PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasa'dan yanık kokusu geliyor ! !

Bluttbeton
05-10-2010, 18:49
Bilgisarım çalıştıktan bi 30-45 dk sonra kasanın içinden çok azda olsa plastik yanığı kokusu geliyor kasanın içi genelde açık koku power supply taraflarından geliyor
kasada harici 2 adet 3 mm lik fan var birde 10 cm lik şerit led var.

SULTANOGLU
05-10-2010, 18:59
aynisi bana oldu, bir sure sora power supply son nefesni verdi, ben noluyor diye kasaya doundufumda kasa acayip sicakti ve ogunden beri usengecligim yuzunden bigisayarim o durumda

Bluttbeton
05-10-2010, 19:04
benim kasa şuan için çok sıcak değil ama power şuan için normalin biraz üzerinde bi sıcaklığı var.
ne yapmamı önerirsiniz? yeni power supply mi alayım yoksa yanmasını mı bekleyeyim:beuj::soru:

Evrenoz
05-10-2010, 19:06
Yanmadan yenisini al.. Yanarken olabilecek bir kısa devrenin diğer ekipmanlara zarar verme olasılığı var.

SULTANOGLU
05-10-2010, 19:07
valla bilgisayardan hic anlamam, ooyuzden yanik kokusu falan diyince tanidik geldi. Onun icin yazdim :)

COOLFEAR
05-10-2010, 19:09
yanmasını bekleme
1-powerdan geldiğine eminmisin
1a evet ise ters taraftan birseyle pervanenin donusunu engelle (kapalı iken pc:)) elektrik süpürgesi ile bir cektir içini sigara iciyorsan içerisi lesh gibidir
1b-eğer hayırsa büyük olasıkla bir kaplo yanıyor buda asırı ısınmayı gosterir o kablodan kurtul ya kısa devre yapar yada yanar
2- http://www.extreme.outervision.com/index.jsp linkten kaç wattlık bir kasaya sahipsin onu hesapla uygun power al fazla güç göz cıkarmaz bilgi

onursumer
05-10-2010, 19:13
power dan çıkıp anakarta ve parçalara giren soketleri teker teker kontrol et

biryerde aşırı ısınma veya yüklenme olduğu kesin

Bluttbeton
05-10-2010, 19:13
Yanmadan yenisini al.. Yanarken olabilecek bir kısa devrenin diğer ekipmanlara zarar verme olasılığı var.
tamam.

valla bilgisayardan hic anlamam, ooyuzden yanik kokusu falan diyince tanidik geldi. Onun icin yazdim :)
kokunu kaynağını buldum

yanmasını bekleme
1-powerdan geldiğine eminmisin
1a evet ise ters taraftan birseyle pervanenin donusunu engelle (kapalı iken pc:)) elektrik süpürgesi ile bir cektir içini sigara iciyorsan içerisi lesh gibidir
1b-eğer hayırsa büyük olasıkla bir kaplo yanıyor buda asırı ısınmayı gosterir o kablodan kurtul ya kısa devre yapar yada yanar
2- http://www.extreme.outervision.com/index.jsp linkten kaç wattlık bir kasaya sahipsin onu hesapla uygun power al fazla güç göz cıkarmaz bilgi
hayır sigara içmiyorum sorunu buldum power ın fanı çalışmıyor. sorun bence bu ben en iyisi pc yi kapatayım yarına bi fan bulur deiştirim.
cevaplayan herkese .Teşekkürler.

Evrenoz
05-10-2010, 19:15
Power fanından kastın power supply fanı ise bence sadece fan değiştirme... Değiştirmişken komple power supply'ı değiştir. Üst seviye bir sistemin yoksa 30 dolar civarına 350w'lık bir psu bulabilirsin.

erzcn24
05-10-2010, 19:17
Ortak yanmadan değiştir...Benim yanmıştı Bilgisayarda o gun bugun hiçbir USb girişleri çalışmıyor....

CGTY
05-10-2010, 19:18
Benim de masaüstünün ekranını ilk açınca bi cızırtı var bi süre sonra kesilior. Neden olabilir, iki gün önce yapmaya başladı.

Edit : LCD ekran.

mrtngn
05-10-2010, 19:34
Cızırtıda ekran kartından yada vga-dvi kablosundan kaynaklanabilir..

Evrenoz
05-10-2010, 19:44
Benim de masaüstünün ekranını ilk açınca bi cızırtı var bi süre sonra kesilior. Neden olabilir, iki gün önce yapmaya başladı.

Eğer monitörden geliyorsa,

İç aksamından gelmediğini varsayarsak elektrik girişini kontrol et derim. Data girişinde ses yapacak derecede elektrik akımı yoktur kanımca..

Rockford
05-10-2010, 20:31
yanmadan yenisini al gecen hafta benzer kokuyu sallamadım bu hafta yeni bilgisayar topluyorum :) power kendi giderken yanında anakartla hdd yide götürmüş hdd yi görmüyo hiç bi bilgisayar anakartta düzgün calısmıo bi tek ekran kartı sag salim cıktı bilgisayardan o da eski basic bişidi.

Bluttbeton
06-10-2010, 06:39
Power fanından kastın power supply fanı ise bence sadece fan değiştirme... Değiştirmişken komple power supply'ı değiştir. Üst seviye bir sistemin yoksa 30 dolar civarına 350w'lık bir psu bulabilirsin.
kastım power suppy fanı
sabah kalkınca pc yi açtım tabi fan çalışmıyordu sonra biraz fanı küçük bi çubukla çevirsim birazda göbeğine ittirdim fan ağırdan ağırdan çalışmaya başladı ve uan eskisi gibi çalışıyor eğer birdaha duracak olursa komple power suppy i değiştirecem
üst seviye bi sistemim yok zatenm kasada eskidi 2006 da toplamıştım.

Ortak yanmadan değiştir...Benim yanmıştı Bilgisayarda o gun bugun hiçbir USb girişleri çalışmıyor....
bakacaz artık

o ses bende de geliyordu ekran kartı fanın olabilir ekran kartı fanı yağplanamsı ge rekiyormuş ben yaptım fakat birdaha ekrankartı fanı çalışmadı:D:heyoo: sonra yeni ekran kartı fanı aldım.:)

yanmadan yenisini al gecen hafta benzer kokuyu sallamadım bu hafta yeni bilgisayar topluyorum :) power kendi giderken yanında anakartla hdd yide götürmüş hdd yi görmüyo hiç bi bilgisayar anakartta düzgün calısmıo bi tek ekran kartı sag salim cıktı bilgisayardan o da eski basic bişidi.

inşallah yanmaz benimkide

Eriador
06-10-2010, 06:46
kasada yanık kokusu geliyorsa düzgünce incelemeden nerden geldiğini anlaman zor çünkü egsoz sistemi içerdeki havayı dışarı atarken herhangi bi yerden gelen yanık kokusunda alıcak ve egsozdan dışarı atıcak hard disk ten bile geliyorsa egsoz yüzüden arkadan çıkacak power supply e yakın olduğu için ilk ondan şüpelencen ..

belkide o sağlam ama içerden geliyor tam araştırılmadan öğrenilmez.

koku ciddi ise sistemine ciddi bi zarar vermeden hemen bi servise git göster durumu çözsünler sistemini kurtar.

kasa harici fanlarıda sonradan kendn taktıysan onlarda ciddi sıkıntı kasa yapılırken sisteme uygun power supply koyulur sen sonradan kafana göre eklersen sistem düzen ini bozarsın

leader_T
06-10-2010, 12:23
eğer fanında problem varsa değiştiremek işe yarayabilir ancak şunuda unutmamk lazım kokuyu aldığın süre içersinde PS yüksek sıcaklıklarda çalıştı ve bu sana ilerde sorun yaratabilir.
imkanın varsa ufak değişiklikler ile bilgisayarının performansını arttırabilirsin.

Oconner
06-10-2010, 15:11
ustam bendede oldu led taktım kasaya 1 hafta sonra power perte cıktı :))

Bluttbeton
06-10-2010, 15:30
kasada yanık kokusu geliyorsa düzgünce incelemeden nerden geldiğini anlaman zor çünkü egsoz sistemi içerdeki havayı dışarı atarken herhangi bi yerden gelen yanık kokusunda alıcak ve egsozdan dışarı atıcak hard disk ten bile geliyorsa egsoz yüzüden arkadan çıkacak power supply e yakın olduğu için ilk ondan şüpelencen ..

belkide o sağlam ama içerden geliyor tam araştırılmadan öğrenilmez.

koku ciddi ise sistemine ciddi bi zarar vermeden hemen bi servise git göster durumu çözsünler sistemini kurtar.

kasa harici fanlarıda sonradan kendn taktıysan onlarda ciddi sıkıntı kasa yapılırken sisteme uygun power supply koyulur sen sonradan kafana göre eklersen sistem düzen ini bozarsın
kasada harici olarak 2 tane fan var sorun da zaten power suppy den kaynaklanıyor power suppy fanı dönmüyormuş 1-2 kurcalama ile dönderdim kapatıp açtım dönüyor şaun için bi sıkıntı yok. Gelecek yaza doğru yeni bi kasa toplayacağım zaten bu sene fazla Pc de oturamam.

eğer fanında problem varsa değiştiremek işe yarayabilir ancak şunuda unutmamk lazım kokuyu aldığın süre içersinde PS yüksek sıcaklıklarda çalıştı ve bu sana ilerde sorun yaratabilir.
imkanın varsa ufak değişiklikler ile bilgisayarının performansını arttırabilirsin.
pc çok yüksek sıcaklıkta çalışmadı.

ustam bendede oldu led taktım kasaya 1 hafta sonra power perte cıktı :))
ledleri söktüm.:)
sorun düzeldi ilgilenler için çok teşekkür ederim.

Göki,ZD
06-10-2010, 15:32

kapatıp açtın mı :D

bende de öyle bi cızırtı geliyordu sonra ekranın arka havalandırmasından bi duman yükseldi, o koku 1 hafta odadan gitmedi