PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ekrana görüntü gelmeme sorunu

oxygen
03-03-2010, 00:24
Bugün yeni pc topladım kendime.Aldığım yerde adam deneme amaçlı anakartın üstüne sadece ram takıp,powerı bağlayıp,işlemciyi taktıktan sonra monitöre görüntü geldi(bios)

Fakat ben eve geldim kendi ekran kartımı taktım aynı şekilde cdrom ve harddisc takmadan denedim çalışmıyor..sonra kendi ekran kartımı çıkartıp onboard ekran kartından görüntü almayı denedim yine sonuç aynı.

Yaklaşık 3 saattir uğraşıyorum ama yapamadım..

Sizce sorun nedir?
Farkında olmadan anakartımı yaktım?
Power supp sıfır aldım bugün,acaba ondamı sorun var?
başka ne olabilir?

Eray Yümsel
03-03-2010, 00:27
evdeki monitörün arızalı olablirmi

Dou
03-03-2010, 00:29
Anakart kasayla şasi yaptıysa görüntü gelmez. Düzgün yapılmamış montajdan kaynaklanabilir.

Muhtemelen de anakartı kucaklamış olabilirsiniz.

Power supply çalışmıyor olsa sistem açılmaz, ya da görüntü gelir ekran kısa kısa şekilde donar.

tyMu
03-03-2010, 00:30
Ramlerin yerlerini değiştir dene birdaha hdd nide tak. power bağlantılarını kontrol et 4 lü soket takılımı 2 sarı 2 siyah olan.

oxygen
03-03-2010, 00:33
evdeki monitörün arızalı olablirmi

Yeni sistemi kurmadan,eski sistemdeki verileri alırken çalışıyordu.şimdi deneme amaçlı laptopu taktım laptoptanda görüntü gitmiyor monitöre..Bununla alakalı olabilir,şimdi eski sistemi tekrar deniycem bakalım nolcak..

Anakart kasayla şasi yaptıysa görüntü gelmez. Düzgün yapılmamış montajdan kaynaklanabilir.

Muhtemelen de anakartı kucaklamış olabilirsiniz.

Power supply çalışmıyor olsa sistem açılmaz, ya da görüntü gelir ekran kısa kısa şekilde donar.

Anakartı kucaklamışsın deme gece gece içimi yakma benim :)
işlemcinin fanı ekran kartının fanı falan çalışıyor power led falanda yanıyor,bu durumda da anakartın yanmış olma ihtimali olabilir mi ?

Dou
03-03-2010, 00:35
O zaman sanmam, ama görmeden kesin bir şey söyleyemiyorum. Önce monitörün çalışıp çalışmadığını kontrol ederek sorunu kasada arayın bence.

oxygen
03-03-2010, 00:48
şimdi denedim eski sistemi takıp görüntü geliyor monitöre.varmı başka fikri olan ?

Dou
03-03-2010, 00:49
O zaman monitörde sorun yok demektir.

Ramleri tam oturttunuz mu slotlara?

oxygen
03-03-2010, 00:56
evet ram lerde yerinde..dediğiniz gibi şasi yapmışsa anakart çalışıp,slotları ve onboard ekran kartını yakmış olma ihtimalim varmıdır ?

Dou
03-03-2010, 00:57
Anakart yanlış takılmışsa yapar.

Bence aldığınız yere bi götürün.

oxygen
03-03-2010, 00:59
peki teşekkür ederim..yarın gidiyim baktırıyım,umarım anakartı yakmamışımdır.

KorkuluRuya
03-03-2010, 01:04
monitörün kablosunu oynat anten gibi..kasanın içinde fana bak..uygraş..inş.olur..
aynı başıma geldi..fitil oldum..kendi düzelmişti..ama o gün bugun fişi çekmiyorum yoksa.gelmiyor ekran.

KorkuluRuya
03-03-2010, 01:05
yada bu monitörün kasaya girişi 2tane sanırım.yanlış takmış olabilirmisin..

kv661
03-03-2010, 06:38
RAM'lerin yazılarının oldugu yerlerı aynı olduguna dıkkat etç 2side aynı yone bakmalı.Oturdugundan da emın ol..

Kasayı sıfır aldıysan anakart altında ufak şase onleyici vidalar vardır onlar takılı deilse anakart cort. 20 TL'lik bir tamir gerekir. eger takılı ise sıkıntı baska birsey de gormeden de olmaz malesef :S

oxygen
03-03-2010, 06:53
RAM'lerin yazılarının oldugu yerlerı aynı olduguna dıkkat etç 2side aynı yone bakmalı.Oturdugundan da emın ol..

Kasayı sıfır aldıysan anakart altında ufak şase onleyici vidalar vardır onlar takılı deilse anakart cort. 20 TL'lik bir tamir gerekir. eger takılı ise sıkıntı baska birsey de gormeden de olmaz malesef :S

Kasayı sıfır almadım,anakartı sıfır aldım.eski anakartı çıkarttım,eskisinden çıkan vidaları kullanarak yenisini taktım.ama şasi önleyici dediğin vidalar hakkında bilgim yok.benim dikkatimi çeken anakartın üzerindeki vida deliklerinde sanki kasayla toprak yapılması için ufak ufak lehim uçlarının olması..acaba vidayla anakartın arasına ufak plastik conta falanmı takmak lazımdı,ben bunu yapmadığım içinmi aldım elime bu anakartı?

TUĞRA
03-03-2010, 14:35
anakarta bağlı küçük bip leyen hop.lerden varmı? belki açılmaması için başka sorun vaeriyordur (mesela ram) ama ses çıkmadığı için siz direk anakrt veya ekran kartına yoğunlşamışsınızdır.. eğer ram lerde sorun varsa o zaman da açmaz..

Dou
03-03-2010, 14:36

That's what im trying to say unfortunately.

onursumer
03-03-2010, 14:45
birçok sebebi olablir anakartın sıfırsa zaten garantiden hallolur o kısmı sorun değil de

bios sıfırlamayı denedinmi bazı durumlarda anakart kendini kitlemişte olabiliyor ?