PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Özel üniversiteyi burslu kazanmak :)

tLq
16-08-2010, 12:41
arkadaşlar artıları eksileri nelerdir ?

edit:ösym bursu(tam burslu)

tool
16-08-2010, 12:43
hangi bolum acaba?

yavuz364
16-08-2010, 12:44
ÖSS den direk olarak burslu olarak kazanırsan bursun iptal olmaz, o tür korkuların olmasın :) şuanda devlet üniversitesinde okuyorum ve hayatımın çok büyük hatalarından birini yaptım.. Özele burslu veya %50 burslu gitmeyerek devlete gittiğim için... Birazda istanbulda olmadığım için..

tLq
16-08-2010, 12:44
meslek yüksekokulu işçi sağlığı ve iş güvenliği (öyle abartılacak bi bölüm değil ama) :)

S.celik
16-08-2010, 13:03
Ösym burslu isen ilk sene kaldığında bursun kesilmez 2.senede kalırsan bursun kesilir burslu olmak çok iyi bende bursluyum harç vermiyorsun kitap parası vermiyorsun hazırlık için diyebilirim sadece diploman nufus cüzdanın ösym çıktın ile gidip 5 dk kayıt oluyorsun...Tek kötü yanı laptop veriliyorsa burslulalara para karşılığı veriyorlar o kadar :D devlet üniversitesine gitsen en kötü senede harç olarak cebinden 1000 lira çıkar kitabı felanda katmıyorum

fastchild
16-08-2010, 13:14
benim ablama özel okullardan gelen burs teklifi kitapçıklarını getiren postacı illahlah etmişti:D
ayda 1500tl yurtta hazır oda laptop sanırım bunları verenlerden biride bahçeşehir üniversitesiydi tabi ablam hepsini reddedip boğaziçi sosyoloji bölümüne tubitak bursu ile girdi

DOHC
16-08-2010, 14:35
Valla burslu kazanan iyi puan ile kazanmış demektir. Aynı bolume hatta sınıfa sıfır net ile parasıyla girenlerde olacak. Ben bu noktada endişe ederdim......

Eworen
16-08-2010, 15:11
Burslu olarak okuyup mezun olduğunuz tüm belgelerde belirtilecek
yani açıkçası özel ünide burslu okumak demek çoğu devlet üniversitesinden daha iyi imkanlara olanaklara sahip olarak bedavaya okumak demektir
kaçırmayın..

rdmmm
16-08-2010, 16:40
burslulara okul para veriyor her ay, yurtta kalırsan ücretsiz oluyor veya ev kiralicam dersen kira yardımı yapıyorlar izmir ekonomi üniversitesinde okuyorum. okuduğum okulda böyle burslu arkadaşlarım gayet güzel para alıyor.Ayrıca laptop burslulara parayla verilmiyor.

Enes-x
16-08-2010, 17:37
Hiç bi eksisi yok.. %50 bursluyum yarı parasını ödüyorum başkada bi avantajı yok bizim okulda..

gambit49
16-08-2010, 18:09
ÖSS den direk olarak burslu olarak kazanırsan bursun iptal olmaz, o tür korkuların olmasın :) şuanda devlet üniversitesinde okuyorum ve hayatımın çok büyük hatalarından birini yaptım.. Özele burslu veya %50 burslu gitmeyerek devlete gittiğim için... Birazda istanbulda olmadığım için..

okuluna gore bursun kesilme durumu oluyo okulun yönetmeligine bagli

tLq
16-08-2010, 18:42
yani şimdi okula beleş gidicem + her ay burs adı altında paramı vericek bana ? :)

Frid
16-08-2010, 18:49
arkadaş çevrende burslu diye bi makara muhabbet dönebilir :D :D

SErhat.
17-08-2010, 00:39
Şu anda ben özel üni.deyim ama bildiğim kadarıyla artık özellerde burs kesilmesi diye birşey yok.Yani 4yıl boyunca devam ediyor.Ayrıca gerçekten avantajlı.Yurtta kalmak;yemek filan ücretsiz.Ayrıca bizim bölümde birkaç burslu arkadaşım var ve sanırım aylık da belli bir miktar ciddi bus alıyorlar okuldan.İyi araştırın derim ama yine de;her okulunki farklı olabiliyor.Ama burslu da tutuyorsa kesinlikle git derim.Faydaları çok.

arkadaş çevrende burslu diye bi makara muhabbet dönebilir :D :D
Dönse de birşey olmuyor zaten.O adam orayı diğerlerinden çalışıp daha fazla puan alarak ücretsiz okurken;o lafı edenlerin de babası tıkır tıkır parayı yatırıyor.Kendimden misal;bu sene 5.senem ve yatırdığımız para dile kolay gelen cinsten.Az daha sıkıp Mat2'den birkaç daha birşeyler yapsaydım heralde şimdi altımda Civic ES değil;en kötü yeni kasa Civic olurdu.:) Kısacası sorun olmaz diye düşünüyorum.

atituti
17-08-2010, 00:43
hiç bir artısı yok okulu bedava okuyorsun sadece :) ama eksisi var , sınavlarda notları yüksekten alıp çanı yükseltirsen baya bi sövüyorlar arkandan burslu p...evenk diye :P

SErhat.
17-08-2010, 00:46
hiç bir artısı yok okulu bedava okuyorsun sadece :) ama eksisi var , sınavlarda notları yüksekten alıp çanı yükseltirsen baya bi sövüyorlar arkandan burslu p...evenk diye :P

Artık çan diye birşey de yok heralde.Ben 4 senedir görmedim öyle birşeyi bizim okulda(Kültür Üni.Hukuk). Sadece belli bir geçme notu var;onu da yapamayan olup ta dersi de kalırsa ortalaması yettiği sürece alttan alıyor;alamazsa mecbur yaz okuluna gidecek.

atituti
17-08-2010, 00:47
bizim okulda hala çan var , okula göre değilde hocaya göre değişiyor ;)

EvO 86
17-08-2010, 02:00
Valla burslu kazanan iyi puan ile kazanmış demektir. Aynı bolume hatta sınıfa sıfır net ile parasıyla girenlerde olacak. Ben bu noktada endişe ederdim......

Okuluna göre değişir ama neden endişe ettiğinizi anlayamadım. Arkadaş hangi okuldan bahsediyor bilmiyorum ama şu anda önde olan özel okullar belirli imkanlar açısından devlet üniversitelerinden üstünler. Burssuz puanlarla girilebilecek devlet üniversitelerinin de var olduğunu unutmayın.

Bir de çanı yükseltsen de kimse sana pzenk demez. Çan eğrisi zaten düşük not alan insanları kurtarmak adına yapılan birşeydir. Aksi halde başarılı öğrenciler A larla değil B lerle ancak bitirirdi (katalog puanlar genelde 60 dan başlıyor)

Son olarak Allah herkese çocuğuna en iyi eğitimi aldıracak imkanları sağlasın. Bu kadar rekabetin olduğu bir dönemde burun farkı bile önemli artık.

atituti
17-08-2010, 02:06
bizim ki gibi bir okuldaysan derler :) , normalde 85 ve üstü çana girmez , bizim okulda girer :D vs. , 65-70 ff geldi bana ? nasıl düşük not alanları kurtarmak için yapılan birşey anlamadım :) gayette moktan bir sistem , sınıf zeka seviyesi herkesin aynıysa iyi bir sistem ; herkez geçer , ama burslular bursum bitmesin diye çalıştıkları için 84 alıpta çana girenlere gayette güzel sövüyo ücretli olanlar :)

EvO 86
17-08-2010, 03:00
bizim ki gibi bir okuldaysan derler :) , normalde 85 ve üstü çana girmez , bizim okulda girer :D vs. , 65-70 ff geldi bana ? nasıl düşük not alanları kurtarmak için yapılan birşey anlamadım :) gayette moktan bir sistem , sınıf zeka seviyesi herkesin aynıysa iyi bir sistem ; herkez geçer , ama burslular bursum bitmesin diye çalıştıkları için 84 alıpta çana girenlere gayette güzel sövüyo ücretli olanlar :)

Okuldan okula sistem değişiklikleri olabilir doğrudur :) Şöyle ki ortalama 40 lardaysa sapmasıyla 30-50 oluyorsa o derste 60 geçme notlu katalog uygularsan sınıfın büyük çoğunluğu kalacak demektir. Çok kötü bir sistem değil, en azından normalde zar zor geçecek adama biraz daha iyi bir not alma şansı tanıyor. Zaten ortalama 60ın üstünde olsa hocanın çan yapacağını sanmam. :)

Boost Up
17-08-2010, 03:04
Sabancı Üniversitesinde çan eğrisi varmış, duyum sadece..