PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 32bit'ten 64bit'e..

.::EmrE::.
30-10-2009, 19:34
ARkadaşlar pek anlamadığım için bu konuları sizlere sormak istedim..

Kuzenimle geçen yaz 2 adet laptop aldık,ikiside aynı marka ve model.Ancak benimki 32-bit Vista ile geldi,ondaki ise 64-bit vista idi....Şimdi ben kendi Pc'me format atmak istiyorum,ve kurtarma diskleri oluşturdum 4 tane...Bu diskleri kullanarak format attığımda Vista 64-bit'i yüklemem nasıl mümkün olacak elimde Vista CDsi yokken ? Veya 64-bit e geçiş yapabilir miyim, yoksa 32-bit kalmak zorunda mı? (Bunu sormamın nedeni aldığımız yere danıştıgımızda istediğiniz zaman kurtarma cdleri kullanarak 64 bit e yükseltebilirsiniz demişlerdi...)

Bilgi verebilecek olan varsa çok sevinirim.

baretta
30-10-2009, 19:36
Emre , sorunun cevabını tam bilmiyorum ama ev arkadaşımın pc sinde Vista 64 bit yüklüydü çok sorun yaşattı oyunlarda , programlarda vs vs. 32 bit e geçtik rahat etti , bilgin olsun.

30-10-2009, 19:38
Emre , sorunun cevabını tam bilmiyorum ama ev arkadaşımın pc sinde Vista 64 bit yüklüydü çok sorun yaşattı oyunlarda , programlarda vs vs. 32 bit e geçtik rahat etti , bilgin olsun.

Açıkçası bende bu yüzden geçmek istiyordum,ancak sizde tersi olmuş :) Kuzenim ile aynı oyunu aynı konfigürasyonda oynuyoruz,ondaki fps daha yüksek,bendeki ciddi oranda düşük...

onursumer
30-10-2009, 19:39
eğer senin recoveriy cdnde aynı zamanda 64bit yüklüyse seçme şansı veriyorsa yükleyebilirsin

marka modeli ne laptopun ?

30-10-2009, 19:41
eğer senin recoveriy cdnde aynı zamanda 64bit yüklüyse seçme şansı veriyorsa yükleyebilirsin

marka modeli ne laptopun ?

Toshiba Qosmio X305-701..

Recovery'leri ben olusturdum yalnız,32-bit sistemde olustugu için yine 32bite mi çevirir ki :S

onursumer
30-10-2009, 19:45
yanında cd leri gelmediyse ve sen oluşturduysan zaten pc ninin içinde recovery kısmı vardır
açılışta atıyorum shift f10 gibi bi kombinasyonla çalışır orda seçenek sunabilir

ki buyuk ihtimalle yazdırdığı cd lerde sorabilir çünkü içindeki kayıtlı olanı dvd ye çektirmiştir sana ;)

ST
30-10-2009, 19:45
Siz mi kurdunuz cihazı yoksa aldığınız yer mi kurdu ?

Recovery'i açarken 32bit ve 64bit seçeneği sunuyor sizin ki 32bit kurmuş teknik servis :)

Eğer 0'dan recovery atma imkanınız varsa yani ilk fabrikadan çıktığı hale getirebiliyorsanız 64bit seçeneğini kullanarak düzeltirsiniz,biraz uğraştırır.. :)

30-10-2009, 19:48

Recovery'i açarken 32bit ve 64bit seçeneği sunuyor sizin ki 32bit kurmuş teknik servis :)

Eğer 0'dan recovery atma imkanınız varsa yani ilk fabrikadan çıktığı hale getirebiliyorsanız 64bit seçeneğini kullanarak düzeltirsiniz,biraz uğraştırır.. :)

Aldığım yer kurdu malesef. fabrikadan cıktıgı hale getirmek için ne yapıyoruz? Recovery disk'leri taktıktan sonraki adımlar ile bu duruma dönmüyor mu?

yanında cd leri gelmediyse ve sen oluşturduysan zaten pc ninin içinde recovery kısmı vardır
açılışta atıyorum shift f10 gibi bi kombinasyonla çalışır orda seçenek sunabilir

ki buyuk ihtimalle yazdırdığı cd lerde sorabilir çünkü içindeki kayıtlı olanı dvd ye çektirmiştir sana ;)

Valla HP notebookta Bilgisayarım içinde D:RECOVERY diye bir bölüm vardı ancak bunda yok.

onursumer
30-10-2009, 19:48

çok uğraştırıcağını sanmıyorum

toshibada kombinasyonu hatırlamıyorum ama

tam acçılışta bios a girilenyerinpeşinden shift le f10 tuşu olabilri veya tek f12 olabilir fabrika ayarlarına geri donucek şekilde sıfırdan kurulum yapılır

eğer seçenek varsaki %99 varıdır kurarken 64bit seçersin basit ;)

onursumer
30-10-2009, 19:50
Aldığım yer kurdu malesef. fabrikadan cıktıgı hale getirmek için ne yapıyoruz? Recovery disk'leri taktıktan sonraki adımlar ile bu duruma dönmüyor mu?

Valla HP notebookta Bilgisayarım içinde D:RECOVERY diye bir bölüm vardı ancak bunda yok.

vardır ama hp deki gibi gozle gorulur değil

anca dos ortamında bakarsan hdd nin C ve d dışında bide F olduğunu gorursun ;) ama hidden dır windows uzerinde gozukmez

ST
30-10-2009, 20:38
aynen onur'a katılıyorum :)

recoveryler hergün ömrümü yiyolar :) notebook satıp tekniğe bırakınca :)

FaBeRgE
30-10-2009, 20:47
Konu biraz dağılmış ama 32bitten 64bite ve sonra tekrar 32bite geçen biri olarak, hiç tavsiye etmem :) En basitinden oyunlarda sorun yaşadım.Şu anda 32bitim daha stabil ve mutluyum. Recovery olayına gelince pek tavsiye etmem recovery yapmanı. Biraz zahmetli ama sitesine girip tek tek driverları indirip kendine saf bir win7 cdsi edinmen daha iyi bir peformans elde etmeni sağlar.

31-10-2009, 00:02
Evet halletim :) Recovery CDsini açınca 32Bit veya 64bit olarak iki seçenek sundu,ondan sonra da fabrikadan ilk çıktıgı haline getir seçeneğini işaretledim..ancak bu sefer de şöyle bir problem var, ayalar Türkçe olmasına rağmen (klavye,yöresel ayarlar ve Bölge ve Dil seçeneklerinde Türkçe seçili) sistem halen ingilizce...Sadece tarih 31 Ekim 2009 yazıyor,diğer herşey ingilizce :( ne yapmam gerekiyor?

onursumer
31-10-2009, 00:08
vista ultimate tüm dillerin desteğini sunuyor paketleri var yükleyerek çevirebilrsin

http://www.update.microsoft.com/microsoftupdate/v6/default.aspx?ln=tr

bir bak burdan yüklersin

31-10-2009, 00:08
vista ultimate tüm dillerin desteğini sunuyor paketleri var yükleyerek çevirebilrsin

http://www.update.microsoft.com/microsoftupdate/v6/default.aspx?ln=tr

bir bak burdan yüklersin

Teşekkür ederim.

edit: yalnız Windows Update den bahsediyor link,orda da göremedim.