PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun dönem otomobil kiralama

R-13239
08-11-2009, 16:39
Selamlar ,

Acaba Türkiye'de böyle bir hizmet var mı ? Mesela amerikada ayda 350-400$ arasına güzel araçlar leasing yoluyla kiralanabiliyor .

Bu hizmeti veren hangi firmalar var ve hangi araçlara veriyorlar.

Mantıklı mıdır ?

Teşekkürler.

ibooo
08-11-2009, 16:47
intercity sizin istedignz aracı alıp size kiralıyor diye biliyorum 1 sene 2 sene vsvs

Berk007
08-11-2009, 16:49
Türkiye'de birçok ünlünün bu şekilde yaptığını bir televizyon programında duymuştum. yıllık olarak kiralıyorlarmış.

Burak Mehmet
08-11-2009, 16:53
peugeot veya citroen marka bir araç istiyorsanız bizde yıllık olarak kiralıyoruz(4s bir peugeot bayiisinde çalışıyorum)..50k km de 1 takım lastiği tüm bakımları,kaskosu,vergisi,kışlık lastikleri,serviste arızadan dolayı kalacağı 24 saat sonrasında,hasar nedeniyle kalacağı 48 saat sonrasında yedek araç hizmeti vsvs..siz sadece yakıtınızı alıyorsunuz. ve 60.000tl lik bir araç için aylık ortalama 2000 tl gibi bir taksit ödüyorsunuz..

PROMINENT
08-11-2009, 17:00
inter var vdf var

R-13239
08-11-2009, 17:00
Açıkçası Mercedes , BMW tarzı bir araç düşünüyoruz .

Biraz araştırma yaptım makul gibi gözüküyor ama bakalım...

Burak Mehmet
08-11-2009, 17:03
Açıkçası Mercedes , BMW tarzı bir araç düşünüyoruz .

Biraz araştırma yaptım makul gibi gözüküyor ama bakalım...

ufaklı tefekli çok firma var ama intercity en mantıklısı bence...

aşağıdaki yazı uzun gelebilir ama çok sevdiğim bir hikayedir İntercity rent a carın sahibi Vural Ak ın sıfırdan yükselişini anlatan hoş bir yazı...

Dört bilye, biraz tel, bir tahta parçasını araba yaptığında 3-4 yaşındaydı Vural Ak. Memur bir ailenin çocuğuydu ve etrafında öyle hevesini gidereceği araba yoktu. 4. Levent’in toprak yollarında 4-5 arkadaş, ‘vın vın’ sesleriyle yokuş aşağı kayardı. Ama o kadar hızlı giderlerdi ki ilk karşılarına çıkan ağaç, duvar ne olursa çarparlardı.

Yaş 15-16’ya geldiğinde hem okul harçlığını çıkarmak hem arabalarla haşır neşir olmak için araba boyaları satan bir nalburda işe başladı. 1986’da Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi’ni kazandı. Tarihe olduğu kadar arabaya da meraklıydı. Okulun yarıyılında çalışmak için Harbiye-Taksim’i mesken tutan rent a car şirketleri ilgisini çekti. İyi bir okulda okuyordu. İngilizce biliyordu. Sektörün lider şirketine şoförlük için başvurdu. “Araba 20 yıl öncesinde özgürlüğe açılan bir araçtı. Gençtim ve hiç arabamız olmamıştı. İşe başvurdum. Tüm yaz evde beni arayacaklar diye bekledim. Kimse aramadı. İkinci yıl tekrar başvurdum. Beni çağırmadığınız diye sitemde bulundum. Bu yıl Arapça’da öğrendim dedim. Biz sizi ararız deyince de sinirlendim. 19 yaşındaydım. Sektörün ikinci büyük ve rakip şirketine başvurdum. Hırs yapmıştım ve 20 lira maaşla işe başladım. 2.5 yıl şoför, müşteri temsilciliği derken işten ayrıldım.”

Eldeki sermayenin tamamı tabelaya
Sektörün iktidarsızlığı canını sıkmaya başladığında 21 yaşındadır. Farklı bir şeyler yapabileceğini düşünür. Kendi deyimiyle “deli cesareti”ni toplar ve Bağdat Caddesi’nin arka tarafına bakan camsız bir kömürlük kiralar. Şirketini Ekim ayında kurduğu için adı Ekim Turizm olur. Sermaye yetersizliği nedeniyle Türkiye’nin farklı şehirlerinde münferit çalışan rent a car şirketlerine tek marka altında iş yapma teklifini götürür. Antalya, İzmir ve Ankara gibi birçok şehirde girişimciler öneriyi kabul eder. Vural Ak, şirketin adını şehirlerarası rent a car anlamına da gelecek şekilde; intercity koyar. Pazar lideri ve ikincisinin renklerini birleştirir; kırmızı yeşil. “Risk almıştım. Sermayenin tamamını kömürlükten daha büyük bir tabela yaptırmaya harcadım. Dükkana koyacak ne bir mobilya ne de müşterinin isteklerini karşılayacak aracım vardı. Ancak eşin, dostun kullanmadığı otomobiller vardı. Yaklaşık 5-6 araç kiraladım. Ama turist gelmiyordu. Yaklaşık 1 yıl olmuştu, ciddi borçlanmıştım ve battım.”

Ak, şöyle bir hesap yapar ve dükkanı kapatıp gitse bile borçları ödemesi en az 10 yılı bulacaktır. “Bence her iş adamının hayatında bir kez batması gerekir, onun için akademik tecrübe oluyor. Çok şükür ben çok erken yaşta battım, 1992-1993 yıllarındaki bu çöküş bana ders oldu.”

Ak, o dönem Almanya’da çalışan Türkler’in 2.5 ay Türkiye’de tatil yaptığını ve araç kiralamaya ihtiyacı duyduğunu keşfeder. Almanya’daki Türk gazetelere kibrit kutusu büyüklüğünde ilanlar verir. Rezervasyonda patlama yaşar. Rakip yoktur, beklenilmedik ölçüde başarı sağlar. “Müşteriyi almaya kendim havaalanına gidiyordum. Kendi sektörümü oluşturmuştum. Bütün borçlarımı ödedim. İsmimi temizlemiştim. Kiraladığım araç sayısı 45’e çıktı.”

Ak, para kazanmaya başlamıştır. İlk kez narçiçeği renginde Şahin marka 34 NLB 27 plakalı aracını alır. Araca çelik jant takar, teyp koyar. Ancak Eylül ve Ekim’de gurbetçilerin Almanya’ya geri dönmesiyle işler yine zorlaşmaya başlar. Filo kiralama nın daha avantajlı olacağına karar verir ve Bahçeşehir inşaatını sürdüren şirketlere 12 ay araç kiralar. Ak’tan önce hiçbir şirket filo kiralama yapmamıştır. Sektöre örnek olur. 1993’te yabancı bir beyaz eşya firması ile anlaşarak onlara daha düşük maliyetlerle araç kiralamaya başlar. Sektöre yeni bir alan açmıştır. 1994-1999 krizini küçük ölçekli işletme olması nedeniyle fazla yara almadan atlatır. Ama 2001 krizi hem Vural Ak’ın hem Intercity’nin dönüm noktası olur.

Basında dev kampanya
Dövizle borçlanmıştır. Kriz döviz borcunu 3 katına çıkarmıştır. 10 yılın birikimi bir günde yok olur. Finansman hatası yapmıştır. Araç sayısını 500-600’e çıkarmıştır. 33 yaşındadır, her şeyi satarsa elinde 50-100 bin YTL parası kalacağını hesaplar. Ülkeyi terk etmeyi dahi düşünür. Ama önemli bir gerçekliği o dönem fark eder. Zira sektörün devi şirketler deyim yerindeyse ölmüştür. Ama rent a car sektörünün tüm potansiyeli öylece karşılarında durmaktadır. Bu gerçeklik Ak’a cesaret verir. Tüm rakiplerin maliyetleri düşürmeye çalıştığı dönemde Intercity’nin maliyeti 0’a yakındır. Mücadeleye karar verir ve agresiftir. Intercity krizden tam iki ay sonra 8 ay sürecek büyük bir reklam kampanyası başlatır. “Öyle bir tanıtım kampanyasına başladık ki eşimiz benzerimiz olmadı. Maliyetleri düşürmede rent a carın avantajlarını anlattık. Zaten zarar eden birçok şirket, filo kiralamaya ilgi duymaya başladı. Paramız yoktu, ama istediğimiz imajı yaratmıştık. Gümbür gümbür geliyorduk. Ama içimizde bir şey yoktu. Herkes bizi zengin, paralı zannetti ve bize güvendi. O dönem bugünkü değeri 7.5 milyon doları bulan bir reklam kampanyası yaptık.”

Dünya Bankası ortak oldu
Kampanya hedefine ulaşır. Hem Intercity hem Vural Ak hem de rent a car sektörü yeniden canlanır. 2003’te yatırım bankalarının ilgisini çekmeye başlar. Ak, hedeflerini büyük tutar. Dünyanın en iyi ortağını bulur. Dünya Bankası’nın yan kuruluşu IFC (International Finance Corporation), Hollanda yatırım bankası FMO, Alman Yatırım Bankası KfW ve Amerikan Yatırım Bankası Advent TURKVEN, yüzde 25 payla Intercity’e ortak olur. Finansman ağırlıklı rent a car sektörü için ortaklık zirveyi getirir. Rakipler 3-4 bin araçta kalırken Intercity kısa sürede araç sayısını 10 bine çıkarır. “Yaklaşık 4 yıldır ortaklığımız sürüyor. Ortaklık sonrası şirket 7 kat büyüdü. Ortaklarım da bu işten kazançlı çıkan yegane kurum oldu. Türkiye’deki araç kiralama sektörünün geleceğinin çok geniş olduğunu ortaklık sonrası daha iyi anladık. Ve hedeflerimizi Türkiye ile sınırlamıyoruz, zira para sorunumuz yok.” Sektörde 18. yılını dolduran Vural Ak’ın araç sayısı 30 binde. Şirketin araç değeri 750 milyon dolar.

Dünya markası olacak
Intercity’i dünya markası yapmak için kolları sıvayan Vural Ak, 2008’i 34 bin araçla kapatacaklarını söylerken, bu dönem yurtdışı çalışmalarına ağırlık vereceklerini duyuruyor. 3 yılda komşu ülkelerden Intercity modeli taleplerini almaya başladıklarını ifade eden Ak, “Ukrayna, Romanya, Rusya, Türk Cumhuriyetler ve bir miktarda Ortadoğu pazarına yöneliyoruz. Ama Türkiye pazarı halen çok büyük. Otomobil pazarı dünyada yaklaşık 13 milyon, sektörün dünyadaki büyüklüğü ise 3 milyon araç. Türkiye’de 3 milyon otomobil içinde kiralık araç sayısı 125 bin. Potansiyel büyük. Ama Intercity’i dünya markası yapmak istiyorum. Çok da kolay, 3- 4 yıl içinde araç sayımı 100 bine çıkarmak amacındayım. Bu da şirketin değerini 3 milyar dolara çıkarmak demek” diye konuşuyor. 2009’dan itibaren Romanya ve sonra da Ukrayna pazarında faaliyet yürüteceklerini açıklayan Ak, Intercity’nin marka değerinin 1.5 milyar dolar olduğunu düşünüyor.

alıntıdır...

Tunacan
08-11-2009, 17:40
bize 23 binlarık hyundaiyi aylık 1800TL olarak teklif etmişlerdi (intercity). 2 Adet kiralayacaktık. Onun yerine kredi çeker araba alırız en azından mülkü bizim olur dedik...

KSK-VTEC
08-11-2009, 22:34
İnce hesap yaparsanız araç kiralamak daha hesaplı en azında sıfır aldığınız arabanın değer kaybı yada satma kaygısı olmuyor