PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kopek cıftlestırme hakkında gorusler

STP
20-04-2010, 22:12
bızım ufaklık NOS gunler aylar gectı 18 aylık oldu ve cıftlesme zamanı geldı.suan 32 34 kılo aralıgında guzel bı kas yapısı dahılnde devam edıyor hayatına. saglık olarak bı eksıgımız vs yok cok sukur.suan regl ı basladı ve bu pazar gunu 9. u regl gununde cıftlstırıcez kısmetse cok saglam ırk ozellıklerıne sahıp bı rott ıle.ılk defa boyle bırsey yapacagaımız ıcın bılgı arastırması yapıyorum okadar cok karısık seyler varkı kımısı NOS un ırı saglam bı erkegı bu cusseyle tasıyamayacagını soyluyor kımısı hamıle kalınca yavrular ırı olursa vagınadan cıkartamayacagını yavruların sezeryan ıle cıkartılması gerektıgını soyluyor,cıftlestırmeyın daha ıyı dıyorlar acıkcası tedırgın oldum. veterınerımız ırk ozellıklerıne bakarak NOS un suan cok ıyı bı vucut yapısında oldgunu bı problem cıkmayacagını belırttı ama ınsan ıster ıstemez tedırgın oluyor. tecrubelı olanlar ıllakı vardır bıraz bılgı almak ıstıyorum ...

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs016.snc3/12411_100355773336690_100000868028941_8458_2492131 _n.jpg

Emir_b16a
20-04-2010, 22:17
hiç bi sorun yaşamazsın çiftleşme konusunda merak etme köpein gayet sağlıklı duruyo maşallah :)

km ne derse desin merak etme yawruları vaginadanda çıkar çiftleştiği haywanı taşırda korkma :)

edit: 18 aylık yazmışsın 2 yaşını geçirmeden çiftleştirme genelde boyu kısa kalır dişilerin çiftleştikten sonra uzamazlar aşada da demişler 1 dönem die bekle die bna kalsa 2.5 yaşına kdr beklerim

MiaMi
20-04-2010, 22:18
BEKLEEEEEEEE

Dişi köpeklerin oestrus (Kızgınlık) döneminin süresi ne kadardır?
Dişi köpeklerin oestrus (kızgınlık) süresi ortalama 21 gündür.
İki oestrus dönemi arasındaki süre ortalama 6 aydır. Zaman zaman hormonal bozukluklar, hastalıklar, stres, iklimsel faktörler gibi sebeplerden dolayı bu süre artabilir veya azalabilir.

kayaakin
20-04-2010, 22:19
Bir sonraki döneminde ciftlestir selcuk abi daha cok kücük,ama insanların lafına aldanma sen veteriner ne dediyse onu dinle bence. masallah bu arada :)

cnzdmr
20-04-2010, 22:20
hey masallah cok sewımlı bakmıss walla bu konuda bılgım yok ama hamılelık donemımın bıraz zor oldugunu bılııyorum erkek kopek sahıbı cok sanslı bu konuda=)

STP
20-04-2010, 22:30
3. regl donemınde uygun oldugunu cogu yerde okudum bu cusseden daha fazlada buyumeyecek zaten bunun yururu bukadar kısacası :D neslenme alıslanlıgı aynı hayvan otesı yıyor ve daha buyumuyor kontrollerdede olması gerektıgı gıbı oldugunu bu cussenın tam kıvamında oldugunu soyluyor veterınerımız. regl donemının 9. gununde ısı halledın dıyorlar :)

1.Proestrus :

Bu dönemde dişi köpek, erkek köpek için caziptir, ******sından kanlı bir akıntı gelir, vulva şişmiştir. Proestrus yaklaşık 9 gün sürer, ancak dişi köpek bu dönemde çiftleşmeye izin vermez.

2.Estrus :

Bu dönemde yaklaşık 9 gün sürer, dişi erkeği kabul eder. Yumurtlama genelde ilk 48 saat içinde oluşur, ancak çok değişkendir. Döllenme estrus sırasında meydana gelir.Eğer yavru alınmak istenmiyorsa bu dönemde dişi köpeği erkeklerden ayrı tutmak gerekir

MiaMi
20-04-2010, 22:34
Olm sıcakta hayvanı kasma yavru diye bekle ekim ayında gebe kalsın rahat eder mevsimler kayıyor ekimde kasım da rahat olur yazın haycanı kasma sıcakta. Benim tavsiyem bekle 6 ay daha.

mevsimler kayıyor dediğim hava çok soğuk olmuyor.

STP
20-04-2010, 22:36
oldugu yer kısın sıcak yazın soguk oluyor kasıcak bı halı yok herseyı dusunduk merak etme :)

Eray Yümsel
20-04-2010, 22:37
bi köpek çiftleştirilmemişti tech te oda oldu hadi vatana millete hayırlı olsun :D

STP
20-04-2010, 22:38
bi köpek çiftleştirilmemişti tech te oda oldu hadi vatana millete hayırlı olsun :D

forumumuz her konuda yardım alınacak bı yer oldugundan baska yere konu acma geregı duymadım yeterlımı? denyo cvp vercegıne bılgın varsa paylas yoksa sus pıs bmw cı

MiaMi
20-04-2010, 22:39
oldugu yer kısın sıcak yazın soguk oluyor kasıcak bı halı yok herseyı dusunduk merak etme :)

Ulan yerim olsa alırım yavru ama hele bi doğsunlarda yazın bende çiftlikte kalırım :)

MiaMi
20-04-2010, 22:40

Konuşma lan erken. Hayvan sevmeyen insan sevmez.

STP
20-04-2010, 22:40
Ulan yerim olsa alırım yavru ama hele bi doğsunlarda yazın bende çiftlikte kalırım :)

kısmetse bunun turkısh versıonunu cekıcem :D

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs036.snc3/12411_100429276662673_100000868028941_10655_784179 0_n.jpg

DogukanB
21-04-2010, 06:42
kalça çıkığının yanlış çifleştirilmeden olduğunu okumuştum. aman dikkat :D :)

Orhan
21-04-2010, 07:15
hiç bi sıkıntı olmaz hayvanın formasyonu gayet iyi ama 2 östrus atlamakta fayda var hemen çiftleştirme

miniks
21-04-2010, 08:04
Rot larda kalça çıkığı rastalanan bir özellik degil sıkıntı olmaz

tayfun aslında çiftleştirmek en iyi mevsim nisan mayıs ayıdır cünkü yavrular sıcak zamanda dünyaya gelir ve soguktan dolayı hastalanma riski yarı yarıya iner ki gençlik hastalıgı dönemi de sogukta daha bir zor gecer

selçuk bu arada 18 aylık köpegi ben olsa çiftleştirmem

bunun köpegin boyut büyümesi ile alakası yok

kemik gelişimi ile alakalı bence tam taşlar yerine oturması bir köpekte 24 aydır

erhann
21-04-2010, 08:10
kısmetse bunun turkısh versıonunu cekıcem :D

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs036.snc3/12411_100429276662673_100000868028941_10655_784179 0_n.jpg
japanese olsun ama :D:D

TURBO CİVİC
21-04-2010, 08:47
kanka bencede en azından bidaki 6 yı bekle.bu sıradada yalancı gebelik fln gecirebilir.korkma.benim kız gecirdi cok enteresan bisey ya.

sonuc: benim fikrim bi donem daha bekle.

TURBO CİVİC
21-04-2010, 09:08
Rot larda kalça çıkığı rastalanan bir özellik degil sıkıntı olmaz

tayfun aslında çiftleştirmek en iyi mevsim nisan mayıs ayıdır cünkü yavrular sıcak zamanda dünyaya gelir ve soguktan dolayı hastalanma riski yarı yarıya iner ki gençlik hastalıgı dönemi de sogukta daha bir zor gecer

selçuk bu arada 18 aylık köpegi ben olsa çiftleştirmem

bunun köpegin boyut büyümesi ile alakası yok

kemik gelişimi ile alakalı bence tam taşlar yerine oturması bir köpekte 24 aydır

abi ne yaptın seen.kalca cıkıgı en cok gorulen cins rott:(:icon13:

TURBO CİVİC
21-04-2010, 09:15
kalça çıkığının yanlış çifleştirilmeden olduğunu okumuştum. aman dikkat :D :)

ya aslında kalca cıkıgı ilk genetik anneden babadan geliyo.o yoksa yavruyken kaygan zemin ve zorlayıcı hareketlerden geliserek ilerliyor.kendi basıma geldiginden bu konuda hassas ve bilgiliyim.

34tb9544
21-04-2010, 09:18
selcuk bence cıftlestırebılırsın hatta sana cok kıyak bı baba bıle bulabılırım ıstersen gayet ırı yapılı orjınal bı rott var arkadasımda yasıda buyuk haftasonu bulusmamız vardı ordaydı resım bulursam eklerım bızım pıtlerı ılk reglde cıftlestırdık arkasından ıkıncı reglde kopek erkek bı kopegın yanında kalıyodu tekrar yanlıslıkla olsada cıftlestı hıc bır sorun yasanmadı ıstersen yardımcı olabılırım
KONUYLA ALAKASIZ AMA BENDE IKI HAFTA ONCE KOPEGIME EŞ ARIYODUM KONUMU SILDILER BURASI SADECE ARABA SITESIYMIS BANA OYLE SOYLEDILER ...

34tb9544
21-04-2010, 11:13
http://www.facebook.com/album.php?aid=59447&id=645062449 kopek bu selcuk

serhatayasli
21-04-2010, 11:24
teomanın rotu gördüğüm en sağlıklı en iri erkek rotlardan biridir secerelidir dedesinin ebesine kadar....forumda rpm13 nickli.

STP
21-04-2010, 11:43
cıftlestıorecgımız erkek rusyadan alındı baya bır seceresı mevcut buyuk paralar verılırelerk geldı tr ye bıde ayolık 500 600 mın para harcanarak beslenıyor cok essız bı hayvan. bakalım bu yazılardan sonra beklemenın yerı yok dıye dusunuyorum hayırlısıyla guzel olucak gıbı

Utku
21-04-2010, 12:30
Ben senin yerinde olsam 2 yaşına birazdaha yaklaşmasını beklerdim.Karar senin tabiki ama daha sağlıklı olur gelişimini tam olarak bitirdikten sonra dişiliğin ne olduğunu anlamalı..Türkiyedeki veterinerlerin 10da 8i sadece aşı yapmayı biliyor.Tecrübelere göre hareket edilmeli.

Bu arada 500 600 min parayı hangi besinlere harcıyorlar ?

Orhan
21-04-2010, 12:35
Ben senin yerinde olsam 2 yaşına birazdaha yaklaşmasını beklerdim.Karar senin tabiki ama daha sağlıklı olur gelişimini tam olarak bitirdikten sonra dişiliğin ne olduğunu anlamalı..Türkiyedeki veterinerlerin 10da 8i sadece aşı yapmayı biliyor.Tecrübelere göre hareket edilmeli.

Bu arada 500 600 min parayı hangi besinlere harcıyorlar ?

Bunu neye dayanarak yazıyorsun anlamadım kaç hekim tanıyorsunki bu kadar net konuşuyorsun doğru her meslekte işini iyi ya da kötü yapan insan olabilir. Ama bi meslek grubunu bu şekilde yargılaman çok yanlış. Basit bi mesele olarak gördüğünüz aşılama ile ilgili sayfalarca metin bulabilirim ;)

STP
21-04-2010, 12:38
benım vetereınerım trde en ıyılerındendır ne ısler basardıgını cok ıyı gordum NOS u 1 kere arkadasımın rott unu 1 kere bırının kedısını 2 kere hayata dondurmustur ısınde en ıyıdır hatta benım gozumde ne derse cıkar ne tedavı uygularsa ıyı sonuc verır. bu arada utkucum sen benden sonra kopek bakmaya basladın ama benı bırak vetlere laf edecek kadar bılgı sahıbı olmussun masallah :)

500 600 neye harcıyolar dıyorsan suan NOS ayda 320 lıralık royal canın mama yıyor sadece mama gerı kalanları saymıyorum :)

Utku
21-04-2010, 12:39
Ben bunu kendim ve birçok köpek sahibi arkadaşlarımın tecrübelerine dayanarak yazmicamda nee göre yazıcam sence ?

Köpekten anlayıpta yavrusunu ilk götürdüğü veterinerde köpeğin ömrü boyunca oraya götüren kaç kişi var ? Ben söyleyeyim yine tecrübelerime dayanarak 10 kişiden 2-3 tanesidir.Hepsi aynı fakülteyi bitirmesede aynı şeyleri görürler.Ama bi konu hakkında birine sorduğunla diğerine sorduğundaki aldığın cevaplar farklıdır.

Ben 6 veteriner değiştirdim.Bunu çok daha açarım dayandığım tecrübelerle ama konu uzar gider..

Sonuçta Selçuk abinin köpeğinin sağlığı söz konusu.Yavrular doğum yapınca tabiki birşey olmaz.Gelişimini tam olarak bitirmediği için belkide 1 yavru canından olabilir.Buna değmez.Araştırılarak uygun zaman bulunabilir..

Utku
21-04-2010, 12:43
benım vetereınerım trde en ıyılerındendır ne ısler basardıgını cok ıyı gordum NOS u 1 kere arkadasımın rott unu 1 kere bırının kedısını 2 kere hayata dondurmustur ısınde en ıyıdır hatta benım gozumde ne derse cıkar ne tedavı uygularsa ıyı sonuc verır. bu arada utkucum sen benden sonra kopek bakmaya basladın ama benı bırak vetlere laf edecek kadar bılgı sahıbı olmussun masallah :)

500 600 neye harcıyolar dıyorsan suan NOS ayda 320 lıralık royal canın mama yıyor sadece mama gerı kalanları saymıyorum :)

Abicim ben senin veterinerine laf etmiyorum zaten.Senin yaşadığın psikolojiyi durumu yani daha önce yaşamış ve iyi veya kötü sonuç almış kişilerden yardım almanı daha doğru buluyorum.Bu arada ben senden sonra köpek beslemeye başlamadım.Ben zaten köpeklerle büyüdüm.Daha önce açtığım bazı konulardada yazmışımdır yalanım yoktur.Senden sonra ben 2.köpeğimi bile aldım :)

bak buda resmi
http://i44.tinypic.com/spbx94.jpg

Bir sürü Rott forumu mevcut.Sormasanda çifleşmeleri araştırsan derim.Sağlıksız doğum için deymez..Sidik yarıştırmıyoruz,senin köpeğinin sağlığı için bilgi paylaşıyoruz.

mertacar
21-04-2010, 12:48
benım vetereınerım trde en ıyılerındendır ne ısler basardıgını cok ıyı gordum NOS u 1 kere arkadasımın rott unu 1 kere bırının kedısını 2 kere hayata dondurmustur ısınde en ıyıdır hatta benım gozumde ne derse cıkar ne tedavı uygularsa ıyı sonuc verır.

veterınerımız ırk ozellıklerıne bakarak NOS un suan cok ıyı bı vucut yapısında oldgunu bı problem cıkmayacagını belırttı ama ınsan ıster ıstemez tedırgın oluyor.

kendi sorunun cevabını vermişin gibi. veterinerine güveniyorsan ki öyle görünüyor yazdığından çiftleştir gitsin..

STP
21-04-2010, 12:52
kendi sorunun cevabını vermişin gibi. veterinerine güveniyorsan ki öyle görünüyor yazdığından çiftleştir gitsin..

daha cok ortak fıkır olursa daha rahat ederım dıye dusundum ben o yuzden fıkır ıstedım. zaten kısmetse bu pazar gunu bulusturuyoruz evlatları

Orhan
21-04-2010, 13:02
Ben bunu kendim ve birçok köpek sahibi arkadaşlarımın tecrübelerine dayanarak yazmicamda nee göre yazıcam sence ?

Köpekten anlayıpta yavrusunu ilk götürdüğü veterinerde köpeğin ömrü boyunca oraya götüren kaç kişi var ? Ben söyleyeyim yine tecrübelerime dayanarak 10 kişiden 2-3 tanesidir.Hepsi aynı fakülteyi bitirmesede aynı şeyleri görürler.Ama bi konu hakkında birine sorduğunla diğerine sorduğundaki aldığın cevaplar farklıdır.

Ben 6 veteriner değiştirdim.Bunu çok daha açarım dayandığım tecrübelerle ama konu uzar gider..

Sonuçta Selçuk abinin köpeğinin sağlığı söz konusu.Yavrular doğum yapınca tabiki birşey olmaz.Gelişimini tam olarak bitirmediği için belkide 1 yavru canından olabilir.Buna değmez.Araştırılarak uygun zaman bulunabilir..
Sevgili arkadaşım anlıyorum sorun yaşamışsın, olabilir ama bu meslek hekimlik mesleğidir ve bizim dışımızda etkenlerde mevcuttur. Elinden geleni yaparsın ama olmaz. Elinde köpeği ile gelip aşı parası için pazarlık yapandan tut hasta hayvanı bagajda taşıyıp boğarak öldürene kadar bin çeşit hasta sahibi ile uğraşıyorlar.
Her hekimin olaya yaklaşımı aynı olmaz mutlaka fark olur bu da gayet normal bi durumdur. Bir hastalıkta herkes aynı tedaviyi yapmaz hasta sahibinin bu durum için ayırdığı bütçeden tutun bulunduğunuz ile kadar birçok değişken vardır.
Meslektaşlarımın içinde mutlaka çürük yumurtalar vardır. İnsan hekimliğindede benzer durumlar var. Bu toplumumuzun yapısından kaynaklanıyor.

Utku
21-04-2010, 13:07
Sevgili arkadaşım anlıyorum sorun yaşamışsın, olabilir ama bu meslek hekimlik mesleğidir ve bizim dışımızda etkenlerde mevcuttur. Elinden geleni yaparsın ama olmaz. Elinde köpeği ile gelip aşı parası için pazarlık yapandan tut hasta hayvanı bagajda taşıyıp boğarak öldürene kadar bin çeşit hasta sahibi ile uğraşıyorlar.
Her hekimin olaya yaklaşımı aynı olmaz mutlaka fark olur bu da gayet normal bi durumdur. Bir hastalıkta herkes aynı tedaviyi yapmaz hasta sahibinin bu durum için ayırdığı bütçeden tutun bulunduğunuz ile kadar birçok değişken vardır.
Meslektaşlarımın içinde mutlaka çürük yumurtalar vardır. İnsan hekimliğindede benzer durumlar var. Bu toplumumuzun yapısından kaynaklanıyor.

Sizin ki farklı bir kavram.Adamın kafası karışmıyor ya insanlarla uğraşıyor diye.Ben bundan bahsetmiyorum.Hepsi aynı şeyi bilmiyor.Hepsinin uzmanlık alanı farklıdır.Konu çiftleştirme ise daha önce bu tecrübeyi yaşamış insanlardan bilgi alınmalı diyorum.Söylemeye gerek yok benim veterinerim yüksek fiyatlara işini yapıyor.Dahada pahalı olanından daha güzel yapıyorda işini.Ne alakası var bizim konuyla.Anlamadığın nokta bu..

Sen 1.4 hacimli bir arabayı turbo yapmak istersin.Parasınıda verirsin götürdüğün her ustada işini yapar değil mi.Ama asıl gerçeği bu işe daha önce kalkışıpta yapmış bir insandan öğrenirsin.İlla buradan mı örnek vermeliyim anlamanız için...

Bu arada ben sorun yaşamadım.Tatmin olmadım yapılan işlerden..

miniks
21-04-2010, 13:09
abi ne yaptın seen.kalca cıkıgı en cok gorulen cins rott:(:icon13:

yapma yaa ben daha fazla rastalann cinsler biliyorum

rott da da cok görülüomu demekki

rot lara karşı bir hevesim ve araştırmam olmadı ama genelde besleyen arkadaşlarımın hiç birinin başına gelmedigi için öle yazdım ben

bu arada bu veteriner olayı ile ilgili bir iki bişi sölemek istiyorum

ben yıllarca köpek besledim ve sürekli bir veterinere gittigimim hatırlamıyorum hatta nerdeyse hiç gitmiyordum sadece aşı yapılması için veterinere götürüyordum

yaklaşık 6 yıldır köpek bakmyorum ama şimdi komşumuzun kangalını cok güsel bir baba ile çiftleştirdik ondan bir yavru alıcam

eski zamandan bu zamana degişen cok mu şey oldu illede veternere devamlı gitmek mi lazım

B.Aktepe
21-04-2010, 13:15
selcuk bence cıftlestırebılırsın hatta sana cok kıyak bı baba bıle bulabılırım ıstersen gayet ırı yapılı orjınal bı rott var arkadasımda yasıda buyuk haftasonu bulusmamız vardı ordaydı resım bulursam eklerım bızım pıtlerı ılk reglde cıftlestırdık arkasından ıkıncı reglde kopek erkek bı kopegın yanında kalıyodu tekrar yanlıslıkla olsada cıftlestı hıc bır sorun yasanmadı ıstersen yardımcı olabılırım
KONUYLA ALAKASIZ AMA BENDE IKI HAFTA ONCE KOPEGIME EŞ ARIYODUM KONUMU SILDILER BURASI SADECE ARABA SITESIYMIS BANA OYLE SOYLEDILER ...

arananlar bölümüne açarsan, burada otomobil parçası aranıyor diye yazarım sohbete açabilirsin diyede yazdım.

yanlış yerde konu açma önce açtığın konu başlığının içeriğini oku.

mmustu
21-04-2010, 13:18

moruk senin veterinerin adı ne ?

peder tanıyodur belki ;)

STP
21-04-2010, 13:21
moruk senin veterinerin adı ne ?

peder tanıyodur belki ;)

akvet bulent abı

Orhan
21-04-2010, 15:01
Sizin ki farklı bir kavram.Adamın kafası karışmıyor ya insanlarla uğraşıyor diye.Ben bundan bahsetmiyorum.Hepsi aynı şeyi bilmiyor.Hepsinin uzmanlık alanı farklıdır.Konu çiftleştirme ise daha önce bu tecrübeyi yaşamış insanlardan bilgi alınmalı diyorum.Söylemeye gerek yok benim veterinerim yüksek fiyatlara işini yapıyor.Dahada pahalı olanından daha güzel yapıyorda işini.Ne alakası var bizim konuyla.Anlamadığın nokta bu..

Sen 1.4 hacimli bir arabayı turbo yapmak istersin.Parasınıda verirsin götürdüğün her ustada işini yapar değil mi.Ama asıl gerçeği bu işe daha önce kalkışıpta yapmış bir insandan öğrenirsin.İlla buradan mı örnek vermeliyim anlamanız için...

Bu arada ben sorun yaşamadım.Tatmin olmadım yapılan işlerden..

İşte sıkıntı burda başlıyor hekimlik farklı bi kavram yine otomobillerden örnek verecek olursak bizde olay şöyle 1.4 bi motora 10 farklı turbo 10 farklı şekilde ve 10 farklı yazılımla yapılır bi bakarsın hepsinde aynı hp ve aynı tork ortaya çıkar ya da 10 ayrı hayvanda aynı hastalıkta aynı tedaviyi uygularsın 10 farklı sonuç çıkar. Neticede bu biyoloji ile ilgili her zaman 2*2=4 olamaz
Yani sizin düşündüğünüz gibi asla olmaz

Utku
21-04-2010, 18:11
İşte sıkıntı burda başlıyor hekimlik farklı bi kavram yine otomobillerden örnek verecek olursak bizde olay şöyle 1.4 bi motora 10 farklı turbo 10 farklı şekilde ve 10 farklı yazılımla yapılır bi bakarsın hepsinde aynı hp ve aynı tork ortaya çıkar ya da 10 ayrı hayvanda aynı hastalıkta aynı tedaviyi uygularsın 10 farklı sonuç çıkar. Neticede bu biyoloji ile ilgili her zaman 2*2=4 olamaz
Yani sizin düşündüğünüz gibi asla olmaz

Tamam tamam..

Bütün meslektaşlarınız işini çok iyi biliyor.

İyi akşamlar..

Emir_b16a
21-04-2010, 20:14
bu gün daha 2 3 ay önce doum yapmış bi rot sahibi arkımla konuştm oda 3. dönemi tercih etmiş we gayet sağlıklı 10 yawru aldılar ;)

ahmet3425
21-04-2010, 20:49
bu gün daha 2 3 ay önce doum yapmış bi rot sahibi arkımla konuştm oda 3. dönemi tercih etmiş we gayet sağlıklı 10 yawru aldılar ;)

yuhahha 10 yawrumu hey masallah:)

soyle bi hesap yapsak yawru basına 500 tl den 5000 tl direk turbo parası:D

şaka bi yana benimde disi goldenim var ama ciftlestirmeyi dusunmuyorum kendim bakamam yawrulara ese dosta falan vericem bakamicaklar olup gidicek hayvanlar bu cok oluyor yazık gunah o yuzden hiç gerek yok abi:)

bu arada selcuk masallah kopeğin oldukca sağlıklı gorunuyor neredeyse 2 yasına gelicek bence hiç bi sıkıntı olmaz sadece ilk kez doğum yapacagı icin sıkıntı olursa olur oda ztn yası ne olursa olsun farkedecek bi durum değil.

Eyüp
21-04-2010, 20:53
yuhahha 10 yawrumu hey masallah:)

soyle bi hesap yapsak yawru basına 500 tl den 5000 tl direk turbo parası:D

şaka bi yana benimde disi goldenim var ama ciftlestirmeyi dusunmuyorum kendim bakamam yawrulara ese dosta falan vericem bakamicaklar olup gidicek hayvanlar bu cok oluyor yazık gunah o yuzden hiç gerek yok abi:)

bu arada selcuk masallah kopeğin oldukca sağlıklı gorunuyor neredeyse 2 yasına gelicek bence hiç bi sıkıntı olmaz sadece ilk kez doğum yapacagı icin sıkıntı olursa olur oda ztn yası ne olursa olsun farkedecek bi durum değil.

Yavru golden olursa bir tane erkek direk ben alırım :)

STP
21-04-2010, 20:57

3. donem gayte saglıklı dıyorlar 1.5 yasında zaten kendınde suan bakalım hayırlısıyla 8 10da bız cıkarırsak tanıdıklar yasadı :)

Emir_b16a
21-04-2010, 21:03
3. donem gayte saglıklı dıyorlar 1.5 yasında zaten kendınde suan bakalım hayırlısıyla 8 10da bız cıkarırsak tanıdıklar yasadı :)

3. dönem we düzgün erkekle 10 a yakın yawru alırsın inş

not: yawrular bazıları 500 den fazlaya gidio ayar parasıda çıkarıo yani :D

ahmet3425
21-04-2010, 21:09
Yavru golden olursa bir tane erkek direk ben alırım :)

dusunmuyorum ama hayırlısı diyelim kısmetten ote koy yok:)

STP
21-04-2010, 21:12
3. dönem we düzgün erkekle 10 a yakın yawru alırsın inş

not: yawrular bazıları 500 den fazlaya gidio ayar parasıda çıkarıo yani :D

erkegımız rusyadan alındı ozel olarak secıldı getırıldı dunya para harcandı cok ozel bı hayvan. fotoılarını paylasırım geldıgınde ;)

Emir_b16a
21-04-2010, 21:38
erkegımız rusyadan alındı ozel olarak secıldı getırıldı dunya para harcandı cok ozel bı hayvan. fotoılarını paylasırım geldıgınde ;)

inş dişi kabul eder bazen böle durumlarda oluyo yada erkek istemio ws inş çiftleşirler hayırlısıyla :)

STP
21-04-2010, 21:40
erkek tam bır sapık ınsna kopek vs farketmıyo :D bızımkı ıstemezse sorun olur :D

Tuner
21-04-2010, 21:51
Eğerki 2-2,5 yaş geçmesini beklemezsen memeleri çok sarkıcaktır ve bu hayvanda estetik olarak kötü gözükecektir o yüzden Tayfunun dediğin gibi ekim değil de 1 sene sonra yaptırman yavrular doğduğunda sıcak hava dan dolayı daha rahat ediceklerdir yani 2011 nisan +2 ay 2011 haziran gibi yavruları alırsın ve böylece ne anne çok sıcakta gebelik derdi çekmez nede yavrular doğduktan sonra üşürler.

edit: çifleştiriceğin erkeği öncesinden 2-3 gün gözlemle zekimi hareketlimi oyunucumu düzgün bir erkek seçki çıkan yavrular güzel olsun.

Yigit-Y
21-04-2010, 21:54
Olm sıcakta hayvanı kasma yavru diye bekle ekim ayında gebe kalsın rahat eder mevsimler kayıyor ekimde kasım da rahat olur yazın haycanı kasma sıcakta. Benim tavsiyem bekle 6 ay daha.

mevsimler kayıyor dediğim hava çok soğuk olmuyor.

aynen bencede en mantıklısı bu ...

STP
21-04-2010, 21:58
suankı cıftlestırmenın saglıklı olacahını dusunuyorum meme sarkması yapısal olarak olmaz dıye dusunuyorum NOS ta. fazla bı derısı vs sı olmadıgı ıcın sorun yasamayız. hergun gereklı yuruyus kosuyu uapıyor zaten o yuzden formunda herzaman. cıftlesecegı erkek akıllı hareketlı ve kalıtelı bı kopek. o olmasydı berkanın ares le cıftlestırcektık ama creytos cok daha ıyı olucak

Tuner
21-04-2010, 22:06
Yapısal olarak kafanda bir soru işareti varsa Onur Kayacık la konuş o sana anlatsın meme sarkması bunun deri vs ile alakası yok İnsan olarak düşün kadın hamile kaldımı göğüsleri süt dolarak büyür ve bu sonrasında sarkma yapar en kötü Annene sor oda anlatır geri toplamaz eğer bunu hayvanlarda erken yaşta yaparsan kötü bir görüntü oluşur bilmiyorum Onurun Boxerı gördünmü görseydin ne demek istediğimi tam olarak anlardın hayvanı mındar etme bunun yürüyüş koşu antraman v.s. ile alakası yok

STP
21-04-2010, 22:17
yasayıp gorucez ozaman yapıcak bısıy yok. zaten NOS evlatlıgımız bızım acemılıgımızde onun sayesınde gectı yapıcak bısıy yok. egıtımde yanlıslarda yaptık ettık ama cıkan yavrulardan 1 erkegı yanına alıp gerektıgı sekılde egıtıp buyutucez artık

Booster
22-04-2010, 03:43
Herkeze Yorumları Icın Tesekkur edıyorum.. bende bildiklerimi kısaca söyleyeyim..
ben ortalama 3 aydır bunu araşdırıyorum yawrular ıcın suan en ıyı doğum suresı cunkı havalar sıcak olacak gercı kaldıkları yer sureklı serın oldugundan dolayı sıcakdan ne anne ne yawrular bunalmaz.. kışın yavrular ısınmak ıcın annenın altına gırdıgınde yada anne ısıtmak ıcın ustune yattıgında acemılıgınden ezılme tehlıkesı gecırebılıyorlar.
meme sarkma olayına gelınce memler zaten ıcı sut dolu ıken sarkıcak allahın emrı ama sonarsında yedıgı mama ve yapdıgı spor ıle ayrıca extra gunluk 10 dk lık buz masajı ıle duzelen bırsey ama duzgun bır sekılde uygulanınca.
Erken Cıflesmede Ufak Kalma Gıbı Bı Sorun 18 ay Altı kopekler Icın Oluyor gözum ıle qecen Sene 18 Aylıkken cıflesen 4 tane Rot bılıyorum Ve hepsı Gereken Buyumesıne Devam Edıyor Yanı Yapılanmaya Kılo almaya vs. Zaten Boyu Nosun Suan Ideal Olması Gerkedıgı Gıbı daha Fazla Uzarsa Cirkinlesir :S Fazla Uzun yanı yuksek Rot da olmaz sanırım guzel.. Bizimki Biraz Basık :D Low Dog :P ahah

ayrıca erkeqın cok saglam olmasından dolayı yawrularda sıkıntı olcagını sanmıyorum sonucda suan Boy Ve Kilo Oranımız İdeal olması gerkedıgı gıbı adet donemı ılk gununden bu yana sıkıntısız ve sorunsuz gecıyor. kızımız suan pıskolojık bır sorun yasamıyor herhangıbır cıflesmemesı ıcın engel yok hersey uygun. kendı veterınerımız harıcınde 1-2 veterıner arkadas qeldı ve sadece tek sıkayetlerı bu neden saldırgan deıl nası bı rot demek oldu :D onun harıcınde hersey ıdeal suan allahın ıznı ıle sadece bız cıflesmelerını saglayıp allahın ıznı ıle beklıcez.

Sonuc Olarak Hepınıze Paylasımlarınız Icın Cok Tesekkur Ederım

teoman_rpm
22-04-2010, 11:01
olm selcuk ne gerek var rusyadan fln kopek getiriyosun gavur damatmı olur ayıp sana kanı bozulcak :) saka maka benim inanılmaz bi rotum var oda 18 aylık ama cok ciddi bi rot yani anası babası dedesi ninesi fln cok ozel bi hayvan :) cok bekledim almak için onu soyle soliyim 9 aylıkken 43 kiloydu sonra olcturmedim ama gordugum en buyuk en iri ve en guzel rot . para veriyolar ciflestirelim diede ben daha ciftlestirmedim hiç aklında olsun rusya işi fln olmassa yollarım yeni fotosunu cekip sana biraz cok buyuk bi hayvan :)

bu arada dedigin gibi aylık 500-600 yemegine gitmesi cok normal iyi kuru mama ve extra takviyelere

bide rotların bir cogunda kalca cıkıgı gorulur .birisi olmaz demişti ona istinaden yazdım ...

STP
23-04-2010, 02:50
teomanım gerek yok dıyosunda sahıbı arkadas bu kopeklere hasta en ıyısı nerde dıye arastırmıs gıtmıs bulmus aalmıs gelmıs seceresı oldukca ıyı bı kopek yedı ceddı bılınen saglam bı kopek anneı babası odullu rotlar. bakalım ne olucak bu yakında hele bı saglıklı cıftlessınlerde ve yavrular gelsın bakıcaz:)

STP
26-04-2010, 02:50
hayırlısıyla tamamladık bugun :) hayatımda bu kadra hızlı bı ıs gormedım ben :D creytosu arabadan ındırdık 3 5 dakka bırbırleırnı kokladılar. yerlerıne kapadık aradan 5 dakka gectı gecmedı veeeee

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs289.snc3/28112_114312328600318_100000646548005_136698_44961 69_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs319.ash1/28112_114311661933718_100000646548005_136697_47595 1_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs279.snc3/28088_111975602174707_100000868028941_77601_609136 1_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs279.snc3/28088_111975605508040_100000868028941_77602_673186 7_n.jpg

ruudvan
26-04-2010, 02:56
hayırlısı olsun....da o son foto ne ole ya :D

STP
26-04-2010, 02:57
operasyonun tamamlandıgının gostergelerı :D

Bulut Y.
26-04-2010, 03:08
ahahhahahah puppies in progress :D:D

STP
26-04-2010, 03:09
ahaha bulut super yorum oldu :D

Bulut Y.
26-04-2010, 03:10
kaç dene alıcan kendine ?

ruudvan
26-04-2010, 03:11
operasyonun tamamlandıgının gostergelerı :D

iyide garibime giden bi nokta var belkı dalgınlıgınızdan fln ıolmusta olabılır o kapalı yerdekı halı ne ole bn ısmını vermıcem ama canımı sıktı acık konusıyım.

STP
26-04-2010, 03:12
1 erkek kendıme alıcam kısmetse yavrular cıksında hayırlısıyla

Bulut Y.
26-04-2010, 03:13
1 erkek kendıme alıcam kısmetse yavrular cıksında hayırlısıyla

adını jazz koyarmısın :D:D:D:D

STP
26-04-2010, 03:13
iyide garibime giden bi nokta var belkı dalgınlıgınızdan fln ıolmusta olabılır o kapalı yerdekı halı ne ole bn ısmını vermıcem ama canımı sıktı acık konusıyım.

betona yatmasınlar dıye bıldıgın kılım... seccade ıle alakası yok yanı.... bıde acık konussan ne olucak onu anlamadım?

STP
26-04-2010, 03:15
adını jazz koyarmısın :D:D:D:D

nıye jazz koyujazz olm anlamadım :D NOS var elde bıde Turbomu koysak yada charger :D

Booster
26-04-2010, 03:15

bıldıqın evde kullanılmayan eskı bı halı ters cevırılıp altına serıldı hayvanların ayrıca bunda ne sıkıntı war mıllet evınde halının ustunde qezdırıo kopeqını ? canını sıkan konu ne cozemedım harbıden

ruudvan
26-04-2010, 03:16
betona yatmasınlar dıye bıldıgın kılım... seccade ıle alakası yok yanı.... bıde acık konussan ne olucak onu anlamadım?
pekı ole olsun ben yanlıs gormusun..dırek yargılamak ıstemedıgım ıcınde ısmını vermek ıstemedım senı dırek yermemek ıcın :cool:

Bulut Y.
26-04-2010, 03:18
nıye jazz koyujazz olm anlamadım :D NOS var elde bıde Turbomu koysak yada charger :D

ahahahaha abi turbo çok klasikleşti ya charger olabilir ama jazz iyidir yaa :D jazz gelim olum hanimiş olum ahaha :D:D

STP
26-04-2010, 03:18
pekı ole olsun ben yanlıs gormusun..dırek yargılamak ıstemedıgım ıcınde ısmını vermek ıstemedım senı dırek yermemek ıcın :cool:

yermek ? sımdı hangı aklı selım ınsan gıdıpte kopegının altına seccade sererkı ne desem bılemedım bunu dusundugun ıcın, ayrıyetten o gordugun kılım kadar seccadede ben hayatımda gormedım...

ruudvan
26-04-2010, 03:21
yermek ? sımdı hangı aklı selım ınsan gıdıpte kopegının altına seccade sererkı ne desem bılemedım bunu dusundugun ıcın, ayrıyetten o gordugun kılım kadar seccadede ben hayatımda gormedım...

kısaca ozetleyıp umarım sorunsuz yavruların olur dıyerek konudan ayrılıyorum..
dırek seccadenın ustunde kopeklerımı oynastırıosunuz demek ıstemdım belkı gozunuzden kacmıstır dıe olur ya ınsanlık hali.

Bulut Y.
26-04-2010, 03:21

ön safları sıklaştıralım sayın cemaat-i müslim (tövbe haşaa yaaa) :D:D:D:D

STP
26-04-2010, 03:23
kısaca ozetleyıp umarım sorunsuz yavruların olur dıyerek konudan ayrılıyorum..
dırek seccadenın ustunde kopeklerımı oynastırıosunuz demek ıstemdım belkı gozunuzden kacmıstır dıe olur ya ınsanlık hali.

cok merak ettım acıkcası fazla zor oldumu onun seccade oldugunu dusunmen?

bız okadar malzeme arasından altlarına serecek seccade buldukta koyduk...

DogukanB
26-04-2010, 09:22
buda bizim yavrumuz:D

geçen yazdan kalma fotoğraf şimdi maşallah cengaver
http://sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v287/96/123/654571010/n654571010_1247798_4420.jpg

teoman_rpm
26-04-2010, 10:25
fotolar super kanka :) insallah sorunsuz bi sekilde dogurur yavruları masallah ;)

STP
26-04-2010, 12:58
ınsallah kanka bakalım hersey yolunda gıder dıye umuyoruz :)

ibooo
26-04-2010, 13:06
Kanka hayırlısı olsun bilirsin sen işini;)

slave
26-04-2010, 14:41
valla maşallah ikisinede creytos ii seçim olmadı grup ares'ide alırız :D nihhaa bakalım bizimkilerden ne çıkıcak ama herşey bi yana erkek seçimi çok ii oldu cerytos ciddi rusya seceleli ve ödüllü bir rot .yavrular eminimki süper olucak . bizim ares gibi merdivenden düşüp kırmasın bir kaç tahtayı yeter :D

STP
26-04-2010, 14:43
gecen oda dusmus ama bı sorun yok :D

slave
26-04-2010, 14:46
şimdi düsse nolur kafa taş olmuş yavruyken düşünce sakat :D

STP
26-04-2010, 14:47
kafa patlamadı hala dıyor murat :D sakamı dedım :D

gambit49
26-04-2010, 15:53
kopek 18 aylk zaten artik boyuna buyumez ama 2. yasina girmesinde fayda var bence cok saglıklı duruyo bir sorun yasayacaginizi sanmiorm

slave
26-04-2010, 16:59
ama direk sölüyorum bu yavrulardan bir erkek alıyorum ona gerekli tüm müdaheleleri yapıp bildiğiniz bir ayucuk yaporuz :D