PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şehir dışından araç alımındaki işlemler için yardım

Murat06
05-08-2010, 09:06
Selamlar.
Yarın kısmetse Karabük'ten Honda civic alacağım ve aracı Ankara'ya getireceğim.
Plaka 74 ve bunu 06 ya çevireceğim.
Karabük'te noterde ne gibi işlemler yapacağım. Onlarda kalacak evrak ve geri alacağım bişey varmı?
Ankara'da ise plaka değişecek ve aracı üzerime alacağım. bununla ilgili ne gibi işlemler yapacağım.
Şehir dışından ilk kez araç alıyorum ve ilk kez plaka değişecek.
Yardımlarınızı bekliyorum.

SOMEONESPECIAL
05-08-2010, 09:11
Valla şu sıralar pek bir yavaş işliyormuş sistem.
Merkezi olacakmış noter satışları filan o yüzden
sıfır oto satan yerler bile tescil işlemleri çok uzun sürüyormuş.

Noter satışı normal bildiğimiz gibi yapılacak. Siz notere
ikametgah adresinizi veriyorsunuz. Yalnız istediğiniz özel bir plaka varsa
Ankara'da ona göre şubeye yakın bir adres verin ki o şubeden alabilin istediğiniz
plakayı.

Sonrasında artık sizmi halledersiniz yoksa muameleciye vekelat vererek mi
halledersiniz aracınız o6 plakaya geçer. Tabi bu işlemler uzun sürebilir.
Muameleciye bağlı. İller arası plaka değişimleri artık mail ile yazışmalar olduğundan
mailin gidip gitmediğini mutlaka teyit ettirin ki ruhsat ve plaka işlemleri uzamasın

SekoLive
05-08-2010, 09:12
karabükde arabayı alırken plaka değişiceğini belirtiyorsun noterde sonra satışı alıyorsun bağlı bulundugun trafik şubeye müracaat ediyorsun ordan plaka 74 ise bartın trafik şubeye mail atılıyor mailin cevabı gelince sana bir plaka makbuzu veriliyor o makbuzla gidip plakanı yetkili yerde bastrıyorsun sonra trafik sigortanı yaptırıp ek1yadaek9 tam hatırlamıyorm bu belgeyi doldurup trafik şubeye gidiyorsun ordan sana bir kağıt daha veriyorlar onla birlikde muayene istasyonuna motor şase tespit gidiyorsun orda yetkili kontrolü yaptıkdan sonra elindeki kağıdı imzalayp kaşeliyor onunla birlikde tekrar trafik tescile gidiyorsun sana süre veriyorlar o süre dolunca gidip ruhsatını alıp plakanı mühürletip takıyorsun geçen sene aldıgımdan istanbulda işlemler böyle idi. sanırım ankarada plakayı internetten seçme durumları vardı.

edit kerem abi daha güncel halini yazmıs sanırırım

Murat06
05-08-2010, 09:23
Anlaşılan bu işler bayağı uzun sürecek ve uğraştıracak.
Ne zormuş şehir dışından araç almak.
Teşekkür ediyorum cevaplarınız için. Sağolun.