PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu tuzağa sakın düşmeyiniz

miniks
03-02-2010, 09:57
Tech sakinleri

AVCUNUZU AÇMAYI DENEDİNİZ Mİ....

Asya'da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak vardır. Bir Hindistan cevizi oyulur ve iple bir ağaca veya yerdeki bir kazığa bağlanır . Hindistan cevizinin altına ince bir yarık açilir ve oradan içine tatlı bir yiyecek konur. Bu yarik sadece maymunun elini açıkken sokacağı büyüklüktedir. Yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz. Maymun tatlının kokusunu alır, yiyeceği yakalamak için elini içeri sokar, ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkarması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkmaz. Avcılar geldiğinde maymun çılgına döner, ama kaçamaz. Aslında bu maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur . Onu sadece, kendi bağımlılığının gücü tutsak etmistir. Yapmasi gereken tek şey, elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Ama zihnindeki açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok nadir görülür.

Bizleri de tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur. Tüm yapmamiz gereken; elimizi açıp benliğimizi, bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak ve dolayısıyla özgür olmaktır!

Bu örnekle benzeştirirsek; sahip olduğumuzu düşündüğümüz her şeyin bizim için birer tuzak olduğunu fark etmediğimizi düşünüyorum:

-Çoğunlukla konuşmaktan fazla bir özelliğini kullanmadığımız son model cep telefonlarına sahip olmak
-Ortalama 15 m2 sini kullandığımız ama kullandığımız alandan 20-30 kat büyük evlere sahip olmak,
-Belki bir kez giydikten sonra çok uzun sure dolabımızın bir köşesinde unuttuğumuz günün modasına uygun giysilere sahip olmak,
-Okumadığımız kitaplara sahip olmak,
-Asla kadranin gösterdigi sürate ulaşamayacağımız en süratli arabaya sahip olmak
-Bize günde 3-5 kez zamanı, başkalarına sürekli zenginliğimizi gösteren kol saatlerine sahip olmak,
-Vakit bulup gidilemeyen gidilse bile dinlendirmekten çok uzak; tabiri caizse yorgunluktan haşatımızı çıkaracak deniz kenarına yakın bir yazlık, bir dinlence evine sahip olmak,
-Faizi, getirisi zarara uğramasın diye kıyıp harcanamasa bile bol sıfırlı bir banka defterine sahip olmak,
-Dünyalarına ve güzelliklerine katılamadığımız, asla yeterli vakit ayıramadığımız başarılı ve diğerlerininkinden daha güzel çocuklara sahip olmak
-Vaktimize, nakdimize, aklımıza, çenemize zarar verse bile bi futbol takımı taraftarlığına sahip olmak,
-Sağlığımıza, düzenimize beynimize korkunç zararlar verse bile envai çesit içkilerin bulunduğu gösterişli dekoratif bir mini bara sahip olmak,
-Oturmadığımız koltuk takımları, izlemediğimiz dev ekran televizyonlar; kullanmadığımız, faydalanmadığımız daha nelere sahip olmak... Ya da sahip olduğumuzu sanmak...

O maymun gibi; avucumuzda tuttuğumuz sürece (faydalanamasak bile) sahip olduğumuzu sanmıyor muyuz? Ve ancak parmaklarımızı gevşetip bunlardan vazgeçtiğimiz zaman gerçekten özgür olup tüm yeteneklerimizi kullanabilir e gelmeyecek miyiz?

Aslında biz bu dünyaya sahip olmaya degil, şahit olmaya gelmiştik... Bunu unutmasak...!

Alıntıdır.

mmustu
03-02-2010, 10:00
bro çook güzel ellerine sağlık ;)

Swift
03-02-2010, 10:05
çok güzelmiş teşekkürler

metin
03-02-2010, 10:06
çok güzel bir yazı saolasın allah razı olsun

gurcell
03-02-2010, 10:06
Bu dünyaya bir kez geliyoruz, dolayısı ile yaşamak hakkımız. Alın terim ile kazandığım para ile alabileceğim en büyük evi almak, en güçlü arabaya binmek hakkım diyorum ben.

sulhi
03-02-2010, 10:10
Bu dünyaya bir kez geliyoruz, dolayısı ile yaşamak hakkımız. Alın terim ile kazandığım para ile alabileceğim en büyük evi almak, en güçlü arabaya binmek hakkım diyorum ben.

sana katılıorum gurcell hocam bu dunyada bi kere geldım 500 hp1000 hp de araba yaparım yazlıkta alırım kışlıkta alırım 6 odasını doldururum 1 odasınıda doldururum o benım allahla aramda ben şükretmesini bildikten sora 5 arabamda olur 10 arabanda 1 binerim 9 garajda yatar..

Mr.K
03-02-2010, 10:11
Guzel yaziymis.

Swift
03-02-2010, 10:11

doğru diyosunda bunlara sahip olmak içinde yaşamaktan vazgeçmek yanlış değilmi?

Baran^
03-02-2010, 10:12
Banada bazıları mantıksız geldi amaçsızda yaşamamak gerekli diye düşünüyorum.Fakat son cümle cok hoşuma gitti.'' Biz bu dunyaya sahip olmaya değil sahit olmaya geldik''

M.A.D
03-02-2010, 10:15
çok güzel bi yazı, teşekkürler..

Sierra Rs
03-02-2010, 10:15
güzel yazı maddelerede katılıyorum azla mutlu olmak herkese nasip olmaz..

mmustu
03-02-2010, 10:18
Bu konu uzar gider..

Şimdi bir gözünü para hırsı bürümüş para kazanmak için hayatından geçenler var o tipler zaten kazandığınıda bu şekilde harcayamıyor

iki usulsüz kazanıp deli gibi harcayanlar var

üç parasını kazanan ama harcamasınıda bilenler var

birde bunların sefillikten dökülen insanlarımız var onları görüp hala lüxüne şatafatına devam eden insanlarımız var tabi bu ben dahil herkes için geçerli bir durum

bununla ilgili bir çok hadisi şerif var Komşusu açken tok gezen bizden değildir gibi vs vs

dedimya uzarr giderr :)

kansu_ilhan
03-02-2010, 10:24
muhteşem bişeymiş teşekkürler aga

HarunToprak
03-02-2010, 10:28
Güzel bir yazı,teşekkürler.

SOMEONESPECIAL
03-02-2010, 10:29
Herşeye eyvallah açarım avucumu ama

-Faizi, getirisi zarara uğramasın diye kıyıp harcanamasa bile bol sıfırlı bir banka defterine sahip olmak,

Bunun için açmam bea :D

ulasoztas1
03-02-2010, 10:44
Son cümlesi çok özlü ve güzelmiş.
Ama sıralanan maddelere katılmıyorum, tabikide abartıya gerek yok ama yaşadığımız dünyada var olmanın, iyi bir hayat sürmenin bazı koşulları war bunlardan vazgeçemeyiz.

Diyadin
03-02-2010, 10:45
Çok anlamlı bir yazı olmuş teşekkürler.

Keşke kendimde dahil olmak üzere zevklerden ve tuzaklardan uzak durabilsek..

miniks
03-02-2010, 11:06
Mevlam zaten nimetlerimden bol bol istifade edin diyor

ama bazı arkadaşlarımız daha yazının özünü anlamamışki 10 araba garaj para puldan bahsediyor

önce yazının ilk paragrafını dikkatli okuyun sonra alttaki maddelere gecin

anlatılmak istenen nekadar malı sahipsen okadar zarardasın degil

bazı şeyler için özgürlügünüzden vazgecmemek lazım deniyor

Arkadaşlar Allah hepimizden razı olsun !!!

kansu_ilhan
03-02-2010, 11:09
Mevlam zaten nimetlerimden bol bol istifade edin diyor

ama bazı arkadaşlarımız daha yazının özünü anlamamışki 10 araba garaj para puldan bahsediyor

önce yazının ilk paragrafını dikkatli okuyun sonra alttaki maddelere gecin

anlatılmak istenen nekadar malı sahipsen okadar zarardasın degil

bazı şeyler için özgürlügünüzden vazgecmemek lazım deniyor

Arkadaşlar Allah hepimizden razı olsun !!!

amin hacı abi sizden de böyle bilgili alıntılar yaparak kendimizi kaybettiğimiz zamanlarda uyardığınız için ;):icon_tup:

kv661
03-02-2010, 11:10
doğru diyosunda bunlara sahip olmak içinde yaşamaktan vazgeçmek yanlış değilmi?

Herkesin kendi seçimi bence de iki farklı cevap mevcut şu an. Ama dünyada bir gerçek vardır ki zevkler ve renkler tartışılmaz.

Kimi cebindeki paranın sonuna kadar kendince en güzeli yaşar , kimi sanki öbür taraf ile anlaşması varmış gibi cebinde tutar parasını , kimi olmayan parayı harcayıp ondan sonra ödemeye çalışır.

Arkadaşın bahsettiği konu tüketim toplumudur. Ki bu konu şu an üniversitelerin iletişim bölümlerinde bazı dersleri mevcut ya da dersler içerisinde anlatılmaktadır, yorumlanmaktadır.

Tüketilmeye zorlanan bir toplum haline geldik.( bütün dünyadan bahsediyorum) Tüketmeyeni ise dışlanma hali mevcut(ister istemez herkes yapıyor)

Örn: Çok parası olupda hala 85-90 model arabaya binenlerin

Sonuçta herşey tercih meselesi...

Okan Bayülgen'in programnının jenerik müziğini hatırlatırım

Consume-Obey-Die :D:D:D:D

Mehmet Gazihan
03-02-2010, 11:16
http://www.derinport.in/data/film/up-in-the-air-akli-havada-LNEN3.jpg

bu konuyu hafiften işleyen bi film..tavsiye ederim..

bir hayat sırt çantanız var diyor ve içine koyduklarımızdan bahsediyor..

güzel paylaşım..sade yaşamak lazım..

Cimmeria
03-02-2010, 11:23
yaşamak için çalışmalıyız çalışmak için yaşamamalıyız

yasintezcan
03-02-2010, 11:27
kardeşim eline sağlık süper bi paylaşım:icon_tup:
son derece haklı ve gerçek bi yazı olmuş.

fsunnetci
03-02-2010, 11:28
Bu dünyaya niye geldiğini bilmeyen neden geldiğini bilmeyen insanlar bu yazıyı anlamakta zorluk çekerler diye düşünüyorum..durum onu gösteriyor:beuj:

Onuralp
03-02-2010, 11:31
Teşekkür ederim.

Emir_b16a
03-02-2010, 11:31
bn katılmıyorum buna maymunla insanı ayırt eden şey zekasıdır

10 tane arabam olabilir büyük bi willam yazlığım kalabalık bi banka hesabım olabilir
dinimizde zekat die bişi war bn bu zekatı werdikten sonra maymun diil gerçekten insanımdır

bn bunları elde etmek için özgürlüğümden waz geçmek zorunda da diilim bi haftanın 5 6 günü köpekler gibi çalışıp 1 gününüde kendime ayırabilirim bu özgürlüklerinden waz geçmek diildir

teşekkürler yazı için bnm hoşuma gitti ama katılmıyorum :)

miniks
03-02-2010, 11:38
bn katılmıyorum buna maymunla insanı ayırt eden şey zekasıdır

10 tane arabam olabilir büyük bi willam yazlığım kalabalık bi banka hesabım olabilir
dinimizde zekat die bişi war bn bu zekatı werdikten sonra maymun diil gerçekten insanımdır

bn bunları elde etmek için özgürlüğümden waz geçmek zorunda da diilim bi haftanın 5 6 günü köpekler gibi çalışıp 1 gününüde kendime ayırabilirim bu özgürlüklerinden waz geçmek diildir

teşekkürler yazı için bnm hoşuma gitti ama katılmıyorum :)

moruk sen çok haklı ve cok güsel yazdın

ordaki maymun sadece örnek

Tabii ki Râb bim bizlere akıl vermiş En sevdigi varlıklar olarak bizleri yaratmış

burdaki sadece örnek

tabiki en güsel yazlıgın olsun en güsel araban olsun çok paran olsun herşey helalinden olsun

ama bunlar senin özgürlügünü elinden almamalı özgürlügün öbür dünya o dünya için yaptıkların ibadetlerinden alıkoymamalı

mevzuyu bu tarafından algılıomusunuz

NOT: gayrimüslim kardeşlerim ben inanmıyorum gibierinden yorum yapmalarına gerek yok. herkesin inancı kendisini ilgilendirir.

Eyüp
03-02-2010, 11:40
Cok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş , tesekkurler.

Kemal_H
03-02-2010, 11:43
Çok güzel bir yazı anlayana TEŞEKKÜRLER..

Emir_b16a
03-02-2010, 11:45
ama bunlar senin özgürlügünü elinden almamalı özgürlügün öbür dünya o dünya için yaptıkların ibadetlerinden alıkoymamalı

mevzuyu bu tarafından algılıomusunuz

NOT: gayrimüslim kardeşlerim ben inanmıyorum gibierinden yorum yapmalarına gerek yok. herkesin inancı kendisini ilgilendirir.

tabiki ibadet önemlidir bunlar için ibadetten ödün weriyosan ztn adaletin yoktur hırsızlıktan korkmazsın :)

Frid
03-02-2010, 11:52
ailelerin çoçuklarına ilk öğremesi gerekn şey neden bu dünyada oldugudur.

nime
03-02-2010, 11:58
Off off çok güzel bir nasihat Allah cc razı olsun yazandan ve paylaşan herkesten :)

mmustu
03-02-2010, 12:00
ailelerin çoçuklarına ilk öğremesi gerekn şey neden bu dünyada oldugudur.

aynenn güzel kardeşim ne durumda olursak olalım zengin yada fakir Bu Dünyada olma nedenimizi unutmamalıyız zaten ona göre yaşarsak bu yazıda belirtilenlere gerek kalmaz :icon_tup:

tool
03-02-2010, 12:21
yanlis anlasilan bisey var sanirim;
zekat veririm istedigim gibi at kostururum gibi bir olay yok okudugum kadariyla, musrifligin sigortasi zekat olmaz en azindan islamda...

said_
03-02-2010, 12:23
yanlis anlasilan bisey var sanirim;
zekat veririm istedigim gibi at kostururum gibi bir olay yok okudugum kadariyla, musrifligin sigortasi zekat olmaz en azindan islamda...

+1

ihtiyacından fazlası varsa o israfa girer buda dinimizce uygun görülmüyo zaten

emre yeşil
03-02-2010, 12:35
Çok çok güzel bir paylaşım kardeşim mükemmel bir açıklama olmuş.

sportinger
03-02-2010, 12:48
yazı gayet hoş, kimden alıntı yaptıgını da sormaya gerek yok. rabbim bize akıl izan vermiş birde demiş ki ey ehli islam kulum sen eger komşun aç ken tok yatar san, müslümanlıgın, islamiyetin a sından bir habersin. arkadaşlar zekat vermek, hacca gitmek, namaz kılmak gibi islamiyetin gereklerini yerine getirmek zaten dinimizce ön görülmüş zorunluluklardır. paran varsa hacı olmak zorundasın. paran varsa zekadını vermek zorundasın. paran yoksa bile namaz kılmak zorundasın(gözlerinle bile olsa).peygamberimizin de 40 devesi vardı ama ahırda dursun diye degil. ihtiyacı olanlara yardım edip doyura bilmek için. sizlerin olan herşey rabbimizin emanetidir. yeriz içeriz giyeriz bineriz. zamanımız gelince inşallah huzra cıkacak ve haktala nın sesin den uzun uznu kuran dinliyecek kadar sevapla gideriz. günah lar olmadan sevapların bir anlamı yoktur, yaptıgınız dan degil de yapacaklarınızdan ötürü korkun uzak durun...

konu güzel bir konu polimige gerek yok kimseyi yadırgamak için yazmadım.

mmustu
03-02-2010, 12:51
güzel yazmışsın ilker abi

SercanTurkoz
03-02-2010, 12:53
anlayana sivri sinek saz,
anlamayana davul zurna az.

BoraRS
03-02-2010, 12:53
Çok güzel ve anlamlı bir yazı. Çoktan esiri olmuşuz bazı şeylerin de haberimiz yok.

Paylaşım için sağolasın kardeşim.

miniks
03-02-2010, 12:55
ilker abi elerine sağlık çok güsel yazmışsın

Râbbim herkesi hidayete erdirsin inşallah

Birde şu Allahla benim aramda lafını lütfen düzgün kullanalım Kalbim temiz tarikatına üye olmayalım

Allaha yakın olmak için namaz kılman lazım
Allaha en yakın oldugun yer secdedir

bunları bilerek yazmak lazım bazı şeyleri

mmustu
03-02-2010, 12:57
Bro Namaz ve Zikir kesinlikle ;)

TheAce
03-02-2010, 13:01
çok laf yalansız, çok para haramsız olmaz.

paylaşım çok güzel, bir insanın ömrü herşeye yetmiyor malesef. ne kadar para kazandığın değil, ne kadar helallik aldığın önemli bu dünyada.

SercanTurkoz
03-02-2010, 13:03
çok laf yalansız, çok para haramsız olmaz.

Paylaşım çok güzel, bir insanın ömrü herşeye yetmiyor malesef. Ne kadar para kazandığın değil, ne kadar helallik aldığın önemli bu dünyada.

+ 1989...

YavuzNaz
03-02-2010, 13:08
mesele durup düşünmekte ders alabilmekte şükür edebilmekte fazlasına gerek yok yetecek kadarı varken kim biliyorki bogazından haram lokma gecenin zikride kabul olmuyor kim biliyorki benim kalbim temiz demekle vicdan rahatlatmaksa amaç ben en günahkar kullar arasındayım. paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık.

shumi
03-02-2010, 13:17
ellerine sağlık hilmi,kendimizde birşeyler arayıp ders alacak güzel bir yazı...

anafikir nefis cidden :icon_tup:
Aslında biz bu dünyaya sahip olmaya degil, şahit olmaya gelmiştik... Bunu unutmasak...!

ygtkrmdnz
03-02-2010, 13:22
Çok çok güzel bir yazı eline sağlık ..

Day Walker
03-02-2010, 13:24
paylaşım için teşekkürler güzel yazı :)

Ahmet_28
03-02-2010, 13:25
allah razı olsun okuyunca insan kendini sorguya çekiyor.dünya malı dünyada kalıyor.sabancı rahmetli oldu ne götürdü?evlatları var engelli varmı tedavisi?maalesef yok para pul mal mülk hepsi birer emanet bırakıp gideceğiz.asıl yatırımı ahiret için yapmak lazım.burda kazandıklarımız içinde şükredip paylaşmak lazım

srknzfr
03-02-2010, 13:27
beğenmedim.. bence saçma bir yazı olmuş

Selman
03-02-2010, 13:29
Çok anlamlı çok güzel bi yazı. Ne için yaşadığımızı çoğu zaman unutuyoruz yada çoğumuz bilmiyoruz gerçekten.

mmustu
03-02-2010, 13:41
beğenmedim.. bence saçma bir yazı olmuş

sebeplerinide yazsaydın keşke :icon_tup:

F.A.T.İ.H
03-02-2010, 13:44
Güzel bir yazı ''Bu dünyaya sahip olmaya değil şahit olmaya geldik'' sözüne sonuna kadar katılıyorum ama bazı kısımlara katılmıyorum.İnsanlar neden çalısıp para kazanıyor?Hep daha iyisini elde edebilmek ailesine daha iyi koşullar sunabilmek için.Elbette yeteri kadar paran varsa komsun açken sen tok yatmıycaksın.Eşine dostuna akrabana yardımını esirgemiyceksin.Banada1.5 2milyarlık telefonlar israf olarak geliyor yada 3-4 saatin olması.Ama herkesin hayalidir lüks spor bir arabaya binmek yada çok büyük bir eve sahip olmak.Herkes 1.2 milyarlık arabaya binsin 1oda 1salon evde otursun o zaman.

said_
03-02-2010, 13:50
Güzel bir yazı ''Bu dünyaya sahip olmaya değil şahit olmaya geldik'' sözüne sonuna kadar katılıyorum ama bazı kısımlara katılmıyorum.İnsanlar neden çalısıp para kazanıyor?Hep daha iyisini elde edebilmek ailesine daha iyi koşullar sunabilmek için.Elbette yeteri kadar paran varsa komsun açken sen tok yatmıycaksın.Eşine dostuna akrabana yardımını esirgemiyceksin.Banada1.5 2milyarlık telefonlar israf olarak geliyor yada 3-4 saatin olması.Ama herkesin hayalidir lüks spor bir arabaya binmek yada çok büyük bir eve sahip olmak.Herkes 1.2 milyarlık arabaya binsin 1oda 1salon evde otursun o zaman.

abi sana göre 1.5 2 milyarlık telefon israf bi başkasınada süper lüks arabalara binmek israf biraz da herkezin zevkine göre değişiyo bence bu konu yanlışmıyım :soru:

R-13239
03-02-2010, 13:52
Sahip olduğunuz şeyler eninde sonunda sizlere sahip olur.

Fight Club filminde de bu konuyu ele alıyorlar.

F.A.T.İ.H
03-02-2010, 13:52
abi sana göre 1.5 2 milyarlık telefon israf bi başkasınada süper lüks arabalara binmek israf biraz da herkezin zevkine göre değişiyo bence bu konu yanlışmıyım :soru:

Bu zevke değil sahip olunan paraya göre değişir:)

srknzfr
03-02-2010, 13:59
sebeplerinide yazsaydın keşke :icon_tup:

tabiki..

haksız kazanç sağlayan insanları tamamen bu yazımın dışında tutuyorum onlar ayrı bi vaka çünkü...

Yazının son cümlesinde şöyle bi söz geçiyor "avucumuzu açtığımız zaman gerçekten özgür olup tüm yeteneklerimizi kullanabilir hale gelmeyecek miyiz?"

sorum şu.. burda özgürlük derken nasıl bi özgürlükten söz ediyoruz? sayılan maddelerdeki şeylerin esiri olduğumuz ve eğer bunlardan vazgeçersek özgür olacağımız anlamına mı geliyor? insanlar zaten tüm yeteneklerini kullanarak çalışarak tırnaklarıyla kazıyarak bugün sahip oldukları şeylere kavuşmadılar mı?

bu yazıdan benim çıkardığım sonuç insanlar çalışmasın, sadece şükretmeyi bilsin, aza tamah etsin bi şekilde mutlu olur geçinir gider ama sonuçta özgür olur. böyle özgürlük olacaksa bence hiç olmasın daha iyi.

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek ve sahip olduklarında mutlu olacakları şeylere ulaşabilmek için çalışırlar çabalarlar. ben eğer alnımın akıyla çalışıp trilyonlar kazandıysam o maddelerde yazanların hepsini almak hakkımdır ve hiçbiri benim özgürlüğümü kısıtlamaz ben zaten kendi özgürlüğümü kısıtlamışım bunca yıldır çalışarak gece mi gündüzüme katarak... yazılmış olan maddeler cep telefonları, evler, arabalar bir nevi insanın kendini ödüllendirmesidir.. dünyaya bi kere geliyoruz tadını çıkaramazsak yaşamamızın ne anlamı kalır??

bazı arkadaşlar dünyaya ne için geldiğimizi sorgulamışlar.. merak ettim ne için geldiğimizi açıkçası??

burada bu yazıyı destekleyen insanlardan kaç kişi bu yazıdan bi ders çıkarıp hayatını gözden geçirirki?? bence sıfır.. çünkü biz insanız her zaman daha fazlasını daha iyisini isteriz ve eğer hakediyosak bence bunların tadını çıkarmalıyız..

-ER-
03-02-2010, 14:04
Gerçekten güzel bi yazı aslında arabalarla vakit geçirmekten kendi vaktimizi alıyoruz bir nevi özgürlüğümüz kısıtlıyoruz aslında bu düşündüğümüz ve zaten baktığımda araba aldığımdan beri :D Sosyal yaşantım değişti gezmeler yerine sanayi gezmesi okul lise mahalle arkları yerine ustalarla muhabbet :D
Bizim sahip olmamış gereken bazı şeyler bize sahip olmuş aslında

gökan
03-02-2010, 14:04
bu yazı fıkırden fıkıre deişiyir kımıne gore 1.5 2 mılyarlık tel luks kımıne gore ısraf kişiden kişiye değişir :)luks otomobıl kım ıstemezkı ama elındekıylede yetınmesını bılceksın

ErmanArseven
03-02-2010, 15:43
cok güzel paylasım cok anlamlı tesekkürler

nime
03-02-2010, 15:47
Vay hacılar aferin size :)

_cAgdAsH_
03-02-2010, 16:04
helal daire dediğimiz sınırlar içerisinde alabileceğin bütün zevkleri almandan daha doğal bi hakkın yok gücün de varsa yapacaksın tabii ki,israf çok ayrı bir durum bence,hayatımızdaki herşeyi israf diye kısıtlamak,ucuzuna azına indirgemek yanlış olur.

sword
03-02-2010, 16:17
yükümlü olduğumuz ibadetlerden sonra hobiler arabalar vesaıreya vakit ayırabiliyorsak özgürüz... ama çoğumuz tersini yapıyoruz gibi geldi bana

B!Rtan
03-02-2010, 16:17
konu çok güzel. paylaşımın için teşekkürler:icon_tup:

MKT
03-02-2010, 16:21
hayat 3 ile 4 arasındadır bence ya 3,5 atarsın ya 4/4 lük yaşarsın.güzel yazı.ders alınması gereken bi yazı ama insan oğlu maalesef ki egolarını tatmin etmek için elindne geleni yapıyor.dünyada kaç insan vardır ki tirilyonara sahip olacka ve israf olmasın diye 150-200m2 evde oturacak.çok lüx zırhlı vs gibi özelliklere sahip araçlara sahip olmak yerine sıradan bir arabaya binecek.evdeki hizmetci lüx diye kendi işini kendi halledecek.olmaz olamaz.insanı insan yapan dünya üzerinde cebindeki parası,allah katında kalbindeki temizliği vicdanı ve onun için yazılanlardır.paran varsa harcarsın bu dünyada ama israf diye değerlendirmek bence göreceli bir konu.şimdi diyebilirisn ki 5araba alma 1araba al o kalan 4arabanın parasını hayır işlerinde kullan.ama nereye kadar?hep hayır işinde kullanılmak içinmi çalışacak insanlar.

öenmli olan maymunun orda aç gözlülüğü değil azim etmesidir.avcunu açar vaz geçerse aç kalır.ama güçlü olur direnir eavcundaki ile kurtulursa karnı doyar.

sword
03-02-2010, 16:28
maymunla ınsan olayı gercek anlamda tabıkı farklı bence o benzetmede ınsan olsa avcunda 2 tane olurdu:) birini bırakabilen özgür kalırdı...

GökhanO
03-02-2010, 16:34
maymunla ınsan olayı gercek anlamda tabıkı farklı bence o benzetmede ınsan olsa avcunda 2 tane olurdu:) birini bırakabilen özgür kalırdı...

sen cok testere izlemissin bence murat :D

-Aydın-
03-02-2010, 16:36
Çok güzelmiş yazı tşkr ;)

sword
03-02-2010, 16:37
sen cok testere izlemissin bence murat :D

ama sen şimdi maymunu geyik yaptın :)

Oldschool
03-02-2010, 16:41
eyvallah cok güzel bir paylaşımm ki bunu sadece paylaşım olarak görmemek lazım eger bu yazıdan kendimize bişeyler cıkarabiliyorsak işte ozaman bir şeyleri anlamış ve paylaşmışızdır ;)

TolgaEsentepe
03-02-2010, 16:44
yazı güzel fakat kişisel yorumlara oldukça açık. İnsan olmanın gereği olan görevleri yerine getirirsen, helal parada kazanırsan istediğin gibi harcama özgürlüğüne sahiptirsindir..

miniks
03-02-2010, 16:53
Aslında yazıyı tam anlamak gerekir

Yazıda şöle bir anlam var

çok zengin ol çok zengin yaşa güsel yaşa en iyi eve sahib ol en iyi yazlıgı al eniyi saati tak neyparasan yap

ama insanlar şu anda birbirlerine hava atmak için saat alıor telefon alıyor ev alıyor araba alıyor

hep bir üstünlük taslama var

aynısını bizde yapmıyormuyuz üstün olmak için arabalarımıza para harcamıyomuyuz aslında bizim yaptıgımızda israfdır bazılarımız yemiyor içmiyor ihtiyacı olan birşeyi almıyor ve arbasına harcamıyrmu
neden sırf mehmetin arabası kendimiznkinden hızlı diye
yda sırf onun arbasında headers var o daha iyi gidio bende alıcam benimde aynı gidicek diye yada ben daha iyisini alaym onu geceyim diye

mevzu budur ben basit özetledim

çogu zengin yepyeni galeriden mercedes alıyor 10.000 km yapmamış adam 2011 i cıktı diye gidip onu verip 2011 alıyor 10.000 yapmamış 2012 sini alıyor

yada adamın acarkentte villası var arkadaşının bgazda yalısı vard diye bogazdan yalı alıyor

birinin koolunda 20.000 $ lık rolex var onun altında ezilemem diyor kendine gidip 30.000 $ lıgını alıyor vayyy beeeee

olay bu işte anlatılmak istenen bu cok zenginsin ama para seni esir almış artık sen başkaları için yaşıyorsun özgür degilsin başka insanlar dan üstün olmaya çalışıosun

oysa geldinmi musallaya kimden üstün oılucaksın?

mahşerde kim kimi tanıcak ?

senin rolexin vardı al sana cennette köşk mü dicekler yooooooooook öleee bişiii

neyse konu çook uzar arkadaşlar

Râbbim herkesin gönlüne göre versin hepimize helalinden bol kazançlar ve bunlarıda helalinden harcamak nasip eylesin.Amin.

M_PROJECT
03-02-2010, 16:57
kanuni vefatindan once vasiyetini yazdirmis , benim tabutum tasinirken sag elim disarda kalsin demis . Sormuslar neden diye , " halk gorsun ki koskoca kanunu bile bu dunyadan eli bos gocuyor " demis .

onu bunu birakip herkes kendine bakmali , hirs , rekabet , nefis kisiligin onune cok cikamamali bence .

sulhi
03-02-2010, 17:01
http://www.youtube.com/watch?v=OduHDsnjgBc

cem
03-02-2010, 17:07
Lafta hepimiz dini cok iyi biliyoruz din adamıyız bütün yanlışları dogruları ilahi duygularımız kabarınca biliyoruz konsuyoruz görüyoruz ama gel gelelim yanlış yapmaktan dedikodu hasetten kacamiyoruz insanoglu cok garip bi varlik..

firat_07
03-02-2010, 17:10
ellerine saglık çok güzel..........

Yekta
03-02-2010, 17:11
tabiki..

haksız kazanç sağlayan insanları tamamen bu yazımın dışında tutuyorum onlar ayrı bi vaka çünkü...

Yazının son cümlesinde şöyle bi söz geçiyor "avucumuzu açtığımız zaman gerçekten özgür olup tüm yeteneklerimizi kullanabilir hale gelmeyecek miyiz?"

sorum şu.. burda özgürlük derken nasıl bi özgürlükten söz ediyoruz? sayılan maddelerdeki şeylerin esiri olduğumuz ve eğer bunlardan vazgeçersek özgür olacağımız anlamına mı geliyor? insanlar zaten tüm yeteneklerini kullanarak çalışarak tırnaklarıyla kazıyarak bugün sahip oldukları şeylere kavuşmadılar mı?

bu yazıdan benim çıkardığım sonuç insanlar çalışmasın, sadece şükretmeyi bilsin, aza tamah etsin bi şekilde mutlu olur geçinir gider ama sonuçta özgür olur. böyle özgürlük olacaksa bence hiç olmasın daha iyi.

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek ve sahip olduklarında mutlu olacakları şeylere ulaşabilmek için çalışırlar çabalarlar. ben eğer alnımın akıyla çalışıp trilyonlar kazandıysam o maddelerde yazanların hepsini almak hakkımdır ve hiçbiri benim özgürlüğümü kısıtlamaz ben zaten kendi özgürlüğümü kısıtlamışım bunca yıldır çalışarak gece mi gündüzüme katarak... yazılmış olan maddeler cep telefonları, evler, arabalar bir nevi insanın kendini ödüllendirmesidir.. dünyaya bi kere geliyoruz tadını çıkaramazsak yaşamamızın ne anlamı kalır??

bazı arkadaşlar dünyaya ne için geldiğimizi sorgulamışlar.. merak ettim ne için geldiğimizi açıkçası??

burada bu yazıyı destekleyen insanlardan kaç kişi bu yazıdan bi ders çıkarıp hayatını gözden geçirirki?? bence sıfır.. çünkü biz insanız her zaman daha fazlasını daha iyisini isteriz ve eğer hakediyosak bence bunların tadını çıkarmalıyız..

bence yanlış bir anlam çıkarmışsınız.. benim asıl anladığım anlam bu dünyanın büyüsüne kapılıp öbür dünyayı unutmayın.. bu hayata bir kez geliyoruz evet ama asıl hayat burası değil öbür taraf.. burası sadece öbür dünya için bir sınav.. elbette burdaki nimetlerden de yararlanmak hakkımız ama yeteri kadar bunu bir amaç haline dönüştürmeden..

çok güzel yazı hoşuma gitti :)

srknzfr
03-02-2010, 17:41
bence yanlış bir anlam çıkarmışsınız.. benim asıl anladığım anlam bu dünyanın büyüsüne kapılıp öbür dünyayı unutmayın.. bu hayata bir kez geliyoruz evet ama asıl hayat burası değil öbür taraf.. burası sadece öbür dünya için bir sınav.. elbette burdaki nimetlerden de yararlanmak hakkımız ama yeteri kadar bunu bir amaç haline dönüştürmeden..

çok güzel yazı hoşuma gitti :)

yektacım niye sizli bizli konuşuyosun tanımadın mı la beni :D serkan ben csz plaka ibiza :D

haklısın tabiki öbür dünyayı da unutmamak gerek ama büyük bir evde oturmak ya da lüks bir arabaya binmek bilmem kaç bin dolarlık saat takmak benim gözümde israf değildir.. israf başka birşeydir israf 10 bin dolarlık saati 1 hafta kullanıp ondan sonra çöpe atmaktır mesela

MoDVTeC
03-02-2010, 18:42
Çok güzel bir yazı teşekkürler...

Şu dünyada ne yaparsak yapalım zengin-fakir iyi-kötü az-çok vs... bir gün her şey bitiyo yeri geliyo hatıralardan bile siliniyosun...

içerdik sabahlara kadar aşk meşk kavga gürültü artık neyse oda biterdi zengin olursun parayı bulursun bi heyecan fırtına kopar yaşarsın onunda tadı biter belli bi zaman sonra batarsın bitersin itilip kakılırsın seversin sevilmezsin anan 7 bayram ağlar bi zaman sonra buda geçer alışırsın hep sormuşumdur kendime bu dünyada bitmeyen birşey varmı tabiki bulamadım diğer tarafda bir sonsuzluk var iyi yada kötü ama hiç bitmiycek bunuda unutmamak gerekir diye düşünüyorum

Boost Up
03-02-2010, 18:46
Yazı güzel hoş ama benim düşüncelerime ters geliyor, neden mi? miniks yazmış 2010 alıp 10k yapmadan 2011 almak gibi bir örnek, tamam aşırı birşey bu fakat ben eğer emek vererek kazandıysam paramı, yenisini almaya da imkanım yetiyorsa alırım bu benim kişisel zevkim, ha bunu hava yapmak için yapanlar var eyvallah ona bişey demiyorum da herkes için aynı şey geçerli değil, dedigin gibi konu uzar o yüzden kısa yazmak istedim.

Killah

yaşar
03-02-2010, 19:41
Düşünce insanı zayıflatır,düşünürsen hep kendine yontarsın ,yaşam için KURALLAR VAR,örnekler değil :icon_tup:bakınız.

NİSA SÜRESİ 29.Ayet Ey iman edenler!Karşılıklı rızaya dayanan ticaret olması hali müstesna,mallarınızı,batıl (haksız ve haram yollar ) ile aranızda ( alıp vererek yemeyin yemeyin.Ve kendinizi öldürmeyin.Şüphesiz ALLAH ,sizi esirgeyecektir.

ZÜMER SÜRESİ 52. ayet Bilmiyorlar mı ki Allah, rızkı dilediğine bol bol verir, dilediğinden de kısar. Şüphesiz bunda inanan bir kavim için ibretler vardır.

NİSA SÜRESİ 6. Evlilik çağına gelinceye kadar yetimleri (gözetip) deneyin, eğer onlarda akılca bir olgunlaşma görürseniz hemen mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (de geri alacaklar) diye o malları israf ile ve tez elden yemeyin. Zengin olan (veli) iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan da (ihtiyaç ve emeğine) uygun olarak yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman yanlarında şahit bulundurun. Hesap sorucu olarak da Allah yeter.

morgy_drag
03-02-2010, 19:45
Cok tesekkurler..

bilalMW
03-02-2010, 19:46
çok güzel bir yazı paylaşım için teşekkürler.

Kaa scirocco
03-02-2010, 20:15
cok gusel br yazıo eline sağlık miniks

ALPER-VNS
03-02-2010, 20:25
süper yazıymış.. illaki herşeyi olsun insanın ama hayatıda bu olmasın yani. nası daha fazla nası daha fazla dan başka bi muhabbeti olmayan insanlar tanıyorum ki ellerindekiler yeter de artar ömrünün sonuna kadar

İbrahim Erdem
03-02-2010, 21:07
Bence güzel yazı. Bazı zevki durumlar dışında harcamalarımızı yeterli dozda yapmalıyız gereksiz fazlalılağa lüzum yok. Mütevazilik iyidir.

ELANOR
03-02-2010, 21:24
Evet yazı güzel, nereye çekersen giderde.. En iyisini yaşamak herkesin hakkı ama buradaki konunun özü hırs zannediyorum. Arada durup şükretmek, paylaşmak, bunlara sahibim hiç olmayanıda var diye düşünmek lazım. Bunları yapabiliyorsan fazlasına ihtiyaç duymuyon, zaten mutlu olmuş oluyorsun.

miniks
04-02-2010, 08:21
Evet yazı güzel, nereye çekersen giderde.. En iyisini yaşamak herkesin hakkı ama buradaki konunun özü hırs zannediyorum. Arada durup şükretmek, paylaşmak, bunlara sahibim hiç olmayanıda var diye düşünmek lazım. Bunları yapabiliyorsan fazlasına ihtiyaç duymuyon, zaten mutlu olmuş oluyorsun.

evet gerçektende yazının özü budur çok dallanıp budaklandırmaya da gerek yok :)

dragonflydesing
04-02-2010, 11:14
Sago'nun çok güzel bi lafı vardı ''heves ve hırs toz misali'' hayatta aynen öyle daha iyisi için çalışırız fakat sahip olduktan sonra aslında gereksiz şeyler için çabalayıp didindiğimizi anlarız,sahip olduklarımızın elimizde sadece zevki kalır,bundan başka bize bi faydası olmaz.

YEY®
05-02-2010, 13:12
Aslında bu ortama çok uygun bir laf olacak : araçla amaç birbirine karıştırılmamalı..Şahsım adına çok karıştırıyorum bunu :)