PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meslek seçimi için yardım..

Selim.Y
03-02-2009, 10:19
suan lise 4. sınıf ogrencısıyım..***** hazıranda sınav var..gerektıgı gıbı hazırlanıyoruz bazen ısyan etsekte neyse eşit ağırlık(TM) ogrencısıyım...ıyı bır unıversıteye gıtmek ıstıyorum fakat kafamda belırmıs bır meslek yok..dusunuyorum işletme, hukuk,uluslararası ılıskıler,siyaset bılımı vsvsvs hiç biri bana gore degıl...okusam turkıye bırıncısı olsam bu mesleklerde yınede basarılı olamam... hayattada zevk aldıgım, tek tutkunu oldugum, ılgılenınce mutlu oldugum sey ARABAlar.. bu yuzden okuyup bıtırdıgımde arabalarla ılgılı bır meslek edınmek ıstıyorum... ne yapabılrım??
işletme okuyup herhangıbı bır markada 2,el satıs uzmanı vsvs olma ıhtımalım var mı ??baska secenkler var mı??:confused: yardımlarınızı beklıyorum...
farklı secenklerde kabulumdur.....verecegınız cevablar hayatmı etkıleyecek..

şimdiden teşekkurler:icon_tup:

SOMEONESPECIAL
03-02-2009, 10:25
Çok önemli bir noktadasın ve sen bunun farkındasın...

Önce şöyle bi düşün alacağın kararda;
Zevk aldığın bir işten para kazanamamak mı,
sevmediğin bir işten para kazanmak mı ?

Gönül ister ki zevk alarak yaptığın bir işten para kazanmanı ama
günümüz Türkiye'sinde yarın ne olacağı belli değil görüyorsun, yaşıyorsun...

Yazdıklarından yaşından daha olgun olduğunu düşünüyorum,
tavsiyelere kulak ver, kararı verecek gene sensin !...

İnşallah başarılı olursun, Allah gönlüne göre verir...

MertS
03-02-2009, 10:26
eğer gelecek bekliyorsan kazanç bekliyorsan "lojistik yöneticiliğinde" gelecek var..

uluslar arası ilişkiler güzel bir bölüm..

işletme okucaksanda bütün işletme okuyanların arasından sıyrılman gerekir.. abim işletme mezunu hobi olarakta arabayla falan ilgileniyo bi arkadaşıyla topkapı sanayii de. gider ziyaret eder arada sırada bakınır falan..

amcam hacettepe işletme okumuştu şuanda mali müşavirliği yönetim danışmanlığı finans uzmanlığı vs. var.
önemli olan aralardan sıyrılmak.

üniv olarakta.
akdeniz üniv. izmir 9eylül üniv. hacettepe üniv. marmara üniv. tavsiye ederim. (akdenizde işletme varmı emin değilim)

ben uluslararası ilişkiler istiyorum :) mesela.

STeaM
03-02-2009, 10:31
kardeşim hemen kendimden örnekleme yapayım sana,

ben ticaret lisesi sonrasında da işletme fakültesini bitirdim ve tipik bir muhasebeci oldum.
akabinde finans sektörüne girdim. son olarak sabancı grubunda bütçe uzmanlığı yaptım.
ama gel görki beni bu yaptığım işler tatmin etmedi. 5 yıl boyunca bu işleri lisansımın gereği olduğu için yaptım ama sonunda gönlümde olan mesleğe geçtim. otomobil satışı. gönlündeki işte daha verimli ve mutlu olursun.

sana tavsiyem eşit ağırlıkta işletmeyi tercih etmendir. çünkü satış pazarlama muhasebe bankacılık kendi işin kendi şirketinde de olsa iş bulma olasılığın vardır.

Selim.Y
03-02-2009, 10:46
yardımlarınız ıçın cook tesekkur ederım....öncelıkle Kerem abi (Keremdı sanırsam yanlıs bılıyorsam ozur dılerım) istemedegım bır ıs var dıyelım ve cook parası var ama ben bu ıste basarılı olamadıktan sonra kendımı kanıtlayamadıktan sonra bana para getırır mı??
+ ınsan sevdıgı haz aldıgı ısı yapsa kendını kanıtlayıp daha basarılı olmaz mı??

Aslında bunları konusmak anlamsız bole secım hakkımız yok Turkıye'mızde isteyıp ıstemem deıl bulunabılecek IS var mı onu arastırmak lasım yhaa nese benmkı bır umut :)

evt farklı goruslerı beklıyorum..

Selim.Y
03-02-2009, 10:47
kardeşim hemen kendimden örnekleme yapayım sana,

ben ticaret lisesi sonrasında da işletme fakültesini bitirdim ve tipik bir muhasebeci oldum.
akabinde finans sektörüne girdim. son olarak sabancı grubunda bütçe uzmanlığı yaptım.
ama gel görki beni bu yaptığım işler tatmin etmedi. 5 yıl boyunca bu işleri lisansımın gereği olduğu için yaptım ama sonunda gönlümde olan mesleğe geçtim. otomobil satışı. gönlündeki işte daha verimli ve mutlu olursun.

sana tavsiyem eşit ağırlıkta işletmeyi tercih etmendir. çünkü satış pazarlama muhasebe bankacılık kendi işin kendi şirketinde de olsa iş bulma olasılığın vardır.

suan meslegın otomobıl satısı mı?? nasıl gırdın neler yaptın pekı ıse gırmk ıcın??

aslında aklıma en cook yatan İşletmede bılmıyorum

McS_R53
03-02-2009, 10:53
ölmeyecek en büyük meslek bana göre reklamcılıktır. hem para getirir hemde eğlenceli bir iştir bende bu sene tekrar össye girip ya grafik sanatlar yada reklamcılık okuyucam

mmustu
03-02-2009, 11:03
işletme iktisat okuyup iş bulup para kazanmak eskidenmiş şuan kime sorsan işletme okuyor sonuç ? bir yığın işsiz şuan çok çeşitli sektörler ortaya çıktı eskiden iş imkanı olmayan tutulmayan bölümler şimdi revaçta yukarıdada arkadaşımın belirttiği gibi uluslar arası ilişkiler ve lojistik yöneticiliği bu ülkede geleceği olan işler gibi görünüyor

Selim.Y
03-02-2009, 11:31
işletme iktisat okuyup iş bulup para kazanmak eskidenmiş şuan kime sorsan işletme okuyor sonuç ? bir yığın işsiz şuan çok çeşitli sektörler ortaya çıktı eskiden iş imkanı olmayan tutulmayan bölümler şimdi revaçta yukarıdada arkadaşımın belirttiği gibi uluslar arası ilişkiler ve lojistik yöneticiliği bu ülkede geleceği olan işler gibi görünüyor

lojistik yonecıtılıgının gorevı nedır aceb??

Future_King
03-02-2009, 11:47
turkiyede Lojistik cok hızlı buyuyen bir meslek grubu evet.
Kız arkadaşım lojistik mezunu...bitirdiginden itibaren(gecen yıl) hiç işsiz kalmadı.Bayağı goruşmeye gitti ve su an gayet iyi bir yerde çalışıyor.

açıkcası lojistik güzel bir meslek gelecegi olan.
Fakat asıl konu tabiki sevip para kazanabilecegin bir meslek grubu...

Bu gerçekten cok zor.Gunumuz koşullarında Severek meslegini yapmak cok buyuk bir şans ve AZİM sonucu ortaya çıkıyor.

Sen yolu seç yawas yawas oralara gelirsin umarım...
Bende sana lojistik tavsiye ederim.Şahsi fikrim bu.

Sana sınavda ve ileriki iş hayatında başarılar dilerim.

said_
03-02-2009, 11:53
herşey boş gelecek vaat etmesi iyi para getirmesi severek yapamassan ne gelecek vaad eder nede para getirir çünkü başarılı olamassın bence istediğin ve sevecek yapıcağın bir bölümü seç ve Meteora ya katılıyorum önemli olan diğerlerinden sıyrılmak diğerlrinden ekstra bazı özelliklerimiz olmassa iş bulmak çok zorlaşır

Vtec-SEDAN
03-02-2009, 11:56
otomobil satış danışmanlığı güzel olabilir ama bu sadece okul ile olabilecek bir iş dalı değil. dışarıdan göründüğünün aksine zor bir meslek olduğunu unutmayalım...

onun dışında diğer bir kaç arkaşın dediği gibi lojistik sektörü çok eskilerden olduğu gibi herzaman cazip bir iş koluydu, son zamanlarda ise parlayan yıldız olduğunu birçok kesime daha net gösterdi. tercihte ön sıralarda düşünmende mutlak fayda olur.

ölmeyecek en büyük meslek bana göre reklamcılıktır. hem para getirir hemde eğlenceli bir iştir bende bu sene tekrar össye girip ya grafik sanatlar yada reklamcılık okuyucam

reklamcılık benimde herzaman ilgimi çekmiştir ama onunda bir çok teferruatı ve ayrıntıları var maalesef.. :) amatör olarak bakarsam olaya herzaman tvdeki reklamları izleyerek, ürünleri inceleyerek ben kendi kafamda kurgular oluştururum ve böyle böyle daha iyi olabilir diye kendi kendime eleştiririm, büyük haz verir :D tabii reklamcılığında bir çok kolları var içine girdiğin zaman bunları görebiliyorsun :)

GKS
03-02-2009, 11:59
üni okumana gerek yok sevdiğin bi işe gir çalış işi öğren sonra kendi yerini aç

_sinan_
03-02-2009, 11:59
sana başarılar , ama şöylede bişey var kazanabilmekde önemli istediğin yeri , sadece seçmekle olmuyo :D , ama denildiği gibi bencede işletme okuma , çünkü artık işletme mezunlarının iş bulması inanılmaz zor..

Selim.Y
03-02-2009, 12:06
üni okumana gerek yok sevdiğin bi işe gir çalış işi öğren sonra kendi yerini aç

p.tesi dıplomamı alayım...bana bır 200 250 bın tl verırsen?

Selim.Y
03-02-2009, 12:07
sana başarılar , ama şöylede bişey var kazanabilmekde önemli istediğin yeri , sadece seçmekle olmuyo :D , ama denildiği gibi bencede işletme okuma , çünkü artık işletme mezunlarının iş bulması inanılmaz zor..

orası kesın..amac olmadan sonuç olmaz :icon_tup::icon_tup: once amaç bulmalıyım ona odaklanmalıyım kı onun ıcın bırseyler yapayım

STeaM
03-02-2009, 12:08
suan meslegın otomobıl satısı mı?? nasıl gırdın neler yaptın pekı ıse gırmk ıcın??

aslında aklıma en cook yatan İşletmede bılmıyorum

evet borusanoto da landrover satış danışmanıyım.
cv verdim 120 kişi arasından seçildim aldılar :)
kendin olmak işe yarıyor. (aldığın eğitimler + tecrübelerin)

Selim.Y
03-02-2009, 12:10
evet borusanoto da landrover satış danışmanıyım.
cv verdim 120 kişi arasından seçildim aldılar :)
kendin olmak işe yarıyor. (aldığın eğitimler + tecrübelerin)

gaza geldım haaa:D:D aslında bana uyan bu saol abı ...dusunecegım:icon_tup:

Emir_b16a
03-02-2009, 12:56
tam zmnında açmışsın konuyu eyer otomobil tasarlama yada otomobil üretimine katkıda bulunmak falan istiyosan endüstüri ürünleri tasarımı bölümünü tawsiye ederim

genel yetenek sınawıyla girilio yanlız öss de barajı geçmen yeterli çiziminin iyi olması gerekiyo zor bi bölüm diğildir

şimdiden bi çizim kursuna başlamanı tawsiye ederim otomobil olmazsa tekne olur o olmazsa çatal bıçak olur okurken sn karar werirsin buna inş istediğin bölümü kazanırsın

işletme iktisat ws okuyan arkadaşlar alınmasınlar ama hiç bi gelecekleri yok malesef hukuk okuyan arkadaşlarda tr içinden başka bi yerde çalışamaz kolay kolay

bnce yazdığımı dikkate al ;)

Emir_b16a
03-02-2009, 12:57
gaza geldım haaa:D:D aslında bana uyan bu saol abı ...dusunecegım:icon_tup:

120 kişinin arasına girebilmek büyük meziyet yanlız aynı işe bnmde arkadaşım baş wurdu o kazanamadı mesela şu an aylık 1000 ytl den az alıyo ;)

Dragger
03-02-2009, 14:35
Sagda solda tanıdıgın olsun, iktidar partisinde adamın olsun yeterli...

Berkan
03-02-2009, 16:07
Ben lojistik okuyorm sektör olarak geniş yelpazesi var
gümrüklerde lojistik sirketlerinde denetim kontrol ampalay depo antrepo vs vs her alana girebilirsin detaylar :D
http://www.okan.edu.tr/tr/okan.php?s=sayfa&no=122

YavuzNaz
03-02-2009, 16:20
İSKİnin belediyenin itfaiyenin şöför alımları oluyo takip et 10 numara iş devlet gibi sağlam kapı bulamazsın..veya git bayan kuaförü ol mesleki kurslar sayesinde okulunu okuyup ustalık belgesine kadar alabiliyosun hem parası iyi hem gecerli bi meslek sanaatkar olmus oluyosun düzgün yerlerde çok iyi insanlarla çalışma imkanın olabilir bence biraz daha böyle buna benzer şeyleri düşün emek vererek para kazanmak daha tatlı oluyor..

Selim.Y
03-02-2009, 16:47
Sagda solda tanıdıgın olsun, iktidar partisinde adamın olsun yeterli...

abı ben yalakalık yapamıyorum maaleseff:D:D

Selim.Y
03-02-2009, 16:49
Ben lojistik okuyorm sektör olarak geniş yelpazesi var
gümrüklerde lojistik sirketlerinde denetim kontrol ampalay depo antrepo vs vs her alana girebilirsin detaylar :D
http://www.okan.edu.tr/tr/okan.php?s=sayfa&no=122

bakıyorum abı saol lınk ve bılgılendırmn ıcın.. bakalımm..degerlendımede :)

umut01
03-02-2009, 16:57
ben senin yerinde olsam (fen ciydim) eczacılık okurdum. bitirince paşa paşa dükkanımı açardım. keyfime bakardım. ama alanın farklı. avukatlık felan da aslında düşünebilirsin. farklı sektörler ama olsun. insan her zaman yapmak istediği işi veya herhangi birşeyi yapamıyor. şartlar izin vermiyor.
birde ne okursan oku şansın+ sağlam yerlerde tanıdıkların olmalı bence.

Vtec-SEDAN
03-02-2009, 17:11
eczacılarda eskisi gibi kazanımyorlar ama oda iyi bir fikir.

YavuzNaz
03-02-2009, 17:30
eczane dediğiniz kurum günümüz şartlarında evrak üzerinde dönen paralarla yürütülen bi ticarethane bu zamanda eczacılık yapmak çok riskli ilaç deposu veya ilaç firmasında mesul müdürlük için aynı şeyleri söyleyemem ama güzel meslek dallarından biri..

Ae86
03-02-2009, 17:45
Endüstriyel tasarım, psikolog, psikiyatrist bu meslekleride düşünebilirsin.

facia
03-02-2009, 18:15
Bugün Üniversiteye dönsem Hukuk okurum... Şuan uluslararsı bir denetim firmasında Auditorm ... Benden sana tavsiye hukuk oku avukat ol !!!

Future_King
03-02-2009, 19:03
Psikologlug da iyi meslek...tabi katlanabilirsen

mechanıcer
03-02-2009, 21:35
kendımı ornek verıyım orta okulda puanlarım her lıseye tutuyordu ama ben en dusuk puanlı motor bolumunu sectım ve bugun bu konumdayım.. bence ulkemızde soyle bı yanlıs var.en yuksek puan nerseı ıse puan tutuyorsa oraya kayıt olunuyor buyuzden kımse yetısemıyor.gonul verdıgın ısı sec derım ben.. karar senın...

Emir_b16a
03-02-2009, 22:35
Psikologlug da iyi meslek...tabi katlanabilirsen

pisikopatlıkla aynı şey be o :D

s.alican
04-02-2009, 00:33

Kesinlikle katılıyorum:icon_tup:

BaDCaT
04-02-2009, 00:50
Meslek seçerken her zaman şunu düşünmelisin tek başına yapabileceğin bir iş olsun..yani bir patron emrinde çalışmak zorunda kalma..mesela eczacılık gibi(tabi sen TM'sin)..Tm'de öyle meslekler vardır elbet..ama bu devirde kriz "Teğet" geçtiği için (Geometri zayıf Rte'nin) her halükarda iş bulma sıkıntısı çekebilirsin ileride eğer böyle devam ederse insanımız akıllanmazsa..Kriz içimizden geçiyor ama hala teğet zannediyorlar..

levent
04-02-2009, 00:55
lojistik , işletme okursan ing okumaya çalış veya rtv derim ama rtv de ne olucağı belirsiz ..

hakkında hayırlısı olsun ben makine müh istiyodum kazandım ama 7 dersin 4 ünden çaktım ilk dönem :D

emre.aksu
04-02-2009, 01:50
TMden bu hobiye uygun cok meslek yok.cok tutulan bir isten para kazanip hobi olarak devam ettir bence.

bende MFciyim ben direk makina muhendisligi yazcam :D

Selim.Y
04-02-2009, 08:26
nese abılerım sagolun artık hayırlısı arastırmalar devam edıyor :)