PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wide Band Konusu

Busted
31-10-2006, 15:38
Arkadaşlar herkez bu konuyu çok araştırıyor ortak bir veri bankası olsun widebandler hakkında bence ben bilinen ve kullanılan 3 markayı yazicam düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bekliyorum.

1- Innovate Standalone Gauge Kit 399$

http://img515.imageshack.us/img515/156/sadsalk1.jpg

The Innovate “Standalone Gauge Kit” comes complete with the patented award-winning LC-1 Wideband Controller, NEW! XD-16 (16 in 1) 52mm Programmable Digital Gauge, Bosch 5-wire Wideband 02 Sensor, Bung/Plug Kit, Software CD, and quick start guide.

The Innovate XD-16 dash-mountable Digital Display ships as an AFR gauge, but can also be configured to display any channel of the Modular Tuning System. Key features:

-2 Bezels + 8 faces = 16 combinations (see below)
-3/4” thick, so it's possible to mount even in surface mount configurations
-3-character LED display
-Record/Calibrate/Peak Hold button
-Programmable (values and colors) digital needle
-Billet Aluminum bezel

The kit also includes:
-Male 2.5 to 2.5 cable to connect XD-16 to an LC-1, AuxBox, LM-1, ST-12, or DL-32
-Terminator Plug
-Mounting Hardware Kit
-Cable to connect to a PC for real-time logging and programming.

http://www.innovatemotorsports.com/xcart/customer/product.php?productid=16164&cat=262&page=1

2- Gauge-Type Wideband UEGO Controller $349.41
http://www.garagegt.com/shop/ProdImages/BBgaugeuego.jpg

SIX-IN-ONE Gauge-Type UEGO Controller

24 Color-coded LED display lights provide immediate reference to engine�s air/fuel ratio (AFR) or Lambda (11.0:1 to 17.0:1)

Integrated three-digit display reveals AFR or Lambda in real time (10.0:1 to 18.5:1)

User-selectable 0-5v analog output included for use with data loggers and most programmable engine management systems

NEW! Switch between AFR or Lambda readout with a twist of a switch (included face plate change is required for proper readout)

NEW! Included black and silver bezels, black and white AFR gauge faces and black Lambda gauge face allow you to personalize the look of your gauge!

NEW! Quick-Connect system eases installation by allowing users to mount the gauge and sensor wiring separately

Ideal AFR monitoring tool for carbureted applications and engine dynamometers

Does not oscillate AFR like narrow band sensors

Serial data stream included for output of AFR (RS 232)

Accurate to 0.1 AFR

Bosch UEGO sensor included

http://www.aempower.com/ViewCategory.aspx?CategoryID=67

3- Plx Devices R-500 WideBand 579$

http://plxdevices.com/R-Series-Controllers/R500Main_EGT_GSensor.jpg

Measures Air/Fuel Ratio, EGT, Knock, and Boost

Integrated 6 Inputs for data logging (2 Speed, 4 Analog)

90 minutes of onboard memory for recording and PC download

Integrated "Real-time dyno." Measure your HP, TQ without expensive trips to the dyno.

Built-in amplifier for audible knock output to speakers or headphones

4 analog outputs (User configurable) for 3rd party interface

Replace your stock narrowband sensor. More Info

Fully customizable LED warning light or shift light

High speed USB 2.0 interface

Powerful 32 bit integrated processor, RAM, and FLASH technologies

100% backwards compatible with M-Series controllers

Compact dash mountable design (4.75 x 2.25 x 1 inch)

Sensor soft start circuitry, prolongs o2 sensor life

Powerful PC analysis software included (PLX Logger Version 2.1+ Free Download)

Field firmware upgradeable (more features added to R-500 regularly)

grkm
31-10-2006, 15:52
Benim oyum Aem e .. Oldukça hızlı ve net biçimde bilgi veriyor.. Plx te başarılı bir ürün . Hem Egt ve knock ta var .. Daha ergonomik bir ürün .. Eğer boost, egt vs varsa plx işini görmez .

canadian
31-10-2006, 15:53
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=1096&highlight=wideband

miniks
31-10-2006, 16:31
Aem Aem Aem :)

senna
31-10-2006, 17:11
aem

maddi olarak problem yoksa fjo

Yuregi-R
31-10-2006, 17:12
Plx'in daha cok fonksiyonu var hem boost hem egt hem afr vs.vs. herşeyi gösteriyo ve log alabiliyo ayrıca extra sensor takabiliyosunuz bence hepsinden üstün bi ürün, aem sadece gosteriyo baska bi fonksiyonu yok.

Saygılar

power_mondeo
31-10-2006, 18:23
PLX derim, özlellikleri çok daha fazla...

selos2kturbo
31-10-2006, 21:24
ben aem kullanıyorum ve memnunum

Future_King
02-11-2006, 16:53
ortalama fiyatlarini de belirtmekte fayda var.

Busted
02-11-2006, 17:23
cem yanlarına yazdim fiyatlarini :)

coolvtec
02-11-2006, 19:39
AEM bir çok yerde 265$ america fiyatı. PLX 500$ den aşağı pek bulamadım.

Yuregi-R
03-11-2006, 13:12
Plx alırsanız boost egt ve afr saatine gerek kalmıyor onuda düşünün, ayrıca log alabilmesi ve warninginin olması cok guzel ozellikler...

Busted
03-11-2006, 13:14
Bende plx varda boost özelliğini kullanmadım hiç. Ama shiftlight özelliği fln süper

G_TT_I
03-11-2006, 18:53
plx herseyi tek te topladıgı icin super bi alet, gerçi bazıları ortalıkta cok fazla ısıklı gosterge olmasını seviyo:)

aem in 2 kotu; 1log almaması oda beyine baglanınca cozuluyo,
bide diger gostergeler ile gorunus olarak farklı olması kotu diye dusunuyodum yeni gordum aynı wideband gibi diger gostergeleride cıkmıs,
bide warn ozelligi olsa tamam onun icinde ayrı bi gosterge unitesi vardır belki
bitek egt goremedim oda artık fjo alınır heralde sekilleri cok yakın

SubieGuy
04-11-2006, 07:16
Innovate'in LC-1 degil, ama cok daha ucuz olan LM-1 modeli bence cok uygun bir secenek. Laptop ile log alanlar icin gayet hizli, ve protokolu acik oldugu icin kendi yazdiginiz programlara da log datasini eklemek cok kolay. Direk excel'e log almak bile mumkun. Dezavantaji ise laptop olmadan gorebileceginiz bir ekrani, gostergesi vs bulunmamasi. AEM ve PLX kadar hizli degil, ama biraz gidiklama ile seri arayuzun izin verdigi maksimum baud oranlarinda veri almak mumkun oluyor. Eger yeni bir versiyon ile USB arayuz ve cok daha hizli ornekleme sunabilirlerse bence hem fiyat avantaji, hem de hiz yuzunden direk ilk tercihim olur. Ben standalone kullanmadan , dusuk maliyet ile standart ECU'ya map yazanlar icin ideal oldugunu dusunuyorum, yakin gelecekte daha da cok ornegini gormeye baslariz bu tur ucuz kitlerin. Daha dort bes yil oncesinde Lambda gostergeleri 500 Pound civarina satiliyorken artik fiyatlar 100 pound civarina indi, daha da gidiyor...

coolvtec
06-11-2006, 22:54
Birşeyi merak ediyorum. Normal Boost, egt vs göstergelerde ışık ve ses vs gibi ıkazlar yyokmu? yoksa ne kadar kötü ve eksik bir üzellik bence. Fiyat konusnda;

aem wideband=265
egt =135
boost=65
toplam 465 yapıyor zaten. plx de +biir çok özellik var ** oylamada birçok kişi AEM demiş neden acaba?

Dodo-FB
07-11-2006, 01:32
-PLX özellikleri bakımından ..

Oz`
07-11-2006, 07:30
egt ıvır zıvırdan çok idddali bir araba yaparken afrnin geç gelmesi makinaya zarar vermeolasığını arttırıyor ki hiç birinin işlemcisi AEm Kadar hızlı dğeil 1 modeli dfaha var aem in en hızlısı o fakat aem Beyinle kullanmak gerekiyor ondan dolayı gösterge yada herhangi bişiye sahip değil sadece out kabloları var

coolvtec
07-11-2006, 21:03
egt ıvır zıvırdan çok idddali bir araba yaparken afrnin geç gelmesi makinaya zarar vermeolasığını arttırıyor ki hiç birinin işlemcisi AEm Kadar hızlı dğeil 1 modeli dfaha var aem in en hızlısı o fakat aem Beyinle kullanmak gerekiyor ondan dolayı gösterge yada herhangi bişiye sahip değil sadece out kabloları var

Eğer amaç aracı/motoru korumaksa ve bunun için en hayati gösterge AFR(wideband) ise bu durumda en mantıklısı bunu en iyi yapan markayı seçmek. Peki OZ merak ettiğim bir şey var. AEM çok hızlı bir şekilde 16 ları gösterdi diyelim. sesli/ışıklı uyarı ikazı olmadıktan sonra bu seviyeleri anında nasıl görebilirizki? (her 30 saniyede bir gözümüz ordamı olmalı??) Bunun yerine verileri biraz geç veren fakat sesli/ışıklı ikazı bulunan bir wideband(plx) daha mantıklı/güvenilir bir seçim olabilir mi?

Oz`
07-11-2006, 22:31
vbak bukadar cidddi bir araba yapıyorsan gerçekten saniyeler önemlidir o cidddi olayı gerçekleştiriyorsan güzel bir işletim sistemi gerekicektir widebandınıda ona göre ayarlıcaksın warning ini ona göre koyucaksına seni fark etmedğin yerde beyinin fark edip fdüzelticek

khan
09-11-2006, 11:16
AEM dan direk ems baglantısı ile log alabilmenin dısında,
rs232 serial port yardımıyla hyperterminal kullanılarak log alınabiliyor bilgisayara.

SubieGuy
09-11-2006, 15:41
Genelde disaridan baglanan modellerin hizi Com portunun hizi ile sinirli. bu da 9600 veya 4800 baud. Bu tabi tepki suresini yavaslatiyor. Ne yazik ki en hizli dedigimiz modeller bile, bir sekilde log aliyorsa , Rs-232 cevrimi sirasinda sampling rate'den kaybediyorlar. O yuzden burada wideband aletinin degil, sensorun tepki suresi daha cok one cikiyor. Bosch sensorun ve NGK'nin tepki sureleri farkli. Yeni gelistirilen kitlerde yavas olan Rs-232 yerine USB yapisi kullanilarak veri akisi hizlandiriliyor. Yakinda piyasada cok daha hizli kitleri gormek mumkun olacak...

Manimillion
09-11-2006, 16:06
Bende Innovate LM-1 var, fiyati cok iyi, datalog yapabiliyor. Alicaksan onu al, fiyati o kadar pahali degil. Olsa olsa $700-800 dolardir.

SubieGuy
09-11-2006, 20:21
LM-1 daha once aldim ben, fiyati 350 dolardi... (Amerika ici fiyat)

IMOBILIZER
01-01-2007, 09:17
plx e bende çok sıcak bakıyorum . sonuçta hepsi içinde .
E bide Sensörü düzgün konumlandırmak gerekir. Yanlış konumlandırılıp Uzağa Koyduğunda geç tepgi geliyor gali ile .
Bi arkadaşımla bu PLX yavaşmış durumunu konuştuk. Gayet yeterli dedi . Subie ninde dediği gibi Comlarda önemli ..

MeRtCaN
01-01-2007, 10:05
AEM Kullanıyorum Memnunum :)

trequal
05-02-2007, 00:30
r500 g sensörüyle kullanıyorum.Bir çok log portu var.3d logging en hoşuma giden özelliklerinden birisi.Daha önce aem kullanıyordum.Aem plx e göre daha hızlı tepki veriyor fakat plx in sensör konumlandırmasını düzgün yaparsanız gayet güzel yanıt almak mümkün.Ekrana gelen bilgilerin biraz geç olduğu doğru.Yaklaşık 3ms gecikmesi olduğu söyleniyor. tune ederken log lardan okuduğum için ekranında isterse 10 saniye sonra göstersin hiç mühim değil.Logları kesinlikle çok güzel veriyor.Benim fikrime göre plx bunların rakibi değil çünkkü Plx on board logging computer diye geçiyor.

G R Unique
21-02-2007, 23:38
bende de AEM var çok memnunum.

Cosmicboy
22-02-2007, 09:16
marka olarak degilde benim genel bi sorum var
simdi safc yi dogru duzgun ayarlayabilmemiz icin bu wideband sart, benim aracima chip yapildi diyelim istanbul'da ve ayarlar orda yapildi..
ben ankara' ya dondugumde hava basincininda degismesiyle birlikte bu ayalarim pekte gecerli olmicak, ben bu wideband i kullnarak safc mi tekrar ayarlayabiliyorum degilmi ?

Erol
22-02-2007, 11:35
peki yüklü bir aracda illada şartmı wibeband.yoksa sadece ayar yaparken mi gerekli

miniks
22-02-2007, 12:07
tekrar ayar yapabılırsın safc den cosmıcboy. safc baglamanın amacı bu zaten. ama ıst den ankarya gıtıgınde aracın ayar ıstemez. cunku yptırdıgın chıp yurtdsından gelıo ankara da da yptırsan aynı programı atıcakalr :). ama sen bı wıdeband bı safc daha ıyı degerlere cekebılırsın.

EROLL ıllede sart dıe bır sey soz konusu deıl. ayar yapmak ıcın gecerlı. yanlız aracını sevıosan ve basına bır ıs gelmemesını ıstıosan anlık durumları gormende fayda vardır. wıdeband sana bunu gosterır.

grkm
22-02-2007, 15:24
tekrar ayar yapabılırsın safc den cosmıcboy. safc baglamanın amacı bu zaten. ama ıst den ankarya gıtıgınde aracın ayar ıstemez. cunku yptırdıgın chıp yurtdsından gelıo ankara da da yptırsan aynı programı atıcakalr :). ama sen bı wıdeband bı safc daha ıyı degerlere cekebılırsın.

Dünyalar kadar fark ediyor . Örnek olarak yakınen tanıdığımız bir arkada$ımızın aracından bu farkı görebilme fırsatımız oldu :icon_tup:

lumpenst
05-03-2007, 23:24
Türkiye'de AEM modeli çok tutuluor nedense ama dışardan tanıdığım elemanların dediğine ve forumlar da pek çok kez okuduğuma göre aralarından hatalı okuyanlar oldukca sıkça çıkıomuş. Bu verdiğin opsiyonlar arasından bence en düzgün olanı plx yalnız fiyatı biraz tuzlu.
Eğer güvenilir ve ucuz bişey istiosan benim tavsiyem NGK:
http://www.ngk.com/productImages/1/afx2%2Ejpg
http://www.ngk.com/productImages/1/afx%2Ejpg
ebay de fiyatı 220 dolar. ufak sıkıntıları var ama cok önemli deil
mesela 9-16 AFR arası okuma yapıo sadece ama zaten daha fazlasına ihtiyac yok açıkcası. Eğer dataloging yapacaksan laptopla falan 0-5V arası bi outputu var ama bunu yeniden programlıamıosun. yani elindeki datalog yöntemi farklı voltajlar gerektirirse araya bi dönüştürücü gerekebilir. vs.. ama her sartta cok güvenilir ve uygun fiyatlı bi ürün. kullananlardan da hiç şikayetçi olan duymadım

killererkan
06-03-2007, 15:30
AEM kullanıyorum 4 gündür, hızlı tepkileri var gercekten..

gc8
09-11-2007, 21:40
şuan aem ın fıyatı nedır? tr de vede plx ın fıyatını suankını yazarsanız memnun olurum

TURBO_S2K
09-11-2007, 22:22
benimde oyun aem e

1nsane
09-11-2007, 23:49
plx m300 ( resimde olan değil, başka model ) kullanıyorum. Tek yaptığı 10-20 arası afr göstermek. 300 dolar civarında bişeye patlamıştı bana. Feci şekilde memnunum.

fatiii
24-11-2007, 18:57
ya banada lazım wıde band bu 300 dolarlara nasıl alcaz bu aletı??yardımcı olursanız sewınırım.

Oytun
25-11-2007, 00:12
www.ebay.com
aem uego wideband arat
200$ civarı, 70$ civarıda kargo, 270$
ebay ve paypala uye olup paypaldan odeme yapacaksın kredi kartınla, adresine gönderilir. gümrükle uğraşmamak için satıcıdan fatura gondermemesini, şahıs gonderimi yapmasını rica et.

polo34
25-11-2007, 14:37
bende bu konuyu okumadan aem aldım, yurt dışında olduğum için araca takılmadı ama doğru seçim yapmışım galiba :)

fatiii
06-12-2007, 21:41
dırek sahıs gonderımı yaptıgı zaman gumrukten gecıyomu??ben arastırdım bıraz gumrukte kalma ıhtımalı war dıyolar.

tool
06-12-2007, 22:48
dırek sahıs gonderımı yaptıgı zaman gumrukten gecıyomu??ben arastırdım bıraz gumrukte kalma ıhtımalı war dıyolar.

gecip gecmeme ihtimali memurun o gunku keyfiyle biraz alakali,
gün olur koskoca manifold gecer baska gün led ampuller takilir,
sansin payı yok desek yalan olur..

M U R A T
07-12-2007, 08:23
gecip gecmeme ihtimali memurun o gunku keyfiyle biraz alakali,
gün olur koskoca manifold gecer baska gün led ampuller takilir,
sansin payı yok desek yalan olur..

evet aynen dediğin gibi ama bu siparişleri bayram ve yılbaşı gibi zamanlarda yaparsanız takılma ihtimali en aza iner...

Erol
07-12-2007, 09:00
aem var bende 330$ satarım :) 2 aylık gıcır..

USTAaa
08-12-2007, 13:36
bendede aem var,sensörü bozuk galiba bu ara,14,8 de takılı kaldı..

coolvtec
08-12-2007, 14:53
Ben de PLX aldım iMFD olanından. Daha takılmadı, takılınca yorumlarımı yazacağım.

polo34
11-12-2007, 16:53

apexi neo, standı ve aem afr için eve çağrı bırakıldı postahaneden:) amcam gitti, kendisi epey yaşlıdır, allahtan birşey demeden vermişler, bende yusuf yusuf :) zor işler, şans işi... koskoca header eve gelmişti :)

Schumi
11-12-2007, 17:00
Sadece sensör alırsak hangi marka almalıyız. En hızlı sensör hangisidir. Sensörü nasıl kalibre edebiliriz. Kafamda farklı birşey varda.

Schumi
17-12-2007, 19:09
Sadece sensör alırsak hangi marka almalıyız. En hızlı sensör hangisidir. Sensörü nasıl kalibre edebiliriz. Kafamda farklı birşey varda.
güncel :) pic üniteli bir devre ile sensörü okuyup usb yada seri porttan bilgisayara canlı veri girmek istiyorum.

G_TT_I
18-12-2007, 13:08
plx hem yavas gosteriyo hemde aralıklar cok duzensiz degişiyo, gostergesine hiç bakmayıp sadece log ozelligini kulanmak lzm.
aem ile plx in gostergesine bakınca zaten direk fark ortaya cıkıyo

G_TT_I
18-12-2007, 13:12
güncel :) pic üniteli bir devre ile sensörü okuyup usb yada seri porttan bilgisayara canlı veri girmek istiyorum.

bunu zaten firmalar bizim yerimize dusundu cozum buldu, aem, plx, vems, innovate......
alıp yanında gelen kablo ile canlı veri alabilirsin.
Hatta adamlar ilerletmiş plx alırsan kablosuzda bilgisayarına baglanabilirsin.
ama maksat fantezi, bu neki bende yaparım yada ucuza olur bu iş gibi mantık varsa kolay gele.

yusufbatırel
18-12-2007, 13:24
bu işi bende öğrenmek istiyorum, neler lazım bu iş için?
- laptop
- kablo
- program, cracklı seriallı tabe:)
- afr/wideband yerine gaz emisyon analiz cihazı olur mu?
ya da
- piggy back

tool
18-12-2007, 14:52
plx hem yavas gosteriyo hemde aralıklar cok duzensiz degişiyo, gostergesine hiç bakmayıp sadece log ozelligini kulanmak lzm.
aem ile plx in gostergesine bakınca zaten direk fark ortaya cıkıyo

plx yavas diyorsunuzda ben hem aem hemde plx kullandim;
gozle gorulur bir yavaslik yoktu, sensor yerinde bi hata olmasin ;)

tool
18-12-2007, 14:52
bu işi bende öğrenmek istiyorum, neler lazım bu iş için?
- laptop
- kablo
- program, cracklı seriallı tabe:)
- afr/wideband yerine gaz emisyon analiz cihazı olur mu?
ya da
- piggy back

neyi ogrenmek istediginizi anlamadim??

yusufbatırel
18-12-2007, 15:03
neyi ogrenmek istediginizi anlamadim??
afr/wideband yerine gaz emisyon analiz cihazı olur mu?
ya da - piggy back

tool
18-12-2007, 15:10
olmaz,
egzos cikisini olcuyor analiz cihazi bide kullandiklari sensor hassasiyeti narrow band oksijen sensorlerinden iyi oldugunu sanmiyorum..

senna
18-12-2007, 15:34
ya da - piggy back

gaz emisyon chizları diğer gazlarıda ölçüyo nox vs vs afr ile bi alaksı yokki?

yusufbatırel
18-12-2007, 16:10
olmaz,
egzos cikisini olcuyor analiz cihazi bide kullandiklari sensor hassasiyeti narrow band oksijen sensorlerinden iyi oldugunu sanmiyorum..
anladım tool cok sagol.merak etmıstım

G_TT_I
18-12-2007, 22:18
plx yavas diyorsunuzda ben hem aem hemde plx kullandim;
gozle gorulur bir yavaslik yoktu, sensor yerinde bi hata olmasin ;)

walla egzoza 2-3 ayrı yer acmıyoruz genelde yani bi sensoru sonce kaynakla kapatıp yenisini acmıoruz;)
plx 14.5 den 13.5 gibi degerlere gecerken dusunuyo sonra aradaki degerleri vermeden atlma yapıyo, aem de daha yuksek ve daha dusuk degerleri gorebiliyosun.
tabi ben plx r500 icin konsuyorum, bunu 2ayrı arctada gordum, ama onlar kulanmaya devam ediyo aem denemediler.
senin kulandıgın model digerleri ise dogrudur.

G_TT_I
18-12-2007, 22:26
ya da - piggy back

emisyon cihazı dedigin, egzoz pulu verilirken yapılan olcumse, ewt o sekildede olcum yapılıyo ozellikle motorsikletler icin ama arabalarında egzozuna aparat ile takılıp elektirikcilerdeki voltaj olcen alet gibi bişey ile degerleri goruyolar, tabi cıkan sonuclar manifoldun ordan alınan ile biraz farklı olucaktır

Schumi
18-12-2007, 23:31
bunu zaten firmalar bizim yerimize dusundu cozum buldu, aem, plx, vems, innovate......
alıp yanında gelen kablo ile canlı veri alabilirsin.
Hatta adamlar ilerletmiş plx alırsan kablosuzda bilgisayarına baglanabilirsin.
ama maksat fantezi, bu neki bende yaparım yada ucuza olur bu iş gibi mantık varsa kolay gele.
Maksat fantezi ve bir proje.Daha pahalıyada çıkabilir PLX in 2 katını aşmadıkça. Ciddi bir proje. Kolay gelsin dileklerin için teşekkür ederim. Bu sensörler çıktı değeri olarak çok hassas bir şekilde 0-5v arası bir akım geri dönüşü sağlıyordu yanılmıyorsam. Bu voltajı çok hızlı bir analog dijital çevirici ile yorumlayıp pic ile seri porttan yada usb porttan bilgisayara stream şeklinde veri girişi yapmak istiyorum tam olarak. Aynı şekilde EGT değerleri içinde aynı şeyi istiyorum. Tam olarak projemin bir kısmı şu.
http://a332.g.akamai.net/f/332/936/12h/www.edmunds.com//media/il/features/general/09.nissan.gtr/08.nissan.skyline.cc.2.500.jpg

G_TT_I
19-12-2007, 12:34
guzel, yapılıcak en kolay işlem olanı taklit etmek olur yani, plx usb, vems seri port, 2sinin decıkıslarında voltaj farkı oluckatır.
2 sindende alman şart, verileri olcup, içini acıp ne kulandıklarını incelersen işin kolaylar.
plx orjin audi senseru kulanıyo kablo sayısını hatırlmıyorum ama aracın lcd sine baglanmak için s video dan filan baglanman gerekir bunun icinde arabda yeni sony yada bekonun ki gibi bi bilge ihtiyaıcn olucaktır