PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CarPC @ Tigra 8)

DarK_DrivE
10-07-2009, 21:02
Selamlar aklımdaki bir projeyi hayata geçirmeye çalışıyorum aracıma multimedia carpc uygulayacağım parçaları hazırladım sayılır diagramı yüklüyorum incelerseniz sevinirim.Tek eksiğim lcd,gps modülü ve obd2 cihazı. Bu iş için emek harcayacak el işçiliği başarılı kişi aranıyor anlıyıcağınız :) Sistem hazırda tek gereken montaj ve bir adet çıkma tigra a göğüslüğüne macun-boya işçiliği. Görüşlerinizi bekliyorum.
http://img102.imageshack.us/img102/160/carpcahmet.th.jpg (http://img102.imageshack.us/i/carpcahmet.jpg/)

Kasa özellikleri:
Intel P4 3.0ghz 800mhz işlemci
1gb ram
128mb agp8x geforce ekran kartı
80gb hdd
Creative Sound Blaster® 5.1 VX EAX ses kartı
Modlanmış küçük Kasa&PSU
external philips dvd-rw

Yiğit G.
11-07-2009, 00:07
O hardisk'i 1 aya kalmadan çöpe atarsın bu yollarda.Flash bellek şeklinde hdd ler vardı.Onlardan kullanman lazım.Yine yolda giderken dvd-rom da kullanılmaz.

onursumer
11-07-2009, 00:47
20-30gb lık bir ssd hard disk çok iyi olur katı hard disk seçmezsen surekli problem yaşarsın gibi geliyor

tahminimce normal bi hard disk sarsıntıda çalışarak 4-5 ayda yatak sarar :D

birde atom işlemci tercih etsen daha iyi olmazmı anakartla birlikte zaten temin edebilirsin hem daha az elektrik tüketir hemde ısınma problemini minimuma indirmiş olursun 90nm p4 ler ısınır bayağı atom olmasa bile mobile seri seçmek mantıklı olur ;)

DarK_DrivE
11-07-2009, 02:55
Daha pratik olursak 2.5'' hdd leri (laptop) ide dönüştürücü ile pc'de kullanabilirim. evet hdd 4 aya kadar yatak sarar çok açıklayıcı olmuş :D düşüncemde bu hdd'yi perte ayırana kadar kullanıp güzel yalıtımlı bir 2.5'' hdd kullanmak. kasa hazır olduğu için donanım değişikliği ve ek masraf düşünmüyorum. Yeri geldiğinde joystick'imle live for speed takılabileyim ***** fwd araç kullanıyoruz drift ihtiyacını gidermem gerek :)
ikinci seçenek olarak ssd kullanabilirim ancak onların piyasası hatırladığım kadarıyla yeni olduğu için çok yüksekti.
dvd olayını denedim sorun yok :rolleyes:
Şimdi ssd'lere baktım içerik-fiyat olarak hiç mantıklı gelmedi açıkçası ;)

FaBeRgE
11-07-2009, 03:00
Dokunmatik ekran alırsanız eğer mouse vs. gerek kalmaz :) Thermaltake'nin o tarz double dinleri var. Az sonra yatıcam yarın size yardımcı olabilirim ;)

DarK_DrivE
11-07-2009, 03:03
Tamam teşekkürler :)

tunch
11-07-2009, 03:03
http://www.bmwteam.net/board/index.php?showtopic=12733&st=0

benzeri bi proje e36ya yapilmisti goz atabilirsiniz ;)

DarK_DrivE
11-07-2009, 03:09
Lilliput lcd getirtebilmiş olmak isterdim ;) dediğim gibi eğer bu ay içerisinde istediğim touchscreen bulamazsam http://www.ergonomictouchpad.com/ yada trackball tarzı çözümlere yöneleceğim. Bu arada o mdf kasayı hayatta aracıma koymam kaç kilodur o acaba :D:D

Erk@n
11-07-2009, 05:42
hevesini kırmak istemem ancak böyle bir sistemin sürekliliğinin sağlanması çok zor olur.Başta aracın yaz ve kış aylarındaki sıcaklık değerleri cihazın ömür kapasitesini ve performansını etkileyecek.Ayrıca evde bile durduğu yerde sorun çıkaran bir teknoloji olarak düşünürsek lafın gelişi olarak söylüyorum "kafayı yiyebilirsin" tabi araçtaki multimedyada buna bağlı olunca bu seferde normal sisteme dönmeye çalışacaksın.Düşüncen güzel ama kim aracına binipte tek keyfi olan müzikten vb. şeylerden 5 dk bile olsa vazgeçerki.O sebeple bu sistemi yapacaksan altyapını gözden geçirip herşeyi göz önünde tutup gerçekleştirmen lazım;ama yine diyorum 2 dk önce açılan pc durduk yere açılmıyor kafayı yiyorsa sürekli hareket halinde olacak bir yerde ne kadar kullanışlı olur düşünmek lazım.

kellepaca
11-07-2009, 11:10
Normal lcd ekranı dokunmatiğe çeviren filmler var. Çok da pahalı değil, bilgisayara da usb'den bağlanıyor. dealextreme.com'a bakarsan aradığın bir çok şeyi bulabilirsin.

Ayrıca Centrafuse ile OBD üzerinden bir çok bilgiyi ekrana yansıtabilirsin, OBD bağlantısını da elm327 ile sağlayabilirsin. Onu da ebay'den veya yine dealextreme.com'dan almanı tavsiye ederim. dealextreme'de 40 dolar +ücretsiz kargo. Daha önce üç kez alışveriş yaptık, üçü de iki haftada elimize ulaştı. Ödemeyi paypal ile yapıyorsun. Yalnız 100 euro'nun altında tutman lazım alışverişi yoksa gümrüğe takılır.

DarK_DrivE
11-07-2009, 12:34
hevesini kırmak istemem ancak böyle bir sistemin sürekliliğinin sağlanması çok zor olur.Başta aracın yaz ve kış aylarındaki sıcaklık değerleri cihazın ömür kapasitesini ve performansını etkileyecek.Ayrıca evde bile durduğu yerde sorun çıkaran bir teknoloji olarak düşünürsek lafın gelişi olarak söylüyorum "kafayı yiyebilirsin" tabi araçtaki multimedyada buna bağlı olunca bu seferde normal sisteme dönmeye çalışacaksın.Düşüncen güzel ama kim aracına binipte tek keyfi olan müzikten vb. şeylerden 5 dk bile olsa vazgeçerki.O sebeple bu sistemi yapacaksan altyapını gözden geçirip herşeyi göz önünde tutup gerçekleştirmen lazım;ama yine diyorum 2 dk önce açılan pc durduk yere açılmıyor kafayı yiyorsa sürekli hareket halinde olacak bir yerde ne kadar kullanışlı olur düşünmek lazım.

sorun olmaz olursa bilgisayar donanımı hakkında bilgim üst düzey sayılır parça sıkıntımda yok değiştirir devam ederim ki sanmıyorum bu işi yapan arkadaşlarla görüştüm düzgün dizayn edilmiş bir kasada problem yaşaman evinde dururken problem yaşamanla aynı oranda. dediğim gibi hevesimi kırmıyorsun ve bu sistemi buraya yazmadan önce 2 ay inceledim. uygulamayı yapanları-sorunları.

Normal lcd ekranı dokunmatiğe çeviren filmler var. Çok da pahalı değil, bilgisayara da usb'den bağlanıyor. dealextreme.com'a bakarsan aradığın bir çok şeyi bulabilirsin.

Ayrıca Centrafuse ile OBD üzerinden bir çok bilgiyi ekrana yansıtabilirsin, OBD bağlantısını da elm327 ile sağlayabilirsin. Onu da ebay'den veya yine dealextreme.com'dan almanı tavsiye ederim. dealextreme'de 40 dolar +ücretsiz kargo. Daha önce üç kez alışveriş yaptık, üçü de iki haftada elimize ulaştı. Ödemeyi paypal ile yapıyorsun. Yalnız 100 euro'nun altında tutman lazım alışverişi yoksa gümrüğe takılır.

siteyi nceledim uygun fiyatlı güzel ürünler var 3.5"-2.5" dönüştürücü,wireless anten ve touchscreen almayı düşünüyorum hepsinin toplam tutarımı 100 euro'yu geçmemeli? Lcd touchscreen 8.9" diyor ama sanırım 7" bulabilirim. Site ve bilgiler için çok teşekkürler sizin alışveriş yapmış olmanızın verdiği güvenle değerlendiricem.

kellepaca
11-07-2009, 13:39
sorun olmaz olursa bilgisayar donanımı hakkında bilgim üst düzey sayılır parça sıkıntımda yok değiştirir devam ederim ki sanmıyorum bu işi yapan arkadaşlarla görüştüm düzgün dizayn edilmiş bir kasada problem yaşaman evinde dururken problem yaşamanla aynı oranda. dediğim gibi hevesimi kırmıyorsun ve bu sistemi buraya yazmadan önce 2 ay inceledim. uygulamayı yapanları-sorunları.

siteyi nceledim uygun fiyatlı güzel ürünler var 3.5"-2.5" dönüştürücü,wireless anten ve touchscreen almayı düşünüyorum hepsinin toplam tutarımı 100 euro'yu geçmemeli? Lcd touchscreen 8.9" diyor ama sanırım 7" bulabilirim. Site ve bilgiler için çok teşekkürler sizin alışveriş yapmış olmanızın verdiği güvenle değerlendiricem.

Evet toplam 100euroyu geçmemeli. Eğer 100 euroyu geçiyorsa ayrı ayrı sipariş ver, sonuçta tüm ürünlerde kargo ücretsiz.:icon_tup:

Omak
11-07-2009, 13:50
p4 3.0 yanlış bir secim.diger arkadasın dedigi gibi boarda entegre atom işlemcini mini board kullanırsan daha iyi olur. ssd dısk ler cok pahalı onun yerine 2.5" notbook hdd yi extradan sarsıntılardan koyurayacak sekılde lastık ile baglantı yaparsan bır sorun yasamazsın dıye dusunuyorum
(http://www.chip.com.tr/konu/PC-icin-susturucu-Suruculerinizin-Sesini-Kisin_4242_5.html buradaki plastik titresim onleyiciler bi nebze hdd ye yardımcı olabılır hatta daha yumusak ve uzun hareket edecek plastıkle yaparsan buna benzer bırsey dahada ıyı olur)
Ama benim sana tavsiyem cıkma ekranı bozuk 2. el bir notbook kullanman özellikle az ısınan işlemci serilerinden olanlardan (centrino mobile gibi) psu derdinde olmaz ısınma ve ses derdinde olmaz ve en guzeli ön koltukların altına bile koyabilirsin. (hatta bulabiliyorsan 2. el ekran arızali şu yeni cıkan netbook lardan al derim gogusun icine bile monte edebilirsin:icon_tup: ekran olarakta yine arkadaşların dedigi gibi touch screen filmleri var cok kisi kullanıyor işe yarıyor 10 12" in üzerine cıkmadıgın surece pahalı birşey degiller.

DarK_DrivE
11-07-2009, 14:44
Gerekli bilgileri verdim elimde hazır sistemim var boşuna laptop almaya ihtiyacım yok görüşünüzü bildirdiğiniz için teşekkürler ancak zaten bilgi verdiğiniz noktalarda karar verdim.Gps modülü ve touchscreen yada vga girişli lcd alacağım eksiğim bunlar sadece. Bu konularda yardımcı olabilirsiniz. touchscreen thermaltake 1-din var fiyatı 450 lira 2.el piyasada yok o yüzden 200-250 lira civarında lcd düşünüyorum daha sonra touchscreen lilliput yada benzer modelini alacağım. tabi önce 7" touchscreen film bulabilirsem onu deneyeceğim.
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12561 bunu düşünüyorum.

DarK_DrivE
11-07-2009, 15:00
Buna bayıldım gerçek vga girişi ve 1140*468 sanal çözünürlük desteği var. yorumlarında 800*600 60Hz kullanıp memnun kalmış biri.