PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : küçük bir soru???

yaniss
09-06-2010, 23:12
arkdaslar arabaya yay taktırırken ustune plastık hortum takılmasının sebebı nedır takılmazsa ne olur ? hortumu nerde bulabılırız ?

ömerve
09-06-2010, 23:14
Ses yapmasını önler..Olmasada çok mühim değil bence.
sıfır aldığında içinden çıkıyor yaylar ile beraber.

Low-Rider
Ses yaptığı için hortum takılıyor.

Bildiğin bahçe sulama hortumu.Yeşil tercih ettim " tein" olsun diye:D

Bulut Y.

Bildiğin bahçe sulama hortumu , bende gördüğümde şaşırmıştım.Yeşil tercih ettim " tein" olsun diye:D

yeğğşilll ahuzhauhahaha eet sebebi ses :)

kv661
09-06-2010, 23:15

Bildiğin bahçe sulama hortumu.Yeşil tercih ettim " tein" olsun diye:D

araç 3cm düşecekse kaldırıo dimi 0.5 cm filan ?

RottingChrist
09-06-2010, 23:15
ben takarken sormuştum. temiz olsun satmak istersen çizilmesin yıpranmasın hesabı demişlerdi. başka bir etkisi olsa yapan firma bu şekilde üretirdi herhalde.

seref1
09-06-2010, 23:16
vlla bn takıorm yne ses yapıo.:)

RottingChrist
09-06-2010, 23:17
Ses yapmasını önler..Olmasada çok mühim değil bence.
sıfır aldığında içinden çıkıyor yaylar ile beraber.

benim kutudan çıkmadı hortum :( takmadım da ama ses te duymadım pek.

Evrenoz
09-06-2010, 23:27
Aracınızı ilk aldığınız zaman aracınızın üzerindeki mevcut yaylar, yayların oturduğu tabla üzerinde tabir-i caizse yer eder. Orjinal yaylarınızı çıkarıp yerine farklı bir yay koyduğunuzda yeni yayınız tablaya her ne kadar tam oturmuş gibi görünse de milimetrik boşluklar oluşabilir. Esneme ve direksiyon hareketlerinde bu hareketler yüzünden gıcırtı sesi duyulur.

Hortum da bu noktada devreye girer. Tabla ve yay arasında yalıtım malzemesi görevi görüp istenmeyen seslerin gelmesini engeller.

Ayrıca bir başka kullanım yeri de sıkışıklıktan birbirine değecek baklaların arasıdır. Baklalar arasındaki sürtünme esneme esnasında tıpkı tabla-yay arasındaki gibi istenmeyen seslere sebep olabileceğinden kullanılması tavsiye edilir.

ocean0636
09-06-2010, 23:30
ben takarken sormuştum. temiz olsun satmak istersen çizilmesin yıpranmasın hesabı demişlerdi. başka bir etkisi olsa yapan firma bu şekilde üretirdi herhalde.

Eichbach'lar hortumlu geliyor zaten

yaniss
09-06-2010, 23:32
ben h&r takıcam hortum yoktur :)

Ertug_T.
09-06-2010, 23:33
benim 5lik H&R lar hortumlu çıktı kutudan...zaten senin araçla aynı yayı kullanıyoruz ;)

arfy
09-06-2010, 23:34
ben h&r takıcam hortum yoktur :)

ben h&R kullaniyorum ,hortumumu kendim taktim ses gelmiyor hic .. hortum takmani tavsiye ederim..

ocean0636
09-06-2010, 23:35
benim 5lik H&R lar hortumlu çıktı kutudan...zaten senin araçla aynı yayı kullanıyoruz ;)

H&R'da 5cm var mı, benim bildiğim en son 4.5cm ?

yaniss
09-06-2010, 23:35
nerden edınecez bu hortumu yaw :) taksak ıy olur

yaniss
09-06-2010, 23:36
H&R'da 5cm var mı, benim bildiğim en son 4.5cm ?

ben zten 3.5 cm takıcam :)

Ertug_T.
09-06-2010, 23:37
3.5 da kullandım H&R ondanda çıktı diye hatırlıyorum :D

ocean0636
09-06-2010, 23:37
ben zten 3.5 cm takıcam :)

arkadaşın mesajına demıstım arada kaynamıs :)

arfy
09-06-2010, 23:39

bildigin bahce hortumu .. heryerden edinebilirsin.. oyle ozel bir hortum falan degil :D

Evrenoz
09-06-2010, 23:40

Herhangi bir nalburdan bulabilirsin. Bildiğin ince bahçe sulama hortumudur.. Dikkat etmen gereken nokta et kalınlığının mümkünse en ince olması.

yaniss
09-06-2010, 23:41
allh allh yayı alınca bıde nalbura ugrayım hemen cıksın ardan :) yaa puntocu arkdasım senınle aynı yayı kullanıoyroz sanırsam ama gecen alcaktım adam ınanılmaz ucuz fıyat verıı benım arac corsa kutuda punto yazıyodu almadım bu konuda kılım arac corsa ıse corsa yazsın kutuda
:=)

cagri-35
09-06-2010, 23:42
Bir sıkıntı var yalnız bende hortum takıldıktan sonra ses tam anlamıyla gecmesede baya azaldı arka tarafta yuk olmadıgı surece cıddı anlamda ses yok fakar vırajlarda eskısı kadar stabıl degıl arkası yukseldıgı ıcın arac arkadan kayıyor.Buyuk ıhtımalle dızel oldugu ıcın kafa yerde popoda dedıgımden dolayı havada ondan kaynaklı bunu ne sekılde engelleyebılırım kı

Ertug_T.
09-06-2010, 23:43
corsa d yle bizim yaylar aynı =) bende punto bulamadım 5likte corsa aldım :D

yaniss
09-06-2010, 23:44
corsa ıse corsa olsun :)

Ertug_T.
09-06-2010, 23:44
Bir sıkıntı var yalnız bende hortum takıldıktan sonra ses tam anlamıyla gecmesede baya azaldı arka tarafta yuk olmadıgı surece cıddı anlamda ses yok fakar vırajlarda eskısı kadar stabıl degıl arkası yukseldıgı ıcın arac arkadan kayıyor.Buyuk ıhtımalle dızel oldugu ıcın kafa yerde popoda dedıgımden dolayı havada ondan kaynaklı bunu ne sekılde engelleyebılırım kı

takozlarına baktır..süspansiyonlar oem olduğu için takozlar çok çabuk zarar görüyo :S bu arada eibach 5lik kullanırkan hortum mortum hiç bir şekilde sesleri kesemedik ama H&R taktık takalı hiç ses yok maşallah..eibach dan kat kat iyi düşürdü aynı zamanda..

Evrenoz
09-06-2010, 23:45

Arka taraf neden yüksek? Hortumdan değildir herhalde. Ezilmemiş haldeki kalınlığı bir milim civarı olan bir şey hortum. Üzerine ağırlık binip ezilince yarım milimden daha aşağıya düşer ki bu da bir yükseltmeye neden olmaz.

cagri-35
09-06-2010, 23:46
Bendede omp var, aynen senın dedıgın gıbı hem puntoya hem corsaya uyuyor 40 mm , takozun zarar görmus olması aracın kafadan yada arkadan bırakmasına sebep olurmu yoksa ses acısından mı dedın?

cagri-35
09-06-2010, 23:47
Arka taraf neden yüksek? Hortumdan değildir herhalde. Ezilmemiş haldeki kalınlığı bir milim civarı olan bir şey hortum. Üzerine ağırlık binip ezilince yarım milimden daha aşağıya düşer ki bu da bir yükseltmeye neden olmaz.

Hortumu tam olarak nereye sarmak gerekıyor, yapılırken basında degıldım kısa bır ısım vardı dondugumde hortumu takan arkadas nerdeyse komple yayda dönmüş. Sadece üst kısma sarsaydın dedıgımde alt kısımdada yay bırbırıne vuruyordu abi cevabını aldım o an ıcın ses bakımından mantıklı gıbı geldı ama alınan hortumdan mıdır artık yoksa o kadar döne döne dıbıne kadar sardırılmıs olmasındanmıdır arka taraf bariz kalktı nerden baksak 0.8- 1.0 cm kadar. :confused:

Ertug_T.
09-06-2010, 23:49
bencede yükseklik onunla alakalı olmamalı hortum ciddi ince oluyo çünkü 1-2 mm bişeydir yani..ama ses yüksek ihtimal takozlardandır..

Evrenoz
09-06-2010, 23:49
Hortumu tam olarak nereye sarmak gerekıyor, yapılırken basında degıldım kısa bır ısım vardı dondugumde hortumu takan arkadas nerdeyse komple yayda dönmüş. Sadece üst kısma sarsaydın dedıgımde alt kısımdada yay bırbırıne vuruyordu abi cevabını aldım o an ıcın ses bakımından mantıklı gıbı geldı ama alınan hortumdan mıdır artık yoksa o kadar döne döne dıbıne kadar sardırılmıs olmasındanmıdır arka taraf bariz kalktı nerden baksak 0.8- 1.0 cm kadar. :confused:

Ben kendi araçlarımda ( Civic ve Megane ) daima alt kısımda 15-20 cm kullandım. En ufak bir ses sorunu da yaşamadım. Keza kayda değer bir yükseklik farkı da gözlemlemedim.

arfy
09-06-2010, 23:52
yaydan yukselicegini bende sanmiyorum.. kalinligi ne ki ne yukseltsin hele bide ustune yuk binine iyice eziliyor hortum

Muharrem C.80
09-06-2010, 23:53
önerilir metresi 50kuruş:D

cagri-35
09-06-2010, 23:54
Şu açıdan diyorum. Kelime tabiri dogrumu bılmıyorum fakat hortum biraz etli öyle kolay ezilecek gibi durmuyordu tabi sıfırdı o zaman nerden baksanız 1 ayı geçti acıkcası lifte alıp bir daha kurcalayacak vakitte olmadı.En yakın zamanda takozlara bakıcam olmadı daha ince bir hortum sardırabılırım alt kısma. Ses geldıgı zaman gıcırtı seklınde gelıyor bu arada.

onursumer
09-06-2010, 23:57
ben hortumsuz taktım eibachleri zaten 2. el o şekilde almıştım

cuk diye oturdu ne ses nebirşey :D başka servise goturduğumde bile anlamıyorlar zaten 1.5cm falan düşürdü :D

yaniss
10-06-2010, 09:23
ben hortumsuz taktım eibachleri zaten 2. el o şekilde almıştım

cuk diye oturdu ne ses nebirşey :D başka servise goturduğumde bile anlamıyorlar zaten 1.5cm falan düşürdü :D

eıbach takınca zten takıp takılmadııg pek bellı olmuyor :)