PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PC Sistemden anlayanlar , yardım lütfen :)

.::EmrE::.
07-11-2009, 21:48
Selamlar. Arkadaşlar acil önerilere ihtiyacım var. Yarın gidip PC alacağım.. Bir konfigürasyon yaptık , ancak aklımda bazı sorular var..Cevap verebilen olursa cok memnun olacağım.

sistem şu :

Intel Core i5 750 2.66 GHz 2.5GT/sn 8MB İşlemci.
Gigabyte P55M-UD4 4xDDR3 2200 GL 1156 pin Anakart.
Palit GTX260 Sonic 1792 MB 448Bit GDDR3 VGA.
DDR3 4GB 1600MHz Kingston HyperX RAM.
Epsilon FSP 700W Powersupply.

Arkadaşar öncelikle bu sistem nasıldır sizce? Maximum 1730 TL gibi bir rakama ulaşıyor,ortalama fiyatı 1570 TL.

İkinci olarak ben ATi Radeon HD4890 VAPOR-X GDDR5 2GB 256BIT ekran kartı düşünüyordum , GTX260 ile kıyaslayınca arada nasıl bir fark var? Crossfire veya SLi yapacağım 1 veya en geç 2 ay içinde. Veya önereceğiniz başka ekran kartı var mı? Belki biraz daha üstüne çıkabilirim VGA'da .

3.olarak , kaç Watt lık bir Powersupply gereklidir bu sistem için? 700W dedi sorduğum yer.

4.olarak Anakart arasında da kaldım.GIGABYTE P55-UD3R
ASUS P7P55D ve seçtiğim anakartlar arasında ne fark vardır?

Ve son olarak sistemi Asus Vento 3600 Kasa içinde çalıştıracağım..Sorun olur mu?

Acil olarak önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

**Sistem tamamen oyun amaçlı kullanılacaktır.
*Bütçe maximum 1800 TLdir.Monitör , kasa , klavye , mouse hoparlör mevcut. Sadece internal parçalar gerekli.
*Overclock düşünebilirim.

Eray Yümsel
07-11-2009, 21:50
daaha iyisini 800-1000 e mal ederim emre ama benım seçimim tabi. ben pc nin sıfırını almaya karşıyım (laptop hariç)

2.el alınabilcek parçalar var. çok uygun fiyata toplayabilirsin aynı sistemi keyfine bağlı tabi.

master
07-11-2009, 21:54
Dükkana gel yardımcı olayım , en az %30 düşüğüne liste çıkarırız.
İstanbul Fatih.

onursumer
07-11-2009, 21:56
aslında x58 chipseti ben daha başarılı buluyorum i7 ler birazda uygun olsa keşke

bu arada intel sanırm koklu bi değişikliğe gidicek i7 i5ler yeni çıkmasına rağmen :D

bende sistem toplamayı düşünüyorum ama i5 diilde i7 taraftarıyım biraz

i7 860 ,asus p6t deluxe anakart,gtx285 temel olarak düşünüyorum ;)

edit

755 soket tercih ederekte maliyeti düşürp ekran kartını daha iyi alabilirsin aslında ;)

bu arada kasay şimdi okudum vento iyi kasadır ama cooler master ozellikle tavsiye ederim ;)

tender06
07-11-2009, 22:00
owerclock düşünüyorsan tagan 1000 watt kesinlikle...

ayrıca ramları ddr4 düşünebilirsin fiyat biraz yükselir ama aşırı fark eder...

ekran kartındada daha iyi bişey düşünebilirsin benim görüşüm yapmışken sağlam bişi yapmak sonradan parça eklemek yada çıkartmak değil slı yada cross yapacaksan direk yap derim direk ilk yüklemende uyumlu yüklensin tekrar tekrar uğraşma

tool
07-11-2009, 22:00
oyuncular icin bence ddr3 erken;
ddr2 ram gayet isini gorur, render falan yapilmayacaksa. islemci olarakta core i5 yerine PHENOM II X4 940 QUAD-CORE secerdim 100lira daha uygun.

07-11-2009, 22:04
owerclock düşünüyorsan tagan 1000 watt kesinlikle...

ayrıca ramları ddr4 düşünebilirsin fiyat biraz yükselir ama aşırı fark eder...

ekran kartındada daha iyi bişey düşünebilirsin benim görüşüm yapmışken sağlam bişi yapmak sonradan parça eklemek yada çıkartmak değil slı yada cross yapacaksan direk yap derim direk ilk yüklemende uyumlu yüklensin tekrar tekrar uğraşma

DDR4 ram de mi var :confused:

onursumer
07-11-2009, 22:05
x48chipset,intel q9559 ,hyperx 2x2 kit, gtx295 ile acaip bi oyun makinesi yaratılabilir :)

ben şu donanımlar içinde 1 aydır karar veremiyorum :)

bu tarz bi sistem için zaten oc yoksa gerçekte 700w psu dan aşağısı olmaz ozellikle ekran kartı psu nun sınırlarını zorlayabilir :)

ddr4 ler 2012 de çıkıcak piyasaya :D

tender06
07-11-2009, 22:08

watanda çalışırken en son ocz de war demişlerdi ama belki çıkmıştı çıkmamıştı tam bilmiyorum sonrada işten ayrılmıştım ama eğitimde göstermişlerdi

tender06
07-11-2009, 22:09
x48chipset,intel q9559 ,hyperx 2x2 kit, gtx295 ile acaip bi oyun makinesi yaratılabilir :)

bu tarz bi sistem için zaten oc yoksa gerçekte 700w psu dan aşağısı olmaz ozellikle ekran kartı psu nun sınırlarını zorlayabilir :)

oda olabilir ;D

07-11-2009, 22:23

Bahsettiğin donanım ne kadar tutar tahmini? Çok fazla gelir gibi geliyor :D

haldun31
07-11-2009, 22:26
http://tukel.thgtr.com/ bu sayfada testler var her oyuna göre yapılmış incelersen faydalı olur.

master
07-11-2009, 22:33

yok öyle bişey :)

DDR 2 şuan.

VGALARDA DDR3 var ama o da yalan :)

Dou
07-11-2009, 22:45
Merhaba, sisteminiz genel olarak iyi. Fakat bir kaç noktada değişim yapmanız sanki daha iyi olur gibi.

Mesela en baştan, HyperX Kingston RAM'leri pek önermiyorum. Overclock bakımından son derece dayanıksızlar. 1600 mhz fiyat/performansta DDR3 ramler içinde en başarılı olanlar, bu bakımdan tercih doğru. Ben eğer overclock düşünüyorsanız, misal olarak Corsair Dominator serisi ya da Team Xtreem önerebilirim.

DDR4 RAM henüz çıkmadı, galiba Ekran kartındaki bellekler ile karıştırılmış. Anakartta şu anda en fazla DDR3, VGA grafik kartlarında da DDR5 kullanılmaktadır (ATI DDR5 kullanıyor, Nvidia daha DDR4-5'e geçebilmiş değil)

İkinci olarak GTX260 lar Nvidia'nın sunduğu PhysX sayesinde başarılı sonuçlar verse de, Fiyat/Performans bakımından ATI'den daha kötü durumdalar. Aynı fiyata HD4890 alabileceğinizi hatırlatayım, direk olarak GTX275'in rakibidir. Fakat almışken ATI'nin yeni çıkan 58xx serisine de bakabilirsiniz çünkü DirectX 11.0 uyumlular, bu da uzun vadede çıkacak oyunlarda daha başarılı grafik performansı anlamına geliyor, bütçe yetiyorsa tabi. Bütçe yetmiyorsa şu anda HD4890 fiyat/performansta piyasadaki en uygun ekran kartlarından biridir. Özellikle birebir rakibi GTX275'in fiyatının neredeyse 1.5 kat daha pahalı olduğunu düşünürsek.

PSU ya gelirsek, mutlaka bilinen-kaliteli bir firmanın Power Supply'ını almaya çalışın, çünkü tanınmamış uzakdoğu firmalarının ürettiği PSU'lar kağıtta yazanla pratikte aynı değerleri kesinlikle veremiyorlar. High power-Cooler Master- Thermaltake-Silverstone gibi firmaların ürettikleri PSU'lar son derece kalitelidir, örnek vermek gerekirse.

İşlemciye gelirsek, arkadaşların önerdiği Intel'in Q serisini şu anda kesinlikle önermem. P45 chipsetli anakartlar ve LGA775 platformunun ömrü ne yazık ki sonlara geldi ve yakında piyasadan kalkacak. Siz "alıcam 5 sene sonra çöpe atacam" gözüyle baksanız bile, yeni çıkmış bir chipsetli anakartı ileride değiştirmeye gerek bile kalmayabilir.

i5 serisi son derece overclock performansı başarılı olan işlemci serileridir. Fakat X58 chipsetli anakartları öneririm ilerisi için. Bunun en büyük sebeplerinden biri, X58 chipsetinin-1366 pinin şu anda en üst seviye işlemciler için tasarlanmış olması, fiyatınının yüksek olmasından ötürü satış rakamlarını arttırmak için bir alt seviye olan 1156 pin- P55 chipsetinin piyasaya sunulması.
Overclock performansının rekor seviyede olması, 1366 pin'in işlemci perspektifinden ötürü ilerisi için çok daha verimli upgrade imkanı sunacağından ötürü i7 serisinin ilk üyesi olan 920'yi öneririm. Stock soğutucu ile 3.7 ghz - $40'lık bir işlemci soğutucusuyla birlikte bile 4.00 ghz ve üstünü görebilmek çok zor değil.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Intel'in i serisi işlemcilerini alırken, RAM'lerin muhakkak low voltage- ya da "i7 için uygundur" yazısının olmasına dikkat edin. Diğer işlemcilerin aksine i serisinde işlemcinin içinde bellekler olduğundan ötürü Intel, i serilerinde kullanılacak olan RAMleri 1.65 volt ve üstünü kesinlikle ve kesinlikle önermiyor.

Ikinci dikkat edilecek nokta ise, i7 işlemciyi seçerken (tabi seçerseniz) muhakkak D0 revizyonlu olmasına dikkat edin. İlk çıkan R0 serileri overclock bakımından hayal kırıklığı yarattı, fakat tam aksine D0 ile hava soğutmaya rağmen 4.2-4.5 ghzleri gördük.

Kısa ve öz yazmak gerekirse, benim naçizane önerim aşağıdaki parçalar olacaktır. Fiyat olarak firmadan firmaya fark ettiği için dediğiniz rakamlara bulunabilinir diye düşünmekteyim.

Intel Core i7 920 2.66 ghz
Gigabyte EX58-UD5
Sapphire HD4890 1GB
Team Xtreem 6GB DDR3 1600MHZ
Silverstone ZEUS SST-ST75F 750W

07-11-2009, 23:34
Merhaba, sisteminiz genel olarak iyi. Fakat bir kaç noktada değişim yapmanız sanki daha iyi olur gibi.

Mesela en baştan, HyperX Kingston RAM'leri pek önermiyorum. Overclock bakımından son derece dayanıksızlar. 1600 mhz fiyat/performansta DDR3 ramler içinde en başarılı olanlar, bu bakımdan tercih doğru. Ben eğer overclock düşünüyorsanız, misal olarak Corsair Dominator serisi ya da Team Xtreem önerebilirim.

DDR4 RAM henüz çıkmadı, galiba Ekran kartındaki bellekler ile karıştırılmış. Anakartta şu anda en fazla DDR3, VGA grafik kartlarında da DDR5 kullanılmaktadır (ATI DDR5 kullanıyor, Nvidia daha DDR4-5'e geçebilmiş değil)

İkinci olarak GTX260 lar Nvidia'nın sunduğu PhysX sayesinde başarılı sonuçlar verse de, Fiyat/Performans bakımından ATI'den daha kötü durumdalar. Aynı fiyata HD4890 alabileceğinizi hatırlatayım, direk olarak GTX275'in rakibidir. Fakat almışken ATI'nin yeni çıkan 58xx serisine de bakabilirsiniz çünkü DirectX 11.0 uyumlular, bu da uzun vadede çıkacak oyunlarda daha başarılı grafik performansı anlamına geliyor, bütçe yetiyorsa tabi. Bütçe yetmiyorsa şu anda HD4890 fiyat/performansta piyasadaki en uygun ekran kartlarından biridir. Özellikle birebir rakibi GTX275'in fiyatının neredeyse 1.5 kat daha pahalı olduğunu düşünürsek.

PSU ya gelirsek, mutlaka bilinen-kaliteli bir firmanın Power Supply'ını almaya çalışın, çünkü tanınmamış uzakdoğu firmalarının ürettiği PSU'lar kağıtta yazanla pratikte aynı değerleri kesinlikle veremiyorlar. High power-Cooler Master- Thermaltake-Silverstone gibi firmaların ürettikleri PSU'lar son derece kalitelidir, örnek vermek gerekirse.

İşlemciye gelirsek, arkadaşların önerdiği Intel'in Q serisini şu anda kesinlikle önermem. P45 chipsetli anakartlar ve LGA775 platformunun ömrü ne yazık ki sonlara geldi ve yakında piyasadan kalkacak. Siz "alıcam 5 sene sonra çöpe atacam" gözüyle baksanız bile, yeni çıkmış bir chipsetli anakartı ileride değiştirmeye gerek bile kalmayabilir.

i5 serisi son derece overclock performansı başarılı olan işlemci serileridir. Fakat X58 chipsetli anakartları öneririm ilerisi için. Bunun en büyük sebeplerinden biri, X58 chipsetinin-1366 pinin şu anda en üst seviye işlemciler için tasarlanmış olması, fiyatınının yüksek olmasından ötürü satış rakamlarını arttırmak için bir alt seviye olan 1156 pin- P55 chipsetinin piyasaya sunulması.
Overclock performansının rekor seviyede olması, 1366 pin'in işlemci perspektifinden ötürü ilerisi için çok daha verimli upgrade imkanı sunacağından ötürü i7 serisinin ilk üyesi olan 920'yi öneririm. Stock soğutucu ile 3.7 ghz - $40'lık bir işlemci soğutucusuyla birlikte bile 4.00 ghz ve üstünü görebilmek çok zor değil.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Intel'in i serisi işlemcilerini alırken, RAM'lerin muhakkak low voltage- ya da "i7 için uygundur" yazısının olmasına dikkat edin. Diğer işlemcilerin aksine i serisinde işlemcinin içinde bellekler olduğundan ötürü Intel, i serilerinde kullanılacak olan RAMleri 1.65 volt ve üstünü kesinlikle ve kesinlikle önermiyor.

Ikinci dikkat edilecek nokta ise, i7 işlemciyi seçerken (tabi seçerseniz) muhakkak D0 revizyonlu olmasına dikkat edin. İlk çıkan R0 serileri overclock bakımından hayal kırıklığı yarattı, fakat tam aksine D0 ile hava soğutmaya rağmen 4.2-4.5 ghzleri gördük.

Kısa ve öz yazmak gerekirse, benim naçizane önerim aşağıdaki parçalar olacaktır. Fiyat olarak firmadan firmaya fark ettiği için dediğiniz rakamlara bulunabilinir diye düşünmekteyim.

Intel Core i7 920 2.66 ghz
Gigabyte EX58-UD5
Sapphire HD4890 1GB
Team Xtreem 6GB DDR3 1600MHZ
Silverstone ZEUS SST-ST75F 750W

dediğiniz önerileri dikkate alacağım,ve sisteme şimdi bakıyorum..bu arada ekran kartını
Sapphire HD5850 olarak değiştirdim. HD4890 Vapor-X veya GTX260 a göre daha sağlamdır herhalde? Son olarak TEAM Xtreem satan hiçbir yer bulamadım..Satan bir yer biliyor musunuz? Istanbul içi olması lazım,gidip almam için yarın.

Dou
07-11-2009, 23:46
dediğiniz önerileri dikkate alacağım,ve sisteme şimdi bakıyorum..bu arada ekran kartını
Sapphire HD5850 olarak değiştirdim. HD4890 Vapor-X veya GTX260 a göre daha sağlamdır herhalde? Son olarak TEAM Xtreem satan hiçbir yer bulamadım..Satan bir yer biliyor musunuz? Istanbul içi olması lazım,gidip almam için yarın.

Şöyle bir kıyaslama yapayım, teknik bakımdan.

58xx serisini bir kenara bırakıyorum. Çünkü Nvidia daha Directx 10 u sunabilirken, ATI çoktandır Directx 10.1'i sunuyordu. 58xx serisinde Directx 11 de gelmiş oldu, bu bakımdan bile 48xx serisiyle kıyaslamak yanlış olur.

Bir başka bakımdan üstünlüğü de 40 nm teknolojisiyle üretilmesi, bunun getirisi de ısının daha düşük olması ve enerji tüketiminin düşmesi. Bu durum hem grafik kartının overclock performansının artmasına, hem de aynı oranda daha az enerji çektiği için daha az watt anlamına gelmektedir.

4850=gtx250 (eski adıyla 9800gt)
4870=gtx260
4890=gtx275
5850=gtx285
5870=gtx295 (çift gtx260 dan oluşur gtx295)

Gibi bir sınıflandırma yaparsak, seviyenin tam olarak ne olduğu daha rahat anlaşılır, ve daha rahat fiyat kıyaslaması yapılabilir diye düşünüyorum.

Başka sorunuz varsa sormaktan çekinmeyiniz.

Doğukan.

Antalyalogy
07-11-2009, 23:58
Power supply olarak ThermalTake tek geçerim..

http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?S=1207&ID=1509

Ben de bundan var.PArasını hakeden bir ürün..:icon_tup:

http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?S=1207&ID=1508

08-11-2009, 03:32
Arkadaşlar sistemi Dou nun tavsiyesi üzerinde değiştirdim..

Ancak iki noktada kararsızım hala , birincisi ,

GIGABYTE X58 UD5 INTEL® X58 SOKET 1366 DDR3 2000MHZ
GIGABYTE X58 Pro INTEL X58 SOKET 1366 DDR3 2000MHZ arasında ne fark var?

Bir de
ZOTAC GTX275 GDDR3 896MB 448Bit Nvidia DX10.1 Ekran Kartı
SAPPHIRE HD4890 Vapor-X GDDR5 1GB 256Bit ATI DX10.1 Ekran Kartı arasında kaldım..

İşlemciyi i7 920 yaptık.

Jam da Joker
08-11-2009, 06:51
Bende Cumartesi günü 7 saat uğraştıktan sonra yeni sistemi topladım Emre aynı zamana denk gelmiş bizim :)
Samsung P2370 lcd ekran alınca eski ekran kartı cortladı zaten değiştiricektim mecbur erkene aldım..
İşlemci i7 920
Anakart Gigabyte EX58-Extreme
Ekran kartı Powercolor Ati HD5870
Ram Kingston 3x2 HyperX 2000 mhz
HDD WD 1TB 32 MB 7200 rpm Black Cavaliar
Kasa Thermaltake Armor 6000
Powersupply Enermax Liberty 620 watt
LG Dvd Writer..

Power supplyım vardı onun dışındaki parçalar 2963 TL tuttu
İşlemci olarak i7 920 al
Ekran kartı olarak ATi HD 5850 al Nvidia düşünme gereksiz pahalı ve testlerde ATi çoğunda önde özellikle çift gpulu ekran kartı tavsiye etmem araştırırsan görürsün..
Powersupply olarak 700 watt yeterli olur o sisteme ama
Enermax , Highpower vs gibi gerçek değer veren ürünleri seç
Ram olarak HyperX lerin hız aşırtmada kötü olduğunu yazmış arkadaş ben katılmıyorum yinede sen bilirsin Corsair bulabilirsen onu al ama gereksiz fiyat farkı var aralarında..
Kasa sana kalmış Armor pahalı bi kasa daha ucuzunu alabilirsin
HDD alıcaksan Velociraptor kullananlar çok memnun 10.000 rpm fakat 150 gb lığı 332 tl gibi bi fiyat sistemi ona kurarsın depolamak için ekstra alırsın..

Şimdiden hayırlı olsun :)

sinan-s
08-11-2009, 09:52
Bence topladığın sistem özellikleri çok iyi ve oyunlar için ideal..

Anakrt seçimi gıgabyte kalita bir anakrt..Asus da alınabilir ama daha pahalıdır..

en az 700 w ps kullanırsan iyi olur..

Ekran kartı olarak nvidia her zman iyidir..

asus kasaları güzel.İçi geniş olduğu sürece problem yok

08-11-2009, 19:22
ARkadaşlar sistemi almış bulunmaktayım :) Bazı parçalar hesapta olmadan alındı umarım yanlış birşey yapmamışımdır...

Core i7 920 işlemci
Asus P6T-SE X58 anakart
Zotac GTX275 896MB VGA
Kingston HyperX 6GB 1866 Mhz Ram Low Voltage
Xilence Gaming Edition 800W Powersupply
Seagate 320GB 7200Rpm HDD

Gigabyte X58-UD5 ile bu Asus P6T arasında çok kaldım,ancak fiyat farkı vardı,ve özellikler aynı olduğu için Asusu seçtim..Powersupply in markasını hiç duymadım o yüzden tedirgin oldum birazcık gerçi baya iyidir dedi çoğu mağza.

onursumer
08-11-2009, 19:39
ARkadaşlar sistemi almış bulunmaktayım :) Bazı parçalar hesapta olmadan alındı umarım yanlış birşey yapmamışımdır...

Core i7 920 işlemci
Asus P6T-SE X58 anakart
Zotac GTX275 896MB VGA
Kingston HyperX 6GB 1866 Mhz Ram Low Voltage
Xilence Gaming Edition 800W Powersupply
Seagate 320GB 7200Rpm HDD

Gigabyte X58-UD5 ile bu Asus P6T arasında çok kaldım,ancak fiyat farkı vardı,ve özellikler aynı olduğu için Asusu seçtim..Powersupply in markasını hiç duymadım o yüzden tedirgin oldum birazcık gerçi baya iyidir dedi çoğu mağza.

keyifli bi sistem olmuş

xilance hiç kullanmadım ama oyle kotu yorumlarada raslamadım gerçekte 650w civarı birşey verse bile bu sisteme fazlasyıla yeter :D

08-11-2009, 19:45
Bu arada yarın gidip anakartı değiştireceğim,çünkü SLi desteği yokmuş :(

onursumer
08-11-2009, 19:48
Bu arada yarın gidip anakartı değiştireceğim,çünkü SLi desteği yokmuş :(

yokmuş derken ?

x58 chipset hem sli hemde crossfire destekler ;)

hatta abartıp triple yapabilrsin 3 tane pci-e 2.0 var uzerinde

edit :

asusun sitesnebaktım slidestiği yazısı kalkmış :eek:

ama kutusundan hem sli hemde crosfirex koprusu çıkıyor :D

duz p6t veya deluxe al bunun yerine bu ara bi model olmuş kırpmışlar :D

Dou
08-11-2009, 22:14
Hayırlı olsun Emre, sistemin güzel :)

Jam da Joker
09-11-2009, 00:46
Emrecim sistemin hayırlı olsun ama elin değmişken bence ekran kartınıda Ati ile değiştir sonra memnun kalırsın :)

09-11-2009, 23:33
Arkadaşlar Win 7 nerden indirebiliriz? Ancak garantili bir link gerekiyor,3. defadır indiriyorum,hepsi "dosya eksik,bozuk" hatası verdi yüklerken :( Yüklemiş olan arkadaşlar varsa,onların kullandığı linkleri rica edebilir miyim?

2.olarak CDden yükleyen varsa,CDyi nerden aldığını söylebilir mi,kadıköyden 2 kere aldım ikisi de bozuk..Şu an aldığım PCye hiçbir işletim sistemi yükleyemedim :(

Antalyalogy
09-11-2009, 23:39
Emre parçaların yanına fiyatlarını da yazarmısın rica etsem...

Schumi
09-11-2009, 23:43
İyi tavsiyelerim olabilirdi ama geç kalmışım. Hayırlı olsun sistemin.

09-11-2009, 23:54
i7 920 işlemci 600TL
ASUS X58 P6T SE anakart 370 TL
Xilence XP800 Gaming Edition ps 180TL
Zotac GTX275 vga 390 TL
Seagate 320GB SATA hdd 77TL
Kingston HyperX LV 6GB ram 420 TL