PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : gümrüğe kitaplarım takıldı

RCkid
12-03-2009, 13:00
amazon.co.uk'dan aldığım 100pound (~240lira) değerimdeki 3 kitabım Ankara'da gümrüğe takılmış. daha önce yaptığımız alışverişlerde hiç böyle bir sorun yaşamadım. gümrük sıkı galiba biraz bu aralar.
masrafı ne civarda, nasıl bir yol izlemem gerekir?

trgy
12-03-2009, 13:04
ilk olarak senden fatura isterler tabi senin elinde fatura yoktur netten aldığın için bunu söyledim.para transferini paypal üstünden yaptıysan gümrük yetkilisine 100 pound ödediğini gösteren sayfayı cıktı olarak götür.en fazla 30 tl vergi verirsin kitaplarını alırsın.

YEY®
12-03-2009, 13:05
Gümrüğe takılmış olması vergi ödeyeceğin anlamına gelmiyor.Yani sadece 2 lira işlem ücreti ile kitaplarını alıp çıkabilirsin..

Vergilendirmeye gireceksede her ürünün kendi kategorileri var.O yüzden net bişey söylemek zor.

trgy
12-03-2009, 13:08
100 e üstü yurtdışı harcamalarında vergi alınıyor;)

Chatin
12-03-2009, 13:31
hoca sana birşey diyeyim mi işin çok zor hiç uğraşma direk bırak kitapları. kardeşim bana sormadan abercrombie nin sitesinden yaklaşık 600 $ lık alışveriş yapmıştı. gidip gümrükten aldım malları ama yaklaşık 700 TL ödedim ve orada nerede ise 8 saat geçirdim.

o kadar uzun şeyler varki yapacağın ve o kadar masraf çıkacakki yok havalimanındaki garantiye gideceksin bilmem ne parası yok oradaki çakallara 150 $ vereceksin senin işlerini yapsın diye. imza atacağın yere rüşvet vermezsen 1 haftaya o imza atılmıyor falan.

günün sonunda ağlayabilirsin bak sinirinden. sana aynı tecrübeyi yaşamış biri olarak diyeceğim tek şey direk yenisini getirt ama ptt yoluyla gelmesine özen göster.

bu senin başına gelen olayın tek nedeni FedEx in o gün istanbuldaki gümrük görevlisine az rüşvet vermesi yada vermemesi yada ne bileyim o gümrük görevlisinin gece karısı ile güzel bir ilişki yaşayamamasından dolayı olabiliyor. gülüyorsun dimi ama cidden durum bu neler gördüm kimleri tanıdım ben orada.

bak ne kadar doluyum o gün aklıma geldikçe sinirlerim oynuyor. son cümlem ; hiç uğraşma...

Juggernaut
12-03-2009, 13:36
%18 Kdv+29 ytl damga pulu vergisi ödemen lasım değişmediyse..

xerox
12-03-2009, 13:39
amazon.co.uk'dan aldığım 100pound (~240lira) değerimdeki 3 kitabım Ankara'da gümrüğe takılmış. daha önce yaptığımız alışverişlerde hiç böyle bir sorun yaşamadım. gümrük sıkı galiba biraz bu aralar.

Eğer İstanbul gümrüğüne takıldıysa (Kara yolu ile gelen herşeyi takıyorlar.) , aşırı derecede masraflı., gümrük masrafı vs. yaklaşık 300-400 ytl tutuyor.,+ Yol parası.

Hava yoluyla gelirse zaten Ankara ptt ye geliyor,, ama eğer 100 euroyu geçiyorsa paypal dan yaptığın bölümü bankadan onaylatıp götürüyorsun ve PTT K.D.V sini alıyor+ 2 tl ve malzemeyi teslim ediyor.

FaBeRgE
12-03-2009, 13:48
Herkez farklı yorumlar getirmiş bir arkadaşım gümrükte staj yapmıştı ve söylediği şey "herşey oradaki memura bağlı" KDV ödeyip de alabilirsin, gümrük vergisi ödeyipte alabilirsin, 2tl olan dosya işlem ücretini verip de alabilirsin veya alamayabilirsin :)

stlegal
12-03-2009, 14:01
hoca sana birşey diyeyim mi işin çok zor hiç uğraşma direk bırak kitapları. kardeşim bana sormadan abercrombie nin sitesinden yaklaşık 600 $ lık alışveriş yapmıştı. gidip gümrükten aldım malları ama yaklaşık 700 TL ödedim ve orada nerede ise 8 saat geçirdim.

o kadar uzun şeyler varki yapacağın ve o kadar masraf çıkacakki yok havalimanındaki garantiye gideceksin bilmem ne parası yok oradaki çakallara 150 $ vereceksin senin işlerini yapsın diye. imza atacağın yere rüşvet vermezsen 1 haftaya o imza atılmıyor falan.

günün sonunda ağlayabilirsin bak sinirinden. sana aynı tecrübeyi yaşamış biri olarak diyeceğim tek şey direk yenisini getirt ama ptt yoluyla gelmesine özen göster.

bu senin başına gelen olayın tek nedeni FedEx in o gün istanbuldaki gümrük görevlisine az rüşvet vermesi yada vermemesi yada ne bileyim o gümrük görevlisinin gece karısı ile güzel bir ilişki yaşayamamasından dolayı olabiliyor. gülüyorsun dimi ama cidden durum bu neler gördüm kimleri tanıdım ben orada.

bak ne kadar doluyum o gün aklıma geldikçe sinirlerim oynuyor. son cümlem ; hiç uğraşma...

aynen haklısın ama şansını denesin

clioGT
12-03-2009, 14:03
valla ben lego takıldı diye gittim

açtılar baktılar içinde ne var dediler dedim lego
yolladılar

gidersin dersin kitap aldım şudur budur
belki hallolur ;)

Selçuk
Korkutmayın beni :) Abime Turbo getirmem gerekiyor. Gümrüksüz gelme şansı varmı? Varsa neler yaptırmalıyım?

clioGT
Herkez farklı yorumlar getirmiş bir arkadaşım gümrükte staj yapmıştı ve söylediği şey "herşey oradaki memura bağlı" KDV ödeyip de alabilirsin, gümrük vergisi ödeyipte alabilirsin, 2tl olan dosya işlem ücretini verip de alabilirsin veya alamayabilirsin :)

aynen öyle

en azından
topkapıda ptt de aynen öyle:)

Serencebey
12-03-2009, 14:29

Musti Eşref bitlisteki posta isleme merkezine git. Orda bankoda kıl gozluklu bır adam var bıyıklı. O adam sana bı kagıt verıp seni sol taraftakı camlı bolmeden 3. kapıya gonderıcek. Giderken elinde paypal cıktısı veya uyelık sayfasındakı odeme planını, bunun yanında da kredi kartı extresini print et. Kımlıgınle beraber 3 tane fotokopisini cektirt.

Kitaplarda ve bazı mamullerde vergı olayı farklı işliyor. Tek olay senin gidip derdini anlatmana bakıyor emin ol.

Ben bi cok malı derdimi anlatarak birazda gumruk mevzuatını bilerek cıkardım.

Dedigim sekilde git ya sarısın bır adam ya da esmer bı genc hatun karsılıycak senı. Ne yalakalık yap nede cok uzerlerıne gıt kitaplari ne icin aldıgını duzgunce soyle ogrencıyım de ihtiyacım varde. Kitap konusunda cok yardımcı olurlar. (Bende almıstım ordan biliyorum) Onlarda insan ogrenciyi anlayısla karsılıyolar. ;)

Yinede kafana takılan bişi olursa Alo de halledelim.

RCkid
12-03-2009, 14:59
şimdi gittim hallettim. aynen Burak'ın dediği gibi aynı adam karşılayıp 3 nolu odaya gittim . sonrasında işler çok kolay halloldu. bahse geçen teyzeyi bulduk. vergiyi hesaplayıp sizi çağırıyım dedi. sonra 97 poundluk değeri 97 euro olarak okuyarak, vergiden muaf olduğunu söyledi. 2lira verip aldım kitapları

Serencebey
12-03-2009, 15:00
haha ezberledım kanka artık :D

clioGT
12-03-2009, 15:02
şimdi gittim hallettim. aynen Burak'ın dediği gibi aynı adam karşılayıp 3 nolu odaya gittim . sonrasında işler çok kolay halloldu. bahse geçen teyzeyi bulduk. vergiyi hesaplayıp sizi çağırıyım dedi. sonra 97 poundluk değeri 97 euro olarak okuyarak, vergiden muaf olduğunu söyledi. 2lira verip aldım kitapları

hayırlı uğurlu olsun:D

bu kadar basit...
denemeden olmaz hiçbirşey

3rk4n
12-03-2009, 15:02
İyimiş :D Hadi hayırlı olsun

RCkid
12-03-2009, 15:09
tebligat filan gelmemişti. çalıştığım yerin(Tübitak) satınalmacısına filan arattık. gitmeden uğraştık. gidince de gayet kolay halloldu. ben işyerine geri döndüğümde tebligat daha yeni gelmişti

trgy
12-03-2009, 15:17
Korkutmayın beni :) Abime Turbo getirmem gerekiyor. Gümrüksüz gelme şansı varmı? Varsa neler yaptırmalıyım?

yurtdışından gelirken yanında getirebilirsin herhangi bir sorun olmuyor;)

Selçuk
12-03-2009, 15:23
yurtdışından gelirken yanında getirebilirsin herhangi bir sorun olmuyor;)

:) Turbo içinde Amerika yapılmaz ki :)

Varmı USA den gelcekkkk :D

merve
12-03-2009, 15:50
Musti Eşref bitlisteki posta isleme merkezine git. Orda bankoda kıl gozluklu bır adam var bıyıklı. O adam sana bı kagıt verıp seni sol taraftakı camlı bolmeden 3. kapıya gonderıcek. Giderken elinde paypal cıktısı veya uyelık sayfasındakı odeme planını, bunun yanında da kredi kartı extresini print et. Kımlıgınle beraber 3 tane fotokopisini cektirt.

Kitaplarda ve bazı mamullerde vergı olayı farklı işliyor. Tek olay senin gidip derdini anlatmana bakıyor emin ol.

Ben bi cok malı derdimi anlatarak birazda gumruk mevzuatını bilerek cıkardım.

Dedigim sekilde git ya sarısın bır adam ya da esmer bı genc hatun karsılıycak senı. Ne yalakalık yap nede cok uzerlerıne gıt kitaplari ne icin aldıgını duzgunce soyle ogrencıyım de ihtiyacım varde. Kitap konusunda cok yardımcı olurlar. (Bende almıstım ordan biliyorum) Onlarda insan ogrenciyi anlayısla karsılıyolar. ;)

Yinede kafana takılan bişi olursa Alo de halledelim.

yuh bukadar olur :D adım adım :D

ahmetuygur
12-03-2009, 16:08
bnm ana kartım takıldı 3 lira verdim aldım ana kartımı ürününe göre degisir sende 2 3 lira bişey verip alıcaksın ugrasmıycaksın ben yanımda ne fatura götürdüm ne belge kimligin yeter icinde ne var dio acıp gosterıosun

TT_BOY
12-03-2009, 16:25
sporcu gıdası getiren varmı arkadaşlar, bi sorun çıkıyormu bu aralar ?..

toonch
12-03-2009, 16:54
200 dolarlık bir parça almıştım. Usps ile yollanmıştı. Kargo gelme süresi normalden biraz uzun sürünce gümrüğe takıldı ne yapacağım diye telaşlanmaya caşlamıştım ki kapı çaldı. Baktım ptt kargo ama 2 tl yerine 32tl istiyor. kağıdı okudum gümrük bedeli 30 TL kesmişler yani %10. Bende böyle bir uygulama olurken sizde niye aynısı olmamış? Kapınızda % 10 ödetselerdi daha mantıklı olmazmıydı.

G60
12-03-2009, 17:07
Kızıl ablaya götürmeyin evraklarınızı sakın Eşref Bitlis'deki yerde.

fangio
12-03-2009, 17:10
geçmiş olsun :)

Schumi
12-03-2009, 17:15

Saçındaki kızıllık sinirine mi vurmuş :D

Tugral
12-03-2009, 17:17
ula türkiyede gümrüğe ancak kitap takılır zaten herşey in kitap out...

Chatin
12-03-2009, 18:15
valla iyi halletmişsin ben fedex in depoda bekleme ücretine kadar ödemiştim ama giysiye takmış durumdalar her gittiğim adam yok türkiyede herşey var niye yurtdışından alıyorsun diye azarlamaya çalışıyordu :) ilginç bir yer orası aman giyisi getirmeyin o zaman.

Tolga-R
12-03-2009, 18:28
peki Topkapı dakime götürelim arkdaşlar bilen varmı :) galiba saatler takıldı benim

Onuralp
12-03-2009, 19:42
Hergün ordayım... :D
Paypal dökümanı ve Kredi kartı ekstresinin bankadan onaylısı ile git. 3.no'lu odadaki bayan(eğer tipini beğenirse ve sinirli değilse) sana yardımcı olur. Gümrüksüz verebilir, eğer ikna edemezsen. Gümrük müşavirliğinde bir zımbırtı yazılıyordu, onunla beraber hemen alabilirsin, biraz ücret ödedikten sonra. Bir daha ki siparişlerinde ise 100€'nun altında olsun shipping dahil hiç bir problem olmaz. Satıcıyla anlaş :D. Bazen Amazon taşeronlarına yönlendiriyor onlar da ayarlıyabiliyorlar...

Onuralp
12-03-2009, 19:45

Götür götür bişi olmaz... :D

"Bak seni otomobil parçacısı olarak algılamaya başlayacağız, ona göre" :D

Puahahahah

RCkid
12-03-2009, 19:55
biz Tübitak'tan geliyoruz diye gittik. zorluk çıkartmadı. hemen hesaplayım çağırım sizi dedi, tam 97 pound geliyordu muafsınız dedi. kaydettirin alın gidin dedi

Onuralp
12-03-2009, 20:12
biz Tübitak'tan geliyoruz diye gittik. zorluk çıkartmadı. hemen hesaplayım çağırım sizi dedi, tam 97 pound geliyordu muafsınız dedi. kaydettirin alın gidin dedi

Dediğim gibi damarına gelirsen. :D

CLIORS
12-03-2009, 20:27
Insanin yanliz olmadigini gormesi guzelmis, bu sene spor katalizor getirttim ingiltereden UPS'le 50 kerede soylemistim klasik posta yolla diye bildiklerini okumuslar. UPS super yontem bulmus kendi gumrukleme sirketlerini kurmuslar UNSPED mi oyle bir ismi vardi. Noterden vekalet veriyorsunuz daha sonra ne oldugunu anlamadiginiz envayi cesit fee kesiliyor. Tam parca parasi kadar masraf odedim. Muhtemelen REMUS yetkili saticisinin 1 senede verdigi kadar vergi vermisimdir. Krizden dolayi anladigim kadar ile gumrukler iyi isliyor bu ara aman dikkat. Ha bir de UPS de mali kalanin bulundugu sehirden almasi mumkun degil bilginiz olsun illa Istanbula gideceksiniz ya da benim gibi noterden vekaletname verip uzay mekigi getirtmis gibi butun prosedurlere uyacaksiniz :)

Burak Kasim
12-03-2009, 20:27

Evet haklisin bu dediklerinde.

Ama Amerikadan tekstil urunu getirmek gumruk acisindan hic bi zaman ii diil zaten.

Ondan baya odemissin sen.

Eger bole isler yapicaksaniz bi gumrukcuye sorun bisiler almadan once onlar size neyin getirilebilicegini neyin sorun vericegini solerler zaten.

Chatin
13-03-2009, 01:56
bu gümrüğe zaten hep takılmıyorsunuz.. sonra tadı güzel geliyor dur şunuda alayım dur bunuda derken bir takılıyor ve güm.zaten takılan kardeşimdi ama ben ceremesini çektim biraz.

gümrükteki elemanlar tomarla ceplerine inen yeşillerden vakit pek bulmuyorlar burada ama tabi birkaç iyi adam var.

kısacası türkiyede gümrük olayı tamamen rezalet. ama neremiz doğru ki :)