PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayvanları Koruma Günü - 4 Ekim

Mr.K
04-10-2010, 05:10
Canlılar dünyası ; insanlardan, bitkilerden, ve hayvanlardan oluşur. İnsanlar eskiden beri hayvanlarla ilgilenmişlerdir. Kütüphanelerimizde içi yalnız hayvan resimleriyle dolu ansiklopedilerimiz de vardır. Bu ansiklopedilerde hayvanların; özellikleri, beslenmeleri, bakımları, çoğalmaları, hastalıkları ve yararları anlatılır.

Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. Hayvan dostları ilk kez İngiltere'de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağların yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar hayvanlara yaklaştılar. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Pek çok kitapta, filmlerde, sahipleri için canını veren hayvan öykülerini okur, izleriz. Hayvanların sahiplerine bağlılıkları, hayvan sevgisinin doğup büyümesine yardımcı oldu. Hayvanları seven insanlar, hayvan hastalıklarını iyileştirmek için çalıştılar. Bugün uygar ülkelerde hayvan hastaneleri kurulmuştur. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.

Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır. Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır.

Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız.

Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevelim. Onlara yardımcı olalım. Hayvanları Koruma Günü'nde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım.

Yeryüzünde pek çok hayvan yaşar. Bunların bir kısmı evcilleştirilmiştir. İnsanlarla birlikte yaşarlar. Evcil olmayanlar, başıboş, kontrolsüz dağ, bayır gezer dururlar.

Hayvanların insanlara faydaları çoktur. Onlardan et, süt, yumurta, yağ, peynir, bal, sucuk gibi besinler elde ederiz. Bazı hayvanların gücünden yararlanırız. Bazılarının derisinden, tüyünden, gübresinden faydalanırız.

Evin kedisi evdeki zararlı böcekleri ve fareleri yakalar. Köpek evimizi ve hayvanlarımızı korur, bize bekçilik yapar. Tavuğun yumurta ve etinden, horozun sesinden, tüyünden ve etinden faydalanırız. At, eşek ve katır gibi hayvanların gücünden faydalanırız, yüklerimizi taşırlar, arabalarımızı çekerler, bizi de taşırlar. Manda, inek, koyun bize süt, et verir. Öküz tarlamızı, harmanımızı sürer, arabamızı çeker.

Bilim adamları hayvanlar üzerinde deneyler yaparlar. İnsanlık için faydalı olacak buluşlarını bu deneyler sonunda ortaya çıkarırlar. Hayvanların bu bakımdan insana faydası vardır.

Bize pek çok faydaları olan hayvanları biz de sevelim ve koruyalım. Onları rahatsız etmeyelim. Yaralı ve hasta olanları hemen veterinere götürelim. Hayvanlara iyi bakıp besleyelim.

Her yıl Ekim ayının 4.günü "Hayvanları Koruma Günü" olarak kabul edilmiştir. O gün gelince okullarda, radyo ve televizyonlarda hayvanların faydaları üzerinde konuşmalar yapılır. Hayvanlara karşı nasıl davranılması gerektiği anlatılır.

HAYVANLARIN KORUNMASI İÇİN NELER YAPALIM

Zor durumda kalmış hayvanları koruyalım. Onların bakımına yardımcı olalım. Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım.
Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan bu davranış yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenleri uyaralım.
Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmayalım. Yumurtalarını almayalım.
Avlanma mevsimi dışında kesinlikle av hayvanlarını avlamayalım.
Hayvanları korkutmayalım, ürkütmeyelim. Onlara şakadan da olsa eziyet etmeyelim.
Bakamayacağımız hayvanları eve almayalım. Biz almazsak belki bakabilecek biri alır.
Yiyecek artıklarımızı, özellikle ekmeği, çöplüğe atacağımıza yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine verelim.
Sapanla kuş avlamayalım. Avlamak isteyenlere engel olalım.

M_PROJECT
04-10-2010, 05:17
http://s3.amazonaws.com/twitpic/photos/full/56556524.jpg?AWSAccessKeyId=0ZRYP5X5F6FSMBCCSE82&Expires=1286163369&Signature=4vJAszUFpoWFKEbjbDMiFXbv2ps%3D

VTEC®
04-10-2010, 12:51
Onur ne kadar güzel birşey paylaşmışsın. teşekkürler.

Bu aralar hayvan sevmeyenlere düşmanlığım had safhada zaten ya bana birşey olacak ya ben birşey yapacağım.... mahallede beslediğim kedilerim kaybolmaya başladı belediyeninde 1 tane arabasını gördüm geçen cumartesi çok sinirim bozuk onu takip ediyorum

FaBeRgE
04-10-2010, 12:53
hayvan sevmeyen, insanı sevemez ;)

mrtngn
04-10-2010, 13:06
Gercekten cok güzel ve özel bigün.Ayrıca migroslarda hayvan koruma gününe özel tüm evcil hayvan ürünlerinde %50 indirim varmış.Aklınızda bulunsun güzel bi fırsat bence;)

Dragger
04-10-2010, 13:10
Hayvanları daha cok seviyorum bazen...

Artniyet yok, serefsizlik yok, adam kullanma yok, hic beklentisiz sadık oluyorlar...

FaBeRgE
04-10-2010, 13:15
Hayvanları daha cok seviyorum bazen...

Artniyet yok, serefsizlik yok, adam kullanma yok, hic beklentisiz sadık oluyorlar...

abi sen gelde onu benim kediye sor :) Pek şeker ama çok nankör :D

http://i56.tinypic.com/24l4sur.jpg

Dragger
04-10-2010, 13:17
Tipinde hayır yok onun :D

mrtngn
04-10-2010, 13:31
Tipinde hayır yok onun :D

Ahahaha aynen yaa tipte bi kalleşlik seziyom resmen,bakışlar falan :D:D:D

ömerve
04-10-2010, 13:32
bizim kadar onlarında yaşama hakkı var..sevmeye biliriz ama saygı göstermek zorunda herkes.

utkuselamoglu
04-10-2010, 13:32
dünya hayvanlar günümüz kutlu olsun...:)

Mr.K
04-10-2010, 15:10
dünya hayvanlar günümüz kutlu olsun...:)

iyidi :D

Bu arada bugun migroslarda %50 indirim var hayvanlarla ilgil yemek,arac gerec vsvs,birde bi kapsu,evde arta kalan yemekleri vs kaplara koyup en azindan(normalde hergun yapsa insanlr n guzel olur..) disariya koyupta en azindan sokak hayvanlarina yardim ederseniz guzel olur.Tesekkurler.

Kutlu olsun. :icon_tup:

miniks
04-10-2010, 15:26
Bugun Yeni pointer imin (3.5 aylık oldu) hayvanlar gününü kurumamasını yumurta sarısı ile ıslatıp vererek kutladım yanına biraz da içi sütlü o kinderden verdim :D

Dün de avdaydım

Teyp kuranlar yüzünden 1 tane bile bıldırcın görmedim !!!

onursumer
04-10-2010, 15:29
iyidi :D

Bu arada bugun migroslarda %50 indirim var hayvanlarla ilgil yemek,arac gerec vsvs,birde bi kapsu,evde arta kalan yemekleri vs kaplara koyup en azindan(normalde hergun yapsa insanlr n guzel olur..) disariya koyupta en azindan sokak hayvanlarina yardim ederseniz guzel olur.Tesekkurler.

Kutlu olsun. :icon_tup:

aynen güzel indirim var

hayvan sevmeyenleri anlayamıyorum zaten nasıl bi piskolojiye sahipler :)

Ufuk
04-10-2010, 16:15
Migroslarda indirim var he iyi bari bendeki 8 tanecik minik dostuma stok yapayım :D

VTEC®
04-10-2010, 17:34
Evet çok güzel bir hayvanlar günü kutladım bugün. Avuçlarımda 2-2.5 aylık kedi yavrusu öldü. önümde giden insanlık dışı varlık abuk subuk araba kullandığı için kediye vurdu dikkatli olsaydı hiçbirşey olmayacaktı. inip yardımcı olabilirim diye baktım ama can çekişe çekişe elilmde son nefesini verdi ateşim tepemde sinirlerim tepemde

fatih(fb)
04-10-2010, 17:42
arkadaşlar bu postta söliceklerimden dolayı çok üzgünüm ama şerefsiz adi motorcunun teki daha şimdi 30 saniye önce annesiyle kapının önünde oynayan yavru bir kediyi ezdi :( cama çıktım kedi çırpınıyo yattıığı yerde ve 10 saniye geçmeden canı gitti öldü. anneside kaldırımdan öyle ona bakıyor. :(:( herif motorla ezip geçiyo arkasına dönüp bakmıyo varmı böyle bi haysiyetsizlik şerefsizlik ...

fatih(fb)
04-10-2010, 17:45
annesiyle dünde oynuyodu burda camdan seyrediyodum uçan yaprakların peşinde koşuyordu :) ama işte bu kadar basit ölüm..

çok kötü oldum:(:(:mad::mad:

VTEC®
04-10-2010, 18:41
Onların insaniyetliklerini....

Ufuk
04-10-2010, 18:44
Ya içim kaldırmıyor böyle şeyleri..Belki klasik cümle olucak ama karşı tarafta acısı bol bol çıkar umarım.

turbo16
04-10-2010, 18:46
bu günler çoook saçma

ne yani hayvanları senede bir gün hatırlanacak :icon13:

onlara yapılan eziyetler bir gün gündeme gelecek

ef186
04-10-2010, 18:47
Ben mustu ve erayi besleme karari almistim ama butcem yetismedi bakamadim sokaa saldim bole oldar acaba sokaa salarak insanlik alemine kotuluknu yaptim her hayvanlar gununde vicdanim sizliyo sizlerle paylasmak istedim :D

Saka bi yana hayvan sevgisi cok ayri bisi ...

Sh4rk
04-10-2010, 19:39
hayvanlar gununun bır dıger guzel yanı mamalarda ındırım
%50 ındırımle love dog aldım 12 kg,sonradan haberım oldu mıllet hupletmıs

Ufuk
04-10-2010, 19:53
Bugün migrosları soyup soğana çevirmişler.Aynı şekilde bizde yaptık. :D Yavrucaklar değişik mama yesin.Gaza geldim dağıttım tüm mahalledeki kedilere hepsinin karnı tok :)

Utku
04-10-2010, 20:35
Bugün migrosları soyup soğana çevirmişler.Aynı şekilde bizde yaptık. :D Yavrucaklar değişik mama yesin.Gaza geldim dağıttım tüm mahalledeki kedilere hepsinin karnı tok :)

Yanlız takdir ettim.Ben hayvanımda market ürünleri kullanmam ama incik boncuk vardır diye gittim bişey almadan çıktım.kedi maması alabilirdim tebrik ederim seni :)

Frid
04-10-2010, 20:40
sadece bugunle kalmasa daha iyi olur ama malesef insanlar birbirlerine yada kendilerine bile deger vermez iken bu hayal sanırım

BoraRS
04-10-2010, 20:48
Yaw o değil de dün iki tane sokak köpeği bir sokak kedisine gözlerimin önünde bir daldı. Tamam dedim kurtuluşu yok arabadan atladım köpekleri kovalayacağım derken o kedi alttan girdi üstten çıktı resmen bir şövalye edası ile onlarla kapıştı ve bir şekilde kaçtı gitti. Yemin ediyorum tüylerim diken diken oldu. Hayvan öyle bir can mücadelesi verdi ki yemin ediyorum takdir ettim.

Bazen hanıma kızıyorum aldırdı bana kediyi şimdi artık sokakta kedi görsem ya mama alıyorum ya seviyorum. Nalet olsun içimdeki sokak kedisi sevgisine :D

Hayvanları seviyoruz.

Ufuk
04-10-2010, 20:52
Yanlız takdir ettim.Ben hayvanımda market ürünleri kullanmam ama incik boncuk vardır diye gittim bişey almadan çıktım.kedi maması alabilirdim tebrik ederim seni :)

Siz hayvanınıza neler veriyorsunuz?Meraktan sordum az önceki başlık gibi olacaksa sormamış olayım:)
Bizimkiler her yemeği yemiyoryorda..

FaTiH44
04-10-2010, 20:55
kedi ve köpeklerimin 1 senelik mama stoğunu yaptım,migros sağolsun:icon_tup:

Sh4rk
04-10-2010, 20:59
kedi ve köpeklerimin 1 senelik mama stoğunu yaptım,migros sağolsun:icon_tup:

yaw ben kacırdım %50 ındırım nerde bı daha olacak lovedogu 80 lere alıodum gecen ay ınat ettım baska mama aldım onuda s..lemedı keske sabahtan gıtseydım 5 tane 12 kg alırdım
neseya bır dahakı hayvanlar gunune