PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yardım san dakota

kansu_ilhan
09-06-2010, 18:56
Arkadaşlar haftaya salı kardeşim work and travel aracılığı ile usa da san dakota ya gidecek...
İlk gidişi olacak şirket söyledi götüürmesi gerekenleri ama daha önce giden bilen varmıdır?
Ekstradan bişey götürmesi gerekiyor mu ?
Nasıl bi yer burası bilen eden varsa yardımcı olursa çok memnun olurum ;)

şimdiden okuyan ve yardımcı olacak arkadaşlara tşk ederim..

turbo&quattro
09-06-2010, 19:00
Buraya gelmeden once mutlaka arastirsin...Yani havaalaindan calisacagi yere nasil gidecek fln....Metro, otobus, taksi yada shuttle...Sirket ulasimi saglariz der ama kalir ortada....

Yanina kendisini bir sure idare edecek para getirsin..Isler umdugu gibi gitmezse zorluk cekmesin.

Eger maddi durum iyi ise elektronik ve giyim kusam ile ilgili hicbirsey getirmesin cunku hersey oldukca ucuz burada..

Sirketin vermis oldugu Amerikadaki sponsordan alinmis olan DS 2019 turevi tarzi evraklar mutlaka yaninda olsun..Amerikaya giriste lazim olacak..

San Dakota nedir ne degildir bilmiyorum :)

kansu_ilhan
09-06-2010, 19:03
çok tşk ederim zaten tek sıkıntı ulaşım takılıyor kafama öbür dediklerini zaten o şekilkde yapacağız maddi durumda sıkıntı yok onuda hallettik tek sıkıntı ulaşım ve nasıl bi yer olduğu ?

turbo&quattro
09-06-2010, 19:06
google map tan havaalanindan gidecegi yere olan uzakliga bakin..Cok fazla degilse eger hic ugrasmadan taksiye binsin...Mesafe uzaksa shuttle baksin..Havalimaninn sayfasina girince genelde shuttle ilgili bilgiler vardir.

kansu_ilhan
09-06-2010, 19:07
google map tan havaalanindan gidecegi yere olan uzakliga bakin..Cok fazla degilse eger hic ugrasmadan taksiye binsin...Mesafe uzaksa shuttle baksin..Havalimaninn sayfasina girince genelde shuttle ilgili bilgiler vardir.

tamam bunuda bi nebze hallettik diyelim telefon hat işi falan nasıl oluyor burdan getirmesi mi uygun ordan alması mı ?

turbo&quattro
09-06-2010, 19:10
Tabiki buradan almasi daha mantikli :)

Geldiginde calistigi yer bazi adresler veercek kardesine nerde neyi nasil yaptirir fln ile ilgili...SSN ( Social securit number) almasi gerek ilk basta calismasi ve vergi odemesi icin..O ssn ile bilrikte banka hesabi actiracak haftaliginin yatmasi icin...O numara ile birlikte ayrica telefonda alabilir ister kontorlu ister faturali...Tavsiyem iphone 4 beklesin...199 a alir Tr ye gelirkende yaninda getirir ve kullanmaya devam eder.

kansu_ilhan
09-06-2010, 19:13
ne zaman cıkıyor ki bu ıpohe 4 ;)

anladığım kadarıyla ssn numarasını almadan hıcbır işlem yapamıyor...

çok tşk ederim kafamdakı soruların coguna cevap buldum ;)

turbo&quattro
09-06-2010, 19:15
SSN olmadan hicbirsey yapamaz maalesef...Tum banka islemleri icin fln o numara sart..

Hatta gelmisken birde Amerikan ehliyeti alsin lazim olur :)

kansu_ilhan
09-06-2010, 19:16
taze şöför bugun sabah aldı tr ehlıyetını ama arabayla pek arası yok :D

kansu_ilhan
10-06-2010, 07:19
San dakota hakkında bilgisi olan yok mu hiç?

Muharrem C.80
10-06-2010, 16:23
san diego olmasın bak o yada only dakota'ki dakota eyalet hemde 2farklı eyalet kuzey ve güney dakota..san diego sehirdir calıfornia eyaletinde.

EvO 86
10-06-2010, 17:02
ekşi sözlüğe bir bak. benim arkadaşım çok memnun kalmıştı W&T den ama çoook çok felaket yaşayan da var. şirketi iyi araştırın, kendinizi iyi hazırlayın, gerisi biraz şans.

ilkerrrrr
10-06-2010, 17:05
SSN olmadan hicbirsey yapamaz maalesef...Tum banka islemleri icin fln o numara sart..

ssn olmadan bank of america hesap açabiliyor. maaşı çekerken komisyon ödememek için paycheckini aldığı bankadan hesap açmaya çalışsın.

ilkerrrrr
10-06-2010, 17:06
bir de türklerle takılmasın dil açısından :). orada kolay geliyor sürekli türklerle gezmek ama dönünce hata olduğunu anlıyor insan

kansu_ilhan
14-06-2010, 18:44
san diego olmasın bak o yada only dakota'ki dakota eyalet hemde 2farklı eyalet kuzey ve güney dakota..san diego sehirdir calıfornia eyaletinde.

south dakota yazıyor dediğin doğru san diegoya bağlı sanırsam nasıl bi yer bilgisi olan var mı ?

kansu_ilhan
14-06-2010, 18:45
bir de türklerle takılmasın dil açısından :). orada kolay geliyor sürekli türklerle gezmek ama dönünce hata olduğunu anlıyor insan

en azından bi aile bulmam lazım tek gidiyor çünkü anlatamam suankı ruh halimi

34btr1907
14-06-2010, 19:06
ben san dıegoda yasadım ama dakota dıye bır yer hıc duymadım ikiside SD olarak yazılır ordan benzettin sanırm...
Minnesota civarında burası orta amerikada bi yer çok sıkılıcağın garanti orda:)

turbo&quattro
14-06-2010, 20:31
Californianin eglencesi boldur :)

34btr1907
14-06-2010, 22:17
Californianin eglencesi boldur :)
aynen california dediğin gbi ama dakota heryere uzak maşşalah

http://www.ressim.net/e/upload/73b5669d.gif (http://www.ressim.net)

turbo&quattro
14-06-2010, 22:51
Yaw kardesin nereye geliyor ben hala anlayamadim....San Diego mu San Dakotami? San dakota nerede? South Dakota ne alaka vs... :)

Muharrem C.80
15-06-2010, 12:45
san diegoya wt'la gönderirlermi olabilirmi öyle birsey mümkün değil. san diego 1.sınıf tatil bölgesi hiç sanmam..ki eğer gidiyorsa in L.A bayağ bir need a car çünkü aracın olmaması çok büyük eziyet orada..ama dakotadır gönderdikleri yer kuzeyide güneyide çöl gece buz gibi gündüz alev:D hoş biyer değil eyalet olarakta.

kansu_ilhan
15-06-2010, 15:15
Yaw kardesin nereye geliyor ben hala anlayamadim....San Diego mu San Dakotami? San dakota nerede? South Dakota ne alaka vs... :)

south dakota ya gıdıyor ben yanlıs anlamısım ;)

kansu_ilhan
15-06-2010, 15:17
san diegoya wt'la gönderirlermi olabilirmi öyle birsey mümkün değil. san diego 1.sınıf tatil bölgesi hiç sanmam..ki eğer gidiyorsa in L.A bayağ bir need a car çünkü aracın olmaması çok büyük eziyet orada..ama dakotadır gönderdikleri yer kuzeyide güneyide çöl gece buz gibi gündüz alev:D hoş biyer değil eyalet olarakta.

kötü oldu bu ya sbaah bindi ucaga

turbo&quattro
15-06-2010, 17:47
Hayirlisi olsun..Bu vesile ile kendine olan guveni dahada artar iste..Bende ilk Amerikaya geldigimde ingilizcem yok gibi birseydi ve yanlizdim..Mecbur oldugundan yapiyorsun atlatiyorsun iste...

kansu_ilhan
15-06-2010, 18:11
Hayirlisi olsun..Bu vesile ile kendine olan guveni dahada artar iste..Bende ilk Amerikaya geldigimde ingilizcem yok gibi birseydi ve yanlizdim..Mecbur oldugundan yapiyorsun atlatiyorsun iste... bu yaşıma kadar ben hiç böyle olmamıştım sabah 6 da bindi uçağa haberde gelmedi hala hayırlısı ile bi varsaydı oraya başka hiçbirşey istemiyorum gideceği yere gitsin en azından nerde olduğunu biliriz şimdi uçaktami yoksa uçak mi bekliyor bilememek çok kötü tek amacım şuan orda bi aile veya bi çalışan öğrenci bulabilmek değilse çok zor olacak tek başına diye tahmin ediyorum

tandogan
15-06-2010, 18:16

amerikan ehliyet sınavına türkçe olarak girilebiliyor mu? ya da o özellik kaldırıldı mı?

turbo&quattro
15-06-2010, 18:20
bu yaşıma kadar ben hiç böyle olmamıştım sabah 6 da bindi uçağa haberde gelmedi hala hayırlısı ile bi varsaydı oraya başka hiçbirşey istemiyorum gideceği yere gitsin en azından nerde olduğunu biliriz şimdi uçaktami yoksa uçak mi bekliyor bilememek çok kötü tek amacım şuan orda bi aile veya bi çalışan öğrenci bulabilmek değilse çok zor olacak tek başına diye tahmin ediyorum

Rahat ol yaw....Korkulacak endiselenecek birsey yok :)

amerikan ehliyet sınavına türkçe olarak girilebiliyor mu? ya da o özellik kaldırıldı mı?

Turkce sinav degilde Turkce bilen birini rehber olarak kullanabiliyorsun belirli bir ucret ve randevu karsiliginda...Daha onceden nasildi bilmiyorum ama su an icin burada ( Maryland ) boyle..

tandogan
15-06-2010, 18:25
vatandaşlık falan hiçbir şeye gerek yok mu?usa ehliyeti almak için?15 gün kalmak yeterli midir? :)

turbo&quattro
15-06-2010, 18:28
vatandaşlık falan hiçbir şeye gerek yok mu?usa ehliyeti almak için?15 gün kalmak yeterli midir? :)

Vatandas olmaya gerek yok ( bkz ben) ..Gecerli bir SSN, Pasaport Amerika vizesi ile birlike ( ne vizesi oldugu onemli degil), adini ve adresini gosteren iki adet fatura yada banka extresi yeterli...

tandogan
15-06-2010, 18:33
bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.ne vizesi ile mi gittiniz acaba? bende üniversite için gelmek istiyorumda zor mudur usa hayatı?

turbo&quattro
15-06-2010, 18:36
Turizm stajina geldim 1.5 senelik....Sonrasinda turist vizesine cevirdim...Su an esimden dolayi green cardimi bekliyorum...

Hayat zormu kolaymi bilmiyorum en azindan benim icin ilk birkac ay zor gerisi kolaydi...Ancak insana verilen deger herseye bedel....

kansu_ilhan
16-06-2010, 13:42
Rahat ol yaw....Korkulacak endiselenecek birsey yok :) Turkce sinav degilde Turkce bilen birini rehber olarak kullanabiliyorsun belirli bir ucret ve randevu karsiliginda...Daha onceden nasildi bilmiyorum ama su an icin burada ( Maryland ) boyle.. allah razı olsun kardeşim iyi dileklerin telkinlerin için gece 4 gibi varmış çalışacağı işyerinden karşılamislar kaldığı yer iki kişilik oda bi kırgız arkadaş ile beraber kalacakmış patronu ile beraber o dediğin işlemleri halletçeklermis bugün halkla ilişkiler gibi bi departmanda çalışacakmis uçak yolculuğu dışında herşey çok güzel diyor patronu telefon hattı ve idareten telefon vermiş çalışacağı yere hafta içi bi türk daha gelecekmiş verdiğin bilgiler ve destek için çok tsk ederim;)

turbo&quattro
16-06-2010, 18:27
Ne demek....Umarim stajini sorunsuz bitirir....

ZaMaZiNGo
17-06-2010, 18:44
Bende gitmek istiyorum ama bakalım kısmet bi askere gidelimde.