PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sap finans uzmanlığı

tender06
20-05-2010, 18:52
bu sap finans uzmanlığı nedir SAP-FI ve SAP-CO programlarını bilen warmıdır bunu bilen adamlar ne iş yapar görevi nedir ??

ayrıca bilge adam die bi kurs war burada okuyan tanıdığı olan falan warmı ?

GökhanO
20-05-2010, 19:51
Sap kurumsal kaynak yonetimi programıdır, modullerden olusur, finans, malzeme yonetimi, satıs dagıtım vs.. tarzı modulleri vardır ve bu moduller entegre olarak calısırlar, sizin sordugunuz fi da finans kısmıdır co da maliyet muhasabesi tarafıdır, bahsettiginiz uzmanlık danısmanlık seklinde ise bu adamlar yeni sistem kurulurken sistemin sirkete uygun uyarlama ve gelistirmelerini yaparlar sistemi ayaga kaldırırlar, yuruyen sistemler de ihtiyaca gore degisiklikler ve yine uyarlamalar yaparlar. SAP acık kaynak kodlu bi sistem oldugu icin gerekli gelistirmeleride yine gelistirme ile ugrasan arkadaslara yaptırırlar, basit olarak boyledir. Bilge adamla falan bu is biraz zor ogrenilir, kullanıcı tarafında iseniz kurslar ise yarayabilir ama gelistirme tarafında yani danısmanlık tarafında olmak istiyorsanız, canlı bir proje gormeden sadece kursla falan ilerlemek zor tecrube ile sabittir :)

EREN34
20-05-2010, 19:54
Aynen Gökhan'ın dediği gibi.Mesela Arçelik Şu an SAP ile işlerini görüyor.

Mustafa Birsesli
20-05-2010, 20:01
banatın sapı kim :)

MertS
20-05-2010, 20:03

Mustafa Muştu diye biri sanırsam :D,

Mustafa abide ilgileniyo diye biliyorum

halili
20-05-2010, 20:09
gecen ki sap muhabbetinden sonra mustu abiyle ilgili bi konu sandım daha gelmemiş kendisi:)

alperx
20-05-2010, 20:32
SAP aynı zamanda türkiyede satılan en pahalı ERP programıdır.

mmustu
20-05-2010, 20:36

Mustafa Muştu diye biri sanırsam :D,

Mustafa abide ilgileniyo diye biliyorum

gecen ki sap muhabbetinden sonra mustu abiyle ilgili bi konu sandım daha gelmemiş kendisi:)

olum az önce bu konuya uzun uzun yazmıştım ben ama cevapla dememişim :hehe:

neyse kıssaden hisse yapayım :D

şimdi dostum benim gökhanoluk unda dediği gibi sadece kullanıcı olarak bile ilk kez kullananlar için gayet karışık bir sistem ki bilge adam vb kurslarla bunun danışmanlık kısmını geliştirmek cidden büyük başarı olur :D

ben FI-MM-HR-ST ve CO modüllerini aktif olarak kullanıyorum 9 senedir kullanıyorum hemde ama hergün bambaşka şeyler öğreniyoruz halen :icon_tup:

ve arkadaşın dediği gibi cidden çok büyük paralara malolan bir sistem biz programı 11 sene önce kurduk ve her sene hatta 3 ayda bir SAP Türkiyeye dünyanın parasını güncelleştirme bedeli adı altında ödüyoruz :icon_tup:

by_hayali
20-05-2010, 21:02
bende eski işyerimde kullanıyordum ve yeni yeni geçiş yapıyorduk imzaların elektronik ortamda atılması onaylamaların kayıtların vs. herşeyin elektronik olarak işlenmesi mantığına dayalı bi sistem. ilk eğitim ve kurulumlarını biz yapmıştık sistem destek elemanı olarak anamızı ağlatmıştı en başlarda :D

Quantum
20-05-2010, 21:12
ERP Proje Yönetmeniyim ve hali hazırda görev yaptığım firmada SAP Altyapısına sahip bir ERP Projesi yürütülmekte. Şu an Alfa testleri bitti, 1 aya kadar beta testlere geçiyor olacağız. Bittiğinde sektörün en büyük ve kapsamlı ERP Sistemi olacak. Yaklaşık 3000 user dan oluşan bir sistem olacak. Şu anda 300 civarında key-user ımız var. Biraz yavaş ilerliyoruz ama iyi gidiyoruz. :)

ABAP konusu ilgimi çekiyor ve o tarafta da uzmanlaşma niyetindeyim, bakalım.. :)

facia
20-05-2010, 21:38
SAP 'nin finans danışmanlık kısmı abap değil yani direk kursa gidilip öğrenilecek birşey değil. önce finans ve raporlama bılmek gerekıyor. ama kariyer için güzel bir başlangıç

baretta
20-05-2010, 21:46
SAP ile ilgili bir bilgim yok ama BilgeAdam için şunları söyleyebilirim;

Bundan yaklaşık 4-5 sene önce Web & Grafik Tasarım ardından 3d Studio Max & Autocad 2007 eğitimi almıştım. Evet kursta birşeyler öğretiyorlar fakat herşey tamamen senin elinde... Sınıfta 10 kişiydik en iyi 2 kişi içindeydim ben ama bugün sadece Photoshop ve Freehand programlarını kullanabiliyorum onlara da ilgim oldugundan ve o sınıftan sadece 2-3 kişi o mesleği devam ettiriyor... İlgin yoksa azmin yoksa hiiiç boşuna bir dünya para dökme BilgeAdam'a , ama şöyle birşey de var bu tür eğitimleri veren yerler içerisinde en iyilerden biridir. Elimde flash8,fireworks8,dreamweaver8,photoshop cs2,freehand mx, 3d studio max,autocad 2007 ve web grafik tasarımcısı uluslararası sertifikaları var ama hiç birini kullanmıyorum. Severek yapmayacaksan ne paranı harca ne de zamanını...

GökhanO
20-05-2010, 21:48
ERP Proje Yönetmeniyim ve hali hazırda görev yaptığım firmada SAP Altyapısına sahip bir ERP Projesi yürütülmekte. Şu an Alfa testleri bitti, 1 aya kadar beta testlere geçiyor olacağız. Bittiğinde sektörün en büyük ve kapsamlı ERP Sistemi olacak. Yaklaşık 3000 user dan oluşan bir sistem olacak. Şu anda 300 civarında key-user ımız var. Biraz yavaş ilerliyoruz ama iyi gidiyoruz. :)

ABAP konusu ilgimi çekiyor ve o tarafta da uzmanlaşma niyetindeyim, bakalım.. :)
hangi firmadasınız ?

mmustu
20-05-2010, 21:49
forumdada SAP ile uğraşan baya adam var hee :D

eskilerden ranthor vardı mesela :D

GökhanO
20-05-2010, 21:49
SAP 'nin finans danışmanlık kısmı abap değil yani direk kursa gidilip öğrenilecek birşey değil. önce finans ve raporlama bılmek gerekıyor. ama kariyer için güzel bir başlangıç

aslında abap'ın temilinide kursta ogrensen danısmanlık tarafında yine cok zorluk cekersin en basitinden db deki hangi tablolarda ne tutulur neyi nerden cekmek gerekir bu tarz seyleri kurslarda ogrenemezsin, yanında fonksyonel bi danısman yoksa tek basına hic bi is yapamayan abapcı olursun :)

GökhanO
20-05-2010, 21:50
forumdada SAP ile uğraşan baya adam var hee :D

eskilerden ranthor vardı mesela :D

abi sen hangi firmadasın kim geliyor size danısman olarak ?

mmustu
20-05-2010, 21:54
bro ben BANAT Fırçadayım insan kaynakları ve İdari işler sorumlusuyum

ama bizde hiyerarşik düzen biraz farklı :) saydığım bütün modüllerle alakalı işlerim var ;)

bizim çalıştığımız firma ise ELSYS adlı bir firma yaklaşık 3-4 yıldır bu firma ile çalışıyoruz ve adamların mesaisinin ciddi bir kısmı bizim firmada geçiyor şu aralar :)

Tholl-ga
20-05-2010, 22:07
ELSYS ii firmadır bizim şirketinde danışmanlığını yaptılar.

mmustu
20-05-2010, 22:09
valla moruk adamlar yaklaşık 3,5 aydır geceli gündüzlü en az 5 elemanı bizim şirkette olmak üzere çalışıyorlar yeni proje için sefiyoruz kendilerini ;)

Tholl-ga
20-05-2010, 22:13
quality var dimi sizde?
lx depo falan

GökhanO
20-05-2010, 22:42
ELSYS ii firmadır bizim şirketinde danışmanlığını yaptılar.

ne aldın lan elsys den boyle konusmak icin :D

mmustu
20-05-2010, 22:46
ne aldın lan elsys den boyle konusmak icin :D

hauhauhauha :D

valla moruk şimdi PP modülü upgrade ediliyor bize :D falan falan

birde şöyle bir kurs programı varmış belki işinize yarar

http://www.sapbil.com/sapkurs.html

Quantum
20-05-2010, 22:51

proje yöneticisiyim ben zaten.. hani uzmanlığım bu.. :)
modüller ve raporlamalar hakkında az buçuk bişeyler biliyorum :)

hangi firmadasınız ?

firmam hakkında bilgi vermek istemiyorum maruz görün

GuNeS
20-05-2010, 22:57
danonede sap kullanıyor..bizim birader kafayı yedi sap yüzünden

snan1910
20-05-2010, 23:07
bilge adam bi seminer vermişti bizim okulda bende ekonometri öğrencisiyim. pek bir şey anlayamamıstık seminere katılanlar olarakdan ama bu işte çok iyi paralar oldugundan fln bahsettıler. türkiyedeki bir çok ünlü marka ve kuruluşun kullandıgını bılıyorum . sabancısından tutupda arçeliğine kadar. marka listesi baya kalabalıktı.bilge adam üstünden 4 5 ay geçmesine rağmen hala arıyor bızlerı indirimli uygun fıyatlı kurslarımız fln dıye ama pek ilgilenen yok sanırım okulda..

Tholl-ga
20-05-2010, 23:10
geçiş dönemi çok zordur.hemen şak die oturmaz sistem aslaa :D

mmustu
20-05-2010, 23:12
kanka sürekli bi yerler çatlıyo patlıyo :D raporlamada falan adamlar kafayı yedi :D

Tholl-ga
20-05-2010, 23:17
ama ipne sistem herboku kaydedio o kötü :D

GökhanO
20-05-2010, 23:18
ne yapmak istiyon sen soyle ben sana acık bulurum :D

mmustu
20-05-2010, 23:19
he yaa :D

olum en garip tarafı FI da bi ana hesap belgesi yada herhangi bir muhasebe belgesi girdiğinde o kaydı düzeltemiyosun :D direk ters kayıt yenisini gir :D ulen amma zor gelmişti ilk zamanlar :D

Dookan
20-05-2010, 23:20
finans uzmanlıgı işi mi buldun :D yeri de cinnaha cıkmadan hemen sagda :D..o iş se eger bi yol olmaz ondan haberın oolsun.

Tholl-ga
20-05-2010, 23:34
o ters kayıdın allah belasını versin :D

initial-D
21-05-2010, 00:27
türk telekomda buna geçti,o günden beridirde evde bi ters kayıt lafıdır aldı gidiyo:D

durmadan netten testler denemeler eğitimler geliyo.annem 45 yaşında bunu tam öğrenemeden emekli olucak heralde

CasabLanca
21-05-2010, 00:30
sap telekomunda kullandığı program

GKS
21-05-2010, 06:58
kurumsal firmaların çoğu sap kullanıyo ztn bi firmaya gir çalış öğrenirsin yavaştan

hddsheriff
21-05-2010, 07:13
bu sap finans uzmanlığı nedir SAP-FI ve SAP-CO programlarını bilen warmıdır bunu bilen adamlar ne iş yapar görevi nedir ??

sapı çöpü bilmem de bilge adama bulaşma...

tender06
21-05-2010, 08:53
herkesin azına sağlık çok tşk ederim aklımdaki bir çok soru kalktı şimdi benim için en önemli olan sap kullanan bir firmaya gidip programı bi canlı canlı görmek canlı canlı görmeden burada ne kadar anlatılsa kafamda kuramıyorum bu işe bu iş gibi teknolojik bütün işlere aciyip merakım war ben aslında bu kursa giderken bilgisayarlı muhasebe uzmanlık sertifikası için gidicektim o sertifikayı alınca logo tiger olsun logo go olsun bunları satın alan firmalara 1 haftalık eğitimler falan verebiliyorsun ve güzel paralara oradan başlamıştım ama bu sap çıktı karşıma ikisini aynı kursta görebiliyormuşuz bu kadar detaylı bir programı 4,5 ayda günde 4 saat görerek öğrenmem cidden çok zor bana sanırım bi temelini anlatacaklar gerisi sana kalmış dicekler ben şuanda ilk başta bi sap kullanan firmada neler yapıyolarlar onu görsem daha mantıklı olacak sanırım...

hddsheriff neden bilge adama bulaşma dedin ??

hddsheriff
21-05-2010, 08:58
herkesin azına sağlık çok tşk ederim aklımdaki bir çok soru kalktı şimdi benim için en önemli olan sap kullanan bir firmaya gidip programı bi canlı canlı görmek canlı canlı görmeden burada ne kadar anlatılsa kafamda kuramıyorum bu işe bu iş gibi teknolojik bütün işlere aciyip merakım war ben aslında bu kursa giderken bilgisayarlı muhasebe uzmanlık sertifikası için gidicektim o sertifikayı alınca logo tiger olsun logo go olsun bunları satın alan firmalara 1 haftalık eğitimler falan verebiliyorsun ve güzel paralara oradan başlamıştım ama bu sap çıktı karşıma ikisini aynı kursta görebiliyormuşuz bu kadar detaylı bir programı 4,5 ayda günde 4 saat görerek öğrenmem cidden çok zor bana sanırım bi temelini anlatacaklar gerisi sana kalmış dicekler ben şuanda ilk başta bi sap kullanan firmada neler yapıyolarlar onu görsem daha mantıklı olacak sanırım...

hddsheriff neden bilge adama bulaşma dedin ??

Ben dahil yakınımdan giden hiç kimsenin işine yaramadı oradaki eğitim. 45 kişilik 1 grup sistem müh. eğitimi aldık sertifikalar sınavlar vs.vs 1 kişi iş buldu 1 kişide sertifikası sayesinde kanadaya gitti o kadar . İngilizce kursu alan arkadaşlarım 2. kurda yeterli sayı olmadığı için 8 ay sayının tamamlanmasını beklediler. Kur sırasında cayma hakkın yok ısrar edip kursu bırakmak istersen ocağına incir ağacı dikiyorlar. ( bkz. şekil 1-a ben ) daha milyon tane sebep sayabilirim. Eğitimi ödenen paraya değer mi sorusuna ise kesinlikle değmez diyorum...

mmustu
21-05-2010, 08:59
istanbulda olsan yardımcı olurdum SAP yi görmen namına ;)

tender06
21-05-2010, 09:17
istanbulda olsan yardımcı olurdum SAP yi görmen namına ;)

5 ay 5 gün sen istanbulda kal sonra 1 gün bile durmak isteme sonra eline geçen fırsata bak beşiktaş inzibatta kısa dönem askerlik yaptım geçtiğimiz p.tesi günü ankaraya geldim ama böyle bi fırsatın elime geçeceğini nereden bilebilirdim :( da bu dediğin aklımda ama birgün çat kapı gelirim ha :)

mmustu
21-05-2010, 09:33
kısmet be dostum ne zaman gelirsen bekleriz

facia
21-05-2010, 09:33
aslında abap'ın temilinide kursta ogrensen danısmanlık tarafında yine cok zorluk cekersin en basitinden db deki hangi tablolarda ne tutulur neyi nerden cekmek gerekir bu tarz seyleri kurslarda ogrenemezsin, yanında fonksyonel bi danısman yoksa tek basına hic bi is yapamayan abapcı olursun :)

Katılıyorum. Bende hali hazırda bir audit firmasında çalışıyorum 3 yılı bitirdim. Artık SAP FI danışmanlığı için kendimi yetiştirmeye başlıyorum. Sonuçta single, konsolide , kombine finansal tabloların nasıl hazırlandıgını biliyorum buna ek olarak IFRS ve US-GAAP Adjustmentlarını atıp onlara göre raporda hazırlayabiliyorum.

Tholl-ga
21-05-2010, 09:35
muştu çalıştığın ekran görüntüsünü koysana

GKS
21-05-2010, 09:38
bu sap danışmanları 5-6 lira net alıyomuş bi arkş demişti ne kadar doğru bilemem

mmustu
21-05-2010, 09:45
muştu çalıştığın ekran görüntüsünü koysana

yaw kankam şirkette upload sitelerini falan açamıyorum maalesef başka bir yolu varsa koyayım

Tholl-ga
21-05-2010, 09:46
mail at bakim

mmustu
21-05-2010, 09:55
gönderdim bro

tender06
21-05-2010, 09:55
yaw kankam şirkette upload sitelerini falan açamıyorum maalesef başka bir yolu varsa koyayım

ewet ewet bi görüntü güzel olur :D

ayrıca bu iş ileride çok tercih edilecek geleceği olan bir işe benziyor şuanda thy da bu sapa geçiyormuş duyduğum kadarıyla

Quantum
21-05-2010, 09:56
bu sap danışmanları 5-6 lira net alıyomuş bi arkş demişti ne kadar doğru bilemem

junior lar o fiyat

senior lar daha fazla

GökhanO
21-05-2010, 13:14
junior lar o fiyat

senior lar daha fazla

kim veriyormu juniorlara 5 6 yav :D

Rockford
21-05-2010, 14:26
gokhan bedavaya calısıon kanka :D acı gercekler

XSi
21-05-2010, 22:13
junior lar o fiyat

senior lar daha fazla

Abi daha neler ya, hangi firma junior a 5 lira veriyo...

ben koçsistemde çalıştım 1 sene MM junior dım 5 lira olsa bırakırmıydım heç :)

XSi
21-05-2010, 22:24

Şimdi ben senin geçmeyi düşündüğün yoldan geçmiş biri olarak bişiler söyleyebilirim heralde..

1. sorum: yanlış anlamazsın umarım, hangi bölüm mezunusun? 2 senelik mezunlarına dahi iyi gözle bakmıyolar danışmanlıkta, en azından benim çalıştığım firmada öleydi.. Bilgisayar/yazılımla alakalı bölüm mezunları bu sektörde daha avantajlı..

2.sorum: finans muhasebe veya denetleme alanında iş deneyimin var mı? Bu konularda bilgi sahibiysen, "danışmanlık" yapabilirsin..

3.sorum: pazartesi ankarada, salı istanbulda, çarşamba perşembe kayseride çalışmayı göze alırmısın? ve çalıştığın yer sürekli değişir, çünkü iş danışmanlıktır ve genelde müşteri lokasyonunda danışmanlık hizmeti verirsin..

4.sorum: yazılım, veritabanı ve sorgulama konularında bilgin deneyimin var mı? Çünkü işin merkezinde bir bilgisayar yazılımı var ve bu bilgisayar yazılımını kullanan/kullanmayı isteyen kişilerin senden beklentisi var, bu beklentileri karşılayabilmen için yazılım/veritabanı kullanıp çözüm üretmen gerekecek..

gurcell
21-05-2010, 23:29
Ohhh Ohhhh bol bol SAP alın, sonrasında devlet size iso 20000 ve 27001'i dayayacak, bizde disaster recovery'nizi yaparız.

İtina ile iso 20000 , 27001 aldırılır, disaster recovery yapılır, felaket kurtarmacı geldi haaaanım :)

lucky Jackal
21-05-2010, 23:29
gel seni ben otomasyoncu yapiym,bizim firmaya eleman alıcaz herhalde bu aralar :) noldu vatan işi devam etmicen mi?

H22Power
21-05-2010, 23:32
hepimiz SAP değil miyiz? hahaha

tender06
22-05-2010, 07:50
Şimdi ben senin geçmeyi düşündüğün yoldan geçmiş biri olarak bişiler söyleyebilirim heralde..

1. sorum: yanlış anlamazsın umarım, hangi bölüm mezunusun? 2 senelik mezunlarına dahi iyi gözle bakmıyolar danışmanlıkta, en azından benim çalıştığım firmada öleydi.. Bilgisayar/yazılımla alakalı bölüm mezunları bu sektörde daha avantajlı..

2.sorum: finans muhasebe veya denetleme alanında iş deneyimin var mı? Bu konularda bilgi sahibiysen, "danışmanlık" yapabilirsin..

3.sorum: pazartesi ankarada, salı istanbulda, çarşamba perşembe kayseride çalışmayı göze alırmısın? ve çalıştığın yer sürekli değişir, çünkü iş danışmanlıktır ve genelde müşteri lokasyonunda danışmanlık hizmeti verirsin..

4.sorum: yazılım, veritabanı ve sorgulama konularında bilgin deneyimin var mı? Çünkü işin merkezinde bir bilgisayar yazılımı var ve bu bilgisayar yazılımını kullanan/kullanmayı isteyen kişilerin senden beklentisi var, bu beklentileri karşılayabilmen için yazılım/veritabanı kullanıp çözüm üretmen gerekecek..

4 yıllık işletme mezunuyum iş ilanlarına baktığmda ya bilgisayar yada işletme mezunu arıyorlar muhasebe olarak ticaret lisesi çıkışlıyım zaten muhasebeci sayılırım kiiiiii smmm ye hazırlanıyorum p.tesi orada salı burada şuan için iide ewlilik sonrası sıkıntı olur hatta olmaz gibi görünüyor yazılım veritabanı üzerine prof değilim orta düzeyde bile değilim açıkçası

tender06
22-05-2010, 07:53
gel seni ben otomasyoncu yapiym,bizim firmaya eleman alıcaz herhalde bu aralar :) noldu vatan işi devam etmicen mi?

ne zaman başlıyorum ??

XSi
26-05-2010, 15:35
4 yıllık işletme mezunuyum iş ilanlarına baktığmda ya bilgisayar yada işletme mezunu arıyorlar muhasebe olarak ticaret lisesi çıkışlıyım zaten muhasebeci sayılırım kiiiiii smmm ye hazırlanıyorum p.tesi orada salı burada şuan için iide ewlilik sonrası sıkıntı olur hatta olmaz gibi görünüyor yazılım veritabanı üzerine prof değilim orta düzeyde bile değilim açıkçası

Hem ticaret lisesi mezunu, işletme bölümü bitirmiş, SMMM ye hazırlanan biri olarak iki şey önerebilirim izninle;

1 - SMMM ol :)
2 - Bağımsız denetleme yapan firmalarda denetçi ol, ki birçok büyük kurumsal firmanın Finans müdürü, denetçilikten yetişmedir.

SAP danışmanlığı, yazılım konusunda (en azından yazılım mantığı bilmek lazım geliyor) ve veritabanı konusunda bilgisi olana daha çok hitap eden bir iş

mmustu
26-05-2010, 15:43
ya ben aklıma edeyim ki ticaret lisesi mezunuyum ama üni okumadım

fakat 10 yıldır çalıştığım şirketin mali işler müdürü smmm

çalıştığım bu dönemde stajyer gibi görünsem ve sınavlara girsem bende smm olabilirdim :(

Quantum
26-05-2010, 15:45
Abi daha neler ya, hangi firma junior a 5 lira veriyo...

ben koçsistemde çalıştım 1 sene MM junior dım 5 lira olsa bırakırmıydım heç :)

Danışmanlık firmaları değil.
Danışmanlık firmaları (ki ben de uzun yıllar çalıştım) personelini sömürürler.
Maaş çok yüksek değildir. Deli gibi çalıştırırlar.
Ama proje satın almış bir firmanın bünyesinde çalışırsan (IT, MIS, BT departmanında) junior lara bu rakamlar verilir.

Proje sahibi müşteri firma, aynı kişiyi firmadan aldığında daha yüksek faturalar ödemek zorunda kalır.

Yapılacak iş aynı iş, o zaman neden ayda 15 gün yerine 7-8 Adam/gün danışmanlık almak istemesinler ki..

Freelanca çalışan danışmanların fiyatları bile 500-700 Euro Adam/Gün fiyatları. Fatura istersen + KDV

Demem o ki danışmanlık firmaları yerine proje ye girmiş, danışmanlık firmalarının müşterileri konumundaki firmalar yüksek ücretlerle iş alımı yapıyorlar.

senna
26-05-2010, 16:13
Ben dahil yakınımdan giden hiç kimsenin işine yaramadı oradaki eğitim. 45 kişilik 1 grup sistem müh. eğitimi aldık sertifikalar sınavlar vs.vs 1 kişi iş buldu 1 kişide sertifikası sayesinde kanadaya gitti o kadar . İngilizce kursu alan arkadaşlarım 2. kurda yeterli sayı olmadığı için 8 ay sayının tamamlanmasını beklediler. Kur sırasında cayma hakkın yok ısrar edip kursu bırakmak istersen ocağına incir ağacı dikiyorlar. ( bkz. şekil 1-a ben ) daha milyon tane sebep sayabilirim. Eğitimi ödenen paraya değer mi sorusuna ise kesinlikle değmez diyorum...

yanlış anlamayında öyle bi mühendislik yok bence kursla verilen sertifikayla olabilen bunun ismi değişmesi gerekiyor mühendislik bu değilki sertifikayla kursla verileebilen birşey değil

Quantum
26-05-2010, 16:18
:) piyasadaki yazılım firmalarının ya da danışmanlık firmalarının personelleri için kullandığı sistem mühendisi title ı son bir kaç yıldır var aslında :)

piyasadaki yazılım firmalarının, yazılımcı, kodcu, destek elemanı şeklinde demek istemediği ve daha havalı olduğunu düşündükleri için uydurduğu bir title dır kendileri.

Edit: Yukarıdaki sözlerim, üniversitelerde 4 yıl boyunca gerçekten Sistem Mühendisi eğitimi almış kişileri içermez.

tender06
26-05-2010, 21:58
Hem ticaret lisesi mezunu, işletme bölümü bitirmiş, SMMM ye hazırlanan biri olarak iki şey önerebilirim izninle;

1 - SMMM ol :)
2 - Bağımsız denetleme yapan firmalarda denetçi ol, ki birçok büyük kurumsal firmanın Finans müdürü, denetçilikten yetişmedir.

SAP danışmanlığı, yazılım konusunda (en azından yazılım mantığı bilmek lazım geliyor) ve veritabanı konusunda bilgisi olana daha çok hitap eden bir iş

ewet şuanda okudum kadarıyla ve piyasadaki araştırmalarım sonucu bu yaştan sonra sıfırdan başlayıp bi veri tabanı öğrenmek sonra yazılım dilleri sonra sap başlamak ve onu geliştirmek nereden baksan herşeyimi ona adasam 3 4 yılımı alacak sonundada ne olacağımız belli deil ancak benim smmm yi koşturmam daha mantıklı ve yanında ticaret hukuku yada vergi hukuku üzerine yüksek lisans düşünüyorum da ikisi bi arada olurmu orasını tam kestiremiyorum onuda ünilerle konuşmam gerekiyo stajdayken yapabilecekmiyiz ders saatleri nasıl olacak bu ikisini götürürsem sap ye vereceğim zaman kadar zaman harcicam ve daha mantıklı bir seçim olmuş olacak sanırım her ne kadar pc ile alakalı bir işte çalışmak istemiş olsamda mantık biraz daha ağır basıyo

tender06
26-05-2010, 22:00
ya ben aklıma edeyim ki ticaret lisesi mezunuyum ama üni okumadım

fakat 10 yıldır çalıştığım şirketin mali işler müdürü smmm

çalıştığım bu dönemde stajyer gibi görünsem ve sınavlara girsem bende smm olabilirdim :(

walla keşke bende düz lise okuyup pc ile alakalı bişiyle dewam etseydim ozamanlar adam gibi yönlendiren yoktu ancak artık önümüze bakmamız gerekiyor senin işin ii boşver tam hayalimdeki gibi bi iş seninki sanırım :)

tender06
26-05-2010, 22:05
yanlış anlamayında öyle bi mühendislik yok bence kursla verilen sertifikayla olabilen bunun ismi değişmesi gerekiyor mühendislik bu değilki sertifikayla kursla verileebilen birşey değil

aynen banada çok saçma geldi kursta bir övüyolar bir pohpohluyorlar aklınız durur ama oradan alacağımız uzmanlık sertifikası bu logo satan firmalar onun eğitimini vermek zorundalarmış o eğitimide o sertifikası olan adamlar verebiliyomuş ve bu eğitimde 5 6 gün sürüyo günde 2 3 saat ve ücretide 500 600 lira ona yöneleblirm...