PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : buggy yapımı

connectfun
05-04-2010, 01:50
kuzenle gecen konusuyorduk bir buggy yapabilirmiyiz gibisinden. sonra sitelerden arastıdık bayağı olmaması için bir neden olmadığını görduk. size birkaç sorum olcak bilgisi olan paylaşırsa sevinirm
arkadan motorlu bir buggy yapmayı dusunmekteyiz sadece plan suanlık.motordaki gucu direk dişli sayesinde direk arka tekere vermeyi dusunuyoruz ??
şaseyi 40 lık profilden yapmayı dusunuyoruz. araca ne tur motorlar yerleştirebilriz ?? suan en mantıklsıı 1303 lerin motoru gibi geliyor ?? sahin 131 motoru yerleşme imaknı varmı ?? veya şase donanım bu konuda bilgisi olan paylaşırsa sevinirim
ilginize şimdiden tesekkurler

Mustafa Birsesli
05-04-2010, 01:58
kendi atölyemizde buggy de yaptık ariel atomda ama şaseyi oluşturmak kolay deil

connectfun
05-04-2010, 02:01
suan proje toplamaktayız abi ?? yazın kuzenle bu işe atılcaz kendisi cok ii kaynakcıdır. motoru oturturuz gibi geliyor ama benim en çok kafamı kurcalıyan motoru yerleştirdiğimizde şanzımanı nasıl oturcaz ? ona göre motor bulmak lazım

Dragger
05-04-2010, 02:04
kendi atölyemizde buggy de yaptık ariel atomda ama şaseyi oluşturmak kolay deil

Genclere biraz akıl ver, öyle kestirip atma ;)

Mustafa Birsesli
05-04-2010, 02:04
valla herşeyi baştan tasarlayıp ondan sonra sase üretimine geçin kaynaktan ziyade hesap kitap işi denge meselesi

ruudvan
05-04-2010, 02:07
buggy kıbrısta cok yaygın her sene cesıtlı modellerıyle karsılasıyorum ama en mantıklısı sase yapmak yerıne mevcut saselerden bırını kullanmak buna en yatkını ıse dedıgın gıbı kaplumbaga 1303 yada eskı mını saselerını kullanmaktır bnce 1303 alıp sadece dısıyla oynaya bılırsınız.

en yakın zamanda foto ceker koyarım bı tane dolasıyor bu sıralar caddelerde...

connectfun
05-04-2010, 02:08
denge olayıda biraz problem ama onu yapacaımız dengesiz hareketlerle tamamlarız :D aracı kumda ve çimde kullancaz :D
peki hangi motorlar mantıklı bu arac için ?? siz ne kullandınız ?? 125 lik motorsiklet motoruyla yapılmıs buggyler var onlar daah basit ve projesi cizilmiş ama zaten ben 110 kilo adamım bide sase var hiç tatmin etmez o buggy ;)

Mustafa Birsesli
05-04-2010, 02:10
biz 400 lük motorsiklet motoru kulandık

connectfun
05-04-2010, 02:18
buggy kıbrısta cok yaygın her sene cesıtlı modellerıyle karsılasıyorum ama en mantıklısı sase yapmak yerıne mevcut saselerden bırını kullanmak buna en yatkını ıse dedıgın gıbı kaplumbaga 1303 yada eskı mını saselerını kullanmaktır bnce 1303 alıp sadece dısıyla oynaya bılırsınız.

en yakın zamanda foto ceker koyarım bı tane dolasıyor bu sıralar caddelerde...

1303 ler zaten buggy aracı onun kupasını cıkartıp yapılan cok guzel bugyler mevcut ;) hatta part1 http://www.youtube.com/watch?v=1z87rP4mH7o&feature=related
part2 http://www.youtube.com/watch?v=iTWmnXv1cJY&feature=PlayList&p=D55E421D255CF409&playnext_from=PL&playnext=1&index=31
part3 http://www.youtube.com/watch?v=KKYSV_ZEfX4&feature=related
part4 http://www.youtube.com/watch?v=JGBsEgTFXS8&feature=related
böle yapılmısı var
ama biz biraz daha basit düşünmüştük :D kısmet neyi göstercek belli olmaz yinede
http://www.youtube.com/watch?v=K3BycUdpfg8&feature=PlayList&p=9FC488384764B922&playnext_from=PL&playnext=1&index=10 bunun tek kişiliği gibi

CallMeInsane
05-04-2010, 02:20
dik konumlu bir motordan ziyade yan konumlu bir motor kullanmazın daha iyi olur gibi me geliyo buggy 40 lık profil yerine çelik borudan yapın ve mumkunse çekme boru denen boydan kullanın kucuk kucuk parçaları kaynaklıyarak degil de boruları bukturerek şekillendirerek yaparsanız daha iyi olu nekadar az kaynak okadar saglam

connectfun
05-04-2010, 02:20
400 luk mtordan verim alabildiniz mi abi ??? torklumuydu makina bize 80 90 km lazım değil
40 km yapsın yeterli ama lastiği iyi cevirsin ;)

ef186
05-04-2010, 02:50
şase işi hesap kitap artı maliyetli iş ...

Bir tospik bulup şasesini kullanın birrsürü hurda mevcuttur ne motor derdiniz olur nede şase :D

Sıfırdan icad diyorsanız icad işi zor iş mutlaka yürüyen birşey üretirsiniz ancak yolda nasıl durur giderken nerelere gider yada bi çukura girince o boru kaynağını kopartıp sürene nasıl bir zarar verir bunlarıda düşünmek lazım ...

40 km hız az buz değil 40 km ile adam akıllı şaseniz yok ise kullandığınız boru kaynak vb. malzemeler bu işe uygun değilse allah korusun canınızla oynarsınız ...

Ha eğer mühendislik desteği alabileceğiniz ve size tasarım yapıp bunu pc uzerinde test edebilecek biri ayrıca malzeme için ayırdığınız ciddi bir bütçe var ise
motorsiklet motoruda koyarsınız v8de ...

Bence tospik şasesi en maliyetsizi ve en basiti olucaktır hem heves atmak için hemde tecrübe etmek açısından ...

connectfun
05-04-2010, 02:57
aynen yazın birşeylerle uğrasmak istiyoruz. kullancaığmız yer köy olduğundan polis felanda olmıcak cok rahat bir şekilde kullancaz. mezarlıklarda işime yarıcak tosparlar bulunabilrmi aceba ??

ef186
05-04-2010, 02:59
aynen yazın birşeylerle uğrasmak istiyoruz. kullancaığmız yer köy olduğundan polis felanda olmıcak cok rahat bir şekilde kullancaz. mezarlıklarda işime yarıcak tosparlar bulunabilrmi aceba ??

hurdalıklarda sağda solda bakının mutlaka bulursunuz bolca otvye ayrılmış tospik mevcuttur etrafta ...

Hatta sahibindende bile bulabilirsin sanırım :D

üzerindeki motoru çalışır halde bulun misss :D

connectfun
05-04-2010, 03:10
aynen abi motoru calıssın kupayı ayırdıkmı sonrası yavas yavas oturur ;)
sahibindende abartı rakamlar var :( ist ye gidince butun mezarlıkları dolasim muhakkak birşey cıkar

ef186
05-04-2010, 03:21
aynen abi motoru calıssın kupayı ayırdıkmı sonrası yavas yavas oturur ;)
sahibindende abartı rakamlar var :( ist ye gidince butun mezarlıkları dolasim muhakkak birşey cıkar

bencede birde sanayileri gezin sağda solda yatan bi tospik bulup yedek parça yapıcaz abiiii şeklinde güzel paralara alınabilir :D

yavuz364
05-04-2010, 07:57
nerede yapmayı düşünüyorsunuz ???
ben de hep yapmayı düşünüyordum ama hiç vaktim olmadı :) yardımcı olabilirim..

Emir_b16a
05-04-2010, 13:18
bizde 3 arkadaş şu an kırmış kafayı kara kara bunu düşünmekteyiz atv falan parçaladık şası hariç gerisi kolay görünüyo gözümüze opsiyon çok fazla motorsiklet motoru araba motoru farketmez

ama şası elimizde baya bi çizimimiz war tek sorun malzeme we ii kaynakçı :D bakalım 1 2 seneye bizim projede oturur yerli yerine ama şası konusu ciddi çok önemli aşarsanız bilgi alabilirim o konuda bnde beklemedeyim :)

connectfun
05-04-2010, 14:24
nerede yapmayı düşünüyorsunuz ???
ben de hep yapmayı düşünüyordum ama hiç vaktim olmadı :) yardımcı olabilirim..

yaz<ın luleburgazda yapcaz eğer gelebilrseniz buyur beklerim

connectfun
05-04-2010, 14:25
bizde 3 arkadaş şu an kırmış kafayı kara kara bunu düşünmekteyiz atv falan parçaladık şası hariç gerisi kolay görünüyo gözümüze opsiyon çok fazla motorsiklet motoru araba motoru farketmez

ama şası elimizde baya bi çizimimiz war tek sorun malzeme we ii kaynakçı :D bakalım 1 2 seneye bizim projede oturur yerli yerine ama şası konusu ciddi çok önemli aşarsanız bilgi alabilirim o konuda bnde beklemedeyim :)

bizede şasi kolay die dusunuyoruz cunku kaynak yapmayı kuzenim biliyor, sizin proejelrden yararlanmak lazım ;)

connectfun
08-04-2010, 22:32
önden cekişli arac motoru konulsa kendi yaptığımız saşe ye olmazmı mesela tipo motoru oturtamazmıyız ?? şanzıman problem olustururmu aceba ??

Turk-Look
13-07-2010, 00:50
Yakın arkadaşım yaptı tamamen kendi tasarımı vos şasisiyle aynı boyda
bir vos kabuğunu üzerine oturtabilecek şekilde tasarladı. DOHC Golf GTI motorlu.
Henüz tam anlamıyla bitmedi.

http://img85.imageshack.us/img85/9470/spa1497.jpg (http://img85.imageshack.us/i/spa1497.jpg/)

TurboJDM
18-07-2012, 00:40
Şu konuyu hortlatalım bakalım. connetfun ne oldu buggy işi bende düşünüyorum şu aralar eniştem kaynak tornacı üzerinede komple şamzuman bütün olan 350 jawa motoru düşünüyorum. yaptıysan bize bi yol göster :D

Orhan
30-10-2015, 15:41
https://www.youtube.com/watch?v=MNXtojVfZ7w

çok eğlenceli yapmasak mı bi tane

evolution_9
30-10-2015, 15:50
bi arkdaşım arabadan dönüştürdü garip bişeyler yaptı arabasıda çöpe gitti bi dünya zaman ve vakitte. bence hazır yapılmış bir örneğini gör ve ya şeması prjesi neyse ona göre yap. deneme yanılma yoluya işin içinden çıkamazsın haberin olsun.

darkmoon
30-10-2015, 15:52
genelde vw şasei üzerine hazır ingiltere bu işin merkezi orda body ler var farklı farklı buggyler için .. alıyorlar ordan vw nin üstüne giydiriyorlar.. california sı var osu var busu var..

Orhan
30-10-2015, 15:58
valla benim ortamımda var bahçeye koysam arazide gezsem buralar müsait atv var ama bu daha hoş olur
kaça mal olur ki acep kilitli dif falan dağ bayır gezebilirmiyim