PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Araçta Yakıt hakkında mantıklı bir açıklama

BoraRS
08-12-2009, 20:45
Merhaba,

Şu sıralar dizel arabamla şehir içi yakıt testleri yapıyorum.

Sorum şu;
Yokuş aşağı boşa aldığım zaman anlık yakıt tüketimi araba boşta olmasına rağmen 0.5 ten başlıyor ve yavaş yavaş artıyor. Ancak belirbir bir vitese alıp gaza basmadan yokuşu indiğimde anlık tüketim 0.0 gösteriyor :) Bunun mantıklı bir açıklaması var mıdır?

Bu arada 3 defa depo fulledim. İlkini Shell GTL Dizel aldım ve tam 990km yaptım şehir içi. Sonra tekrar fulledim ancak bu sefer POAŞ Euro Dizel aldım ve toplamda 800km yaptım. Tekrar Shell GTL Dizel ile fulledim ve bugün tam 1005 km oldu ve mazot bitti. Bu arada hergün gittiğim yer yaptığım km belli. Yani iki yakıt arasında bu kadar fark olması beni gerçekten şaşırttı :) Siz de deneyebilirsiniz.

yavuz364
08-12-2009, 20:50
ilk olarak, araç boşta iken motor rölantide durabilmesi için tabii ki benzin harcıyor :), viteste iken enjektörler tamamen kapandığı için 0.0 gösterir (araç rölantiye düşene kadar gaz pedalına basılmadığı için motor devrini düşürmeye çalıştığı için benzin vermez).. boşta iken 0.5 ten yükselmesi de, ilk başta devir düşsün die benzini kesiyor, daha sonra rölantide tutabilmek için benzin veriyor o yüzdendir..

dizellerde yakıt gerçekten çok fark ediyor, aynı olayı daha bugün konuştuk, Shell GTL gerçekten çok farklı diğerlerine göre.. kurum olarak diğerlerinde çok daha iyi ve yakışta farklı..

BlackEmperor
08-12-2009, 20:50
hehehehe Ben 10 k dır GTL kullanıyom :) konusu forumda etraflıca tartışılmıştı.

Asıl soruya gelirsek vites boşta iken rolanti devrinde ne yakıyorsa arac onu yakar anlık yakıt tketim değeri aracınızın o anki hızına bağlı olarak gaz pedalı pozisyonuylada hesaplanaıyor biraz. Mesela ben durmaya yakın 74 lt yakıyorum :p kompiter öyle diyor. Viteste iken gaza basmadığınız taktirde yakıt akışı kesiliyor. Karbüratörlü araçlarda durum biraz farklı olması lazım Ama yeni nesil araçlarda durum bu bayır aşağı viteste gidince sıfır yakıt ;) hatta bi forumda bu konuyu baya baya tartışmıştık bulursam güzel bi alıntı eklerim :)

GTL ye devam 13 kuruş pahalı olsada :rolleyes:

BoraRS
08-12-2009, 20:54
Resmen 150 ila 200km fark oluyor GTL ile diğer dizeller arasında. Bunun sebebi nedir acaba. Performans olarak pek bir fark göremedim ancak.

ATA156
08-12-2009, 20:55
Cutoff sistemi.

BlackEmperor
08-12-2009, 20:58
performasntan ziyade kükürt oranı düşük denilene gore binde 5 den az olduğu için daha randımanlı yanıyor ve gaz tepkisi bi miktar artıyor alt devirlerden toplaması daha iyi oluyor. Performasn artar demiyor zaten sitesinden bakınca. bende menzıl cok değişmedi ama aractaki hafiflemeyi hissettim diyebilirim. Aracım yenı olduğu için temizde baktığımdan( katı iptal ettiğimde içine bakmıştım pek bi kurumlanma yoktu ) menzılimi cok değiştirmedi açıkcası. Ama üst devirlerde daha az yakıyorum ;) anlık tüketim değerlerinden baktıgımda.

BoraRS
08-12-2009, 21:01
Radyodaki reklamlarında bangır bangır daha çok performans diyor ona istinaden sordum aslında. Ancak bende 200km mesafe farkı oldu. Çok tuttum ben bu GTL i :)

Enes-x
08-12-2009, 21:03
Gtl kesinlikle rastlantı değil gerçek bir teknoloji ürünü..Boşta tüketim olmasının nedeni zaten açıklanmış.

TarikS
08-12-2009, 21:27
bu arada viteste tuketimin 0 olmasi bende 1500 devir uzerinde oluyor benzinli aracimda, tum motorlarda hemen hemen o devir uzerindedir sanirim,,o devrin altina dusunce yine yakit yakmaya devam.. o yuzden sakin yavaslamalarda vites kuculterek yavasliyorum hem balatadan hem yakittan tasarruf :D

yavuz364
08-12-2009, 21:32
aynen bende öle yapıyorm, sanırım ben biraz abartıyorm ama :) durana kadar kompresyonda gidiyorm :) bazen korkuyorm, fazla kompresyonden bişiler olcak die hatta..
bu arada viteste tuketimin 0 olmasi bende 1500 devir uzerinde oluyor benzinli aracimda, tum motorlarda hemen hemen o devir uzerindedir sanirim,,o devrin altina dusunce yine yakit yakmaya devam.. o yuzden sakin yavaslamalarda vites kuculterek yavasliyorum hem balatadan hem yakittan tasarruf :D

R.I.P
08-12-2009, 21:33
Cutoff sistemi.

aynen.zaten kitapçıktada yakıt tasarrufu için bu sistemin kullanılmasını tavsiye eder.GTL e gelince bildiğim güvendiğim shellde yokmuş.izmir içinde hangi shelli tavsiye edersiniz?

Schumi
08-12-2009, 21:38
Yanlız bazı araçların yol bilgisayarlarında yokuş aşağı boşa atınca hızınız ne kadar yüksekse yakıt tüketimide o kadar artıyo. Ve frene bastığınız zaman boşta iken yakıt artmaya devam ediyo. Çünkü motor boşta iken şarj dinamosu, hidrolik direksiyon pompası, vede fren sistemi için dönmeye ve güç üretmeye mecbur. Ama yokuş aşağı giderken aracın ağırlığını yer çekimi karşısındaki etkisi sebebiyle oluşan tekerlerin dönme enerjisi bu gücü sağlıyor. Tabi eğer doğru viteste ve aracı kompresiyona sokmayacak bir devirde ise.

Dragger
08-12-2009, 23:41
Dizel arabada bosa atınca ekonomi saglanmaz, hatta fazlasını yakarsınız ;)

GTL konusunda da forumda konusu da var ciddi fark oluyor.

Benim sehirici 6 litre tüketimim, 5.2 düstü.

3.5 senedir uzun yolda 5 lt altına inememistim 140 150 gittigim icin, en son bayramda 4 litreleri gördüm :)

Pahalı ama GTL en iyisi ;)

slowmotion
09-12-2009, 00:24
Cutoff sistemi.

aynen öyle, hatta ben şöyle birşey düşünmüştüm. uno marka arabam vardı enjeksiyonlu. bazıları cut off var bazıları yok diyordu. kendi kendime düşünürken benzin püskürtülmüyorsa ateşleme dolayısı ile enerji ve ısı açığa çıkmıyordur, ısı çıkmazsa motor soğur demiştim kendi kendime hatta 4-5km yokuştan 4. viteste inerken hararet 90dereceden 60dereceye düşmüştü. kendi 205imde cut off olmadığınıda afr sayesinde öğrendim. ayağımı gazdan çekince afr değer gösteriyordu...

slowmotion
09-12-2009, 00:28
aynen bende öle yapıyorm, sanırım ben biraz abartıyorm ama :) durana kadar kompresyonda gidiyorm :) bazen korkuyorm, fazla kompresyonden bişiler olcak die hatta..

aynen bende öyle yapıyorum, çok yüksek devirde kompresyona bindirmek triger kayışını eskiyse kopartabilir

levent
09-12-2009, 01:58

aynı alışkanlık bendede var illaki kompresyona girer durmadan önce bizim araba hatta önüm açıksa 1. viteste durana kadar kompresyonda gittiğim oluyor bir çok zaman :)

diğer sorular açıklanmış zaten ;)

slowmotion
09-12-2009, 02:00
aynı alışkanlık bendede var illaki kompresyona girer durmadan önce bizim araba hatta önüm açıksa 1. viteste durana kadar kompresyonda gittiğim oluyor bir çok zaman :)

diğer sorular açıklanmış zaten ;)

yürüyen arabada 1e atmak zararlı, geçerken zorlanmıyormu?

Dragger
09-12-2009, 02:54
1. vitese hicbir zaman bindirmeyin arabayı, hadi 2 3 tamam da...

levent
09-12-2009, 12:32
yürüyen arabada 1e atmak zararlı, geçerken zorlanmıyormu?

1. vitese hicbir zaman bindirmeyin arabayı, hadi 2 3 tamam da...

15-20km gibi hıza düşmüş oluyorum 1 e alırsam eğer :) 1500 -2000 devire bile çıkmıyor 1 e bindirdiğimde ;)

slowmotion
09-12-2009, 12:36
15-20km gibi hıza düşmüş oluyorum 1 e alırsam eğer :) 1500 -2000 devire bile çıkmıyor 1 e bindirdiğimde ;)

devir önemli değil, şanzıman ve senkromeçler zorlandığı için çabuk eskir...

levent
09-12-2009, 12:38
devir önemli değil, şanzıman ve senkromeçler zorlandığı için çabuk eskir...

çok çok nadir olan bi olay o zaten ama o hızlardayken zorlanmıyor geçişlerde ;)

yoksa 3000 devir üstünde kalcaksa kesinlikle bindirmem 1. vitese özellikle 2. vites hadi neysede, bi abimiz vectra'da kol eğdi 1 e bindirince aniden ne olucağını biliyorum :)

initial-D
09-12-2009, 12:54
çift debriyajla 5000e kadar bile çkyor hiç zorlanmadan

emre yeşil
09-12-2009, 13:02
iki mazotunda alım fiyatı aynımı peki iki istasyondada fullediğinde depo aynı fiyatamı doluyor

levent
09-12-2009, 13:11
iki mazotunda alım fiyatı aynımı peki iki istasyondada fullediğinde depo aynı fiyatamı doluyor

GTL 10-13kr civarı daha pahalı abi ;)

orhansah
09-12-2009, 13:34
ilk çıktığında aynı fiyattı ama şimdi gtl daha fazla. ama olsun bikaç kuruş için gtl nin güzelliklerinden vazgeçmiyoruz zaten :)

Maxi
09-12-2009, 13:56
Fuel CUT-OFF hakkındaki nacizhane açıklayıcı yazım ,
okuyunuz .

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=41416

miniks
09-12-2009, 13:56
SHell GTL den vazgeçmeyin dizel kullanan arkadaşlar

levent
09-12-2009, 14:07
GTL olmasada Shell den şaşmam :)

gambit49
09-12-2009, 16:41
ankarada GTL satan duzgun istasyon:D onerisi istiyorum arkadslar :D cayyolu shellden almistim hic biseyini gormedim ankarali arkadaslar nereden aliyo acaba