PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dumansız hava sahası uygulaması

Sayfa : [1] 2

S.celik
19-07-2009, 20:51
Dün gece 12:00 dan itibaren kapalı alanlarda sigara içme yasağı geldi...Tophanedeki nargileciler durumdan sıkıntılı kışın 9 ay boyunca nargile satışı olmayacak dediler.Bitkisel nargile olayı olabilir dediler..

Aramızda sigara içenler ve içmeyenler vardır.Bu konudaki yorumlarınız nelerdir..
İyimi oldu kötümü:soru:

Bilgi için http://www.havanikoru.org.tr Adresinden istediğinizi öğrenebilirsiniz:icon_tup:

DogukanB
19-07-2009, 20:53
Her ne kadar sigara içmeyip dumanından rahatsız olsamda, insanlar geceleri dışarı eylenmeye gidiyor. İçtiği alkolün yanında da sigara içmek isteyecektir. Bu Rakıcılara mezesiz için demek gibi bişeydir herhalde. Anlam veremiyorum.

DogukanB
19-07-2009, 20:54
Birde işletme sahiplerini ve sigara firmalarında satış danışmanlığı yapanlar var tabi. Onlarda bu durumda işsiz gözüküyor.

yaşar
19-07-2009, 20:56
Süper birşey olmuş dumansız hava sahası :)

Emir_b16a
19-07-2009, 20:57
walla nargilecilerin işi zor şekerkamışıyla yapılan bi cins nargile war eyer izinleri alınabilirse o kullanılıcak

bu arada bi çok ufak dükkan kapanıcak yanlızca nargileyle kazanan çok dükkan wardı bi çok kişi iş weren konumundan çıkıp işçi konumuna düşücek

bu gün beşiktaş çok komikti üstü açık ama 3 tarafı duwarla çewrili olan bi açık hawada bile sigara içirmediler :D 1 zabıta 1 zabıta müdürü 1 fotorafçı 1 kameraman 1 muhabir geziolardı ekip ekip kurmuşlar girip cafeleri kokladılar :D

Emir_b16a
19-07-2009, 20:58
Her ne kadar sigara içmeyip dumanından rahatsız olsamda, insanlar geceleri dışarı eylenmeye gidiyor. İçtiği alkolün yanında da sigara içmek isteyecektir. Bu Rakıcılara mezesiz için demek gibi bişeydir herhalde. Anlam veremiyorum.

o ap ayrı bi problem ztn alkol alan adam sıun çıartır her zmn çok kişinin canı yanıcak

S.celik
19-07-2009, 21:01
Bu arada tophaneye dikkat edin yaz boyunca hesaplar çok kabarık gelecek gibi :D:D:D

Enes-x
19-07-2009, 21:02
Sigara içmeye yasak getirilmesi yerine halk ve işletme sahipleri kendi isteği ile sigara içmese,içirtmese daha sevindirici olurdu..Bu şekilde sanki özgürlük kısıtlaması gibi görünüyor.Her ne olursa olsun başkasına zehirli duman solutmanın özgürlük olduğunuda sanmıyorum.Sigara içen biri olarak güzel bi uygulama oldu bence..

alp1903
19-07-2009, 21:02
süper bişi oldu :)

Emir_b16a
19-07-2009, 21:03
Bu arada tophaneye dikkat edin yaz boyunca hesaplar çok kabarık gelecek gibi :D:D:D

yasanın çıkmasındaki esas amacın galataport olduunu düşünüorum bn 9 ay kıwrandırıp usandırıcaklar dükkan sahiplerini

bu arada kapanan dükkanlara starbucks kahwe dünyasi gloria mc burger king açılabilir aklınızda olsun ii yatırım olur ;)

ST
19-07-2009, 21:04
Sigara içiyorum fakat uygulama çok iyi oldu bencede. :)

dR.selim
19-07-2009, 21:08
ahahahaha super oldu ben zaten evimde ve arabamda içirmiyordum:D

ACTPK
19-07-2009, 21:09
Güzel bi uygulama olduğunu düşünüyorum sigara içmeyen biri olarak. Uzun süredir bu uygulamanın olduğu İngilterede barların önü içerisinden daha kalabalıktır diye duymuştum orada uzun süre yaşamış birinden. Sanırım yakında bizimkide öyle olur.

eeyore
19-07-2009, 21:12
valla bildiğim kadarıyla nasıl alkol için lisans demiimde izin zımbırtısı veriyorlar sigara içinde onu yapıcaklarmış hatta barney's almış o zımbırtıyı diye biliyorum
ama bncede direk özgürlük kısıtlaması gbi olmş içenlerle içmeyenleri ayırmaları bnce daha mantıklı olurdu... sigara içiyorum istedikleri kadar kısıtlama getirsinler bırakmıcam.

Eworen
19-07-2009, 21:14
sigara içenler kusura bakmasın ama harika oldu
sigara içmeyenler için inanılmaz eziyettir dumanlı bir ortam
yasaktan başka çare yoktu bu durum için bence
türk gibi sigara içmek deyimi vardır yurt dışında boşuna değil :)
bence iyi bir çözüm umarım daima denetlenir kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur nihayetinde..

eeyore
19-07-2009, 21:14
Güzel bi uygulama olduğunu düşünüyorum sigara içmeyen biri olarak. Uzun süredir bu uygulamanın olduğu İngilterede barların önü içerisinden daha kalabalıktır diye duymuştum orada uzun süre yaşamış birinden. Sanırım yakında bizimkide öyle olur.

eet öyleymiş herkez sigara içmeye dışarı çktığı için içerisinden daha kalabalık olması doğal.. burasıda öyle olur ama bu seferde çok olay çıkar vay yoldan geçen adam bnm kızıma baktı allahh

sanmam kalkıp reina saphire vs gbi yerler uygulasın gelenlerin %90ı sigara tüketiyo artı o şekilde de para kazanıyorlar yani sigaradan dünyanın parasını bulurlar bi yolunu btn heryer türkiye burası..

valla ben yanımda fazla para bulundurmayı düşünüyorum ben içicem orda yazıyo cezası şukara al abim sen bu parayı hadi bklm die. snçta yakalanmadığı sürece işverene cezai işlem uygulanmıyo ki ben cezamı ödüyo oluyorum..

eeyore
19-07-2009, 21:15
sigara içenler kusura bakmasın ama harika oldu
sigara içmeyenler için inanılmaz eziyettir dumanlı bir ortam
yasaktan başka çare yoktu bu durum için bence
türk gibi sigara içmek deyimi vardır yurt dışında boşuna değil :)
bence iyi bir çözüm umarım daima denetlenir kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur nihayetinde..

eskiden adam gbi yerlerde ayrılıyordu sigara içenler we içmeyenler diye o zamanda içmeyenler rahat ediyordu ama öyle de bi durum var

arkadaşlar bşi sorucam bu yasa şmd tam olarak nerde geçiyo ne şekilde geçiyo bu konuda bilgisi olan warmı??

S.celik
19-07-2009, 21:16
2 peşin verirsiniz parayı biri şimdiki için diğeri ise ikinci ceza için:hahaha:

ST
19-07-2009, 21:17
Ne gerek var ceza ödemeye :D

Göki,ZD
19-07-2009, 21:18
sigaranın savunulacak yanı olduğunu sanmıyorum hem para hemde sağlığımızı çalıyor..

Evrenoz
Geceleri dışarı çıktığımda belirli birkaç arkadaş grubuyla çıkarım. Bu bir kaç grubun kişi sayısına bakıldığında toplamda kalabalık bir kitle oluşturuyoruz. Keza bu arkadaşlarımında farklı arkadaş grupları mevcut. Bunlar da hesaba katıldığında sayı 100'ü rahatlıkla aşıyor.

Hepsinin ortak fikri, yaz neyse ama kışın içkimizle sigara içmeyeceksek hiçbir mekana gitmeyiz. Home party yapar keyfimize bakarız.

Ayrıca dünyadaki örneklerin Türkiyede geçerli olacağını düşünmüyorum. Dünyada alman gibi sigra içmek, yunan gibi sigara içmek gibi bir deyim yok. Lakin Türk gibi sigara içmek deyimi mevcut. Keza gece hayatında dışarı çıkanlar sigara içenlerin içmeyenlerden kat kat fazla olduğunu çok rahat gözlemleyebilirler. Ve konuştuğum bir çok kişi "mekana gitmeyiz, kışın karında soğunda kapı önünde sığıntı gibi sigara içmeyiz" düşüncesinde birleşiyorlar.

Eh istanbulda gece dışarı çıkan belirli sayıda insan mevcut. Bu kitle içerisinden hatrı sayılır bir pay kendini geri çektiğinde bu açığı gidermek için bakalım ne yapılacak. Gece dışarı çıkacak maddi durumu olmayanların cebine para koyulup dışarı çıkmaları ve işletmelerin zararının bu şekilde giderilmesi düşünülmüyordur herhalde.

Nargile kafelere, kıraathanelere, fasıl mekanlarına değinmiyorum bile...

eeyore
uzun yollarda özellikle vapurlarda kıç tarafında izin veriliyordu hala o devam mı?

Emir_b16a
eskiden adam gbi yerlerde ayrılıyordu sigara içenler we içmeyenler diye o zamanda içmeyenler rahat ediyordu ama öyle de bi durum var

arkadaşlar bşi sorucam bu yasa şmd tam olarak nerde geçiyo ne şekilde geçiyo bu konuda bilgisi olan warmı??

3 tarafı kapalı olan her yer için geçerli üstü açık olsa bie 3 tarafı kapalı oldumu içirtmiyolar en azından şimdilik böle tente altında içmekte yasak

S.celik
19-07-2009, 21:19
Geceleri dışarı çıktığımda belirli birkaç arkadaş grubuyla çıkarım. Bu bir kaç grubun kişi sayısına bakıldığında toplamda kalabalık bir kitle oluşturuyoruz. Keza bu arkadaşlarımında farklı arkadaş grupları mevcut. Bunlar da hesaba katıldığında sayı 100'ü rahatlıkla aşıyor.

Hepsinin ortak fikri, yaz neyse ama kışın içkimizle sigara içmeyeceksek hiçbir mekana gitmeyiz. Home party yapar keyfimize bakarız.

:icon_tup::icon_tup:

Çoğunlukta home party olacak bu gidişle :D:D

YEY®

O dediğin durum ancak kağıt üzerinde geçerliydi.Nolursa olsun kapalı ortamda duman her türlü rahatsız eder özellikle içmeyen biri olarak kapalı ortamlarda kalamıyordum resmen..

teggy
ohh be iyi oldu. eğlenmeye gidip leşş gibi kokmaktan dumandan gözümüzün yanmasından zehirlenmekten bıktık. ihbar telefonu nedir bu arada, gittiğimiz yerlerde içen olursa arayalım...

S.celik
19-07-2009, 21:20
uzun yollarda özellikle vapurlarda kıç tarafında izin veriliyordu hala o devam mı?

Hayır yasak....

road runner
19-07-2009, 21:20
ben sigara içiyorum we bu olayı kınıyorum sahsen :) sonucta her koyun kendı bacagından asılır :) sigaraya yasak getıreceklerine üreten firmaları kapatsınlar sıkıyorsa hadi bakalım :)

S.celik
19-07-2009, 21:21
http://www.havanikoru.org.tr

Web sitesi herşey var burada

eeyore
3 tarafı kapalı olan her yer için geçerli üstü açık olsa bie 3 tarafı kapalı oldumu içirtmiyolar en azından şimdilik böle tente altında içmekte yasak

hmmmmmmmm o zmn duwar yıkmamz gerkçek desene :)

" burda sigara içmek yasak"
"abi görmüyomusunnn üstü açıkk vee 2 duvarlııııı!!!"

oofff oofff bulur gene türkler bi yolunu hiç şaşmam..

Onuralp
Vallahi çok iyi oldu. Sigara içen arkadaşlarımın çoğu bırakmayı düşünüyor...

eeyore
19-07-2009, 21:24
Hayır yasak....

yrn görücez bakalım yerde 1 tane izmarit görürsem yakarım valla.. bakalım yrn çınarcığa gdicem vapurla akşam yazarım buraya ne war ne yok şeklinde

O dediğin durum ancak kağıt üzerinde geçerliydi.Nolursa olsun kapalı ortamda duman her türlü rahatsız eder özellikle içmeyen biri olarak kapalı ortamlarda kalamıyordum resmen..

yok hayır kağıt üzerinde falan değil ben gittiğim bir çok yerde yaşadım bunu bizim oturduğumuz yer daha farklıydı ve sigara içmeyenler hiçbir halukarda rahatsız olmuyordu oraya gitmiyordu bile..

ben sigara içiyorum we bu olayı kınıyorum sahsen :) sonucta her koyun kendı bacagından asılır :) sigaraya yasak getıreceklerine üreten firmaları kapatsınlar sıkıyorsa hadi bakalım :)
bncede onların sorunu üretici firmalarla bizim günahımız ne bi zewkim bu kaldı..

dR.selim
19-07-2009, 21:24
Toplumsal özgürlük: Yasaların koruyuculuğu altında ve yasaların sınırları içinde başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadan hareket edebilme. Toplumsal özgürlüğün temeli de kişisel özgürlüktür.

özgürlükten kısıtlama degil bu uygulama tam tersine özgürlüğü koruyor.

S.celik
19-07-2009, 21:25
Toplumsal özgürlük: Yasaların koruyuculuğu altında ve yasaların sınırları içinde başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadan hareket edebilme. Toplumsal özgürlüğün temeli de kişisel özgürlüktür.

İnsanların rahat hava alma yaşama özgürlüğünü koruyor aynen katılıyorum

Eworen
19-07-2009, 21:27
ben cezamı öderim yinede içerim demekle kurtulmak zor
çünkü işletmeyede 500-5000 TL arasında para cezası uygulanacak müsade etmesinden dolayı..

eeyore
19-07-2009, 21:28

o yüzden ayrı oturtulsun diyorum insanlar öyle bir düzen yapılması gerekki kimse kimseyi rahatsız etmesin... bnm istediğim bişi yapmama engel oluyorlar bu şekilde çünkü buda bnm düşüncemle bu sölediğinle çakışıyor. dediğim gbi ayrı gayrı oturtsunlar hawalandırmayı deli gibi yapsınlar sorun çözülür...

tool
19-07-2009, 21:28
ben kahvehaneler nolcak onu dusunuyorum..

S.celik
19-07-2009, 21:29

Diyarbakırda 4000 kahvehane varmış :hahaha::hahaha::hahaha:

Asıl onlar ne yapacak :D:D

Onuralp
ohh be iyi oldu. eğlenmeye gidip leşş gibi kokmaktan dumandan gözümüzün yanmasından zehirlenmekten bıktık. ihbar telefonu nedir bu arada, gittiğimiz yerlerde içen olursa arayalım...

46. Vatandaşlar şikâyetlerini nerelere iletebilecekler?
Vatandaşlarımız şikâyetlerini, kolluk kuvvetlerine (polis 155, jandarma 156), zabıtaya (153), DUMANSIZ HAVA SAHASI İRTİBAT MERKEZLERİNE (Telefon numaraları internet sitemizde mevcut) ve ALO SABİM 184’e iletebilirler.

metin01
esnafın ekmeği ile oynuyorlar çok müşteri kaybedecekler vs.....

Evrenoz

Şimdi bu toplumsal özgürlük mü? Sen özgürsün fakat senin özgürlüğün benim özgürlüğümü kısıtlıyor. Eh bu durumda uygulanan durum toplumsal özgürlük değil zümresel özgürlük oluyor.

Nasıl olması gerektiğini söyleyeyim,

Mekanlar sigara içilen ve içilmeyen olarak ayrılır. Bir mekanda ya içilir ya da içilmez. Bunun seçimi de işletmeye bırakır. İşletmenin kapısında bu mekanda sigara içilir veya içilmez yazar.

Sigara içmek istemeyen kendine uygun mekana gider, sigara içmek isteyen kendine uygun mekana.

Hiçkimsenin özgürlüğü kısıtlanmaz. Sigara içmeyen içilen mekana giderse gıkını çıkaramaz, sigara içen içilmeyen mekana giderse o sigarayı değil yakmak koklayamaz bile.

Ha dersen ki ya grup gidilecekse ve grup içinde hem içen hem içmeyen varsa?

O zaman bunu grup kendi içinde çözer, bir taraf arkadaşı için fedakarlık yapar.

Özgürlük budur. Sen özgür olacaksın diye benim özgürlüğümün kısıtlanması değildir.

Not: sen diye belirttiğim şahıs olarak sen değil, senin nezdinde içmeyenleri kastediyorum.

eeyore
ben cezamı öderim yinede içerim demekle kurtulmak zor
çünkü işletmeyede 500-5000 TL arasında para cezası uygulanacak müsade etmesinden dolayı..

biliyorum ama ya birisinin şikayet etmesi (ki bu şikayet gerçekleşse bile kamera olmayan mekanda kanıtlamaları zor) yada herhangi bir görevlinin görmesi durumunda cezai işlem uygulanıyor. ben cevahirdeki bir restoranttaki müdürle konuşmuştum..

tool
19-07-2009, 21:31
biliyorum ama ya birisinin şikayet etmesi (ki bu şikayet gerçekleşse bile kamera olmayan mekanda kanıtlamaları zor) yada herhangi bir görevlinin görmesi durumunda cezai işlem uygulanıyor. ben cevahirdeki bir restoranttaki müdürle konuşmuştum..

yan masadan birinin cep telefonuyla cekip zabitaya vermesi yeterli mesela

Emir_b16a
19-07-2009, 21:31

yasada mekan koklama yöntemiyle kontrol edilicek die bi madde war :D

Burak İ
19-07-2009, 21:33
Çok iyi oldu ben de eğlenmeye gidiyorum gece mekanına eve geldiğimde üstümün leş gibi sigara kokmasına değil ;)

eeyore
19-07-2009, 21:33
yan masadan birinin cep telefonuyla cekip zabitaya vermesi yeterli mesela

hem mekanın adını çekicek hem bni çekicek.. dediğim gbi ya birisi belgeli şekilde şikayet eder yada basılır o şekilde o cezai işlem uygulanır..

yasada mekan koklama yöntemiyle kontrol edilicek die bi madde war :D

mekan koklama yöntemi ne :S hani duman dedektörünü anlarımda

S.celik
19-07-2009, 21:34
hem mekanın adını çekicek hem bni çekicek.. dediğim gbi ya birisi belgeli şekilde şikayet eder yada basılır o şekilde o cezai işlem uygulanır..

Normal burunla koklama

eeyore
19-07-2009, 21:36
Normal burunla koklama

hee hee görürlerse 2 tost 1 ayran sölesnler bide yaa

TarikS
19-07-2009, 21:37
Sitesine baktim da acik havada sorun yok sanirim, acik yeri olan yerlerde nargileye devam o zaman :) Zaten kapali yerde icmiyoruz, pek farketmeyecek..

S.celik
19-07-2009, 21:37
hee hee görürlerse 2 tost 1 ayran sölesnler bide yaa

O kadar emin olmayın İstanbul dünya ticaret merkezinde çatır çatır kestiler cezayı önümde herkes kapı önünde kuyrukta yaz kış :D:D

Emir_b16a
19-07-2009, 21:39

her zabıtaya 1 dedektör büyük para :)

para sıkışan zabıta şantaj bile yapar para wer yoksa bak kesiorum cezayı die :mad:

eeyore
19-07-2009, 21:40
O kadar emin olmayın İstanbul dünya ticaret merkezinde çatır çatır kestiler cezayı önümde herkes kapı önünde kuyrukta yaz kış :D:D

valla ben normal mekanlardan bahsediyorum havalandırmayı kökledilermi ortamı parfüme boğdularmı (ki sigara kokusunu yok etmek içn özel spreyler var) buladılarmı nereye burunla koku alıyolar.. he köpekleri eğitirler ona bşi dememde adam reddeder kabul etmez mahkemeye giderler köpek de geçerli bi kanıt olarak sayılmaz

dR.selim
Şimdi bu toplumsal özgürlük mü? Sen özgürsün fakat senin özgürlüğün benim özgürlüğümü kısıtlıyor. Eh bu durumda uygulanan durum toplumsal özgürlük değil zümresel özgürlük oluyor.

Mekanlar sigara içilen ve içilmeyen olarak ayrılır. Bir mekanda ya içilir ya da içilmez. Bunun seçimi de işletmeye bırakır. İşletmenin kapısında bu mekanda sigara içilir veya içilmez yazar.

Sigara içmek istemeyen kendine uygun mekana gider, sigara içmek isteyen kendine uygun mekana.

Hiçkimsenin özgürlüğü kısıtlanmaz. Sigara içmeyen içilen mekana giderse gıkını çıkaramaz, sigara içen içilmeyen mekana giderse o sigarayı değil yakmak koklayamaz bile.

Özgürlük budur. Sen özgür olacaksın diye benim özgürlüğümün kısıtlanması değildir.

Not: sen diye belirttiğim şahıs olarak sen değil, senin nezdinde içmeyenleri kastediyorum.

özgürlük baskasının ozgurlugune kast etmedigin sınırlarda yapabilecegin seylerle sınırlıdır siz içenlerin içmeyenlerin yanında sigara içme gibi bi özgürlüğü olamaz!içmeyenler cıkıp dısarda temiz hava alamaz, içenler giderler sigarasını dısarda içerler.

Dragger
Sektör cok büyük sekteye ugrayacak, isletmeler cok zarar edecek bu durumdan...

Ben de sigara icmiyorum ama icen insanlar icin her mekanda 2 ayrı bölüm olayına katılıyorum.

kurtbil
19-07-2009, 21:41

Kesınlıkle katılyorum.ayrıca hadı sıgara yasagı konuldu onu anladık,fakat Nargıleyı yasaklamak ne olyo? Nargıle bızım kulturumuzun bır parcası olmus yuz yıllardan berı,bu yasayı TR de uygularken acaba bunu da dusunduler mı ? Bundan para kazanan esnaf napcak acaba ? Sadece Nargıle Cafe ısmıyle acık olan yerler var,2 lıraya sattıgı cayla,kolayla devam edebılcekler mı acaba ?Zehırlenmek ıstemıyorum duman ıstemıyorum dıyen nargıle cafeye de gıtmez bu kadar basıt bu.Bu yasayı getırırken en azından braz devsırmeye calıssalarmıs daha mantıklı olurmus.

eeyore
her zabıtaya 1 dedektör büyük para :)

para sıkışan zabıta şantaj bile yapar para wer yoksa bak kesiorum cezayı die :mad:

kaç tane zabıta yada polis tanıyosunuz adam gbi haraç yemicekk??100lüğü koyduğunda önüne adam gider yani..btn polisler böyle kafalanmıyomu kim bilcek onun para aldığını..

Emir_b16a
valla ben normal mekanlardan bahsediyorum havalandırmayı kökledilermi ortamı parfüme boğdularmı (ki sigara kokusunu yok etmek içn özel spreyler var) buladılarmı nereye burunla koku alıyolar.. he köpekleri eğitirler ona bşi dememde adam reddeder kabul etmez mahkemeye giderler köpek de geçerli bi kanıt olarak sayılmaz

walla nargile cafelerin çoğuna bu gün beşiktaşta çatır çatır uyarı yazdılar 2. de 5600 ytl 3. de mekan kapama cezası gelir heralde

Eworen
kapsam genişlediği için bu iş için görevlendirilenlerin sayısı arttı yanlış bilmiyor isem istanbulda 400 kişi görevli
sayı fazla heran çıkabilirler..

eeyore
19-07-2009, 21:42
özgürlük baskasının ozgurlugune kast etmedigin sınırlarda yapabilecegin seylerle sınırlıdır siz içenlerin içmeyenlerin yanında sigara içme gibi bi özgürlüğü olamaz!içmeyenler cıkıp dısarda temiz hava alamaz, içenler giderler sigarasını dısarda içerler.

mekanlarda ayrım yapılırsa ve gayet de güzel havalandırma olursa içmeyenlerin hiçbir sıkıntısı olmaz.

Emir_b16a
kaç tane zabıta yada polis tanıyosunuz adam gbi haraç yemicekk??100lüğü koyduğunda önüne adam gider yani..btn polisler böyle kafalanmıyomu kim bilcek onun para aldığını..

5600 liraysa kimse 1 yüzlükle bırakmaz koparabildiği kar olur ;)

Evrenoz

Kesinlikle katılıyorum, içenler içmeyenleri rahatsız edemez. Ama içmeyenler var diye de içenler karda kışta kapı önüne çıkartılamaz. Özgürlük sadece belli bir zümre için geçerli olduğunda kelime anlamını kaybeder.

Olması gerekeni yazdım üstteki mesajda. Uygulama bu olmazsa kimse bana kişisel özgürlükten veya toplumsal özgürlükten bahsetmesin. Belli bir zümrenin özgürlüğü yüzünden benim özgürlüğüm kısıtlanmış durumda.

Umarım kâfi derecede tepki gelir de mekanlar içilen veya içilmeyen diye 2'ye ayrılır. Kimsenin de özgürlüğü kısıtlanmamış olur. Zümresel özgürlük toplumsal özgürlüğe döner.

eeyore
19-07-2009, 21:43
kapsam genişlediği için bu iş için görevlendirilenlerin sayısı arttı yanlış bilmiyor isem istanbulda 400 kişi görevli
sayı fazla heran çıkabilirler..

istanbula kaç kişi görevlendirebilirler istanbulun nüfusu kaç ölede bşi var

yok yaa bütün mesele ceplerine biraz daha para girsin...nerden insanları gagalayacaklarını şaşırdılar artık

eeyore
19-07-2009, 21:44
walla nargile cafelerin çoğuna bu gün beşiktaşta çatır çatır uyarı yazdılar 2. de 5600 ytl 3. de mekan kapama cezası gelir heralde

ben nargileden bahsetmiyorum ama sigaradan bahsediyorum..

OmerRS
19-07-2009, 21:44
Bir kapalı mekanda özel odalar olur içen istediği zaman oraya gidip içer gelir ya da dışarda içer gelir.

böylece bizim kafe kültürümüzün öndeki açık alanları kapatıp masa koyma adeti de azalmış olur.

süper bir uygulama sonunda rahat edebileceğiz.

Emir_b16a
19-07-2009, 21:45
ben nargileden bahsetmiyorum ama sigaradan bahsediyorum..

sigara içildiği için kesildi :) nargilede yasak dumansız hawa sahası die çıktı tütün we tütün mamülleri diil zannedersem

dR.selim
19-07-2009, 21:45
Kesinlikle katılıyorum, içenler içmeyenleri rahatsız edemez. Ama içmeyenler var diye de içenler karda kışta kapı önüne çıkartılamaz.

Olması gerekeni yazdım üstteki mesajda. Uygulama bu olmazsa kimse bana kişisel özgürlükten veya toplumsal özgürlükten bahsetmesin. Belli bir zümrenin özgürlüğü yüzünden benim özgürlüğüm kısıtlanmış durumda.

Umarım kâfi derecede tepki gelir de mekanlar içilen veya içilmeyen diye 2'ye ayrılır. Kimsenin de özgürlüğü kısıtlanmamış olur. Zümresel özgürlük toplumsal özgürlüğe döner.

uygulama basarısı acısından mekanların o sekilde tamamen ayrılması mumkun degil bu uygulamanın hazırlıkları asamasında ben edirnede saglık grup baskanıydım aynı zamanda ilçe tutun kontrol ekibinin sorumlusuydum. ahahahahah iyikide istifa etmişim şimdi fena patlamısdık yoksa:D

eeyore
19-07-2009, 21:46
sigara içildiği için kesildi :) nargilede yasak dumansız hawa sahası die çıktı tütün we tütün mamülleri diil zannedersem

evet aynen öyle. ama sanma btn kabahatli sigara :) nargilenin kokusu bnm içimi bayıyo :P

demek istediğim nargilenin kokusu kalıcıdır ama sigaranınki uçar gider hawalandırma nasıl olsa 1 nargile 40sigara yerine geçiyo.

Eworen
19-07-2009, 21:46
istanbula kaç kişi görevlendirebilirler istanbulun nüfusu kaç ölede bşi var

yok yaa bütün mesele ceplerine biraz daha para girsin...nerden insanları gagalayacaklarını şaşırdılar artık

aynen şöyle imiş ;
Kanuna göre yetkili kılınan kamu görevlileri, kolluk kuvvetleri, belediye zabıtaları, TAPDK, RTÜK, belediye encümeni, mahalli mülki amir ceza verebilir..

benim söyledğim sadece müfettiş idi galiba veya karıştırıyorum :)

eeyore
19-07-2009, 21:48
aynen şöyle imiş ;
Kanuna göre yetkili kılınan kamu görevlileri, kolluk kuvvetleri, belediye zabıtaları, TAPDK, RTÜK, belediye encümeni, mahalli mülki amir ceza verebilir..

benim söyledğim sadece müfettiş idi galiba veya karıştırıyorum :)

tmm kardeş haklısın eywallah da dediğim gibi insan nüfusu kaç..

aslında ii para kırılır yaa bu işten ceza keserimm para wermezsen bana rüşvet istiyorum ayağına
biz demi girsek :)

Burak İ
19-07-2009, 21:49
10 sene sonraki nesil için yararlı olacak sigarayı bilmeyecek şu anki duruma göre. Kaldı ki eskiden otobüslerde içiliyordu bizler saatlerce duman içerisinde yolculuk yapıyorduk kimse hatırlamıyor o günleri ? İçen çıksın dışarıda içsin soğuksa soğuk . İşletme sahibinin iki bölüm yapma şansı yok . Yapabileceği açar bodrum katını zemin mi neyse yada çatı katı mı balkon mu olur ne olursa orada içilir ABD tarzı uygulama yer altı . İçmeyen herkes çok çekti kimse anlamaz içmeyenin derdinden ;)

S.celik
tmm kardeş haklısın eywallah da dediğim gibi insan nüfusu kaç..

aslında ii para kırılır yaa bu işten ceza keserimm para wermezsen bana rüşvet istiyorum ayağına
biz demi girsek :)

Rüşvetçi zihniyet olursa yasak tabi uygulanamaz bence :icon_wack:D

Mustafa Birsesli
sonuna kadar destekliyorum kampanyayı icenin içmeyene saygısı yok çünkü

Evrenoz
19-07-2009, 21:50
uygulama basarısı acısından mekanların o sekilde tamamen ayrılması mumkun degil bu uygulamanın hazırlıkları asamasında ben edirnede saglık grup baskanıydım aynı zamanda ilçe tutun kontrol ekibinin sorumlusuydum. ahahahahah iyikide istifa etmişim şimdi fena patlamısdık yoksa:D

Bu durumda gece hayatında yer alan mekanların sahipleri, kıraathane sahipleri, nargile cafe sahipleri, avm içerisindeki restaurant sahipleri ( ki zaten onlar şuan da kaybediyor ) ciddi anlamda zarar edecek hatta yerine göre mekanlarını kapatacaklar.

Özellikle anadoluda bir kıraathanede sigara içilmez ise bizim halkımız o mekana gitmez, eh içenlerin çoğunlukta olduğu da bilinen bir gerçek. Çoğunluk kaybolduğunda da zaten kıt kanaat geçinen esnaf kepenkleri indirir. Nargile cafeler ise olayın apayrı bir yönü, adı üzerinde nargile cafe. İnsanlar oraya nargile içmek için gidiyor. Nargile olmadığında kim neden gitsin? Gidenin 2 adet tost yemesiyle hangi masraf karşılansın?

Sonuç; zümresel özgürlük sebebiyle işsiz sayısında artış olması kaçınılmaz olacaktır.

eeyore
19-07-2009, 21:51
10 sene sonraki nesil için yararlı olacak sigarayı bilmeyecek şu anki duruma göre. Kaldı ki eskiden otobüslerde içiliyordu bizler saatlerce duman içerisinde yolculuk yapıyorduk kimse hatırlamıyor o günleri ? İçen çıksın dışarıda içsin soğuksa soğuk . İşletme sahibinin iki bölüm yapma şansı yok . Yapabileceği açar bodrum katını zemin mi neyse yada çatı katı mı balkon mu olur ne olursa orada içilir ABD tarzı uygulama yer altı . İçmeyen herkes çok çekti kimse anlamaz içmeyenin derdinden ;)

sigara içen jenerasyonun yaşı o kadar küçüldüki.. daha doğrusu sigara kullanmaya çok erken başlayan insanlar var. 10sene bnce çok az unutulması için..

Emir_b16a
sonuna kadar destekliyorum kampanyayı icenin içmeyene saygısı yok çünkü

o konuda yanlışsın içmeyeninde iene saygısı yok o zmn

s7158
Arkadaslar!!! Dunyanin en pahali ve en kotu benzin yada dizelini kullaniyoruz!! Farkindayiz degil mi??? :) :) :) Nedir bu sigara muhabbeti!! Zamlari, yapilan soygunlari unutalim baska konulari tartisalim diye cikan bir yasadir... Avrupa ulkeleri ile herseyimiz esit zaten...Yollarimiz falan cok guzel ulke gulluk gulistanlik icinde issizlik yok, ekonomik sikinti yokk zaten!! Sadece sigara icme uygulamasi sorun yanii :):):) LUTFEN!!!

eeyore
19-07-2009, 21:52
gece klüpleri bi kılıf uydururlar kesin türkiye burası..

S.celik
19-07-2009, 21:53
Arkadaslar!!! Dunyanin en pahali ve en kotu benzin yada dizelini kullaniyoruz!! Farkindayiz degil mi??? :) :) :) Nedir bu sigara muhabbeti!! Zamlari, yapilan soygunlari unutalim baska konulari tartisalim diye cikan bir yasadir... Avrupa ulkeleri ile herseyimiz esit zaten...Yollarimiz falan cok guzel ulke gulluk gulistanlik icinde issizlik yok, ekonomik sikinti yokk zaten!! Sadece sigara icme uygulamasi sorun yanii :):):) LUTFEN!!!

Benzin olayıda tartşılıyor sen rahat ol ....Bu güncel bir konu :cool:

eeyore
19-07-2009, 21:53

aaa lütfeennn herşeyimiz on numara bi bu kaldı.. napalm bide dayatılan şeyler bunlar sigara skntısı çktı hoop benzinn out oldu.. şaka gbi bu ülkeyi yönetenler yaa nasıl parmaklarında oynatıyorlar halkı.. yazık ki bu halk kör..

DogukanB
19-07-2009, 21:54
Şimdi havalar iyi teras ayağına yırtıyolar ama ciddi anlamda müşteri kayıbı olacak. Müşteri kayıbıda gene garson, barmen vs. leri etkilicek.

dR.selim
19-07-2009, 21:55
o konuda yanlışsın içmeyeninde iene saygısı yok o zmn

içmeyenin zaten içene saygı göstermesi diye bi durum söz konusu olamazki:)

eeyore
19-07-2009, 21:56

niye içenler insan değilmi onlar sigara içiyorlar diye saygıyı hak etmiyomu. alakasız diceksin bu muhabbetin öncesiyle alakası yok biliyorum da bu dediğin garibime gitti :S

HALUK
19-07-2009, 21:56
sigara fabrikasını kapatmayıp sigara içmeyi yasaklayan zihniyeti anlayamıyorum. sigara içmeyenin hakkı varda bu mereti içenin hakkı yokmu. ya sigara fabrikalarını kapat yada devlet hastanelerinde sigarayı bırakmak için ücretsiz tedavi uygula.
öle kesip atmakla olmuyor bu iş ;)

eeyore
19-07-2009, 21:57
sigara fabrikasını kapatmayıp sigara içmeyi yasaklayan zihniyeti anlayamıyorum. sigara içmeyenin hakkı varda bu mereti içenin hakkı yokmu. ya sigara fabrikalarını kapat yada devlet hastanelerinde sigarayı bırakmak için ücretsiz tedavi uygula.

yiyosa kapattırsınlar :) kalkıcaklar marlboro ya kafa tutucaklar :)

Emir_b16a
19-07-2009, 21:58

mecbursun ama onunda farkındasın dimi bnm özgürlüğümü kısıtlamaya hakkın yok nasıl bn sni rahatsız etmiosam snde bni etmiceksin bnada bi alana ayırıcaksın

eer sn bn dersenki snin içtiin sigara bni rahatsız edio bn söndürürüm onu :)

Burak İ
19-07-2009, 21:58
sigara içen jenerasyonun yaşı o kadar küçüldüki.. daha doğrusu sigara kullanmaya çok erken başlayan insanlar var. 10sene bnce çok az unutulması için..

Evet öyle de ABD ve yurt dışında bu yasak uygulandığından beri % 30-30 azalma gözleniyor. Herşey zamanla Ben de bu seneden itibaren diyorum yeni doğanlara :)

dR.selim
19-07-2009, 21:59
niye içenler insan değilmi onlar sigara içiyorlar diye saygıyı hak etmiyomu. alakasız diceksin bu muhabbetin öncesiyle alakası yok biliyorum da bu dediğin garibime gitti :S

yanlıs anlamıssın ben birey olarak saygıyı hak etmiyorlar demedim, sigara içme davranısı saygı durulacak bir durum degil

HALUK
yiyosa kapattırsınlar :) kalkıcaklar marlboro ya kafa tutucaklar :)

ozaman beni tedavi etcekler bu sıkar sanırsam ;)

eeyore
Evet öyle de ABD ve yurt dışında bu yasak uygulandığından beri % 30-30 azalma gözleniyor. Herşey zamanla Ben de bu seneden itibaren diyorum yeni doğanlara :)

bakalımm kısmet :)

Onuralp

Bütün dünya da uygulanıyor neden Türkiye'de uygulanmasın bu yasa? Yani demek istediğim zihniyet Türkiye'ye özel değil. :icon_tup:

erh
Çok iyi oldu belkide bu hükümetin yaptıgı tek dogru iş oldu. tebrik ediyorum. artık nefes alabilcez..

dR.selim
19-07-2009, 22:00
arkadaslar bu özgürlük olayında yanılıyorsunuz sigara içenlerin özgürlüğü kısıtlanmıyor cunku zaten sizin öyle bi özgürlügünüz yok olmayan sey kısıtlanmıs olamaz dimi.

s7158
19-07-2009, 22:00
Bütün dünya da uygulanıyor neden Türkiye'de uygulanmasın bu yasa?

Bu yasayi uygulayan 6. ulkeymisiz!!! :)

umut01
19-07-2009, 22:01
yasak yasağı getirir diyorum ben.

eeyore
19-07-2009, 22:01
ya görende sanki sigara dumanı içinde yaşıyosunz sanır yapmayın yaaa sanki böyle öbek halinde dumanlar çewrenizde sizle gdiyo..

Onuralp
19-07-2009, 22:02
Bu yasayi uygulayan 6. ulkeymisiz!!! :)

Kim diyor bunu yahu?

s7158
19-07-2009, 22:02
ya görende sanki sigara dumanı içinde yaşıyosunz sanır yapmayın yaaa sanki böyle öbek halinde dumanlar çewrenizde sizle gdiyo..

:) :) ............

Emir_b16a
19-07-2009, 22:03
arkadaslar bu özgürlük olayında yanılıyorsunuz sigara içenlerin özgürlüğü kısıtlanmıyor cunku zaten sizin öyle bi özgürlügünüz yok olmayan sey kısıtlanmıs olamaz dimi.

ne demek yok istersem esrar bile içerim içici olunca dewlet bile salıyo sni bu özgürlüğü dewlet wermiş bna ;) sn sigarama karışıcaksın yasa doğru ama çıkış şekli yanlış

eeyore

niye benim canımın istediği birşeyi yapmak özgürlüğüme dahil değilmi??..
evlilik dışı cinsellik zina sayılıyor oda dine göre yasak ama yapan yapıyo o özgürlük oluyoda bu olmuyomu yapmayın lütfen..

OmerRS

sigara içmeyi neden bu kadar savunuyorsunuz ben okuyorum ve anlam veremiyorum. başkalarını zehirlemedikçe isteyen nerde içerse için bunun savunulabilecek bir yanı yok.

Burak İ

Üzerinde yazıyor tehlikelidir zararlıdır çevreye zarar verir. Yasal olarak uyarıyor , yasaklıyor . Bu özgürlük değil . Sen zaten zararlı olanı kullanıyorsun zararlı olanı yapıyorsun . Aynen katılıyorum.

erh
neden zararlı birseyin savunması yapılır ki cok merak ediyorum.. üstünde bile öldürür yazıyo :) tamam herkesin özgür iradesi var herkesin kendi secimi ama onun yuzunden ben en ufak bir duman koklamak istemiyorum? nasılki benim sigara içmememden kimse zarar gormuyorsa, onlarda bana sigara içerek zarar veremesinler...

VeNoM_35
19-07-2009, 22:04
sigara içmeyi bırakın, otobuse binince sigara içmiş birisinin yanımda durması bile beni yeterince rahatsız ediyor. gayet yerinde bir uygulama ki zaten tüm dünyada örnekleri mevcut.

eeyore
:) :) ............

??.........................
doğru böle çizgi filmlerde bulutlar olur ya kahramanın çewresinde öyle duman var 7/24 çevrenizde.. hee...

Onuralp
Ya da boşverin her neyse. Daha önce tartışılmıştı bu konu. Sonuç olarak sigara içenler malesef içemeyecekler. :D

tool
evlilik dışı cinsellik zina sayılıyor oda dine göre yasak ama yapan yapıyo o özgürlük oluyoda bu olmuyomu yapmayın lütfen..

zina ile sigaranin ne alakasi var?

Eworen
19-07-2009, 22:05
sigara içenlerin özgürlüğümü kısıtlanıyor :)
evde yasak değil ,sokakta yasak değil, açık havada yasak değil otel odalarında da yasak değil satışıda yasak değil, kimseyi rahatsız etmezsiniz rahat rahat içebilirsiniz
yasak çok açık ve net değilmi ?;
sigara içen bir insan ,sigara içmeyen insanı; rahatsız edebileceği hiç bir yerde sigara içemez.

eeyore
19-07-2009, 22:05
sigara içmeyi neden bu kadar savunuyorsunuz ben okuyorum ve anlam veremiyorum. başkalarını zehirlemedikçe isteyen nerde içerse için bunun savunulabilecek bir yanı yok.

benim alanımı kısıtlamaları zaten olay. burda savunulan sigara içmek değil alan kısıtlaması ki bu içmeyenleri ve içenleri ayırarak çokda güzel engellebilirdi..

dR.selim
19-07-2009, 22:06
ahahahahaha nası biliyorsanız öyle olsun sonucta ben içerde otururken dısarda içeceksiniz:D

eeyore
zina ile sigaranin ne alakasi var?

oda özgürlük buda özgürlük aklıma gelen bi örnekti sadece.

HALUK
çamlık altı evlerindeyim yakın olan varsa geldin site duvarının dibinde ot içenleri göstereyim onları gösterirken yolda devriye gezen ekip otosunuda göstereyim.
ne pehriz ne lahana turşusu, sigara markette satılıyor ama alıp içmek yasak, ot satmak yasak ama duvar dibinde içmek serbest.
ben oy vermedim ama bidaha şeçime mutlaka bunlara oy vercem alkolü ve eglence merkezlerini kapatacaklarmış. ozaman belki sizede ucu dokanır ;)

Onuralp
19-07-2009, 22:07
ahahahahaha nası biliyorsanız öyle olsun sonucta ben içerde otururken dısarda içeceksiniz:D

Bende onu dedim. :D
Boşu boşuna ah boşu boşuna tartışıyorunuz :D

dR.selim
19-07-2009, 22:08

her canının istedigini yapmak degildir özgürlük bilmeden su tanımı kullanmayalım.

erh
burda zarar verenler ve zarar vermeyenler olarak 2 grup mevcut, ve sonuc oalrak zarar vermeyenler galip cıkıyor gibi dusunebilirsiniz.. bence çok adil bir uygulama :)

eeyore
adresleri alalım özel kargoyla kına yollayim size :)

s7158
Yasayi cikaranlarin asil amaci icki icilen mekanlari iflasa suruklemek!!! :) Diger bi boyut!!! :)

Emir_b16a
19-07-2009, 22:09

:D dışarda içer içeri girerim üstüm kokar yine rahatsız olursun amaç rahatsız etmekse ;)

Onuralp

Sen kınayı kar hepimiz senin istediğin bir yere gelelim? :)

erh

söz ver :) hahaha

S.celik
Büyük bir kısıtlama değil arabanda evinde içen içsin yolda iç...Sadece biraz sıkıcaksın kendini bir mekana gidince olay bundan ibaret:D:D

dR.selim
19-07-2009, 22:10
:D dışarda içer içeri girerim üstüm kokar yine rahatsız olursun amaç rahatsız etmekse ;)

ahahaha sevişmiycezki üstün basın sigara olsa beni baglamaz:D

eeyore
19-07-2009, 22:10
her canının istedigini yapmak degildir özgürlük bilmeden su tanımı kullanmayalım.

eğer ben yaşıyorsam eğer birşeyleri yapabiliyorsam ve bundan çewremdeki zarar görmüyorsa (ki çewrendekilerin zarar gördüğü şeyler bile rahatça yapılabiliyor) istediğimi yaparım bu bilinçsizce "özgürlüğün" ne demek olduğunu bilmek değildir okulda kafamıza yeterince kaktılar ki gerek bile yoktu. ama kalkıp bnm alanımı daraltıyorlarsa bunlara sigara içmeyenleri rhatsız etmeyecek koşullar sağlanabilirken kökten kesip atıyorlarsa evet bu bnm özgürlüğümü kısıtlamak oluyo maalesef.. herşey biyolojik yaş demek değil maalesef..beyin yaşı da var orda yazan 21 bnm beyn yaşımı bnim çewremdekiler tanıyanlar bilir bilip bilmeden diye bişi yok yani anlatabilmişimdir umarım. teşekkür ederim.

Onuralp
19-07-2009, 22:11
Büyük bir kısıtlama değil arabanda evinde içen içsin yolda iç...Sadece biraz sıkıcaksın kendini bir mekana gidince olay bundan ibaret:D:D

O zaman oto kuaförler baya bir para kazanacak. :D
Arabalar da içeceklerine göre :D Şaka sadece...

Emir_b16a
ahahaha sevişmiycezki üstün basın sigara olsa beni baglamaz:D

kokar kokar yinede rahatsız olursun :D bundan sonra pis kokarak gezicem :D

Evrenoz

Bu konuda protesto amaçlı olarak ayda 1 -2 defa bütün arkadaş grubumuz mekanların içerisinde oturanların dibinde sigara yakma kararı aldık. Neticede mekan izin vermiyor, sigara içene cezasını kesiyor. Mekan etkilenmez bu durumdan, sadece bireysel ceza mevcut.

60 TL sanırım cezası, kışın her ay 1-2 defa eyleme geçiricez bunu.

Parasıyla değil mi? Öder, içeriz.

Bu arada sigarayla puronun ceza bazında fiyat farkı yoksa sigara her an puroya dönebilir.

Yaparken denk gelirsek sigaramı tüttürürken tartışırız bu konuyu ;)

erh
eğer ben yaşıyorsam eğer birşeyleri yapabiliyorsam ve bundan çewremdeki zarar görmüyorsa (ki çewrendekilerin zarar gördüğü şeyler bile rahatça yapılabiliyor) istediğimi yaparım bu bilinçsizce "özgürlüğün" ne demek olduğunu bilmek değildir okulda kafamıza yeterince kaktılar ki gerek bile yoktu. ama kalkıp bnm alanımı daraltıyorlarsa bunlara sigara içmeyenleri rhatsız etmeyecek koşullar sağlanabilirken kökten kesip atıyorlarsa evet bu bnm özgürlüğümü kısıtlamak oluyo maalesef.. herşey biyolojik yaş demek değil maalesef..beyin yaşı da var orda yazan 21 bnm beyn yaşımı bnim çewremdekiler tanıyanlar bilir bilip bilmeden diye bişi yok yani anlatabilmişimdir umarım. teşekkür ederim.

sen sigara içtiginde etrafındakilere zarar vermediginden eminmisin? :)

Burak İ
19-07-2009, 22:12
sigara içenlerin özgürlüğümü kısıtlanıyor :)
evde yasak değil ,sokakta yasak değil, açık havada yasak değil otel odalarında da yasak değil satışıda yasak değil, kimseyi rahatsız etmezsiniz rahat rahat içebilirsiniz
yasak çok açık ve net değilmi ?;
sigara içen bir insan ,sigara içmeyen insanı; rahatsız edebileceği hiç bir yerde sigara içemez.

Alışmışız hep zararlı işleri yapanların bu güne kadar yok ben içmedim 2 daka nikotinim nerde tiribe giriyorum vsvsvsvsv içemezsem kilitlenirim herkes he demiş bir içmeyen olarak her zaman magruz kalmışımdır rahatsız olmuşumdur sesim çıkmamıştır en fazla bana üflemeyin rica ederim demişimdir hep anlayış içene . İçmeyene anlayış oldu diye bu kadar itiraz neye alternatif üretme çabası neye ? evinde iç arabanda iç sokakta iç ama benim ortak kullanım alanlarımızı işgal etme , hak talep etme , İnanın özel yurtta kaldım üni de ilk sene 7 kişi içiyor oda da tek ben içmiyorum yatılan yerde 1 sene içildi ne uyku ne nefes ne temizlik ;sonu astımı ma davetiye ilk oradan geldi . Demek çevreye zararlı ;)

Maxiboost

senin göremediğin ama çok mantıklı bir açıklaması var. Canının istediği herşeyi ancak başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı, kişiye zarar ve rahatsızlık vermediği durumlarda yapabilirsin. Senin dediğinin özgürlükle alakası yok öyle olsa ülkede suçlu olmazdı :) hatta verdiğin örnektede rahatsız olan yok hem bak :D dinsel yönüde kişilerin kendisini ilgilendirir.

eeyore

biraz dediğin btn işin eğlencesi keyfi kaçmış btn yol boyunca 2 saatlik yola gdicem kudurucam skntıdan ve sigara içmicem... yok yaa

Sen kınayı kar hepimiz senin istediğin bir yere gelelim? :)

yok ben özel kargo şirketi kurup yollucamm adreslerinze =)

söz ver :) hahaha

gökmen abiye sözüm var sizide aradan çıkartırım hehe :D

tool
devlet halk sagligi icin bunu uygun gormus, acik alanda yasak olan yerlerde mevcut dunyada. evinizde icebildiginize sukredin :)

VeNoM_35
19-07-2009, 22:13
kökten kesip atma gibi bir durum yokki, acık alanlarda zaten içebiliyorsunuz?

Onuralp
Bu konuda protesto amaçlı olarak ayda 1 -2 defa bütün arkadaş grubumuz içeride oturanların dibinde sigara yakma kararı aldık.

60 TL sanırım cezası, kışın her ay 1-2 defa eyleme geçiricez bunu.

Parasıyla değil mi? Öder, içeriz.

Bu arada sigarayla puronun ceza bazında fiyat farkı yoksa sigara her an puroya dönebilir.

Parası olmayanlara yazık olacak desene. Mesela puro alamayanlar.

dR.selim

kendi yazdıgın ilk cumleye bak ben haklıyım zaten ''''bundan çewremdeki zarar görmüyorsa '''' sana bir cevap vermeme gerek bile yok:D:D:Dbeyin yasını nerden cıkardın şimdi,gerizekalı olmadıgının ispatımı oldu bu yazdıgın 2 cümle????

Onuralp
19-07-2009, 22:14
yok ben özel kargo şirketi kurup yollucamm adreslerinze =)

O da güzel. :)

Orhan
Sigara içenler malesef sigarayı bırakana kadar ne yaptıklarının farkına varmıyorlar istisnalar olabilir ama bebek sahibi bir baba olarak yazıyorum 5 aylık bebeğin yanında bile sigara yakan insanların yaşadığı toplumda yasağı destekliyorum kendinizi zehirleme özgürlüğünüze saygı duyuyorum ama diğer insanlara bunu yapmassınız o nedenle ortak kullanım alanlarında sigaranın yasaklanması gayet doğal bunda kızacak yada şaşacak bişey yok çünkü yaptığınız cinayetten 1-2 adım ötetedeydi:mad:
Aslında bu konuda çok doluyum ömrüm boyunca hiç sigara içmedim ama yıllarca bulunduğum ortamlarda sigara içildi nefes alamadığım için kalktığım çok mekan oldu;)
çok mutluyum:D

HALUK
Yasayi cikaranlarin asil amaci icki icilen mekanlari iflasa suruklemek!!! :) Diger bi boyut!!! :)

hele beee sonunda birisi ile aynı düşündügünü gördüm, 1 sene sonra 70 lik rakı 250 ytl +karaborsa :)
ee ekmek yoksa pasta yiyin hesabı , rus düşünürler ne demiiş rakı yoksa votkada yok votka yoksa güzel kadın hiç yok :)

eeyore
19-07-2009, 22:15
sen sigara içtiginde etrafındakilere zarar vermediginden eminmisin? :)

ama kalkıp bnm alanımı daraltıyorlarsa bunlara sigara içmeyenleri rhatsız etmeyecek koşullar sağlanabilirken kökten kesip atıyorlarsa evet bu bnm özgürlüğümü kısıtlamak oluyo maalesef..

yazdım..
he bide çewremdeki herkes sigara içiyo ztn :)

senin göremediğin ama çok mantıklı bir açıklaması var. Canının istediği herşeyi ancak başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı, kişiye zarar ve rahatsızlık vermediği durumlarda yapabilirsin. Senin dediğinin özgürlükle alakası yok öyle olsa ülkede suçlu olmazdı :) hatta verdiğin örnektede rahatsız olan yok hem bak :D dinsel yönüde kişilerin kendisini ilgilendirir.

diyorum işte zarar wermicek hale getirilebilecekken niye kalkıp komple kesiyolar.. dinsel yönden kişiyi ilgilendirir buda insanın sağlığı
nyes tmm bn özgürlüğe dair bşi blmiyorum o ne demekk okk tmm..

ACTPK
Sigaranın savunulacak bi tarafı yok. İçen kişilerin içmeyenlerin ne hissettiğini bilmesi için yaklaşık 1-2 ay hiç içmemesi gerekir. Tat alma koku alma gibi hislerinizin düzelmesi lazım bizi anlayabilmeniz için. Ayrıca zaten dünyada ne kadar gelişmiş ülke varsa hepsinde olan bi uygulama Türkiyede uygulandığı için neden içenlerin bi kısmı rahatsız oluyor? Ayrı odalar olsun muhabbetide saçma geliyor açıkçası. Sonuç olarak bi ortamda 2 bölüm varsa siz sigara içiyorsanız arkadaşınız sigara içmiyorsa siz ayrı yere arkadaşınız ayrı yeremi oturucaksınız? Ya da diyelim birisi sigara içiyor yanında çocuğu var 5-6 yaşında. Sigara içilen yere sokup neden yeni nesilleri zehirleyelim? Ama ayrı odalar var dimi:) Bıraksın veleti tek başına içilmeyen bölümde:) Tabi içen kişi evdede içip çocuğunu zehirler orası ayrı mevzu o tamamen anne babanın sorumluluğu

Maxiboost

Ben cevap yazana kadar benimle aynı şeyleri yazmışsın ztn :) kimse sigara içenler için birşey yapmak zorunda değil dünyanın her yerinde bu uygulama böyle. Amaç zaten sigara içenmeyenleri korumanın yanında içenlerin sayısını azaltmak. Kökünden kesip atmak sigarayı yasaklamak olur.

Evrenoz
Parası olmayanlara yazık olacak desene. Mesela puro alamayanlar.

Amaç sadece protesto, başta da belirttiğim gibi protesto harici bu tarz mekanlara gitmeme kararı aldık.

s7158
19-07-2009, 22:16
rus düşünürler ne demiiş rakı yoksa votkada yok votka yoksa güzel kadın hiç yok :)

:) :) Adam iyi dusunmuss!! :)

eeyore
kendi yazdıgın ilk cumleye bak ben haklıyım zaten ''''bundan çewremdeki zarar görmüyorsa '''' sana bir cevap vermeme gerek bile yok:D:D:Dbeyin yasını nerden cıkardın şimdi,gerizekalı olmadıgının ispatımı oldu bu yazdıgın 2 cümle????

kalkıp genelde biolojik yaş küçük olarak görülüp amaaaaaaaaann bu daa jr bişi blmez muh çok oluyoda ondan yazim dedm.
o cümlemin devamınıda okumanı istiyorum orda dedm rahatsız edilmeyecekk şekilde ayarlanılabilicek durumlar söz konusu die..

Onuralp
Amaç sadece protesto, başta da belirttiğim gibi protesto harici bu tarz mekanlara gitmeme kararı aldık.

Nereye kadar abi? Yaşıyorsunuz sonuçta ama siz bilirsiniz...

nightkids_han
19-07-2009, 22:17
ben kullanmıyorum güzel bir uygulama oldu bence....

HALUK
19-07-2009, 22:18
Sigara içenler malesef sigarayı bırakana kadar ne yaptıklarının farkına varmıyorlar istisnalar olabilir ama bebek sahibi bir baba olarak yazıyorum 5 aylık bebeğin yanında bile sigara yakan insanların yaşadığı toplumda yasağı destekliyorum kendinizi zehirleme özgürlüğünüze saygı duyuyorum ama diğer insanlara bunu yapmassınız o nedenle ortak kullanım alanlarında sigaranın yasaklanması gayet doğal bunda kızacak yada şaşacak bişey yok çünkü yaptığınız cinayetten 1-2 adım ötetedeydi:mad:
Aslında bu konuda çok doluyum ömrüm boyunca hiç sigara içmedim ama yıllarca bulunduğum ortamlarda sigara içildi nefes alamadığım için kalktığım çok mekan oldu;)
çok mutluyum:D

arkadaşım biz iyi birşey demiyoruz sigaraya, ama kesip atamıyorsun işte, araba nasıl benzinsiz gitmiyorsa, benimde sinir sigarasız geçmiyor, tedavi etsin bırakalım, ne akapunkturcuya gittim ne igneler batırtdım, birsürü sigara bırakma ilacı aldım fısss, etsin tedavi bırakayım meraklısı degilim.

Evrenoz
19-07-2009, 22:18

Home party yapacak mekan bulamayana kadar ;)

Benim için problem sadece gece klüpleri ve fasıl yapılan mekanlar. Kışın home party yaparız arkadaşlarımızın yazlıklarında, yazın mekanlar açık havada olduğundan zaten sorun yok.

erh
19-07-2009, 22:19

bu biraz öküz dağa küsmüş dağın haberi olmamaış deyimini aklıma getirdi :) Türkiye de kac tane yerinde protestonun işe yaramadıgını goruyoruz. boyle yanlısı bilerek savunuan bir protestonun işe yarıycagını hiç sanmıyorum. kendi cebine zarar olur bence yapanların.

_Burak_
1-2 ay sürer en fazla çok uzun sürmez bu olay patlak verir bir yerden

S.celik
O zaman oto kuaförler baya bir para kazanacak. :D
Arabalar da içeceklerine göre :D Şaka sadece...

Fena değildi :D:D

VeNoM_35
arkadaşım biz iyi birşey demiyoruz sigaraya, ama kesip atamıyorsun işte, araba nasıl benzinsiz gitmiyorsa, benimde sinir sigarasız geçmiyor, tedavi etsin bırakalım, ne akapunkturcuya gittim ne igneler batırtdım, birsürü sigara bırakma ilacı aldım fısss, etsin tedavi bırakayım meraklısı degilim.

iğneyle fln olmaz abi bence, siz "benim sinirimi sigaradan başka bişey geçirmiyor" dediğiniz sürece, yani kafadan atmadığınız sürece zaten bırakamazsınız:)

HALUK
:) :) Adam iyi dusunmuss!! :)

puhahhahaha yakaladıgın nokta gebertti beni :)

SONE-R

ben de pavyonlar ne olacak onu düşünüyorum başkanım :D :D

eeyore
19-07-2009, 22:20
Ben cevap yazana kadar benimle aynı şeyleri yazmışsın ztn :) kimse sigara içenler için birşey yapmak zorunda değil dünyanın her yerinde bu uygulama böyle. Amaç zaten sigara içenmeyenleri korumanın yanında içenlerin sayısını azaltmak. Kökünden kesip atmak sigarayı yasaklamak olur.

e zaten yaptıkları şey diil şey... farklı bşi diil sdc ellerinde imkan warken nie böle herşeyi anasız babasız bırakıyolar onu anlamıyorum..

Sigaranın savunulacak bi tarafı yok. İçen kişilerin içmeyenlerin ne hissettiğini bilmesi için yaklaşık 1-2 ay hiç içmemesi gerekir. Tat alma koku alma gibi hislerinizin düzelmesi lazım bizi anlayabilmeniz için. Ayrıca zaten dünyada ne kadar gelişmiş ülke varsa hepsinde olan bi uygulama Türkiyede uygulandığı için neden içenlerin bi kısmı rahatsız oluyor? Ayrı odalar olsun muhabbetide saçma geliyor açıkçası. Sonuç olarak bi ortamda 2 bölüm varsa siz sigara içiyorsanız arkadaşınız sigara içmiyorsa siz ayrı yere arkadaşınız ayrı yeremi oturucaksınız? Ya da diyelim birisi sigara içiyor yanında çocuğu var 5-6 yaşında. Sigara içilen yere sokup neden yeni nesilleri zehirleyelim?

bazı araştırmalar sonucu anne baba sigara içiyor ise çocukta belli bi süreden snra başlıyor ztn. gel gelelimki yeni jenerasyonlar bilinçsiz olduklarında sadece menfaat ve özenti üstüne kurulu bir gençliğin yetiştiğini düşünürsek bize gerek kalmıyor zaten zehirlememiz için.. ben denk geldiğim ortamlar ve gördüğüm gençleri kast ediyorum genelleme yapmıyorum gençlik hakkında ama bu bnm bahsettiğim menfaatçi özenti parayla herşeyi yapan gençliğin de hafife alınır bi yüzdeliği yok maalesef.

Onuralp
19-07-2009, 22:21
Home party yapacak mekan bulamayana kadar ;)

Benim için problem sadece gece klüpleri ve fasıl yapılan mekanlar. Kışın home party yaparız arkadaşlarımızın yazlıklarında, yazın mekanlar açık havada olduğundan zaten sorun yok.

İmkanlarınız doğrultusunda ne kadar yaratıcı olabilirsiniz bilmiyorum ama 10 tane malikane veya küçük kış evi veya yazlık eviniz olsa bile home party sonsuza kadar sürmez insanlar için her türlü bir restoran'a gideceksiniz, yani insanlar sıkılır demek istiyorum :D. Neyse hayırlısı olsun...

dR.selim

bu konuda haklısın sigaranın bagımlılık yapma gücü uyusturucuyla aynı seviyededir ve tedavisi imkansız olmamakla beraber cok da kolay degildir.

Evrenoz
bu biraz öküz dağa küsmüş dağın haberi olmamaış deyimini aklıma getirdi :) Türkiye de kac tane yerinde protestonun işe yaramadıgını goruyoruz. boyle yanlısı bilerek savunuan bir protestonun işe yarıycagını hiç sanmıyorum. kendi cebine zarar olur bence yapanların.

60 lira problem teşkil edecek bir meblağ değil. Protesto da sadece keyif almamız amaçlı. Neticede asıl ve gerçek protesto o mekanlara gitmeyecek olmamız.

Öküz olarak dağa küsüp o dağa gitmediğimizde dağ sahibinin cebine daha az para girdiğinde veya mekanını kapatmak zorunda olduğunda ( özellikle kıraathane ve nargile cafeler ) gayet haberdar olur durumdan.

OmerRS
arkadaşlar öyle bir yazıyosunuz ki sanki sigarayı 24 saat sürekli içmek zorundaymışsınız gibi. halbuki 5 dakikada içersin biter sonra ne yapıyosan devam edersin.

bunun zina ile alakası yok bu direk tecavüz olarak nitelendirilebilir. benim soluk alma hakkıma tecavüz ediliyor.

eeyore
19-07-2009, 22:22

patlak vermesine gerek yok kesin gece klüpleri falan illa bi yolunu bulurlar

ki çamlık(bostancı sahil) çay bahçesi çoktan halletmiş
kim takar yasağı diyo geçenlerde konuştuk ta (bostancı karakol polisleri öğlen burda yemek yiyo idealtepe maltepede aynı şekilde bize dokunmazlarrr dokunurlarsa keyifleri bilir bütün ramazan boyunca burdalar senelerdir dedi)

Burak İ
19-07-2009, 22:22
Fasıla ,clube eğlenmeye gidiyorusunuz kıç baş yerinden oynuyor sigarasız da oynar ;) Avrupadaki mekanlarda yasak ama millet dibine vuruyor eğlencenin ;)

Maxiboost
19-07-2009, 22:23
e zaten yaptıkları şey diil şey... farklı bşi diil sdc ellerinde imkan warken nie böle herşeyi anasız babasız bırakıyolar onu anlamıyorum..

bazı araştırmalar sonucu anne baba sigara içiyor ise çocukta belli bi süreden snra başlıyor ztn. gel gelelimki yeni jenerasyonlar bilinçsiz olduklarında sadece menfaat ve özenti üstüne kurulu bir gençliğin yetiştiğini düşünürsek bize gerek kalmıyor zaten zehirlememiz için.. ben denk geldiğim ortamlar ve gördüğüm gençleri kast ediyorum genelleme yapmıyorum gençlik hakkında ama bu bnm bahsettiğim menfaatçi özenti parayla herşeyi yapan gençliğin de hafife alınır bi yüzdeliği yok maalesef.

yalan o araştırmalar :D günde ailemin toplamda içtiği sigara paket sayısı 3 ün altına inmez hayatta hatta yukarda yazdığın bulutlardan oluo ciddi ciddi ama içmiyorum içmedim içmemde başlaması bi eziyet ztn. Size nasıl bir imkan sağlamaları gerekiyor orasını anlamadım ben?

nightkids_han
sigara hiç üretmesinler bence
esrar yasaksa sigarada yasak olsun üretimi olmasın :D

Orhan
Rahatsız edilmeyecek mekan falan hikaye şimdiye kadar yapıldı da ne oldu aynı mekanda iki masa içilmeyen gerisi içilen gibi komik durumlar oluyordu yada hiç olmuyordu hepten yasaklamak en akıllıca yoldu ve oldu bu yasakta imzası olanları tebrik ediyorum.
Yurtdışında bulunan arkadaşlarımız oradaki sigara yasaklarının uygulanma şeklinden örenk verseler keşkede örnek olsa
Medeni tüm ülkelerde bu yasak var arkadaşlar

erh
60 lira problem teşkil edecek bir meblağ değil. Protesto da sadece keyif almamız amaçlı. Neticede asıl ve gerçek protesto o mekanlara gitmeyecek olmamız.

Öküz olarak dağa küsüp o dağa gitmediğimizde dağ sahibinin cebine daha az para girdiğinde veya mekanını kapatmak zorunda olduğunda ( özellikle kıraathane ve nargile cafeler ) gayet haberdar olur durumdan.

bu hükümet sayesidne ne cok işyeri kapandı biliyorsun, bunun için birsey yapıldıgını hatırlamıyorum. sence bahsettigin sebeplerden oturu birsey yapılcak mı? ben sanmıyorum. eger bi umudun varsa devam et. hatta diğer konular için de ben yanında olurum ;)

eeyore
Fasıla ,clube eğlenmeye gidiyorusunuz kıç baş yerinden oynuyor sigarasız da oynar ;) Avrupadaki mekanlarda yasak ama millet dibine vuruyor eğlencenin ;)

sigara içen birinin londrada kışın en soğuk gününde kıçının başının oynayıpta snra çkıp sigara içmesini bliyorum... 2 gün snra zatüre teşhisi konuyo..:)

s7158
19-07-2009, 22:25
Avrupadaki mekanlarda yasak ama millet dibine vuruyor eğlencenin ;)

Yav lutfen avrupada falan cok ulkede serbest!! biz dunyada 6. ulkeyiz!!! :) :) :)
Sanki butun avrupa sigarayi birakmis sadece biz iciyoruz bundan dolayida bizi ABye almiyoolar!! :) :)

nightkids_han
19-07-2009, 22:26
eeyore : yazık yani inan yaş 21 sawunduğun konuyu görünce , saçma geliyor , bırak sigarayı yaş daha erkenken .....

ef186
gece klüpleri yolunu coktan buldu bile :D

Herkez baksın dalgasına ;) ( Dragger Smile )

Evrenoz
bu hükümet sayesidne ne cok işyeri kapandı biliyorsun, bunun için birsey yapıldıgını hatırlamıyorum. sence bahsettigin sebeplerden oturu birsey yapılcak mı? ben sanmıyorum. eger bi umudun varsa devam et. hatta diğer konular için de ben yanında olurum ;)

Elbette umudum yok, elbette nargile cafenin veya kıraathanenin kapanıp insanların işsiz kalmalarının tayyibin umrunda olmadığını biliyorum. Allah bu kıraathane ve nargile cafe sahiplerine kolaylık versin demekten başka birşey gelmez elimden. Ben sadece yapılan iş ve gerçekleşecek sonucu gösteriyorum, yapılanın doğru olmadığını belirtiyorum. Ek olarak da sadece yanlış diye bağrınmıyorum, alternatif öneride bulunuyorum.

Yapacağım parasını içip içme olayı sadece beni tatmin edecek bu da kafi, 60 lira verebilirim bu tatmin için.

eeyore
Yav lutfen avrupada falan cok ulkede serbest!! biz dunyada 6. ulkeyiz!!! :) :) :)
Sanki butun avrupa sigarayi birakmis sadece biz iciyoruz bundan dolayida bizi ABye almiyoolar!! :) :)

sen bnu her sayfa başına bence yaz unutuluyo :)

ef186
19-07-2009, 22:27

Bukadar katı olarak avrupanın hangi ulkelerinde uygulanıyor ?

HALUK

ben havalimanında çalışıyorum orda 2 adet otobüs duragı var, etrafı cam ile kapalı, bizim depoda ürünleri taşıyan işçiler işten çıkınca o duraktan otobüse biniyorlar, yine bir akşam o durakta otobüs beklerlerken günün yorgunlugunu atmak için sigara yakmışlar 2 dk sonra zabıta evet beyler kimlikler deyip cezayı yazmış ve açıklamış, burası ortak kapalı alan yanları acık olsaydı ceza kesmezdik demiş ;) ertesi akşam aynı işçiler orda sigara içiyordu yanlarından gecerken araçla durdum , olm delimisiniz bidaha ceza yazcaklar dedim, içlerinden biri abi cezayı kapalı alanda yazıyolar bak biz yanları açık yerdeyiz dedi, allahım birde baktık otobüs duragında yanları kapatan camlar yok ee cezada yok :) türküz sorun göbek adımız çözüm adımız :)
dipnot : bu arada ceza t.c kimlik noya yazılıyor, ve maliyeye yatırılıyor, aynı araba cezası gibi

eeyore
eeyore : yazık yani inan yaş 21 sawunduğun konuyu görünce , saçma geliyor , bırak sigarayı yaş daha erkenken .....

snn düşüncen o ben mutluyum valla...

Maxiboost

bir çok ülkede öyle bir londra örneği verilmiş hatta sigara içen arkadaşlar yüzünden dışarı çıkmak zorunda olanlarda oluo onlar patlıcan mı :D

VeNoM_35
Sigara tiryakileri “bırakamam” demeyin, herkes bırakabilir (http://www.milligazete.com.tr/makale/sigara-tiryakileri-birakamam-demeyin-herkes-birakabilir-132970.htm)

zübeyir
19-07-2009, 22:28
sonuna kadar desteklıyorum bu olayı. keske hıc ıcılmese .ıcenlerın kendıne zararı umrumda degıl cunkı akılları var.zararlarınıda ıcmeyenlerden daha ıı bılıyorlar.bızı de zehırlıylorlar ıctıkce. sıgaradan nefret edıyorum.elımde olsa 1 kısı bıle bırakmam ıcen insan sayısını

erh
Elbette umudum yok, elbette nargile cafenin kapanıp insanların işsiz kalmalarının tayyibin umrunda olmadığını biliyorum. Allah bu kıraathane ve nargile cafe sahiplerine kolaylık versin demekten başka birşey gelmez elimden. Ben sadece yapılan iş ve gerçekleşecek sonucu gösteriyorum, yapılanın doğru olmadığını belirtiyorum. Ek olarak da sadece yanlış diye bağrınmıyorum, alternatif öneride bulunuyorum.

Yapacağım parasını içip içme olayı sadece beni tatmin edecek bu da kafi, 60 lira verebilirim bu tatmin için.

emin ol o kahve sahipleri de gidip tekrar oy verirler ;) sende bence verme, cunku verdigin her para yiyecekleri pasta payını büyütücek ;)

mmustu
sabah 7.30 iş başı akşam 17.30 paydos çoğu zaman tek dal bile içmem ama paydostan sonra yatana kadar 1-1,5 paket sigara içerim dışarda yada evimde akşamdan depoluyorum nikotini sabah gerenk kalmıyo :D

Maxiboost
19-07-2009, 22:30
Bukadar katı olarak avrupanın hangi ulkelerinde uygulanıyor ?

direk örnek ingiltere yıwrım :D çalışanlar bile çıkmak zorunda kenarda köşede takılayım yok :D hatta bulgaristanda da yasak ama sallamayan yerler oluo tabi :D

S.celik
sabah 7.30 iş başı akşam 17.30 paydos çoğu zaman tek dal bile içmem ama paydostan sonra yatana kadar 1-1,5 paket sigara içerim dışarda yada evimde akşamdan depoluyorum nikotini sabah gerenk kalmıyo :D

Nereye depoluyon abi o kadar nikoyuu:hahaha::hahaha::hahaha:

eeyore
sonuna kadar desteklıyorum bu olayı. keske hıc ıcılmese .ıcenlerın kendıne zararı umrumda degıl cunkı akılları var.zararlarınıda ıcmeyenlerden daha ıı bılıyorlar.bızı de zehırlıylorlar ıctıkce. sıgaradan nefret edıyorum.elımde olsa 1 kısı bıle bırakmam ıcen insan sayısını

bna da mı kıycan lan :D

zübeyir
19-07-2009, 22:31
bna da mı kıycan lan :D

babamı bıle tanımam bu konuda. en buyuk dusmanlarımdan bırı sıgaraa.:D

Evrenoz
emin ol o kahve sahipleri de gidip tekrar oy verirler ;) sende bence verme, cunku verdigin her para yiyecekleri pasta payını büyütücek ;)

Orası kesin canım, benzine zam geldi mi ağlarız, suya zam geldi mi ağlarız, doğalgaza kışın zam yazın indirim geldi mi ağlarız,elektriğe zam geldimi ağlarız, maaşlara doğru düzgün zam gelmediğinde ağlarız, tepedikeler kral gibi yaşayıp biz süründüğümüzde ağlarız, yolsuzluklar belgelendiğinde ağlarız ama seçim zamanı gene gider bunları bize yapanlara oy veririz. Böyle bir halkız biz. eh o zaman müstehaktır o kahvehaneciye işsiz kalmak. o kendini düşünmüyorsa ben onu hiç düşünemem.

nightkids_han
snn düşüncen o ben mutluyum valla...

yazık , yazık .......

eeyore
19-07-2009, 22:32
yazık , yazık .......

dediğim gibi senin düşüncen o....

babamı bıle tanımam bu konuda. en buyuk dusmanlarımdan bırı sıgaraa.:D
hehe bnde seni sewiyorum :)

erh
Orası kesin canım, benzine zam geldi mi ağlarız, suya zam geldi mi ağlarız, doğalgaza kışın zam yazın indirim geldi mi ağlarız, yolsuzluklar belgelendiğinde ağlarız ama seçim zamanı gene gider bunları bize yapanlara oy veririz. Böyle bir halkız biz. eh o zaman müstehaktır o kahvehaneciye işsiz kalmak. o kendini düşünmüyorsa ben onu hiç düşünemem.

o zaman sen yine gel boşa para verme :) heehehehe :D

tool
direk örnek ingiltere yıwrım :D çalışanlar bile çıkmak zorunda kenarda köşede takılayım yok :D hatta bulgaristanda da yasak ama sallamayan yerler oluo tabi :D

Almanya'da Berlin dışında yedi eyalet de bu yıl bar ve lokantalarda sigara içme yasağı getirecek. Almanya nüfusunun yaklaşık üçte biri sigara içiyor, Berlinli yetkililer yasanın uygulanması için altı aylık bir geçiş dönemi uygulayacaklarını söyledi.
Fransa'da da kamusal alanlarda varolan sigara içme yasağının kapsamı bar ve lokantaları kapsayacak şekilde genişledi.
BBC Paris muhabiri Hugh Schofield geçen yıl yasağın başlamasıyla ülkede sigara içme alışkanlıklarının değiştiğini, dolayısıyla yasanın uygulamaya geçmemesi ihtimalinin ortadan kalktığını söylüyor. Fransa Sağlık Bakanlığı da yeni yıl kutlamaları nedeniyle sigara içenlere 24 saatlik bir "hoşgörü" tanınacağını söylemişti. 60,7 milyon nüfuslu Fransa'da 13,5 milyon tiryaki var.
Yasağı delenler 450 avroya varan cezalar alabilecek. Sigara içilmesine göz yuman işletme sahipleri de 750 avro ceza alacak.
Avrupa'da sigara

Avrupa'da en fazla sigara içenler Yunanistan'da; nüfusun yüzde 45'i içici.
Kapsamlı bir sigara yasağını ilk uygulayan Mart 2004'te İrlanda oldu. Onu Norveç takip etti ama işyerlerinde sigara içme köşeleri kurulması istisnasıyla.
İtalya'da işyerinde sigara yasağı Ocak 2005'te geldi; Napoli ve Verona'da parklarda da sigara yasağı getirildi.
Belçika'da en az 50 metrekare olan ve havalandırma sistemi bulunan barlarda sigaraya izin veriliyor. Britanya, İspanya ve Litvanya'da da benzer yasaklar var.

Boost Up

Sormak haddime değil ama kaç yaşındasın?

ef186

tamam tam olarak hangi ülkelerde merak ettim baya bir ...

ben usa da çatır çatır içiyordum 5000 kişilik herbiyeri kapalı yer altı gece klüblerinde ayrıca casinolarda vs..??? sadece avrupaya özel bişimi bu ? ve hangi ülkelerde bukadar katı hiçbir gece klübünde içilemiyor falan ...

eeyore
19-07-2009, 22:34
Sormak haddime değil ama kaç yaşındasın?

ben 87 doğumluyum valla :)

eeyore
19-07-2009, 22:35
tamam tam olarak hangi ülkelerde merak ettim baya bir ...

ben usa da çatır çatır içiyordum 5000 kişilik herbiyeri kapalı yer altı gece klüblerinde ayrıca casinolarda vs..??? sadece avrupaya özel bişimi bu ? ve hangi ülkelerde bukadar katı hiçbir gece klübünde içilemiyor falan ...
ingiltereyi bliyorum ben sdc fransada böle bşi yok..

Boost Up
ben 87 doğumluyum valla :)

Yok yok size demedim, size yazan arkadaşa sorduydum:o

HALUK
Sigara tiryakileri “bırakamam” demeyin, herkes bırakabilir (http://www.milligazete.com.tr/makale/sigara-tiryakileri-birakamam-demeyin-herkes-birakabilir-132970.htm)

abicim sen gel bana bıraktır günde 1 paket kısa mrlbr içiyorum 365 gün sana helal olsun,
bırakamam demeyin felan olmuyor işte dükkan seninse, parada saglamsa, altında yürürüde güzel araban varsa, kiracın kiranı zamanında ödüyorsa, çoluk çocukta hasta degilse, niye içeyim ben delimiyim.
bir sürü firma var sigarayı bırakma hapı , bantı , iççamaşırı satıyolar, denemedikmi denedik, garanti istiyorum diyorum kaç seans 5 diyolar kaç para binlira, ok sen bana bıraktır ben sana ikibin verim, garantisi yok beyinde bitiyor diyolar, eee zaten beyinde bitse ne diye sana gelim hepsi yalan dolan,
varsa garantili yapan yazın gidelim kurtulalım, ama alkolüde silmesin kafamızdan :)

ACTPK
19-07-2009, 22:36

Aslında içenlerin yapabileceği fazla bişey yok. Bizimde bildiğimiz tek şey bize olan zararı bide onların açısından bakarsak içen insanların neredeyse tamamı sigaranın çok kötü olduğunu bilir ve söyler ama bırakamaz bırakmayı düşünemez bile hatta bırakması için iradesinin çok kuvvetli olması gerekir. Sigarayı yeni bırakmış insanlarda genellikle aşırı sinir görülür buda vücudun endorfin hormonunu sigaraya bağlamış olmasıdır. Sigara içen insan sigara içmediği zaman mutluluğu hissedemez, Üzülemez, Heyecanlanamaz. Çünkü vücut sigara olmadan endorfin salgılanmaz. Aklınıza ne geliyosa hiçbirini yapamaz. Sigara içen insan hislerini cebindeki 1 paket sigaraya bağlı olarak yaşar. O yüzden bu tepkiler şuan normal.

eeyore
19-07-2009, 22:36
Yok yok size demedim, size yazan arkadaşa sorduydum:o
bliyorum ;)

ef186
19-07-2009, 22:37
Belçika'da en az 50 metrekare olan ve havalandırma sistemi bulunan barlarda sigaraya izin veriliyor.
denişmiş mesela bencede şuvar olay komple kolu kesmek yerine tedavi etmek olmalı ...

Yani özel şartnamaler çıkarılmalı havalandırma sistemleri geliştirilmeli küçük mekanlarda içilmesi engellenmeli vs..vs.. deli gibi sigara dumanı olan yerde sigara tiryakisi sigara içmez zaten :D

o nedenle bence yöntem yanlış bukadar sert olmasa herkez elinden gelen çabayı gösterir buna eminim bende istemem başlamamış birinin içmesini ...
Ama bu bir tiryakilik bağımlılıksa ve halen yasal şekilde satılıyorsa ozaman tiryakilerinde hakları olduğunu düşünüyorum.
Amaç içmeyeni zehirlemek olmasın haklısınız ama içenide kapının onune koymak sizce bukadar basit ve doğru bir çözüm yolumu ?

zübeyir
19-07-2009, 22:38
Aslında içenlerin yapabileceği fazla bişey yok. Bizimde bildiğimiz tek şey bize olan zararı bide onların açısından bakarsak içen insanların neredeyse tamamı sigaranın çok kötü olduğunu bilir ve söyler ama bırakamaz bırakmayı düşünemez bile hatta bırakması için iradesinin çok kuvvetli olması gerekir. Sigarayı yeni bırakmış insanlarda genellikle aşırı sinir görülür buda vücudun endorfin hormonunu sigaraya bağlamış olmasıdır. Sigara içen insan sigara içmediği zaman mutluluğu hissedemez, Üzülemez, Heyecanlanamaz. Çünkü vücut sigara olmadan endorfin salgılanmaz. Aklınıza ne geliyosa hiçbirini yapamaz. Sigara içen insan hislerini cebindeki 1 paket sigaraya bağlı olarak yaşar. O yüzden bu tepkiler şuan normal.

valla her ınsan bırakabılır bu sıgarayı. sıgarayı bıle bırakacak irade yoksa bı ınsanda gıtsın camdan atsın kendını.ben böle dusunuyorum valla

eeyore
19-07-2009, 22:39
Belçika'da en az 50 metrekare olan ve havalandırma sistemi bulunan barlarda sigaraya izin veriliyor.
denişmiş mesela bencede şuvar olay komple kolu kesmek yerine tedavi etmek olmalı ...

Yani özel şartnamaler çıkarılmalı havalandırma sistemleri geliştirilmeli küçük mekanlarda içilmesi engellenmeli vs..vs.. deli gibi sigara dumanı olan yerde sigara tiryakisi sigara içmez zaten :D

o nedenle bence yöntem yanlış bukadar sert olmasa herkez elinden gelen çabayı gösterir buna eminim bende istemem başlamamış birinin içmesini ...
Ama bu bir tiryakilik bağımlılıksa ve halen yasal şekilde satılıyorsa ozaman tiryakilerinde hakları olduğunu düşünüyorum.
Amaç içmeyeni zehirlemek olmasın haklısınız ama içenide kapının onune koymak sizce bukadar basit ve doğru bir çözüm yolumu ?
hayır diil ben kapının önünde o soğukta sigara içmeye çalışmaktansa giderim o mekandan ne eğlendiğimi anlarım nede müziği dinlerim yani 2 gün sonrada hasta olur yatarım.. bnde bnu demeye çalışıyorum önceden madem içilen içilmeyen yerler bu kdr lakayt idi onları sıklaştırsınlar kesin ayırsınlar niye komple hayır burda sigara içemezsin diyorlar ben buna takılıyorum işte

eeyore
19-07-2009, 22:40
valla her ınsan bırakabılır bu sıgarayı. sıgarayı bıle bırakacak irade yoksa bı ınsanda gıtsın camdan atsın kendını.ben böle dusunuyorum valla

nie "bile" diyosunki hayatım öle hafife alınır birşey değil bu.. he bnde o irade yok napim ölim mi snde =( 4.katta oturuyorum burdan atsam sakat kalırım bşi olmaz yni..

HALUK
19-07-2009, 22:42
Orası kesin canım, benzine zam geldi mi ağlarız, suya zam geldi mi ağlarız, doğalgaza kışın zam yazın indirim geldi mi ağlarız,elektriğe zam geldimi ağlarız, maaşlara doğru düzgün zam gelmediğinde ağlarız, tepedikeler kral gibi yaşayıp biz süründüğümüzde ağlarız, yolsuzluklar belgelendiğinde ağlarız ama seçim zamanı gene gider bunları bize yapanlara oy veririz. Böyle bir halkız biz. eh o zaman müstehaktır o kahvehaneciye işsiz kalmak. o kendini düşünmüyorsa ben onu hiç düşünemem.

ohh ohh içim açılıyor :)
genel seçimlere birşey kalmadı, bu düşüncede bir kaç arkadaş bir oldukmu tamamdır:)bascaz mühürü ak ... kara ... belli olcak :)
bu seçimleri kazanmanın tek yolu sayın baykalı yollamak, bununda tek yolu gül, aman yanlış anlaşılmasın bu gülün rengi sarı ;)
sayın baykal başkanlıgı bıratıgı gün bende sigarayı bırakcam yani okadar imkansız:)

s7158
19-07-2009, 22:44
sayın baykal başkanlıgı bıratıgı gün bende sigarayı bırakcam yani okadar imkansız:)

Hakketten imkansizzz!!! :)

eeyore
19-07-2009, 22:45
ölmesini beklesek oda çok uzun zaman alır ya :)

HALUK
19-07-2009, 22:46

hahaha dimi :)

zübeyir
19-07-2009, 22:47
nie "bile" diyosunki hayatım öle hafife alınır birşey değil bu.. he bnde o irade yok napim ölim mi snde =( 4.katta oturuyorum burdan atsam sakat kalırım bşi olmaz yni..

bence öle valla.bunun ıcın gereklı yerler var gereklı sıstemler var. yeterkı ıste. atlamak daha mı kolay gelıyo sana :)

Emir_b16a
19-07-2009, 22:47
ya bırakmak istemiorum sigarayı şahsen içmeyi sewiyorum ihtiyacım olursa yada sigaraya kızarsam bırakırım ama istemiorum :D

eeyore
19-07-2009, 22:48
bence öle valla.bunun ıcın gereklı yerler var gereklı sıstemler var. yeterkı ıste. atlamak daha mı kolay gelıyo sana :)

eet hayatım :) çnk sigara içmeyi sewiyorum =)

ben çkim en iisi bu konudan paket bitti çnk :)

mgnPower
19-07-2009, 22:49
15 senedir sigara iciyorum neredeyse. bi iki kere birakmayi denedim asabi sinirli salak sacma bi adam oldum bi kac gunde en fazla bir hafta icinde geri basladim. iki hafta kadar once oyle bi bikmisimki icmeyecem bir daha dedim ve paket almamayla basladim ise.tam anlami ile biraktim denemez ama en azindan artik sigara almiyorum hic. calisma sartlarima ve vardiya durumuma gore gunde belki bir belki iki tane lakin bunun yaninda bazende hic icmedigim oluyor 10 gundur. halimden daha memnunum simdilik. tamamen icmedigim gunlerde bisiiler eksik gibi hissettigim oluyor ama o kadarda olacak zamanla gecer diye umut ediyorum.

HALUK
19-07-2009, 22:50
buda diger canlıların özgürlüğünü engellemek oluyor sanırım :)
http://www.moralhaber.net/haberresimleri/memecan20052008.jpg

ACTPK

Bırakan bırakır tabi kız arkadaşıma bıraktırdım hiçbi destek almadı dışarıdan hatta benden bile.

Bu arada Amerikada her eyalette sigara yasağı yok. Ama kapalı alanda sigara içilebilen eyaletler olduğu gibi olmayanlarda var. Virginia mesela Hiç sigara içilmeyen ülkelerde Belçika İngiltere Hollanda Norveç İrlanda Fransa Danimarka... diye gidiyor.

zübeyir
eet hayatım :) çnk sigara içmeyi sewiyorum =)

ben çkim en iisi bu konudan paket bitti çnk :)

sen devam et böle bigun senıde paket leyıp hastahneye goturunce anlarsın ne deme kıstedıgımızı :)):D.

brv
Sigara içenlerin ne kadar çok hakkı varmışta içmeyenlerin haberi yokmuş...
Gittiğim bir yerde ben yemek yerken etrafımdaki masalarda püfür püfür sigara içilmesinden rahatsız oluyorum...
Sigara içenler haktan özgürlükten bahsediyor...Bugüne kadar sigara yakarken kaç kere düşündünüz etrafımdaki insanları rahatsız edecekmiyim acaba diye...Pasif içiçilik diye bir şey var....Kimseyi zehirlemeye hakkınız yok...Hala özgürlükten bahsediyorsunuz...Mekanların içen içmeyen diye ayrılması veya sigara odaları tarzında uygulamalar olabilir...Ama sigara içiyorum zararı kendime kimse karışamaz demek çok saçma...Evde arabada sigara içerken külünü izmaritini nereye atıyorsunuz...Yollar izmarit kaynıyor...

eeyore
19-07-2009, 22:51
Bırakan bırakır tabi kız arkadaşıma bıraktırdım hiçbi destek almadı dışarıdan hatta benden bile.

Bu arada Amerikada her eyalette sigara yasağı yok. Ama kapalı alanda sigara içilebilen eyaletler olduğu gibi olmayanlarda var. Virginia mesela Hiç sigara içilmeyen ülkelerde Belçika İngiltere Hollanda Norveç İrlanda Fransa Danimarka... diye gidiyor.

fransada böyle birşey olduğunu sanmıyorum olsa haberim olurdu..

eeyore
19-07-2009, 22:52
sen devam et böle bigun senıde paket leyıp hastahneye goturunce anlarsın ne deme kıstedıgımızı :)):D.

valla cnm eninde sonunda olucak bşi ama sigaradan paketlemicenizi biliyorum :)

HALUK
19-07-2009, 22:53
az önce msn den gönderdiler, yasak böyle olursa bizede elveda sigara aşkımız yalan oldu demek düşer :)
http://3.bp.blogspot.com/_vuCEFalie4c/R7_ve-4y4UI/AAAAAAAAAOs/x76DXYgelnQ/s400/sss.jpg

ACTPK
19-07-2009, 22:55

1 ocak 2008de yürürlüğe girmiş bi yasa var bunu ben değil üyesi olduğum bi kurum söylüyo. Adı yeşilay:) Hatta Restaurant cafe ve barlarda yapılan kamuoyu yoklamasında toplumun %74ü bu yasağa destek vermiş.

Edit: Türkiyede bu destek şuan için %95lerde Fransanın %22si sigara içiyor bizde bu oran her 3 kişiden 1i yani %33.3... ters orantılı olması normal çünkü daha fazla içen olduğunda rahatsız olan sayısıda artış gösterir.

s7158
19-07-2009, 22:56
az önce msn den gönderdiler, yasak böyle olursa bizede elveda sigara aşkımız yalan oldu demek düşer :)
http://3.bp.blogspot.com/_vuCEFalie4c/R7_ve-4y4UI/AAAAAAAAAOs/x76DXYgelnQ/s400/sss.jpg

Osmali Devleti ve Amerikan MANDASI!! Olayi yanii :)

Onuralp
19-07-2009, 22:57

Saçmalama bu uygulama neredeyse bütün AB'de uygulanıyor.

Şöyle ki Fransa örneği;

Congratulations France!

Phase one of France's historic national smokefree law takes effect February 1, 2007. This phase will cover many indoor places such as schools, government buildings, airports, offices and factories. As of Janurary 1, 2008, hospitality venues such as restaurants, cafes, bars, and casinos will also be smokefree.

http://no-smoke.org/goingsmokefree.php?id=423

HALUK
19-07-2009, 22:58
Osmali Devleti ve Amerikan MANDASI!! Olayi yanii :)

biladerim yaş 24 ama sen bitirmişsin olayı :) mandayıda çamışıda çözmüşsün helal kardeşime ;) kendi adıma bizim tayfa fos ama arkadan kuvetli geliyorsunuz maşallah ;)

eeyore
19-07-2009, 22:58
1 ocak 2008de yürürlüğe girmiş bi yasa var bunu ben değil üyesi olduğum bi kurum söylüyo. Adı yeşilay:)

o yeşil aya nyse... anladm yeni sayılır bnm içli dışlı olduum dönemde yoktu çnk böle bşi biliyorumm ama bakalm bu sene gittiğimizde görücez warmı yokmu..

s7158
19-07-2009, 23:01
biladerim yaş 24 ama sen bitirmişsin olayı :) mandayıda çamışıda çözmüşsün helal kardeşime ;) kendi adıma bizim tayfa fos ama arkadan kuvetli geliyorsunuz maşallah ;)

Umarim kuvvetli geliyoruzdur abi yok isimiz baya bi zor!!! :) :)

Burarada Haluk Abi eski peugeot cumusun??? Resim tanidik geldi sanki!!

mmustu
19-07-2009, 23:02
valla yaktım sigaramı izliyorum sizi nede olsa yarın akşama kadar son sigaram :D

CKN
19-07-2009, 23:03
sigara içmesemde gece mekanlarında içilmesinin yasak olusu ters olmus.. ne kadar duman o kadar randuman =)

HALUK
19-07-2009, 23:04
sayın baykal kurtar beni bu illetten, intahar yapcam kendimi :)
yakıyom bak gel hede :)
şu dk itibari ile pazartesi olmuştur yeni ve stresli bir haftaya daha başladık hayırlı ugurlu olsun, yaktım bile :)

eeyore
19-07-2009, 23:04
Saçmalama bu uygulama neredeyse bütün AB'de uygulanıyor.

Şöyle ki Fransa örneği;

Congratulations France!

Phase one of France's historic national smokefree law takes effect February 1, 2007. This phase will cover many indoor places such as schools, government buildings, airports, offices and factories. As of Janurary 1, 2008, hospitality venues such as restaurants, cafes, bars, and casinos will also be smokefree.

http://no-smoke.org/goingsmokefree.php?id=423

tmm yaaa bşi demedm bn okuldan çktıımda öle biş yoktu demekki warmış ii güzel
btn ab ülkeleri diyosunuzda nie hala 6.ülkeyiz die laflar dönüyo..

bakalm bnm kulağıma fransada böle bşi war die gelmedi burda okunması yada sitede olmasıyla reelde yaşanması farklı gdince görücez..

zübeyir
19-07-2009, 23:05
valla cnm eninde sonunda olucak bşi ama sigaradan paketlemicenizi biliyorum :)

hadı bakalım kım daha karlı olucak:)).benım anlamadıgım şu.:) bısey var ortada 1 kısı bıle yararlı olmadıgını soluyo.ama hala ondan vazgecmemek ıcın herseyı yapıyosun. surdakı azmını bırakmaya harcasan sımdıye coktan bırakmıstın :)) hadı hayırlısı. bastada dedıgım gıbı.herkes nasılsa zararlı oldugunu bılıyo.ıcıp ıcmemek onların kararı. ben ıcıpte zor duruma dusene aslaa ACIMAMMMMM :)).

Onuralp
19-07-2009, 23:06
tmm yaaa bşi demedm bn okuldan çktıımda öle biş yoktu demekki warmış ii güzel
btn ab ülkeleri diyosunuzda nie hala 6.ülkeyiz die laflar dönüyo..

bakalm bnm kulağıma fransada böle bşi war die gelmedi burda okunması yada sitede olmasıyla reelde yaşanması farklı gdince görücez..

Onlar pek araştırma yapmıyorlar galiba:icon13:... Nereden bileyim?

Ben Berlin'de iken her tarafta uygulanıyordu :D O da bir AB ülkesi.

ef186
19-07-2009, 23:10
Ab yede girdik sigara içmeyerek ...

Neyse yaw herkez baksın dalgasına konuştuğumuz şey çoktan çözüldü bile gece klüpleri restoranlar iflas etmemek için zaten yollarını açtılar kibarca :D

o nedenle boşverelim hepberaber ....
sigara içenlerin sigara içebildiği Klüp statusunde hakla acık olmayan yerler artık birçok gece klübü ...

Yani girdiğiniz artık halka acık değil o nedenle ben sigaramı miss gibi içerim istemeyen klübe uye olmaz gelmez içmez ...

HALUK
19-07-2009, 23:10
Umarim kuvvetli geliyoruzdur abi yok isimiz baya bi zor!!! :) :)

Burarada Haluk Abi eski peugeot cumusun??? Resim tanidik geldi sanki!!

evet biladerim ne ankaralar ne izmirler ne antalyalar kaldı gitmedik 106 gti ile mangalın yanyana oldugu her yerdeydik :) ozaman e5 çok genişti daha topbaş ayıkmamıştı :)makas aralarında sigara molası veriyorduk peh gidi eski günler, şimdi arabada sigara yakmak için yan taraftaki araçtan çakmak istiyorsun.
neyse konu bulanmasın. sigara diyorduk :)

s7158
19-07-2009, 23:11
Onlar pek araştırma yapmıyorlar galiba:icon13:... Nereden bileyim?

http://www.haberform.com/haber/sigara-yasagi-sigara-icilmeyen-alanlar-tekel-tuna-turagay-british-american-tobac-23423.htm

s7158
19-07-2009, 23:14
evet biladerim ne ankaralar ne izmirler ne antalyalar kaldı gitmedik 106 gti ile mangalın yanyana oldugu her yerdeydik :) ozaman e5 çok genişti daha topbaş ayıkmamıştı :)makas aralarında sigara molası veriyorduk peh gidi eski günler, şimdi arabada sigara yakmak için yan taraftaki araçtan çakmak istiyorsun.
neyse konu bulanmasın. sigara diyorduk :)

Mangal team bordo 106 GTI!! Sigaraya devam !!! :) :)

ef186
19-07-2009, 23:14
http://www.haberform.com/haber/sigara-yasagi-sigara-icilmeyen-alanlar-tekel-tuna-turagay-british-american-tobac-23423.htm

TÜRKİYE'DE UYGULAMA SERT
Sigara yasağının kafelerde, barlarda, restoranlarda ve kahvehanelerde uygulanacağını hatırlatan Tuna Turagay, “Kanun çıkmadan önce; bir yere gittiğiniz zaman bir masada içiliyordu, öteki masada içilmiyordu. Otele gidip, içilmeyen odaya girdiğinizde, 'Bu odada içilmiyor, ben sigara içmek istiyorum' dediğiniz zaman önünüze kül tablası geliyordu. Türkiye bir ekstremdeydi, o da bir gerçek” diye konuştu. Yasa çıkmadan önce “geçiş dönemi” yaşanabileceğini savunan Turagay, “İnsanlara belirli bölümler yapılır, buralarda sigara içilebilirdi. Avrupa'da İngiltere, İrlanda, Fransa, İtalya'da uygulanıyor, İspanya'da sigara için ayrı bölümler var. Türkiye de bu anlamda en sert uygulamaların yapıldığı ülkelerden biri oldu” ifadelerini kullandı.

İÇKİ İÇERKEN AKLA İLK SİGARA GELİYOR

Tuna Turagay, kişisel olarak da yasağından etkilendiğini belirterek şöyle konuştu: “Ben de 25-26 senedir sigara içiyorum. Benim için de hayat zorlaştı. Çalıştığımız alanlarda içemiyorduk, şimdi restoranlara gittiğimiz zaman, yavaş yavaş buna kendimizi alıştırmaya çalışacağız. Çünkü bir restorana gittiğinizde, bir içki içtiğinizde sigara ilk aklınıza gelen şeylerden biri oluyor. Türkiye'de alınan ani tedbirlerin her zaman çalışmıyor. 'Bu da çalışmayacak' anlamında söylemek istemiyorum ama belki bir geçiş dönemi olsaydı... Geçenlerde Almanya'da havaalanındaydım. Oralarda sigara içme bölümleri var. Etrafta gelen arkadaşları görünce 'Sigarayı bırakmam lazım' dedim.” (Hürriyet)

HALUK
19-07-2009, 23:18
sanırsam bu yasakla hap satışları patlar, siniri atmak isteyen ya maraş otu çigneyecek yada hap alıp bütün gün bulutlarda takılcak :)
düşünemiyorum ya. kuledekileri ATC leri. ahmet uçak iniyor len hava rüzgar egrisi istiyorlar, boşver aga insin, kocaman pist olmaz ona bişi eşşek kadar uçak :)

HALUK
19-07-2009, 23:20
Mangal team bordo 106 GTI!! Sigaraya devam !!! :) :)

ateşi ilk bulan benim çok büyük dedemin babası imiş :)
çoşkuyuda veriyorsun yani sigaraya devam az önce bırak diyordun :)

Onuralp
19-07-2009, 23:26

Haklısın...

What are national smoke-free regulations?

So far, ten EU Member States provide for comprehensive protection from exposure to tobacco smoke. Total bans on smoking in all enclosed public places and workplaces, including bars and restaurants, are in place in Ireland and in the UK. A similar ban is due to come into force in Bulgaria in June 2010. Italy, Malta, Sweden, Latvia, Finland, Slovenia, France and the Netherlands have introduced smoke-free legislation allowing for special enclosed smoking rooms.

However, in remaining Member States, citizens and workers are still not fully protected from exposure to tobacco smoke in indoor workplaces and public places. Bars and restaurants are a particularly difficult area of regulation. Partial smoking bans in hospitality sector are in place in Austria, Bulgaria, Denmark, Portugal, Romania, Spain and most German Länder (exemptions for smaller establishments) as well as in Belgium, Luxembourg and Slovakia (exemptions for non-food and snack establishments). In four Member States, there are at the moment virtually no restrictions on smoking in bars and restaurants. (for additional details see: table on implementation of smoke free measures in EU on http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/Tobacco/tobacco_en.htm )

HALUK
19-07-2009, 23:32
Haklısın...

What are national smoke-free regulations?

So far, ten EU Member States provide for comprehensive protection from exposure to tobacco smoke. Total bans on smoking in all enclosed public places and workplaces, including bars and restaurants, are in place in Ireland and in the UK. A similar ban is due to come into force in Bulgaria in June 2010. Italy, Malta, Sweden, Latvia, Finland, Slovenia, France and the Netherlands have introduced smoke-free legislation allowing for special enclosed smoking rooms.

However, in remaining Member States, citizens and workers are still not fully protected from exposure to tobacco smoke in indoor workplaces and public places. Bars and restaurants are a particularly difficult area of regulation. Partial smoking bans in hospitality sector are in place in Austria, Bulgaria, Denmark, Portugal, Romania, Spain and most German Länder (exemptions for smaller establishments) as well as in Belgium, Luxembourg and Slovakia (exemptions for non-food and snack establishments). In four Member States, there are at the moment virtually no restrictions on smoking in bars and restaurants. (for additional details see: table on implementation of smoke free measures in EU on http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/Tobacco/tobacco_en.htm )

avrupa birligi için masa üzerindeymiş, yani dümenden dümensiz hava sahası gibi bişi :)
4 üyesi olan bar ve lokantalarda serbest işte her lokantaya bara üye olucaz napalım :)

Onuralp
19-07-2009, 23:33
avrupa birligi için masa üzerindeymiş, yani dümenden dümensiz hava sahası gibi bişi :)
4 üyesi olan bar ve lokantalarda serbest işte her lokantaya bara üye olucaz napalım :)

Hatamı düzeltmek amacıyla koydum zaten.;)

6 rakamı doğru yani...

merve
19-07-2009, 23:48
sigara içmiyorum.. hatta nefret ediyorum.. çok iyi oldu, sigara dumanı olan yerde nefes alamıyorum, bi yerde insan gibi oturamıyoduk.. pis pis sigara kokuları, dumanı vs... bide nedense içmeyen içenin yanında 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyodu.. içmeyen için içeni engelliceklerine hizmet ediyorlardı.. çokta güzel oldu.. kimsenin sigara dumanını çekmek zorunda değil kimse..

ef186
20-07-2009, 00:06
sigara içmiyorum.. hatta nefret ediyorum.. çok iyi oldu, sigara dumanı olan yerde nefes alamıyorum, bi yerde insan gibi oturamıyoduk.. pis pis sigara kokuları, dumanı vs... bide nedense içmeyen içenin yanında 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyodu.. içmeyen için içeni engelliceklerine hizmet ediyorlardı.. çokta güzel oldu.. kimsenin sigara dumanını çekmek zorunda değil kimse..

Tamam işte şöle bir sıkıntı var sigara içenler içmeyenlere göre daha iyi müşteri birçok restoran ve gece klübü için ...
Bu nedenle bu yasa çıktığı an itibariyle içmeyenler artık gerçekten 2. sınıf vatandaş bu tür yerlerde ...

Halka açık olmayan klüp statusunde oluyor heryer ha içende içmeyende gelir eğlenir ama içenlerin mekanı olmak için uraşıyor bukadar gece klübü vb. mekan ...
O nedenle boşuna bu tartışma ve anlamsız bu yasa bunu cıkartacaklarına ki bu yasanın cıkma sebebi insan sağlığı değil AB uyum bilmemneleri tutup gece klübü restoran cafe vb. halka acık mekanlar için ozel alanlar ozel yonetmelikler getirip havalandırma sistemleri vb yontemler ile kimsenin rahatsdız olmaması sağlanmalıydı.

Bukadar kanun cıktı 2 ay hatta ne ıkı ayı 1 hafta sonra bu konuya bikaç resim ve bilgi eklerim herkez sigara yasagı varmı yokmu anlar ....

TURBO CİVİC
20-07-2009, 00:11
bende cok memlunum bu uygulamdan.kimse gocunmasın ama bence cok iyi oldu en azından herkez azda olsa zehirlenmekten kurtulacak.icen icmeyen.duyarlı vatandaslar olarakta lutfen kim olursa olsun uyaralım...

ef186
20-07-2009, 01:12
1-2 hafta bekleyelim hepberaber görüp tartışırız bakalım bu yasa içmeyenleri korumak dumansız saha oluşturmak için doğru bir yolmu değilmi ....

mgnPower
20-07-2009, 01:37
sigara icmeyenleri dusunen kim ? kimbilir altindan ne kadar buyuk bir olay cikacak bununda... o kadar reklam tanitim yasa yasak bilmemne bi ton ugras bakalim ne icin kokusu cikar dumansiz haca sahamizda.

bu demek degildirki karsiyim buna. bi yonden iyide oldu her olay gibi bununda artilari eksileri var onemli olan bardaga dolu tarafindan bakabilmekdir.

Buğra A.
20-07-2009, 02:39
Dumansız Hava Sahası denen saçma sapan uygulama yerine,sokakta yatan o kadar çok aç insan var,onlara bir çare bulsunlar ilk önce.Dünya'nın sadece 3 tane ülkesinde böyle bir uygulama var (yanlış biliyor olabilirim) benim bildiğim.Onun haricinde bir AB kriteri değil bu.Çünkü AB'ye üye olan bir çok ülke de bile böyle bir sistem yok.Sigara içilen bölümler ve sigara içilmeyen bölümler olmak üzere ayrılıyor bir çok mekanda.

Kesin hükümet ile bu sigara firmaları bazı konular da anlaşamadılar.Zaten o kadar çok eylem yapılmaya başlandı ki,yasak yakında bölgesel hale dönüşecek gibi gözüküyor şimdiden.

eeyore
20-07-2009, 02:59
Dumansız Hava Sahası denen saçma sapan uygulama yerine,sokakta yatan o kadar çok aç insan var,onlara bir çare bulsunlar ilk önce.Dünya'nın sadece 3 tane ülkesinde böyle bir uygulama var (yanlış biliyor olabilirim) benim bildiğim.Onun haricinde bir AB kriteri değil bu.Çünkü AB'ye üye olan bir çok ülke de bile böyle bir sistem yok.Sigara içilen bölümler ve sigara içilmeyen bölümler olmak üzere ayrılıyor bir çok mekanda.

Kesin hükümet ile bu sigara firmaları bazı konular da anlaşamadılar.Zaten o kadar çok eylem yapılmaya başlandı ki,yasak yakında bölgesel hale dönüşecek gibi gözüküyor şimdiden.

bugünkü gazetede yazıyormuş bu kadar katı uygulanan 3 yerden birisiymişiz ablam syledi ama gazeteyi hatırlayamadığı için yazamadım buraya..

eeyore
20-07-2009, 03:01
sigara icmeyenleri dusunen kim ? kimbilir altindan ne kadar buyuk bir olay cikacak bununda... o kadar reklam tanitim yasa yasak bilmemne bi ton ugras bakalim ne icin kokusu cikar dumansiz haca sahamizda.

bu demek degildirki karsiyim buna. bi yonden iyide oldu her olay gibi bununda artilari eksileri var onemli olan bardaga dolu tarafindan bakabilmekdir.

amaç para kardeşim başka birşey değil inan.. devlet ceplerine nasıl para indirir diye düşünürken bnu buldular snra "dumansız hava" diyede millete yaydılar hepsi o..

türkiyede su forumu yapıldı kongrenin amacı "su'nun önemi"ydi ama aynanın görünmeyen tarafındaki asıl amaç "suyu özelleştirmek"ti... bundada böle olur..

emr_233
20-07-2009, 03:12
Sigara içenlerin ne kadar çok hakkı varmışta içmeyenlerin haberi yokmuş...
Gittiğim bir yerde ben yemek yerken etrafımdaki masalarda püfür püfür sigara içilmesinden rahatsız oluyorum...
Sigara içenler haktan özgürlükten bahsediyor...Bugüne kadar sigara yakarken kaç kere düşündünüz etrafımdaki insanları rahatsız edecekmiyim acaba diye...Pasif içiçilik diye bir şey var....Kimseyi zehirlemeye hakkınız yok...Hala özgürlükten bahsediyorsunuz...Mekanların içen içmeyen diye ayrılması veya sigara odaları tarzında uygulamalar olabilir...Ama sigara içiyorum zararı kendime kimse karışamaz demek çok saçma...Evde arabada sigara içerken külünü izmaritini nereye atıyorsunuz...Yollar izmarit kaynıyor...

Sigara odasindan ziyade.. Bu yasaktan kaçmanin ufak bir yolu var aslinda ama... Yasanin nasil uygulanacagi konusunda bile kimsenin fikri yok ki... Misal "üyelik" ile girilebilen dernekleri bildigim kadariyla bu sigara konusunda devlet denetleyemiyor. Ama bunu kural uygulayici olan zabita ve polise anlatmak ne kadar mümkün olacak?

Yollar izmarit kayniyor...
Sigara yasagindan sonra insanlar kapı onlerinde sigara içmeye başlarlarsa, (ki muhtemelen oyle olacak.) sokaklar izmarit yuvasina donucek.

Bunlarin disinda... ;
Sigara satislarinda muhtemelen bir dusus olacak (ciddi bir dusus). Devlet buradan almayi tasarladigi vergiyi alamadigi zaman mecbur oteki taraflardan cikarmaya calisacak. (akliniza ne gelirse..Benzinden elektriğe kadar)
Bakalim ne kadar uygulanacak bu yasa.. Ne getirecek ne goturecek...
Hayirlisi...

Oytun
20-07-2009, 03:49
tekeli kim aldı? american tobacco
neden tekel devredilene kadar yapılmadı bu uygulama?
kimin elinde patladı şimdi sözde? amerikanın
o elinde patlayan bizim içimizde nasıl patlatacak acaba bu işi...

DarK_DrivE
20-07-2009, 04:17
bırakmak 2.sınıf insan muamelesi görmekten daha mantıklı benim için.:mad:

ALPER-VNS
20-07-2009, 04:41
başlarım havasına da sahasına da.. pastane işletiyoruz biz mesela hadi şimdi iyi bahçe war kışın nolucak bi allahın kulu oturmıycak war mı böyle saçma bişey.. zaten iş yok güç yok millette para yok bide bu çıktı.. oh ne güzel.. yani hiç mi düşünülmez mekan sahipleri napıcak diye.. bu kadar mı beceriksiz yönetim olur dünyada 6 ülkede war sadece bu uygulama yani çok mu gerek wardı:mad:

evrenkayas
20-07-2009, 05:05
Pamukkalede bar&restaurant sahibiyim. Birçok memleketten insan gördüm. çoğu içerideki insanları rahatsız etmemek için sigarasını dışarı çıkıp içiyor. Kışın en soğuk zamanlarda bile. . . İnsanların birbirlerine saygısı var. İşyerime gelen turistler bile bu uygulamadan memnun (Sigara içen de içmeyen de).

bence iyi oldu. sigarayı bırakalı 4 sene olacak nerdeyse. bırakmak isteyip bırakamayanlara faydası olur. ben de yanımda sigara içilince çok rahatsız oluyorum ancak arkadaşlarıma bunu söyleyemiyorum.

mekan sahipleri olarak biraz zorluk çekicez ancak ilerisi için umutluyum. herşeye alıştığımız gibi buna da alışırız.

Dumansız hava sahasını destekliyorum

ahk
20-07-2009, 07:19
sigara yasağı dünyada birçok yerde zaten mevcut en son 1-2 sene kadar önce almanyada başladı daha sonra eylemler nedeniyle büyük yerlerin sigara içilen ayrı bi bölge oluşturmasına izin verildi daha sonrasında ise küçük yerlere haksız rekabet olduğu için esnetme yapıldı :D burda da esneme olur heralde ya da singapur vs. gibi sokakta bile sigara içme noktaları yapılır.

TURBO_S2K
20-07-2009, 07:40
ben cok sacma buluyorum yasayi, yani Amerikada 8 seneye yakin kaldim, bunun 6 senesi kapali alanlarda sigara icilmez seklindeydi ve hic sorun yasamadim. cunku gece klup lerinde, ve ickili yerlerde eger gelirin cogu yemekten degil ickiden ise, sigara ya izin vardi. acik alanlarda kesinlikle izin vardi.

Dun Tribeca ya gittim acik hava, oturdum adam geldi sigara iciyomusunuz dedi, evet dedim semsiye acikken icilmiyo icicekseniz semsiyeyi kapamam lazim dedi. lan gunesin altinda geberiyim mi yani dedigi seyin sacmaligina bak.

Turkiye hep bole yani insan baska yerde yasadigi zaman daha iyi anliyo farkini da, ne yapsak bokunu cikariyoruz yani hicbisey ayarinda diil. iste bole sigara yasagi cikar, utanmasalar evlerinde icirmicekler insanlara. sunun dozunu bi ayarlayin yani.