PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomotiv Mühendisliği?

By_KA
28-07-2010, 11:49
Arkadaşlar,aranızda otomotiv mühendisliğini bitiren yada okuyan varmı?TR'de iş imkanları vsleri nelerdir,yabancı dil eğitim veren okulu varmı Türkiyede filan bi bilgisi olan varmı?
Hacettepe ve Bursada varmış diye duydum bu bölüm Hacettepeyi bitirdiğimiz zaman yabancı dil öğretmenliğiyle ilgili şu teknik üniversitelerde verilen belgelerdende veriliyormu?...

Boost Up
28-07-2010, 11:52
Arkadaşlar,aranızda otomotiv mühendisliğini bitiren yada okuyan varmı?TR'de iş imkanları vsleri nelerdir,yabancı dil eğitim veren okulu varmı Türkiyede filan bi bilgisi olan varmı?
Hacettepe ve Bursada varmış diye duydum bu bölüm Hacettepeyi bitirdiğimiz zaman yabancı dil öğretmenliğiyle ilgili şu teknik üniversitelerde verilen belgelerdende veriliyormu?...

Benim arkadaşım Canada da okuyor, sitemizdede Renaut-Mais TR nin en tepesindeki isim İbrahim Aybar oturuyor. Kendiside otomobil mühendisi mezunu diye biliyorum. TR de olmasa bile Avrupada direk kapılıyormuş bu bölüm mezunları:).

mcanx
28-07-2010, 11:55
imkanları çok çok iyi diye biliyorum, çünkü her üniversitede bulunan bi bölüm değil, yabancı dili Almancaydı sanırım. sırf bu bölüme girebilme umuduyla ben kendi bölümümden(gemi inşaa) bunun 2yıllığına gidip ordan geçiş yapmak istiyorum. ben meslek lisesi çıkışlı olduğum için gidemiyorum ama senin puanın yetiyosa kesinlikle git bence :icon_tup:

YEY®
28-07-2010, 11:59
Biraz spesifik bir bölüm gibi geliyor,örneğin makina mühendisi olursanda her türlü otomotiv firmasında ve teknolojinin olduğu her alakasız firmada işe girebilirsin ama otomotiv diyince 500 tane fabrikadan bir anda 15 tane fabrika arasında kendine yer bulmaya çalışacaksın.

XSi
28-07-2010, 12:00

Ders içeriklerine bakarsak makina mühendisliğine yakın bir bölüm.. Otomotivi ilgilendirecek konular zorunlu ders olarak var (makina mühendisliğinde seçmeli dal olarak veya ders olarak okunabiliyordu zaten)..

Türkiyeyi düşünecek olursak, kendini geliştirip, konulara hakim olursan, kurumsal ve büyük otomotiv firmalarında rahatça iş bulabilirsin.. Tabi sıradan olmayacaksın!

senna
28-07-2010, 12:02
makine okuyup yüksek yapmak daha mantıklı bence bazı dersleri zaten makinede görebiliyorsun

mrtysn
28-07-2010, 12:05
[QUOTE=senna;1585761]makine okuyup yüksek yapmak daha mantıklı bence bazı dersleri zaten makinede görebiliyorsun[/QUOTE ]
+1
Bencede .

YEY®
28-07-2010, 12:07
Vall mekatronik müh. okuyorum ben,otomobile dair ne varsa görüyoruz.Otomotivde ekstra gösterecekleri şeyler hayatın boyunca o bölümde kısıtlı kalmana sebep olacak şeyler değil bence..

Örneğin son projem 100 hp outputu olan motora ekonomi ve performansın optimum olduğu bir dişli oranlarına sahip şanzıman tasarlamaktı..Derslerdede akslar,malzeme dayanıklıkları vs gibi direkman otomobillerin üretim teknolojilerine dayanan bir sürü materyal görüyoruz..

Boost Up
28-07-2010, 12:09
Vall mekatronik müh. okuyorum ben,otomobile dair ne varsa görüyoruz.Otomotivde ekstra gösterecekleri şeyler hayatın boyunca o bölümde kısıtlı kalmana sebep olacak şeyler değil bence..

Örneğin son projem 100 hp outputu olan motora ekonomi ve performansın optimum olduğu bir dişli oranlarına sahip şanzıman tasarlamaktı..Derslerdede akslar,malzeme dayanıklıkları vs gibi direkman otomobillerin üretim teknolojilerine dayanan bir sürü materyal görüyoruz..

Abi seninle bir kaç bişi konuşmam lazım Sabancı hakkında...:)

CGR328
28-07-2010, 12:09
bursada hacettepede ve ankara atılımda var bu bölüm türkiye de mercedes firmasının destekleriyle açılmış bi bölümdür 3. sınıfta alman firmalar direk kapıyo sizi iş bulmama gibi bi sıkıntın yok ve maaşları aşırı yüksek bence tr deki en ii bölüm ..

gambit49
28-07-2010, 12:11
cift hazirligi var hacettepe otomotiv de ingilizce ve almanca olarak
ayrica mercedes destegiyle acildi. sanirim aksaraya mercedes de falan staj yapıolar mufredat olarak makinaya yakin ısı dersleri biraz daha agirlikli

Eyup Duygun
28-07-2010, 12:13
En kötü yetkılı servıslerden bırınde calışırsın ..Rütbeli olarak

MELİH
28-07-2010, 13:04
ben otomotiv teknolojisi okudum ama boşuna okumuşum hiç bir yararını görmedim lisedeki gördüklerim daha çok şey ögretti üniv.çok az şey eklendi hatta bilgiler tazelendi desem yeridir başvurdugum iş yeri sayısını ben unuttum ama biri çıkıpda görüşmeye bile çagırmadı inş.senin istedigin bölüm iyidir

Chatin
28-07-2010, 13:09
2 hazırlıgı var. hangisini geçersen digerini okursun. almanca ve ingilizce. hacettepe makina muhendisliği bolumune baglı zaten kendisi. stajlarını aksaraydaki mercedes fabrikasında yapıyorsun zaten mercedes bolumun sponsoru. ve yine zaten mezun olunca mercedesde çalışmaya başlıyorsun. maaşı da gayet iyi. puanı odtü makina ile aşağı yukarı aynı olmalı. o yüzden onu da düşün puanın yetiyorsa. ama hacettepe otomotivden mezun olunca direk merso da başlıyorsun. bunu da bil.

GT
28-07-2010, 13:12
güzel bir bölüm arkadaşım okuyordu almanyaya gitti mercedes fabrikasında çalışıyordu

_sinan_
28-07-2010, 13:21
bu sene çoğu okul açtı otomotiv mühendisliği , puanları düşücek büyük ihtimal okan atılım da özel olarakda var açıkcası eski değerini kaybedicek gibi , bu arada otomotiv mühendisliği çok güzel bi bölüm oto. teknlojileri gibi değil zaten puanlarıda ilk açıldığında tıp a yakındı..

mcanx
28-07-2010, 13:28
biri şu 2yıllık otomotiv teknolojisi bölümü hakkında da bilgi verebilir mi? :beuj:

Chatin
28-07-2010, 13:44
bu arada otomotiv mühendisliği sanırım sadece hacettepede var. onun dışındakiler mühendislik eğitimi vermiyor. uludağ üni deki tezsiz yüksek lisans programı sanırım.

_sinan_
28-07-2010, 13:46
değil değil bu sene bayağı var , adanada ankarada afyonda elazığda istanbulda karabükde var bunun fazlası yok eksiği var..

merve
28-07-2010, 16:00
yaa müthiş bir bölüm, imkanın varsa başka hiç birşey düşünme bence.. diğer 2yıllık otomotiv bölümleriyle ilgisi yok..
ayrıca iş imkanı vs, zaten çok fazla mezun veren bir bölüm değilki, ordan mezun olupta kimsenin boşta kalacağını ya da sıradan bir işte çalışmaya mecbur kalacağını sanmam.
yeniden okuyasım geldi valla, mesleğimden vazgeçecem nerdeyse :D

se®k@n
28-07-2010, 16:18
Girebiliyosan Hacettepeye gir, tamamen Mercedes le işbirligi icinde acıldı bölüm.. Mezun olanlar direk Mercedeste işe baslıyo..

korki
28-07-2010, 18:14
otomotiv mühendisliğini bitirip kendini kısıtlama onun yerine mekatronik müh veya mak müh bitirip termik mak üstüne y.lisans tercih ederdim zaten ülkemiz belli eknomi kötüye gidince direk otomotiv sektörü etkileniyo o yüzden tercih etmezdim ki öle yaptım.Aksaraydaki mercedes fabrikasına da gidebilirsin.Adamlar montaj yapıyo gidip döküm filan bekleme yani.Benim zamanımda öleydi.Alman izin verirse montaj hattında gezersin :)

OmerRS
28-07-2010, 18:25
Ben yüksek otomotiv mühendisiyim ancak türkiye yerine imkanın varsa ingiltere ya da almanyada okumanı tavsiye ederim. Türkiyedeki imkanlar çok kısıtlı hem iş hem eğitim olarak. Eğer makine okuyup otomotiv master ı yapmak istersen kesinlikle projelerini çalışmalarını stajlarını otomotiv üzerinde yap.

Türkiyede iş olarak tatmin olman pek kolay değil ama yıllar içinde yaygınlaşacaktır.

Octane
28-07-2010, 18:25
4 yıl başkent makine müh. okudum, sonra da okul ile anlaşamayıp ayrıldım, apar topar öss girdim, şimdi ankara üni jeoloji mühendisliği 2. sınıfım. Makine mühendisliğindeyken öğrendiğim derslerden bikaçı:
Birincisi, Makine mühendisliği; otomotiv mühendisliği, uçak mühendisliği, gemi gibi bütün mühendislikleri kapsayan ve daha da çok şey(termodinamik, akışkanlar, statik, dinamik, sistem mekaniği gibi) barındıran bir bölüm dalıdır. yani mercedes-benz ile ortak olan hacettepe dışındaki bir otomotiv mühendisliği bitirmen çok tat vermeyebilir. Çünkü Türkiye'nin malesef kendi ürettiği bir otomobil yok, buradaki oto fabrikalarında ise sadece kalite ve üretim mühendisleri ve işletmeciler var. Ben her zaman için makine mühendisliği+2 yıl otomotiv master'ı öneririm.
İkincisi ve en önemlisi, özel okullardan ne yap ne et uzak dur. İsterse ailenin veya senin bill gates kadar paranız olsun, önemli değil.
Üçüncüsü ise, şu anda otomotiv mühendisliği 5 yıl oldu hacettepede ilk açılalı, yani ilk mezunlar yeni çıkmış olması lazım tek tük. Onlar ile bir şekilde görüş paylaşmak lazım:)

İbrahim Erdem
28-07-2010, 19:47
Makine mühendisliği okuman daha iyi olur bence. Otomotivle dersleri pek farklı sayılmaz zaten.Hacettpe otomotive puanın yetiyorsa itü makine yaz derim.sonra yüksek yaparsın. Daha iyi olur derim

kurpat
29-07-2010, 10:19
TR'de iş imkanları vsleri nelerdir,yabancı dil eğitim veren

Şu an iş imkanları çok geniş olmasa da 3-5 sene içinde çok daha farklı olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle yabancı sermayenin yoğun ilgisi var, şu an sadece üretim gerçekleştiren yabancı şirketler kalifiye personeli ile buraya yerleşmeye başlıyor. Yüksek teknoloji gerektiren motor ve elektronik aksam parçaları ve tasarım ürünleri yatırımları olduğunu biliyorum ...

TaGo
29-07-2010, 10:23
Yüksek Makina Mühendisi olarak sana tavsiyem. Git Mekatronik oku. Hayaller güzedir ancak çok az zaman paraya dönüşür arkadaşlar ;)