PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocuk koltuğu cezaları başlıyor

Frid
20-09-2010, 11:35
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:qBkNe4FnNHIRdM:http://img813.imageshack.us/img813/1593/dsc00286.jpg&t=1

Otomobilinde çocuk oto koltuğu bulundurmayan 62 Lira ceza ödeyecek

Yeni Trafik Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesiyle artan çocuk oto koltuğunda cezalar başlayacak.

İçinde çocuk bulunan araçlarda çocuk oto koltuğu bulundurmaya yönelik çıkarılan Trafik Yönetmeliği’nin 1 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe girmesiyle artan çocuk oto koltuğunda cezalar başlayacak…

Bebek ve çocuk ürünlerinin önemli markalarından Kraft’ın dağıtımını yapan Atak Dış Ticaret Satış Müdürü Cihan Aran, yaptığı açıklamada, çocuk oto koltuğu bulundurmaya yönelik çıkarılan Trafik Yönetmeliği’nin 1 Haziran’da yürürlüğe girmesiyle satışların beklentilerin üzerinde arttığını ancak yönetmeliğe ilişkin ceza uygulamasının ekim ayında başlayacak olması nedeniyle satışların son aylarda azaldığını söyledi.

Yönetmelikte ön görülen ceza işlemlerinin başlayacak olmasıyla çocuk oto koltuk satışlarında artış beklediklerini bildiren Aran, şunları kaydetti:

”Mayıs ayı sonu ve haziran ayı başında satışlar tahmin edemediğimiz kadar arttı. 1 – 2 yılda satacağımız malı, 1 – 2 ay içinde sattık.

Temmuz ağustos ayında tatil ayları olduğu için satışlarda durgunluk vardı, eylül ayı sonlarına doğru, hazirandaki satış trendinin çok üzerinde bir satış olacağını düşünüyoruz.

Hazırlıklarımız, stoklarımız tamam. Satışların yüksek olmasın nedeniyle de piyasaya çok sayıda çarçur mal girdi. Yerli üreticiler bu işe soyundu, bu işle alakası olmayanlar üretim yapmaya başladı.

Ancak bu tarz üretim yapanlar ucuz mal üretmek adına mutlaka olması gereken e-belgesi standartlarını yakalayamadılar.

E belgesi standardı bir çok güvenlik testinden onay almışlık anlamına geliyor. Aileler mutlaka e belgesi var olup olmadığını kontrol etsinler. polis bunları takip etsin.

Yasa için değil güvenlik için sloganıyla yola çıktık. 100 liraya da 60 liraya üründe var, ama güvenlik ön plandaysa kalite ve güvenlik sertifikaları olanları alsınlar, fiyatları kıyaslasınlar.”

Çocuk ve Bebek gereçleri satan bir dükkanın işletmecisi Erdem Erişgen ise, yönetmeliğin çıktığı Haziran ayında ise çocuk oto koltuğu yetiştiremediklerine rağmen, son aylarda satışların durma noktasında olduğunu belirtti.

Bir başka işletmeci Hayrettin Kuşoğlu da, üretici firmaların çoğalmasıyla fiyatların 50 liraya kadar düştüğünü bildirdi.

Karayolları Trafik Yönetmenliği’nin 150. maddesinde yapılan değişiklikle 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren araçlarda 150 santimden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların taşınması sırasında, çocukların ağırlıklarına uygun, bu yönetmenliğin ekinde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin ve oto güvenlik koltuklarının kullanılması zorunlu hale getirilmişti.

Ekim ayından itibaren yönetmeliğe uymayanlar 62 lira ceza ödeyecek.

ensonhaber

aqustic
20-09-2010, 11:36
Şimdi benım arabam var çocugum yok.Çocuk koltugu bulundurmak zorundamıyım her zaman?

Frid
20-09-2010, 11:43
Şimdi benım arabam var çocugum yok.Çocuk koltugu bulundurmak zorundamıyım her zaman?

çoçuk bulunan araçlarda zorunlu

işin daha garibi ise 3,4 çoçuklu aileler ne yapıcak :D

Mutu
20-09-2010, 11:44

O aileler itiraz etti ve madde askıya alndı diye biliyordum ama öyle değilmiş demek ki :icon_wack

Ahmet Bby
20-09-2010, 11:45
Saçmalıktan Başka Bişey Değil Bunuda Gülüp Geçicez Galiba :D

Boost Up
20-09-2010, 11:48
Yaşta değil boyuta göre olmuş, bunu yapacaklarına aileleri bilinçlendirseler? Ama bilinçlenmede yok, Türk aklı, başına hiçbir şey gelmez ona hiçbir şey olmaz..

Quantum
20-09-2010, 11:56

3-4 çocuğun oturabileceği, 3 sıra koltuk da olabilen, (Çok emin olmamakla birlikte MPV sınıfı diye geçiyor) "aile otomobili" alacaklar. :) Bu kanunun esnekliği yok çünkü..

Genellememekle birlikte çoğu polisin bıyık altından gülümseyerek ellerini ovuşturduğuna eminim

Burak İ
20-09-2010, 11:58
Adapazarından dönerken maksimum 1 yaşında olan bebeği direksiyonda kucağına almıştı herifin teki otobanda o şekilde gidiyordu . Şerit daralma olunca dur kalk yapılırken dahi kucağındaydı . Dayanamadık durdurup söyledik yaptığınız katillik resmen diye ailecek çok utanmışlardı . Bireylerin bilinçlendirilmesi en başta şart.1 2 çocuğu olanlar için aslında olması gereken bir şey ama fazlası garip nasıl çözülecek.

Burak İ
20-09-2010, 11:59
3-4 çocuğun oturabileceği, 3 sıra koltuk da olabilen, (Çok emin olmamakla birlikte MPV sınıfı diye geçiyor) "aile otomobili" alacaklar. :) Bu kanunun esnekliği yok çünkü..

Genellememekle birlikte çoğu polisin bıyık altından gülümseyerek ellerini ovuşturduğuna eminim

MPV evet mantıklı cevap . 3 4 çocuğu olan adam gidipte tek kapı yada ufak bir hatc almasına gerek yok .

Mutu
20-09-2010, 12:02

17+1 almak zorunda kalacak aileler de olabilir bu yasadan sonra :hahaha:

aron76
20-09-2010, 13:23
avrupa için güzelde bize ne kadar uyar o bilinmez
mesela
hanımlar günü var. tek araçla 5 bayan gidecek ve herbirinin 1 tane çocuğu olduğunu düşünelim nasıl gidecekler
3 araba 5 bayan+çocuk mu :hahaha:

Quantum nick li arkadaşımız ne güzel örnek vermiş
http://www.techturkey.com/forum/showpost.php?p=1696749&postcount=12264

bu şekilde seyahat düşünen yurdum insanı için çocuk koltuğu hayal ötesi :beuj:

Ahmet Bby
20-09-2010, 13:45
Aileler J9 Alsınlar O zaman :D

timucintt
20-09-2010, 15:35
almanyad abu uygulama 25 yıldır var :) benim çocuk koltuğum bile duruyor hala onu kullanırım :D

Melih-Ö
20-09-2010, 18:04
çocuğu olanlara allah kolaylık versin :)

gürkan18
20-09-2010, 18:06
valla m3 te 2 tane var sikinti yok :D

ömerve
20-09-2010, 18:23
herşeyimiz tam yollarımız nizami,mükemmele ulaştık bir bu kalmıştı..işgüzarlıktan başka birşey değil.

GKS
20-09-2010, 22:45
o zmn cocuk koltuğu getirip satmak lazım iç piyasaya zorunlu ayağına iyi satış yapılır

Cimmeria
20-09-2010, 22:56
herkes uzmanlardan daha iyi biliyor zaten :) cocuk koltugu olmadan belli boyun altindaki cocuklarin arka koltukta herhangi bir ani fren ya da kaza aninda zarar gormemesi cok zor.

cocuk koltugu emniyet kemeri bizim icin ne kadar hayat kurtrici ise cocukalr icin daha da hayat kurtaricidir.

ama bizde hala emniyet kemeri takmadan gezen ve bunu savunan insanlar oldugunu dusunursek cocuk koltuguna ne gerek var nasil olsa bizim cocuklarin canlari can degil patlican...

kurtbil
20-09-2010, 22:59
Neyse araba da yok cocuk da yırttık sımdılık :)

_Burak_
20-09-2010, 23:04
çocuk yok ama yeğen var :D

valla normal koltuk vardı yeğenim rahatsız oldu
maşallahı var 5 yaşında çocuk 118 boy
sırf alt minderini aldım bende
kemeri taktık oh mis
çok rahatım ben diyo yolda hatta amca ben bunla düğmelere bile (cam ) basabiliyorum diyor
bide yolu görüyormuş çok rahat etti.
önemli olan doğru seçim.

piyasada gerçekten uygun fiyata ürünler var artık

Frid
21-09-2010, 22:37
çocuk yok ama yeğen var :D

valla normal koltuk vardı yeğenim rahatsız oldu
maşallahı var 5 yaşında çocuk 118 boy
sırf alt minderini aldım bende
kemeri taktık oh mis
çok rahatım ben diyo yolda hatta amca ben bunla düğmelere bile (cam ) basabiliyorum diyor
bide yolu görüyormuş çok rahat etti.
önemli olan doğru seçim.

piyasada gerçekten uygun fiyata ürünler var artık

yakında bundan bir tanede şöför koltuguna alalım der :D :D

maxpower
21-09-2010, 22:43
hakkaten saçma. çocuğumuz yok haliyle çocuk koltuğuda yok, bu yüzden arabaya çocuk alamayacakmıyız??

TolgaEsentepe
21-09-2010, 22:43
benim 1.5 yaşında kardeşim hiç sevmiyor o koltukta oturmayı. ağlayıp zırlayınca da olmuyor öyle boş boş duruyor arka koltukta bebek koltuğu.. Bence gayet mantıklı bir karar ama herkes çok biliyor ama kaza anında havada uçan bebek görmekten iyidir koltuğa verilecek para...

yaşar
21-09-2010, 22:57
Almanyada 106 gti ler 2000 dolar civarı madem kriterlere uyacagız neden burdan başlamıyoruz ? ilk arabayı getirsinler koltugu almayan şerefsiz olsun .

Mutu
22-09-2010, 00:06
Ya şimdi benim kendi arabam var diyelim . Birini almaya gittim onun da 2 çocugu var . Ne diycem yok hayır cocukları bırak onlar ayrı mı gelsin diyeceğim ? Geçen o sorunu yasadım mesela , yengemleri bırakırken 2 cocuk vardı . Benim cocugum yok ama her an binebilri diye cocuk koltuklarını bagajımda mı tasıyacagım ? :S

OnurS
22-09-2010, 02:06
Bebek arabalarını aynı zamanda çocuk koltuğu olan şekilde alırsınız sizde sorun ortadan kalkar, aynı para.Emliyet kemerleri ilk zorunlu hale geldiği zamanrdaki gibisiniz.Ayrıca bu olay belli bi yaş ve boy altı için geçerli.Türkiye dışında bi çok ülkede bu böyle, geç de olsa yerinde bi uygulama.Ayrıca tanıdığım bi çok mantıklı insan zorunlu olmadığı halde bebek koltuğu kullanıyo.Ama aklıma takılmayan bişeyde yok diyil.PEki taksilerde ne olucak?Bu durumda bütün sorumluluk çocuk sahibi ailelerde.Burdada gelir seviyesi sorunu çıkıyo ve iş gene bi türkiye ironisine dönüyo.Para vardıda biz mi almadık....Allah yardımcısı olsun herkesin...

EvO 86
22-09-2010, 02:52
benim 1.5 yaşında kardeşim hiç sevmiyor o koltukta oturmayı. ağlayıp zırlayınca da olmuyor öyle boş boş duruyor arka koltukta bebek koltuğu.. Bence gayet mantıklı bir karar ama herkes çok biliyor ama kaza anında havada uçan bebek görmekten iyidir koltuğa verilecek para...

Oturmak istemeyen çocuklara bir iki ralli videosu vs izletin. Görsünler aynı koltuk ve kemer sistemiyle oturduklarını, eline de bir oyuncak direksiyon. Bir daha normal koltukta seyahat edemez :D:D

Ludacris
22-09-2010, 03:23
Valla sığabilsem oturmak isterim:D m3 te 2tane var.
Herşeyden önce güvenlik olarak bakmak lazım çoluğu çocuğu olmayan için tabiki abes bi durum. Ama CAN bu daha değerli bişey yok yeryüzünde.