PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tıbbi mümessillik hakkında

aqustic
28-09-2010, 13:02
Bu iş hakkında bilgisi olan var mı?
Ankaraya yarın mülakata çagırıyorlar.Gidiş dnüş yol paramı falan da vercekler.Hiç bulaşmayım mı yoksa gidip enazından bi Ankara'yı gezmiş olmaya deger mi?Nedir bu meslegin akıbeti bilen var mı?

SekoLive
28-09-2010, 13:09
güzeldir ;) bence kesinlikle git görüş mustafa mesleğin akıbeti kötü deil ve ilaç mı tıbbı cihaz satışımı olacak onuda yazarsan daha iyi bilgiler çıkar.

TaGo
28-09-2010, 13:11
Bu memleketin en nankör mesleğidir, her dönem altından yeni eleman gelir. Sen biraz ses etmeye kalksan döner sana onları gösterirler. Kesinlikle ilersi olan bir meslek değil, bu nedenle 40 yaşında bile mümessil göremessin. Eğer çok çok başarılıysan satışın başına geçer rahat edsrin. Oda zor ihtimal.

zübeyir
28-09-2010, 13:19
hangı fırma pekı önemlı olan o.benım abımde mumessıl.sen bı ısım ver degermı soyleyeym sana :)

V.İ.P
28-09-2010, 13:31
bnce cok guzel bır meslek olarak goruyorum bır cok tanıdıgım bu işle mesgul bellı bır zaman sonra altına araba ve guzel bır maas verıyorlar tabi bu işte basarılı bır eleman olmak bu işte en onemli unsur basarılar ...

tricky
28-09-2010, 14:25
Eğer iyi bir firmaysa araç+maaş+prim verirler ve kota çok yüksek tutulmaz ise aylık gayet tatminkar ücretler alabilirsin.

R.I.P
28-09-2010, 14:36
Bu memleketin en nankör mesleğidir, her dönem altından yeni eleman gelir. Sen biraz ses etmeye kalksan döner sana onları gösterirler. Kesinlikle ilersi olan bir meslek değil, bu nedenle 40 yaşında bile mümessil göremessin. Eğer çok çok başarılıysan satışın başına geçer rahat edsrin. Oda zor ihtimal.
aynı şeyleri bende söyleyecektim.yakın bi tanıdığımızın oğlu yıllarca o işi yaptı en son bölge müdürüydü corolla vermişlerdi şirketten yaşıda 35 civarıydı anında kapı önüne koydular.zaten kime sorsan geliri oldukça iyidir altında araba tüm gün gezersin keyiflidir ama yaş belli bi yere gelince veya performansında bi düşüşte anında kapı önüne koyarlar garantisi hiç yok der.elbetteki istisnalar her durumda vardır.
benim kız arkadaşıma da aynı iş için teklif geldi ama biraz araştırınca reddettik.

GokhanRS
28-09-2010, 14:45
tanıdığım 3-4 mümessil var altlarında wv jetta birinin insignia v.s gibi şirket araçları var ve tatilde bile onların kalıyor araçları. ayrıca net söylemeselerde 3-4 bin civarı kazandıklarını laf arasında dile getiriyorlar. daha fazla kazanan mümessilde var sonuçta primli iş. sen ne kadar doktor hastane v.s bağlarsan o kadar çok kazanırsın. bence güzel meslek. ve her yerde saygı görüyorlar, sürekli toplantı ayağına kıbrıs antalya kemer gibi yerlerde resmen tatile gidiyorlar.

SekoLive
28-09-2010, 14:45
mustafanın elektronik bilgiside çok ve işciliğide iyi oldugundan 35 e kadar o işi yapıp 35 sonrası elektroniklede devam edebilir bu yönden bence sıkıntı olmaz :)

sen git bi görüş bence mustafa

merruse
28-09-2010, 14:50
money talks.. Para vereceklerse neden olmasın??

TaGo
28-09-2010, 14:54
Tıbbi mümessil saygı görmeezzzzz.

Doktorun köpeğidir, kapıyı çalar girersin sittirle kovalanırsın. Hastalar hop sen kimsin vaktimi şimdi git akşam gel der. Hastanelere bile girmeleri yasaklandı mümessillerin, hasta taklidi yapıp giriolar.

Bu mesleği yapmamış olanlar lütfen yorum yapmasın ;)

hddsheriff
28-09-2010, 15:00
latince öğreneceksin , bol bol kitap okuyacaksın, eğitimlerden sonra sağlam sınavlara gireceksin , dr asistanı olacaksın ne derse yapacaksın ( sağlık karnesi işletmeye bile gönderiyorlardı) ömrün yollarda geçecek iyi para kazanacaksın , bol trafik cezası yiyeceksin (radar) altında araban olacak vs.vs.

merruse
28-09-2010, 15:05

Doktorun köpeğidir, kapıyı çalar girersin sittirle kovalanırsın. Hastalar hop sen kimsin vaktimi şimdi git akşam gel der. Hastanelere bile girmeleri yasaklandı mümessillerin, hasta taklidi yapıp giriolar.

Adamın abisi mümessilmiş nasıl yazalım şimdi.. ;)

TaGo
28-09-2010, 15:14
Arkadaşlar mümessiliğe zaten isteseniz bile üst konumdan başlıyamassınız. Adı üzerinde ya mümessilsin :D

Bu işi ben yaptım 1.5 yıla yakın. Bir sürü akrabam mümessil, hala mümessil olanda yüzlerce kişi tanıyorum. Mümessillikte resmen kriz geçirir insan. Öle prestijli falanda başlamassın (bu işin prestiji 40 larına doğru bölge yada satış müdür olursan olur). Hasta bakıcı hemşire dahi senden sürekli promosyon ister, doktor zaten laptop ister, telefon ister, karı ister. Hiç durmaz istekleri. Bu sektörün prestijli bir kurulıuşuysan bile bu böyledir. Bunlara hayır diyen bu işin yanından bile geçmemiştir.

barutçu
28-09-2010, 15:17

Durumun bu kadar vahim olduğunu bilmezdim...

Genel olarak Satış işi zordur+ baskısı bol olur...

Shadow_Dancer
28-09-2010, 15:27
Tagoya yüzde yüz katılıyorum, en yakın arkadaşlarımdan ikisi bu meslekteydi. ortalama çalışma süreleri 4*5 yıl oldu, resmen çöktüler o zaman zarfı içinde.. sana verdikleri araba kıyafet yemek çekleri tamamen gösterişten ibaret.. hiç birisi sana ait degil ve huzurlu bir biçimde kullanamıyorsun.. Doktorların kaprisleri, sana bakış açıları, müdürünün satış baskısı, herkesin seni yolunacak kaz gibi görmesi dahil pek çok unsur var..

Ama 1.2 sene çalışırım ileride cv'me bir katkısı olur diyorsan amenna..

merve
28-09-2010, 15:32
sürekli olmadığına katılıyorum. ama yükselmek elinizde, benim dayım 4yıllık üniversite mezunu olmasına rağmen kendi mesleğini yapmak istememiş ve roche ta mümessil olarak işe girmişti. sonra roche ta eğitim müdürü oldu. şuan boehringer ingelheim da eğitim müdürlüğü yapmaya devam ediyo. o kendini kişisel gelişim üzerine geliştirdi, ve başladığı mesleğin eğitmenliğini yapıyo şimdi, bence o kadar karamsar bakmayın. zor ama güzel bi meslek olduğunu düşünüyorum şahsen..

likedead
28-09-2010, 15:34
bu işi yapıcaksan birincisi yakışıklı olucaksın ,ağzın laf yapıcak ve yüzsüz olucaksın ancak o zaman bi yerlere gelebilirsin..benim bir arkadaşım çalışıyordu bi ara niyet ettik falan bana dediği tek cevap birader yeri geliyor ilaç satmak için doktorların pezevenkliğini bile yapıyoruz dedi...bu söz zaten bana yetti mesleğin nasıl bişey olduğu...yani dışı seni içi beni yakar hesabı:D

Evrenoz
28-09-2010, 15:36

Katılmıyorum...

Merck Sharp & Dohme isimli ilaç firmasının IT bölümünde Siemense bağlı olarak 3.5 sene çalıştım. Haliyle tüm ofis çalışanları ve Türkiye çapındaki yüzlerce mümessille içli dışlı durumdaydık..

Mümessilin hakları ve standartları son derece iyiydi. Altlarında arabaları, maaşları, primleri, telefonları, telefon faturaları, laptopları, evlerindeki modemleri, ev telefon faturaları, ulaşım ve yemek masrafları gibi bir çok masrafları şirket tarafından karşılanıyordu.

Bunun yanı sıra alttan gelecek kişiler haftalar süren görüşmeler, akabinde eğitimler ve bunun akabinde gelecek sınavlardan başarılı olacak olanlar arasından seçiliyordu.

Performansa göre bölge müdürlüğünden direktörlüğe kadar yükselmenin mümkün olduğuna defalarca şahit oldum..

Her ilaç firması böyle midir bilmem ama çalıştığım firmadan tecrübelerim bu yönde..

ahk
28-09-2010, 15:59
Kim ilaç firmasında kırk yaşında adam yok diyor :D aynı bölgede 18 senedir çalışan tanıdığım var.
kapıda it olmak falan hiç şirin bi yakıştırma değil ayrıca böyle bişeyi kişi yapabilir isterlerse düzgün bi duruşla istediği gibi görünebilir

TaGo
28-09-2010, 16:04
hakan yapma gözünü seveyim ya...

hergün o doktor kapısına senmi gidiyorsun?? altta araba, cepte telefon, elde laptop (hepsi iş için senin değil, zaten olsa nolur). Doktora bu şekil sökmüyor, çünkü doktor aslında seni görmek bile istemiyor. Sana ayıracak vakti yok, çabuk anlat ve çık yapıyor (buda en iyi davranış şekli). Diğerleri ya görüşmes, ya kapıyı kapa der. İşi düştüyse matraştan deri çanta, telefon, işin hacmine göre daha büyük hediyereler ister. Duruş falan hikaye... Doktor tatile gönderiliyor bu firmalar tarafından, sempozyumları karşılanıyor. Sen doktora mecbursun, o ise sana hiç değil...

vtecburhan
28-09-2010, 16:40
kısa ve öz eger yalakalık yapmayı bilmiyorsan hiç bulaşma
cok pis bi meslek
doktora ful yalakalık yapacaksın doktor alo dedıgınde kapısında biteceksin
bi şekilde doktorun yamagından öte oluyorsun ( istisnalar tabi )
bunu gectin diyelim
sırada eczacı var :D
sen doktoru catır catır calısacaksın parayı basacaksın doktor baslıcak yazmaya ılacı bu seferde eczacı muadılı cakacak senın doktora yaptıgın tüm guzellıkler yalan olacak bu sefer ne olcak
eczacıyı gorceksin yok mf yok sodexo yok tatlı yok pasta yok numune derken maaşının 3 de 1 i bu işlere gidecek

kısaca kafan ıyı calısacak bırazda yırtık olman lazım :D

ERkut 205
28-09-2010, 16:47
Hiç çare kalınmazsa son başvurulcak iştir kısacası.
Kendim eczane işlettiğim dönemden de yakınen kuzeniminde mesleğinden haliyle işin içinde olup hastanelerde iç içe olunca tanıyor işin iç yüzünü öğreniyorsunuz...

Yaşı büyük çalışanlar sektöre çok eskilerden giren yada bölge müdür yada şirkette üst kademe referanslarıyla direkt başlıyanlar dışında genç alınırlar...
Şuan piyasa koşullarında dillerde dolandığı astronomik rakam ile maaş almazlar.
Çok iyi bir özgeçmişin yoksa kota tutturamazsan gönderilirsin....
Kotayı zaten doktor,mümessil,eczacı üçgenini kurmadan dolduran nadirdir :) Yada şanslıdır.
Özellikle doktorların bir nevi ricalarını kıramazsın...Evine LCD tv istiyenmi Diz üstü pc istiyenmi Masajcıya gitmek istiyenimi ararsın ;)
Bugün çok büyük firmalarda bile isim vermiyim. Tazminatsız işten çıkarmak için 3 ayrı uyarı aldığında çıkarma hakları var.Bunlarıda öyle güzel uyduruyorlarki arabanın dışı yada içi neden kirli 1. uyarı
Toplantı saatinden 5dk geç geldin 2. uyarı gibi vs.... bu böyle gider Çıkarmak istediklerini istedikleri şekilde sebep buluyorlar...Daha saymayım sanırım...
Haa bunun dışında istisna yerler ve şirketler vardır...
Ama mantıken ilaç ve sağlık işinde Tıp Uzmanlarının teşvik edilerek birşeylere yönlendirilmesi tamamen yanlış bir uygulama...

xcel
28-09-2010, 17:08
iki ayrı firmadan teklif aldım. reddettim. bırak mümessilleri, 2002 krizinde koca koca mevki sahibi adamların nasıl işten çıkartıldıklarını, binlerce dolarlık maaşın ardından ev kredileri ile nasıl ortada kaldıklarını, çocukların özel okullardan devlet okullarına giderken nasıl travma geçirdiklerine bizzat şahit oldum.. yapabilecek kadar genişsen kısa süreli bir iştir. kesinlikle bel bağlanmamalıdır. mümessilken bile hep bir b planın olmalıdır. yarın ne olacağın belli değil. çünkü bu işi yapabilmek için aranan asgari özellikler, yetenekler akla kara değil. biri gider biri gelir...

nişanlım eczacı, dayım ve eşi uzman doktor, en yakın arkadaşım mümessil. bulaşma..

gökan
28-09-2010, 17:12
sun andaolu lısesınde gecıcı ogretmenım ama ılaç mumessılıne gecıcem gıbı:) bende:)hayrlısı olsun hayat neyol gostercekse yapıcaz artyık

makif84
28-09-2010, 17:22
gidince vaktinden başka bişey kaybolmaz bence git kafana uymazsa,en azından o konuda fikir sahibi olursun

aqustic
28-09-2010, 18:26
Arkadaşlar firmanın ismi Lilly ilaç.
Başka da birşey bilmiyorum.Yorumlardan anladıgım kadarıyla 35 yaşından sonra bu meslek Tırttt..
Yorumlar için teşekkürler.:)

aqustic
28-09-2010, 18:36
Arkadaşlar mümessiliğe zaten isteseniz bile üst konumdan başlıyamassınız. Adı üzerinde ya mümessilsin :D

Bu işi ben yaptım 1.5 yıla yakın. Bir sürü akrabam mümessil, hala mümessil olanda yüzlerce kişi tanıyorum. Mümessillikte resmen kriz geçirir insan. Öle prestijli falanda başlamassın (bu işin prestiji 40 larına doğru bölge yada satış müdür olursan olur). Hasta bakıcı hemşire dahi senden sürekli promosyon ister, doktor zaten laptop ister, telefon ister, karı ister. Hiç durmaz istekleri. Bu sektörün prestijli bir kurulıuşuysan bile bu böyledir. Bunlara hayır diyen bu işin yanından bile geçmemiştir.

Hocam ne yaptın?Ben kendime karı bulamadım daha.Doktora nasıl buluyum?
Tamam tamam anladım.Bana göre degilmiş bu iş:)

turbo&quattro
28-09-2010, 19:22
Saglam bir firmada tibbi mumessil olmak hicte kolay degil..Mulakatlardan gecenleri yaklasik 1 ay suren egitime aliyorlar normal okul gibi..Sabah 8-9 aksam 5-6..1 ay surene gitimlerin sonunda sinav yapiliyor ve gecenler bolge mudurleri ile tanistiriliyor..Eger o mulakattanda gecilirse is basi yapiliyor..TR'de iken calistigim otelden biliyoirum..Surekli yeni yeni kisiler gelirdi..Gcece gunduz ders calisiip arada derslere katilmaya gelen bolge mudurlerine binbir yalakaliklar yaparlardi...

Bahsettigim 5-6 sene oncesine ait..Sistem hala aynimi yoksa degistimi bilmiyorum.

xcel
28-09-2010, 19:27
hocam siz elektronik konusunda bilgilisiniz değil mi? eğer bu konuda çalışmak, çok çok iyi paralar kazanmak ve türkiyenin en güzel mekanlarında çalışmak yaşamak istiyorsanız marin elektroniği konusuna eğilsenize. eğer bu alanda çalışan birinin yanına gidebilme imkanınız varsa durmayın. anladığım kadarı ile bekarsınız. gidin marmarise. girin birinin yanına. sektör çok geniş. iş imkanı bitmezzz. boş kalmazsınız. marinalar full. sadece marmaris ve çevresinde her kış 7-10 bin tekne kışlıyor. sadece marmariste 3 büyük, 1 küçük marina var. belediye limanları, küçük özel işletmeler, koylar.. isim yaptıktan sonra bir mekana dahi ihtiyaç duymazsınız. bir minibüse at malzemelerini. telefonların hep açık olsun yeter. maliyet sıfır ya. benim babam denizci. 43feetlik bir teknesi var. teknede onlarca elektronik donanım var. bu yaz raymarine auto pilot arızalandı. boardu yanmış. servis umursayıpta gelmedi!!! zira bizim tekne neki adam milyon euroluk tekneye gidiyor. yacht marinadan bir elektronikçi geldi. aramızdaki diyalog şu:

elekt: board yanmış.
babam: eee?
elekt: 60 euro.
babam: tamiri mi?
elekt: hayır abi. arıza tespit bedeli.

evelki sene cd çalar marin hoperlör falan takılacak. çok basit bir iş. kimse kalkıpta gelmedi. 100-120 lira verelim dedik beğenmediler parayı. düşün artık rantı. dükkan açıp iş beklemiyorsun. iş sana geliyor..

MRC
28-09-2010, 19:39
boş iş hiç bulaşmayın özel bi hastanede satınalma müdürlüğüne staj yapmıstım hastanede sistem belli çalışılan firmalar belli geri kalan firmalar ya kapıda bekler yada konusur konusur gider..

Thracian
28-09-2010, 19:54
Hırs dolu ve değişenin çok olduğu bir meslek, Elinin altında 100 doktor yada 1-2 devlet hastanesi varsa Sabancı-Koç'a kafa tut yok baştan başlayacaım diyorsan biraz sor (Hatta çok)

Yakın bir arkadaşım ilaç mümessili,

aTaBeY
28-09-2010, 20:08
2 kuzenim mümessil.. İş göründüğü kadar kolay değil bazı doktorlar çok fazla kaprisli olabiliyor. Çok garip istekleri de oluyor mümessillerden. Sürekli sıkıntı stres kotayı karşılayabilme koşturmacası. Bende bir ara niyetlendim 1-2 firma ile görüştüm bende ankaraya geldim paramı vs. verdiler ama sonuç çıkmadı boyum uzun tipim düzgün ağzımda iyi laf yapıyor. Ama onlar genelde deneyim ve biras fırlamalık istiyorlar ilk görüşmede. Bildiklerim bu kadar maaşı şunu bunu iyi ama en en en garantisiz özel sektör. Bazen 1-2 yıl çalışıyosun büyük firmalar seni istiyo senin küçük firma göndermiyo birton oyun çeviriyo seni zora sokuyo vs. bunlarda artı aklıma gelenler.

Frid
28-09-2010, 20:18
en büyük kuzenim bu işi yaptı 10 yılı aşkın en son 6 ay önce telekoma geçti müdürlük yapıyor imkanları herdaim süperdi ve sona yaklaşırken kendine daha güzel bir yer buldu

maxpower
28-09-2010, 20:27
iyi firmalardan biri olmazsa sakın bulaşmayın. lily iyidir bu arada :)

MBuğra
28-09-2010, 21:15
Mümessilliği bilmem ama bu yaz autowax'ta çalışırken mümessil arabası çok temizledim. Şirket arabları kullananlar arasında en pis arabalar hep mümessillerdeydi :D

8.000rpm
28-09-2010, 22:30
ben 2 yıl pfizer'de çalıştım
tıbbi mümessilliğin dışarıdan görünen ambalajı oldukça çekicidir
ama camianın içi öyle değildir
gerçi kuruların yanında yaşları da yakmamak lazım , tabii öyleleri kaldıysa...
özetle , firman senden satış ister , yani eczanenin ilaç deposuna geçeceği siparişi ister...
hükümet sürekli olarak ilaç ödemeleri ile ilgili kararlar alır , öyle ya da böyle habire seni işin baltalanır... pat bir tüzük çıkar , senin satacağın ilaç emekli sandığı-bağkur-ssk tarafından ödenmez olur..
bu sadece küçük bir örnek tabii...
sen her şekilde sana verilen kotayı doldurmalısın,,,
burada ne yaparsan yap , nasıl yaparsan yap... amaç rakamı tutturmaktır...
dedim ya kurunun yanında yaş yanmasın diye , aramızda eczacı , doktor , mümessil varsa lütfen alınmasın...
doktor senin ilacın ile aynı etkiyi gösteren ve senin peşinden veya senden hemen önce yanına ziyarete gelmiş olan birsürü rakibin içinde uygun hastalara senin ilacını reçete etmeli.. bu ilk şart...
eline reçeteyi alan hasta , senin sorumluluk bölgen dahilindeki bir eczaneden o ilaçları almalı bu ikinci şart...
sorumlu olduğun bölgedeki eczaneler de elinde senin ilacının reçetesi olan hastaya ilaç verirken muadil ilacı vererek reçeteyi değiştirmemeli bu da üçüncü şart...
bu arada rakiplerin de vızır vızır çalışıyor , herkes birbirinden hasta ve reçete koparmaya çalışıyor unutma...
hepsini başarırsan geliyor sıra eczanenin raflarına :D
eczacı senin ilacını depodan sipariş edip rafa koymalı... başka bir bölgedeki veya ildeki eczacı arkadaşı ile "ilaç takası"na girmek suretiyle raflarına senin ilaçlarından doldurmuş olabilir... bu ilaçlar da senin bölgendeki depolardan çekilmemiş oldukları için camia deyimiyle "sana çakılmış" oluyor.. :) rafta elli kutu ilaç varken adam niye senin güzel hatırına depodan bir elli kutu daha mal çeksin? :D:D
işte bu noktada ilk golü yiyorsun...
gelelim diğer olaylara , eczacı sana diyor ki "evlat senin ilacından seve seve sipariş veririm" :):):) sen tabii mutlu oluyorsun... sonra peşinden ekleyiveriyor ;
"fatura altı %20 isterim"...
bu ne demek? senin için vereceği siparişin bedelinin %20 lik kısmını senden nakit olarak istiyor... :):):):) hesabını yapıyor ve pazarlığa oturuyorsun...
haa bu arada adam senden parayı alıp malı çeker ama başka bölgeden takasla yine sana mal çakabilir... her gün 4-5 kere gidip rafları kontrol ediyorsun , stokları takip ediyorsun ki sana çakmasınlar...
bu arada doktor da boş değil tabii.. o da senden özel ilgi ve iyilik bekliyor.. :):):)
eczacılarla ortak sistem kuran doktorlar da var mesela... her bir hastanın reçete fotokopisini tutan ve ay sonunda sana gösterip iyilik bekleyen profesyonel doktorlar da var...
yine hemen ekleyeyim , bütün eczacılar böyle değil.. bütün doktorlar böyle değil...

bu arada bunlar sadece piyasada dönen durumlar...
senin bir de şirketin var , bölge müdürün var.. adam senden satış bekliyor..
"bana mal çakmışlar" diyip de kendini affettiremezsin.. kotayı tutturman gerek... öyle ya da böyle...
şimdi işin en civcivli yerine geliyoruz ; yılsonu şirket toplantıları.. özetle bu toplantılarda geçen yılın en başarılılarına ödüller verilir ve yeni yılın stratejileri + kotaları belirlenir...
bir bakmışsın ki bilmemne ilinin bilmemne bölgesindeki senin meslekdaşın (senin eczanelerine takasla mal gönderten mümessil) podyuma çıkmış ödül alıyor , herkes alkışlıyor...hatta başarılı olduğu için bölge müdürlüğüne bile terfi edebiliyor...
:):):):)
kısacası , üniversite okuyup kendini bir şekilde yetiştirmiş güzelim insanlar önce çok ciddi bir tıp eğitimine alınıyorlşar , ürünler öğretiliyor , etiklik dersleri veriliyor vs..vs..
binbir stresle eğitim bitiyor ve sahaya atılıyorsun..
altında araba , cep telefonu şirket hattı , yılda iki kere giyim masrafı yapma hakkı vs..vs..
ama işte kazın ayağı öyle değil...
neyse...
çok yazdım...
umarım kimseyi üzmemişimdir , dediğim gibi , her doktor her eczacı böyle değil...
ama zor bir meslek...
bu şekilde ekmek kazanmak bana göre değildi , ben de çıktım...
yolun açık olsun
bol şanslar...
:)

ahk
29-09-2010, 08:38
hakan yapma gözünü seveyim ya...

hergün o doktor kapısına senmi gidiyorsun?? altta araba, cepte telefon, elde laptop (hepsi iş için senin değil, zaten olsa nolur). Doktora bu şekil sökmüyor, çünkü doktor aslında seni görmek bile istemiyor. Sana ayıracak vakti yok, çabuk anlat ve çık yapıyor (buda en iyi davranış şekli). Diğerleri ya görüşmes, ya kapıyı kapa der. İşi düştüyse matraştan deri çanta, telefon, işin hacmine göre daha büyük hediyereler ister. Duruş falan hikaye... Doktor tatile gönderiliyor bu firmalar tarafından, sempozyumları karşılanıyor. Sen doktora mecbursun, o ise sana hiç değil...

tarkancım bak şimdi bu işi düzgün yaparsan ne doktor tanırsın ne eczacı ok!! bunu sana biçok kişi ile tanıştırarak gösterebilirim ;) doktor kongreye gitmek istiyorsa sana mecburdur vs.
Ha ben asla bu işe kolay demedim ama her iş zor değil mi? Burda amaç pazarlama ve şunu unutmamak lazım istanbul'u saymazsak türkiye'de kimse bi pazarlama elemanına 4-5 lira maaş + araba + özel sigorta + yemek + kıyafet yardımı + primler vermez ;) Küçük firmalardan bahsetmiyorum çünkü onların sistemi sömürme üstüne.....
Ama novartis, glaxo , sanofi aventis vs. burda çalışanlarlada konuşmak gerekir. Burda çalışanların problem çıkaran doktoru üst tarafa bildirip çalıştıkları bölgede yok sayılmasını bile sağlayabilirler.
Çalışmak isteyenler şunu düşünsün " ben insanlara b.k bile satarım " bunu söyleyebiliyorsa bu işte inanılmaz başarılı olur :D
Bankacıları anlatayım istersen akbank'taki maaş politikasını biliyormusun? o takım elbiseli 5-10 yıldır orda çalışan insanların maaşlarını biliyormusun? onların ayda kaç cumartesi işe geldiklerini ya da bütün müşterilerine yürüyerek ya da otobüsle gittiklerini vs.vs. bütün sosyal haklarını toplasan bi glaxo çalışanının en iyi ihtimalle 3'te biri yapıyor ;) :D
Sosyal devlet diyen bi çalışma bakanıda çıksında şirketler karlarının en az %20'si veya buna benzer bi rakamı çalışanlarına prim olarak vermeli desin sabancılar mega yatlarına binerken çalışanlarıda zodiac'a binebilsin :D

yavuz364
29-09-2010, 08:42
herkes gerekeni yazmış zaten :)
bizde 20 seneyi aşkın süredir hastane cihazları (sarf malzeme veya ufak tefek makineler değil..) distribütörlük-üretim-ithalat-ihracat herşeyi yapıyoruz ama hiç kolay değil...

GKS
29-09-2010, 08:47
çok boş iş bence bulaşma hiç yapan arkşlarım vardı hepsi bıtaktı ztn genelde güzel bayan tercih ediyolarmış daha çok satış yapsın diye

senna
29-09-2010, 08:59
modası geçti bu işin bencede her şirketin kaç tane elemanı var artık hasta sağlığı kaçıncı plana indiyse hastayı düşünende olmadığı için tamamen ticari çıkarlar düşünülerek hareket ediyorlar ilerisi olan bir iş değil artık bence

Quantum
29-09-2010, 10:01
Sektörü çok çok yakından tanırım.. :) Nereden nasıl tanıdığım bende kalsın :)
Herkes söylenebilecek herşeyi söylemiş, söylenenlerin hepsi de aynen doğru zaten :)
Ama bunlar bile iceberg sanki..
Aslında söylenemeyen, yaşandığında tam olarak anlaşılan kısımları çok daha fazla..

Dönen dolaplar, konuşulan replikler teklifler vs, mide bulandırıcı.. Dürüst mert doğru insanların yapacağı bir meslek değil.. Çok açık konuşuyorum.. Kaypak olacaksın.. Suya götürüp susuz getireceksin.. Anasının gözü olacaksın.. Yalaka olacaksın, müdürlerini yağlayacaksın.. Ancak o şekilde 10 yıl sonra, senden daha açıkgözü gelmezse firmaya, satış müdürü olur rahat edersin.. Yoksa hertürlü şut..

Roche, Bayer, Pfrizer gibi firmaların tabiiki rakibi olamazlar ama kendilerine onları rakip görürler.. Küçük firmalarda reprezantlar da piyasaya daha hardcore olarak dalar.. Pazar payını yükseltmek için daha da zor hedefler verilir.. O hedefleri tutturmak için de reprezantın bir takla atmadığı kalır.. Bu bahsedilen laptoplar, tatiller, promosyonlar vsvs hepsi pazar payındaki % yi artırmak için..

Kısaca baya hardcore şeklinde çalışır sektör :)

Ha şu var.. Dersiniz ki ben 3 yıl 5 yıl 10 yıl neyse, çalışırım, para olarak yükümü tutarım, eh herşeyin bir karşılığı vardır biraz yıpranırım ama iyi para biriktiririm, şutlanırsam da o parayla kendi işimi kurarım, buyrun yapın.. O da bir taktiktir, plandır. Tamamen tercih..

Ben bu kadar aşağılanmaya tahammül edemezdim ama :)

karsiyakaliozi
29-09-2010, 12:30
dostum izmirde eczanem var hiç bulaşma başka iş bak yıprandığınla kalırsın

cery
29-09-2010, 12:47
hergün onlarça mümessil (ya da fiyakalı ismiyle represant) eczaneme geliyor.

gözlemlerim kadarıyla pısırık ve ağzı laf yapmayan insanlar en fazla 3 ay sonra ayrılıyor.(ya da kovuluyor)

kısaca ağzın laf yapıcak, girişken olucaksın, utanmayacaksın, isteklere evet diyip arkanı dönünce sallayacaksın, sabırlı olucaksın. o zaman işinde tutunabilirsin.

burda ilacını yazmak için mümessilden para isteyen doktor var. cinlikleri kısa sürede öğrenip yeri gelince uygulamaya koymak lazım. yeri gelip ilacını satmak için o ilacı satınca alıcağın primden vazgeçmen gerekebilir.

hiç de öyle prestijli bi meslek de değil.üniversite mezunu mümessile önem vermeyen hatta insan yerine koymayan çok sayıda ilkokul mezunu kalfa var tanıdığım.

anlatılacak çok şey var :) ama ne yalan söyleyim ben seviyorum onları :) sigaram olmayınca sigara veriolar. arabam olmayınca eve bırakıyorlar. çok iyi insanlar :)

fsunnetci
29-09-2010, 14:44
Onursuz bir meslek ozmn..

TheAce
29-09-2010, 14:52
sayılan herşeyin çoğu bütün günümüz pazarlamacılarında var zaten, girdiğin firmanın kalitesi işin kaymağı oluyor o kadar. pazarlamacı her yerde aynıdır, yalan söyler malı satmak için elinden geleni yapar topu başkasına atar. biraz yüzsüzlüktür pazarlamacılık, pazarlamacı arkadaşlar alınmasın :)

zübeyir
29-09-2010, 19:07
iş nasıdır bılmem ama abıme sordum gayet guzel bır yabancı fırma dedı.karar sana kalmış artık :))

mono
29-09-2010, 23:49
iki teyzem var, biri eczacı, biri doktor, ben de mümessilim, ve keyfimden oldukça memnunum, 10 senedir sektördeyim, eczacı ve doktor ailemden olmasına rağmen rahatlıkla söyleyebilirim ki, asla onlara gereğinden fazla değer verip *ötlerini kaldırmadan davranırsan ne üzülürsün, ne daralırsın. ben 32 yaşındayım ve 7/24 şirket arabasıyla beleş gezerken haftasonu da 200sx'imle keyfime göre takılıyorum, kaç doktor kaç eczacı bu şansa sahip ;)

tLq
30-09-2010, 11:04
hastane ortamını çok iyi bilen bi sağlıkçı olarak gözlemlerime göre mesleğe saygı sıfır ilaç tanıtımı için doktora sunum yaparken doktor takmıyor bile hatta öyle bi olaya şahit oldumki adam tam 2 saat doktorun ameliyattan çıkmasını bekledi doktor çıktı adam merhaba hocam dedi doktor meraba işim var başka bi zaman dedi. yani bana göre bundan daha iyi meslekler var araştırmak gerekir.

Dragger
30-09-2010, 11:59
Sartları iyi olsa da zor is.

Doktor pesinde kosarsın, hediye isterler karı isterler, aklın hayalin durur istediklerini duysan :)

vtecburhan
30-09-2010, 12:23
iki teyzem var, biri eczacı, biri doktor, ben de mümessilim, ve keyfimden oldukça memnunum, 10 senedir sektördeyim, eczacı ve doktor ailemden olmasına rağmen rahatlıkla söyleyebilirim ki, asla onlara gereğinden fazla değer verip *ötlerini kaldırmadan davranırsan ne üzülürsün, ne daralırsın. ben 32 yaşındayım ve 7/24 şirket arabasıyla beleş gezerken haftasonu da 200sx'imle keyfime göre takılıyorum, kaç doktor kaç eczacı bu şansa sahip ;)

valla sneın gibi mümessil hiç dek gelmedi bana :) nedense her ayın 28-29-30 u benım dukkan full ceker biz bişeyler istemiyoruz ama kendılerı bi cok şeyler getırıyorlar neden biliyormusun cünkü kotaları tutmuyor :D

kurpat
30-09-2010, 13:50
Tagoya yüzde yüz katılıyorum, en yakın arkadaşlarımdan ikisi bu meslekteydi. ortalama çalışma süreleri 4*5 yıl oldu, resmen çöktüler o zaman zarfı içinde.. sana verdikleri araba kıyafet yemek çekleri tamamen gösterişten ibaret.. hiç birisi sana ait degil ve huzurlu bir biçimde kullanamıyorsun.. Doktorların kaprisleri, sana bakış açıları, müdürünün satış baskısı, herkesin seni yolunacak kaz gibi görmesi dahil pek çok unsur var..

Ama 1.2 sene çalışırım ileride cv'me bir katkısı olur diyorsan amenna..

sonerin yakın arkadaşı ve eski bir mümessil olarak yanıtlarsam,

bana göre güzel bir meslek 1 sene yaptım iş değiştirdim, bana çok şey kattı geliştirdi iş öğretti,

doktorun köpeği filan durumuna katılmıyorum, kişisel birşey isterseniz doktor sizin köpeğiniz olur, ya da isterseniz doktor-eczacı en yakın arkadaşınız, iş ortağınız olur. sizle alakalı bir durum. aslolan satıştır hedeflerdir. Nasıl tuttursanız tutturun ... gerçek vahşi piyasadır iyiyseniz kral kötüyseniz kovulursunuz, mümessillikten sonra her iş kolay geliyor bana .... ben tavsiye ederim ve ankarada mümessillik yaptım ö.m.den ulaşırsanız telefonla da yardımcı olurum ... çalışacağın kurum da çok önemli ...

xcel
30-09-2010, 16:53
aqustic sen benim dediğimi dinle :)

aqustic
30-09-2010, 19:24
Dün mülakata ankaraya kavaklıdereye gittim.
Bir odaya aldılar.Odada 8 kişiyiz.6mız çaylak(ben de dahil) diger 2si daha önce bir başka ilaç şirketlerinde çalışmış falan.
Sonra 10'ar dakika özel birebir görüşme yaptı genç bir kız."3 hafta sonra arayabiliriz" dedi.Siz bana numaranızı bıraksanız da ben sizi 3 hafta sonra arasam olmaz mı?dedim.Olmaz dedi:)
Arayacaklarını sanmıyorum.
Gidiş dönüş yol paramı vercekler ama elime bi kagıt verdiler.Kagıtta banka hesap numaramı yazcagım bi yer var.Bu kagıtla beraber otobüs biletlerimi istanbula kagıdın üzerinde yazan adrese zarfa koyup kargo ile yollıcakmışım.Yollarken kargo ücreti bende olcakmış da ondan sonra biletlerin parasını öyle yatırcaklarmış hesaba.Olaya bak:)Yine 7 TL bana giriyor.
Birkaç gün sonra bir başka iş için yine konu açcam.Beklemede kalın:):)

XSi
30-09-2010, 20:07
güzeldir ;) bence kesinlikle git görüş mustafa mesleğin akıbeti kötü deil ve ilaç mı tıbbı cihaz satışımı olacak onuda yazarsan daha iyi bilgiler çıkar.

senin hiç mümessil tanıdığın var mı? yoksa hissiyatını mı yazdın..

kv661
30-09-2010, 20:41
Yaw bir ton detay yazmıssınız arkadaş. Çok kısa ve net cevabı vardır bunun.

SATIŞ YAPACAĞIN ADAM DOKTOR!!!!. Sınavda bilmem kaç puan almış 6 sene okumus ustune TUS'u vermiş ve sen bunu kafalamaya çalısıorsun.

Benım peder Doktor. Ben tıbbi mümessil olucam arastırıorum dedim. Bütün gün beni kafalamaya calıstıgını duşun dedi. Şimdilik askıda :D

kv661
30-09-2010, 20:43
Dün mülakata ankaraya kavaklıdereye gittim.
Bir odaya aldılar.Odada 8 kişiyiz.6mız çaylak(ben de dahil) diger 2si daha önce bir başka ilaç şirketlerinde çalışmış falan.
Sonra 10'ar dakika özel birebir görüşme yaptı genç bir kız."3 hafta sonra arayabiliriz" dedi.Siz bana numaranızı bıraksanız da ben sizi 3 hafta sonra arasam olmaz mı?dedim.Olmaz dedi:)
Arayacaklarını sanmıyorum.
Gidiş dönüş yol paramı vercekler ama elime bi kagıt verdiler.Kagıtta banka hesap numaramı yazcagım bi yer var.Bu kagıtla beraber otobüs biletlerimi istanbula kagıdın üzerinde yazan adrese zarfa koyup kargo ile yollıcakmışım.Yollarken kargo ücreti bende olcakmış da ondan sonra biletlerin parasını öyle yatırcaklarmış hesaba.Olaya bak:)Yine 7 TL bana giriyor.
Birkaç gün sonra bir başka iş için yine konu açcam.Beklemede kalın:):)

Hocam sen ne mezunusun?

GRKN
02-06-2013, 16:43
oyle seyler yazılmıskı sankı dıger meslkler gulluk gulıstanlık mummesıllık berbat benm sahsı fıkrım her ısde oldugu gıbı kotu yanları sıkntıları var ama artı ve eksılerını karsılastrınca artıları daha fazla gibi.....