PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayarcılardan yardım

Evrenoz
03-07-2009, 20:54
Enteresan bir sorun yaşıyorum, IT olmama rağmen çözüm bulamıyorum.

Öncelikle 2 adet sata HDD kullandığımı belirtmek isterim. Herneyse, bir gün dayımın bilgisayarı bozuldu. Verilerini yedeklemek için onun sata hdd'sini çıkardım kendi makinama bağladım.

O güne kadar sorunsuz çalışan makinam sorun çıkarmaya başladı. Dayımın diskinde bad sectör vardı, kendi disklerim ise temizdi. Lakin dayımınkini kendi sistemime taktığımda benim disklerimde de bad sectör oluşmaya başladı.

Herneyse bir şekilde dayımın diskinin yedeklerini aldım, dayıma sıfır bir hdd aldık. Sistemi kurdum, yolladım.

Bad sektör olan dayımın diskini ise garantiye gönderdim. Bu arada kendi disklerime ise lov level format attım. Bad sektörler giderildi. 2 hafta kendi disklerimi ( 2 adet sata ) sorunsuz kullandım, bilgisayar defalarca açıldı kapandı bir sorun yaşamadım. 2 hafta sonra garantiden arızalı olan disk değiştirilmiş olarak geldi.

Gelen diski 3. disk olarak bilgisayara bağlar bağlamaz sorunsuz olan diğer 2 diskim gene sorun çıkarmaya başladı. Windows açılırken devamlı olarak repair seçenekleri, repair sonrası bad sektörler vs.

Delirdim, çıkardım herşeyi.

Gittim yeni bir board aldım, almışken ekran kartımı da yeniledim. Ayrıca acaba 250 watt power supply yetmiyor da o yüzden mi 3. diski taktığımda sorun çıkıyor diye düşünüp 400 wattlık bir de kasa aldım. Garantiden gelen ve taktığım an sorun çıkaran diski tek olarak taktım. En ufak bir sorun yaşamadım.

Diğer 2 diski de garantiye gönderdim, henüz garantiden geri gelmediler.

Peki bu sorun neden oldu? 3. disk olarak taktığım garantiden yeni gelmiş disk neden takar takmaz diğer disklerde ve kendisinde sorun gösterdi? Hadi bu garantiden gelen disk bozuktu, yeni sistemde neden en ufak bir bozukluk yaratmadı?

Ayrıca bad sektör denilen şey virüs değil ki diskten diske bulaşsın. Tek aklıma gelen elektrik mi yetmiyordu acaba?

sinan-s
03-07-2009, 21:21
Anakartın SATA kontol çipinde sıkıntı olabilir..Anakart chıpsetıde önem taşır..Demekii 3. bir sata hdd kaldırmıyor ve yahut Bios update si gerekebilir..İntel işlemci kullanıyorsan Anakartında chıpseti intel olmalı.En sağlam sistem intel chıpsettir..Tabii anakartın marka ve modelide önem taşır..ASUS - GIGABYTe ürünleri bu konuda iyidir..

Evrenoz
03-07-2009, 21:26
Olabilir, ama 6 sata girişi varken 3. yü desteklememesi garip

Jam da Joker
03-07-2009, 21:28
250 watt power supply bana baya bir düşükmüş gibi geldi çok fazla hardwareden anlamam ama dediğin gibi elektrik yetmemiş olabilir keşke diğer iki hddyide garantiye yollamadan yeni power supply ile bir deneseydin acaba gene aynı sorunu yapıcakmıydı şimdi geldiklerinde sorun çıkarmazsa bilemicez anakarttanmı power supplydanmı yoksa garantiden hddler değiştiği içinmi :)

sinan-s
03-07-2009, 21:33
250 watt power supply bana baya bir düşükmüş gibi geldi çok fazla hardwareden anlamam ama dediğin gibi elektrik yetmemiş olabilir keşke diğer iki hddyide garantiye yollamadan yeni power supply ile bir deneseydin acaba gene aynı sorunu yapıcakmıydı şimdi geldiklerinde sorun çıkarmazsa bilemicez anakarttanmı power supplydanmı yoksa garantiden hddler değiştiği içinmi :)

Doğru bir yaklaşım..Büyük ihtimal güç yetersiz geldiği için kaldırmıyor olabilir..

insecure
03-07-2009, 21:38
IT ciyim demişsiniz fakat yine de sormak istedim lütfen yanlış anlamayın herkes birşeyi atlayabilir.

- Diskleri takıp çıkartırken bilgisayarı kapatıyormusunuz ? Kendi diskleriniz aktifken yani veri yazılırken güç kaynağı yetersizliği veya herhangi bir elektrik sıkıntısı disklere fiziksel zarar verebilir.
- Power Supply ın gücünü kesiyormusunuz ?
- Board unuzun marka modelini bilmiyorum ama genelde güç kesildikten sonra kondansatörlerde kalan enerjinin harcanması için ışık bir süre daha yanar. Eğer öyle bir ışık yoksa , babadan kalma yöntem olan power tuşuna birkaç kez basıp bunu gidermeniz tavsiyemdir.

Bu tür elektriksel sıkıntılar çok sistemin canını yaktı o yüzden tekrar teyid etmek istedim.

Bad Sector fiziksel bir zarar olduğu için donanımsal sıkıntılardan başka birşey gelmiyor aklıma.

kop42
03-07-2009, 22:58
bu arıza genelde power sup dan

anakartın besleme devresı arızasından sata kontrol unıtesınden

sata kablosunun bozuk olmasından

FaBeRgE
03-07-2009, 23:00
hemen ocz veya enermax supply ile durumu çöz :)

mrtcn
03-07-2009, 23:35
Psu .

Evrenoz
03-07-2009, 23:44
IT ciyim demişsiniz fakat yine de sormak istedim lütfen yanlış anlamayın herkes birşeyi atlayabilir.

- Diskleri takıp çıkartırken bilgisayarı kapatıyormusunuz ? Kendi diskleriniz aktifken yani veri yazılırken güç kaynağı yetersizliği veya herhangi bir elektrik sıkıntısı disklere fiziksel zarar verebilir.

Elbette,

- Power Supply ın gücünü kesiyormusunuz ?

Elbette,

- Board unuzun marka modelini bilmiyorum ama genelde güç kesildikten sonra kondansatörlerde kalan enerjinin harcanması için ışık bir süre daha yanar. Eğer öyle bir ışık yoksa , babadan kalma yöntem olan power tuşuna birkaç kez basıp bunu gidermeniz tavsiyemdir.

Gene elbette :)

Bu tür elektriksel sıkıntılar çok sistemin canını yaktı o yüzden tekrar teyid etmek istedim.

Bad Sector fiziksel bir zarar olduğu için donanımsal sıkıntılardan başka birşey gelmiyor aklıma.

Diğer arkadaşların da dediği gibi PSU muhtemelen.

Evrenoz
03-07-2009, 23:45
hemen ocz veya enermax supply ile durumu çöz :)

Gigabyte'ın kasasını aldım 400 wattlık, anakartımı da gigabyte ile değiştirdim. Bu sistemde sorun yaşayacağımı sanmıyorum

Evrenoz
03-07-2009, 23:47

Yeni kasanın içinde yeni PSU, yeni anakart mevcut şuan. Yani yollamasaydım da bilemeyecektim.

Anakart arızası olduğunu sanmıyorum. Anakartın hangi sata çıkışını 2 diskle kullanırsam kullanayım sorun yaşamıyordum. Ne zaman ki 3. hdd geliyor sorunsuz çalıştığını bildiğim sata çıkışı ve kablosuna taksam bile bu sorun ortaya çıkıyor.

SONE-R
04-07-2009, 11:07
bu arıza genelde power sup dan

anakartın besleme devresı arızasından sata kontrol unıtesınden

sata kablosunun bozuk olmasından

+1.. problemin kaynağını yazmışsın ama dikkate alınmamış :icon13:

Serencebey
04-07-2009, 11:15
Gigabyte'ın hangi kasasını aldın acaba? Çok acil cevap verirsen buna iyi olur :)

Evrenoz
04-07-2009, 12:12
+1.. problemin kaynağını yazmışsın ama dikkate alınmamış :icon13:

Dikkate alınmamış değil, anakart ve kabloyu direk olarak eledim. Çalıştığından emin olduğum, denemesini yaptığım sata yuvası ve kabloya diski taktığımda sorun oluştuğu için. PSU konusunda hemfikirim.

Evrenoz
04-07-2009, 12:13
Gigabyte'ın hangi kasasını aldın acaba? Çok acil cevap verirsen buna iyi olur :)

http://www.sebilbilgisayar.com.tr/b2bv2/sebilurun/KGA_X2.gif

GZ-X2 420W AKTIF PFC MidT ATX SİYAH KASA (http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=38701)

Biraz geç oldu ama kusura bakma. Hayırdır aciliyet neden, merak ettimde :)

Serencebey
04-07-2009, 12:21
O PSU ya cok dikkat et, Gigabyte'ın PSU'ları cok ama cok dandik çıktı :(

Evrenoz
04-07-2009, 12:22
Yapma yahu :(

Seviniyordum bende yeni psu, sessiz psu diye. Tüh :(

Alırım artık bir ara uygun birşey

Serencebey
04-07-2009, 12:25
Yapma yahu :(

Seviniyordum bende yeni psu, sessiz psu diye. Tüh :(

Alırım artık bir ara uygun birşey

Vatan'da kosulsuz iade sansın var, yeni aldıysan bir görüş. 2 güne üzmesin seni. Amper dalgalanması yapıyor ve 420watt gercek olarak vermiyor malesef :(

Evrenoz
04-07-2009, 12:25
15 günü geçti, 1 ay oldu neredeyse :(

Kredi kartı dolu, Temmuz geçsin, Ağustos ayında alırım artık bir psu.

Serencebey
04-07-2009, 12:27
Veya simdilik kullan ilerde

http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=36424

http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=30665

Seceneklerini gozden gecirebilirsin.

Serencebey
04-07-2009, 12:27
Ucuzdan alabilecegin en kaliteli ve sessiz PSUlar bunlar :)

Evrenoz
04-07-2009, 12:30
Ellerine sağlık Serencebey, önümüzdeki ay alırım bunlardan birini :)

Serencebey
04-07-2009, 12:42
Ellerine sağlık Serencebey, önümüzdeki ay alırım bunlardan birini :)

Rica edeirm ne demek. Senin sanırım bu elektriksel konularda basın cok agrımıs. Bi daha boyle ince bir ayrıntı yuzunden agrısın istemem.

Cunku parcanın garantiye gitmesi -özellikle Harddiskin- ne demek çok iyi bilirim :)

Tekrar geçmiş olsun. Garantiden gelenleri yeni PSU(gigabyte) ile denedikten sonra sıkıntı devam ediyormu etmiyormu tekrar haber edersen sevinirim :)

Yineliorum uzun vadede Gigabyte kullanmanı tavsiye etmiorum. Googledan Reviewlerini okuyabilirsin :)

Kolay gelsin.

Evrenoz
04-07-2009, 12:45
Bekliyorum şuan diskleri, gelsin mutlaka haber veririm. Tavsiyene uyup 1-2 ay içinde değiştiricem psu'mu :)

Serencebey
04-07-2009, 12:58
Bir ara kasa sogutması icin bir baslık olustursak diyorum :D

Herkes bildiklerini dokse bu işe, ben cok zaman ve para harcadim acaba benım kadar delisi varmıdır dıe :D

Örnekteki gibi :D

http://www.heatsink-guide.com/fanduct.jpg

sabri_si
04-07-2009, 13:02
arakadaşlar macintosh bilgisayar alın 3 yıldır macintosh kullanıyorum virüs girmez çökmez format gerektirmez çekirdek işlemcisi ortalama bi pc nin 8 katı daha hızlıdır (die biliyorum) 1 ay içinde kullanmayı öğrenirsiniz biraz pahalıdır ama pc gibi 3 senede 1 yeni parça takiim update ediyim derdi yoktur 10 senelik macintoshlar hala canavar gibi

(sadece tavsiye amaçlı yazdım evren abi sorununu tam olarak anlamadığım için ) grafiker bilgi sayarı olarak bilinir ama abd kullanıcısının 100de 90 mac. kullanır oyun oynamak için windowsta yükleniyo :D

Serencebey
04-07-2009, 13:07
arakadaşlar macintosh bilgisayar alın 3 yıldır macintosh kullanıyorum virüs girmez çökmez format gerektirmez çekirdek işlemcisi ortalama bi pc nin 8 katı daha hızlıdır (die biliyorum) 1 ay içinde kullanmayı öğrenirsiniz biraz pahalıdır ama pc gibi 3 senede 1 yeni parça takiim update ediyim derdi yoktur 10 senelik macintoshlar hala canavar gibi

(sadece tavsiye amaçlı yazdım evren abi sorununu tam olarak anlamadığım için ) grafiker bilgi sayarı olarak bilinir ama abd kullanıcısının 100de 90 mac. kullanır oyun oynamak için windowsta yükleniyo :D

Paralarından da haberın vardır umaırm :)

Mac'ten 3 senelık toplayabılecegın bir bilgisayarı, Windows veya benzeri işletim sistemli olarak toplarsan aynı bilgisayardan 2 tane alabilirsin. Kaldıkı 3 senelık macte de istedigin oyunları oynabilecegini dusunmuyorum :)

Mac bana gore Laptop gibi eklentisiz olunca sıkıntılı gelıor :D

sabri_si
04-07-2009, 13:15
Paralarından da haberın vardır umaırm :)

Mac'ten 3 senelık toplayabılecegın bir bilgisayarı, Windows veya benzeri işletim sistemli olarak toplarsan aynı bilgisayardan 2 tane alabilirsin. Kaldıkı 3 senelık macte de istedigin oyunları oynabilecegini dusunmuyorum :)

Mac bana gore Laptop gibi eklentisiz olunca sıkıntılı gelıor :D

abi ben iş bilgisayarı olarak şey ettiydim :D hani konu harddisk olunca dedim bilgileri en güvenli mac saklar formata luzum yok çökmez kaçmaz die yani fiyatlarını biliyorum ayrıca evimde 2.8 duo2 intel. 2gb ram 256mb asus n6600 ddr2 ekran kartlı pc m var mac 2 ghz 2 gb ram 128mb ati ekran kartı var colin mc rae rally dirt i mac çok daha kaliteli ve akıcı oynatıyo :D bi sabri daha hangi oyunu ister :D

ST
04-07-2009, 14:19
Aynen Serencem :)

Overclock diye başlık açsak :D Overlok gibi oldu gerçi :D

::ZaFeR::
04-07-2009, 14:42
Bir ara kasa sogutması icin bir baslık olustursak diyorum :D

Herkes bildiklerini dokse bu işe, ben cok zaman ve para harcadim acaba benım kadar delisi varmıdır dıe :D

Örnekteki gibi :D

http://www.heatsink-guide.com/fanduct.jpg

Güzel'e benziyor denemek gerek...Bir ara su soğutma kurmaya niyetlenmiştim fakat vazgeçtim:)

barutçu
04-07-2009, 15:20
Banada PSU gibi geldi.
Gerçi PSU'dan güç yetmezliğine girse bildiğim kadarıyla otomatik olarak sistemi kapatması lazım. (Bios ayarı açıksa) en azından bende öyle die biliyorum.
Sizde kapanma sorunu olmamış. Kablo+PSU gibi ikili bir sorun olabilir.
Bios'dan Sata ayarlarınada bakmışsınızdır muhtemelen ama aklıma gelmişken söyliyim dedim.

Kasa konsunda:
ASUS TA-5A
http://www.pclabs.gen.tr/reviews/kasa/asus/ta55/ta5a.jpg

Kullanıyorum çok memnununm.