PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : koni amortisor hakkında?

hak_on
18-11-2009, 20:39
selamlar.bir arkadasımdam koni amortisor alıcam fakat birisinde yag sızıntısı varmıs.sanırım bu da patlak olduguna delalet.tamiri nam da oluyor diye duydum dogruluk payı nedir ogrenebilirsem sevinirim.şimdiden tesekkurler...

hak_on
19-11-2009, 14:13
kimsenn bir bilgisi yok mu acaba?

Erol
19-11-2009, 14:38
yaa ne işin var patlak amartisör ile hakanım :)

hak_on
19-11-2009, 14:41
abi gokhandan alıcamda.sadece 1 tanesinde sorun varmıs.hafif bi yag sızıntısı...yapılıo die duydum ondan sorym dedim :)

-ER-
19-11-2009, 14:44
İstanbulda isen Oktaykanlar yapıyor tamirini orada yaptırabilirsin.
NAM da yapar tahminimce de dertlik yağ özelliği farklı oluşundan bir değişiklik olurmu bilemem

enginman01
09-03-2010, 20:57
bende tamırı yapılıyor dıye duymustum ama nekadar saglıklı bılmıyorum

drn106
11-03-2010, 02:32
sahibinden'de tek koni sarı amort. satiyordu birisi bir bak istersen.

STP
11-03-2010, 02:44
amortısor tamırı dıye bısı yok arkadaslar. ıcı acılan amortısorun ozellıgı bıter...

ATA156
11-03-2010, 06:23
Yağ sızdırıyorsa bozuk demektir.

hak_on
11-03-2010, 10:12
bayagıda yapılıo ben sorunsuz bi takım aldım ama o sorunlu olan koniyi goturdum yaptırdım.fakat içteki pini kırıldgı için hiç bi sekilde sertlik yumusaklık ayarını yapamazsın dediler.gayette yapılmıstı amortisr

fsunnetci
11-03-2010, 11:02
Ep3 Type R amortisörlerini yaptırdık nizamettin abide namiştein'da yalnız fazla gitmedi 5 ay sonra eskihalini aldı çöp oldu yeni amortisör aldık sonra..Kullanıcıdan kullanıcıya ve yol şartlarına göre değişir bu durum fakat istanbulda sağlam amortisör bile bir sene dayanmıyor o yüzden amortisöre pek suç bulmamak lzm diye düşünüyorum:beuj:

Sierra Rs
11-03-2010, 11:10
Toptan sıfır ford parcası satıyorum sattıgım aylık amortisör rakamı 50nin üstünde ve hemen hemen yarısından ufak yağlanmalar görünüyor senelerdirde plaza dahil kimseden sikayet duymadım her yağ olan amortisör patlak olacak diye bir kaide yok ki..

dragstar
11-03-2010, 21:36
amortisörü üstten elinle bastır mil yukarı çıkmıyorsa kesin patlaktır

konilerin tamiri olmuyor olursada sertlik ayarı kayboluyor

ATA156
11-03-2010, 22:20
Toptan sıfır ford parcası satıyorum sattıgım aylık amortisör rakamı 50nin üstünde ve hemen hemen yarısından ufak yağlanmalar görünüyor senelerdirde plaza dahil kimseden sikayet duymadım her yağ olan amortisör patlak olacak diye bir kaide yok ki..

Bu dediğininz doğru ilk zamanlar yağın fazlasını atması konidede normal. Ancak bilinçsiz kullanıcı hataları yüzünden konilerde sürekli (en serte alıp kullanmak gibi) yağ kaçırması normal değil.

fsunnetci
12-03-2010, 11:17
amortisörü üstten elinle bastır mil yukarı çıkmıyorsa kesin patlaktır

konilerin tamiri olmuyor olursada sertlik ayarı kayboluyor

o dediğn şey yağlı amortisörlerde oluyor gazlı amortisörlerde durum farklı;)

Sierra Rs
12-03-2010, 13:54
Bu dediğininz doğru ilk zamanlar yağın fazlasını atması konidede normal. Ancak bilinçsiz kullanıcı hataları yüzünden konilerde sürekli (en serte alıp kullanmak gibi) yağ kaçırması normal değil.

tabi ki sende söylediginde haklısın orta sertlik en güzeli yada %75:icon_tup:

vtsburak
13-03-2010, 01:16
arkadaşlar bende sarı koni amortisör var ama sertlik ayarı falan nasıl yapılıo ben bilmiorum yada yapılıormu ? yapılıosada nasıl oluor yardımcı olursanız sevinirim...

STP
13-03-2010, 01:26

ne sımdı bu? yuzde yuz serte almak hatamı :) hata ıse oyle bı ozellık nıye var amortısorde? ben 7 sene yuzde yuz sertte kulkandım ve patlamadı hatta bu hafta sattım alan arkadas cok memnun... yuzde yuz sertte kullanmak kullanıcı hatasıysa baya hatalıyım :)

STP
13-03-2010, 01:27
amortisörler her 20.000 km de kontrol ettirilmelidir

patlamış amortisör hayatınıza mal olabilir

amortisör tamir edilmez, sertleştirme yapılmaz

bir amortisörde yaklaşık 30 parça bulunur, herbiri birbiriyle uyumludur

0.1 mm kalınlığındaki bir pulun olmaması amortisörün bozuk olmasına yol açar

fabrikadaki kullandığımız yağların bir kısmı ispanyadan bir kısmı başka avrupa ülkelerinden gelmektedir
kullandığımız yağlar +50 -50 derecede tam performans sağlar. Dolasıyla tamircinin böyle bir yağ kullanması mümkün değildir

bütün amortisörler %100 performans testi uygulandıktan sonra müşteriye gönderilir.
dolasıyla tamircinin böyle bir test uygulamasıda mümkün değildir. amortisör test makinanın değeri 500.000 dolar civarlarındadır

her amortisörün içindeki yağ miktarı farklıdır tamircinin bu miktarı bilmesi yada o yağı temin etmesi mümkün değildir.

amortisörler özel projeksiyon kaynak makinalarında kaynatılır, yine tamircinin böyle bir makina kullanması mümkün değildir

amortisör;
piston kolunun çizilmesi, aşırı yüklenme, uzun süre kullanımdan dolayı keçe kısmından yağ yada gaz kaçırması sonucu bozulur

amortisör bozulduğu zaman komple değiştirilmesine gerek yoktur
çünkü bütün amortisörlerin değeri aynıdır. Tek olarak amortisörü değiştirebilirsiniz

KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE AMORTİSÖRLERİ TAMİR ETTİRİP SIFIR AMORTİSÖR PARASINI TAMİRCİYE VERMEYİN

YETERİ KADAR GARANTİSİ ZATEN VARDIR

alıntıdır

ATA156
13-03-2010, 02:15
ne sımdı bu? yuzde yuz serte almak hatamı :) hata ıse oyle bı ozellık nıye var amortısorde? ben 7 sene yuzde yuz sertte kulkandım ve patlamadı hatta bu hafta sattım alan arkadas cok memnun... yuzde yuz sertte kullanmak kullanıcı hatasıysa baya hatalıyım :)

Seninkini bilmem, ben tepeden ayarlı modelini en sertte kullanıp bozanını gözümle gördüm. En sert pist koşulları için, çukura tümseğe gelmez. Seni bilmem ben hatasız kullanıyorum. Sattığın arkadaşada hayırlı olsun.

STP
13-03-2010, 02:27
ben cukurada dustum tarladada surdum toprak etap seklı koy yollarında tapagaz kullandım tık demedıler 100de 100 modunda. konı saglamdır kolay kolay bozulmaz.. ve tamırıde olmaz....

ATA156
13-03-2010, 02:43
Koni değil hiç bir amortisör tamir olmaz. Ayrıca arkaların önlerden yumuşak olması tavsiye edilir. Ben bir kez denemek için 4ünü en sert yaptım, arka resmen yol tutmuyordu sertlikten.
STP sen hangi araçta kullandığını bilmiyorum o yüzden yorum yapmıyorum çünkü koni sportlar araçtan araca farklılık gösteriyor sertlik ayarları vs. Ama yağ sızdıran koni çok gördüm. Yağ sızdırması bozulması demek zaten. Yanlış kullanım sonucu yağ sızdırıyor koniler.

STP
13-03-2010, 02:46
vtı da kullandım.

dragstar
13-03-2010, 09:55
konilerde max 2 tur döndürmek gerekiyor en sert ve en yumuşağa alındığında içerideki ayar mili sıkışıyor daha sonra yumuşatmak veya sertleştirmek istendiğinde sıkışmış mili zorla çevirince mil içeriden kırılıyor sertlik ayarı nasılsa öyle bir amortisörünüz kalmış oluyor ama patlama durumu söz konusu değil Nezih Oktaykan'dan alıntıdır:D

fsunnetci
15-03-2010, 13:41
Tein Coilover var aracımda 5 senedir en sertte kullanıldı.1 seneye yakında bende Allaha şükür şu anlık bi sızdırma veya bozulma gibi bir sıkıntı yok..Eğer o amortisör tepesinde'ki sertlik ayarı ile zırt pırt oynarsanız asıl o zmn bozuluyor amortisör:D

UmutRıza
01-08-2012, 19:09
sızdıran neysede yamulan amartisör tamir edilirmi :)