PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ticari taksi plakası kiralamak...

8.000rpm
01-12-2009, 15:18
"T" plakayı satın almaya servet gerekiyor
kira olursa aylık 3.000.-TL gibi bir rakam telaffuz ediyor herkes
ama tanıdık birinden bir miktar daha ucuza da bulunabilir tabii

şimdi hadise şu ;

2 şöför çalışacak / kişi başı yevmiye 90.-TL
2 x 90 = 180.-TL günlük
180 x 30 = 5.400.-TL aylık araç sahibine standart / garanti getirisi var

yazılı olmayan kurallara göre yakıt , kaza , ceza şöförlere ait
yanlış bilmiyorsam periyodik bakım masrafları da aynı şekilde şöförlere ait

plakaya 2.500.-TL kira verdiğimizi düşünürsek bu şekilde ayda temiz 2.900.-TL para kalıyor
gelir vergisi , motorlu taşıtlar vergisi vs..vs..
yıl sonunda da "götürü usul" gelir vergisini veriliyor..

tablo bu şekilde cazip gibi görünüyor ama başka bilmediğimiz ne gibi delikler var?
bu işin inceliklerini bilenler var mı?
şöförlere ssk yapılması gerek ama yapılmıyor diye biliyorum mesela...
şöförlerden senet mi alınıyor? kefil mi isteniyor?
vs..vs...

fikri / tecrübesi / bilgisi / tanıdığı olan?

mmustu
01-12-2009, 15:21
valla abi bir çok arkadaşım var bu işle uğraşan hesp hiç göründüğü gibi çıkmıyor maalesef :( ayrıca plaka kiraları 3.000 tl lere dayandı

bir kaç arkadaşım plaka kiralayıp kendileri çalıştı ama en son arabayıda plakayıda devrettiler iyice araştırmak lazım girmeden.

Orhan
01-12-2009, 15:26
ölümlü yada yaralanmalı kazalarda araç sahibinin başı yanar tüm tazminatlar elinden öper

MiaMi
01-12-2009, 15:44
1. Ticari olduğu için araban Kasko zorunlu diye biliyorum ki zaten olmasıda şart. Yanlız ticari kasko fenalarda.
2. Vergilerin muayenen nerdeyse 4-5 katı normal bir araçtan.

Pekçok taksici ile muhabbetim oldu bu konuda 24 saat araç çalışmadan kiralık ile para kalmıyor.

makif84
01-12-2009, 15:45
amcamın taksisi var bildiğim kadarıyla o şöyle çalışıyo:araç senin olduğu için bütün bakımları senin yaptırman gerekiyo.şöför yüzdeyle çalışıyo,her şöföre araba verilmez tanıdık güvenilir birisi olmalı,yoksa 6 ayda aracın anası ağlar.1 aracı şöför yüzünden pert oldu kaza yaptı ceketini aldı gitti şöför bişeye karışmadı.ölümlü yaralamalı kazalarda muhattab araç sahibi oluyo....bildiğimi iletme çalıştım umarm faydası olur

makif84
01-12-2009, 15:46
kasko 2006 model hyundai accent için bu sene 4500 gibi bi fiyat çıkarmışlardı

8.000rpm
01-12-2009, 15:47
2 şöför / 24 saat şart zaten
ama ne olursa olsun öyle tatlı bişeyler kalmıyor sanırım
attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmiyor sanırım
kaskosu-muayenesi-vergisi vs.. yıl sonunda 15.000 kemiksiz bıraksa o da ayda 1milyar küsur gibi bi rakam yapıyor

MiaMi
01-12-2009, 15:52
Moruk beykent durakta 2 arabası olan bir taksici ile bundan 20 gün önce muhabet ettim. Adam ruhsatı çıkarttı abi allah aşkına bak diyor içince bi dünya vergi alındısı makbuzu vs. 2 arabası var 7 8 kardeşler öyle para kazanıyor adam.

Ve ayrıca korsan fena canını yaktı ticarilerin.

SPORTING
o riski almaya degmez bence.

SOMEONESPECIAL
Erhan kağıt üzerinde resmi olarak sana ne verebiliyorlar ?
Karşılıklı güvenle mi kiralayacaksın ?
Kiraladığın plakayı her arabaya takabilecekmisin yoksa üzerindeki
araba ile mi kiralıyorsun ?

SOMEONESPECIAL
01-12-2009, 15:55
Bizim burada kırmızı taksi plakası kiralamak istiyorsan
üzerinde bağlı bulunduğuu arabayı da misal piyasa değeri
15 milyar olan bir arabayı 18 Milyar bir nevi hava parası
ödeyerek alıyorsun sonra aydan aya plaka kirasını plakanın
sahibine ödüyorsun ama araba da plaka da senin üzerine
olmuyor ruhsatta bir başkasının adı yazıyor o kadar para
veriyorsun resmi hiç bir belge yok :icon13:

SOMEONESPECIAL
01-12-2009, 16:01
moruk beykent durakta 2 arabası olan bir taksici ile bundan 20 gün önce muhabet ettim. Adam ruhsatı çıkarttı abi allah aşkına bak diyor içince bi dünya vergi alındısı makbuzu vs. 2 arabası var 7 8 kardeşler öyle para kazanıyor adam.

Ve ayrıca korsan fena canını yaktı ticarilerin.

2 arabası var plakalar kiralık mı ?
2 araba + plakalar kendinin mi ?

Araba ve plaka kendininse sabah 6 / akşam 22.00 her ay
kemiksiz 4.000 tl kazancı var arkadaşımın.

mgnPower
01-12-2009, 16:10
ticari ile bende bi zamanlar ugrastim lakin attigin tas urkuttugun kurbagaya degmiyor lafina sonuna kadar katiliyorum. her turlu kulfeti bi kenara birak cezasi ve kazasi adami canindan bezdiriyor zaten. gecen haberlerdede vardi bir gun icinde tek bir ticariye 183 ceza kesilmis ankarada. adam isyanlardaydi. isyan edecegine kurala uysana be adam oh olsun dedim icimden.

8.000rpm
01-12-2009, 16:25
o kadar detaylı bilmiyorum kerem , şimdilik kabaca kafa patlatıyorum nedir ne değildir diye ,
ama işte çok fazla deliği var anlaşılan bu işin..
o delikler de can sıkıcı işte belli...

fastchild
01-12-2009, 16:26
bi dönem babam kiralamıştı 13.000 e eskiden araba haşattı görevliye para vermek için koltuğa dayanarak cüzdanını çıkarttı koltuk kırıldı:D bakın kazalarda babamın yaptığı şey şuydu bi örnek vereyim istanbul maltepe köprüsünün orada zeyland ın otoparkından yola çıkan bir bayan sürücümüz yolu göreyim derken hızla yolun ortasına kadar çıkmıştır o sırada babamda o caddeden geçmektedir her ne kadar sola kaçtıysada kırmızı civic bizim arabayı kırmızı renkte baştan arka kapının bitimine kadar çizdi arabayı exper aldı 530 lira masraf çıkarmışlar babam parayı exper'den aldı çamurluk hafif ezilmişti eliyle içeriden çekti düzeldi boydan boya kırmızı boyaya nalbur'dan 1 tl ye bir kutu tiner aldı ve boyalı yerleri sildi eski kazalardan kalma birde sinyalimiz vardıonuda kırılan sinyale taktı sonuç experin verdiği 530 liranın 529 lirası cebe kaldı

SOMEONESPECIAL
01-12-2009, 16:31
Yani benim bildiğim plakayı kirala al istediğin arabaya tak olmuyor...
Üzerinde bulunduğu araba ile kiralayabiliyorsun ve o arabaya da
piyasa değerinin üzerinde bir rakam ödüyorsun haşat olsa bile...
Ha arabayı değiştiririm diyorsan da bağlı olduğun duraklara göre
istekler artıyor. Benim tanıdığımın durağı klima + max 3 yaşında
araba olacak diye şart koşmuşlardı.

Anca ve anca plaka kendinin olacak istediğin arabaya al tak
ve kendin çalış. Yukarıda da bahsettiğim gibi sabah 6.00/akşam 22-23:00
temiz 4 milyar..... Kaza bela hariç tabi

8.000rpm
01-12-2009, 16:37
evet o büyük çukur işte...
patates gibi arabaları pahalıya satıyolar , sonra da ucuza geri alıyolarmış
plaka kirası bi yandan , bi yandan da arabadan vuruyolarmış üç beş...
plakayı kiralayıp kendi arabana takma olayı net değil ama mantık olarak izin verilmez sanırım..
plaka ile araba beraber gelir...

SOMEONESPECIAL
01-12-2009, 16:46
evet o büyük çukur işte...
patates gibi arabaları pahalıya satıyolar , sonra da ucuza geri alıyolarmış
plaka kirası bi yandan , bi yandan da arabadan vuruyolarmış üç beş...
plakayı kiralayıp kendi arabana takma olayı net değil ama mantık olarak izin verilmez sanırım..
plaka ile araba beraber gelir...

Bi de şöyle bi handikap var... Misal arabayı alıyorsun ya 10-15 milyar verip...
araba plaka sahibinin üzerinde kalıyor. Ruhsatta plaka sahibinin adı yazıyor.
Bi şey olsa hak iddia edemezsin ben bu adama şu kadar para verdim deyip

metin
01-12-2009, 17:34
o evrak için kendı aralarında noterden bır yazı falan bırsey yapıyorlardı
fakat kendın calısmayacaksan yada cok saglam tanıdıgın calısmayacaksa bulaşma
geçen bır plakası gıdıyordu adamın sofor uyusturucu kuryelıgı yapıyormuş boyle pıslık adamlarda var

gorke
01-12-2009, 17:41
şimdi bu iş kendin çalışmadan takip etmeden para getirmiyor. piyasada ahlaklı şoför yok gibi bişey. taksici çok tanıdığım var, hep akrabalarını çalıştırıyolar öyle para kazanıyolar. ama gerçekten 3-5 değil 7-8 kazanıyolar düzgün dürüst çalışınca.2şoförde anca şöyle olur, sabah 4,5gibi şoför alır aracı kiralıyan öğlen 3te alır aracı gece yarısına kadar çalışır. öğlen 3 değişim saatidir. ama eğer işin gerçekten içinde olmayıp dışardan uğraşçaksanız unutun. yapan tanıdıklarım oldu 4aya plakayı geri verdiler. bide piyasada çalışmak kolay değil. hep iş kovalıcan.

ZaZy
01-12-2009, 17:46
babadan veya akrabağdan gelme tanıdğın yoksa, işi bilmeyip yenş öğrenmeye çalışıp para kazanmak istiyorsan aman kardeşim uzak dur...
diğer arkadaşların dediği gibi taksicilik kurtlar sofrası...işi bilmiyorsan öğreneyim diyorsan kesinlikle zarar edersin...
saygılar...

kop42
01-12-2009, 17:46
taksi kısmet işi öle dısardan hesapladıgın gibi olmaz kazanmıycaksın anlamına gelmez ekmek yersin ama çevren yoksa öle kafana göre her yerde duramazsın durağın yoksa zaten 2 katı zor işin;)

ömerve
01-12-2009, 17:48
Çevremde böyle düşünen insanlar vardı,ama işin içine girince göründüğü gibi olmuyor.
Şöför'ün güvenilir olması gerek bu çok önemli.

Yinede karar sizin tabi ama kalkışmaya değmez.

master
01-12-2009, 18:01
Benim Plaka T ile başlıyor
Sarı folyo kaplasak iş yapar mıyız :)

Polis çevirene kadar döner bu devran :) Çevirse de çıkar yolu bulunur ..

Safak
01-12-2009, 18:04
İşi bilmeyene taksi şöförü dönüp patlıcanı avuçlar... Delidana gibi gezmek, ya da sabahtan akşama sürekli durakta sıraya girmek şöförü zarar ettirir... Müşteri hangi saatte, nereden çıkar? Hangi istikamete gider, bilmek lazım.

İşi bilen taksi şöförü genelde güzel kazanır...

Ticari Plaka "sahibi" hep kazanır, kumardaki kasa gibidir... Bazı mal sahipleri gündüz kendileri çalışır gece şöföre bırakır, Böylece gündüz kazancı da komple kendine kalmış olur, otomobilinin de ömrü daha uzun olur.

Safak
01-12-2009, 18:05
bi dönem babam kiralamıştı 13.000 e eskiden araba haşattı görevliye para vermek için koltuğa dayanarak cüzdanını çıkarttı koltuk kırıldı:D bakın kazalarda babamın yaptığı şey şuydu bi örnek vereyim istanbul maltepe köprüsünün orada zeyland ın otoparkından yola çıkan bir bayan sürücümüz yolu göreyim derken hızla yolun ortasına kadar çıkmıştır o sırada babamda o caddeden geçmektedir her ne kadar sola kaçtıysada kırmızı civic bizim arabayı kırmızı renkte baştan arka kapının bitimine kadar çizdi arabayı exper aldı 530 lira masraf çıkarmışlar babam parayı exper'den aldı çamurluk hafif ezilmişti eliyle içeriden çekti düzeldi boydan boya kırmızı boyaya nalbur'dan 1 tl ye bir kutu tiner aldı ve boyalı yerleri sildi eski kazalardan kalma birde sinyalimiz vardıonuda kırılan sinyale taktı sonuç experin verdiği 530 liranın 529 lirası cebe kaldı

Senin Baban gibi iyi niyetli insanların da hiçbir işi rastgitmeyebilir, sende kendine dikkat et 529 liralık çıkacak var...:heyoo:

Emir_b16a
01-12-2009, 22:17
herşey ii güzelde abi öle şöförler bilirim tanırımki ne benzini koyar ne arabaya bakar ne yöwmiyeyi tam werir o işi takip etmek kolay diil ztn saçma sapan adamlar gelir çökmeye kalkar bnce kesinlikle uzak dur

orhan_guney
25-04-2010, 22:33
bu kadar basit degıl bir ton masrafın oluyor.
"T" plakayı satın almaya servet gerekiyor
kira olursa aylık 3.000.-TL gibi bir rakam telaffuz ediyor herkes
ama tanıdık birinden bir miktar daha ucuza da bulunabilir tabii

şimdi hadise şu ;

2 şöför çalışacak / kişi başı yevmiye 90.-TL
2 x 90 = 180.-TL günlük
180 x 30 = 5.400.-TL aylık araç sahibine standart / garanti getirisi var

yazılı olmayan kurallara göre yakıt , kaza , ceza şöförlere ait

plakaya 2.500.-TL kira verdiğimizi düşünürsek bu şekilde ayda temiz 2.900.-TL para kalıyor
gelir vergisi , motorlu taşıtlar vergisi vs..vs..
yıl sonunda da "götürü usul" gelir vergisini veriliyor..

tablo bu şekilde cazip gibi görünüyor ama başka bilmediğimiz ne gibi delikler var?
bu işin inceliklerini bilenler var mı?
şöförlere ssk yapılması gerek ama yapılmıyor diye biliyorum mesela...
şöförlerden senet mi alınıyor? kefil mi isteniyor?
vs..vs...

fikri / tecrübesi / bilgisi / tanıdığı olan?

maxpower
25-04-2010, 22:51
hep kiralıyıp hem şoför çalıştırıp üstüne para kazanmak hayal

Frid
25-04-2010, 23:14
geçenlerde bebekte bir iş görüşmesine gitmiştim bir petrol şirketi ile ortak bir kampanyaları vardı ; şöför x markalı benzin istasyonlarından aylık 2000 tl benzin alacak artı 100 tl ödeyecek ve sözleşme boyunca arabası pert dahil kaskolu olacaktı. tabi arabanın üstünde stiker reklamlarda mevcut olacaktı

ozaman söylediklerinde 16 bin ticari taksi varmış 1000 küsür ü kampanyadaymış

MELİH
25-04-2010, 23:56

neden şoförlere ait ki :beuj:

KorkuluRuya
26-04-2010, 01:07
burda en önemlisi arabanın temiz olması para kazandırır.masraf çıkarmaması elde para kalması anlamına geliyor.bu taxi işlerinde.

CallMeInsane
26-04-2010, 01:27
şöför 3-4 gün ortadan kaybolur sonra gelir abi gasp ettiler

KoNCa
26-04-2010, 03:07
neden şoförlere ait ki :beuj:

Araç bakımları araç sahibine ait, yani şöförlere ait değil.
Plaka kiralandığı zaman, kendi sarı renk ve taksi kriterine uyan araçlarınıza geçirtebilirsiniz ama bu plaka sahibine göre değişir. Kendi aracınızı plaka sahibinin üzerine yaparak plakayı takabilirsiniz. Plaka kiralandığı zaman noterden bir sözleşme yapılıyor, onun haricinde oda kaydı yapılıyor, src belgesi, psikoteknik belgesi isteniyor. araçı kiralayan kişi vergi mükellefi oluyor ama plaka sahibinin vergi levhasını taşıyor, onun vergilerini ödüyor aylık olarak muhasebeciye iletmesi gereken faturaları biriktiriyor, aracında devamlı bulunan normalde takside her para verdiğimizde kesilmesi gereken fişin ay sonlarında gelir gidere uygun olarak kesilmesi gerekiyor (normalde al parayı ver fişi olarak çalışması gerekli)

Aracı şoföre verdiğinizde aşağıdaki prosedür ugulanır.
Günlük araç sahibine vereceği miktar baştan anlaşılır. Üstüne kazandığı kendine kalır o paradan da aracın yatıtını karşılar. Temiz bir şekilde aracı teslim eder.
Kaza ve sürücü kusurları sonucu oluşan maddi hasarlar, belgelenmiş cezalar şöföre aittir (yaralamalı ve ölümlü kazaya karıştığında araç sahibi)
Aracın bakımları, kalibrasyon masrafları (taksimetre - km), lastikleri, trafik takip ve mobesa sistemi kiraları (takıldıysa), telsiz hat kiraları (takıldıysa) vs gibi masraflar araç sahibine aittir.
Daha aklıma gelmeyen birsürü ıvır zıvır var. 2 şoför değil 3 şoför bile çalışsa 24 saat hiç kontak kapatmasa da araç sahibi para kazanmak için kendisinin de direksiyon başına geçmesi gerekli. Yoksa asgari ücretle biyerde çalışmaktan pek farkı kalmıyor.

Boost Up
26-04-2010, 05:32
Bizde plaka var, günlük belirli bir fiyat istiyoruz, atıyorum x lira. Diyoruz ki, sen bize x lira getir, üstüne istersen 1 trilyon kazan, para senindir:). Herkesin çalışma düzeni farklı abi:).

sword
26-04-2010, 10:03
peki taksı değilde gursele felan soksan arac km hesabı taksıden fazla kazanıolar shuttle

BURAKALTAC
07-10-2012, 14:55
Konuyu hortlatıyorum ama birşey sormak istiyorum.Kuzenim araç alıp kiralık plakayla bu işe girmek istiyormuş.Gündüzleri kendi çalışacak gece şöföre vericek..Gündüz sabah 6 akşam 18 arası ortalama kaç para ciro yapar bir taksi bilen varmı?

free-hifi
07-10-2012, 15:02
Konuyu hortlatıyorum ama birşey sormak istiyorum.Kuzenim araç alıp kiralık plakayla bu işe girmek istiyormuş.Gündüzleri kendi çalışacak gece şöföre vericek..Gündüz sabah 6 akşam 18 arası ortalama kaç para ciro yapar bir taksi bilen varmı?

hocam artık kiralar 4250-4500 arası oldu geçen sene 3250 idi neden bu kadar hortladı dersek plaka sahipleri potansiyeli görünce artırdı herkes plaka kiralamk istiyor en basit iş olarak görüyorlar ama plaka 1 sene kiralık 2. senenizin garantisi yok

kiralayan güvenilir bir adam olması şart benim bildiğim gördüğüm saatler ise 15:00 - 03:00 arası sabah 6 akşam 18 bilmiyorum ama olursada o ciroyu kimse kestiremez semtine potansiyeline göre değişir.

BURAKALTAC
07-10-2012, 15:08
gündüzcü bir şöför günde 250 tl hasılat yapar mı aşşağı yukarı?

orhan_guney
07-10-2012, 15:09
sabah 6 dan akşam 6 ya kadar sen çalışırsan şöför ne zaman çalışıcak para toplıyamaz ozamanda arabayı yurar para kazanmak için.

BURAKALTAC
07-10-2012, 15:11
12 şer saat işte öyle olmuyor mu veya bu işin çalışma saatleri gündüzcü gececi ne kadardır?

tayreep_john
07-10-2012, 15:23
sabah 6 dan akşam 6 ya kadar sen çalışırsan şöför ne zaman çalışıcak para toplıyamaz ozamanda arabayı yurar para kazanmak için.

250 çok büyük bi rakam değil mi günlük için... bizim okulun orda korsan taksilere biniyoduk araba yokken aracınızı verin günlük 90-125 lira arasında işe göre trink para verirriz diyolardı buda demek oluyo ki 150 falan kazanıyolar ki civarda 2 üniversite ve yığınlarca fabrika varken...

BURAKALTAC
07-10-2012, 15:24
taksi plakasının aylık 4500 kirası var başka nasıl çıkar o para?

bugra_0101
07-10-2012, 15:28
taksi plakasının aylık 4500 kirası var başka nasıl çıkar o para?

gece 03,00-15,00 arası tanıdığın çıkar 250 lira civarı toplar 50 si gaza kalır ,, 15,00-03,00 şoforude 120-130 arası para getirir pazarları kendi çalışır tek olarak gene bir 150-200 ü var buna göre yap hesabı işte ;)

BURAKALTAC
07-10-2012, 15:31
Kendi çalışıcak gündüzleri sadece geceleri vericek şöföre..

bugra_0101
07-10-2012, 15:36
Kendi çalışıcak gündüzleri sadece geceleri vericek şöföre..

geceden kasıt kimse 6 dan sonra araba almaz alan adamda arabanın anasını miker para kazancam diye :)

BURAKALTAC
07-10-2012, 15:47
gece 3 öğlen 3 o çalışıcak o zaman peki asıl sorum ortalama hasılat nedir acaba?

bugra_0101
07-10-2012, 15:50
gece 3 öğlen 3 o çalışıcak o zaman peki asıl sorum ortalama hasılat nedir acaba?

yukarda yazdım

BURAKALTAC
07-10-2012, 16:00
Peki böyle bir işe girmek mantıklı mı sizce? Askerden yeni geldi bir mikta parası var bu işi düşünüyor

İbrahim33
07-10-2012, 16:37
Gecenin parası daha iyidir bence...

BURAKALTAC
07-10-2012, 19:54
az önce takside çalışan bir arkadaşımla konuştum abi dün gece 400 lira topladım dedi..

TünayK
07-10-2012, 20:02
fazla hesap kafa karıştırır gençler...

LA9mbryDJMg

8.000rpm
07-10-2012, 20:03
Bu isin standardi yok
Bir gece guzel is gelir bir gece hava civa olur
Burada onemli olan isi bilen sofor
Hangi saatte nerede is var vs vs
E tabi bir de isin kismet durumu var , guzergahlar kismetle , trafik belasi da kismetle

bugra_0101
07-10-2012, 23:14
az önce takside çalışan bir arkadaşımla konuştum abi dün gece 400 lira topladım dedi..

dün gece c.tesiydi toplar ama kısmet işi bu işler birazda her gün aynı parayı toplayamazsın ben sabah 4 te çıktığım gün sabah 7 de 130 lira param vardı millet daha siftah yapmamıştı yani senin yağmaya çalıştığın hesap tutmaz yakının kiralıcaksa 5 gün sabah c.tesi veya pazarı tek çalışcak diğer günüde diğer şofor çalışacak ki para kazansın arabanında çok kocası olmıcak max 3 şofor

karsiyakaliozi
08-10-2012, 12:54
izmir de baya korsan var ama en kotu kulanan c5 kullanıyor istanbul gibi denetim yok ama kımsede korsanı bılmıyor adamlar parayı koyucak yer bulamıyor rezervasyon usulu calısıyorlar :) mesajımı almışsınızdır herhalde

8.000rpm
09-03-2023, 16:37
kendi konumu hortlatasım geldi , nereden aklıma geldiyse..
güncelde durum ne arkadaşlar?
bu iş öldü mü yoksa parladı mı sizce?
:D:D:D

Ormanci
10-03-2023, 08:29
kendi konumu hortlatasım geldi , nereden aklıma geldiyse..
güncelde durum ne arkadaşlar?
bu iş öldü mü yoksa parladı mı sizce?
:D:D:D

İstanbul'da ölüp yok olması dileğiyle. Sadece öyle söyleyeyim özet olarak :D

Ama kazanç vs anlamında parlamış olabilir. Taksiyi alıp Eminönü'ye gelip Arap beklenir mesela. Cem Yılmaz'ın dediği gibi "oooooh oğlanın düğün parası da çıktııııı" diye gezilir :D

Martı'yla da uğraşıyolar şimdi bi de oooh mis :D

ardicli2000
10-03-2023, 09:40
İstanbul da taksi kirası sabit ücretten çıkıp km bazına dönmeli. Yoksa kısa mesafe ve turist safsatası çözülemez....

dahan
12-03-2023, 20:08
bizim eniştenin plakası vardı sattı,, sonra gitti şoför olarak çalıştı sonra yine bıraktı yani adamlar 10 senelik taksici ... s0nra parayı başka degişik bir işe yatırdı... geçen yanın da taksi olayını hesapladım vs benim aklım yatmadı..yemez yani.....kazanman için plaka senin olacak diyor

kendi trilyon paramla taksi de şoför olarak çalışacağım :) kendi paranla rezil olmak gibi bir şey..

Blackbird
19-03-2023, 18:34
Plaka sahibi birisiyle konuştum yakın zamanda 2 şoför çalisiyor kendisi çok nadir cikiyor. Şöforler gunde 900 1000 para bırakıyormuş, araç masrafları lastik trafik sigorta aldigin aracin amortismani derken bence karlı bir iş degil plaka sahibi olmak.