PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tuvtürk muayene istasyonları

miniman
03-02-2009, 18:48
arkadaslar merhaba ben trafık musavırıyım .bılıyorsunuzkı muayene ıstasyonları özellestı ve merak edılen bır suru soru vardır. memnunıyetle cevaplarım.dıger trafık ıslemlerı hakkındada bılgı verebılırım .

onurdemir
03-02-2009, 18:56
Diyelim ki bir aracımız var. Aracın noter satışını yaptık. Fakat araç üzerinde bir prüz çıktı ve fesih yapıldı. Sonra gidip aracımızın MTV'sini yatırmaya gittik. Fakat araç halen noter satışı yaptığımız kişi üzerinde gözüküyor. Fesih yapılmasına rağmen. Bu aşamadan sonra ne yapılması gerekiyor?

miniman
03-02-2009, 19:02
sız aracın satısını yaptıgınız anda trafıkte yada vergı daıresınde hemen uzerınıze gecmezkı

onurdemir
03-02-2009, 19:35
sız aracın satısını yaptıgınız anda trafıkte yada vergı daıresınde hemen uzerınıze gecmezkı

Araç arkadaşımındı. Satış yaptı. 2 gün sonra fesih yapıldı. Aradan 6 ay geçti mtv yatırmak için gitti ve araç şu an 2 günlük satış yaptığımız kişinin üstünde gözüküyor. Ama fesih de yapıldı. Benim merak ettiğim ne yapmamız gerekiyor.

emre.aksu
03-02-2009, 19:48
sonradan turbo takilan araclarda sorun oluyormu?
orn:97 honda civic vti b16 motor turbolu ve katalizor var.muayeneden gecebilirmi?

onurdemir
03-02-2009, 19:49
sonradan turbo takilan araclarda sorun oluyormu?
orn:97 honda civic vti b16 motor turbolu ve katalizor var.muayeneden gecbilirmi?

Şayet ruhsata işlettiyseniz geçer. Bu ayki Tuning Türkiye dergisinde de belirttim konuyu.

xcel
03-02-2009, 20:20
A marka araca B marka motor swaplansa ruhsata işletebilir miyiz? 1.5 lt > 2.0 lt hacim konusunda bir sıkıntı olur mu? bazı araçların motor numaraları okunamayınca ağır kusurlu olarak vize alıyor. ruhsata işletmesek bu ağır kusur seçeneği ile aracı vizeden geçirebilir miyiz??

m.kaan46
03-02-2009, 20:27
bide bende bişi sorcam bizim araba muayeneden geçmiş zar zor..:D camlarda eskiden film vardı söktük bu hafif kusur olmuş(?) bide plakada kırmızı tr+bayrak wardı polisler sökün diolardı muayenede hafif kusur olmuş
biraz mantıksız diil mi? merak ettim baya kafama yatmadı?

tezcan8514
03-02-2009, 20:43
Camlara film attırmayı düşünüyorum ama TUV olayı yüzünden birazda çekiniyorum.Muayenede problem çıkartırlar mı ? Ya da filmin koyuluk derecesine göre mi değerlendirirler.:soru:

Evrenoz
03-02-2009, 21:35
2006 Senesinde Muayene olmuş, haliyle temiz kağıdı almış bir aracımız mevcut. Bu sene muayeneye gittiğimizde 5 sene öncesinden bir trafik cezası çıktı. Yani 2004 senesinden kalma bir borç..

Bu nasıl iştir anlayamadım. 2006 senesinde devlet bana senin borcun yoktur kağıdı veriyor, daha sonra geçmişe ait borç çıkıyor.

Ayrıca borcun ödendiğine dair evrakın fotokopisini bulabiliyoruz lakin fotokopiyi kabul etmiyorlar ve aslını istiyorlar.

Bu olay hakkında fikirlerinizi rica ederim. Sanırım konu yargıya taşınacak..

outlaw
04-02-2009, 00:37
turbo buyutme islemleri sorun yaratiyor mu ? kaput acildigi zaman görünen borular vs ?

devilboy
04-02-2009, 00:42
kat iptali we yay kesmeleri kusur olarak sayılırmı yoksa sorun çıkarırmı?

easy
04-02-2009, 00:44
32. madeden baglanmis bir arac icin yapilmasi gerekenler nelerdir???

elpadre
04-02-2009, 08:28
ben gectıysem herekz gecer renk bıle farklıydı

YavuzNaz
04-02-2009, 08:37
5 arabayı muayne yaptırdım tuv de hiç bişi insanların söyledikleri gibi değil yaşayıp tecrübe kazanmak lazım bence en başarılı en sakin istasyon şile her seferinde oraya gittim cam filmi hafif kusurlu olarak geciyor lakin trafikte cevirme esnasında tuv raporunu istiyor eğer ters birine denk gelmiş seniz filmleri söktürüp tekrar muayneye yolluyor tekrar muayne masrafları ayrıca üstüne trafik cezasıda ekleniyor baya külfetli bi iş eskiden filmli cam severdim hem son olaylardan sonra filmsiz daha güzel görünüyor..

SaBRi
04-02-2009, 10:55
32. madeden baglanmis bir arac icin yapilmasi gerekenler nelerdir???

bende 32 maddeden baglandım tekrar muayeneye gidiyosun muayenen olsa dahi harç parası yatırıyosun

bende coilover var davlumbaz mesafesi 4 cm açık olması gerekiyomuş agır kusur verdi
havalı korna vardı agır kusur verdi
laser görünümlü cam filmi var hafif kusur verdi
far ayarı hafif kusur
motor no bulunamadı hafif kusur dedi
bende 307 var oyle bi yere yapmışki harbiden okunmuyo :D:D
egzos orjinale çevirdim aracı yükselttim korna orjinal oldu anca oyle muayeneden geçtim
muayeneden geçemeyen araçlara 1 ay izin veriyolar kusurları yaptırıp sıra beklemeden tekrar muayene oluyosun ama 1 ayı geçirirsen tekrar harç parası yatırıyosun
bi de plakaya muayene pulu yapıştırıyolar
hafif kusur muayeneden geçiyo agır kusur muayene olmuyo

ugraştırıcı iş bi de en son düşüm için trafik şubesine gidicem

oGuZ555
04-02-2009, 11:34
o kadar soru sorulmuş konuyu açan arkadaşım cevaplamamış :(

Boost Up
04-02-2009, 12:35
herkes soru bombalamış ama cevap alabilen yok:D

miniman
04-02-2009, 21:01
sıze toplu cevap vereyım .tabıkı gıdıp gormekte yarar var tecrube oluyor .ama modıfıye acısından cok zor bır durum .ılk olarak fılm cam olayını cevaplaym ön cam fılm olmayacak .dıger camlarda ıcerısı gorunebılecek sekılde olursa muayeneden gecıyor. 2 .olarak turbo olayı eger turboyu ruhsatta tadılat projesı ıle muayeneyı yaptırırken ruhsata ısletılırse muayeneden gecıyor.3.jant buyuk veya degısık marka olursa oda gecıyor.4.egsoz muayenesı muayenede sorulmuyor egsoz cok cok abartılı ses cıkarmıyorsa sorun olmuyor. ama unutmayınkı trafıkte cevırme esnasında soruyolar ve cezası 1800 tl .egsoz muayenesı 21 tl muakkak yaptırın derım.5. trafık cezaları olayı cok karısık devlet kendı ıcınde bıle bunu halledemıyor soyle soyleyım basıt cezalar park cekıcı vs gb cezalar malıyeye degl dırekt arabanın trafık sube dosyasına ıslenıyor cogunda haberınız bıle olmuyor. ama bazı elden alınan cezalar yada teblıgatla gelenler nakıl vasıtaları vergı daıresıne makbuzla gıdılıp ıslenııyor.orada makbuz aslı olması lazım.eger trafık cezasını bankadan yatırırsanız banka ve vergı daıresının sıstemı bırbırıne baglı olmadıgıı ıcın vergı daıresıne gıdılınce tekrar odenmemıs borc olarak karsınıza cıkıyor .aynısı 6 ayda bır yatırlan mtv makbuzu ıcınde gecerlı . sız sız olun araba vergısı,trafık cezası gb motorlu arclarla ılgılı olan butun odemelerınızı nakıl vasıtaları vergı daıresıne yapın .yoksa cok uzucu can sıkıcı olaylarla karsılasabılrısınız .arac muayenesınde yanınızda trafık ılk yardım cantası ,yangın sondurme tupu ,tarıhı gecmemis olucak,boyunluk,2 adet reflektor olması lazım.gıtmeden once aracınızın borcu olmaması lazım vergı daıresnden ogrenıp ole gıdebılırsınız.borcu yoktur yazısı zoruunlulugu kalktı borcunuz varsa vergı daıresıne yatırıp ole gıdın yoksa tüv istasyonlarında yatırma imkanınız yok .geridönmek zorunda kalırsınız .aracınızın dıs gorunumunde asırı tadılat degısıklık olmadıgı taktırde . lastıklerınızın diş kalınlıgı 4mm asagı omadıgı surece rot bası rot rotıl problemı.olmadıgı surece muayeneden donme sorunu olmaz .kucuk bır hatırlatma .aracın dıs gorunumunde abartılı degısıklık .frenler el frenı öncam görüşü engenleyecek problem olmamasıda gerekıyor.motor numarasını bulan memur goremedı en az 30 sefer gıttım .ıstasyona motor numarasını bulan memur gormedım ben seslenıp sıze noyu gostereyım dedım adama ben gosterdım tesekkur ettı .ama bu konusuan gorusuluyormus .bu arada muayene olayı bır sektor oldu sımdı .bazı buyuk fırmalar ılk once aracı kendı muayene edıp gecer kanaatıne vardıktan sonra arac sahıbı ısterse bellı bır ucret karsılıgı aracı alıp muayene yaptırıp sorunsuz sekılde teslım edıyor .bunu bızde yapyoruz.hatta buyuk fırmalar yetkılı servıslerde bu ısı yapmaya basladılar.ornegın volkswagen bayıı bu ısı yapıyor.baska bır duyumumda su olmus bır olay bır aracı on takımlarındakı problemlerden dolayı kusurlu bulup muayene yapmamıslar adam gıtmıs sanayıde parcacıdan parcaları almıs rot bası rot rotıl gb yenı parcalar takmıs ve tekrar muayeneye gıtmıs.tekrar kusur bulmuslar aynı kusurları yedek pacalar yan sanayı oldugu ıcın kusur vermıs makınaları bılıyosunızkı yedek parcanın da yan sanayı olayında bırebırlık olayı var her sıfır paca orjınının aynısı olmuyor .benım dusuncem cok yakında onada bır kılıf yapıcaklar servısler para kazansızn dıye .en sonda sunu hatılatıyım tuvtürk muayenesi yapılmıs arac ıkıncı elde daha cabuk satılma sansı olucak muayenesı olmayan arabalar alıcıların aklında soru ısaretı olucak bu arac sorunludur dıye örnek almanya zaten bu sıstem alman sıstemi .

miniman
04-02-2009, 21:06
32. maddeden baglanan arac ıse muayene sevk yazısı ıle mayeneye gelıyor ve muayenesı yapılıyor gecebılecek durumda ıse

miniman
04-02-2009, 21:07
satısı fesıh olan aracın trafık subesınden ek1 formu fotokopısı alınıp vergı daıresınden dusum yapılıyor

tequila818
04-02-2009, 21:27
Benim gördüğüm kadarıyla, muayne tekrarına kalan araçların çoğu frenlerden veya far ayarsızlığından kalıyor. Gidecek arkadaşlar frenlerini kontrol ettirip, farlarını ayarlattırırsa, bir problemle karşılaşılacağını sanmıyorum. 3.5 cm lik yaylarda sorun olmuyor ama daha fazla alçak araçlar zaten fren testi için roller a giremiyorlar.

onursumer
04-02-2009, 21:36
getzimde sonradan uyguladığım h4 xenon kit var 8000kelvin

birçok kişi aracı kontrole goturuken sokmemi soyledi sonradan takılan xenon farlarda eğer far yıkama yoksa ağır kusur yazılıyormuş sokmeyede üşeniyorum ama herkes farklı soyluyor eğer sorun olmayacaksa sokmeden goturucem :) olmayacaksa gitmeden once oturup sokucem :)

KIVANÇ
04-02-2009, 22:58
benım farlarım ayarlı degılmıs we bagaja yangın tupu ılk yardım cantası trafık setı 2 ser tane koydugumdan dolayı tesekkur ettıler:D

onurs2000
04-02-2009, 23:03
arkadaslar bu hafta sultanbeylıdekı muayne ıstasyonuna tekrar kontrol ıcın gıttım .gecen hafta gıttıgımde cıkardıkları agır kusurlar sunlardı egsoz gurultulu calısıyor (aracınızda eger spor egsoz varsa kalırsınız) , 5.5 cm lık yay vardı o da agır kusura takıldı (rollera gırememesınden dolayı degıl roller ztn yere sıfır sekılde gomulmus . camurluk ve tekerlek arasındakı mesafeye bakıyo 3 cmlık yaylar sorun cıkarmıyo) , cam filmlerı ıse hafıf kusura gırıyor ve ordakı gorevlıye sordugumda artık sorun degılmı cam fılmı dedıgımde verdıgı cvp " fılmın sıyahlık derecesı sorun degıl ıstıyosa en koyu olsun ama orjınal kendınden renklı cam olmasın o ozaman kalır dedı " ve bende sasırdım:)

onurs2000
04-02-2009, 23:05
ayrıca far ayarları hafıf kusura gırıyo ondan gecıyosunuz fakat uzun farlar agır kusura gırıyo bılgınıze.bıde son olarak delı gıbı tutmuslar arka koltuktakı emnıyet kemer kılıtlerı gorunur olcak dıe.

xcel
05-02-2009, 11:21
arkadaslar merhaba ben trafık musavırıyım .bılıyorsunuzkı muayene ıstasyonları özellestı ve merak edılen bır suru soru vardır. memnunıyetle cevaplarım.dıger trafık ıslemlerı hakkındada bılgı verebılırım .

A marka araca B marka motor swaplansa ruhsata işletebilir miyiz? 1.5 lt > 2.0 lt hacim konusunda bir sıkıntı olur mu? bazı araçların motor numaraları okunamayınca ağır kusurlu olarak vize alıyor. ruhsata işletmesek bu ağır kusur seçeneği ile aracı vizeden geçirebilir miyiz??

?????

tequila818
05-02-2009, 11:35
arkadaslar bu hafta sultanbeylıdekı muayne ıstasyonuna tekrar kontrol ıcın gıttım .gecen hafta gıttıgımde cıkardıkları agır kusurlar sunlardı egsoz gurultulu calısıyor (aracınızda eger spor egsoz varsa kalırsınız) , 5.5 cm lık yay vardı o da agır kusura takıldı (rollera gırememesınden dolayı degıl roller ztn yere sıfır sekılde gomulmus . camurluk ve tekerlek arasındakı mesafeye bakıyo 3 cmlık yaylar sorun cıkarmıyo) , cam filmlerı ıse hafıf kusura gırıyor ve ordakı gorevlıye sordugumda artık sorun degılmı cam fılmı dedıgımde verdıgı cvp " fılmın sıyahlık derecesı sorun degıl ıstıyosa en koyu olsun ama orjınal kendınden renklı cam olmasın o ozaman kalır dedı " ve bende sasırdım:)

evet roller lar yere sıfır fakat ön teker 2 silindir arasına girince araba çok alçaksa yere oturuyor. Bende vti var 3.5 yay ve ön ek var. 1 cm ile kurtardım. daha alçak yaylarım olsaydı zaten rollera girdiğimde araba yere vuracaktı. Ben o yüzden böyle dedim. Neyse sonuç olarak 3.5 lik yaylara bir şey demiyorlar :)

miniman
08-03-2009, 15:24
arkadaslar ıstasyonun kalabalık olma durumuna baglı kontrollerı bazen gevsek yapabılıyorlar .son bır bılgı fren hortumunda bır catlak bıle olsa araba kalıyor bılgınıze