuduðum makale ise tam tersini söylüyor.
Evlilik sonrasý 5-6 yýl içinde çocuk olmaz ise boþanma oraný %60-65 artýyormuþ.

mikelazi
17-04-2023, 18:45
þýmarýklýkla,hiperaktiflik çok karýþtýrýlýyor.

rahmetli babamla göz göze gelsem ne demek istediðini anlardým,yiyorsa anlama :)))

þimdilerde öyle biþey yok.zaman deðiþiyor.1 oðlum var, 15 yaþýnda.ona elimden gelenin en iyisini vermeye,öðretmeye çalýþýyorum.
zaten yaþý büyüdükçe baba ,oðul deðilde arkadaþ gibiyiz.

Yiðit G.
17-04-2023, 19:16
Benim okuduðum makale ise tam tersini söylüyor.
Evlilik sonrasý 5-6 yýl içinde çocuk olmaz ise boþanma oraný %60-65 artýyormuþ.

ayný kitapta geçen bir baþka araþtýrmada çocuklu ve çocuksuz evli çiftler karþýlaþtýrýlýyor. çocuklu çiftlerin daha az seks yaptýðý, beraber daha az vakit geçirdikleri, sosyal ve kültürel aktivitelere daha az vakit ayýrdýðý, genel olarak daha mutsuz ve memnuniyetsiz olduðu, çocuksuz çiftlerin genel olarak hayattan daha çok zevk aldýðý ve depresyon risklerinin yarý yarýya daha az olduðu ortaya çýkmýþ. ayrýca çocuksuz çiftlerin daha çok seyahat ettiði, daha çok yer görebildiði, daha çok hatýra biriktirdiði, daha çok egzersiz yaptýðý, kendine daha iyi baktýðý ve daha az hastalandýðý ortaya çýkmýþ.

çocuklar binbir türlü endiþeyle gelirler. daha anne hamiyleyken "çocuk doðacak mý doðmayacak mý" korkusu var. sonra "saðlýklý doðacak mý" endiþesi var. sonra "saðlýðý bozulacak mý" endiþesi var. sonra "davranýþ bozukluklarý olacak mý" endiþesi var. sonra kardeþ gelecekse "kardeþiyle geçinebilecek mi" endiþesi var. sonra çocuðun güvenliðini saðlama endiþesi var. insanlar çocuk sahibi olunca bir anda hayatlarýndaki endiþeler katlanarak artýyor. bir araþtýrmada çocuk sahibi olan çiftlerle olmayanlar karþýlaþtýrýlmýþ. çocuk sahibi olan çiftlerin mutluluk seviyesi çocuk doðduðunda artýyor ve öne geçiyor ama 1 sene sonra serbest düþüþe geçiyor. sonra her sene giderek azalýyor. çocuksuz çiftlerin mutluluðu yýldan yýla genelde sabit kalýyor. çocuk 18 yaþýna bastýðýnda ayný yaþta olan çocuksuz çiftler çocuklu çiftlere göre çok daha mutlu ve hayattan çok daha memnunlar.

bir baþka araþtýrmada çocuk sayýsýyla mutluluk arasýnda da bir iliþki bulunmuþ. çocuksuz çiftler en mutluyken onlardan sonra tek çocuklu çiftler, daha sonra çift çocuklu çiftler geliyor. üç çocuktan sonra mutluluk oraný ekspansiyonel olarak düþüþe geçiyor. 20 yýldan fazla süren uzun vadeli araþtýrmalarda yapýlan her çocuðun çiftlerin mutluluk oranýný %5-10 civarýnda azalttýðý tespit edilmiþ. uzun vadede çocuk yapmayanlarýn piþman olduðu veya yaslanýnca yalnýzlýk çektiði çok nadir olarak gözlemlenmiþ. aksine çok çocuk yapan çiftlerin en büyük piþmanlýðý buymuþ.

araþtýrmalara göre yaþlýlýkta en mutsuz ve piþman olan kesim çok çocuk yapýp tüm ömrünü "yaþlanýnca onlar bize bakacak" diye çocuklarýna adayýp yaþlandýðýnda da çocuklarýn kendilerine bakmadýðýný gören kesimmiþ. çocuk sahibi olmayanlar zaten böyle bir beklenti içine girmedikleri için yaþlanýnca ne yapacaklarýný daha iyi planlýyorlar ve yine çocuklarý olmadýðý için ömürleri boyunca daha iyi para biriktirip emekliliklerini daha iyi þekilde geçirebiliyorlarken çocuk sahibi olan çiftler genelde bu konuda hayal kýrýklýðý yaþýyormuþ.

kýsaca çocuk sahibi olmayan çiftler hem gençken, hem orta yaþtayken hem de yaþlandýðýnda çocuk sahibi olmayanlara göre daha mutlu, az çocuk sahibi olanlar çok çocuk sahibi olanlara göre daha mutlu ve daha da önemlisi çocuk sahibi olmamayý seçen insanlar yaygýn kanýnýn aksine yaþlanýnca yalnýzlýk veya mutsuzluk çekmiyorlar.

eðer en büyük endiþeniz yaþlanýnca yalnýz kalmaksa sýrf bu endiþeyi gidermek için çocuk yapmak çok saçma bir fikir gibi gözüküyor çünkü bu þekilde çocuk yapanlarýn önemli bir kýsmýnýn ömür boyu mutsuzluk yaþadýðý*tespit*edilmiþ.ayný kitapta geçen bir baþka araþtýrmada çocuklu ve çocuksuz evli çiftler karþýlaþtýrýlýyor. çocuklu çiftlerin daha az seks yaptýðý, beraber daha az vakit geçirdikleri, sosyal ve kültürel aktivitelere daha az vakit ayýrdýðý, genel olarak daha mutsuz ve memnuniyetsiz olduðu, çocuksuz çiftlerin genel olarak hayattan daha çok zevk aldýðý ve depresyon risklerinin yarý yarýya daha az olduðu ortaya çýkmýþ. ayrýca çocuksuz çiftlerin daha çok seyahat ettiði, daha çok yer görebildiði, daha çok hatýra biriktirdiði, daha çok egzersiz yaptýðý, kendine daha iyi baktýðý ve daha az hastalandýðý ortaya çýkmýþ.

çocuklar binbir türlü endiþeyle gelirler. daha anne hamiyleyken "çocuk doðacak mý doðmayacak mý" korkusu var. sonra "saðlýklý doðacak mý" endiþesi var. sonra "saðlýðý bozulacak mý" endiþesi var. sonra "davranýþ bozukluklarý olacak mý" endiþesi var. sonra kardeþ gelecekse "kardeþiyle geçinebilecek mi" endiþesi var. sonra çocuðun güvenliðini saðlama endiþesi var. insanlar çocuk sahibi olunca bir anda hayatlarýndaki endiþeler katlanarak artýyor. bir araþtýrmada çocuk sahibi olan çiftlerle olmayanlar karþýlaþtýrýlmýþ. çocuk sahibi olan çiftlerin mutluluk seviyesi çocuk doðduðunda artýyor ve öne geçiyor ama 1 sene sonra serbest düþüþe geçiyor. sonra her sene giderek azalýyor. çocuksuz çiftlerin mutluluðu yýldan yýla genelde sabit kalýyor. çocuk 18 yaþýna bastýðýnda ayný yaþta olan çocuksuz çiftler çocuklu çiftlere göre çok daha mutlu ve hayattan çok daha memnunlar.

bir baþka araþtýrmada çocuk sayýsýyla mutluluk arasýnda da bir iliþki bulunmuþ. çocuksuz çiftler en mutluyken onlardan sonra tek çocuklu çiftler, daha sonra çift çocuklu çiftler geliyor. üç çocuktan sonra mutluluk oraný ekspansiyonel olarak düþüþe geçiyor. 20 yýldan fazla süren uzun vadeli araþtýrmalarda yapýlan her çocuðun çiftlerin mutluluk oranýný %5-10 civarýnda azalttýðý tespit edilmiþ. uzun vadede çocuk yapmayanlarýn piþman olduðu veya yaslanýnca yalnýzlýk çektiði çok nadir olarak gözlemlenmiþ. aksine çok çocuk yapan çiftlerin en büyük piþmanlýðý buymuþ.

araþtýrmalara göre yaþlýlýkta en mutsuz ve piþman olan kesim çok çocuk yapýp tüm ömrünü "yaþlanýnca onlar bize bakacak" diye çocuklarýna adayýp yaþlandýðýnda da çocuklarýn kendilerine bakmadýðýný gören kesimmiþ. çocuk sahibi olmayanlar zaten böyle bir beklenti içine girmedikleri için yaþlanýnca ne yapacaklarýný daha iyi planlýyorlar ve yine çocuklarý olmadýðý için ömürleri boyunca daha iyi para biriktirip emekliliklerini daha iyi þekilde geçirebiliyorlarken çocuk sahibi olan çiftler genelde bu konuda hayal kýrýklýðý yaþýyormuþ.

kýsaca çocuk sahibi olmayan çiftler hem gençken, hem orta yaþtayken hem de yaþlandýðýnda çocuk sahibi olmayanlara göre daha mutlu, az çocuk sahibi olanlar çok çocuk sahibi olanlara göre daha mutlu ve daha da önemlisi çocuk sahibi olmamayý seçen insanlar yaygýn kanýnýn aksine yaþlanýnca yalnýzlýk veya mutsuzluk çekmiyorlar.

eðer en büyük endiþeniz yaþlanýnca yalnýz kalmaksa sýrf bu endiþeyi gidermek için çocuk yapmak çok saçma bir fikir gibi gözüküyor çünkü bu þekilde çocuk yapanlarýn önemli bir kýsmýnýn ömür boyu mutsuzluk yaþadýðý*tespit*edilmiþ.

American Journal of Sociology dergisinde yapýlan bir diðer araþtýrmada ise 22 OECD ülkesindeki ebeveynlik ve mutluluk iliþkisi incelendi. Araþtýrmacýlar; geliþmiþ, endüstrileþmiþ toplumlarda çocuk sahibi olmayanlarýn en yüksek refah ve saðlýk seviyesinde olduðunu belirledi.

Çocuklu kiþiler ve çocuðu olmayanlar arasýndaki farkýn en yüksek olduðu ülke ABD olarak belirlendi. ABD’de, çocuksuz yetiþkinlere kýyasla çocuklu yetiþkinlerin “%12 daha mutsuz” olduðu görüldü. Ýrlanda, Yunanistan, Ýngiltere, Yeni Zelanda, Ýsviçre ve Avustralya gibi ülkelerde de ABD kadar olmasa da çocuklu yetiþkinlerin daha mutsuz olduðu bildirildi.

------------

2011 yýlýnda Norveç Sosyal Araþtýrma’dan bir araþtýrmacý tarafýndan yapýlan çalýþmada insanlarýn “Çocuksuz insanlarýn yaþamýnýn çocuklu kiþilere kýyasla daha anlamsýz, tatminsiz ve yalnýz olduðunu” düþündüðü, ancak bunun tam aksinin doðru olduðu belirlendi. Çalýþma, evde yaþayan çocuklarýn ebeveynlerin saðlýðýný olumsuz etkilediði görüldü.

----------------------------------

Çeþitli yaþ ve sosyoekonomik gruplardan 5000 kiþinin katýldýðý araþtýrmada 2 yýl içerisinde çeþitli yöntemlerle toplanan veriler, çocuksuz çiftlerin daha mutlu olduðuna iþaret ediyor. Ýliþkilerinden memnun, hak ettikleri deðeri ve istedikleri ilgiyi gördüklerini ifade eden kiþilerin çoðunlukla çocuksuz olduklarý tespit edildi.

Seven reasons people shouldn'''t have children, according to science | The Independent | The Independent (https://www.independent.co.uk/life-style/childlessness-seven-reasons-science-relationships-couples-marriages-health-happiness-global-warming-a8082061.html)
Couples Without Children Have Happier Relationships Than Those Who Do | HuffPost UK Life (https://www.huffingtonpost.co.uk/2014/01/13/secret-to-a-happy-marriage-unhappy-marriage_n_4587219.html)

wolrath
17-04-2023, 19:47
Ben tek ve erkek çocuk çok istiyordum
Ýlk eþimden kýzým oldu ellerinizden öper 10 yasinda þimdi.
Sonra boþandýk cocuk büyüyünce
E tabi 2.esten de bir oðlum oldu. Canavar desek daha doðru olur :p
Böylesi hayýrlýymis diyorum
Ama maddi manevi zor bisey cocuk olayi
Evlenirken 2 , cocuk için 12 defa düþünmek lazým
Boþanma olayýnda ciddi yýpranýyor.siz de keza yipraniyorsunuz.
Ýþin özeti hayatýnýzý onlara endeksliyorsunuz. Ýsteyeni de anlarým istemeyeni de.ama tek temennim kendisine topluma saygýlý Atatürkçü iyi insanlar yetiþtirmeniz . Gerisi hayat þartlarýna maddiyata felan baðlý zaten.

DOHC
17-04-2023, 20:00
Çocuksuz Çiftler Daha Çabuk Boþanýyor! (https://www.hastane.com.tr/saglik/cocuksuz-ciftler-daha-cabuk-bosaniyor.html)

Yiðit G.
17-04-2023, 20:07
Çocuksuz Çiftler Daha Çabuk Boþanýyor! (https://www.hastane.com.tr/saglik/cocuksuz-ciftler-daha-cabuk-bosaniyor.html)

Boþanmadan bahsetmiyoruz mutluluktan bahsediyoruz. Alakasýz paylaþýmýn.

DOHC
17-04-2023, 20:10
Boþanmadan bahsetmiyoruz mutluluktan bahsediyoruz. Alakasýz paylaþýmýn.

En fazla cocuksuz ciftler boşanıyor (https://www.haberturk.com/dunya/haber/158239-en-fazla-cocuksuz-ciftler-bosaniyor)

Bu da Almanya'dan bir araþtýrma haberi.
Paylaþýmým da gayet alakalý. Sýfýr çocuk diyen arkadaþlar okuyup, faydalanabilir.

Yiðit G.
17-04-2023, 20:15
En fazla cocuksuz ciftler boþanýyor (https://www.haberturk.com/dunya/haber/158239-en-fazla-cocuksuz-ciftler-bosaniyor)

Paylaþýmým da gayet alakalý. Sýfýr çocuk diyen arkadaþlar okuyup, faydalanabilir.

dostum mutsuz evlilik sürüyorlar çocuklu çiftler. Çocuk var diye boþanmýyorlar. Burada ki veri o. Çocuk olmayanlar boþanýp kurtuluyor.

Yiðit G.
17-04-2023, 20:31
kim nasýl mutluysa öyle yaþasýn arkadaþlar. Ama kimse çýkýpda çocuðu olmayanlara çocuk yapýn çok güzel diye akýl vermesin.

akko
17-04-2023, 21:47
Okul ücretleri olmuþ 15-20K aylýk
en ufak þekilde düþünmüyorum 2.'yi
Þu anda ilkine saðladýðým þartlarý 2'sine de saðlayamayacaksam ki þuanki koþullarda imkansýz, çok net asla.

Benim de 2 yaþýna girecek olan bir kýzým var, zaman zaman hatunla bizde bu konuyu konuþurken ayný kelimeler ile sohbetimizi sonlandýrýyoruz abi. Birincisi ile ikincisine ayný þartlarý veremedikten sonra bu beni de daha çok yýpratacak ve ileri de eminim ki yüzümüze vuracaklardýr (ergenlik döneminde :). Çevreden gördüðüm kadarýyla da böyle bu. Artýk þimdiki nesil çocuklar da bizim gibi saf büyümüyor :)

akko
17-04-2023, 21:54
Benim de 2 yaþýna girecek olan bir kýzým var, zaman zaman hatunla bizde bu konuyu konuþurken ayný kelimeler ile sohbetimizi sonlandýrýyoruz abi. Birincisi ile ikincisine ayný þartlarý veremedikten sonra bu beni de daha çok yýpratacak ve ileri de eminim ki yüzümüze vuracaklardýr (ergenlik döneminde :). Çevreden gördüðüm kadarýyla da böyle bu. Artýk þimdiki nesil çocuklar da bizim gibi saf büyümüyor :)

Düzenleme yapamadýðým için ek olarak yazacaðým;
Bazý arkadaþlar ona göre büyütürsün gibi düþüncelere sahip, eyvallah saygý duyuyorum tabii ki. Ama ülke þartlarýmýz ortada. Birinden kýsýp diðeriyle eþitlemeye çalýþýrken, bazý þeyler eksik kalacak ikisi içinde. Bu yüzden benim düþüncem bu yönde. Ben kýzým için, geleceði için elimden gelecek her þeyi yapacaðým, inþallah o da buna göre bir gelecek seçip, olacak hayallerini gerçekleþtirebilir.
Ayrýca yine yaþlar da geçtikçe görüyoruz ki, birçok kiþi kardeþiyle görüþmüyor, aramýyor, sormuyor ve derde düþtüðünde de belki sadece telefonla konuþarak yetiniyor. Bu durum özellikle iki kardeþ kendi yuvasýný kurup, çoluk çocuða karýþtýðýnda beliriyor.

turboman
18-04-2023, 11:33
Çocuk sahibi olmayanlar bu konuya yorum yapmasýn neleri kaçýrdýklarýnýn farkýnda deðiller. Çocuk sahibi olan insanlar hayatlarýnýn büyük kýsmýnda çocuksuzdu, iki durumunda farkýndayýz yani. O yüzden getireceði strese, sorumluluða ayýrmamýz gereken vakite bir taramýz yemiyor, evladým için gelip geçici heveslerimden feragat etmek istemiyorum bencillik ediyorum derseniz daha samimi olursunuz. Zaruri durumlar vardýr, altýndan kalkamayacaðý yükü olanlar vardýr onlarý tenzih ediyorum. Ama anneniz babanýz size kalkýp sen oldun diye þunlardan vazgeçtik keþke olmasaydýn demiyorsa bu boþ ayaklarý býrakýn. Maddi kaygýlar tamamen boþ kaygýlar, burada herkesin þuan bütçe ayýrdýðý 3-5 sene sonra ne kadar gereksizmiþ diyeceði zevkleri vardýr. Hayat çocuk varken de pahalý yokken de.
Kardeþ bir çocuða verebileceðiniz en deðerli þey kardeþ ne eðitim ne miras bunla kýyaslanabilir, iki kardeþim var birini deðiþmem bunlarýn zerresine. Özel okul furyasýda çok anlamsýz bir hal aldý. Benimde kýzým okula baþlayacak surilerin çoðunluk olduðu okulda okumasýný istemediðim için özele mahkum kalacaz belki beylikdüzünde ama bu durum her yerde böyle deðil. Ve emin olun bir çok özel okulun eðitimi beþ para etmez, öðretmenlerin þartlarý ortada sonuçta. Devlete atanma ihtimali olsa bir gün çalýþtýðý okulda kalmayacak, açlýktan ölmeyecek kadar maaþý olan insan ne kadar mutlu olabilir ki çocuklara ne versin..

Baþta çocuðu olmayanlar yorum yapmasýn diye yazmýþsýn sonra çocuk olunca dertleri sýralamýþsýn. Yani bu dünyanýn kanunumu çocuk yapmak ? Doðan çocuklarýn ilerki yaþlarda karþýlaþtýðý zorluklarý sýkýntýlarý çekmesi senin verdiðin bir kararla mutlu olacaðýnýn garantisi varmý. Asýl bencillik çocuk yapmaktýr. Sýrf çocuk seveceðim büyüteceðim diye... 5 yýllýk evliyim çocuk yapmayý düþünmüyoruz. Bence çocuðu olmayan yorum yapmasýn deðilde, olmayanlar yorum yapsýn olmalý. Yani neden çocuk yapmamalýyýz olmalý.

turboman
18-04-2023, 11:40
En fazla cocuksuz ciftler boþanýyor (https://www.haberturk.com/dunya/haber/158239-en-fazla-cocuksuz-ciftler-bosaniyor)

Yani karý koca artýk herþeyi bitirmiþler sevgi saygý nezaket bitmiþ eee napalým çocuk yapalým belki düzeliriz mutlu oluruz diye çocukmu yapsýn yani sýrf boþanmamak için. Bence bu bencillikten baþka birþey deðil... çocuk evliliði kurtarma aracý deðildir. Sýrf çocuk yapmak için evlenmekte ayrý bir bencilliktir. Bana göre

bkaraca
18-04-2023, 13:16
Ailemden birisi sýrf ikinci çocuðu yaptý, eþiyle arasý düzelir umuduyla. Sonuç ortada kalan 2 tane küçük çocuk. Cocuk dediðiniz þey büyüyüp birinin karýsýna kýzýna musallat olabilir, kýz çocuðu olup hayatý size zindan edebilir.

Her bir çocuðunuza maddiyati bir kenara koyup tek tek zaman ayýrabilecek iseniz 2 de yapýn 3 de.ha yapamayacak iseniz milletin baþýna bela etmeyin.

Doðum kontrolü kontrolsüz ureyenler için çýkarýldý, bilgililer korundu. Cogalanlar ise malumunuz.

weST.27
18-04-2023, 13:52

Çevremde samimi olduðum dostlarýmdan 4'ü tek çocuk. Hepsi keþke bir abim/ablam/kardeþim olsaydý diyip duruyorlar yaþlarý 28-32 arasý.

babayimben
18-04-2023, 14:34
Herkes kendini nasýl mutlu hissedecekse öyle yapmalý.
2 çocuðum var (16 K -12 E), 1 çocuðu olana tek kalmasýn derim ama hiç çocuðu olmayana çocuk yap demem.
Yüz kere daha yaþasam gene en az 2 çocuðum olurdu...

darkred
18-04-2023, 14:38
Çocuk sahibi olan herkesin yaþadýðý gibi oðlum doðduktan sonra sosyal yaþantým ciddi oranda azaldý. Eskisi gibi kafelere gidemiyorum, hafta sonlarý arkadaþlarýmla birþeyler içmeye gidemiyorum.

Uyku saati geldiði için eve geç gidemiyorum veya arkadaþlarla buluþma olduðunda oðlum uyuyor diye vaktinde orada olamýyorum. Mekan seçerken sigara içilip içilmediðine bakýyorum.

Arkadaþlarla buluþtuðumuzda ya ben yada eþim birimizden biri mutlaka masada olamýyor çünkü oðlum 2 yaþýnda ve ordan oraya koþturuyor mecburen peþinden birimiz gitmek zorunda kalýyoruz.

Eskisi gibi tv izleyemiyorum, play station oynayamýyorum. Evimiz eskiden hiç daðýnýk olmazdý þimdi her odamýz ayrý daðýnýk.

Arabamý sanayiye götürüp orasýný burasýný mýncýklayamýyorum, En basiti silecek deðiþimini bile erteleyip zaman yetiþtiremediðim zamanlar oluyor. Bu yazdýklarýmý çocuk sahibi olan birçok kiþi yaþamýþtýr.

Bunaldýðým zamanlar olmuyor mu kesinlikle oluyor. Ama günün sonunda BABA dediðinde eþimde bende iyi ki gelmiþ diyoruz. Bu yazdýklarým eþim ve benim hislerimiz. Lüften yanlýþ anlaþýlmasýn.

Ben 35 yaþýndayým ve eþimle birlikte 19. yýlýmýz yani lise son sýnýftan beri birlikteyiz 9 yýldýr da evliyiz oðlumuz 2 yaþýnda. Uzun yýllar birbirimizi tanýyor olmamýza raðmen bizde evlenince hemen çocuk yapmadýk.

Oðlum için, eðitimi için, geleceði için duyduðum kaygýlar elbette var. Önceden düþünmediðim þeyler için bütçe ayýrmak kendi isteklerimden feragat etmek zorunda olduðum zamanlar çok oluyor.

Ama mutlumuyum evet mutluyum. Çocuksuz hayatýmý özlüyor muyum evet bazen. Ama þimdi oðlum yokken ne yapýyormuþum ben diyorum.

Play station yerine oðlumla top oynuyorum. Resim yapýyorum. Ona bir þeyler öðretmekten büyük keyif duyuyorum.

Okuduklarým üzerine genel olarak düþüncelerimi yazdým 2 yýllýk bir baba olarak. Kimseyi eleþtirmek veya yanlýþ düþünüyorsun maksadýyla yazmadým.

Yazdýklarým özellikle Yigit G abi sana cevap gibi oldu ama lütfen yanlýþ anlama :)

Ülkemizin ekonomik durumu vahim olduðu için bende kesinlikle ikinci çocuk düþünmüyorum. Yavuz abinin dediði gibi 2 çocuða %50 yetmek yerine birine %100 vermek daha mantýklý geliyor.

Ama ekonomik durumum iyi olsaydý. Kýsaca banka hesabýmda 6 sýfýrlý hanelerle sürekli iþ yapan biri olsaydým 2. çocuðu o zaman düþünürdüm.

Çünkü patron olsam istediðim zaman iþe gider istediðim zaman çýkabilir günümü istediðim gibi planlayabilir ve 2 çocuðuma da yeterli zamaný ve ekonomiyi yaratabilirdim.

Yiðit G.
18-04-2023, 15:03
Çocuk sahibi olan herkesin yaþadýðý gibi oðlum doðduktan sonra sosyal yaþantým ciddi oranda azaldý. Eskisi gibi kafelere gidemiyorum, hafta sonlarý arkadaþlarýmla birþeyler içmeye gidemiyorum.

Uyku saati geldiði için eve geç gidemiyorum veya arkadaþlarla buluþma olduðunda oðlum uyuyor diye vaktinde orada olamýyorum. Mekan seçerken sigara içilip içilmediðine bakýyorum.

Arkadaþlarla buluþtuðumuzda ya ben yada eþim birimizden biri mutlaka masada olamýyor çünkü oðlum 2 yaþýnda ve ordan oraya koþturuyor mecburen peþinden birimiz gitmek zorunda kalýyoruz.

Eskisi gibi tv izleyemiyorum, play station oynayamýyorum. Evimiz eskiden hiç daðýnýk olmazdý þimdi her odamýz ayrý daðýnýk.

Arabamý sanayiye götürüp orasýný burasýný mýncýklayamýyorum, En basiti silecek deðiþimini bile erteleyip zaman yetiþtiremediðim zamanlar oluyor. Bu yazdýklarýmý çocuk sahibi olan birçok kiþi yaþamýþtýr.

Bunaldýðým zamanlar olmuyor mu kesinlikle oluyor. Ama günün sonunda BABA dediðinde eþimde bende iyi ki gelmiþ diyoruz. Bu yazdýklarým eþim ve benim hislerimiz. Lüften yanlýþ anlaþýlmasýn.

Ben 35 yaþýndayým ve eþimle birlikte 19. yýlýmýz yani lise son sýnýftan beri birlikteyiz 9 yýldýr da evliyiz oðlumuz 2 yaþýnda. Uzun yýllar birbirimizi tanýyor olmamýza raðmen bizde evlenince hemen çocuk yapmadýk.

Oðlum için, eðitimi için, geleceði için duyduðum kaygýlar elbette var. Önceden düþünmediðim þeyler için bütçe ayýrmak kendi isteklerimden feragat etmek zorunda olduðum zamanlar çok oluyor.

Ama mutlumuyum evet mutluyum. Çocuksuz hayatýmý özlüyor muyum evet bazen. Ama þimdi oðlum yokken ne yapýyormuþum ben diyorum.

Play station yerine oðlumla top oynuyorum. Resim yapýyorum. Ona bir þeyler öðretmekten büyük keyif duyuyorum.

Okuduklarým üzerine genel olarak düþüncelerimi yazdým 2 yýllýk bir baba olarak. Kimseyi eleþtirmek veya yanlýþ düþünüyorsun maksadýyla yazmadým.

Yazdýklarým özellikle Yigit G abi sana cevap gibi oldu ama lütfen yanlýþ anlama :)

Ülkemizin ekonomik durumu vahim olduðu için bende kesinlikle ikinci çocuk düþünmüyorum. Yavuz abinin dediði gibi 2 çocuða %50 yetmek yerine birine %100 vermek daha mantýklý geliyor.

Ama ekonomik durumum iyi olsaydý. Kýsaca banka hesabýmda 6 sýfýrlý hanelerle sürekli iþ yapan biri olsaydým 2. çocuðu o zaman düþünürdüm.

Çünkü patron olsam istediðim zaman iþe gider istediðim zaman çýkabilir günümü istediðim gibi planlayabilir ve 2 çocuðuma da yeterli zamaný ve ekonomiyi yaratabilirdim.

Yok kardeþim niye yanlýþ anlayayým ne güzel yazmýþsýn, ne güzel mutlusun. Çok daha mutlu olun inþallah. Benim yazým önceki sayfalarda çocuk yapmayanlarýn hayatý yarýmdýr, çok þey kaybediyorlar, bilemezler vs vs yazanlara idi cevabým. Yazdýðým konuya gelirsek de benim gözlemlediðim çoðunluðun mutsuz olduðu. Ben bunu sevinerek haha mutsuzlar diye söylemiyorum, ben bunu üzülerek gözlemliyorum ve söylüyorum. Burada mutlu olan insanlar genellemeyi deðiþtirmiyor ne yazýk ki. Bu þey gibi "ülkemizin çoðunluðu fakir ve açlýk sýnýrýnýn altýnda deyip de buradaki arkadaþlar yooo biz kazanýyoruz karnýmýz tok demek ki çoðunluk tok" demek gibi biþey.

KÖROÐLU
18-04-2023, 15:03
iþin bir de genel olarak önemsenmeyen tarafý var, saðlýklý çocuk sahibi olanlar (Ben de dahil) zaman zaman bunalýyoruz çocuk peþinde koþmaktan. Ki bazen gerçekten yorucu bir duruma dönüþüyor. Zira iþten geliyorsun, canýn sýkkýn ya da o an hiçbir þey yapmadan oturmak istiyorsun, kafa dinlemek vs. Ama çocuk da ilgi bekliyor haliyle, mecburen gerekeni yapýyorsun.

Þimdi gelelim iþin diðer kýsmýnda tüm cocuklar saðlýklý doðacak diye bir garanti maalesef yok. (Keþke tüm çocuklar saðlýklý doðup hayatýna devam etse)

Bunu açýkçasý ben de hiç düþünmemiþtim. Ta ki bir yerde engelli çocuklarýn aileleri çocuklarýndan önce hayata veda etmek istemezler tarzýnda beyinime kurþun sýkarcasýna bir cümle okuyana kadar. Belki geç bir idrak oldu ama o an çok þükrettim, tam ve saðlýklý bir evlat sahibi olduðum için.

Toplumdaki bazý hurafeler çocuk evliliði kurtarýr, nah kurtarýr. Kurutlsaydý benimki kurtulurdu :) Boþandýðýmda kýzým 10 aylýktý.

Hayat insan bir sürü farklý tecrübe sunuyor, dilerim kimse en azýndan benim yaþadýðým tecrübelere vakýf olmaz ( Yýllardýr icra zoru ile kýzýný gören bir baba olarak üzülerek yazýyorum)

Çok iyi düþünmek ve karar vermek lazým bu konuda, özellikle genç arkadaþlar bu satýrlarý iyi okusunlar acele etmeyin hiçbir þey için.

Önce hayatýnýzý yaþayýn, bi kendinizi bulun, 25 yaþýnda sürekli aðlayan yemek isteyen büyüdükçe ihtiyaçlarý ve sorunlarý artan ufacýk þapþik þeylerle geçirmeyin ömrünüzü.

40 yaþýna gelince ulan biz bi hayat yaþamadýk diye hayýflanmayýn.

Aruzhalim bu kadar :) Saðlýklý günler herkese.

KaradumanBerke
18-04-2023, 15:04
Bir psikolog başını okşamayacağınız çocukları dünyaya getirmeyin diyor. Eğitim aile de başlar, özel okula karşı değilim ama "müşteri" oluyorsun orada.

Öğrenci başarılı ise illaki özel okula gitmesine gerek kalmadan başarıyor zaten. Okulda ders değil hayatı insan ilişkilerini öğreniyorsun hayata hazırlıyor.

Özel okulun bir faydası bence dil eğitimi bunu devlet okulları vermiyor. Özel okullara da zaten konu dışı olacak ama öğretmenleri sömürdükleri için karşıyım, bu sömürenler de geçmişte öğretmen olup bir araya gelip kuruculuk yapanlar, çok acı bir tablo.

Evlilik gözünden bakılırsa boşanmış bir baba ve maalesef çözemediğim şekilde hıncını çocuğumu bana göstermeyerek almaya çalışan bir anne ile büyüyen kızımı düşününce tablo hoş değil.

Evliliklerin istatistiki olarak daha fazla boşanmayla sonuçlandığı bir dönemdeyiz, evlenip çocuk yapıp sonra boşanınca olan çocuklara oluyor. Yetişkinler bir şekilde ayakta kalıyor bu süreçte.

Benim açımdan çocuk olayına bakış açım bir sürü farklı tecrübeden dolayı 25 yaşında daha dün evlenmiş eşine deli gibi aşık , her şeyin çok güzel olacağına inanan bir adam ile aynı değil maalesef. Biz de o gözle baktığımız zamanlarda yapmamamız gereken hatalar yaptık. O hataların bedelleri de ömür boyu bitmeyen bir borç gibi taksit taksit ödeniyor.

İsteyen kim varsa nasip olsun diyelim. Ama bu noktada toplum baskısı çok saçma bir durumda, 2 evliliğimi yaptım sağda solda e 2. cocuk ?

Bsg sanane diyemiyorsun soranlara tabi, düşünmüyoruz diyerek geçiyorsun. Bu çok ayıp, olmayan adamı da bu durum çok yaralar bu arada. Bunu bir başarı göstergesi olarak kullanan insanlar var ya da toplum da böyle gören bir kesim var, bunları daha aşamadık maalesef.

Konu derin yazarız da yazarız. Çok ince eleyip sık dokunması gereken bir konu.

Abi anladığım kadarıyla benzeri bir aile yapımımız var. Benzeri bir aile içinde büyüdüm. Bu konuları pek konuşmayı sevmem ama çevremde çocuk yapmakla alakalı çok yanlış düşünceler var. Belki benzerini yaşayan ya da ihtimali olan birine yararı olur çünkü bu konuda çok hassasım. Şu an nişanlı ve genç birisi olarak şunları eklemek istiyorum. Birazda çocuk gözünden düşünülmesi için.
Kısaca hikayem şöyle. Annemle babam boşanana kadar acayip hırçın kendine hakim olamayan bir çocuktum. 3. sınıfta ki bir çocuğu okuldan atmak isteme durumuna getirecek kadar. İster istemez bize yansıyor o zamanlar farkında olmasam da yansıyor. Aile içinde sözün geçmez. Sözünün geçtiği kişiler akranların. Onların yanına da sinir ve stres dolu bir şekilde gidiyorsun. En kötüsü de o yaşta bir çocuk normalde oyun vb. şeyler düşünmesi gerekirken onlardan uzak kalıyor. Annemle babam boşandıktan sonra sakinlemeye başladım. Her şey atlatıldı derken ergenlikte başladı asıl sıkıntılar. Çünkü yaşının getirdiği kişisel ve sosyal gelişimi akranlarından geç başlamışsın. Makas orada açılıyor. Her şeyden önce insanlara güven duygun çok yabani kalıyor. Kısacası böyle. Sağolsun babam çok uğraştı çok çabaladı kardeşimle benim için bir şekilde atlattık ama bir de bizle ona sormak lazım. Her şeyden önce aynı imkanları göremeyeceklerse ve çocuğa doğsun büyür elbet diye bakılacaksa kesinlikle karşıyım. Çünkü özellikle günümüzde arkadaşlık ilişkileri bitmiş durumda. Çocuğun kaçabileceği alanlar kısıtlı. Sanırım gerçek arkadaşlığı son yaşayan nesiliz biz. İmkanlar meselesi de tabi ki herkes için aynı ve yüksek olacak diye bir şey yok ama çocuk olsun diye bir şartta yok. Neyse çok uzatmayayım ama geçmişi takmanın geçmişte yaşamanın bir manası yok. Şu an 26 yaşındayım ve nişanlıyım nişanlımada sonuna kadar güveniyorum ve çok seviyorum ama o korku bir kere yerleşti içime. Çevremde çocuk yapmayı marifet sananlarla çocuğu evlilik kurtarma aracı gibi görenlerle çok takışıyorum. Bu yine tamamen kendi görüşüm ama anne baba bir şekilde atlatıyor ama çocukta atlatıyor görünüyor lakin onun acısı tek başına ayakları üzerinde durmaya çalışırken çıkıyor.

KaradumanBerke
18-04-2023, 15:05
Abi anladýðým kadarýyla benzeri bir aile yapýmýmýz var. Benzeri bir aile içinde büyüdüm. Bu konularý pek konuþmayý sevmem ama çevremde çocuk yapmakla alakalý çok yanlýþ düþünceler var. Belki benzerini yaþayan ya da ihtimali olan birine yararý olur çünkü bu konuda çok hassasým. Þu an niþanlý ve genç birisi olarak þunlarý eklemek istiyorum. Birazda çocuk gözünden düþünülmesi için.
Kýsaca hikayem þöyle. Annemle babam boþanana kadar acayip hýrçýn kendine hakim olamayan bir çocuktum. 3. sýnýfta ki bir çocuðu okuldan atmak isteme durumuna getirecek kadar. Ýster istemez bize yansýyor o zamanlar farkýnda olmasam da yansýyor. Aile içinde sözün geçmez. Sözünün geçtiði kiþiler akranlarýn. Onlarýn yanýna da sinir ve stres dolu bir þekilde gidiyorsun. En kötüsü de o yaþta bir çocuk normalde oyun vb. þeyler düþünmesi gerekirken onlardan uzak kalýyor. Annemle babam boþandýktan sonra sakinlemeye baþladým. Her þey atlatýldý derken ergenlikte baþladý asýl sýkýntýlar. Çünkü yaþýnýn getirdiði kiþisel ve sosyal geliþimi akranlarýndan geç baþlamýþsýn. Makas orada açýlýyor. Her þeyden önce insanlara güven duygun çok yabani kalýyor. Kýsacasý böyle. Saðolsun babam çok uðraþtý çok çabaladý kardeþimle benim için bir þekilde atlattýk ama bir de bizle ona sormak lazým. Her þeyden önce ayný imkanlarý göremeyeceklerse ve çocuða doðsun büyür elbet diye bakýlacaksa kesinlikle karþýyým. Çünkü özellikle günümüzde arkadaþlýk iliþkileri bitmiþ durumda. Çocuðun kaçabileceði alanlar kýsýtlý. Sanýrým gerçek arkadaþlýðý son yaþayan nesiliz biz. Ýmkanlar meselesi de tabi ki herkes için ayný ve yüksek olacak diye bir þey yok ama çocuk olsun diye bir þartta yok. Neyse çok uzatmayayým ama geçmiþi takmanýn geçmiþte yaþamanýn bir manasý yok. Þu an 26 yaþýndayým ve niþanlýyým niþanlýmada sonuna kadar güveniyorum ve çok seviyorum ama o korku bir kere yerleþti içime. Çevremde çocuk yapmayý marifet sananlarla çocuðu evlilik kurtarma aracý gibi görenlerle çok takýþýyorum. Bu yine tamamen kendi görüþüm ama anne baba bir þekilde atlatýyor ama çocukta atlatýyor görünüyor lakin onun acýsý tek baþýna ayaklarý üzerinde durmaya çalýþýrken çýkýyor.

Düzeltme : Karakter düzenleme

rahmitanir
19-04-2023, 08:03
Çocuk evlilik falan kurtarmaz, tam tersi iliþkileri de bireyleri de sýnar.

Beyaz yakalý çalýþan anne baba olarak tek çocuktan fazlasý kabul edilemez diye düþünüyorum. Sadece kendine deðil, eþine de muhteþem þekilde hobilerini yaptýracak rahatlýkta bir ekonomik durum var ise, 2 ya da 3. çocuk belki düþünülür.

Ekonomi bu iþin bir tarafý, asýl önemli mesele anne babada sevgi yoksa çocuk yapýlmamalý, hatta hayatý birbirine zehir etmemek için boþanýlmalýdýr.

huseyinturk
19-04-2023, 08:47
Baþta çocuðu olmayanlar yorum yapmasýn diye yazmýþsýn sonra çocuk olunca dertleri sýralamýþsýn. Yani bu dünyanýn kanunumu çocuk yapmak ? Doðan çocuklarýn ilerki yaþlarda karþýlaþtýðý zorluklarý sýkýntýlarý çekmesi senin verdiðin bir kararla mutlu olacaðýnýn garantisi varmý. Asýl bencillik çocuk yapmaktýr. Sýrf çocuk seveceðim büyüteceðim diye... 5 yýllýk evliyim çocuk yapmayý düþünmüyoruz. Bence çocuðu olmayan yorum yapmasýn deðilde, olmayanlar yorum yapsýn olmalý. Yani neden çocuk yapmamalýyýz olmalý.

Bir çocuðun sana getireceðini bilemezsin çocuðun yoksa neyi tartýp yorum yapacaksýn? Sen hiç çocuk sahibi olamadýn ama benim ömrümün bir kýsmýnda senin gibi çocuk sahibi deðildim, iki durumuda yaþadým kýyas edebiliyorum yani.. Bazý þeyleri saðlamadan emin olmadan çocuk yapýlmamalý bunu da belirttim zaten.

huseyinturk
19-04-2023, 08:54
Mutlu bir evliliði olan, iþ durumu iyi olan maddi demiyorum çünkü maddiyat bozulabilir, maddiyat potansiyeli olan diyelim, çocuk sahibi olmakla ilgili yorumumdan rahatsýz olan arkadaþlarýn, abilerin bir gün baba olduklarýna aklýna bu konu gelsin o zaman yine yorum yapsýnlar girip. Kimse keþke olmasaydý falan demez eminim. Ama bazý sorunlar vardýr, kaygýlar vardýr bunlar engel oluyordur bir þey diyemem. Her þeyi mükemmel olan, ama çocuk sevmeyenler de olabilir yine kimse bir þey diyemez yanlýþ anlaþýlmak istemem herkesin kendi hayatý ben þahsi düþüncelerimi belirttim. Bazen çileden çýktýðýmýz noktalar olsa da ebeveynler olarak iyi ki demeyen yoktur aramýzda.

adilhcl
19-04-2023, 15:23
Evliyim 1 kýzým var 3.5 yaþýnda bu dünyaya bir daha gelirsem evlenirmiyim net hayýr.
Evlenirsem çocuk yaparmýyým belki ama þu anda kýzýmdan daha kýymetli ve deðerli hiç biþey yok hayatýmda
2. çocuk net hayýr diyoruz ama Allah ne gösterir bilinmez.
Evlenecek her çifte ilk önce evlenmeyin deyip sonra mutlukluklar diliyorum :)

KÖROÐLU
19-04-2023, 15:46
Mutlu bir evliliði olan, iþ durumu iyi olan maddi demiyorum çünkü maddiyat bozulabilir, maddiyat potansiyeli olan diyelim, çocuk sahibi olmakla ilgili yorumumdan rahatsýz olan arkadaþlarýn, abilerin bir gün baba olduklarýna aklýna bu konu gelsin o zaman yine yorum yapsýnlar girip. Kimse keþke olmasaydý falan demez eminim. Ama bazý sorunlar vardýr, kaygýlar vardýr bunlar engel oluyordur bir þey diyemem. Her þeyi mükemmel olan, ama çocuk sevmeyenler de olabilir yine kimse bir þey diyemez yanlýþ anlaþýlmak istemem herkesin kendi hayatý ben þahsi düþüncelerimi belirttim. Bazen çileden çýktýðýmýz noktalar olsa da ebeveynler olarak iyi ki demeyen yoktur aramýzda.

Mesele sadece iþ durumu deðil ki ? Bir varlýk senin sebep olduðun için gelecek dünyaya, maddiyadýný saðlarsýn ama o çocuða istediði beklediði huzuru mutluluðu veremiyorsan ?

Çok þükür maddi kýsýmda bir derdim yok, kýzým bir þey istediðinde eksik etmiyorum.

Ama 10 aylýkken boþandýk, annesi (kötülemek için yazmýyorum ama gerçek bu) benimle çözemediði ne varsa çocuðun üzerine yýkýp geçen, çocukta nasýl etki býrakýr düþünmeyen bir insan çýktý.

3 yýldýr ben kýzýmý icra zoru ile görüyorum, ayýn 1. ve 3. haftasý cumarteri 9 dan pazar 18 e kadar benimle sadece. Bu sadece bana deðil o çocuða da eziyet.

Hadi ben diyorum bi kumar oynadým yanlýþ eþ seçim yaptým cezasýný çekerim. Çocuðun bu durumda ne suçu var ?

Her hafta giderken ikimizin de göz yaþlarý sel oluyor, baba gitmek istemiyorum diyor. Ýstemeye istemeye o dýþýna aðlýyor sen içine aðlýyorsun yalvar yakar arabaya bindirip götürüm adli destek ve maðdur hizmetlerinde imza atýp teslim ediyorsun. Ne gerek var bunlara ? Kýzým için yapmayacaðým hiçbir þey yok. Bu yaptýklarýmý da eziyet vs görmüyorum. Sadece o ufacýk kalbi bu kadar kirli bir tabloya maruz kalmayý hak etmiyor. Ama süreç tek taraflý deðil maalesef.

Evlilik kurumu yýkýlýyor artýk, hadi sevdik evlendik çocuk yaptýk ee sonra %50 si biten bir kurum oldu, olan çocuklara oluyor.
2. defa evlendim, þükür güzel de yürüyen bir evlilik hayatým var. Ama 2. çocuk ASLA düþünmüyorum. Ya aynýlarýný yaþarsak ?
Çevremde var 2 farklý eþten 2 farklý çocuðu olan bir arkadaþým çok zorluk çekiyor. Umursamaz tiplerden olsak 3-4 tane yaparýz salarýz sokaða ne hali varsa görür.

Bir akrabam ilk eþinden 3 çocuk yaptý 1 tane de evliyken baþkasýndan yaptý, ilkini boþadý diðerini aldý.

Ýlk eþten olan çocuklarýn ikisini yatýlý okula yerleþtirdi ( Anne maddi durum kötü asgari ücretle ancak çalýþýyor, baba sorumsuz) o çocuklar kayýp bireyler olarak yetiþiyor bu toplumda.

Anne yok baba yok ilgi yok alaka yok. RÜzgar nereden eserse oraya gidecekler maalesef.

Bu iþin doðrusu yok kýsacasý. Ama aþktan gözü kör olup hadi çocuk yapalým, ay 1. si büyüdü kardeþi olmasý lazým 2. yi yapalým modunda çok insan var toplumda.

huseyinturk
19-04-2023, 16:02
Mesele sadece iþ durumu deðil ki ? Bir varlýk senin sebep olduðun için gelecek dünyaya, maddiyadýný saðlarsýn ama o çocuða istediði beklediði huzuru mutluluðu veremiyorsan ?

Çok þükür maddi kýsýmda bir derdim yok, kýzým bir þey istediðinde eksik etmiyorum.

Ama 10 aylýkken boþandýk, annesi (kötülemek için yazmýyorum ama gerçek bu) benimle çözemediði ne varsa çocuðun üzerine yýkýp geçen, çocukta nasýl etki býrakýr düþünmeyen bir insan çýktý.

3 yýldýr ben kýzýmý icra zoru ile görüyorum, ayýn 1. ve 3. haftasý cumarteri 9 dan pazar 18 e kadar benimle sadece. Bu sadece bana deðil o çocuða da eziyet.

Hadi ben diyorum bi kumar oynadým yanlýþ eþ seçim yaptým cezasýný çekerim. Çocuðun bu durumda ne suçu var ?

Her hafta giderken ikimizin de göz yaþlarý sel oluyor, baba gitmek istemiyorum diyor. Ýstemeye istemeye o dýþýna aðlýyor sen içine aðlýyorsun yalvar yakar arabaya bindirip götürüm adli destek ve maðdur hizmetlerinde imza atýp teslim ediyorsun. Ne gerek var bunlara ? Kýzým için yapmayacaðým hiçbir þey yok. Bu yaptýklarýmý da eziyet vs görmüyorum. Sadece o ufacýk kalbi bu kadar kirli bir tabloya maruz kalmayý hak etmiyor. Ama süreç tek taraflý deðil maalesef.

Evlilik kurumu yýkýlýyor artýk, hadi sevdik evlendik çocuk yaptýk ee sonra %50 si biten bir kurum oldu, olan çocuklara oluyor.
2. defa evlendim, þükür güzel de yürüyen bir evlilik hayatým var. Ama 2. çocuk ASLA düþünmüyorum. Ya aynýlarýný yaþarsak ?
Çevremde var 2 farklý eþten 2 farklý çocuðu olan bir arkadaþým çok zorluk çekiyor. Umursamaz tiplerden olsak 3-4 tane yaparýz salarýz sokaða ne hali varsa görür.

Bir akrabam ilk eþinden 3 çocuk yaptý 1 tane de evliyken baþkasýndan yaptý, ilkini boþadý diðerini aldý.

Ýlk eþten olan çocuklarýn ikisini yatýlý okula yerleþtirdi ( Anne maddi durum kötü asgari ücretle ancak çalýþýyor, baba sorumsuz) o çocuklar kayýp bireyler olarak yetiþiyor bu toplumda.

Anne yok baba yok ilgi yok alaka yok. RÜzgar nereden eserse oraya gidecekler maalesef.

Bu iþin doðrusu yok kýsacasý. Ama aþktan gözü kör olup hadi çocuk yapalým, ay 1. si büyüdü kardeþi olmasý lazým 2. yi yapalým modunda çok insan var toplumda.

Mutlu bir evliliði olan diye baþlamýþým yazýma mesele sadece maddiyat deðil hem fikiriz. Ama þu da var istediðin kadar mutlu ol istediðin kadar sev birbirini yarýn ayrýlýk olmayacaðýnýn garantisi yok. Yarýn ömrümüzün sona ermeyeceðininde garantisi yok. Þimdi bu ihtimaller var diye kimse çocuk sahibi olmasýn mý? Devam etmesin mi insanlýk siz neyi savunuyorsunuz çocuða muhalif grup olarak ben onu anlamadým. Ne olursa olsun bir evladýn var, belki yaþadýklarý onu daha güçlü bir birey yapacak, belki kötü etkileyecek kimse bunu bilemez. Ýþlerin kötüye gitme ihtimali her zaman var, ama bu çocuk yapýlmamalý demek için bir sebep olamaz.

Yogi
19-04-2023, 16:14
Uzun uzun yazýp sildim, sonuç olarak isteyenin olsun istemeyenin olmasýn.

KÖROÐLU
19-04-2023, 18:22
Mutlu bir evliliði olan diye baþlamýþým yazýma mesele sadece maddiyat deðil hem fikiriz. Ama þu da var istediðin kadar mutlu ol istediðin kadar sev birbirini yarýn ayrýlýk olmayacaðýnýn garantisi yok. Yarýn ömrümüzün sona ermeyeceðininde garantisi yok. Þimdi bu ihtimaller var diye kimse çocuk sahibi olmasýn mý? Devam etmesin mi insanlýk siz neyi savunuyorsunuz çocuða muhalif grup olarak ben onu anlamadým. Ne olursa olsun bir evladýn var, belki yaþadýklarý onu daha güçlü bir birey yapacak, belki kötü etkileyecek kimse bunu bilemez. Ýþlerin kötüye gitme ihtimali her zaman var, ama bu çocuk yapýlmamalý demek için bir sebep olamaz.

Þu konuya 2 3 mesaj yazdým hiçbirinde de çocuk yapýlmamalý gibi kesin bir yargýda bulunduðumu hatýrlamýyorum. Acaba okuduklarýný tam anlamýyor olaibilir misin.

Herkes fikrini söylüyor seni desteklemek zorunda mýyýz?

huseyinturk
19-04-2023, 18:40
Taþlanýr mýyým bilmem ama bence hiç çocuk demiþsin. Herkes fikrini söylüyor tarýþýyoruz üzerine konuþuyoruz, benim yazdýðýmý neden alýntýlýyosun fikirlerimizin üzerine konuþmayacaksak, herkes fikrini söyleyip geçecekse?
Beni desteklemek zorunda deðilsin ayný fikirde olduðumuz noktalarda var, neden rahatsýz oldunda okuduðunu anlamýyomusun, seni desteklemek zorundamýyýz gibi ters yorumlar yaptýn anlamadým ama kusura bakma kimseyi rahatýsz etmek germek gibi bir niyetim yoktu,hatta ilk konuya mesajým için bira sert girmiþ olabilirim kusura bakmayýn diye belirttim daha önce.

gökan
19-04-2023, 21:14
Ben de boþandým tekrar evlenmem için baský var …aslýnda evladým olsun istiyorum ama kimseye güvenim kalmadý

Wromm
27-04-2023, 09:52
Bu paradoxu biz de yaşadık. 37 yaşımdayım ve 7 yaşında oğlum var. Ben tek çocuk olarak büyüdüm ve etrafımdaki arkadaşlarım, kuzenlerim ile o eksikliği hissetmedim. Yaş alıp, evlenince iletişim azalsa da hala görüşmeye devam ettiğim çekirdek kadro ile hayatımdan memnunum. Eşimin oğlum yalnız büyümesin telkinleri ve oğlumun da kardeşi olan arkadaşlarından etkilenip kardeş ısrarı sonucunda çok da istemeyerek kabul ettim. 2 ay sonra kız babası olacağım. İlk çocuğun aksine bir heyecanım yok hala kafamda soru işaretleri. Ülkenin genel durumu, maddi şartlar, ona ayıracak zaman bulabilir miyim kaygısı, 37 yaşında tekrar sıfır noktasına dönmek zor olacak. Umarım önümüzdeki aylarda bu konuya girdiğimde buraya 2. çocuk için iyi şeyler yazarım :)

Wromm
27-04-2023, 09:53
Bu paradoxu biz de yaşadık. 37 yaşımdayım ve 7 yaşında oğlum var. Ben tek çocuk olarak büyüdüm ve etrafımdaki arkadaşlarım, kuzenlerim ile o eksikliği hissetmedim. Yaş alıp, evlenince iletişim azalsa da hala görüşmeye devam ettiğim çekirdek kadro ile hayatımdan memnunum. Eşimin oğlum yalnız büyümesin telkinleri ve oğlumun da kardeşi olan arkadaşlarından etkilenip kardeş ısrarı sonucunda çok da istemeyerek kabul ettim. 2 ay sonra kız babası olacağım. İlk çocuğun aksine bir heyecanım yok hala kafamda soru işaretleri. Ülkenin genel durumu, maddi şartlar, ona ayıracak zaman bulabilir miyim kaygısı, 37 yaşında tekrar sıfır noktasına dönmek zor olacak. Umarım önümüzdeki aylarda bu konuya girdiğimde buraya 2. çocuk için iyi şeyler yazarım :)

karakter düzeltmesi.

Bu paradoxu biz de yaþadýk. 37 yaþýmdayým ve 7 yaþýnda oðlum var. Ben tek çocuk olarak büyüdüm ve etrafýmdaki arkadaþlarým, kuzenlerim ile o eksikliði hissetmedim. Yaþ alýp, evlenince iletiþim azalsa da hala görüþmeye devam ettiðim çekirdek kadro ile hayatýmdan memnunum. Eþimin oðlum yalnýz büyümesin telkinleri ve oðlumun da kardeþi olan arkadaþlarýndan etkilenip kardeþ ýsrarý sonucunda çok da istemeyerek kabul ettim. 2 ay sonra kýz babasý olacaðým. Ýlk çocuðun aksine bir heyecaným yok hala kafamda soru iþaretleri. Ülkenin genel durumu, maddi þartlar, ona ayýracak zaman bulabilir miyim kaygýsý, 37 yaþýnda tekrar sýfýr noktasýna dönmek zor olacak. Umarým önümüzdeki aylarda bu konuya girdiðimde buraya 2. çocuk için iyi þeyler yazarým :)

mehmet6r
02-04-2024, 11:51
karakter düzeltmesi.

Bu paradoxu biz de yaþadýk. 37 yaþýmdayým ve 7 yaþýnda oðlum var. Ben tek çocuk olarak büyüdüm ve etrafýmdaki arkadaþlarým, kuzenlerim ile o eksikliði hissetmedim. Yaþ alýp, evlenince iletiþim azalsa da hala görüþmeye devam ettiðim çekirdek kadro ile hayatýmdan memnunum. Eþimin oðlum yalnýz büyümesin telkinleri ve oðlumun da kardeþi olan arkadaþlarýndan etkilenip kardeþ ýsrarý sonucunda çok da istemeyerek kabul ettim. 2 ay sonra kýz babasý olacaðým. Ýlk çocuðun aksine bir heyecaným yok hala kafamda soru iþaretleri. Ülkenin genel durumu, maddi þartlar, ona ayýracak zaman bulabilir miyim kaygýsý, 37 yaþýnda tekrar sýfýr noktasýna dönmek zor olacak. Umarým önümüzdeki aylarda bu konuya girdiðimde buraya 2. çocuk için iyi þeyler yazarým :)

bir yorum alabilir miyiz acaba? Wromm

darkred
02-04-2024, 11:56
Bende oðlum bir gün yalnýz kalýr düþüncesiyle bazen kardeþ konusunu düþünüyorum ancak ülkenin hali ortada.

Ýki çocuk yapýp ikisine de maddi olarak yetemedikten sonra tek çocuða herþeyimi vereyim düþüncesi aðýr basýyor.

Ekonomi 2013-2014 gibi olsa kesin 2. çocuðu yapardým. Ama þuan kendimize bakamýyoruz. O yüzden þuan için tek çocuk düþüncesindeyim.

Kendimde tek çocuðum.

Abi tam 1 yýl sonra güncellemesi olsun. Kesinlikle bir çocuk. Ýkincinin de erkek olmasý ihtimalini göze alamam malesef :D

Anýl E.
02-04-2024, 14:21
Ben þimdilik 7 aylýk kýzýmla mutluyum :D

_opeth
02-04-2024, 14:35
Hiç çocuk :)

ayku82
02-04-2024, 16:57
Hic cocuk arti 1 :)

ES353
02-04-2024, 18:31
Hiç çocuk +1 daha..

grkm
02-04-2024, 23:12
Arkadaþlar özel ve hassas bir konu ama TEK çocuk olarak 7 yaþýnda boþanmýþ anne babanýn evladý olup, 2 yaþýna basmýþ evladýmýn babasý olarak edindiðim tecrübelerle bazý yorumlar katmak isterim.

Hayat çok hýzlý, etkileþim ve bilgi yoðunluðu çok fazla. Tüm bunlar ebeveynlere hayatý zindan eden kriterler ama ilkel yaþam sürmediðiniz sürece kaçamayacaðýnýz olgular. Bu yüzden özel kurslar, özel pedogoglar, bakýcýlar vb. zibilyon tane þey var. Bu yüzden gitgide mutsuz nesil zinciri büyüyor ama engel olabilmemiz asla mümkün deðil.

Yaþadýðýnýz ve yaþayacaðýnýz hiç bir þeyi kendi anne babalarýnýzýn çaðýyla kýyaslamayýn. Hepsi min 18-19, max 25-26 yaþýnda anne baba oldular. Kendileri daha çocuktular. Hem enerjileri, hem gençlikleri, hem hayattan beklentileri hem de genç anane babane dede destekleri vardý. Annenin ve babanýn toplumdaki rolü netti. Anne, annelik yapar çekip çevirir baba ise evi geçindirir ve aileyi korur. Eþit düzen deðil kabul ama fizyolojik ve psikolojik olarak adil olduðunu savunduðum bir olgudur. Tüm bunlarla çocuk sayýsýný katlamak haliyle zor deðildi. Bugünün ebeveynleri hayatýn hýzýyla ve TC simülasyonuyla hepsini tüketerek çocuk topuna girince her þey çýkmaza girmiþ vaziyette.

Özetlediðim hususa çözüm önerim keþke baðýmsýz ve þaibesiz bir kurumdan anne baba olma ehliyeti verilebilse. Herkes fizyolojik saðlýðýyla ebeveyn olamamalý. Önce saðlýðý sonra ruhsal saðlýðý ve haliyle gelecek için gelir gider planýyla bunun hakkýný edinebilmeli. Böylece çok daha verimli bir nesil ortaya çýkar buna inanmak istiyorum.

Sorumlu ve sorumluluk bilinci oturmuþ, eþine destek olabilen bir babanýn yaþadýðý klasik ama ucu bayaðý açýk zor zamanlar safhasýndan geçiyorsunuz. Yalnýz deðilsiniz :) Eski günlerin ne zaman geri geleceðini hatta ucundan az da olsa geri gelebilecek mi kýsmýný kendinize çok soruyor olsanýz da bence geri gelmeyeceðine günden güne inandýðým bir düzende devam ediyoruz.

Gerçek anne ve babalýk kesinlikle hayattaki en büyük bir fedakarlýk ve bence en büyük kýsmý da gerçek adanmýþlýk.

Kendi iþimin hem patronu hem de ayný zamanda en büyük iþçisiyim. Ýsteðim zaman gidip, istediðim zaman gitmeme lüksüm var mý evet ancak benim iþim de kurduðum ilk günden beridir benim bebeðim ve ebeveyn sorumluluklarý gereði frene bastýðým çokça kaçýrdýðým fýrsat oldu. Evlat ayýrmanýn ne zor olduðunu anlatamam :) O yüzden düþündüðünüz gibi olmuyor o safha , açýk ve net.

Çocuksuz insanlar daha mutlu. Bu araþtýrmalarla kanýtlanmýþtýr google dan þöyle bir bakarsanýz okursunuz. (siz mutlu olabilirsiniz ne güzel ama ortalama benim dediðim) Benim çevremde ne kadar çocuðu olan arkadaþým varsa mutsuzlar. Bir çoðu hemen çocuktan sonra boþandý. Sadece 1 çift tanýyorum çok mutlular o da elemanýn geliri korkunç iyi. Çocuklarda korkunç, 10 dakika tahammül edemezsiniz. Köpeðe taþ atan, misafirliðe geldiði evin televizyonunu kýran, küfür eden, arkadaþlarýnýn eþyalarýna zarar veren, sürekli çýðlýk atýp aðlayan... evet gözümle gördüklerim bunlar. Anne babalarda ay biþey olmaz caným kafasýnda. Valla çocuðu olan arkadaþlarýmýzla görüþmüyoruz. Hatta geçen aradýlar gelelim size diye kanka dedim çocuk varsa baþka zaman. Çocuk bana çok uzak bir canlý. Eþim çok istiyor ama ben hiç düþünmüyorum. Hele oyun odamý çocuk odasý yapýcaz dedi benim hatun o gün bitti :) Çocuðu olan hiçbir arkadaþým gezip tozamýyor biz 10 yýldýr gez toz herþeyi yaptýk. Þu dünyanýn ise daha fazla insaný artýk kaldýrmamasý zaten ap ayrý konu. Bana sorsanýz birkaç yüz yýl yasak getirirdim herkesin çocuk yapmasýna ki gelecek zaten o yasaklar.

Ne istediðini bilen, olup biteni okuyan ve kararlýlýðýný koruyan herkese saygým çok büyük.

Mutsuzluk çokça göreceli ancak 35 yaþlarýndayken çocuk fikrine Mantýk çerçevesinde akla mantýða sýðmaz bir olay. Maneviyatý iste tartýþýlmaz bir mutluluk.

ya hiç ya da 2 çocuk olmasý taraftarýyým.
Tek çocuk yapmak gelecekte istediði kadar parasý, mal varlýðý olsun yine de "tek" kalacak, bir þey olduðunda destek olacak kimsesi olmamasý üzücü.
tek olan arkadaþlarýmdan genelde hep duyduðum laftýr, keþke bir kardeþim olsaydý diyen..
Bir de olayýn maddiyat tarafý var tabi..

Tek çocuk olarak hayatýmdan manevi olarak çok mutlu olduðumu söyleyebilirim.

Bir eþiniz veya pek çok þeyi yapmaktan, birlikte gülüp aðlamaktan mutlu olduðunuz arkadaþlarýnýz olabiliyor. Bu kadar karamsar bakmayýn tek çocuðun geleceðine.

ardicli2000
03-04-2024, 08:48
karakter düzeltmesi.

Hocam geri dönüþlerini bekliyoruz :)

Ormanci
03-04-2024, 09:49
Çocuk iþi ayrý bi olay, daha önce de yazmýþýmdýr belki, o yüzden hiç çocuk diyenlere de ayrý bi saygým var. Gerçekten hazýr olmak, istekli olmak, baþa geleceklere razý olmak, bazý þeyleri iyi yönetebilmek anlamýna geliyor. Bunlarý göze almadan çocuk yapmýþ olmak için yapýnca çocuða da yazýk oluyor, anne-babaya da... Bazý evliliklerin sýrf bu yüzden bile bittiði oluyor. Kadýn veya erkek bambaþka tiplere evrilebiliyor. Çocuðu kýskanan mý dersin, lohusalýðýnda manyayan kadýnlar mý dersin, ne ararsan var :)

Örneðin bi tanýdýklarýmda anne-baba kavramý yerine olay artýk "iþ"e dönüþmüþtü. Dedik ki böyle yaparsanýz boþanýrsýnýz. Neyse çocuklar da büyüdü allahtan biraz, öyle kurtardýlar. "Sen çocuða bu kadar baktýn, þu kadar saat oldu, dün bütün gün ben bilmemne yaptým, bugün de sen yapacaksýn"a falan gelmeye baþlamýþtý artýk olay. Anne-babalýk öyle bi olay deðil, sýrayla veya süre ölçüsüyle olacak iþ deðil. Müþterek olacak.

Mesela baþka bi arkadaþým da "banane haným bilmemne yapsýn" modunda, arkadaþ dedim babalýk da öyle bi olay deðil. Aaa ben hiç karýþmam, altýný deðiþtirecek, bilmemne yapacak diyor. Kýza yazýk anasýný satayým...

Tek çocuk, iki çocuk, üç çocuk iþine gelirsek...
Baþta manevi olarak hazýr olmak gerek. Örneðin eþim maddi durumumuz da olsa, yaþým da müsaade etse, baþtan baþlamak istemem, o enerjiyi kendimde görmüyorum diyordu.

Ben asýl þuna sinir oluyorum, iþim gereði seyahatler þunlar bunlar oluyor, birlikte seyahat eden kiþiler de belirli seviyeye gelmiþ iþadamlarý oluyor. Hafif iktidar tayfasý olanlar hemen baþlýyor çoluk çocuk muhabbeti olunca... Evli misin, kaç çocuk var, kýz mý erkek mi, tek olduðunu duyunca, efendim niye 2 yapmadýn niye 3 yapmadýn... Ulan çalýþtýðým yer belli, görüyorsun, bu þartlarda sence nasýl yapacaðým???? Üzeri kapalý söyleyince, "efendim Allah rýzkýný verir". Ya verir tabi de, zorlanacaðýmýz açýk...

Daha önceden yazmýþýmdýr belki yine, bir ara bizim ufaklýk daha 2 yaþýna gelmeden baþlamýþlardý hanýmýn taraftan, iþte 2 ne zaman, buna kardeþ lazým, þöyle böyle...
Bi gün dayanamadým artýk, kýzgýnlýkla karýþýk, "valla okul masrafý, bez, bilmemne, þu bu, bu ev yetmeyecek 3+1 ev lazým, vesaire, bunlarýn hepsine sponsor olacaksanýz olur, hemen yarýn yapalým" dedim.

Bir daha talep gelmedi :)

arda35
03-04-2024, 11:16
Ben ebeveyn deðilim. Yakýn zamanda öyle bir planým da yok. Ama kardeþiyle büyümüþ ve kendisiyle gayet iyi anlaþan biri olarak ufak bir tavsiyede bulunmak hakkýmdýr diye düþünüyorum.

Ýkinci çocuk için sadece maddiyat ya da heves olarak deðil; tüm enerjinizle hazýr iseniz öyle düþünün. Bir yerden sonra ebeveynliði çözdüm diye düþünüp vahim hatalar yapýlabiliyor çünkü. Bu hatalar her iki çocuðu da etkileyebiliyor. Yukarýda ebeveynlerin yazdýðý gibi günümüzde çocuk yetiþtirmek çok daha zor. Zira etkileþim daha fazla. Bunu da göze almakta fayda var.

ayku82
03-04-2024, 16:10
Bu konu aslinda bence herkesin yorum yapmamasi gereken bir konu ama malesef bizim insanimizda dustur olmadigi ve her konuda kendince yorum yapmayi hak gordugu icin kafasina gore herkes agzina geleni filtrelemeden bodoslama soyluyor. Niyetimiz yok diyorsun su an icin direk neden, nicin ve zibilyon tane takip eden soru ile dialog devam ediyor. Cocuk evet cok guzel olabilir ama herkes cocuk sahibi olacak diye bir kaide yok ama malesef insanimiz anlamiyor ve anlamamakta da israr ediyor.

darkmoon
03-04-2024, 18:37
Çocuk laf olsun diye yapýlýcak bir þey deðil .. ilerde çünkü doðru düzgün bakamassan ihtiyaçlarýný karþýlayamazsan evlat karþýna en büyük düþmanýn olarak çýkabilir .. Görüyoruz iþte hangi kesimden olduðu hiç fark etmez her kesimden var anne babasýyla konuþmayan görüþmeyen hatta cenazesine mezarýna bile gitmeyen evlatlar..

Ýyi bir eðitim veremeyecekseniz o çocuðun ihtiyaçlarýný karþýlayamýyacaksanýz o çocuða doðru düzgün kaliteli adam gibi bir gelecek sunanýycaksanýz bu imkanlarý yerine getirebilecek kadar çocuk yapýn ..
bugün bir çocuðun özel okul masrafý okula baðlý yýllýk 300-400 bin tl civarlarýnda ordan hesap yapýn ..

Ormanci
04-04-2024, 09:01
Bu konu aslinda bence herkesin yorum yapmamasi gereken bir konu ama malesef bizim insanimizda dustur olmadigi ve her konuda kendince yorum yapmayi hak gordugu icin kafasina gore herkes agzina geleni filtrelemeden bodoslama soyluyor. Niyetimiz yok diyorsun su an icin direk neden, nicin ve zibilyon tane takip eden soru ile dialog devam ediyor. Cocuk evet cok guzel olabilir ama herkes cocuk sahibi olacak diye bir kaide yok ama malesef insanimiz anlamiyor ve anlamamakta da israr ediyor.

Çünkü millet olarak her halta maydanoz olmaya meraklýyýz ki, özellikle büyükler... Zaten bugüne kadar hep "etraf ne der, komþu ne der, bilmemkim ne der" diye yaþamýþlar, baþkalarýnýn zevklerine tercihlerine göre davranmýþlar, hala ayný salaklýða da devam etmeye çalýþýyorlar. Sorun tamamen bundan kaynaklý.

Ya adamlar araba alamýyor araba... Renonun parçasý bol, bilmemneyin parçasý bol, kolay satýlýr bilmemne diye "baþkasýna göre" araba alýyor, mal alýyor adam. Yahu sen zevkine göre git alsana hasta mýsýn? Yok...
Koltuðuna kýlýf takýyor, senden sonraki sýfýr koltuða binsin diye... E sen niye kýlýfla biniyorsun aga? Keyfine göre binsene takýlsana? Kýlýfa bir þey olur da satamam diye düþünüyor adam. Hep bu kafalarýn ürünü davranýþlar.

Aynen dediðin gibi, niyet yok diyorsun, neden, olmuyor mu, sýkýntý mý var?
Ya arkadaþýn ikiz çocuklarý oldu, ayyyyy tüp bebek mi diye sordular... Ananýn þeyi... Kýz sinirlendi, her ikiz tüp bebek mi demek, mal mýsýnýz siz diye... Sonra da karþýdaki mallar bozuldu, ay lohusa heralde, bulaþmayalým modunda :D
Ve tüp bebek deðil yani ailede ikizler var gerçekten de..
Kaldý ki sanane amk? Tüp veya deðil, SANANE... Böyle at þeyi bi millet olamaz ya :D

Eþimde de tüp kanallarý mý ne týkalýydý, ama doðurganlýkta sýkýntý yok, doktor dedi ki direkt tüp tedavisi yapalým boþa uðraþmayýn...
Anam bizimkinin bi morali bozuldu, bi yýkýldý, iþte ben kýsýr mýyým, bana böyle böyle diyecekler, böyle böyle olacak...
Lan kýzým dedim hasta mýsýn, olmazsa olmaz, milletten sanane veya millete ne, baþkasýna mý yapýyoruz çocuðu, kimse bi halt diyemez, kim diyecekmiþ alnýný karýþlarým dedim ama baþta kendi ailesi konuþacaktý tabi, onun derdi ondandý...
Neyse sonra doktor efsane bi adamdý, baya moralini düzeltti, sende sýkýntý yok ki, %100 olacak, yol týkalý sadece dedi :) Öyle altýndan kalktýk.

Dayým, yengemi yýllar önce kaybetti, kadýncaðýz kalp hastasýydý ve acayip bir doktor-ameliyat fobisi varmýþ. Çok da çocuk istiyorlardý, doktor demiþ ki, sakýn hamile kalayým deme, kalbin kaldýrmaz, anýnda gidersin, ve ameliyat olmazsan da gideceksin demiþ. Hiç bir þekilde kabul etmemiþ. Dayým boþamakla tehdit etmiþ, aðlamýþ, sýzlamýþ, öleceksin bana bunu niye yapýyorsun diye, hiç bir yöntem iþe yaramamýþ. Tabi bunu anneannem ve dedeme söylemiyorlar, vefatýndan sonra anlatýyor dayým..
O süreçte ne darlamalar, ne darlamalar... Dedem anneannem deli gibi "çocuk, çocuk, niye çocuk yok, niye, hadi oðlum, kýzým?" falan diye konuþurken bir de bunu mu söyleyip akþama kadar çenelerini çekecektim demiþti dayým.

Hadi bunlar aile içi konuþmalar falan.
Önceki mesajda da dediðim gibi bir de böyle dýþarýdan tiplemeler gelip gelip ahkam kesip konuþmuyor mu, ifrit oluyorum.

Araba mevzularýndan biliyoruz hepimiz aslýnda.
Bi araba alýrsýn, tipin biri gelir "ama bu çoh yahýyo di mi" der.. Yooo? :)
Barçasý da bulunmuyomuþ di mi? Yoooo?

Ya son mevzuyu biliyor musunuz, ünal turan denen tipleme kaza yaptý ya, insta'da falan yorumlara bakýn efsane. Pirelli lastik çok kötüymüþ, yüksek sürat yapmaya korkar olmuþlar. Ahahahahah :D
Böyle de fikirsiz, fütursuz, lafýna itimat edilmeyecek adamlarýn laflarýyla hareket eden, gerçek kullanýcý fikri olmadan davranan ve sanki öyle olup olmadýðýný gerçekten biliyormuþçasýna konuþan primatlar topluluðu :)

Gerçekten inanýlmaz :)

Eyüp
04-04-2024, 09:29
Bekardým 3 çocuðum olsun istiyordum , evlendim 2'de yeter dedim..Þimdi bir kýzým var , tek olarak kalacak sanýrým :)

pirasa
04-04-2024, 10:37
Çünkü millet olarak her halta maydanoz olmaya meraklýyýz ki, özellikle büyükler... Zaten bugüne kadar hep "etraf ne der, komþu ne der, bilmemkim ne der" diye yaþamýþlar, baþkalarýnýn zevklerine tercihlerine göre davranmýþlar, hala ayný salaklýða da devam etmeye çalýþýyorlar. Sorun tamamen bundan kaynaklý.

Ya adamlar araba alamýyor araba... Renonun parçasý bol, bilmemneyin parçasý bol, kolay satýlýr bilmemne diye "baþkasýna göre" araba alýyor, mal alýyor adam. Yahu sen zevkine göre git alsana hasta mýsýn? Yok...
Koltuðuna kýlýf takýyor, senden sonraki sýfýr koltuða binsin diye... E sen niye kýlýfla biniyorsun aga? Keyfine göre binsene takýlsana? Kýlýfa bir þey olur da satamam diye düþünüyor adam. Hep bu kafalarýn ürünü davranýþlar.

Aynen dediðin gibi, niyet yok diyorsun, neden, olmuyor mu, sýkýntý mý var?
Ya arkadaþýn ikiz çocuklarý oldu, ayyyyy tüp bebek mi diye sordular... Ananýn þeyi... Kýz sinirlendi, her ikiz tüp bebek mi demek, mal mýsýnýz siz diye... Sonra da karþýdaki mallar bozuldu, ay lohusa heralde, bulaþmayalým modunda :D
Ve tüp bebek deðil yani ailede ikizler var gerçekten de..
Kaldý ki sanane amk? Tüp veya deðil, SANANE... Böyle at þeyi bi millet olamaz ya :D

Eþimde de tüp kanallarý mý ne týkalýydý, ama doðurganlýkta sýkýntý yok, doktor dedi ki direkt tüp tedavisi yapalým boþa uðraþmayýn...
Anam bizimkinin bi morali bozuldu, bi yýkýldý, iþte ben kýsýr mýyým, bana böyle böyle diyecekler, böyle böyle olacak...
Lan kýzým dedim hasta mýsýn, olmazsa olmaz, milletten sanane veya millete ne, baþkasýna mý yapýyoruz çocuðu, kimse bi halt diyemez, kim diyecekmiþ alnýný karýþlarým dedim ama baþta kendi ailesi konuþacaktý tabi, onun derdi ondandý...
Neyse sonra doktor efsane bi adamdý, baya moralini düzeltti, sende sýkýntý yok ki, %100 olacak, yol týkalý sadece dedi :) Öyle altýndan kalktýk.

Dayým, yengemi yýllar önce kaybetti, kadýncaðýz kalp hastasýydý ve acayip bir doktor-ameliyat fobisi varmýþ. Çok da çocuk istiyorlardý, doktor demiþ ki, sakýn hamile kalayým deme, kalbin kaldýrmaz, anýnda gidersin, ve ameliyat olmazsan da gideceksin demiþ. Hiç bir þekilde kabul etmemiþ. Dayým boþamakla tehdit etmiþ, aðlamýþ, sýzlamýþ, öleceksin bana bunu niye yapýyorsun diye, hiç bir yöntem iþe yaramamýþ. Tabi bunu anneannem ve dedeme söylemiyorlar, vefatýndan sonra anlatýyor dayým..
O süreçte ne darlamalar, ne darlamalar... Dedem anneannem deli gibi "çocuk, çocuk, niye çocuk yok, niye, hadi oðlum, kýzým?" falan diye konuþurken bir de bunu mu söyleyip akþama kadar çenelerini çekecektim demiþti dayým.

Hadi bunlar aile içi konuþmalar falan.
Önceki mesajda da dediðim gibi bir de böyle dýþarýdan tiplemeler gelip gelip ahkam kesip konuþmuyor mu, ifrit oluyorum.

Araba mevzularýndan biliyoruz hepimiz aslýnda.
Bi araba alýrsýn, tipin biri gelir "ama bu çoh yahýyo di mi" der.. Yooo? :)
Barçasý da bulunmuyomuþ di mi? Yoooo?

Ya son mevzuyu biliyor musunuz, ünal turan denen tipleme kaza yaptý ya, insta'da falan yorumlara bakýn efsane. Pirelli lastik çok kötüymüþ, yüksek sürat yapmaya korkar olmuþlar. Ahahahahah :D
Böyle de fikirsiz, fütursuz, lafýna itimat edilmeyecek adamlarýn laflarýyla hareket eden, gerçek kullanýcý fikri olmadan davranan ve sanki öyle olup olmadýðýný gerçekten biliyormuþçasýna konuþan primatlar topluluðu :)

Gerçekten inanýlmaz :)

geçen sülaleden biri vefat etti, cenazeyi defnettik falan herkes gitti. bi baktým babam falan 10 kiþi mezarýn baþýnda salya sümük öyle iyi adamdý falan konuþuyorlar. dedim adam bi hafta önce yoðun bakýma girdi hiçbiriniz görmeye gitmediniz þimdi mezarýný yatýra mý çevirdiniz. adam para ister diye telefonunu açmýyordunuz diyorum. bana sen sus böyle söylenmez diyorlar. dedim iyiki sadece düðünde cenazede görüþüyoruz yoksa sizinle yaþanmaz. yaþadýðým sitede de benzer tipte 60+ kitle var. veriyorum odunu sürekli bunlarýn bir þekilde eðitilmesi lazým yoksa kendilerini doðru sanýyorlar. arabam niye kirliymiþ dediler. dedim emekli adamlarsýnýz takýn hortumu yýkayýn ne boþ dolanýyorsunuz. ne iþe yarýyorsunuz siz diyorum. artýk beni görmek istemiyorlar hepsinin azabý oldum. bir iþ yapýyorum "o öyle olmaz, þöyle olur. ben renoda usta baþýydým." , gel lan aþþa yap bakayým eli titrek seni balkondan konuþma gel.

Bcaner
04-04-2024, 11:16
Bir sürü þey yazýlmýþ çizilmiþ, herkes kendi penceresinden bakýnca haklý aslýnda. Ýmkanlar, yaþam standartlarý, kafa yapýsý, evli olduðun kiþinin istekleri ve kafa yapýsý vs vs uzar gider bu konudaki asýl sorunun cevabý için.

Ben 6 yýllýk evliliðimde hala çocuk yapmaya cesaret edemiyorum maalesef. Aileler bakmasýn, çocuk bizimse bizim elimizde büyüsün kafasýndayýz ama þu zamanda 7-8 yýl eþimin iþsiz þekilde evde çocuk bakmasý maddi olarak çok zorlayacak. Diðer türlü aileler baksa bu sefer de sabahýn köründe onlara götür, akþamýn bir saatinde al mevzusu mesleklerimizden dolayý mesai saati kavramý olmamasýndan dolayý çok zor , kaldý ki çocuðumuz neden anada babada büyüyor :)

Bir taraftan ülkenin geleceði ve bizim bile yaþadýðýmýz sýkýntýlar, etrafýn giderek güvensizleþmesi, sokaklarda oynayamayan ve sürekli tedirgin ana babalarý gördükçe de hevesimiz iyiden iyiye kaçýyor.

Yani sonuç olarak herkesin evlat sevgisi bambaþka dediði þeyi hem bir taraftan tatmak istemek, hem de mevcut koþullar içerisinde bunu gerçekleþtirememenin verdiði burukluk tuhaf hissettiriyor insana.

Bir köpeðimizle yaþlanýp gideceðiz iþte bu gidiþle.

Durduk yere insaný derin düþüncelere tekrar tekrar sürükleyen baþlýk sahibine de buradan selam olsun :D Allah herkese içten dilediðini nasip etsin.

ChuckBartowsKi
04-04-2024, 12:01
Bu konuda baba olmadýðým için belki yorum yapmam bana düþmez ama çocuklarýn geliþimi ve ileri yaþlarda yaþayacaðý yalnýzlýðýn önüne geçebilmek için

Eskiden gelen yani doðrudan edinilmiþ deðil ebeveynler tarafýndan edindirilen kuzen-kardeþ-aile dostlarýnýn çocuklarý-komþu çocuklarý vs. vs. gibi arkadaþ çevresine ihtiyaçlarý kesinlikle var.

Bu edinilen ve belli bir yýlýn üzerinde korunan tanýþýklýklar ilerleyen yaþlarda çok fayda gösteren bir durum.

Maalesef biraz sosyal biraz da ekonomik sebepler doðrultusunda ülkemizde özellikle 35 yaþ altýnda çocuk yapma korkusu var kesinlikle katýlýyorum zor bir süreç ama bence 0 çocuk > tek çocuk çünkü tek çocuk eðer sosyal çevresini kuramaz ve sizlerinde doðrudan desteði olmaz ise içine kapanýk buruk ve ileride kendi adýna iþ-arkadaþlýk olsun geniþ network sahibi olamayacak çocuklar yetiþtirmiþ olmayý getirebilir ( tabii þahsi düþüncem ve bir ihtimal bu )

207_TR
04-04-2024, 15:48
87 doðumluyum, 1 kýzým var, hepimizin çocuðunun ömrü bahtý güzel saðlýklý olsun.

Þuan kýzým 9 yaþýnda, özel okula gönderiyorum. Olabildiðince ihtiyaçlarýn isteklerini iyi karþýlamaya çalýþýyorum.

2.çocuk olsa iyi olur kesinlikle manevi olarak ama maddi olarak harcama bütçemi azaltýr bu sefer sunabileceðim imkanlar azalýr.

Birde þu durum var 37 yaþýndan sonra evde oturup bebek büyütecek sakinlikte deðilim, Gezip dolaþacaðým çocuðu büyütmüþ þekilde rahat edeceðim dönemde geriye saramam :)

melihyilmaz
05-04-2024, 14:41
2 çocuk babasýyým yaþým 36 peþ peþe oldu kýzlarým biri 7 biri 6 yaþýnda. Çok mutular bizde mutluyuz. 2. Çocuk olacaksa arayý uzatmayýn. Allah nasip etsin 2 tane daha isterim. Ýþlerimi biraz yoluna koymam gerekiyor bunun için.

Birde þöyle söyliyim. Sen ben yapmýyacaðýz da kim yapacak bu çocuklarý bilinçli nesil git gide tükeniyor.

Ormanci
05-04-2024, 14:51
Ha bu arada bir de arada da gördüm sanýrým yanlýþ görmediysem,

"Tek çocuk, hiç çocuk" diye de bi saçmalýk var bizim millette.
Dünyanýn hiç bir yerinde böyle bir saçmalýk yok herhalde. Bu da 2-3-4ü görmek isteyen tiplerin uydurduðu acayipliklerden biri galiba :)

Tek çocuk niye hiç çocuk olsun, böyle aptalca bi sýnýflama mý var? Bu çocuk çocuktan sayýlmýyor mu yani?

Bir de yine eskilerin "kýz" olursa gurur yapmasý, ezilmesi durumu var, o daha da komik.
Bize dangalaðýn birinin bebeðin olduðunu öðrendiðinde kýz mý erkek mi deyip, kýz olduðunu öðrenince, "e olsunn?" demesi gibi. E olsun ne lan mal? :)

BARR
05-04-2024, 14:54
Kanaat önderlerimiz en az üç diyorsa bir bildikleri vardýr.

Ormanci
05-04-2024, 15:15

Genç neslin hiçbiri kendisine oy vermiyor, ilçe teþkilatý, gençlik kollarý üyesi falan olmasý haricinde :D
Bu kadar süre boyunca bunu savunmasý da ilginç tabi :P

Nüfus konusunda belki haklý bir gerekçe olabilir de, mevcutta içine ettikleri ülke þartlarý izin vermiyor ki, nasýl olacak :)

Schumi
05-04-2024, 15:26

Kainat önderi çok sevdiði inþaatçýlara satacak yada kiralayacak daire müþterisi bulsunlar diye 3 çocuk diyor bence.

BARR
05-04-2024, 15:37
Kainat önderi çok sevdiði inþaatçýlara satacak yada kiralayacak daire müþterisi bulsunlar diye 3 çocuk diyor bence.

O ne derse o sorgulamýyoruz. Not: Özel kalemim.

.::EmrE::.
06-04-2024, 12:28
Güncel : Ana okuluna 630k ödedikten sonra deðil çocuk, ülkeden komple gitme kararý aldým.

CloudGrey
06-04-2024, 12:48
Güncel : Ana okuluna 630k ödedikten sonra deðil çocuk, ülkeden komple gitme kararý aldým.

630 K anakoulda öðretmenler nasadan falanmý acaba ?
630K'lýk ne verebilirler cocuga merak ettim

cnzdmr
08-04-2024, 13:21
ingilizce verebilirler baþka bir þey veremezler anaokuldaki çocuðun yaþý max 5 zaten. Alabileceði þeyler limitli

Bende 6 yaþýndaki kýzým için ilkokul arayýþýndaydým. 500k dan aþaðý doðru düzgün isim yapmýþ özel okul yoktu, evimizin yakýnýnda butik bir özel okula verdik 340k ya.

Bu bile çok fazla bence ama okul fiyatlarý çýldýrdýðý için razý oluyoruz bi noktadan sonra.

Ben kendim ýþýk mezunuyum, kýzýmý da maslak ýþýk'a vereyim dedim okul+yemek 500k dediler. 10 taksit yapýlýyor aylýk 50k. Fiyatlar bu iþine gelirse diyorlar :)

Year One
12-04-2024, 12:11
11 yýllýk mutlu bir evliliðimiz var. yaklaþýk 7-8 yýldýr tedavi gördüðümüz ve sorun olmamasýna raðmen çocuðumuz olmadý. artýk býraktýk olacaðý varsa olur. inþallah nasibimizde vardýr. herkesin çocuðu olacak diye de birþey yok. saðlýk olsun. ama zaman ve yaþ geçtikçe çocuk sesine (daha doðrusu gürültüye) daha az katlanabiliyorum (komþulardan ve arkadaþlardan) o sebeple çocuk iþini çok geciktirmeyin derim :) herþey gençken güzel :D