PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CD writer problemi

arfy
19-05-2010, 22:32
birkaç gündür laptopumdan cd yazamaz oldum nedense .. nero7 kullanıyordum cd yazmaya çalıştığımda sorunsuzca bitiriyor fakat cd i tekrar taktığımda boş görünüyordu .. arabaya takıyorum cd i çalmıyor kocaman " error " yazısı .. dedim belkide writer çalışıyor sadece ama okumuyor .. ama öncede yazdığım bütün cd ler okunuyor ve ya dışardan aldığım cd ler .. format attım pc e .. win7 ultimate 64 bit kurdum tekrar (önceden de bu vardı) .. tekrar nero7 denedim .. gene aynı durum .. daha doğrusu bazen aynı durum bazen yazarken tam ortasında hata veriyor kapatıyor .. sıfırdan nero 9 indirdim bu sefer .. problem gene aynı .. yazıyor ama cd gene boş görünüyor ..

sebep ne olabilir .. yazılımsal mı donanımsal mı acaba ?

abimin laptop da da bu problemler çıkmadan önce denemiştim bi cd yazmayı cd error vermişti arabaya takınca .. şans demiştim kendi kendime ama :)

EREN34
19-05-2010, 22:48
Tarif ile anlayabildiğim olay donanımsal.

bilalMW
19-05-2010, 23:16
CD-Writer'in firmware'ını güncelle.

Sercan K.
19-05-2010, 23:18
kaç yıllık makine acaba ? bide çok cd yazıyormusunz ?

arfy
19-05-2010, 23:31
CD-Writer'in firmware'ını güncelle.
markasını falan çözebilsem bulucam netten güncellicem de .. araki bulasın .. özelliklerden sürücüyü güncelleştirmeye çalışınca güncel diyor ama olmadığı kesin..

kaç yıllık makine acaba ? bide çok cd yazıyormusunz ?

3 sene falan olmuştur .. makine casper cpr 2600.. öyle hergün hergün cd yazmıyorum sonuçta .. makine işim olduğunda zaten sanal dvd kullanarak yapıyorum .. sadece arabaya mp3 falan yapmam gerektiğinde yapıyorum ..

Sercan K.
19-05-2010, 23:35
ömrü bitmiş olabilir die sordum ..belli bi ömürleri war çünkü rw lerin..donanımsal bi sorun olası bence...

arfy
19-05-2010, 23:40
biliyorum çok sık yazarsan özellikle çok çabuk ömürleri bitebiliyor ama çok sık yazmadığım için öyle düşünmedim açıkcası .. abimin acer laptop undada yazdım ama onda yazdığım cd de arabada çalışmadı o yüzden acaba aldığım cd lerdemi problem mi var diye düşündüm..

şimdi ashampoo burning studio 9 ile önce doğrulama sonra yazma ve image alma olarak 3 kademeli yazarak hataları en aza indirip yazdırmayı denedim .. %99 da tırtladı bu sefer :D

Sercan K.
19-05-2010, 23:43
inşlh çözersin ama donanımsal gibi gelio bana ...garantiside bitmiştir muhtemelen...

Juggernaut
19-05-2010, 23:45
Bendede yarısına kadar geliyor cd yazarken sonra yazma başarısız diyo bunu neden yapar nero kullanıyorum onun dışında iki,üç programda denedim hepsinde aynı hatayı verdi iki kere cd yazmamışımdır bile.

_opeth
19-05-2010, 23:48
alkol ve mikro fiber bezle optiğini temizleyip deneyin.

Sercan K.
19-05-2010, 23:50
Bendede yarısına kadar geliyor cd yazarken sonra yazma başarısız diyo bunu neden yapar nero kullanıyorum onun dışında iki,üç programda denedim hepsinde aynı hatayı verdi iki kere cd yazmamışımdır bile.

hangi marka cd kullanıyorsunz..?bi kaç değişik cd kullanp yazmayı deneyin yine aynı sorun olursa donanımı bi güncellemeyi deneyinz ...kolay gelsin :)

Juggernaut
19-05-2010, 23:51
hangi marka cd kullanıyorsunz..?bi kaç değişik cd kullanp yazmayı deneyin yine aynı sorun olursa donanımı bi güncellemeyi deneyinz ...koaly gelsin :)

phılıps kullanıyorum başka markalarda denedim olmadı.Donanımı güncellemeyi deneyelim bide en iyisi.

arfy
19-05-2010, 23:54
sanırım ki sorunumu çözmüşümdür .. bütün cd leri çöpe atıcam yada satıcıya monte spec ...
bütün cd leri denedim olmadı ama hadi bide dvd e çekmeye deniyim dedim .. taktım dvd i o hata veren bütün aynı klasörleri dvd e yazdım ashampoo burning studio 9 'la .. sorunsuz yazdı 2 dakikada ..

demekki problem cd lerdenmiş .. başka marka cd lerle de yazar heralde sadece dvd yazıp cd lere kıl olmuş olamaz heralde :D

Sercan K.
19-05-2010, 23:57
bknz:11. post:D:D:D hadi geçmiş olsun...:):)

_opeth
19-05-2010, 23:57
sanırım ki sorunumu çözmüşümdür .. bütün cd leri çöpe atıcam yada satıcıya monte spec ...
bütün cd leri denedim olmadı ama hadi bide dvd e çekmeye deniyim dedim .. taktım dvd i o hata veren bütün aynı klasörleri dvd e yazdım ashampoo burning studio 9 'la .. sorunsuz yazdı 2 dakikada ..

demekki problem cd lerdenmiş .. başka marka cd lerle de yazar heralde sadece dvd yazıp cd lere kıl olmuş olamaz heralde :D

writer dvd yazıp cd yazamayacak konuma da gelebilir. başka marka da denenebilir tabi. aygıt yöneticisinden writerının markasını öğrenebilirsin HL_DT_ST yazıyor ise LG'dir mesela

arfy
20-05-2010, 00:04
writer dvd yazıp cd yazamayacak konuma da gelebilir. başka marka da denenebilir tabi. aygıt yöneticisinden writerının markasını öğrenebilirsin HL_DT_ST yazıyor ise LG'dir mesela

peki bu yazıyorsa ne markadır :D

http://i164.photobucket.com/albums/u34/byarfy/Adsz.jpg

bilalMW
20-05-2010, 00:06
dostum everest'i kur marka/modelini öğren. ;) Sonra nette firmware aramaya koyul. :)

arfy
20-05-2010, 00:16
teşekkürler .. everest i indirdim şimdi hemen kuruyorum

_opeth
20-05-2010, 08:31
peki bu yazıyorsa ne markadır :D

http://i164.photobucket.com/albums/u34/byarfy/Adsz.jpg

o harddisk'in. Western Digital'miş

arfy
20-05-2010, 21:32
optiarc mis zaten buldum ama bi tek bnm serinin driveri yok nette.. ad 7530a

maverick2305
20-05-2010, 21:41
çektiğin müzik cdlerini pcde açmayı denedin mi hiç ? yazım hızını düşür 4x vs. en düşük seviyeye bide öle dene bence yüksek hızlarda çekilen cdlerde böyle sorunlar çıkabiliyor.