PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Havalimani gumruk sorunsali

turbo&quattro
13-10-2010, 21:50
Ameriakdan Tr'ye donen bir arkadasimin bavulunda getirdigi 3 adet iphone e el koymuslar ve islemler hakkinda yeterli aciklama yapmamislar...

Bu telefonlari bir sekilde alma yolu varmidir yoksa Amerikaya herhangibir adrese iade yaptirabilirmi ?

Nette baya bir arastirdk ancak herhangibir sonuca ulasamadik..Ayni sorunu yasayan varmidir ?

Chatin
14-10-2010, 01:09
alican a pm ile bir sor dilersen. 3 tane olunca bavul ticareti muamelesi yapmışlar anlaşılan :)

GokhanRS
14-10-2010, 01:25
vergilerini ödeyip işletebiliyor aslında ama para tutuyor. yarın gümrükçü bi arkadaşıma sorarım

ef186
14-10-2010, 02:25
1 ay icinde tekrar yurtdisina cikar ise arkadasin onlari alir yoksa tiridine banar unutur.
Ben diorum iste onu getir bunu getir patliyo sonra ...

fatihtemizer
14-10-2010, 09:13
vergilerini ödeyip alabilir.sanırsam yaklaşık 1200 lira falan ödeyebilir 3 telefon için.

kifanhom
14-10-2010, 09:22
bir tane olsa problem olmazdı ama 3 tane olunca gümrüğe tabi eşya muamelesi görmüştür muhtemelen.
fatura ibraz edip vergilerini ödeyip kişisel beyanname ile alabilir

fsunnetci
14-10-2010, 09:24
lem bu gümrük memurları varya ne anasının gözü adamlar yaa:p

YavuzNaz
14-10-2010, 09:28
3-5lira ateşlese görmezden gelirlerdi amcam getirdi usa 3 adet :D

kifanhom
14-10-2010, 09:31
bir tane olsa problem olmazdı ama 3 tane olunca gümrüğe tabi eşya muamelesi görmüştür muhtemelen.
fatura ibraz edip vergilerini ödeyip kişisel beyanname ile alabilir

tabi bir de kaç gündür antrepoda duruyorsa o kadar günlük ardiye masrafı + elektronik eşya olduğu için bandrol ücreti de hesaba katılmalı

arkadaşa bir makbuz vermiş olmalılar ( tesellüm fişi gibi birşey ) bununla birlikte + pasaport + bilet + malların faturası ile havalimanı gümrüğüne başvursun

Thracian
14-10-2010, 09:39
2 taneye kadar getirilen aynı ürünler sorun olmaz, ama 3 tane takılır. Arkadaşın 1 telefon 1 pc 1 fotoğraf mak 1 kamera 1 ipod'u getirse sorun olmaz

MKT
14-10-2010, 09:49
telefonun birini gümrükcüye versin diğer 2tanesini geçirir:D olurmu demeyin oluyor.yokmu bir yolu 1tanesini elden çıkartsak 2taneye razıyım dese olurr. ki oluyorda .burda neler görüyorum hergün.veya o telefonların faturalarını gümrükte göstersin.imei ve seri numaralrına kesilmiş faturalar olduğundada sorunsuz geçer

Alican
14-10-2010, 11:53
Konuyu yeni gördüm şuan gümrüğe çıkıyorum akşam pm atıcam

Low-Rider
14-10-2010, 12:04
ucuz iş yapmamak lazım akıllı takılmamak lazım hakkı neyse ödeyip almak lazım;)

ne alaka saçma olmuş bu yorum

VM5590
14-10-2010, 12:24
Birini cebe atsaydı demekki problem olmuyacaktı ,şanssızlık işte.

Shadow_Dancer
14-10-2010, 12:26
ucuz iş yapmamak lazım akıllı takılmamak lazım hakkı neyse ödeyip almak lazım;)

Bu ne boş beleş bi yorumdur ya, yurtdışından hiç parça alma sen o zaman. Adam kaçakçılık mı yapmış? El altından 100 tane telefon mu sokmaya çalışmıiş..

Alican
14-10-2010, 14:40
Saçma sapan yoruma gerek varmı?
Gerekli bilgiyi pm atıyorum

merruse
14-10-2010, 14:53
Eğer "Nothing to declared" bölümüne girmişse o iş kaçakcılığa girer. Ve evet o zaman mallara el koyarlar. Dua etsin onu gözaltına almamışlar.

Bu arada yok öyle birini ver ikisini al olayları falan. Kimseye bilip bilmeden *** atmayın. Ayıptır, günahtır.. Havalimanının bulunduğu heryerde yüksek çözünürlüklü kamera var ve sürekli kayıt halinde. Eğer öyle bir halta kalkışırsanız ve adam direk sizi rüşvet teklif etti diye tıkarsa içeri çok ağlarsınız. Ya da tam tersi siz verdim deyip şikayet edersenizde öttürürler. Bu işler öyle ucuz mevzuular değil. Allah bilir bu benzinlikte yolunuzu kesip "ben havalimanında çalışıyorum bu parfümleri oradan bize prim verdiler" cart curt diye sıkan gerizekalılara falanda inanıyorsunuzdur siz..

turbo&quattro
14-10-2010, 16:45
Harbiden Mustafa ne demek istedin hicbisey anlamadim...

Tum cevaplar icin tesekkurler arkadaslar.Ozellikle Alican sagolsun uzun uzun anlatmis pm le..

Sivri zekali arkadasim akli sira bana saka yapmis gumruge takildim diye ama halbuki oyle birsey yokmus...Dun gece mail atmis saka yaptim demis :)

Konu sayesinde baya sey ogrenmis oldum..Bundan sonra gelislerde dahada dikkatli olcagim ki her geldigimde onun bunun iki bavul elektronik - araba parcasi vs... malzemelerini getiriyordum.

kifanhom
14-10-2010, 21:20
Eğer "Nothing to declared" bölümüne girmişse o iş kaçakcılığa girer. Ve evet o zaman mallara el koyarlar. Dua etsin onu gözaltına almamışlar.

Bu arada yok öyle birini ver ikisini al olayları falan. Kimseye bilip bilmeden *** atmayın. Ayıptır, günahtır.. Havalimanının bulunduğu heryerde yüksek çözünürlüklü kamera var ve sürekli kayıt halinde. Eğer öyle bir halta kalkışırsanız ve adam direk sizi rüşvet teklif etti diye tıkarsa içeri çok ağlarsınız. Ya da tam tersi siz verdim deyip şikayet edersenizde öttürürler. Bu işler öyle ucuz mevzuular değil. Allah bilir bu benzinlikte yolunuzu kesip "ben havalimanında çalışıyorum bu parfümleri oradan bize prim verdiler" cart curt diye sıkan gerizekalılara falanda inanıyorsunuzdur siz..

sevgili arkadaşım havalimanı uluslararası geliş kısmında , kapı çıkışında " nothing to declare " gibi bir yürüyüş koridoru yok
tek çıkış var, 2 tane kapısı mevcut eğer atatürk havalimanıysa konu
kapı çıkıştan önce 3-5 eleman var, onlar seni ya durdurur yada durdurmaz
ama onun öncesinde başka yere gidip ötersen donuna kadar ararlar

HALUK
14-10-2010, 21:52
dış hatlar gelişte yerde çizili iki çizgi var sarı ve kırmızı, eger mal beyanında bulunacaksan kırmızı çizgiyi takip ediyorsun, olaki terslik çıktı malı yurt dışına tekrar gönderme şansın var;)
yok sarıdan giderken çevrilirsen mallara el konulur birazda ters yaparsan muhafaza memurları tutanak eşliginde sizi mali polislere teslim eder kaçakçılıktan nöbetci mahkemeye çıkmaya gidiyorsunuzdur:)
birde yanında para ve altın getirenler vardır, bunlarda direk gümrük memurlarının bulundugu yere gidip beyan ederler :)
bunların dışında geçme şansı varmı var, bavulunu aldıktan sonra tuvaleti kullanıp telefonları üstüne alırsın :) yada ona 3 buna 5 verirsin ama yinede yakalanma şansın çok yüksek :)
unutmadan bir arkadasın bahsettiği yüksek çözünürlüklü kameralar söylemesi ayıp kaçırdıgınız gazı bile görüntülüyor :)
saygılar diyelim :)

Sh4rk
14-10-2010, 22:05
bugun havalımanında gumrukculer ıle konusurken duydum
yurtdısına cıkacak olan cenazeye bıle gumruk yapılıyormus.

EREN34
14-10-2010, 22:16

Buna anca ohaa denir yani.

merruse
14-10-2010, 22:19
sevgili arkadaşım havalimanı uluslararası geliş kısmında , kapı çıkışında " nothing to declare " gibi bir yürüyüş koridoru yok
tek çıkış var, 2 tane kapısı mevcut eğer atatürk havalimanıysa konu
kapı çıkıştan önce 3-5 eleman var, onlar seni ya durdurur yada durdurmaz
ama onun öncesinde başka yere gidip ötersen donuna kadar ararlar

Güzel kardeşim ben 14 senedir o kapıdan hergün giriyor ve çıkıyorum. Emin ol her milimetre karesini bilirim. Var diyorsam da vardır. Orası Yenişehir havalimanı değil. Yeşilköy Atatürk Havalimanı. Ama merak etme Yenişehiri de bilirim. Zira oraya LH'ın sistemlerini ben kurdum. ;)

Bildiğiniz konularda konuşun. Ama bilmediklerinizde bir bilen varsa lütfen dinleyin birşeyler almaya çalışın..

Sh4rk
14-10-2010, 22:19
valla kulagımla duydum kg felan agır gumruk ıyı para tutar

merruse
14-10-2010, 22:21

Girişte direk bagaj alanında x-ray var. Giren her bavul x-rayden geçer ve tek tek incelenir. Eğer şüpheli bir durum varsa da gereken neyse yapılır. Özellikle uzakdoğu ve Dubai den falan gelen uçakların çıkış saatlerinde neredeyse tüm yolcuların el bagajları dahi incelenir. ;)

Oradaki gümrüklemeden kasıt farklı. Tabutun içinde birşeyler kaçırılmasın diye xray den geçiriliyor.

Low-Rider
14-10-2010, 22:23
biton araba parçası getiren adamlar nasıl sokuyolar içeri

merruse
14-10-2010, 22:24
Ne getirdiğine bağlı. Eğer çok havaleli birşey falan değilse ya da aynı üründen birden çok varsa genelde arıza çıkartmıyorlar. Ben e39 için sunroof bile getirmiştim. Bilenler biilir o sunroof e39 un tavanı kadar falan..

ef186
14-10-2010, 22:24
hadi soriyim bari bende bukadar bilen yakalamisken :D

2 laptop usada kullandigimiz makineler sifir deil. bagaj valizimde (2 ayri valiz var birer tane koyucam iclerine )
1 laptop suan foruma yazdigim kendi makinem laptop cantamla omzumda 1 ayfon kutusunda
suan kullandigim cep telefonum cebimde
ayrica trden usaya gelirken trden getirmis oldugum 4 adet tb lik hdd de valizlerden birinde olucak .

benim deklare etmem gereken bisey varmidir simdi ?

toplam 3 laptop (sifir deil)
4 adet tb lik hdd (sifir deil )
1 adet ayfon (kutusunda sifir)
1 adet blackberry (suan kullandigim telefon tr kayitli )

Sh4rk
14-10-2010, 22:26
x-ray den zaten gecırıyolar benım demek ıstedıgım adam yabancıysa burda vefat etmısse burdan yurtdısına gıderken gumruklu olmasıymıs

merruse
14-10-2010, 22:36
Normal şartlarda 3 tane notebook sokamazsın. Yolcu yanında bir tane kişisel kullanımı için taşıyabilir. Bir tanede hediye amaçlı oalrak benzer ürün sokabilirsiniz. Dolayısı ile üç notebooktan bir tanesi kaçak durumunda olacak demektir. Kutuda olan cihazı teorik olarak deklare etmen lazım. Ancak etmezsende kaçakcılığa girmez. Deklare etmek demek illa vergi vermek demek değildir. Faturasını gösterirsin, şahsi eşyan olduğunu beyan edersin, eğer bedeli yolcu yanında taşınabilecek eşya bedeli tablosundakinden fazla değil ise elini kolunu sallaya sallaya geçersin. Ama genel olarak 1 tane telefona falan zaten kimse bakmıyor..

Birşeyi anlamak lazım. Oradaki adamlar sizi rahatsız etmek için değil işlerini yapmak için oradalar. Düşman falan değiller. Genel olarak yaklaşımlarıda öyle dur şunu durdurayımda gıcıklık yapayım tarzında falan olmaz. Ama bu kanundışı işlere musammaha gösterecekleri anlamına da gelmez. Adamın işi neyse onu yapıyor. Ama birşeyleri ticari amaçla getirdiğinize kanaat getirirlerse devlet adına o mallara el koyarlar. Tutanak tutulur ve ilgili yere teslim edilir. Belli bir süre sonrada Tasişte satışa çıkartılır. (bu süre gerçekten çok uzun olabiliyor)

Tr den US e götürürken o diskleri pasaportuna işletmiş olsaydın hiçbir sorun olmadan geri sokabilirdin. Eğer şimdi enselerler ise Tr den getirdiğini ispatlayabileceğin bir urum olmayacağından risk altında.

Bu iş o kadar zor değil. Risk almak istemiyorsan, özellikle büyük ebatlı kutulara sahip eşyalarda, yola çıkmadan iki gün önce Tr deki adresine posta ile gönder. Gümrükte takılsa bile gider bedelsiz alırsın. Çünkü göndericide sensin alıcıda sensin. Bu gibi durumlarda "bunlar benim şahsi eşyalarım, yanımda taşıyabileceğim yer yoktu onun için postayla gönderdim" diye beyanda bulunup pasaportunuzdaki giriş damgasını gösterdiğinizde o aleti her ne ise teslim alırsınız.

merruse
14-10-2010, 22:39
x-ray den zaten gecırıyolar benım demek ıstedıgım adam yabancıysa burda vefat etmısse burdan yurtdısına gıderken gumruklu olmasıymıs

E gümrüklü olacak tabi. Adam Tr ye girerkende gümrükten geçiyorki. Burada vefat ettiyse onun cenazesinin yurtdışına çıkış şartları var. Bir ton belge alınmak zorunda. O nedenle gümrüğe giriyor. Bunda doktor raporundan buradaki eşyalarına falan filan gibi birsürü şey var. Para ile alakalı bir durum değil orada bahsedilen şey. Aynı şey yurtdışında vefat eden Türk vatandaşları içinde geçerli. İki defa cenaze sokma işi ile uğraşmak zorunda kaldım, inanın insan derdini tasasını unutuyor o işlerle uğraşırken.

Yurtdışına tavuk bile gönderiyor olsanız o gümrükten o ya da bu şekilde geçer.. Giren ve çıkan herşey gümrükten geçiyor kısacası.

kifanhom
15-10-2010, 08:42
@ merruse
valla her gelişimde mutlaka birşey getiririm o kapıdan da normal yürüyerek çıkıyorum, şimdiye dek daha memurların gözüne batmadım sanıyorum.

ha oradaki gümrük memuru tipine bakar pişşt gel buraya der çevirir açar bavulunu arar.
yada kameralardan bir hareketinizi sezerler, telsizle hemen uygun bir elemana bildirirler eşgalinizi yine ararlar.
o kapıdaki memur sayısı ile kapıdan geçen yolcuların hepsini aramak zaten imkansız.
mal beyanı koridoru yok , ama çizgiler ile belirlenmiş kısımlar var doğru ; oraya gidip prosedür gerekleri neyse yaptırabiliyorsun elbette.

merruse
15-10-2010, 10:32
Kifanom kafamı buluyorsun benimle? Madem giriş çıkış yaptın orada bir koridor olmadığını kocaman bir alanın yanındaki bir çıkış olduğunu hatta birden fazla çıkış olduğunu ancak sadece bir tanesinin kapısının kullanıldığını bilirsin. Kafanı kaldırıp baksan zaten tabelalarda ne yazdığını görürsün.. Sen bi Hong Kong, Singapur, Dubai inişine falan gir ondan sonra tekrar konuşalım. O uçuşlar sabahın köründe iner genelde ve oradaki memur sayısı tek tek herkesi aramaya yeterde artar bile..

Al sana fotoğrafınıda çektim. Hatta kolay gözüksün diye çember içine de aldım.. Kırmızı olan "Goods to declarate" yeşil olan "nothing to declarate".. Kapıların yerlerini işaretlememe de gerek yok sanırım..

http://www.mertol.com/araba/cesitli/gumruk.JPG

kifanhom
15-10-2010, 10:45
aynen işte orası
ama sanıyorum hemen herkes o bankolara uğramadan ortadaki kapıdan çıkar gider , aynen benim gibi

merruse
15-10-2010, 11:12
Kim gitmez dediki sana? Ama eğer ihbar falan var sa ya da yukarıda yazdığım yerlerden gelen uçakların iniş saati falansa örnekleme yöntemi ile çevirir ve bagajlarını x-ray den geçirirler. Ve sen sağ taraftan geçmeye kalkarken bu duruma düşersen kaçakcılıktan hakkında işlem yapılır. Ama kendin gidip benim yanımda bunlar var deyip memura deklare edersen kaçakcılıktan işlem yapılmaksızın eğer gümrüğe tabi bir mal ise gümrüğünü öder geçersin.

Daha iki hafta önce HK den gelirken personel olduğum halde kabin ekibi ile beraber bagajlarımızı falan o bahsi geçen yerde x-rayden geçirdik. Geçen sene singapurdan gelirkende aynı şey oldu. Ondan önceki sene Malezyadan gelirken de.. Normal prosedür bu..

turbo&quattro
16-10-2010, 05:29
@Merruse

Sayenizde bilmedigim cok sey ogrendim, tesekkurler :icon_tup:

Amerika;dan Tr'ye surekli gelip gidiyorum..Her geldigimde de eseimin dostumuzn ricalarini kirmayip gerek elektronik gerekse araba parcasi tum istediklerini getirmeye calisiyorum kendiminkiler ile birlikte.. Atiyorum bavulumda 3-4 tane fotograf makinasi, ipod, saat vs..gibi maddi degeri cokta yuksek olmayan urunler getirsem ve yakalansam ciddi sorunlar yasarmiyim nobetci mahkemeye cikarilma vs..gibi yoksa vergisini odeyip gecermiyim?

OmerRS
16-10-2010, 06:07
Güzel bilgiler var teşekkürler. Peki benim kendi adıma ödediğim kargoda vergi ödemeden çekebilme durumum her zaman geçerli midir?

merruse
16-10-2010, 06:38
Amerika;dan Tr'ye surekli gelip gidiyorum..Her geldigimde de eseimin dostumuzn ricalarini kirmayip gerek elektronik gerekse araba parcasi tum istediklerini getirmeye calisiyorum kendiminkiler ile birlikte.. Atiyorum bavulumda 3-4 tane fotograf makinasi, ipod, saat vs..gibi maddi degeri cokta yuksek olmayan urunler getirsem ve yakalansam ciddi sorunlar yasarmiyim nobetci mahkemeye cikarilma vs..gibi yoksa vergisini odeyip gecermiyim?
Rica..
Normal şartlarda bir ürün tipinden iki tane getirme hakkınız var. Aslında o da hak değilde, o şekilde oturmuş bir durum. İki tane olmasının nedeni de bir tane vardır sizin, giderken yanınızda götürmüşsünüzdür, bir tane de orada görüp almışsınızdır mantığından hareketle ortaya çıkan bir durum. 3-4 tane olduğunda eğer Gümrük memuru bunların ticari amaçlı olduğuna kanaat getirdiğinde (ki kutusunda sıfır bir mal başka türlü bir intibağ uyandırmaz zaten) direk el koyar. Eğer adamlarla inatlaşmazsan falan mahkemelik bir durumun olmaz. Ama işi inada bindirip tartışırsan başına iş açabilirsin. Zira her şartta eğer bavulunda gümrüklü mal varsa bunu deklare etmen lazım. Deklare ettiğinde toplanıp seni pataklamıyorlar zaten. Vergisini veriyorsun alıyorsun aletlerini. Etmiyorsan ve yakalarlarsa tutanak tutarlar, biraz bekletirler, toplam bedel çok abuk bir rakama ulaşmıyorsa vergilerini ödersin 2-3 kat olarak sonrada aletleri alırsın... Genelde yaptıkları bu.. Amerikadan gelen aletlerin gümrüğü %20 olması lazım. Aletin faturası yanındaysa o fatura üzerinden hareket edilir. Faturada aletin marka model cart curtunun yanında senin adının falan açıkca yazılmış olması lazım. Atıyorum 3 tane 500 dolara iphone aldın amerikanyadan, biri muaf, diğer ikisi vergiye gire. Eğer kendin beyan edersen %20 vergi vereceksin. 2x500x%20= 2x100=200 dolar demek bu da.. Yok beyan etmezsende adamlar seni yakalar ise 2x200=400 dolar ödersin. Eğer bunları birde donuna falan filan sakladıysan o durumda 3x200=600 dolar vergi verirsin.. Tr ye sokacağın tüm zımbırtılar yeni olmak zorunda. Eski mal sokamazsın. Yukarıdaki 3-4 tane notebook özelinde konuşursak, bir tane olmuş olsa bu benim kendi notebook um dediğinde sorun çıkmaz. Zaten tek notebook u sormazlar bile. Ama birden fazla kullanılmış notebook bir kişiye ait olamaz değilmi.. Kimse yanında taşımaz öyle birşeyi. E eski mal hediyede olmaz. Onlara direk el konur.. :)

40-50 tane zımbırtı falan getirirsen mahkemelik olursun. O zımbırtılar 2 dolarlık hafıza kartı bile olsa kaçakcılıktır...

Bu konuda mevzuat çok açık aslında. Yolcu beraberinde getirilen eşyalar ile ilgili direk maddeler var.

b) ELEKTRONİK /DİJİTAL EŞYA

1-LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 ekrana [55 ekran dahil] kadar)

2- Birer adet video kamera (10 adet boş kaseti ile birlikte) ve fotoğraf makinesi (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)

3- Bir adet GPS yön bulma cihazı

4- Bir adet dizüstü bilgisayar ya da PC, aksam ve parçaları (flash bellek, harici hard disk dahil)

5- Bir adet radyo veya radyo-teyp

6- Her türlü ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlardan bir adet ile bu cihazlara ait toplam 10 adedi geçmemek üzere üzerine kayıt yapılabilen plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD

7- Bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti

8- Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensupları hariç iki takvim yılında 1 adet)

Ömer senin sorduğun soru ile alakalı bir başka alıntı;

f. Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşyaya ilişkin şartlar:

Eşyanın (cep telefonu hariç);

- Yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra gelmesi ya da yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,

- Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

- Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

- Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

şartlarını taşıması gerekir.
http://www.dha.com.tr/n.php?n=56a5152c-2010_06_17

Bu da kanunun kendisi..

5607 sayılı KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE KANUNU ( MADDE 6)–
(1) Yolcuların, gümrük mevzuatına göre zatî ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi zatî eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri, gümrük idarelerince iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir.
(2) Söz konusu eşyanın gümrükten kaçırılmak amacına yönelik olarak saklanmış veya gizlenmiş olarak bulunması durumunda gümrük idarelerince eşyanın gümrük vergileri üç kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir.
(3) Birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen eşya, gümrük vergileri ödenmediği takdirde, gümrüğe terkedilmiş sayılır.
(4) Yolcuların, beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan eşyanın ticarî mahiyette veya ithali veya ihracının yasak olması halinde 3 üncü madde hükümleri uygulanır.

YOLCULARIN BERABERİNDE GETİRECEKLERİ GETİTECEKLERİZATİ EŞYA MUAFİYET LİSTESİ

A- GİYİM VE YOLCULUK EŞYASI
1- Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşya,
2- Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyası,
B- ELEKTRONİK EŞYA
1- LCD / Plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 Ekrana [55 Ekran dahil] kadar),
2- İçerisinde cep telefonu, tv, müzik çalar, video oynatabilen avuç içi cihazlar,
3- Kamera/ dijital kamera (bir adet) ve 10 adet boş kaseti,
4- GPS yön bulma cihazı,
5- Slayt gösterme makinesi, (bir adet)
6- Diz üstü bilgisayar ya da PC (bir adet), aksam ve parçaları (Flash Bellek, Hard Disc Dahil)
7- Radyo veya portatif radyo-teyp (bir adet)
8- Sabit bellekli, hafıza kartlı müzik çalan ve görüntü oynatan cihaz ve aksesuarları,
9- Kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti ( play station v.s.),
10- Her birinden en çok 10 ar adet olmak üzere plak, teyp kaseti veya compact disc, DVD,
11- Volki – Tolki ( Bir çift)
12- GSM-Cep telefonu (2 takvim yılında 1 adet) (Müsteşarlık Makamı’na 30.01.2008 tarihli ve 2008/13 sayılı Onay’ı ile değişik)
* 2 inci maddede belirtilen ve cep telefonunu özelliği de olan cihazın getirilmiş olması halinde 12 inci maddedeki eşya muafiyeti uygulanmaz.
C- MÜZİK ALETLERİ1- Elde taşınabilir müzik aletlerinden 1 er adet olmak üzere en çok 5 adet
D- SPOR VE OYUN ALETLERİ1- İki bölmeli bir adet kamp çadırı,
2- Sualtı sporları için bir adet dalgıç takımı
3- Uçan kanatlar (bir çift),
4- Motor takılmayan cinsten şişirme bir adet bot,
5- Su sporu için kullanılan yelken tertibatlı bir adet sörf,
6- Ayak paleti (bir çift),
7- Tenis raketi ve 3 kutu topu,
8- Golf malzemesi,
9- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç),
10- Her birinden 1 er adet olmak üzere Tavla, Satranç ve Dama takımı
11- Beş deste oyun kağıdı,
E- SAĞLIK CİHAZLARI
1- Hasta yolcuya ait yataklar,
2- Malüller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuklar,
3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar,
4- Gaz maskesi ve benzeri koruyucu elbise (en çok 2 adet).
5- Tansiyon ölçme aleti, (bir adet)
6- Şeker ölçme aleti, (bir adet)
7- Solunum cihazı (bir adet)
8- Diyabet hastaları için otomatik şırınga
F- MUTFAK EŞYASI
1- Yolculuk esnasında kullanılacak kadar tabak, tencere, çatal, kaşık, bıçak gibi mutfak aletleri,
2- Bir adet portatif piknik ocağı,
3- Bir adet semaver veya çay makinesi
4- İki adet termos,
5- Kahve makinesi, ekmek makinesi, tost makinesi, mikser ve meyve sıkacağı
G- TÜKETİM MADDELERİ
“Yerli ve yabancı ayrımı yapmaksızın;
1-400 adet sigara (2 karton) ile 150 adet yaprak sigara veya puro veya sigarillo
Ayrıca,
200 gr. kıyılmış tütün ve 200 yaprak sigara kağıdı veya
500 gr pipo tütünü veya
200 gr ağız tütünü veya
200 gr tömbeki veya
50 gr enfiye,
2- 1,5 kg. kahve, 1,5 kg. nescafe. 500 gr. çay, 1 kg. çikolata, 1 kg. şekerden mamül yiyecek,
3- 100 cl'lik bir (1) şişe ya da 75 veya 70 cl'lik iki (2) şişe alkollü içki,
4- Şişe adedine bakılmaksızın en fazla 600 ml.kolonya, lavanta, parfüm, esans veya losyon.”
“1 ve 3 üncü fıkralarda belirtilen zati eşya muafiyeti 18 yaşın altındaki kişiler için uygulanmaz.”
5- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu
H- DİĞERLERİ1- Dijital/ mekanik fotoğraf makinesi (Hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte), (bir adet)
2- Çocuk yolculara mahsus bir adet çocuk arabası,
3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar,
4- Scooter ( iki tekerlekli ve akülü)
5- Cepte taşınabilen ve pilli, şarjlı ya da güneş enerjisi ile çalışan 1 adet hesap makinesi
6- Ütü (bir adet),
7- Bisiklet (bir adet)
8- Seccade (bir adet)
9- El dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç),
10- Masa saati, (bir adet)
11- Portatif gaz sobası, (bir adet)
12- Şarj edilebilir el lambası (bir adet)
13- Araçla birlikte yolculuk halinde (sadece araç sahibi veya sürücüsüne uygulanmak kaydıyla)
a) Tornavida takımı (ayrı büyüklükte olmak üzere en fazla 5 adet),
b) Lokma takımı (araçta kullanılan tipte olmak üzere en fazla 10 parça),
c) Oto pompası,
d) Akü şarj cihazı,
e) Akü ile çalışan otomobil süpürgesi,
f) Akü ile çalışan buzluk,
g) Stepne dışında bir adet oto lastiği,
14- Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan (kedi, köpek ve kuş) toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla).
15- Yolcunun durumuna göre Müsteşarlıkça zati eşya kapsamında mütalaa edilecek diğer eşya

turbo&quattro
16-10-2010, 06:43
Sabahin bi vakti usenmeyipte uzun uzun yazdiginiz icin tesekkurler :)

edit

Iphone yada TR'de pahali olupta Amerika;da ucuz olan birsey icin soruyorum..

Iphone Amerika;da ~ $600 TR'de ise +1200-1300tl fln galiba..Bunun gibii 2-3 kati pahali olan bir urunde vergilendirme Tr satis fiyatindan yapiliyor diye biliyordum forumlarda okudugum kadariyla....

Atiyorum ben kargo ile 2 adet iphone gonderdim TR'ye icerisinde faturasi ile birlikte...Yukarida ornegini verdiginiz sekilde alici yuzde 20 vergisini odeyerek alabilirmi ?