PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sifir arac fiyatlari ile ilgili soru

Yarbay
06-12-2023, 09:16
Merhaba arkadaşlar,

2021 kasımdan bu yana yeni kasa Honda Civic Executive plus 182lik 43 ile 45500 dolar arası gezerken covide ve stoklarda bulunmayışına rağmen çok yakın fiyatlarken araç birden 2023 şubat ayında 56bin dolar, mayıstan sonra ise 60bin dolar civarına çıkıyor daha yeni 1 aydır var olan indirimlerle 52500 dolara daha yeni düştü.

2021 den bu yanada yine Golf 1.5 etsi Style paket 45bin ile 47bin dolar arası gezerken oda an itibariyle 60bin dolar civarına satılıyor

şimdi bu iki aracında matrahları gereği anladığım kadarıyla ötv oranlarında bir değişiklik yok (yanlışsam düzeltin %80di ve halende öyle) ,kdv oranlarında ise sadece %18den %20ye %2lik artış söz konusu oda ancak 1bin dolar total fiyatı etkiliyor.

bu %30 yakın artışın kaynağı nedir kaçırdığım bir nokta olabilirmi?

pirasa
06-12-2023, 10:01
dolar enflasyonu

Yarbay
06-12-2023, 10:11
dolar enflasyonu

maalesef buda değil hocam bunada baktım 2021,2022 fiyatlarına 2023'de Honda Civicte vergiler dahil edildiğinde bile Civic'teki artış topu topu 600-700 dolar oda vergiler dahil arabanın baz fiyatındaki artış bundan bile düşük özetle:

Access Denied (https://www.motortrend.com/news/2023-honda-civic-price-msrp-changes/)

ben 2022 Temmuz sonu Honda Civic Executive plus 182lik aracı 22276bin dolar vergiler öncesi almışım buna 600 dolar ekleseniz 22876 dolar yapar, %80 ötv + %20 kdv ile total fiyatın 49400 dolar olması gerekirdi o halde neden aylardır 60bin dolara yakın satıldı, neden halen 52500 dolar? (hayır madem dolar enflasyonu sebebiyle 60bin dolara satmak zorundaydınız aylardır şu an nasıl 52500 dolara veriyorsunuz araç başı 7500 dolar zararmı ediyorlar? )

Ormanci
06-12-2023, 10:19
Kur artar, yenisini yerine koyabileyim mantığı gibi o daha ziyade. Önünü kimse adam gibi göremediği için öyle yaptılar. Şimdi araba yağıyor, indirim yapıyorlar. 100-150 bin TL indirimler geliyor. Demek ki zarar etmiyorlar :)
Daha önce de yazmıştım, kara borsa piyasası bitti, zaten seçim sonrası büyük durgunluk bekleniyor, talep enflasyonunu da ortamı durdurarak dizginlemeye çalışıyorlar/çalışacaklar. "Yok" çeken otomotivcileri asıl o zaman sahalarda göreceğiz.

ardicli2000
06-12-2023, 10:45
Gerçekten sıfır araç fiyatlarında düşüş olacağını düşünüyor musunuz?

Olursa ne bazda olur?

İkinci ele yansıması nasıl olur?

Sıfır satılmayınca ikinci ele rağbet artar mı?

Yarbay
06-12-2023, 11:02

Olursa ne bazda olur?

neden olmayacağını düşünüyorsunuzki hali hazırda adamlar 185bin tl indirim yapmış durumda 1.7milyonlul araçta (%12) ve dahada aşağısına zaten veriyorlar sıkıştırırsanız eminim ellerinde 2023ler kalında 2024 başında dahada düşüğe verecekler.

sıfır aracı stok olan teslim edilebilirken,bolca indirim söz konusuyken ikinci ele rağbet neden artsın be hocam aksine düşer özelliklede krediler böyleyken.

Sefa_vts
06-12-2023, 11:20
Bence arkadaşın bahsettiği dolar enflasyonu sizin anlattığınız değil. 2021 Kasım ayında 100 Dolara alabildiğiniz bir ürünü 2022 Kasımda 103,7 Dolara almanız.

2022 yılında 103,7 Dolara aldığınız ürünü 2023 Kasım ayında 107,33'e almanız. (3,5% Dolar enflasyonu olarak düşünebilirsiniz)

Bu bağlamda hiç bir şeye zam gelmese ( Ki Otomotiv sektörü hammaddeleri üretim enerji artışlarını hiç hesaplamadan ilerliyorsunuz bu doğru değil.) 45.000 $ olan Civic doğrudan 48.294 $ olması gerekiyor.

Yukarıda azıcık bahsi geçen Hammadde ve Enerji maliyetleri otomotiv ürünleri üretimini vurduğu için, fiyatlar Dolar/Euro'dan daha fazla arttı, bu anlamda da fiyat artışı gerçekleşti ortalamada 8-10%. (Avrupa ve bölgesinde üretilen araçlar için, Çin değil)

Yani fiyatların 52-53.000 $ Bandında olması normal, Aşağısını bilemem, o zaman 45.000 $'a satılırken olan marjı da bilmek gerekir.

arda35
06-12-2023, 11:43
Burada sorulan Civic-Golf farkıysa sebebi gayet açık: Talep.

Honda eli kuvvetliyken millete zorla apaçi aksesuarı iteliyordu (uçak sis bilmem ne). Şimdi öyle bir şansları yok. Her marka elindeki stoğa göre hareket ediyor olsa gerek. Seat'ta güzel indirim yaptılar. İlerleyen dönemde Vw ve Audi'de de fırsat araçları denk gelebilir.

Yarbay
06-12-2023, 11:56
Bence arkadaşın bahsettiği dolar enflasyonu sizin anlattığınız değil. 2021 Kasım ayında 100 Dolara alabildiğiniz bir ürünü 2022 Kasımda 103,7 Dolara almanız.

2022 yılında 103,7 Dolara aldığınız ürünü 2023 Kasım ayında 107,33'e almanız. (3,5% Dolar enflasyonu olarak düşünebilirsiniz)

Bu bağlamda hiç bir şeye zam gelmese ( Ki Otomotiv sektörü hammaddeleri üretim enerji artışlarını hiç hesaplamadan ilerliyorsunuz bu doğru değil.) 45.000 $ olan Civic doğrudan 48.294 $ olması gerekiyor.

Yukarıda azıcık bahsi geçen Hammadde ve Enerji maliyetleri otomotiv ürünleri üretimini vurduğu için, fiyatlar Dolar/Euro'dan daha fazla arttı, bu anlamda da fiyat artışı gerçekleşti ortalamada 8-10%. (Avrupa ve bölgesinde üretilen araçlar için, Çin değil)

Yani fiyatların 52-53.000 $ Bandında olması normal, Aşağısını bilemem, o zaman 45.000 $'a satılırken olan marjı da bilmek gerekir.

genel anlamda bakış açınız doğru olsada bu sektörde doğru olmayabilir (kuvvetle muhtemel değilde)

1) covid sırasında en büyük artış uzak doğu ve özelliklede Çin'den gelen eşyaların uçuk kaçık nakliye artışları sebebiyleydi, 2000-2500usdlerden 8-9000 dolarlara çıkmıştı konteynır fiyatları ama şu anda çok ciddi şekilde uygun yeniden, yani 2021-2022deki uzak doğu'dan gelen eşyaların çoğunda değil artış düşüş söz konusu en azından nakliye kaynaklı

2) 2021-2022 sırasında Çin kendini kapamıştı bu sorunda kalktı

3) 2021-2022 ve öncesinde Çin kendi pazarında zaten çok iyiydi şu anda tam tersi trend var iç pazarı çok durgun ve çokça üretici değil artış indirim yapıyor, buna uzakdoğudaki komşu ülkeleride dahil edebilirsiniz çünkü çoğu zaten Çin'e hizmet ediyordu.

4) sac,demir,petrol gibi hammaddelerde dehşet verici düşüşler var bizim tonunu 2000dolara aldığımız sac şu anda 890 usd

kaldıki bu bahsi geçen Dolar enflasyonu adı üzerinde dolar üzerinde enflasyon demek verdiğiniz örnek Civic için geçerli olsaydı ABD pazarında artışta bizimle paralel olmalıydı hatta Kanada üretimi olduğu için (bizim araçlar Tayland) bizden bile yüksek olmalıydı fakat sadece 600usd artış söz konusu 2023de zaten link paylaşmıştım birdaha paylaşıyorum:

Access Denied (https://www.motortrend.com/news/2023-honda-civic-price-msrp-changes/)

şöyle düşünün dolar enflasyonu sebebiyle bu araç 60bine çıktı ise şu anda pat diye nasıl 7500 usd indirim yapabildiler 2 ayda krediler zorlaştırılınca? araç başı 7500 usd zararmı ediyorlar?

Ormanci
06-12-2023, 11:59

Olursa ne bazda olur?

Kurda manyak oynaklıklar olmazsa, şimdiden bile 100-150 bin TL indirimleri görüyoruz zaten.
Seçime kadar "idare edip" sonrasında daha da durgunlaşacak ve her sektörü etkileyecek bir durgunluk bekleniyor, çünkü ekonomiyi ve enflasyonu böyle soğutmayı planlıyorlar.

Zaten bu zamana kadar bayilerin oynadığı "yok" oyunu ve karaborsa işi de otomobilin bu şekil kısa vadeli yatırım ve kâr etme aracı olarak görülmesi işi, Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan'ın gelmesi ve politikaların değişimi ile birlikte anında bitti. Bayiler bi anda araba çıkarmaya başladılar. Çünkü herkes sinyali aldı, "haaa demek ki devam etmeyecek bu iş böyle" denildi.

KKM muhabbeti de böyle oldu, biraz algı, biraz da açıklamalarla bunu devam ettirmek istemediklerini belirttiler ve çıkışlar hızlandı.

İkinci elde de benzer şekilde fiyatlar az da olsa geriye çekildi mesela.

Sıfır satılmayınca ikinci ele rağbet artabilir o ayrı konu ama, asıl olarak bu "yok" çekmek, elden rüşvet alan satış temsilcileri vs gibi mevzular yerini daha önceki yıllarda olduğu gibi derin pazarlıklara, bayileri falan birbirine kırdırmaya bırakabilir :)

2023 Temmuz-Ağustos ayı otomobil satışında tüm zamanların rekorunu kırdı, düşünün... "Araba yok" çekilen dönemde... Dövizin uçtuğu, ekonomik ortamın saçmaladığı dönemde... Otomotivciler ellerini ovuşturuyordu.

Şimdi asıl dert, bu ortamdan sonra çok fena bi duraklama dönemine girecekleri...
Yakında başlayacaklar, matrah güncelleyelim, ÖTV'yi indirelim, bilmemne yapalım diye. Ama devletin yanaşmayacağı çok açık. Para lazım :)

Bu sefer tek bir yöntem kalıyor, finansmana ulaşımı kolaylaştırmak. Kredileri açın, limitlemeleri kaldırın diyecekler. Çünkü elinde biraz birikimi, eski arabası falan olmayan, çat diye çıkarıp 800-900 bin TL'ye araba alamıyor. Mecburen elindekini satıp "üzerine ekleme" yöntemiyle alabiliyor.

Belirli sınıflar, belirli fiyatların üzerindeki araçları zaten saymıyorum, S serisi alacak olan zaten gidip alıyor. Onları sınıflama dışı tutabilirsiniz.

Şu İsrail muhabbetleri falan bize sıçramazsa, bu sırada çeşitli bahanelerle çıkarmaya uğraştıkları 3.dünya savaşı falan çıkmazsa bu şekilde devam edeceğiz gibi. Özellikle de seçimden sonra daha da burulacak ortamda sıfır satıcıları baya zorlanabilir.

babayimben
06-12-2023, 12:27
Genel seçim sonrası oluşacak döviz artışına yetişmek için arttı araç fiyatları
Fiyatlar artmayıp döviz ufak ufak yükseldikçe eski bandına oturacaktır

Mutu
06-12-2023, 14:49
Esnaflar gibi markalar da kur ve enflasyondan bağımsız mal az geliyor ayağına ayarından çok zam yaptılar. Onların indirimlerini yükselen kura rağmen uyguluyorlar biz de indirim yaptılar diye seviniyoruz.

HaKo
06-12-2023, 14:54
sayfa sayfa yazmaya gerek yok evet dolar enflasyonu illaki tetikledi fiyatları ama onun dışında tamamen o süreçte arz-talep dengesizliğini fırsat bilip bir güzel öptüler bizi. şimdi de öptüklerinin diyetini ödemeye başladılar bir tane araç satılmıyor. bu işler böyledir.

Sti_Ozan
06-12-2023, 15:42
Kurda manyak oynaklıklar olmazsa, şimdiden bile 100-150 bin TL indirimleri görüyoruz zaten.
Seçime kadar "idare edip" sonrasında daha da durgunlaşacak ve her sektörü etkileyecek bir durgunluk bekleniyor, çünkü ekonomiyi ve enflasyonu böyle soğutmayı planlıyorlar.

Zaten bu zamana kadar bayilerin oynadığı "yok" oyunu ve karaborsa işi de otomobilin bu şekil kısa vadeli yatırım ve kâr etme aracı olarak görülmesi işi, Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan'ın gelmesi ve politikaların değişimi ile birlikte anında bitti. Bayiler bi anda araba çıkarmaya başladılar. Çünkü herkes sinyali aldı, "haaa demek ki devam etmeyecek bu iş böyle" denildi.

KKM muhabbeti de böyle oldu, biraz algı, biraz da açıklamalarla bunu devam ettirmek istemediklerini belirttiler ve çıkışlar hızlandı.

İkinci elde de benzer şekilde fiyatlar az da olsa geriye çekildi mesela.

Sıfır satılmayınca ikinci ele rağbet artabilir o ayrı konu ama, asıl olarak bu "yok" çekmek, elden rüşvet alan satış temsilcileri vs gibi mevzular yerini daha önceki yıllarda olduğu gibi derin pazarlıklara, bayileri falan birbirine kırdırmaya bırakabilir :)

2023 Temmuz-Ağustos ayı otomobil satışında tüm zamanların rekorunu kırdı, düşünün... "Araba yok" çekilen dönemde... Dövizin uçtuğu, ekonomik ortamın saçmaladığı dönemde... Otomotivciler ellerini ovuşturuyordu.

Şimdi asıl dert, bu ortamdan sonra çok fena bi duraklama dönemine girecekleri...
Yakında başlayacaklar, matrah güncelleyelim, ÖTV'yi indirelim, bilmemne yapalım diye. Ama devletin yanaşmayacağı çok açık. Para lazım :)

Bu sefer tek bir yöntem kalıyor, finansmana ulaşımı kolaylaştırmak. Kredileri açın, limitlemeleri kaldırın diyecekler. Çünkü elinde biraz birikimi, eski arabası falan olmayan, çat diye çıkarıp 800-900 bin TL'ye araba alamıyor. Mecburen elindekini satıp "üzerine ekleme" yöntemiyle alabiliyor.

Belirli sınıflar, belirli fiyatların üzerindeki araçları zaten saymıyorum, S serisi alacak olan zaten gidip alıyor. Onları sınıflama dışı tutabilirsiniz.

Şu İsrail muhabbetleri falan bize sıçramazsa, bu sırada çeşitli bahanelerle çıkarmaya uğraştıkları 3.dünya savaşı falan çıkmazsa bu şekilde devam edeceğiz gibi. Özellikle de seçimden sonra daha da burulacak ortamda sıfır satıcıları baya zorlanabilir.

Bu aralar arabayı değiştirme planımız vardı, söylediğin senaryonun da çıkma ihtimali yüksek abi önümüzdeki nisan,mayıs ayına kadar beklemek daha iyi olacak sanırım. Özellikle krediler şu anda çok uçuk, arabalar arası makaslar da inanılmaz açık. Bugün arabamdan iyisini almak istiyorum dediğinde minimum 400-500 üstüne eklemen gerekiyor ki araba değiştirdiğine değecek bir şey almış ol. Bunu orta sınıf arabalar için söylüyorum tabii ki. Octaviadan A4 e vs geçmek istediğimizde 1 Octavia parası daha gerekiyor...

Yarbay
06-12-2023, 15:48
Bu aralar arabayı değiştirme planımız vardı, söylediğin senaryonun da çıkma ihtimali yüksek abi önümüzdeki nisan,mayıs ayına kadar beklemek daha iyi olacak sanırım. Özellikle krediler şu anda çok uçuk, arabalar arası makaslar da inanılmaz açık. Bugün arabamdan iyisini almak istiyorum dediğinde minimum 400-500 üstüne eklemen gerekiyor ki araba değiştirdiğine değecek bir şey almış ol. Bunu orta sınıf arabalar için söylüyorum tabii ki. Octaviadan A4 e vs geçmek istediğimizde 1 Octavia parası daha gerekiyor...

bu konu burada yazılı kalsın bakın görün şurda 2 ay bile kalmamış şubat başı bunlar ellerindeki Civic executive plusları 49400 ve kuvvetle muhtemel dahada düşüğüne satacaklar derim ben.
ayıp abi adamlar aylardır bizi 200-300bin tl öpmüş oda topu topu 1400lük araçta ki o 1400de bile karları var düşünün..

Sti_Ozan
06-12-2023, 16:24
bu konu burada yazılı kalsın bakın görün şurda 2 ay bile kalmamış şubat başı bunlar ellerindeki Civic executive plusları 49400 ve kuvvetle muhtemel dahada düşüğüne satacaklar derim ben.
ayıp abi adamlar aylardır bizi 200-300bin tl öpmüş oda topu topu 1400lük araçta ki o 1400de bile karları var düşünün..

Abi inşallah düşer, ben her zaman söylüyorum benim arabamın fiyatı düşsün 100 Bin TL olsun ki bende bir sonraki aracımı 130-140 Bin TL ye rahatça alabileyim. Eskiden milyonun adı vardı şimdi esamesi okunmuyor.

Ormanci
07-12-2023, 08:47

Aynen, bizde de durum öyle, değiştirmek istiyoruz ama kredi kullanmam lazım, kredi şartları da uymuyor, 1 seneye %0 faiz var, 2 seneye 1,99 falan var ama 200-300 bin TL için veriyor sadece, yetmiyor, aylık taksiti de 30 bin TL oluyor. Aylık öyle bi para verirsem ev kredisine girerim zaten :D

Söylediğim senaryonun boktan kısmı da o aslında, yani finansmana erişimi açsalar, limitleri kaldırsalar da şu an 1-2 seneye verdikleri şartlarla falan 3-4-5 seneye kredi vermeleri gerekiyor ama o da çok zor. Mevcut faizlerle de kredi alınmaz, süper saçma rakamlar çıkıyor. Bakalım ne olacak. Merakla bekliyoruz.

ardicli2000
07-12-2023, 11:24
neden olmayacağını düşünüyorsunuz ki hali hazırda adamlar 185bin tl indirim yapmış durumda 1.7milyonlul araçta (%12) ve daha da aşağısına zaten veriyorlar sıkıştırırsanız eminim ellerinde 2023ler kalında 2024 başında daha da düşüğe verecekler.

sıfır aracı stok olan teslim edilebilirken, bolca indirim söz konusuyken ikinci ele rağbet neden artsın be hocam aksine düşer özelliklede krediler böyleyken.

Hocam elimdeki araç 2.elde taş çatlasa 650-700 ediyor. Arzu ettiğim araçlara bakıyorum (2. el) 900-1100 arası. Şimdi bana 300-400 arası para lazım.

Öteki yandan bu araçların sıfırlarına bakıyorum 1500-2000 arası. Bu durumda da 800-1300 arası para lazım.

Sıfırı için pek de kaynağım yok. Kredi desen o kadar vermiyorlar. Hadi verdiler diyelim ben ödeyemem. 1500 olan araç 1200-1300 e düşmeli ki beni cezbetsin. Bu kadar düşer mi bu enflasyonist ortamda bilemiyorum. Yapılan indirimlerin de dağlara taşlara çıkmış kar paylarının normale dönmesine bağlıyorum o kadar.

Dövizin arttığı, döviz enflasyonunun olduğu bir ortamda ülkemizde sıfır araba fiyatları ne kadar düşer emin değilim.

Fiyatların arzulanan oranda inmemesi ve kredilerin kısıtlı olması durumunda sıfır araç alamayan vatandaşın tek çalacağı kapı 2. el piyasası oluyor. O nedenle buradan da bir gol yer miyiz diye düşünmüyor değilim.

Yarbay
07-12-2023, 11:52
Hocam elimdeki araç 2.elde taş çatlasa 650-700 ediyor. Arzu ettiğim araçlara bakıyorum (2. el) 900-1100 arası. Şimdi bana 300-400 arası para lazım.

Öteki yandan bu araçların sıfırlarına bakıyorum 1500-2000 arası. Bu durumda da 800-1300 arası para lazım.

Sıfırı için pek de kaynağım yok. Kredi desen o kadar vermiyorlar. Hadi verdiler diyelim ben ödeyemem. 1500 olan araç 1200-1300 e düşmeli ki beni cezbetsin. Bu kadar düşer mi bu enflasyonist ortamda bilemiyorum. Yapılan indirimlerin de dağlara taşlara çıkmış kar paylarının normale dönmesine bağlıyorum o kadar.

Dövizin arttığı, döviz enflasyonunun olduğu bir ortamda ülkemizde sıfır araba fiyatları ne kadar düşer emin değilim.

Fiyatların arzulanan oranda inmemesi ve kredilerin kısıtlı olması durumunda sıfır araç alamayan vatandaşın tek çalacağı kapı 2. el piyasası oluyor. O nedenle buradan da bir gol yer miyiz diye düşünmüyor değilim.

sizde zaten tespiti yapmışsınız hocam benim söylemeye çalıştığım şey sizinde bahsetiğiniz gibi ''dağlara taşlara çıkan kar payları'' bunlar normale dönecek diye düşünüyorum eee haliyle bunun normale dönmesi (ki çoktan dönmeye zaten başladı çokça marka %10-15 indirim yaptı bile 1-2 aydır) fiyatın düşmesi demek zaten.

2el için şahsi fikrim fiyatlar kesinlikle artmaz aksine sıfır araçlarla paralel şekilde o pazarda düşer ki zaten baktığım 2 model araçtada oda görünüyor eylül ayında talep edilen 2el rakamlarının %10 aşağısına çokca araç var anladığım kadarıyla yüzüne bakan yok 2-3 aydır aynı araçlar %10 düşüşe rağmen halen ilanda.

şu an piyasa TAKAS piyasasına döndü, aracını satamayan, araç bakınıp kredi bulamayan 100-200 fazlasına cebinde olan nakitiyle aracını upgrade yapma peşinde,
ilanda olan aracım var 30 mesajın en az 25i takas düşünürmüsün hocamla başlıyor araçların tamamıda benimkinin altı model

Ormanci
07-12-2023, 19:34
Az önce arkadaşım paylaşmış, motosiklette de durum aynıymış demek...

Ne oldu demiş 5 ay önce kaporasını alıp, eşe dosta teslim ettiğiniz, üzerine bi de hala para istediğiniz motora şimdi %0 faiz avantajlı kredi ile, yeter ki alın mı diyorsunuz, devran döner demiştim diyor...

Baya güzel ya.

Piyasanın durumundan, şartlardan ziyade, bu tip satıcıların bu hale gelmesi işin daha eğlenceli kısmı, hadi biz alamıyoruz, zorlanıyor ediyoruz da..
Reyize bazen kızarken haksız da değil diyorum, fırsatçılık da bi yere kadar. İnsanlara çakma seramikleri, üzerine 2 fıslattıkları boya korumaları, dandik 500 TL'lik paspasları aracın liste fiyatının 30 bin 50 bin TL üzerine "mecbur alacaksın" diye kilitledikleri, fatura vermedikleri günleri unutmadık.

O yüzden alamasak bile baya eğleneceğiz diyorum. Çekirdeği alıp ağlamalarını izleyeceğim.

arda35
08-12-2023, 11:21
Avrupa'da ve hatta savaş zamanı Rusya'da bile araç bulunabiliyorken çip sıkıntısı yalanını sürdürmelerini de unutmadık. Fiyatlar yükselince birden araç bulunur hale gelmişti. (Açıktan para ödemeyi kabul edenlere tabii).

Ormanci
08-12-2023, 12:09
Avrupa'da ve hatta savaş zamanı Rusya'da bile araç bulunabiliyorken çip sıkıntısı yalanını sürdürmelerini de unutmadık. Fiyatlar yükselince birden araç bulunur hale gelmişti. (Açıktan para ödemeyi kabul edenlere tabii).

Ya sektör derneklerinden birinin başkanı idi yanılmıyorsam, ODD olabilir, "galeriye sıfır araç satışımız söz konusu değil" diye bi beyanat vermişti.

Aynı tarihlerde Donanımhaber'de galerilerin fotoğraflarını çekip ana bayileri ifşa ediyorlardı, çünkü bayiler yok çekiyordu, galeriler liste fiyatı üzerinde "istediğiniz renk donanım bende var gel" diyordu.

Fıkra bu kadar... :)

individual
08-12-2023, 15:16

bizde araç yok chip krizi var sıraya yazalım 1 sene sonra teslim alırsınız dedikleri uydurma lafların tavan olduğu zamanlarda youtube'de hollanda'da yaşayan bir türk bir kaç otomobil bayisini geziyordu.bize yok dedikleri kriz var dedikleri arabaların hepsi adetli ve renk renk stok'da varmış ve işin ilginç yanı chip krizi falan yokmuş :)

onun için o zamanlar bir bahane lazımdı uydurma onu kullandılar.

başka yerdede yazmıştım 1 ay önce servise gittim aracı teslim ettim sonra dur bi içeri girip bakayım ne var dedim kapıda karşılandım hemen nasıl yardımcı olalım hangi araçla ilgilenirsiniz dediler.bu olaydan 6 ay önce uyradığımda yüzümüze bakmıyorlardı içeri girdik çıktık bi allahın kulu kim girdi ne yaptı bu adam demedi.

2 hafta önce'de kia girdim sportage baktık 3-4 donanım hazır ve 3-4 farklı renk seçenekleri ile hemen teslim ve indirim yapmışlar üstünede konuşuruz kesin alıcı iseniz dediler :)

Ormanci
11-12-2023, 08:04
bizde araç yok chip krizi var sıraya yazalım 1 sene sonra teslim alırsınız dedikleri uydurma lafların tavan olduğu zamanlarda youtube'de hollanda'da yaşayan bir türk bir kaç otomobil bayisini geziyordu.bize yok dedikleri kriz var dedikleri arabaların hepsi adetli ve renk renk stok'da varmış ve işin ilginç yanı chip krizi falan yokmuş :)

onun için o zamanlar bir bahane lazımdı uydurma onu kullandılar.

başka yerdede yazmıştım 1 ay önce servise gittim aracı teslim ettim sonra dur bi içeri girip bakayım ne var dedim kapıda karşılandım hemen nasıl yardımcı olalım hangi araçla ilgilenirsiniz dediler.bu olaydan 6 ay önce uyradığımda yüzümüze bakmıyorlardı içeri girdik çıktık bi allahın kulu kim girdi ne yaptı bu adam demedi.

2 hafta önce'de kia girdim sportage baktık 3-4 donanım hazır ve 3-4 farklı renk seçenekleri ile hemen teslim ve indirim yapmışlar üstünede konuşuruz kesin alıcı iseniz dediler :)

Tabi canım ne çip krizi ya...
İspanya'da da arkadaş vardı Bilbao yakınlarında bir de adam, gelin buraya her marka model arabayı bulayım size diyordu. Hani Bilbao öyle çok merkezi veya büyük falan değildir yani bilen bilir...

Beter olsunlar.

Bir de hala "öyle bişey yok, yok efendim bilmemne" diye başka platformlarda falan bir şeyler saçmalama çabalarında olanlar oluyor. Adamlara göre rüşvet yokmuş, zorla liste fiyatı üzerine giydirilen çakma seramik, çakma film bilmemne yokmuş.

Ha bir de bunlara kızınca "e almayın kardeşim" oluyor. İyi de, zaten sektörde faaliyet gösterenlerle yaptığımız toplantılarda adamların kendisi itiraf etti, tarihin en çok otomobilini sattık bu saçma dönemde ama araçların %80'i son tüketiciye gitmedi diye. "Yatırım" amaçlı alınınca gerçek "binici" alamadı.

O yüzden beter olsunlar, yine diyorum.

Egea'ya bile 100 bin TL rüşvet istedi adamlar ya... Egea'ya... 100 bin TL... Haram zıkkım olsun.

Havalimanı saldırısı zamanı havalimanından taksiye binene dünya para isteyenle, 15 Temmuzda markette suya 100 TL diyenle ne fark kaldı?

16EC813
11-12-2023, 08:21
zamanında yedigimiz hurmalar hikayenin sonu bu :D

eminkilic61
11-12-2023, 08:23
şu an birçok marka (premium'lar dahil) %10-15-20 indirim yapıyolar. bir yandan hem bayii çalışanları hem 'otomobil gazetecileri' sürekli, 'şu an araba alın, tam zamanı geldi, yılbaşından sonra fiyatlar uçacak vs' diye reklamda yapıyorlar. bunları duydukça fiyatların uçacağına inanmıyorum ama bir yandan da alsam mı diye düşünüyorum.

şahsi düşüncem ise, seçime kadar euro ve doları baskılarlar, ötv matrah vs artırmayıp halka olumlu izlenim verirler diye düşünüyorum ki, seçimi kazanmak için bu şekilde hareket ederler.
seçimi kazansa da kaybetse de hükümet kendinde. sonra geçelim bakalım uçuşa...

pirasa
11-12-2023, 08:28
Tabi canım ne çip krizi ya...
İspanya'da da arkadaş vardı Bilbao yakınlarında bir de adam, gelin buraya her marka model arabayı bulayım size diyordu. Hani Bilbao öyle çok merkezi veya büyük falan değildir yani bilen bilir...

Beter olsunlar.

Bir de hala "öyle bişey yok, yok efendim bilmemne" diye başka platformlarda falan bir şeyler saçmalama çabalarında olanlar oluyor. Adamlara göre rüşvet yokmuş, zorla liste fiyatı üzerine giydirilen çakma seramik, çakma film bilmemne yokmuş.

Ha bir de bunlara kızınca "e almayın kardeşim" oluyor. İyi de, zaten sektörde faaliyet gösterenlerle yaptığımız toplantılarda adamların kendisi itiraf etti, tarihin en çok otomobilini sattık bu saçma dönemde ama araçların %80'i son tüketiciye gitmedi diye. "Yatırım" amaçlı alınınca gerçek "binici" alamadı.

O yüzden beter olsunlar, yine diyorum.

Egea'ya bile 100 bin TL rüşvet istedi adamlar ya... Egea'ya... 100 bin TL... Haram zıkkım olsun.

Havalimanı saldırısı zamanı havalimanından taksiye binene dünya para isteyenle, 15 Temmuzda markette suya 100 TL diyenle ne fark kaldı?

fiat o dönem neredeyse bütün araçları çalışanlarına sattı. bursadayım tofaşta çalışan tanıdıkların hepsi 2 tane egea cross aldı. 3. de sorun çıkıyormuş fakat 2 tane veriyorlar 1 sene satamıyordun sanırım sadece o şart vardı.

CND
11-12-2023, 08:39
Yaşanmışlıkların getirdiği gerginlik ile olayları yanlış yorumlamamak lazım. Global gerçekler üzerinden kendi pazarımızın dinamiklerini yok sayarak bir çıkarımda bulunmak bizleri yanıltır.

Nedir bizim pazarı ateşleyen durum ? Enflasyon... Eğer para politakanız halka parasını, para olarak koruma imkanı vermiyor ise ve sürekli x kesime y esnafa diye saçma sapan maliyetlerdeki krediler saçılıyorsa bizdeki sonucun aynısı o bahsettiğiniz güzide avrupa şehirlerinde de yaşanırdı. ( elden para kısmı hariç... o bizim ortadoğululuğumuz )

Yoksa pandeminin göbeğinde hizmet sektörü bu kadar yara almışken değer kaybetmeye mahkum bir varlık olan otomobilin bu denli talep görmesi mümkün değil. Çip krizi ? Yaşandı evet. Bizdeki bu çılgın para politikası olmasaydı hisseder miydik ? Renk donanım seçemezdik en fazla...

Konunun ana temasına dönecek olursak çok kaba bir hesap yapalım. Doğuş'un 2020 vs 2022 bilançolarından tarzanca bir varsayım üzerinden gidelim. Yapılan her 100 liralık satışa karşılık ne kadar net kar açıklandığına bakalım.

2020 her 100 liralık satışa karşılık 5,51 TL
2022 her 100 liralık satışa karşılık 16,77 TL

Vaaaay çılgın artış diye düşünmeden evvel dövize dönelim. Her iki veri için ilgili yılın haziran 15 kurundan dönüş yapalım.

2020 her 100 liralık satışa karşılık 0,72 €
2022 her 100 liralık satışa karşılık 0,93 €

Demek ki marjlar kabaca %29 - 30 kadar açılmış. Aslında içinden euro enflasyonunu da arındırmak lazım ama oraya gelene kadar bu hesap ne kadar tutarlı diye çok eleştirilebilir. Daha hassas bir hesaplama da yapılabilir fakat en anlaşılır düzeyde detaylara boğulmadan bu şekilde bakmak da bizi öldürmez :D

MURAT_HLX
11-12-2023, 08:49
selamlar;
olayı ikinci el olarak değerlendiriyorum,bir kaç zamandırda hatta ve hatta pek fazla rağbet görmeyen otomobillere (getz 1.6cool,grande olmayan 1.3 puntolar,clio 1.6 16v k4mler 2002ye kadar) bakıyorum,e tabii herkes bütçeye göre bakıyor 350-450 bandına,genel olarak kimse fiyat düşmüyor düşse bile 5 bilemedin 10,bende çok istiyorum fiyatlar düşsün eskiye yakın fiyatlarla bi şey yapalım ama sanıyorum olmayacak,bu ülkede neyin fiyatı düştü ki :) kusura bakmayın belki farklı yere çektim bu yorumumla konuyu ama içimden geçeni yazmak istedim sadece.

individual
11-12-2023, 09:18
motorsiklet'de durumlar ne acaba.ordada elden paralar sıraya girme vallah billah yok olayları bitmiştir sanırım.tv'de reklamlar dönüyor.

ChuckBartowsKi
11-12-2023, 09:55
sabaha kadar da konuşsak bir şey değişmez bayiler iyi niyetli mi? bence çok büyük kısmı hayır. galericiler iyi niyetli mi %99 u değil. ama sorun enflasyonist ortamdan kaynaklanıyor başka bir açıklaması yok. geçen sene aldığımız arabaya öğleden sonra %15 kar veriyorlardı böyle bir ortam varken ne bayi ne galerici yani bu işten geçim sağlayan ana para kaynağı olan kişilerin ortama ayak uydurmaması mümkün değil.

drago
14-12-2023, 17:41
selamlar;
olayı ikinci el olarak değerlendiriyorum,bir kaç zamandırda hatta ve hatta pek fazla rağbet görmeyen otomobillere (getz 1.6cool,grande olmayan 1.3 puntolar,clio 1.6 16v k4mler 2002ye kadar) bakıyorum,e tabii herkes bütçeye göre bakıyor 350-450 bandına,genel olarak kimse fiyat düşmüyor düşse bile 5 bilemedin 10,bende çok istiyorum fiyatlar düşsün eskiye yakın fiyatlarla bi şey yapalım ama sanıyorum olmayacak,bu ülkede neyin fiyatı düştü ki :) kusura bakmayın belki farklı yere çektim bu yorumumla konuyu ama içimden geçeni yazmak istedim sadece.

Gerçekten de şu an 4 tekeri olan ve yürüyebilen her şey 300'den başlıyor

Ha döviz cinsinden özellikle milyon+ araçlarda ciddi bir geri çekilme var ama döviz kazanmadığımız için bir ehemmiyeti kalmıyor haliyle.

AlwaysFast
15-12-2023, 08:06
Temmuz ayında kurumsal galeriye 1.150’ye sattığım aracın fiyatı şu anda 1.100’e kadar düştü ama halen satılmadı. Döviz bazında nasıl bir gerileme var siz hesap edin.

-Aydın-
15-12-2023, 08:36
Temmuz ayında kurumsal galeriye 1.150’ye sattığım aracın fiyatı şu anda 1.100’e kadar düştü ama halen satılmadı. Döviz bazında nasıl bir gerileme var siz hesap edin.

Hangi araç bu acaba ?

serkanOC
15-12-2023, 09:18
yaz başı PSA ya gittik kayınpederin engelli raporuna istinaden.. pejo beklemeyin en az 1 sene sıra gelmez dediler yüzümüze bile bakmadan.. isterseniz corsa ve C4 var.. biz düşünüp karar verene kadar onlara da zam geldi.. geçen aradılar 2008 i benzinli mi dizel mi istersiniz diyolar.. genel olarak herkesin yok çektiği dönemde de olmayanı bulup alıp-almama konusunda kararsız kalıyordum ama finalde hep bu sistemin bir parçası olmayacağım diye vazgeçiyordum.. Otv muafiyet rakamı resmi olarak açıklanmadan, yeni rakam ile ocak teslim olarak depozito karşılığı araç ayırabiliyorsunuz bilginize..
Motorlarda da rağbet olana (özellikle scooter) hala üste para istemeye devam.. biraz pahalı ve çok satılmayanları liste fiyatından alabiliyorsunuz..

eminkilic61
15-12-2023, 10:45
Motorlarda da rağbet olana (özellikle scooter) hala üste para istemeye devam.. biraz pahalı ve çok satılmayanları liste fiyatından alabiliyorsunuz..

onlara da 6 ay muhabbeti geldi, seve seve indirimle verecekler

Mutu
15-12-2023, 12:33
1 ay önce 90binlik delighta 140 istediler. olduuuu teşekkürler dedim kapattım. Allah sabır versin bizlere.

cbrracingteam
16-12-2023, 08:40
honda forza250 sahibiyim 2018 anahtarı kaybettim kart kod vs hiç bişey yok 48.000 fatura çıkardılar anahtara bende gittim motolux ceo 110 aldım harika motor 51.000 e geldi ziraat a da 12 ye farksız böldüler 4.400 ödemeli ayda ihtiyacı olan alsın bakkala bankaya gitmeye harika motor 40.000 km motor garantili honda spacy aynısı

G_TT_I
18-12-2023, 16:25
Erel vw biz hic arac satmadik, artik stok bilgiside yok aracta gelmez artik, kayit alalim arariza basladi,
Gecen vardi olan araba ana merkezden musteri icin gelmistire cevirip asla alinmayacak renk donanimsiz araba kitleme modeline donmus,

Tepretoglu reno’ya giden arkadasimada ayni sekilde otm yok gelmez, manuel bismillah paket verelim durumu olmus.
Ithal arabalar gumruk yasasi geregi ayni sene uretilip gelmesi gerekiyor marta kadar araba yok.
Bu is piyasada esnafta degil bayiide biyor,

bkaraca
18-12-2023, 18:50
İhracat ithalat dengesi ***** ...

CND
19-12-2023, 13:17
Erel vw biz hic arac satmadik, artik stok bilgiside yok aracta gelmez artik, kayit alalim arariza basladi,
Gecen vardi olan araba ana merkezden musteri icin gelmistire cevirip asla alinmayacak renk donanimsiz araba kitleme modeline donmus,

Tepretoglu reno’ya giden arkadasimada ayni sekilde otm yok gelmez, manuel bismillah paket verelim durumu olmus.
Ithal arabalar gumruk yasasi geregi ayni sene uretilip gelmesi gerekiyor marta kadar araba yok.
Bu is piyasada esnafta degil bayiide biyor,

Şubatın 1.-2. haftası özel olmayan her marka model araç yeni model yılı olarak ülkeye giriş yapmaya başlar. Yıllardır düzen bu şekilde. Elektrik / İçten yanmalı dönüşümü sebepli hat duruşları/dönüşleri modellerin bitişi gibi süreçler hariç geri kalan hikaye satıcının/markaların model yılı eskiyecek malı köpürtme çabasıdır.

Bayilerin bu tavırlarını çekeceğinize şuradaki stoklarda aradığınız araç var ise bağlayın geçin. Para ile rezil olma devri bitti. Bayiler alışmıyorsa kendi bilecekleri iş. Url sonundaki markayı silip diğer grup markalarını yazarak onlarada ulaşabilirsiniz.

https://www.dogusoto.com.tr/arac-arama?q=volkswagen

DOHC
19-12-2023, 13:50
Şubatın 1.-2. haftası özel olmayan her marka model araç yeni model yılı olarak ülkeye giriş yapmaya başlar. Yıllardır düzen bu şekilde. Elektrik / İçten yanmalı dönüşümü sebepli hat duruşları/dönüşleri modellerin bitişi gibi süreçler hariç geri kalan hikaye satıcının/markaların model yılı eskiyecek malı köpürtme çabasıdır.

Bayilerin bu tavırlarını çekeceğinize şuradaki stoklarda aradığınız araç var ise bağlayın geçin. Para ile rezil olma devri bitti. Bayiler alışmıyorsa kendi bilecekleri iş. Url sonundaki markayı silip diğer grup markalarını yazarak onlarada ulaşabilirsiniz.

Audi bakayım dedim, sıfır stok her modelde :)

Yarbay
19-12-2023, 14:10

Onun yerine 142bin euroya Golf 8R var :) şaka gibi ülkemizde eminim onada alıcı çıkar

Kanada'da hepsi sıfır km 1 adet M3 Sedan + X2M35 + 1 adet X1M35 fiyatına Golf R :)

DOHC
19-12-2023, 14:15
Onun yerine 142bin euroya Golf 8R var :) şaka gibi ülkemizde eminim onada alıcı çıkar

Kanada'da hepsi sıfır km 1 adet M3 Sedan + X2M35 + 1 adet X1M35 fiyatına Golf R :)

1 araba sana, 2 araba yüce devletimize, eder 3 arabacık...............

Yarbay
19-12-2023, 15:02
1 araba sana, 2 araba yüce devletimize, eder 3 arabacık...............

Esasında 3 de değil (oradaki araç M3 Golf değil :)) tam 4 araba oluyor, Kanada'da Sıfır 8R DSG 52800 kanada doları yani 1.147.500tl (biliyorum gelde kafana sıkma) Doğuşta stok olan 8R 4.5milyon tl :)

DOHC
19-12-2023, 15:15
Esasında 3 de değil (oradaki araç M3 Golf değil :)) tam 4 araba oluyor, Kanada'da Sıfır 8R DSG 52800 kanada doları yani 1.147.500tl (biliyorum gelde kafana sıkma) Doğuşta stok olan 8R 4.5milyon tl :)

Liste fiyatı, bosch paket, 3600 tl, VW diyorki bu paranın 1200 tl'si benim, gerisi devletin.............

CND
19-12-2023, 15:32

Audi hala yok oyununa devam ediyor :) Porsche bile müşteriyi arayıp araç teklif ederken audinin yaptığı için ne desem bilemedim :D

Yarbay
19-12-2023, 16:32
Liste fiyatı, bosch paket, 3600 tl, VW diyorki bu paranın 1200 tl'si benim, gerisi devletin.............

düşünsenize bugün Doğuşta hazır olan 8R 4.6 liste fiyatı 3.6 aradaki 5-10 yok head display yok cam tavan gibi incik boncuk için verdiğiniz 1milyona kanadada 8R'ın kendisini alıyorsunuz :)

CND
19-12-2023, 16:52
düşünsenize bugün Doğuşta hazır olan 8R 4.6 liste fiyatı 3.6 aradaki 5-10 yok head display yok cam tavan gibi incik boncuk için verdiğiniz 1milyona kanadada 8R'ın kendisini alıyorsunuz :)

Ülkedeki saçma vergi sistemi hepimizin ortak yarası. Standart bir araca ulaşmak bile mevcut gelir seviyeleri ile onlarca yıl çalışmak demek. Ama incik boncuk dediğiniz 1m lik opsiyon listesi de şu şekilde :D Bu araç özel sipariş değil de bir çalışanın satılır umudunun meyvesi ise kendisini bekleyen zorlu günler var :hihih:

https://i.hizliresim.com/2grquvo.jpg (https://hizliresim.com/2grquvo)

eminkilic61
19-12-2023, 16:59
Ülkedeki saçma vergi sistemi hepimizin ortak yarası. Standart bir araca ulaşmak bile mevcut gelir seviyeleri ile onlarca yıl çalışmak demek. Ama incik boncuk dediğiniz 1m lik opsiyon listesi de şu şekilde :D Bu araç özel sipariş değil de bir çalışanın satılır umudunun meyvesi ise kendisini bekleyen zorlu günler var :hihih:

https://i.hizliresim.com/2grquvo.jpg (https://hizliresim.com/2grquvo)

akrep için özel siparişle de araba açmıyorlardı. bence avrupa'dan havuz içine atıp gönderdiler bunu :D yıl sonu kendilerine fatura keserler, 2024'te de DOD ilanı açılır

G_TT_I
19-12-2023, 18:41

Duzenli bakiyorum ama zaten burda hicbir zaman istemeyecegim satis danismamininda var dedigi arabalar bosta duruyor.

Konustugum kisi gecen aylari atlamis sanki izindeymiste yada restart atilmiscasina istedigim araclar hic tr ye giris yapmamis gibi konusmaya basladi,

O araclar burda cikarsada bi anda rezerveli cikiyor zaten,

Burda bista diye araca atlamak zaten onlarin satamadigi donanima baliklama atlamak gibi oluyor.

Hb a3, s line koltuk tavan opsiyonlu sedan ile kafa goz ayni rakam olmus, sedan binilesi arac gene kara borsa, bosta diye hb alsam bagaj falan filan derken 3 ay sonra zul olcak

1.5 golf r line 2 milyona dayanmis r parasi olmus, ona bile kem kum.

tequila818
20-12-2023, 10:06
Duzenli bakiyorum ama zaten burda hicbir zaman istemeyecegim satis danismamininda var dedigi arabalar bosta duruyor.

Konustugum kisi gecen aylari atlamis sanki izindeymiste yada restart atilmiscasina istedigim araclar hic tr ye giris yapmamis gibi konusmaya basladi,

O araclar burda cikarsada bi anda rezerveli cikiyor zaten,

Burda bista diye araca atlamak zaten onlarin satamadigi donanima baliklama atlamak gibi oluyor.

Hb a3, s line koltuk tavan opsiyonlu sedan ile kafa goz ayni rakam olmus, sedan binilesi arac gene kara borsa, bosta diye hb alsam bagaj falan filan derken 3 ay sonra zul olcak

1.5 golf r line 2 milyona dayanmis r parasi olmus, ona bile kem kum.

ben sedan a3 kullandım şu an hb kullanıyorum. Yükleme alanı açısından hb'de çok rahat ettik. Hem köpeği koyuyoruz hem de koltukları yatırıp 2 bisiklet koyabiliyoruz. Sedanda evet bagaj daha büyük ama yükleme alanı çok dar. Sürekli bol bavullu seyahat edilmiyorsa hb'yi gözardı etmemek lazım. Sizin için önemli mi bilmiyorum ama sedanda elektrkli bagaj yok, hb de opsiyonel elektrikli bagaj var öte yandan. Tabi görüntü olarak daytona gri sedan iç dış s line bir otomobil çok başka duruyor hb a3 e göre bu da bir gerçek.

individual
20-12-2023, 10:19
hd sedan derseniz arada sırada koli koyarım ikea gidip birşeyler alırız derseniz yada en önemlisi kış lastikleri var onları alıp taktırmaya götürüyorsanız hb daha mantıklı.sedan'da üst mesaj'da arkadaşın söylediği gibi yükleme alanı açısı çok dar daha düşük hacimli hb sığan sedan'a sığmıyor.

driver_can
20-12-2023, 10:26
ben sedan a3 kullandım şu an hb kullanıyorum. Yükleme alanı açısından hb'de çok rahat ettik. Hem köpeği koyuyoruz hem de koltukları yatırıp 2 bisiklet koyabiliyoruz. Sedanda evet bagaj daha büyük ama yükleme alanı çok dar. Sürekli bol bavullu seyahat edilmiyorsa hb'yi gözardı etmemek lazım. Sizin için önemli mi bilmiyorum ama sedanda elektrkli bagaj yok, hb de opsiyonel elektrikli bagaj var öte yandan. Tabi görüntü olarak daytona gri sedan iç dış s line bir otomobil çok başka duruyor hb a3 e göre bu da bir gerçek.

Sedan için de elektrikli bagaj yapılabiliyor.Ayakla bagaj açma opsiyonu var araçlarda son gelen sline partide.O kısım tercih sebebi olacaksa halledilir.

8.000rpm
20-12-2023, 10:36
sedanın tek dert tarafı bagaj ağzı
oradan içeri sokabilirsen içi ambar :D
alertüklü bagaj da artık sorun olmaktan çıktı aftermarket olarak çoğu aracın çözümü var şükür :)

tequila818
20-12-2023, 10:47
sedanın tek dert tarafı bagaj ağzı
oradan içeri sokabilirsen içi ambar :D
alertüklü bagaj da artık sorun olmaktan çıktı aftermarket olarak çoğu aracın çözümü var şükür :)

Bu arada ilave bir tecrübemi de paylaşayım belki faydalı olur. Bir önceki sedan araçta audi ses sistemi vardı ve subwoofer bagajdaydı çok memnundum. Şu an Bang & Olufsen aldım ses sistemi çok iyi ama anladığım kadarıyla bagajda ilave subwoofer yok, ön kapıların içinden basslar geliyor ve sesi çok açtığınızda maalesef kapılardan titreşim sesi geliyor ve müzik zevkini törpülüyor. Keşke yine subwoofer bagajda olsaydı.

eminkilic61
20-12-2023, 10:49
Bu arada ilave bir tecrübemi de paylaşayım belki faydalı olur. Bir önceki sedan araçta audi ses sistemi vardı ve subwoofer bagajdaydı çok memnundum. Şu an Bang & Olufsen aldım ses sistemi çok iyi ama anladığım kadarıyla bagajda ilave subwoofer yok, ön kapıların içinden basslar geliyor ve sesi çok açtığınızda maalesef kapılardan titreşim sesi geliyor ve müzik zevkini törpülüyor. Keşke yine subwoofer bagajda olsaydı.

herhangi bir retrofitci bu işlemi oem parçalarla rahatça halleder.

driver_can
20-12-2023, 11:19

Onda da subwoofer var ama stepne içinde değil sol çamurluk iç kısmına koymuşlar bunun da azlığından çok şikayet ediyorlar.Acaba ordan paralel alıp stepne içine subwoofer takılamaz mı yine eski stepne sublar gibi merak ediyorum.Yurt dışında da bang oflusen sisteminin bass şiddetinin azlığı şikayet konusu nedense.

tequila818
20-12-2023, 11:27
Onda da subwoofer var ama stepne içinde değil sol çamurluk iç kısmına koymuşlar bunun da azlığından çok şikayet ediyorlar.Acaba ordan paralel alıp stepne içine subwoofer takılamaz mı yine eski stepne sublar gibi merak ediyorum.Yurt dışında da bang oflusen sisteminin bass şiddetinin azlığı şikayet konusu nedense.

aynen öyle hocam dediğim gibi ben arabada subwoofer olduğundan bile emin değildim sen yazana kadar. Ayarlardan subwooferın bassını artırdığımda yine ön kapı içlerinden çıkan sesin bassı artıyor gibi duyuyorum. Özetle ses fena değil ancak BMW'deki harman kardon ile kıyas bile kabul etmez benim tecrübeme göre. Ben yukarıdaki öneri gibi bir retrofitçi ile en azından ön kapı içlerindeki zangırdamayı çözmeye çalışacağım.

driver_can
20-12-2023, 11:37
aynen öyle hocam dediğim gibi ben arabada subwoofer olduğundan bile emin değildim sen yazana kadar. Ayarlardan subwooferın bassını artırdığımda yine ön kapı içlerinden çıkan sesin bassı artıyor gibi duyuyorum. Özetle ses fena değil ancak BMW'deki harman kardon ile kıyas bile kabul etmez benim tecrübeme göre. Ben yukarıdaki öneri gibi bir retrofitçi ile en azından ön kapı içlerindeki zangırdamayı çözmeye çalışacağım.

kapılara yalıtım yapılırsa titreşim azalır hemde ses çok daha iyi toplanır araç içine.Bagaj içinde çamurluk içindeki sub iptal edilip ona gelen tesisata stepne içine yine audi-vag subwoofer takılır o da orda bass sesi verir.Çözümler bulunur tek derdimiz bu olsun halledilecek şeyler :)

Yarbay
20-12-2023, 13:24

emin olmamakla beraber anlatımınızdan bana sanki ana üniteden basslara yükleniyorsunuz (muhtemelen subwoofer yetersizliğinden) buda hem midbasslara hem subwoofera extra bass komutu demek= kapılardaki midbassların yorulacak,rezonansa sebeb olacak kadar çalışmasına sebeb oluyor.

acaba orijinal subwooferı söküp yerine Alpine SWE-815 bağlatsanız orijinal subwoofer yerinden sinyal alarak? fiyatı ucuz,anfisi vs herşeyi içinde,sesi tonlaması şiddeti gayet iyi ve en önemlisi kompakt.

ozaman eminim herşey tadında olacaktır, sub frekansları daha şiddetli,tatmin eder seviyede olacak,ana üniteden extra bass yüklenmeyeceğiniz için kapılardaki midbasslar daha az yorulacak daha temiz çalacak dahası kapı titremeyecek vs diye düşünüyorum. ha bu araçta tecrübem varmı hiç yok olan arkadaşlar varsa yardımcı olsunlar ben sadece yardımcı olmak fikrimi paylaşmak istedim.

TarikS
24-12-2023, 21:02
vw'de liste fiyatlarından güzel indirim var

1.622 listeli t-roc'u 1.430'a bıraktılar

tabii hediye mediye yok dandik lastik paspas takımı ve trafik setini zor verdiler :D

OnurG
04-01-2024, 14:39
Sıfır fiyatlarda güncelleme var cogu markada. VW'nin liste yayınlanmıs ama zam gelmis mi bilmiyorum yukaridaki en son yazılan mesaja göre zam gelmiş diye yorumladım. T-roc en dusuk 1.718.000,00 tl suan