PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2010 öss

crazydog
01-12-2009, 13:45
Kimler giricek bu sene sınava? hatta şöyle söyliyim ben giricem bu sene fakat müfredat nedir nerelere çalışmak lazım AÖF e girmek istiyorum detaylı bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim netten arandım fakat düzgün bi bilgiye ulaşamadım :icon_tup:

DogukanB
01-12-2009, 14:10
bende giricem ama nereden çıkacağını kendileride bilmiyor ki :D

M.Can Çimir
01-12-2009, 14:11
Ben de girip 2. üni okumayı düşünüyorum ama açıkçası pek bilgi edinemedim internetten. müfredatla ilgili hiç bir açıklama yok...

crazydog
01-12-2009, 14:13
çok saçma ya adamlar sistemi değiştiriyo ne yapıcagımızı bilmiyoruz yani ne çalışıcaz ne yapıcaz deli oldum arıyıp duruyorum netten ama hiç bi bilgi yok düzgün

mmustu
01-12-2009, 14:17
valla girerim diye düşünüyorum :D

M.Can Çimir
01-12-2009, 14:32

mmustu senin de olmadığın ortam yok be kardeşim :D

crazydog
01-12-2009, 14:38

walla benimde ne yapıp edip girmem lazım :D

clioGT
01-12-2009, 19:02
bende aöf lencem galiba bu sene:D

Brs_eg
01-12-2009, 19:03
basvurulari fln ne zmndir bu sinavin :D

MertS
01-12-2009, 19:05
2 aşama sınav.

ilk önce 1. bölümden türkçe matematik fen sosyal sınavı olunucak.

bundan yeterli puanı alan 2. aşama olan lys sınavına giricek.

buda 2.bölüm..

derslere göre sınavlar ayrı ayrı olucak.
örn:edebiyat tanzimat dönemi,akımlar.. matematik. karmaşık sayılar logaritma vs.
gibi.

YGS(1.sınav) ve lys sınav puanları birbirinden ayrı toplanıyor.

VteC_MaNiaC
01-12-2009, 19:13
ne zaman nasıl başvurulacak ?

cemd
01-12-2009, 19:26
Evet arkadaşlar bilgi paylasşırsak sevinirim bende girmeyi dusunorum ama nedir ne degıldır bılmıorum hiç yeni mufredatı...

emr_
01-12-2009, 19:46
Girecek arkadaşlara allah kolaylık versin bu sene muammada olayda şanssızlık...

Boost Up
01-12-2009, 19:46
Bende bu yıl gireceğim:) Başvuru tarihi geldiğinde ben bu konuya yazarım tekrardan:)

gambit49
01-12-2009, 20:04
allah kolaylık versin girecek arkadaslara ama unutmayin :D uni össden beter

CGTY
01-12-2009, 20:16
2 aşama sınav.

ilk önce 1. bölümden türkçe matematik fen sosyal sınavı olunucak.

bundan yeterli puanı alan 2. aşama olan lys sınavına giricek.

buda 2.bölüm..

derslere göre sınavlar ayrı ayrı olucak.
örn:edebiyat tanzimat dönemi,akımlar.. matematik. karmaşık sayılar logaritma vs.
gibi.

YGS(1.sınav) ve lys sınav puanları birbirinden ayrı toplanıyor.

Mert güzel açıklamış.

Ek olarak, YGS´ye -yani Nisan ayındaki ilk sınav- Herkes katılmak zorunda.Sayısalcılar Türkçe,Sözelciler Matematik yapmak zorundalar...

İkinci sınav, LYS 2 haftalık bir süreç sonunda tamamlanıcak. İlk hafta Cumartesi-Pazar Sözel, İkinci Hafta Cumartesi-Pazar Sayısal sınavlar olucak. Bu sınavların hepsine herkes katılmaz zorunda değil.Sayısalcılar sayısal,sözelciler sözel sınavlara katılacaklar.Ama Sayısal olup sözel tercih yapmak isteyenler de sözel sınavlara katılabilirler. Tabii katsayı sorunu çözülürse...

Puanlama da ise YGS total puanınızın %40´ını etkileyecek.

Sonuç olarak kendi alanınızın dışındakilere de iyi çalışmanız lazım.

Boost Up
01-12-2009, 20:17
Sanırsam katsayı farkı olmayacakmış. Yani herkes kendi alanından sorumluymuş:)

CGTY
01-12-2009, 20:18
Sanırsam katsayı farkı olmayacakmış. Yani herkes kendi alanından sorumluymuş:)

Şu an için bir şey diyemeyiz.Yök ile Danıştay hâla çözemediler bu sorunu.

Eğer çözülürse,sözelciler sayısal,sayısalcılar sözel tercih yapabilecek.

MertS
01-12-2009, 20:21
Şu an için bir şey diyemeyiz.Yök ile Danıştay hâla çözemediler bu sorunu.

Eğer çözülürse,sözelciler sayısal,sayısalcılar sözel tercih yapabilecek.

aynen.

2003 2004 de oldu sanırım en son buna benzer sistem,
sayısal bölümü okuyupta marmara işletmeye girenler falan vardı.

sonra alan da meslek secimi zorunlu hale geldi.. suanda da belirsizlik söz konusu.

ben eşitağırlığım.. LYS2 yani fen2 den bi b*k anlamıyorum :D

Boost Up
01-12-2009, 20:33
Geçen inek arkadaşım diyo, fen öğrencisi.

"Hepsinden giricem sınava". Sonra TM okuyan açıkta kalsın Sosyalde okuyan açık kalsın..

Sosyal okuyanın ne MAT2 ne de FEN2 yapma şansı var, FM öğrencisinin ise hepsini yapabilir.

Ee keşke bende fen okuyup ta sosyalden falan girseydim, boşuna mı okuyoruz TM yi? Geçenlerde bir avukat dava açmıştı bu olay için..

crazydog
01-12-2009, 20:38
Mert güzel açıklamış.

Ek olarak, YGS´ye -yani Nisan ayındaki ilk sınav- Herkes katılmak zorunda.Sayısalcılar Türkçe,Sözelciler Matematik yapmak zorundalar...

İkinci sınav, LYS 2 haftalık bir süreç sonunda tamamlanıcak. İlk hafta Cumartesi-Pazar Sözel, İkinci Hafta Cumartesi-Pazar Sayısal sınavlar olucak. Bu sınavların hepsine herkes katılmaz zorunda değil.Sayısalcılar sayısal,sözelciler sözel sınavlara katılacaklar.Ama Sayısal olup sözel tercih yapmak isteyenler de sözel sınavlara katılabilirler. Tabii katsayı sorunu çözülürse...

Puanlama da ise YGS total puanınızın %40´ını etkileyecek.

Sonuç olarak kendi alanınızın dışındakilere de iyi çalışmanız lazım.

ben AÖF istiyorum mesela başka biyerle işim yok :D sadece YGS ye girip barajı geçsem oluyormu yoksa LYS lerede girmem gerekiyormu??

CGTY
01-12-2009, 21:02
Geçen inek arkadaşım diyo, fen öğrencisi.

"Hepsinden giricem sınava". Sonra TM okuyan açıkta kalsın Sosyalde okuyan açık kalsın..

Sosyal okuyanın ne MAT2 ne de FEN2 yapma şansı var, FM öğrencisinin ise hepsini yapabilir.

Ee keşke bende fen okuyup ta sosyalden falan girseydim, boşuna mı okuyoruz TM yi? Geçenlerde bir avukat dava açmıştı bu olay için..

Sosyal öğrencisi MAT2 yada Fen2 yapmayacak.Alan 1 yapıcak sadece YGS´de.

İnek arkadaşın hepsinden girsin sınava,sonuçta 1 tercih hakkı var.Kimse onun yüzünden açıkta kalmayacak.

Bold karakterle belirttiğim kısımda yanlış düşünüyorsun bence...

Bir çok hatanın telafisi mümkün bu sistemde.Mesela sözelciyim ben.Ama Sayısal tercih yapıcam.Çünkü daha çocuk yaşta bize sayısal-sözel´in farkını anlatmadan itelediler farklı alanlara.Sen fen okuyup sosyalden girebilirsin,neyi değiştirecek bu ?

Herkes eşit bu sınavda.

CGTY
01-12-2009, 21:03
ben AÖF istiyorum mesela başka biyerle işim yok :D sadece YGS ye girip barajı geçsem oluyormu yoksa LYS lerede girmem gerekiyormu??

Vallahi onunla ilgili bir bilgi sahibi değilim,bilen arkadaşlar yazsınlar.

Boost Up
01-12-2009, 21:10
Demek istediğim şu, şu an sayısal bölümde okuyan öğrenci, sosyal dersi bile alıyor 2. bölüm için. Bu da demek oluyor ki eğer kendi bölümünü beceremezse gelicek eşit ağırlık alanlarına ya da sözel alanlarına kayacak. Sözel okuyan öğrenci de sadece kendi bölümünden soru çözebilcek. Çünkü sayısal ders almıyor. Eğer o fen öğrencisi sözel bölümüne girerse nolur? Sözel okuyan öğrenci açıkta kalır. Aynısı eşit ağırlık okuyan için de geçerli:)

MeMo
01-12-2009, 21:19
Sınava ben gırıcem mert arkadasımız cok guzel anlatmıs. Buna ek olarak turkce sorularının daha cok yoruma yonelık olması beklenıyor ıns ole olurda yırtarız :D Birde sımdı katsayı mevzusu cıktıgı ıcın sınav takvımı buyuk olasılıkla degıscek dıyolar ne zaman hangı sınav olur bılınmez...

CGTY
01-12-2009, 21:24
Demek istediğim şu, şu an sayısal bölümde okuyan öğrenci, sosyal dersi bile alıyor 2. bölüm için. Bu da demek oluyor ki eğer kendi bölümünü beceremezse gelicek eşit ağırlık alanlarına ya da sözel alanlarına kayacak. Sözel okuyan öğrenci de sadece kendi bölümünden soru çözebilcek. Çünkü sayısal ders almıyor. Eğer o fen öğrencisi sözel bölümüne girerse nolur? Sözel okuyan öğrenci açıkta kalır. Aynısı eşit ağırlık okuyan için de geçerli:)

Sözel öğrencileri de sayısal dersleri alsınlar,benim gibi.

Sen sayısal öğrencilerin,sözelcilerden daha iyi sözel yapabileceklerini düşünüyor musun ? :)

Veya tam tersi.

Herkes kendi alanında ustadır. İyi çalışan bir sözelciyi, sözel alanda hiç bir sayısalcı geçemez.

Boost Up
01-12-2009, 21:24
Sınava ben gırıcem mert arkadasımız cok guzel anlatmıs. Buna ek olarak turkce sorularının daha cok yoruma yonelık olması beklenıyor ıns ole olurda yırtarız :D Birde sımdı katsayı mevzusu cıktıgı ıcın sınav takvımı buyuk olasılıkla degıscek dıyolar ne zaman hangı sınav olur bılınmez...

İlk sınav 11 Nisan, 2. sınav ise normal ÖSS nin yapıldığı tarihler gibi yapılacakmış. Duyumlarım bu yönde:rolleyes:

Boost Up
01-12-2009, 21:26
Sözel öğrencileri de sayısal dersleri alsınlar,benim gibi.

Sen sayısal öğrencilerin,sözelcilerden daha iyi sözel yapabileceklerini düşünüyor musun ? :)

Veya tam tersi.

Herkes kendi alanında ustadır. İyi çalışan bir sözelciyi, sözel alanda hiç bir sayısalcı geçemez.

Tabi işin orası da öyle:) Ama benim etrafımda sözel seçenler, sırf matematikten, fizikten kaçmak için sözel seçtiler:D Ders alacaklarını sanmıyorum. Tabii bir sözelci kadar yapamasalar da onun yaptıklarının çok çok az altında yapacak olan çıkar kesin:)

CGTY
01-12-2009, 21:28
Tabi işin orası da öyle:) Ama benim etrafımda sözel seçenler, sırf matematikten, fizikten kaçmak için sözel seçtiler:D Ders alacaklarını sanmıyorum. Tabii bir sözelci kadar yapamasalar da onun yaptıklarının çok çok az altında yapacak olan çıkar kesin:)

Onlar da çalışmamalarının cezasını çekicekler. :)

CaNeR54
01-12-2009, 21:34
Bende bu sene girenlerdenim ama bu kat sayi problemi birazda olsa canımı sıktı inş herkes istediği yere girer

Boost Up
01-12-2009, 21:36
Onlar da çalışmamalarının cezasını çekicekler. :)

ehehe orası da öyle:) Bakalım kobay olduk:) LGS den OKS ye geçerkende olmuştuk, alışkınız:D Ama ben eski sistem taraftarıyım:rolleyes:

crazydog
01-12-2009, 21:45

Bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum :heyoo::heyoo:

MeMo
01-12-2009, 21:48
İlk sınav 11 Nisan, 2. sınav ise normal ÖSS nin yapıldığı tarihler gibi yapılacakmış. Duyumlarım bu yönde:rolleyes:

Okullarda gezen dedıkoduda sınav tarıhlerıyle oynancagı yonunde bu katsayı mevzusu yuzunden

clioGT
01-12-2009, 22:02
aöf isteyenler sanırım sadece nisan kısmı yetiyor?

M.Can Çimir
01-12-2009, 22:52
Bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum :heyoo::heyoo:

LYS'ye girmene gerek yok, barajı geçince yırtıyosun ;)

xcel
02-12-2009, 08:31
başvurular ne zaman arkadaşlar bu sınavıda kaçırırsam alacaklar kışlaya.

crazydog
02-12-2009, 14:56

kader ortağım :D:D

MeMo
02-12-2009, 18:57

Ygs için aralık sonu ocak bası dıe duydum...

CGTY
02-12-2009, 18:59
Okullarda gezen dedıkoduda sınav tarıhlerıyle oynancagı yonunde bu katsayı mevzusu yuzunden

Tarihlerde şu an için bi değişiklik gözükmüyor.

xcel
05-12-2009, 16:02
kader ortağım :D:D

:p:p:p:p:p

Ygs için aralık sonu ocak bası dıe duydum...

pazartesi ösym bürosuna uğrayacağım. burayada yazarım artık.