PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışından getirilen cep telefonu

-batu-
05-02-2010, 20:11
Merhabalar,

Size bir sorum olucak, bir yakınım dubaide. Gelirken ona bir cep telefonu getirtmek istiyorum. Cep telefonunu ordan alıp cebine koyup direk getirse, ben kullanabilirmiyim? Yoksa yapılması gereken işlemler varmıdır? Varsa Açıklarsanız sevirim.

İyi akşamlar, iyi forumlar.

zıpzıp
05-02-2010, 20:12
kullanamazsın diye biliyorum TR'ye uyarlanması gerek diye biliyorm

Bulut Y.
05-02-2010, 20:12
pasaportuna kaydettirmesi gerekiyor yoksa cihazı kullanamazsın

Safak
05-02-2010, 20:15
Merhabalar,

Size bir sorum olucak, bir yakınım dubaide. Gelirken ona bir cep telefonu getirtmek istiyorum. Cep telefonunu ordan alıp cebine koyup direk getirse, ben kullanabilirmiyim? Yoksa yapılması gereken işlemler varmıdır? Varsa Açıklarsanız sevirim.

GSM sunucuna kayıt ettireceksin, onlar seni muhtmelen gümrüğe yönlendirecek, Çünkü telefonun kayıt altına alınması gerekiyor, yoksa kapanır.

-batu-
05-02-2010, 20:17
Teşekkür ederim cevaplar için, 5-6 sene kadar önce bir nokia 7210 getirtmiştik hiç bir işlem yapmadık hala da kullanıyoruz. Herhalde yönetmelik vs. Değişti. Peki Şimdi yapmamız gereken işlemler ve masrafı ne kadardır tahminen? Ucuza alıcaz derken astarı yüzünden pahalıya gelmesin.

Safak
05-02-2010, 20:21
Teşekkür ederim cevaplar için, 5-6 sene kadar önce bir nokia 7210 getirtmiştik hiç bir işlem yapmadık hala da kullanıyoruz. Herhalde yönetmelik vs. Değişti. Peki Şimdi yapmamız gereken işlemler ve masrafı ne kadardır tahminen? Ucuza alıcaz derken astarı yüzünden pahalıya gelmesin.

Telefon faturasını vericen, üzerinden hesaplanacak one göre ödeme yapacaksın.

N73 getirtmiştim, 2 gün sonra kapanmıştı. Ben 180 civarı ödemiştim 3-4 sene önceydi.

türker42
05-02-2010, 20:29
masrafı yok bu işin belgelerin tam olsun yeter, Telekominikosyona faturasını faxla kayıt altına alırlar.

veya pasaport ve faturanla beraber herhangi bir turkcell tim bayisine git orda TRCELL in kendi elemanı olur o ayar verir .:)

Mr.K
05-02-2010, 20:38
bidkka yaw n faturasi :S

y.disindan geliosun gidiosun turksele diyosun ki kardesim bak bu benim pasportum buda telefonum aha yildizkaresifiraltikare yaz oda benim imei kodum isle bakiim diyosun 5 lira veriyosun bu kadar:S fatura fln ilk defa duyorum ben:S (ben bu sekil yaptim 2 kere sahsen..)

Safak
05-02-2010, 20:40
bidkka yaw n faturasi :S

y.disindan geliosun gidiosun turksele diyosun ki kardesim bak bu benim pasportum buda telefonum aha yildizkaresifiraltikare yaz oda benim imei kodum isle bakiim diyosun 5 lira veriyosun bu kadar:S fatura fln ilk defa duyorum ben:S (ben bu sekil yaptim 2 kere sahsen..)

Doğrudur. Ben dubaiden getirttiğim telefonu açtıramamıştım bütün çabalarıma rağmen, gümrüğe gitmek durumunda kalmıştım. Farlı bir durum olabilir benimki.

İstisnalar kaideleri bozmaz, benimki istisna bir durum olabilir.

omR35
05-02-2010, 20:49
Bizde bikaç kere getirdik 5 tl ye hallediyorlar.

Eworen
05-02-2010, 20:51
pasaporta kayıt gerekiyor ama detayları bilmiyorum yalnız kısa süre içinde giriş çıkış gerekli ve 1 veya 2 senede sadece 1 tel kayıt edilebiliyor..

GKD
05-02-2010, 20:57
Bizde bikaç kere getirdik 5 tl ye hallediyorlar.

evrak ne istiyolar

omR35
05-02-2010, 21:01
evrak ne istiyolar

1 yıl içinde yurtdışına çıkmış olmanız gerekiyor.Ve 1 yılda sadece 1 telefon kayıt edebiliyorsunuz.Telefonun faturası ve pasaportunuzla giderseniz 5-10 dklık iş.

Mr.K
05-02-2010, 21:07
1 yıl içinde yurtdışına çıkmış olmanız gerekiyor.Ve 1 yılda sadece 1 telefon kayıt edebiliyorsunuz.Telefonun faturası ve pasaportunuzla giderseniz 5-10 dklık iş.

yanlis bilgilendirme.Tr'ye giris tarihinizden en gec 20gun icinde gidip kayit ettirmeniz gerekmekte.

-batu-
05-02-2010, 21:07

Daha sonra hiç bir sorun olmuyor değilmi? Yani 1 haftalığına dubaiye gidip gelen birisi 1 adet telefon kaydettirebilir çok rahat.

omR35
05-02-2010, 21:13
yanlis bilgilendirme.Tr'ye giris tarihinizden en gec 20gun icinde gidip kayit ettirmeniz gerekmekte.

Aynen 20 veya 30 gün olması lazım.Kusura bakmayın onu unutmuşum.:)

omR35
05-02-2010, 21:22
Daha sonra hiç bir sorun olmuyor değilmi? Yani 1 haftalığına dubaiye gidip gelen birisi 1 adet telefon kaydettirebilir çok rahat.

Hayır bir sorun olmuyor.

turbo&quattro
05-02-2010, 21:49
2 senede bir tane telefon kayit ettirme hakkiniz var...Pasaportunuzla birlikte herhangibir turkcell bolge ofisine gidiyorsunuz.Pasaportunuzdaki Tr'ye giris yaptiginiz tarihin sayfasinin fotokopisini cekiyorlar ve 10tl aliyorlar.Eger turkcell ise turkcell avea ise avea numarasi istiyorlar..

SiMaO
05-02-2010, 23:17
Benim arkadaş Fransa'dan iphone 3G/S 16 gB almış ucuz fiyata fakat faturası felan yok ben onu almaya düşünüyorum fakat TR'de kullanabilicekmiyim. Kendim 2 ayda bir bulgaristana felan gidip geliyorum... Fakat Telefonun faturası felan yok.

SeRKaN
05-02-2010, 23:43
pasaport lazim bide pasaportun sahibi telefonla birlikte turkcell bayiye gidiosun orda kayit ettriosun..

Ahmet_28
05-02-2010, 23:47
bunları hiç yapamadın dandik bi telefonun imei numarasını klonlatıyosun :D

SiMaO
06-02-2010, 00:16
aLdığımız telefonun hiçbişeyi olsa bile kendi pasaportumuzla gittiğimizde yapıyolar yani.

nicomedia
06-02-2010, 00:40
arkadaşlar en taze biz yaşadık sanırım...
bi kaç gün önce teyzem almanyadan yegenime getirdi sadece ve sadece telefonun imei nosunu pasaport nosunu vererek kaydettirdik.. 10 dakıka bile sürmedi ;)

Ryhn
06-02-2010, 01:47
2 senede bir tane telefon kayit ettirme hakkiniz var...Pasaportunuzla birlikte herhangibir turkcell bolge ofisine gidiyorsunuz.Pasaportunuzdaki Tr'ye giris yaptiginiz tarihin sayfasinin fotokopisini cekiyorlar ve 10tl aliyorlar.Eger turkcell ise turkcell avea ise avea numarasi istiyorlar..

Aynen arkadaşın yazdıgı gibi fakat telefonu kayıt ettirirken hangi numarayı verdiyseniz onla çalışıyor telefon! 2 tane telefon getirdim. İkisindede işlem aynıydı.

Mr.K
06-02-2010, 02:38
Aynen arkadaşın yazdıgı gibi fakat telefonu kayıt ettirirken hangi numarayı verdiyseniz onla çalışıyor telefon! 2 tane telefon getirdim. İkisindede işlem aynıydı.

yok oyle bisey hangi numarayi verrseniz onda calisiyo fln.. ben gittim turksele islettim avea kullanicisiyim dedim turksel hattimda vardi 10gun turksel acikkalsin kapanabilir belki dedi ii deidm 2.gun aveayi taktim babalar gibide kullandim..turkselin musteriyi kazanma stratejisi diyelim biz ona ;) kulaktan dolma bilgiler vermeyin.

Maxi
06-02-2010, 04:04
yok oyle bisey hangi numarayi verrseniz onda calisiyo fln.. ben gittim turksele islettim avea kullanicisiyim dedim turksel hattimda vardi 10gun turksel acikkalsin kapanabilir belki dedi ii deidm 2.gun aveayi taktim babalar gibide kullandim..turkselin musteriyi kazanma stratejisi diyelim biz ona ;) kulaktan dolma bilgiler vermeyin.

doğru yok öyle birşey ,
sisteme kayıt ettirilen şey imei numarası ,o yüzden hangi kartı taktığının önemi yok .

emresener
06-02-2010, 11:00
evde kullanmadığın telefon varsa git onun ımeı numarasını kopyalat bi telefoncuda.. pasaport olayın yoksa ;)

ygtkrmdnz
06-02-2010, 13:51
Merhabalar,

öncelikle dilini tr ye çewirmelisin fakat ülkemizde yurt dışından getirilen telefonlar kapanıyor pasaporta kayıt yaptırılıp kullanılabilir :)

necoone
06-02-2010, 14:39
Ben yurt dışından gelirken tel getirdim gittim 1 türkcell bayine pasaportumla kayıt işlemi yaptırdım 2 yıl kullandım ve tel. tekrar kapandı şimdi tekrar kayıt mı ettirmem gerekiyo ama en son yurt dışı giriş çıkışımı 3 ay önce yapmıştım. şimdi başka bir telden mi klonlatsam imeini yada tekrar pasaportla mı denesem kararsızım?

Ryhn
06-02-2010, 16:01

Babama getirdiğim telefona kendi simkartımı takınca calısmıyor yada başka bir sim kartı takınca kayıt ettirirken bana telefon numarası sordular bende babamınkini vermiştim. Kulaktan dolma bilgi değil. Başıma gelen ve getirdiğim her 2 telefondada ortaya çıkan olayı yazdım. Haa en son getirdiğim telefon üstünden 2 yıl geçti o zamandan bu zamana ne değişti bilemem. Neyse şimdi kısmetse gelirken bir tane daha getireceğim bakalım bu sefer ne olucak.

DeNNis
06-02-2010, 16:09
1 sene önce bulgaristandan 8800 aldım. geldim türkiyeye, türkcelle gittim, aha telefon aha pasaport, numara istedi; türkcell numaramı verdim, kaydetti. faturaya filan gerek yok, farklı simlerle de kullanabiliyorsunuz.

Ryhn
06-02-2010, 16:11
1 sene önce bulgaristandan 8800 aldım. geldim türkiyeye, türkcelle gittim, aha telefon aha pasaport, numara istedi; türkcell numaramı verdim, kaydetti. faturaya filan gerek yok, farklı simlerle de kullanabiliyorsunuz.

O zaman bir cenabet ben varım yani. Nese bu seferde yine sorun yaşarsam direk gidicem turkcelle bu ne dicem.

TarikS
06-02-2010, 18:35
ben de 3 sene kadar once amerikadan iphone getirttigimde turkcell abone merkezinden avea numaramla kayit ettirdim imei'mi :) hic bir sorun olmadi o zamandan beri, halen kullaniyorum

tasmany
06-02-2010, 18:41
bu telefon kayit isini yakinin dubai den gelirken havaalaninda yapabilir kendi pasaportuyla ama benim basima gelen hangi kartla kayit yaptirdiysan sadece onunla calisiyo, ha ben bu islemi 3 ay once yaptirdim degistiyse affola ;)

Ryoichi
06-02-2010, 18:46
Bir nevi kayıt ettirip daha sonra Türkiye içine sokman gerekir. Kaçak sokarsanda kısa sürede sorun yaşarsın diye düşünüyorum.

Ryhn
06-02-2010, 21:05
bu telefon kayit isini yakinin dubai den gelirken havaalaninda yapabilir kendi pasaportuyla ama benim basima gelen hangi kartla kayit yaptirdiysan sadece onunla calisiyo, ha ben bu islemi 3 ay once yaptirdim degistiyse affola ;)

Aha işte bir bahsız bedevi daha benim başıma gelen arkadaşın başınada gelmiş yani kime nasıl denk gelirse öylemi yapıyorlar?

Maxi
06-02-2010, 21:29
imei numarası ve imei numara kaydı operatöre bağımlı değildir,
operatöre özel kilitli telefonlar vardır ama o konu dışı, farklı birşey.

bütün detaylara buradan ulaşabilirsiniz,
ben göz gezdirdim, operatöre özel bir uygulama okumadım, sizde bakın

http://imei.tk.gov.tr/
http://imei.tk.gov.tr/node/13

Ryhn
06-02-2010, 21:40
imei numarası ve imei numara kaydı operatöre bağımlı değildir,
operatöre özel kilitli telefonlar vardır ama o konu dışı, farklı birşey.

bütün detaylara buradan ulaşabilirsiniz,
ben göz gezdirdim, operatöre özel bir uygulama okumadım, sizde bakın

http://imei.tk.gov.tr/
http://imei.tk.gov.tr/node/13

OK haklısınız bende bir göz gezdirdim ama benim başıma ve konuda yazan arkadasın basına gelen olaya bir açıklama getirebiliyormusunuz?
Yok yok ben olayı kafaya taktım Türkiyeye döndüğümde gidip sorucam.

Maxi
07-02-2010, 00:24
kesin vardır altında bir nane,
bencede araştırın

SeRKaN
07-02-2010, 01:16
kayit ettrilen telefon bi sure sonra tekrar kapanabilir bole bi durumda tekrar bilgilerin guncellenmesi lazim kayit ettrdiginz yere gidip 5 dakikada hallediolar onuda..

-batu-
07-02-2010, 01:35
Verilen cevaplar için teşekkür ederim, eğer telefon gelirse sonuçlarını burdan yazarım.