PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Yurtdýþý Taþýnmak Yatýrým yapmak Ýþ kurmak Hk.

CafCaf
06-06-2023, 00:38
Arkadaþlar son 3 4 yýldýr yurtdýþýnda bir ülkeye yerleþmeyi düþünüyoruz (haným ve 5 yaþýnda kýzým ile) kýzýmýn geleceði için, yaþým 36, bir talihsizliktir gidiyor yatýrým bütçemizin düþük olmasý (1.5 milyon tl) hem kur dalgalanmalarý hem vize prosedürlerinin zorluklarý hemde alýþmýþ olduðumuz bir yaþam standartýnýn olmasýndan dolayý olmadý olmuyor da :) ilk avrupa istedik þartlar aðýr ve yýpratýcý amerika istedik turist vize+ e2 yatýrým Red aldýk yönümü bu sefer Ortadoðu da dubai ye çevirdim vize prosedürleri çok kolaylaþtý otomotiv sektörü ile ilgili iþ kurmak istiyorum dubai de yaþayan iþ kuran veya yurtdýþýna yerleþmiþ yerleþmekte olan yada benim gibi böyle bir hayali planý olan var ise yorumunu okumak hatta tanýþmak isterim Teþekkürler.

kelalper
06-06-2023, 08:00
Dubai gerçekten zor bir ortam. Hele ki 1.5M TL ile gidiyorsan sakýn. Ev kiralarý dükkan kiralarý inanýlmaz yüksek. Evlerin kiralarý da aylýk olarak deðil yýllýk olarak ödeniyor. Ayný þekilde tutacaðýn dükkan içinde ayný þekilde. Bir danýþmanlýk þirketi ile görüþ onlar sana çok daha düzgün yön verebilirler þurasý deðilde burasý daha iyi olabilir vs diye.

cabrioleter
06-06-2023, 08:09
bu ara ipini koparan karadað'a gidiyor.. geçinmek ve yaþamak nispeten ucuz ve iþ kurmanýz için geniþ teþvikler var bir araþtýrýn derim..

PiscocuK
06-06-2023, 08:47
bu ara ipini koparan karadað'a gidiyor.. geçinmek ve yaþamak nispeten ucuz ve iþ kurmanýz için geniþ teþvikler var bir araþtýrýn derim..

Bende son 1 aydýr bakýnýyordum gerçekten :) henüz ipim kopmadý ama her an kopabilir.2025 yýlýnda AB ye girme olasýlýklarý da çok yüksek.Eþim Kosova vatandaþý bir yandan da oralarý araþtýrýyorum

ÖmerF.Bayar
06-06-2023, 08:48
Dubai gerçekten zor bir ortam. Hele ki 1.5M TL ile gidiyorsan sakýn. Ev kiralarý dükkan kiralarý inanýlmaz yüksek. Evlerin kiralarý da aylýk olarak deðil yýllýk olarak ödeniyor. Ayný þekilde tutacaðýn dükkan içinde ayný þekilde. Bir danýþmanlýk þirketi ile görüþ onlar sana çok daha düzgün yön verebilirler þurasý deðilde burasý daha iyi olabilir vs diye.

Bilgi doðru ama eksik kalmýþ, Dubai de her bankadan þahsýnýza çek alabiliyorsunuz,
Kiranýzý da 4 çek e bölüp aslýnda 3 ayda 1 ödüyorsunuz,
Ev sahibi sizden çekleri alýyor sadece gibi düþünün,

Ülkede otomotiv tamam çok yaygýn ama birçok galerici ( oto center gibi düþünelim ) ihracat yapýyor Iran - Irak vs ülkelere,
2. eller genelde çok temiz halde Japonya dan gelir, USA dan gelenlerin %90 a yakýný kazalý yada sel hasarlýdýr ve toplanmýþtýr,
dubizzle.com a bakabilirsiniz, hem ev hemde araba vs konusunda sahibinden idir UAE nin,
Arabalar GCC - Japan - USA spec vs olarak yazar ilanlarda,

Hakan_Si
06-06-2023, 09:14

Ben de ipini koparmak üzere olanlardaným. Birleþip topluca gidelim :o

brv
06-06-2023, 09:48
Dubai'de hayat hem pahalý hem deðil,

Aylýk 15.000 AED üstü bir para kazanýrsan eðer hayatta kalman mümkün,
Ev almak zor ama araba almak nispeten çok kolay, ufak bir ön ödeme ile bile sýfýr araba alabiliyorsun,
Ama çocuðun okulu saðlýk sigortasý vs derken bütçe azalýyor,

Çok fazla Türk var, iþ yapan batan çýkan vs,
Sponsor olmadan yada iþ kurmadan oturum alman çok zor,
Araba iþi yapan, hasarlý alan satan, ithalat ihracat yapan mevcut,

2+1 aile için oturulabilir bir evin kirasý yýllýk 60.000 AED civarý, çok çok pahalý evlerde var tabiki, 2 çekten 12 çeke kadar ödeyebiliyorsun, hazýr eþyalý kiralýk olanlarda var ama tavsiye etmem, eþya ucuz,

Garanti bir iþin olmadan sakýn gelme bence, önceliðin sabit gelir olsun sonrasýnda iþ kurmak için fýrsatlarý kovalamaya devam edersin.

brv
06-06-2023, 09:51
Karadað çok deðiþik bir ülke, pýrýl pýrýl kafalar çok rahatlar. Baþkentte ve yazlýk bölgelerde ciddi Türk var, baðlý olduðum þirketinde Karadað'da yatýrýmý mevcut.
Avrupanýn en ucuz ülkelerinden bir tanesi, muazzam bir havasý var,
Belli baþlý konularda bizden çok gerideler, saðlýk ve hizmet sektörü gibi,
Karadað'da hayatta kalmak için muazzam paralar kazanmanýza da gerek yok,
Mutfaklarý bize hem yakýn hem uzak, aç kalmazsýnýz muhakkak ama kasaptan et alýrken baya zorlanmýþtým açýkçasý,
Tüm kafelerde Türk kahvesi var ve bizden güzel yapýyorlar :)

CafCaf
06-06-2023, 12:30
arkadaþlar mevzu sadece gitmek de deðil aslýnda þükür burada bir sorunum yok evim var arabam var kendi iþim var eþimin var aile durumumda kendini çevirir düzeyde benim tek derdim çocuðumun iyi eðitim ile dünyaya adapte olmasý türkiyede bu þu an için çok zor görünüyor pasaportumuzun bile hiçbir gücü yok maalesef daha kötüsü düzeltilmesi için hiçbir hamle yok gitmek için gitmek deðilde kriterlerime uygun bir yere gitmek istiyorum bu arada çalýþan deðil bir iþ kurmak için gitmek istiyorum yatýrým için $100.0000 bütce ayýrdým bu yorumlara gölü göçü almýþ kiþiler yazarsa çok daha güzel olur.

Berkan
06-06-2023, 19:52
Bende son 1 aydýr bakýnýyordum gerçekten :) henüz ipim kopmadý ama her an kopabilir.2025 yýlýnda AB ye girme olasýlýklarý da çok yüksek.Eþim Kosova vatandaþý bir yandan da oralarý araþtýrýyorum

Ab'de henuz girmediler ama Vize serbestlikleri var Ab'de. Kosovada 2024 1ocak itibariyle aldi vize serbestligini.bende hanim ustunden vatandaþlýk kovaliyorum suan :D

PiscocuK
06-06-2023, 20:09
Ab'de henuz girmediler ama Vize serbestlikleri var Ab'de. Kosovada 2024 1ocak itibariyle aldi vize serbestligini.bende hanim ustunden vatandaþlýk kovaliyorum suan :D

Bir sonuca ulasirsan ve paylasirsan sevinirim. Bu sene gidemedim Kosovaya. Onlarda sart kosmaya baslamislar artik. Gidip detayli ogrenecegim

turboman
06-06-2023, 20:50
Benimde ip kopmak üzere 2-3 tel tutuyor bakalým :)

Berkan
06-06-2023, 22:30
Bir sonuca ulasirsan ve paylasirsan sevinirim. Bu sene gidemedim Kosovaya. Onlarda sart kosmaya baslamislar artik. Gidip detayli ogrenecegim

Ilk gecici ikamete basvurdum onu 1ay icinde sonucu gelecek. Olumlu olursa detayli bilgilendiririm tabiki :)

brv
07-06-2023, 08:12
arkadaþlar mevzu sadece gitmek de deðil aslýnda þükür burada bir sorunum yok evim var arabam var kendi iþim var eþimin var aile durumumda kendini çevirir düzeyde benim tek derdim çocuðumun iyi eðitim ile dünyaya adapte olmasý türkiyede bu þu an için çok zor görünüyor pasaportumuzun bile hiçbir gücü yok maalesef daha kötüsü düzeltilmesi için hiçbir hamle yok gitmek için gitmek deðilde kriterlerime uygun bir yere gitmek istiyorum bu arada çalýþan deðil bir iþ kurmak için gitmek istiyorum yatýrým için $100.0000 bütce ayýrdým bu yorumlara gölü göçü almýþ kiþiler yazarsa çok daha güzel olur.

Tamamen benzer nedenlerde Dubai'de iþe girmiþ ve tüm aileyi buraya taþýmaya çalýþan biri olarak yazýyorum.

Dubai'de birebir tanýmadýðýn hiç kimseye güvenip iþ/yatýrým planý yapma.

Mevcut çalýþtýðýn iþin muadili pozisyonda burada yapýlabilecek iþ alanlarýný araþtýr.

3-4 sene önce Amazon'da reseller olup þu anda milyon Dirhem'e yakýn para kazanan Türk var mesela, o yaptý diye bu iþi yapmaya çalýþan ve batan onlarcasý.

Bu ay sonu itibariyle Dubai'de %9 vergi uygulanmaya baþlýyor, fizibilite yapýp hareket etmekte fayda var.

Dubai'de þirket kurmak 44.000 Dirhem civarý mevcut bütçenizin bir kýsmý otomatikman buraya gidiyor zaten.

Instagram'da saðda solda çýkan ilanlara çok inanýp güvenmeyin sonrasýnda illa bir .okluk çýkýyor.

Ev sahibi bile olmanýz otomatikmen oturum izni alacaðýnýz anlamýna gelmiyor bizdeki gibi, o çok farklý bir süreç.

Saðlýk sigortasý yaptýrmanýzý þiddetle tavsiye ederim yýllýk 20.000 Dirhem civarý.

5 yaþýnda Dubai'de direk okula gönderebiliyorsunuz ve minimum 15-20.000 Dirhem'den baþlýyor fiyatlar. Yabancý dil bilmesi þart deðil, çok fazla expat olduðu için direk kabul ediyorlar, çocuklar okulda bir þekilde ingilizce - arapça öðreniyorlar.

Kahn23
07-06-2023, 15:32
Tamamen benzer nedenlerde Dubai'de iþe girmiþ ve tüm aileyi buraya taþýmaya çalýþan biri olarak yazýyorum.

Dubai'de birebir tanýmadýðýn hiç kimseye güvenip iþ/yatýrým planý yapma.

Mevcut çalýþtýðýn iþin muadili pozisyonda burada yapýlabilecek iþ alanlarýný araþtýr.

3-4 sene önce Amazon'da reseller olup þu anda milyon Dirhem'e yakýn para kazanan Türk var mesela, o yaptý diye bu iþi yapmaya çalýþan ve batan onlarcasý.

Bu ay sonu itibariyle Dubai'de %9 vergi uygulanmaya baþlýyor, fizibilite yapýp hareket etmekte fayda var.

Dubai'de þirket kurmak 44.000 Dirhem civarý mevcut bütçenizin bir kýsmý otomatikman buraya gidiyor zaten.

Instagram'da saðda solda çýkan ilanlara çok inanýp güvenmeyin sonrasýnda illa bir .okluk çýkýyor.

Ev sahibi bile olmanýz otomatikmen oturum izni alacaðýnýz anlamýna gelmiyor bizdeki gibi, o çok farklý bir süreç.

Saðlýk sigortasý yaptýrmanýzý þiddetle tavsiye ederim yýllýk 20.000 Dirhem civarý.

5 yaþýnda Dubai'de direk okula gönderebiliyorsunuz ve minimum 15-20.000 Dirhem'den baþlýyor fiyatlar. Yabancý dil bilmesi þart deðil, çok fazla expat olduðu için direk kabul ediyorlar, çocuklar okulda bir þekilde ingilizce - arapça öðreniyorlar.

Karadað'da yaþamýþ ve dönmüþ biri olarak da ben de aynýsýný yazabilirim.

4-7-8. maddeler orasý için de geçerli. Millet zannediyorki 1000 küsür € ile þirket açýp Ab'ye girince sen de vatandaþlýk kazanýyorsun. Yok öyle biþey. Binlerce Türk böyle gelip arkasýna bakamadan ülkeden ayrýldý. Sosyal medya'da umut taciri onlarca profil var. Sakýn onlarýn videolarýna inanarak oraya gitmeyin, üzülerek geri dönersiniz.

Tayfun.O
07-06-2023, 20:38
Dubai yerine baþka yerlere bakýlmalý bence balkan ülkeleri iyi gibi, benim lise arkadaþým Bosna Hersek te nakliye iþine girdi 2 tane týr ve dorsesini aldý

eraslanb
07-06-2023, 23:22
Şantiyeciyim on ülke deneyimledim ortadoğu , rusya , Türki Cumhuriyetler. Bu Avrupa amerika rüyası bizleri bitiriyor green card harici her yol çok ama çok para demek. Almanlar ingiliz emekliler türkiyeye bulgaristana gidiyorsa gözünüzü yönünüzü doğuya çevirin. Misal Özbekistan covid başında oradaydım. 1 dolar 10000 somdu. Şuan 11400. Dolar artışı %14 şuan Türkiyede %500 artış gerçekleşti bu dönemde. Taşkentte 40k-45k dolar civarına ev alabilirsiniz bu müstakil olacaktır. 30k dolara chevrolet malibu 2.4 motor alınabilir. Ve Türk okulu var çocuğunuz Rusça, Özbekçe, Türkçe ve İngilizce öğrenebilir. Mesleğiniz ne bilmiyorum ülkede Fransız, rus,ingiliz firmalar ve aşırı fazla fabrika var. Tekstil yönünden gelişmiş bir ülke konfeksiyon değilde bildiğiniz fabrika şeklinde üretim var. Firmaların çoğu Türk. Türküm dediğinizde sizi başınızda taşıyacak bir ülke. Gürcistan Batum değil ama tiflis keşfedilmemiş bir hazine bir yerde. Evler ucuz Türk okulu mevcut. Ve vatandaşlık alırsanız şuan 90 gün vizesiz Avrupaya gidilebilir. Ev fiyatları eskiye nazaran uçtu ama hala 50k dolara ev alabilirsiniz. Belki beş on yıl sonra Avrupa Birliği üyesi olacak. Azerbeycanda aynı ama başka problemleri var. Dubai gibi ülkelerde çok zengin olabilirsiniz. Gidip sıfırı çok çabukta tüketebilirisiniz. 100k doları bir günde harcayan binlerce insan var ortadoğuda. Ortadoğu ülkelerine gitmeden Hatay'lı arapça bilen gurbetçi birkaç kişi ile konuşmanızı isterim. İkame borcu yüzünden bir daha buraya geri dönemeyecek insanlar tanıdım S.Arabistanda. Gideceğiniz ülke avrupa, amerika veya kanada olmayacaksa turist olarak gidip birkaç ay hayatın içine karışmadan ailenizi alıp tüm gemileri yakıp gitmeyin. Allah gönlünüze göre versin.

eraslanb
07-06-2023, 23:23
Telefon ve turkce karakter hatasi biri duzeltirse cok sevinirim.

EOZDAG
07-06-2023, 23:56
Bence yatýrýmcý vizesi ile deðil de baþka bir vize türüyle ilk kendiniz gidin avrupaya ve yakýn/yatkýn olduðunuz sektörlerden çantacýlýk deneyin. Çünkü Tr'de kaliteli mal ucuz ve Tr yakýn olduðu için çinden amerikadan daha kýsa sürede mal temin edebilirsiniz ve siz hala Tr'de olduðunuz için avrupadaki ithalatçýdan daha ucuza mal edersiniz. Trden alýp avrupada 3-4 ülke tur yapýp malý bozdurup tekrar turlamak gibi, hem trdeki düzeninizi bozmadan denemiþ olursunuz, iþi tutturursanýz da sermayenize ekleme yapmýþ olursunuz. Öteki türlü 1.5m tl en verimli Tr'de deðerlendirilir, öteki türlü geldim yerleþtim ettim derken paranýz hiç olur. Tabi bu iþin bencesi. Tr ile baðlantýsý taze olan insanlar için buralarýn potansiyeli çok yüksek.

aslan
08-06-2023, 06:41
Telefon ve turkce karakter hatasi biri duzeltirse cok sevinirim.

Þantiyeciyim on ülke deneyimledim ortadoðu , rusya , Türki Cumhuriyetler. Bu Avrupa amerika rüyasý bizleri bitiriyor green card harici her yol çok ama çok para demek. Almanlar ingiliz emekliler türkiyeye bulgaristana gidiyorsa gözünüzü yönünüzü doðuya çevirin. Misal Özbekistan covid baþýnda oradaydým. 1 dolar 10000 somdu. Þuan 11400. Dolar artýþý %14 þuan Türkiyede %500 artýþ gerçekleþti bu dönemde. Taþkentte 40k-45k dolar civarýna ev alabilirsiniz bu müstakil olacaktýr. 30k dolara chevrolet malibu 2.4 motor alýnabilir. Ve Türk okulu var çocuðunuz Rusça, Özbekçe, Türkçe ve Ýngilizce öðrenebilir. Mesleðiniz ne bilmiyorum ülkede Fransýz, rus,ingiliz firmalar ve aþýrý fazla fabrika var. Tekstil yönünden geliþmiþ bir ülke konfeksiyon deðilde bildiðiniz fabrika þeklinde üretim var. Firmalarýn çoðu Türk. Türküm dediðinizde sizi baþýnýzda taþýyacak bir ülke. Gürcistan Batum deðil ama tiflis keþfedilmemiþ bir hazine bir yerde. Evler ucuz Türk okulu mevcut. Ve vatandaþlýk alýrsanýz þuan 90 gün vizesiz Avrupaya gidilebilir. Ev fiyatlarý eskiye nazaran uçtu ama hala 50k dolara ev alabilirsiniz. Belki beþ on yýl sonra Avrupa Birliði üyesi olacak. Azerbeycanda ayný ama baþka problemleri var. Dubai gibi ülkelerde çok zengin olabilirsiniz. Gidip sýfýrý çok çabukta tüketebilirisiniz. 100k dolarý bir günde harcayan binlerce insan var ortadoðuda. Ortadoðu ülkelerine gitmeden Hatay'lý arapça bilen gurbetçi birkaç kiþi ile konuþmanýzý isterim. Ýkame borcu yüzünden bir daha buraya geri dönemeyecek insanlar tanýdým S.Arabistanda. Gideceðiniz ülke avrupa, amerika veya kanada olmayacaksa turist olarak gidip birkaç ay hayatýn içine karýþmadan ailenizi alýp tüm gemileri yakýp gitmeyin. Allah gönlünüze göre versin.

brv
08-06-2023, 07:25
Karadað'da yaþamýþ ve dönmüþ biri olarak da ben de aynýsýný yazabilirim.

4-7-8. maddeler orasý için de geçerli. Millet zannediyorki 1000 küsür € ile þirket açýp Ab'ye girince sen de vatandaþlýk kazanýyorsun. Yok öyle biþey. Binlerce Türk böyle gelip arkasýna bakamadan ülkeden ayrýldý. Sosyal medya'da umut taciri onlarca profil var. Sakýn onlarýn videolarýna inanarak oraya gitmeyin, üzülerek geri dönersiniz.

Türkler yüzünden çok fazla kanun güncellemesi yapmýþlar,
Sahte noter açýp olmayan evi satan mý dersin, kiraladaðý mülkü hakký olmadan çok daha yüksek kiralara sezonluk veren mi?
Açýlan tabela þirketlerine muhasebeciler tarafýndan kesilen onlarda fatura ve sonrasýnda çýkan vergiden haberi olmayan ve ülkeye giriþ yapamayan Türklerin sayýsý belli deðil,
Þirket açtýn, sabit müdür olmasý lazým ve her ay maaþý sigortasý ödenmesi gerekiyor,
Kaçak olarak çalýþan ve sonrasýnda parasýný alamayan onlarca Türk iþçi,
Adamlar dönüþ biletin yoksa ve tipini beðenmiyorsa býrak ülkeye sokmayý uçaða bile almýyorlar :)
AB'ye girdikten sonra Karadað Türk cenneti olmaktan çýkacak zaten, direk hoþgeldin vize,

Schumi
08-06-2023, 09:52
Bence ülkede kalmayý düþünüp çocuk büyüdüðünde dil okulu vs.vs. ile onu yurt dýþýna yollamayý düþünün. Benim planým bu þekilde açýkçasý.

RafetAraç
09-06-2023, 14:51
bence bu dolar kurlarý ile 100bin dolara iþ kurmayý býrakýn kolay kolay düzgün bir ülkede bi düzen bile kuramazsýnýz

CafCaf
15-04-2024, 02:57
Arkadaslar siteye uzun zamandir giremedim yogunlugumdan 8 ay oldu yerleseli ufak tefek aksilikler olsa da cok cok mutluyuz cocugum ingilizce ve az arapca konusuyor ve cok mutlu ilk 4 ay zor oldu ama sukur %90 duzenimi ve islerimi oturtdurdum acikcasi anlatilan kadar zor planlanan kadar kolay olmadi ama simdilik erken olsa da iyiki boyle bir karar vermisiz iyiki bu riski almisim. Dusunen arkadaslar olursa her konuda yardima hazirim Turk arkadaslarin %90 malesef hersey cikar uzerine kurulu burada. Ve para icin bile bile yanlisa surukluyorlar insanlari.

aslan
15-04-2024, 07:00
Anlat bakalým nereden baþlamak gerekli

CafCaf
15-04-2024, 08:43
Imkan var ise onden 1 kez gidip yapicaginiz isin fizibilitesini yapmak gerekiyor, bu konuda olumlu sonuclar aldiktan sonra gerisi kolay butun paranizi $ yapip ( yapicaginiz ise gore minimum 100 bin $) esinizin uzerine sirketi kurup kendinizi de calisan gostermelisiniz bana gore( kredi kredi karti vs.. avantajlari) sonra hesap acip her ay maas yatirmalisiniz ev kiralari eylul ekim kasim aylarinda en ust seviyede o donem gelinmemeli genel olarak esya mutfak elektronik yakit araba cok cok uygun en buyuk gider kira aylik minimm 11-13 bin aed gelir seviyesine getirdiginizde mutevazi bir hayat seviyesinde yasayabilirsiniz. Ayrintili bilgi isteyen olursa detay anlatirim.

turboman
15-04-2024, 12:29
Normalde rusyaya gitmeyecektik ama rusya iþi kesinleþti moskovaya gideceðim haným oranýn vatandaþý oraya gittiðimde ev sýkýntýsý olmayacak en önemlisi,mesleðim asýl elekronik ama bu araba sevdasý sayesinde mekanik te iþin içine girdi ayrýyeten araç kaplama ve cam filmide ustalýðým var bakalým bayramda bi gezmeye gidecem piyasanýn durumuna bakmaya :)

207_TR
15-04-2024, 13:39
Rahmetli anneannem ve onun büyükleri Bulgaristan doðumlu, sonradan 1950-1955 arasýnda Türkiye'ye göçmüþler.

Bulgaristan çifte vatandaþlýk hakkým var mý diye bir giriþimde bulunacaðým. Konsolosluða mail attým soyacaðýmla.

Biraz daha iyi bir refah seviyesi için dýþa açýlmak þart gibi.

Ormanci
15-04-2024, 14:10
Rahmetli anneannem ve onun büyükleri Bulgaristan doðumlu, sonradan 1950-1955 arasýnda Türkiye'ye göçmüþler.

Bulgaristan çifte vatandaþlýk hakkým var mý diye bir giriþimde bulunacaðým. Konsolosluða mail attým soyacaðýmla.

Biraz daha iyi bir refah seviyesi için dýþa açýlmak þart gibi.

Hanýmýn kuzeninin eþi Bulgar göçmeni imiþ, geçen sene falandý galiba, denemek için benzer þekilde belgelerle falan baþvurup 3-4 kiþi Bulgar pasaportu almýþlardý. Sonra diðerleri de devam edecekti.
Ancak sonrasýnda ne oldu bilemiyorum, bir süredir görüþemedik. Þartlar hala ayný ise böyle bir imkan vardý...

207_TR
16-04-2024, 09:46
Hanýmýn kuzeninin eþi Bulgar göçmeni imiþ, geçen sene falandý galiba, denemek için benzer þekilde belgelerle falan baþvurup 3-4 kiþi Bulgar pasaportu almýþlardý. Sonra diðerleri de devam edecekti.
Ancak sonrasýnda ne oldu bilemiyorum, bir süredir görüþemedik. Þartlar hala ayný ise böyle bir imkan vardý...

Bizim bulgar kökenli büyükler vefat etti, annemin annesi en yakýn bulgar doðumlu. Bu konuya vakit ayýracaðým varsa imkan deðerlendirelim.

Year One
17-04-2024, 00:14
Bizim bulgar kökenli büyükler vefat etti, annemin annesi en yakýn bulgar doðumlu. Bu konuya vakit ayýracaðým varsa imkan deðerlendirelim.

31 Mart itibarý ile Bulgaristan ve Romanya schengen bölgesine girdiði için Bulgaristan, artýk vatandaþ olmak isteyenlerden Bulgarca dili bilme zorunluluðu getirdi.

Ben direkt orada doðduðum için 1 haftada kimliðimi almýþtým (1995) :) þu an nasýldýr bilmiyorum. Ama orada doðmuþ büyüklerin hayatta olmasý gerektiðini hatýrlýyorum sanki. Önce onlara çýkacak, sonra çocuklara vs

GokhanRS
17-04-2024, 13:32
Imkan var ise onden 1 kez gidip yapicaginiz isin fizibilitesini yapmak gerekiyor, bu konuda olumlu sonuclar aldiktan sonra gerisi kolay butun paranizi $ yapip ( yapicaginiz ise gore minimum 100 bin $) esinizin uzerine sirketi kurup kendinizi de calisan gostermelisiniz bana gore( kredi kredi karti vs.. avantajlari) sonra hesap acip her ay maas yatirmalisiniz ev kiralari eylul ekim kasim aylarinda en ust seviyede o donem gelinmemeli genel olarak esya mutfak elektronik yakit araba cok cok uygun en buyuk gider kira aylik minimm 11-13 bin aed gelir seviyesine getirdiginizde mutevazi bir hayat seviyesinde yasayabilirsiniz. Ayrintili bilgi isteyen olursa detay anlatirim.

Ne iþ kurdunuz acaba oralarda? Ben de tam tersi yurt dýþýnda 100k usd civarý biriktirmiþ biri olarak Türkiyeye dönüp iþ kurayým dedim. Batma riski olmayan bilindik franchise lerin hiç biri bu paraya selam bile almýyorlar ve ben de vazgeçtim :)

Türkiye de býrak iþ kurmak franchise lar bile miami ile yarýþýr olmuþ. Çýlgýn olaylar dönüyor. Kime selam verip fikir sorsan herkes hemen dolandýracak yatýrýmcý bulmuþ gibi hallere giriyor :)

eminkilic61
17-04-2024, 14:26
Ayrintili bilgi isteyen olursa detay anlatirim.

hayýrlý olsun tekrardan.
çocuðunuz nasýl bir okulda eðitim alýyor? evler nasýldýr? imkanlarý nedir? iþ olarak ne yapýyorsunuz acaba?

Sinan58
17-04-2024, 20:41
tamamen kiþinin potansiyeli ile ilgili, baþka bir ülkede þirket kurup onu yönetebilecek kadar bilgi ve deneyiminiz varsa zaten çok þey farketmiyor. o potansiyeliniz varsa arap coðrafyasýný deðerlendirmekte fayda var. gemileri yaktýysanýz gitmek istediðiniz yerlerde bulunanlar dýþýnda duyacaðýnýz çoðu bilginin bir geçerliliði yok.

yakýn çevremden yurt dýþýna giden kiþi sayýsý bir hayli fazla. mutlu olan, dolandýrýlan, hayal kýrýklýðýna uðrayan, ayný ülkede bile birbirinden çok farklý deneyimler yaþayanlar var.

cebinizde birikiminiz yoksa ve bir iþe girer çalýþýrým derseniz üzülme ihtimaliniz çok yüksek. 7 yýldan fazla oldu, avrupa dayým. çok fazla göçmen doldu, yaþanacak bir tarafý pek yok artýk. en azýndan benim için böyle. kovidden sonra kira fiyatlarý çok arttý, kira ve enerji derken maaþýn direk yarýsý gidiyor. kendi iþinizi yapmayý düþünmüyorsanýz avrupa nýn çoðu ülkesinin yaþanacak pek bir tarafý kalmadý. bunlar kiþisel görüþlerim, dediðim gibi tamamen potansiyeliniz ile ilgili.

açýkçasý orta doðu ciddi anlamda kafamý karýþtýrýyor. avrupa da hiçbir zaman bahsedilen þeyleri bulamadým. güzel bir fýrsat bulursam ortadoðu ya doðru adým atmayý düþünüyorum. var mý aramýzda bae gibi yerlerde yaþayan?

eklemeden geçmek istemiyorum. bir yere aile ile taþýnmak ile bireysel taþýnmak arasýnda uçurum var. bir yerde aile ile düzen kurmak istiyorsanýz önce ciddi bir araþtýrma sürecine girmenizi tavsiye ederim. çok yýpratýcý bir süreç, özellikle çocuklar için.

CafCaf
18-04-2024, 00:27
Ne iþ kurdunuz acaba oralarda? Ben de tam tersi yurt dýþýnda 100k usd civarý biriktirmiþ biri olarak Türkiyeye dönüp iþ kurayým dedim. Batma riski olmayan bilindik franchise lerin hiç biri bu paraya selam bile almýyorlar ve ben de vazgeçtim :)

Türkiye de býrak iþ kurmak franchise lar bile miami ile yarýþýr olmuþ. Çýlgýn olaylar dönüyor. Kime selam verip fikir sorsan herkes hemen dolandýracak yatýrýmcý bulmuþ gibi hallere giriyor :)

Ayný kendi mesleðim olan boyasýz hasar onarým PDR iþini yapýyorum mobil servis kurdum ford custom panelvan araç aldým içerisini ve dýþarýsýný dizayn ederek boyasýz onarým seramik kaplama mobil expertiz iç detay temizliði ve premium araç yýkama hizmeti veriyorum türkiyede 100 bin dolar artýk hiçbir para deðil malesef ama yurt dýþýnda büyük para :D

CafCaf
18-04-2024, 00:34
hayýrlý olsun tekrardan.
çocuðunuz nasýl bir okulda eðitim alýyor? evler nasýldýr? imkanlarý nedir? iþ olarak ne yapýyorsunuz acaba?

okul konusunda umdugumuzdan cok zorlandýk önce onu ayarlamak gerekiyor bizim ayýrdýðýmýz bütcenin tam 2 katý fiyata okula vermek zorunda kaldýk çünki kontenjanlar full dolu idi international egitim göröyor ana dili ingilizce ve arapca 3. sýnýfa geçtiðinde fransýzca ve ispanyolca da eðitim görecek 6 yasýnda zaten su an ingilizcesi ile bize dahi yardýmcý oluyor yes no demeyi bilmeden geldi. ev standartlarý genelde cok iyi 2 odalý ev tutmak çok külfetli o yüzden %80 1 artý 1 evlerin neredeyse hepsinde spor salonu havuz ve otopark standart kira ödemeleri 4 çek þeklinde oluyor genelde 3 aydan 3 aya çeki ödüyorsunuz. iþ imkanlarýna gelirsek dubai de ya kendi iþini yapacaksýn ya da beyaz yakalý olacaksýn mavi yakalar pek memnun deðil bende mobil servis kurdum hizmet veriyorum.

GokhanRS
18-04-2024, 08:36
Ayný kendi mesleðim olan boyasýz hasar onarým PDR iþini yapýyorum mobil servis kurdum ford custom panelvan araç aldým içerisini ve dýþarýsýný dizayn ederek boyasýz onarým seramik kaplama mobil expertiz iç detay temizliði ve premium araç yýkama hizmeti veriyorum türkiyede 100 bin dolar artýk hiçbir para deðil malesef ama yurt dýþýnda büyük para :D

her geçen gün kazancýnýn artacaðýna eminim. dubaiye 2 kere geldim. kesinlikle sana orada ihtiyaç var, tam dubailik mesleðin varmýþ. adamlar hem zengin hem keyfine çok düþkün. ayaða hizmet 10bin usd olsa yaptýracak adam var. umarým daha da yükselirsin.

Y.Emre
19-04-2024, 08:37
31 Mart itibarý ile Bulgaristan ve Romanya schengen bölgesine girdiði için Bulgaristan, artýk vatandaþ olmak isteyenlerden Bulgarca dili bilme zorunluluðu getirdi.

Ben direkt orada doðduðum için 1 haftada kimliðimi almýþtým (1995) :) þu an nasýldýr bilmiyorum. Ama orada doðmuþ büyüklerin hayatta olmasý gerektiðini hatýrlýyorum sanki. Önce onlara çýkacak, sonra çocuklara vs

Romanya'ya 2021'de iþ için gelip hem sevmeyip hem ailevi nedenlerle dönmüþtüm. 2023'de gemileri yakýp tekrar geldim.
Gelirken Avrupa'nýn geri kalanýna göre geri kalmýþ vs diye düþünsem de þuan çok huzurlu ve yaþamasý keyifli bir yer. Schengen mevzusundan dolayý küçük iþletmelerin getirdiði Türk/Afgan/Hintli vs insanlarý geri göndermek için biraz sýkýlaþtýrdýlar kontrolleri. Yeni izin almak çok daha zor artýk.

Türklerden rahatsýzlýk 2021'e göre ciddi miktarda artmýþ ne yazýk ki.. Yine de düþünen, imkaný olan varsa tavsiye ederim.

Year One
19-04-2024, 20:40
Romanya'ya 2021'de iþ için gelip hem sevmeyip hem ailevi nedenlerle dönmüþtüm. 2023'de gemileri yakýp tekrar geldim.
Gelirken Avrupa'nýn geri kalanýna göre geri kalmýþ vs diye düþünsem de þuan çok huzurlu ve yaþamasý keyifli bir yer. Schengen mevzusundan dolayý küçük iþletmelerin getirdiði Türk/Afgan/Hintli vs insanlarý geri göndermek için biraz sýkýlaþtýrdýlar kontrolleri. Yeni izin almak çok daha zor artýk.

Türklerden rahatsýzlýk 2021'e göre ciddi miktarda artmýþ ne yazýk ki.. Yine de düþünen, imkaný olan varsa tavsiye ederim.

Bulgaristan da aynýsý fakat zaten yýllardýr azýnlýk olarak yaþayan Türk ler olduðumuzdan alýþýklardý. Bence geleceðin yaþanacak en güzel bölgesi balkanlar. Mülteci de durmaz avrupaya gitmek istediklerinden dolayý. ve kesinlikle sakinlik. en çok ihtiyaç duyulan þey

ChuckBartowsKi
24-04-2024, 11:36

Yani gerçekten Romanya'da Türklerden rahatsýzlýk mý artmýþ? :) Abi ben Romanya da daha önce iþ yaptým nasýl bir halk nasýl bir iþleyiþ olduðunu çok iyi biliyorum öyle bir 3-5 kiþi deðil 2500 kiþilik ekipler milyarlýk fabrikalar ile çalýþtýk bu yorum gerçekten çok acý ve trajik ya dünyanýn her noktasýnda bakýn her noktasý diyorum Ermenistan'a gitseniz o kadar siyasi kavgaya raðmen Türk birisi ve Roman birisinden konu açýlsa yorumlarý sizin yaptýðýnýz gibi olmaz...

Türklerden rahatsýzlýk duyan Romanya Türk yatýrýmcýlar için aylýk panel düzenliyor Türk mühendisler için teþvikler veriyor hatta daha da ileriye gideyim neredeyse takla atýyorlar ki Türkiyeden yatýrým alabilmek için ama neymiþ kontroller sýkýþtýrýlmýþ :D :D

Abi býrakýn bu kendimizi küçük görme iþlerini son 10 yýlda yaþanan olaylar ve kötü siyasi politikalar sebebiyle eski konumumuzda deðiliz ama 50 yýl öncesinde bile Türkiyenin deðeri Bulgaristan-Romanya-Gürcistan gibi ülkelerin 50 misli önündeydi hala da öyle tek ayrý tutabileceðiniz ülke Bulgaristan o da AB sayesinde ama yine de bugün Amerika'dan tutun ingiltere ye kadar hiçbir ülkede Bulgar birisiyle Türk birisi ayný kefeye konmaz lütfen bizlerde buna dikkat edelim ýrkçýlýk yaparcasýna kendi ülkemizi ve vatandaþlarýmýzý küçük görme iþinden vazgeçelim elbet bu iklim deðiþecek ve eski günlere dönülecek ama bu þekilde ilerlediðimiz sürece sadece komik oluyoruz.

ChuckBartowsKi
24-04-2024, 11:38
Ha bir de unuttum eklemeyi Türk/Afgan/Hintli ? bu nasýl bir ayrým abi dalga mý geçiyorsun sen :D

Y.Emre
24-04-2024, 15:08
Yani gerçekten Romanya'da Türklerden rahatsýzlýk mý artmýþ? :) Abi ben Romanya da daha önce iþ yaptým nasýl bir halk nasýl bir iþleyiþ olduðunu çok iyi biliyorum öyle bir 3-5 kiþi deðil 2500 kiþilik ekipler milyarlýk fabrikalar ile çalýþtýk bu yorum gerçekten çok acý ve trajik ya dünyanýn her noktasýnda bakýn her noktasý diyorum Ermenistan'a gitseniz o kadar siyasi kavgaya raðmen Türk birisi ve Roman birisinden konu açýlsa yorumlarý sizin yaptýðýnýz gibi olmaz...

Türklerden rahatsýzlýk duyan Romanya Türk yatýrýmcýlar için aylýk panel düzenliyor Türk mühendisler için teþvikler veriyor hatta daha da ileriye gideyim neredeyse takla atýyorlar ki Türkiyeden yatýrým alabilmek için ama neymiþ kontroller sýkýþtýrýlmýþ :D :D

Abi býrakýn bu kendimizi küçük görme iþlerini son 10 yýlda yaþanan olaylar ve kötü siyasi politikalar sebebiyle eski konumumuzda deðiliz ama 50 yýl öncesinde bile Türkiyenin deðeri Bulgaristan-Romanya-Gürcistan gibi ülkelerin 50 misli önündeydi hala da öyle tek ayrý tutabileceðiniz ülke Bulgaristan o da AB sayesinde ama yine de bugün Amerika'dan tutun ingiltere ye kadar hiçbir ülkede Bulgar birisiyle Türk birisi ayný kefeye konmaz lütfen bizlerde buna dikkat edelim ýrkçýlýk yaparcasýna kendi ülkemizi ve vatandaþlarýmýzý küçük görme iþinden vazgeçelim elbet bu iklim deðiþecek ve eski günlere dönülecek ama bu þekilde ilerlediðimiz sürece sadece komik oluyoruz.

Biraz genel yazmýþ olabilirim, þöyle diyelim; sosyal ortamlarda son birkaç yýlda gelenler insanlarý býktýrmýþlar. Ayrýca ýrklarýn büyüklüðü/küçüklüðü, karakteri ile ilgili bir yorumda bulunmadým.
Nasýl bi millet olduklarýný biliyorum, sadece en azýndan benim þartlarýmda yaþamasý Tr'den daha huzurlu..

Bahsettiðiniz iþ dünyasý için ise, bende makine mühendisiyim ve Romanya'da her yýl ciddi yatýrýmlar yapan bi firmada müdürlük yapýyorum. dolayýsýyla iþ almak için nasýl taklalar attýklarýný vs gayet görebiliyorum.

GokhanRS
25-04-2024, 08:31

Bunun küçük görmekle alakasý yok. ben de 5 senedir moskova da yaþýyorum ve 100 lerce Türk arkadaþým var ve hepsi gerçekten çok düzgün insanlar. bu insanlar sayesinde çevremizdeki ruslar biz Türkler için çok iyi konuþuyor çünkü bizi tanýyor. Ancak rusça anlarsan veya alt yazýlý izlersen youtube sokak röportajlarýnda da görebilirsin, Türk diyince özellikle rus kýzlarý sürekli kötülüyor bizi. Koskoca rusya da en çok taciz vakasý maalesef Türk pasaportu sahiplerinde, buraya turistik veya çalýþmaya gelen cahil kesimden kaynaklanýyor. (uçak krizinden önce daha kötüymüþ þimdi azaldý diyor eskiler)

Çünkü biz 100lerce düzgün yönetici/mühendis v.b Türkler ne kadar iyi örnek olsak da, 1 tane karaktersiz günde 1000 farklý rus kýza insta v.b üzerinden taciz mesajý atabiliyor, bar kafe v.b gittiðinde askýntýlýk yapabiliyorlar. Yani 1 kötü Türk binlerce iyi Türk ün adýný kötüye çýkarmaya yetiyor. Türkiye de bu tarz konularýn ciddi yaptýrýmý olmadýðýndan adamlar böyle karaktersiz yetiþiyor ve maalesef parayý bulduklarýnda veya iþ için yurtdýþýna çýkabildiklerinde adýmýzý lekeliyorlar.

Seyfettin777
25-04-2024, 13:15
Türk'ün devletinde "üstkimlik" olarak kendini Türk görmeyen binlerce insan var.

Almanya'da 50 senedir yaþayan akrabalarýmýz var, kuzenim yine yaklaþýk 4-5 senedir Toronto/Kanada'da yaþýyor. Bir þekilde oraya Türk pasaportu taþýyan kimseler gidiyor, olaya karýþýyor, suç iþliyor ya da çevresine rahatsýzlýk veriyor. Bakýyorlar pasaport Türk pasaportu, uyruk T.C., ihale de bizlere kalýyor. Bizim akrabalar anlatýrdý, Almanya'ya göç ederken yolda ve hudut kapýlarýnda onlarca kez bunlara Türk devlet memurlarý nasihat etmiþ. Verginizi gittiðiniz yerde de ödeyin, geride býraktýklarýnýza bakýn, orda bizi temsil edeceksiniz ahlaklý ve dürüst olun diye. Hatta gidenlerin en büyüðü olan aile içinde Kýbrýs mücahitliði yaptýðý için Yýldýz dede dediðimiz rahmetli Cengiz amca Alman eyalet baþkanlýðýna ve Yetim-Der gibi derneklere Almanya'da birçok sefer baðýþ yapmýþ. 92'de kendine plaket verilince konuþmasýnda "Bizler Alman devletine gelerek çalýþtýk, kazandýk ve Alman devletinin kalkýnmasýna yardým ettik, bu esnada vatanýmýzdaki ailemize ve vatanýmýza da faydada bulunduk. Ekmeðini yediði tasa pislemek Türk'e yaraþmaz, Türk olmak, Alman devletine ve halkýna vefa borcu ödenmesine engel teþkil etmez." Demiþ. Niye anlattým bunu, o dönem gidenlerin mentalitesi anlaþýlsýn diye.

Mert(kuzenim) anlattý, Toronto'da Meksikalý-Brezilyalý-Arap aðýrlýklý bir grup geceleri bir yerlerde araçlarýyla toplanýp müzik falan dinliyorlarmýþ, buluþma gibi, bu tip organizasyonlar bayaðý yaygýnmýþ orada. Sonradan bu olay biraz kontrolden çýkýyor, müziðin sesi artýyor, burnoutlar, yanlamalar vs polis gelip daðýtmýþ birkaç sefer. En sonunda da bir tanesi otopark çýkýþýnda bir adama çarparak aðýr yaralýyor. Buralarda gündem çok hareketli olmadýðý için bu olay da tepki çekince biraz basýnda yer buluyor, çünkü çarpan TC vatandaþýymýþ.
Çalýþtýðý yerdeki arkadaþlarýndan biri Mert'e sizin Türkler biraz yaramaz diyip olaydan bahsetmiþ. Yalnýz detay þu, Mert olayý merak edip haberlere bakýnca, araçlarýn bazýlarýnda bebek katili bir soysuzun ve hayali bir ülkenin( :D ) sözde bayraklarýný flamalarýný falan araçlarýn koltuðuna giydirilmiþ þekilde ya da saðýna soluna yapýþtýrýlmýþ þekilde görüyor. Merak edip gitmiþler bir sefer, Türk dedikleri insanlar kendini Türk olarak bile tanýtmýyor, Türkçe bile doðru dürüst dilleri dönmüyor ama iþte uyruðuna bakýp Türk diyip geçiyorlar ucu da dönüp bize dokunuyor diye dert yanmýþtý.

Yine baba tarafýndan akrabalar anlattý aðýrlýklý Dresden ve Berlin'de yaþýyorlar, seçim zamaný sandýða giderken önlerine 6-7 kiþilik bir grup düþüyor. Ellerindeki meþrubat kutularýný duvarýn üstüne býrakýnca bir Alman gelip bunlarý uyarmýþ sonra da söylene söylene gitmiþ. Sandýk sýrasýnda içeriye girerken bir Türk ailenin önüne geçmeye de çalýþýnca vatandaþ bunlara tepki göstermiþ. Grup hiç tepki vermeyince araya sandýk görevlileri girmiþ, ancak 2 dakika boyunca kimse kimseyle iletiþim kuramamýþ. Sebebi basit, adam muhtemelen arap(konuþtuðu dili arapçaya benzetmiþler), ve yine büyük olasýlýkla 3 karýsý var. Vatandaþlýða hak kazanmýþ ama Türkçe dahi bilmiyor, o kadar bilmiyor ki sandýktaki görevlinin söylediklerini bile anlamamýþ. Türkçe bilmediði gibi gittiði ülkenin dili Almanca'yý da bilmiyor. Anne ördek misali peþinden ayrýlmayan 3 kadýnýn da eþleri olduðunu düþünmüþler. Bu tip olaylarýn da çok arttýðýný söylüyorlar. Daha neler duydum anlatsam Kaf Daðý'na yol olur da neyse.

O yüzden Türkler lafý geçince bir yerde, ister istemez kendime "hangi" Türkler diye sormadan edemez oldum.

ChuckBartowsKi
29-04-2024, 15:47
Bunun küçük görmekle alakasý yok. ben de 5 senedir moskova da yaþýyorum ve 100 lerce Türk arkadaþým var ve hepsi gerçekten çok düzgün insanlar. bu insanlar sayesinde çevremizdeki ruslar biz Türkler için çok iyi konuþuyor çünkü bizi tanýyor. Ancak rusça anlarsan veya alt yazýlý izlersen youtube sokak röportajlarýnda da görebilirsin, Türk diyince özellikle rus kýzlarý sürekli kötülüyor bizi. Koskoca rusya da en çok taciz vakasý maalesef Türk pasaportu sahiplerinde, buraya turistik veya çalýþmaya gelen cahil kesimden kaynaklanýyor. (uçak krizinden önce daha kötüymüþ þimdi azaldý diyor eskiler)

Çünkü biz 100lerce düzgün yönetici/mühendis v.b Türkler ne kadar iyi örnek olsak da, 1 tane karaktersiz günde 1000 farklý rus kýza insta v.b üzerinden taciz mesajý atabiliyor, bar kafe v.b gittiðinde askýntýlýk yapabiliyorlar. Yani 1 kötü Türk binlerce iyi Türk ün adýný kötüye çýkarmaya yetiyor. Türkiye de bu tarz konularýn ciddi yaptýrýmý olmadýðýndan adamlar böyle karaktersiz yetiþiyor ve maalesef parayý bulduklarýnda veya iþ için yurtdýþýna çýkabildiklerinde adýmýzý lekeliyorlar.

Rus dilinde Türkleri Azerileri hatta Ermenileri ortak görüp küçümseyen bir deyim bile var biliyorum bu ayrý bir þey. Fakat Rusya'ya gidin bugün 1000 kiþilik bir anket yapýn örnek veriyorum Bir Türk bir Roman bir Bulgar hangisi ile ev arkadaþý olmak istersiniz diye anket sonucu üstteki mesajýn cevabý olur. :)

Evet kendimizi asla övmüyorum hiçbir ülkeyi veya vatandaþýný da küçümsemiyorum.

Sadece Türkiye geyiklerde dönen kadar küçük bir ülke deðil bizlerde o geyiklerin konusunda geçen insanlar deðiliz önce kendi farkýndalýðýmýzý koymalýyýz ki dýþarýya yansýyabilsin bunu anlatmak istedim.

Teþekkürler.

atmv8
29-04-2024, 17:15
Merhaba,

Konuyla baðlantýlý olarak bir soru sorayým yeni konu açmak yerine.

Dijital göçmenlik diye bir vize çeþidi var avrupada birden çok ülkede. Gidilen ülkeden dýþarýya dijital alanda hizmet satýp vergisini ödemek koþuluyla oturum izni veriliyor. Bir þirkete fatura kesip ödemeyi gidilen ülke bankasýna alýp alýnan paradan da bu ülkede vergi verme koþulu.

Benim merak ettiðim konu ise, ben Türkiye'de bir þirket açýp Portekize gitsem, Portekiz'den kendime fatura göndersem ve ödemesini yapsam Türkiye'den acaba Türkiye'de ne gibi vergi yüküne giriyorum bilen var mýdýr? Yurtdýþý hizmet ithalatý fazla vergi yükü olan ve gelirimi çok düþürecek bir yükümlülük müdür?

Teþekkürler

GokhanRS
03-05-2024, 14:30
Merhaba,

Konuyla baðlantýlý olarak bir soru sorayým yeni konu açmak yerine.

Dijital göçmenlik diye bir vize çeþidi var avrupada birden çok ülkede. Gidilen ülkeden dýþarýya dijital alanda hizmet satýp vergisini ödemek koþuluyla oturum izni veriliyor. Bir þirkete fatura kesip ödemeyi gidilen ülke bankasýna alýp alýnan paradan da bu ülkede vergi verme koþulu.

Benim merak ettiðim konu ise, ben Türkiye'de bir þirket açýp Portekize gitsem, Portekiz'den kendime fatura göndersem ve ödemesini yapsam Türkiye'den acaba Türkiye'de ne gibi vergi yüküne giriyorum bilen var mýdýr? Yurtdýþý hizmet ithalatý fazla vergi yükü olan ve gelirimi çok düþürecek bir yükümlülük müdür?

Teþekkürler

ithalat gümrük mevzuatlarý geçerli olur. ürüne göre deðiþen oranlarda gümrük ve kdv ödersin. yazýlým satýyorsan ürün dijitalse fiziki bir giriþ yoksa sadece kdv bildirimi yapar onu ödersin diye biliyorum. ben ülkeden çýktýðýmdan beri deðiþen biþi yoksa böyle yapýyorduk biz.

Örneðin proje çizdiriyoruz diyelim, maille gelen projenin proformasýný muhasebeci vergisini ödeyip resmileþtiriyordu. gümrük vergisinden muaf ama kdv den muaf deðilsin. tabi rakamlar çoðalýnca incelemeye giriyorsun kara para aklayýp aklamadýðýna dair. :) yani ispatla aldýðýn yazýlýmý veya projeyi diyebilirler.

atmv8
03-05-2024, 15:11
ithalat gümrük mevzuatlarý geçerli olur. ürüne göre deðiþen oranlarda gümrük ve kdv ödersin. yazýlým satýyorsan ürün dijitalse fiziki bir giriþ yoksa sadece kdv bildirimi yapar onu ödersin diye biliyorum. ben ülkeden çýktýðýmdan beri deðiþen biþi yoksa böyle yapýyorduk biz.

Örneðin proje çizdiriyoruz diyelim, maille gelen projenin proformasýný muhasebeci vergisini ödeyip resmileþtiriyordu. gümrük vergisinden muaf ama kdv den muaf deðilsin. tabi rakamlar çoðalýnca incelemeye giriyorsun kara para aklayýp aklamadýðýna dair. :) yani ispatla aldýðýn yazýlýmý veya projeyi diyebilirler.

Yazýlým satýyorum gibi olacak. Büyük meblaðlar olmadýðý için sorun olmaz o zaman :) Yazýlým sorarlarsa da o da kolay bir þekilde hallolur diye düþünüyorum. Çok teþekkür ederim, denenebilir bir yol o zaman.

Sýra geldi Portekiz'de bir avukat bulup bu iþlere giriþmeye.

Omak
03-05-2024, 19:46
Yazýlým satýyorum gibi olacak. Büyük meblaðlar olmadýðý için sorun olmaz o zaman :) Yazýlým sorarlarsa da o da kolay bir þekilde hallolur diye düþünüyorum. Çok teþekkür ederim, denenebilir bir yol o zaman.

Sýra geldi Portekiz'de bir avukat bulup bu iþlere giriþmeye.

Peki neden portekiz?

atmv8
03-05-2024, 19:58
Peki neden portekiz?

Lizbon'u gezip beðenmiþtik ailecek. Uzaktan çalýþtýðým için konum baðýmsýz olarak da düþünüyorum, yurtdýþý yaþama denemelerimize oradan baþlarýz diye düþündük. Sonrasýnda memnun kalmazsak yine dijital göçebe olarak Ýspanya, belki Estonya göçme düþüncemiz de var.

Evrenoz
05-05-2024, 09:36
Aðustos'ta Rotterdam'a taþýnýyorum. Ayda 1 veya 1,5 ayda bir TR'ye gelicem.

yurtdýþýndan herhangi bir ihtiyacý olanlarla, TR'de fahiþ fiyata olup da yurtdýþýnda uygun fiyatta olan þeyleri almak isteyenlerle ayrýca konuþulur :)

mpekin
25-05-2024, 20:49
Merhabalar tecrübelerinizi bizzat görüþmek isterim bende yerleþmek istiyorum fakat açýkcasý korkutuyor numaramý yazýyorum whatsapptan yazarsanýz sevinirim 533.057.65.65

mpekin
25-05-2024, 21:17
Arkadaslar siteye uzun zamandir giremedim yogunlugumdan 8 ay oldu yerleseli ufak tefek aksilikler olsa da cok cok mutluyuz cocugum ingilizce ve az arapca konusuyor ve cok mutlu ilk 4 ay zor oldu ama sukur %90 duzenimi ve islerimi oturtdurdum acikcasi anlatilan kadar zor planlanan kadar kolay olmadi ama simdilik erken olsa da iyiki boyle bir karar vermisiz iyiki bu riski almisim. Dusunen arkadaslar olursa her konuda yardima hazirim Turk arkadaslarin %90 malesef hersey cikar uzerine kurulu burada. Ve para icin bile bile yanlisa surukluyorlar insanlari.

Merhabalar tecrübelerinizi bizzat görüþmek isterim bende yerleþmek istiyorum fakat açýkcasý korkutuyor numaramý yazýyorum whatsapptan yazarsanýz sevinirim 533.057.65.65

turboman
25-05-2024, 21:57
Numaraný özel mesaj atarak ulaþ bence ulu orta paylaþma internet ortamýnda baþýn aðrýr sonra :)

207_TR
26-05-2024, 09:49
Arkadaþlar selam

Hollanda diline hakim, Hollanda da yaþayan - yaþayabilecek yada Bandýrma da yaþabilecek bir personel arayan tanýdýðým firma var. Varsa çevrenizde bana iletin lütfen.