PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhsat Çııkarma Prosedürü ve Maliyeti

Evrenoz
07-11-2009, 09:06
Aracımı 4 sene evvel kredi ile almıştım. Eski aracımı verip, üzerine 5 kuruş para vermeden şuanki aracımı almış 15.000 TL'lik bir kredi kullanmıştım.

Kredim bu ay sona erdi. Araç bankadan rehinli durumda. Bankadan rehini kaldırılması için bir yazı istedim. 79 TL bedeli olduğunu söylediler. Peki dedim, yazıyı p.tesi almak üzere çıkarılması bilgisini verdim. Yazı çıktıktan sonra aynı gün notere gitmem gerekiyormuş. 52 TL'lik ne olduğunu bilmediğim bir işlem yapılacakmış.

Sonrasında da yeni ruhsat çıkarmam gerekecek. Şuanki ruhsat üzerinde rehinli ibaresi mevcut. Yeni ruhsat çıkarmanın maliyeti, prosedürü, çıkarma süresi nedir?

HALUK
07-11-2009, 09:15
79 bankaya
52 notere bankanın verdigi borçsuz kagıdını okletmeye.
145 ytl ruhsat için gerekli degişmediyse tabi
40 ytl plaka degişimi varsa şoför amcalar dernegine.
diyerek böyle uzayıp gidiyor.

bana sorarsan, bankadan borcun bittigine dair resmi bir yazı al notere onaylat.
ruhsatı degiştirme hiç. çok işine yarıyacak o rehinli yazısı. kazada, belada, kasko yaparken, çalıntıda ;)
sana yararı var zararı yok.

Evrenoz
07-11-2009, 09:19
Plaka değişimi yapılmayacak. Ruhsat değişiminde 145 TL dışında bir maliyet çıkmaz umarım. İşlemler neler peki ruhsat değişimi için?

Berk007
07-11-2009, 12:48
2gün önce bir arkadaşımın aracının ruhsatını şase numarası değiştiği için değiştirmek zorunda kaldık.
öncelikle muayeneye girdi. TüvTurk :D

sonrasında gereken belgeler ile Trafik Tescile gittik.
muayene kağıdı, değişecek ruhsat belgelerinin (ikisinde de şase yazdığı için iki belgenin) fotokopisi, araç sahibinin kimlik fotokopisi, eğer araç senin adına değil ise vekaletnamenin fotokopisi, kendi kimlik fotokopin ve gerekiyorsa ruhsatı değiştirme sebebini anlatan bir dilekçe ile başvurumuzu yaptık. 105 TL para ödedik. 1-1buçuk saat içinde yeni ruhsatımızı aldık :D
muhtemelen seninde bu belgelere ek olarak noterden aldığın ve bankadan aldığın belgeler de eklenecek.
muayeneye girmesi gerekir mi o kısmından tam emin değilim.
bir de seninki biraz daha uzun sürebilir :D benim tanıdık vardı Tescilde biz bütün belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp verdik çay kahve içerken ruhsatımızın yenisini getirdiler :)

Evrenoz
07-11-2009, 13:15
Muayene nerden çıktı yahu.. pöff...

TarikS
07-11-2009, 13:21
muayene degildir, sadece tespite gireceksin buyuk ihtimalle.. sase ve motor numaralarina bakip kagitlari onaylayip gonderirler.. 10-15 dk suruyor sira beklemeden..para da vermiyorsun tuv'e.. oyle hatirliyorum :)

halili
07-11-2009, 13:48
sizin tespitle falan işiniz yok. o buyuk ihtimalle aracın sase no su kısa dır. onu tam olarak yazması için gönderiyorlar. prosodür söyle,:bankadan rehin kaldırma yazısını alın bankanın kendi noterine gidin (cünkü anlasma gereği banka da imza atan kişilerin imza sirküleri sadece orada vardır)bundan sonra ister arabayı satın ca kaldırın veya dırek aracın baglı olduğu subeye gidip ruhsattan kaldırın.bana soracak olursanız hiç masraf etmeden noter den aldıgınız kagıdı aracın dosyasın da saklayın.aracı satdığınız zaman kullanırsınız .ruhsat değişmesi gerekmiyor.ruhsatta rehin olması hiçbir sey mani olmaz.bu arada eğer aracı satarsanız elinizdeki kağıtla subeye gıdıp satış yapılabılır kağıdı almak zorundasınız.bunun herhangi bir ücreti yok ama biraz subeye bağlı olarak bekletirler:icon_tup:

MeJo
07-11-2009, 14:35
bnde deiştirmiştim geçen sene aracımın kredi borcu bittiğinde aynen böle heryerde geçiriyolardı valla kardeş

anıl turan
07-11-2009, 14:45
bende eski arabamı araç kredisi ile almıştım. kredi bitince bankadan rehinli yazısını notere onaylattık bide ruhsat değiştirmek için 30 yada 40 tl verdik trafiğe. bu kadar başka bir masrafım olmadı... tek yaprağı değişiyor ruhsatın zaten... aracın muaynesi var değil mi???

bora1311
07-11-2009, 14:51
aynı sıkıntı bende de var, mayıs 2009 da benımde kredi borcum bitti, hala ruhsattan rehinlidir yazısını kaldırmadım, yakın zamanda bende halletmeyi dusunuyorum...

emresener
07-11-2009, 15:13
Noterden aldım kağıdımı koydum dosyaya zaten 1. ayda muayeneye gidicem muayene için imza atılcak yer kalmadığı için zaten trafiğe gidicem die böle geziorum bi sıkıntısı yokmuş gerçekten de muayeneden sonra değiştiririm komple

Eworen
07-11-2009, 15:24
şu ana kadar 3 adet aldım kredi 3 ündede hiç bir zaman borç bitince ruhsatı değiştirmedim
satacağım zaman hallediyorum o işleri sadece borç bitince bankadan noter tasdikli rehin kaldırma yazısı alıyosunuz o kadar ama belli bir süresi var o kağıdın süresinide bilmiyorum..
nasılsa aracı satarken masraf yapılıyor mantığıyla devam ettim :)
yasal bi zorunluluğu falan yok istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz rehini..

VTEC®
07-11-2009, 16:21
Abartmaya gerek yok arkadaşlar. ölüm kalım bir iş değil bu. Sen bankaya git kredi bittiğine dair belgeni al ve notere onaylat daha sonra aracının şubesine git ve bu evrakı aracının dosyasına işleterek muameleci tabiriyle "notere yazısı"nı al. yani şubeden rehin kaldırılmış aracın satışına engel yoktur kağıdı. bu kağıdı iyi sakla. Aracının satılacağı zaman ruhsatlarınla birlikte bı evrakıda bir muameleciye verdiğinde sorunsuzca işlemlerin yapılır. boşu boşuna ruhsat değiştirmene ve para vermene gerek yok. Ruhsatta rehin yazması herhangi bir durumda (polis çevirmesi vs) bir problem yaratmaz.

Evrenoz
07-11-2009, 17:07
Teşekkürler arkadaşlar,

Noter ve bankadan alınacak yazı işlerini pazartesi hallederim. Ruhsatı da askere gitmeden, aralık başı gibi halledeyim aklım kalmasın burada. Dünya hali ne zaman ne olacağı belli olmaz.

VTEC®
07-11-2009, 18:02
ruhsatı değiştirmene gerek yok askerede gitsen problem değil mesajımda yazdığım gibi yaparsın askerede giderken sadece aracı satmaya bir yakınına vekalet bırakırsın herşey hallolur gerçekten bi daha ruhsat çıkarmana gerek yok boşa para.

yasin_oguz
08-11-2009, 09:50
2ay önce bende kaldırdım ve aracımı sattım bankadan borcu olmadıgına dair kagıdını alıp notere onaylat 52lira gibi bir tutarı var baglı bulundugun trafık şubeye ver ruhsat degişimine gerek yok zaten bilgisayara işleniyor.. ilerde satış yapacagın zaman ruhsat degişir

Runo
02-09-2016, 00:08
Yeni konu açmamak için buraya yazıyorum. Yeni aldığım motoruma ruhsat çıkarmak için randevu almaya çalışıyorum ama ..::İEM-e RANDEVU::.. (http://e-randevu.istanbul.pol.tr/randevuApp/) sitesinden neye tıkladıysam neyi seçtiysem böyle bir planlama yapılmamıştır diyor. Bi sizde dener misiniz öylesine randevu almayı? Veya ne yapmam gerekiyor

sword
02-09-2016, 10:20
cumartesi sabah dene haftasonu alakasız saatlerde bulmuştum ben yanı mesai saatı olması gerekmıyor

Runo
02-09-2016, 11:34
cumartesi sabah dene haftasonu alakasız saatlerde bulmuştum ben yanı mesai saatı olması gerekmıyor

Bi deniyim abi. Çünkü hiç saat sayfası gelmiyor, neye tıkladıysam x şubede böyle bir planlama yok diyor. Olmadı bugün şubeye gidip danışırım, teşekkürler