PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır Araç Boya Problemi???

derece43
22-11-2010, 16:59
Merhaba.. Bi arkadaşım 1 ay önce sıfır 2011 honda civic aldı ..
Ben bu arkadaşın aracına boya koruma yaptırırken usta tavanda belli bir kısımın pürüzlü lokal boyalı gibi olduğunu söyledi.. Şimdi arkadaş Ankarada izindeyken EFE honda da ölçüm yaptırmış ve boya mikron ölçüleri gerçktende farklı çıkmış ama rapor vermemişler.. ;Sanayide bir kaç ustaya göstermiş boya var demişler.. Terakki kabul etmemiş utanmadan servis müdürü boya korumayı yapan kişi boyatmıştır demiş((PArantez içi( o boya korumacıda 2 saatte düzeltip boyattırmış ve arkadaşa bilgi vermiş bak tavanında böle bişey var diye:)))) Komik şeyler.. falan filan iş biraz karışık ne yapılabilir Büyük ihtimal terakki kabul etmeyecek zaten bütün honda servislerine haber uçurulmuştur gibi gibi..Çözüm? Beyler daha önce yaşayanlar varsa dava yolu için ne yapılabilir.?
;Şaşmazda Düzeltme ve lokal boya demişler ustalar..

senna
22-11-2010, 17:01
daha öncede bu tip şeyler oldu sıfır otomobil alınırken alırken bakmak en iyisi aslında iş birazda arrtık size kaldı bilirkişi vs nasıl bakıyor ne derecede ciddi bilmiyorum ama tüketici haklarına şikayet edin dermi ben olsam ayrıca hondanın müşteri hizmetleri ilede konulşabilirsiniz

Oconner
22-11-2010, 17:01
boya korumacı ne yapmış ki tavada yakmış herhalde boyasını tavanı boya koruma yaparken garip bir durum

:confused::confused:

TaGo
22-11-2010, 17:03
üzerine gidecek olayın, tüketici hakları dahil tüm platformalrda reklamasyon yapacağını söyleyecek. Terakki aracı geri almaz, ama boya koruma hediye eder, bakım hediye eder.

M.A.D
22-11-2010, 17:03
boya korumacı ne yapmış ki tavada yakmış herhalde boyasını tavanı boya koruma yaparken garip bir durum

:confused::confused:

yanlış anladın sanırım boya korumacı yakmamış.. sadece boya olduğunu farketmiş ve söylemiş

derece43
22-11-2010, 17:04
yanlış anladın sanırım boya korumacı yakmamış.. sadece boya olduğunu farketmiş ve söylemiş

+10..aYNEN

derece43
22-11-2010, 17:06
üzerine gidecek olayın, tüketici hakları dahil tüm platformalrda reklamasyon yapacağını söyleyecek. Terakki aracı geri almaz, ama boya koruma hediye eder, bakım hediye eder.

Neyi kime ne hediye ediyor .. Nasıl 45 e satmasını biliyorsa almasınıda bilecek. Valla avukat bi kaç arkadaşımlada görüşüp bu işin üzerine gidicez ancak mahkeme olayından önce yapılabilecek ne var bu adamlar rapor vermez kesin...

caglarcb
22-11-2010, 17:09
Aracı bayiiden çıkartırken dikkat edilmemişmi bu pürüzlü lokal boya? Eğer arkadaş cidden mağdur durumda ise yani mevzusunda haklı ise Allah(c.c) yardımcısı olsun.

Oconner
22-11-2010, 17:09

özür dilerim o zamn kusuruma bakmayın öyleyse bizim bi abide öyle muhabbet olmuştu toyota avensıs almıştı o zamn arka tamponu değişmişdi sıfırken tırdan indirirken düşürmüşlerdi ozamn fiyattan indirim yapmışlardı diye hatırlıyorum

TaGo
22-11-2010, 17:14
Neyi kime ne hediye ediyor .. Nasıl 45 e satmasını biliyorsa almasınıda bilecek. Valla avukat bi kaç arkadaşımlada görüşüp bu işin üzerine gidicez ancak mahkeme olayından önce yapılabilecek ne var bu adamlar rapor vermez kesin...

Bu işte tecrübeli biri olarak, seni temin ediyorumki; asla ama asla geri almazlar aracı. Ancak hatalarını telafi edebilmek amaçlı size hediyeler verecekler. Zaten haksızlıklarını kabul edene kadar 1001 türlü inkarıda deneyecekler.

senna
22-11-2010, 17:17

97 senesinde passat alan bir müşteri aracını yıkatırken kapıdaki boyada bozulma olduğunu görmüş kontrol ettiklerinde boyalı olduğunu anlamışlar aldığı bayi aile fertlerinden birinin çarpıp gizlice boyatabileceğiini söylemiş, müşteri iyice işin üstüne gittiğinde aracı tırdan indirirken sürtüp yeniden boyadıkları ortaya çıkmış şu anın parasıyla 2 3 bin farkla sıfır araç vermişlerdi ben olsam böyle bi durmda dava açmayı denerdim sıfır araç alınıyor boyalı almak istersem gider 2. el alırım

TaGo
22-11-2010, 17:20
2005 yılında Doğuştaydım zaten. Geriye dönük 788 dava vardı. Avukatı Ümit gökkır yada gökkış dır. Özellikle seminer dersi aldık kendisinden bu konuda. Araç geri alma durumu doğuşta sadece 1 kes yaşandı oda; hatırlarmısınız reklamlara çıkan 3-4 defa turbosu kırılan, cam mekanizmaları giden vs türlü türlü arza çıkaran bir adam vardı. O adamın 97 model passatının davası 2004 yılında sonuçlandı, adam haklı bulundu, ancak kendi bile takipsizlikten haklı olduğunu öğrenemedi ;)

SErhat.
22-11-2010, 17:20
Öncelikle geçmiş olsun.

Aracınızda gizli ayıp denilen kusur,noksan var.Yani tüketicinin ilk etapta anlayamayacağı türden.Bu durumda bu eksikliğin giderilmesi gerekir;şöyle ki ürünü size tedarik eden kuruluşun ayıpsız mislini vermesi gerekmektedir.

Honda bayisinin bu hususta işi yokuşa süreceğinden bahsetmişsiniz.Ziyanı yok.Yapmanız gereken tek şey tüketici hakem heyetine başvurup bir dilekçe vererek bu işi resmiyete taşımanızdır.Sonrasında muhtemelen söz konusu bayi karşı savunmaya geçecek;hatta iş belki de Honda Türkiye'ye kadar gidecek.Aksini iddia edecekler.Eğer bahsettiğiniz boya gerçekten de sonradan atılmışsa yani bilirkişiler huzurunda bu ispat edilebiliyorsa;bunu kanıtlayabilirseniz taleplerinize kavuşabilirsiniz.

Size ÖM yoluyla bu tip bir dava hakkında verilen karar da gönereceğim.

Herhangi bir avukata giderek Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak için dilekçe hazırlatabilirsiniz ya da kendiniz de başvurabilirsiniz.Zaten bu heyet;genelde kaymakamlıklarda filan oluyor bildiğim kadarıyla..

Umarım sorununuz çözülür.

derece43
22-11-2010, 17:23
Bu işte tecrübeli biri olarak, seni temin ediyorumki; asla ama asla geri almazlar aracı. Ancak hatalarını telafi edebilmek amaçlı size hediyeler verecekler. Zaten haksızlıklarını kabul edene kadar 1001 türlü inkarıda deneyecekler.

Aga kesinlikle aynen adamlar hep ret cevabı verecekler orası kesin..

senna
22-11-2010, 17:24
2005 yılında Doğuştaydım zaten. Geriye dönük 788 dava vardı. Avukatı Ümit gökkır yada gökkış dır. Özellikle seminer dersi aldık kendisinden bu konuda. Araç geri alma durumu doğuşta sadece 1 kes yaşandı oda; hatırlarmısınız reklamlara çıkan 3-4 defa turbosu kırılan, cam mekanizmaları giden vs türlü türlü arza çıkaran bir adam vardı. O adamın 97 model passatının davası 2004 yılında sonuçlandı, adam haklı bulundu, ancak kendi bile takipsizlikten haklı olduğunu öğrenemedi ;)

vay be:D

peki niye kasıyorlar bu kadar müşteri memnuniyeti aslında daha önemli değilmi sorablidinizmi hiç bunu?

derece43
22-11-2010, 17:24
Öncelikle geçmiş olsun.

Aracınızda gizli ayıp denilen kusur,noksan var.Yani tüketicinin ilk etapta anlayamayacağı türden.Bu durumda bu eksikliğin giderilmesi gerekir;şöyle ki ürünü size tedarik eden kuruluşun ayıpsız mislini vermesi gerekmektedir.

Honda bayisinin bu hususta işi yokuşa süreceğinden bahsetmişsiniz.Ziyanı yok.Yapmanız gereken tek şey tüketici hakem heyetine başvurup bir dilekçe vererek bu işi resmiyete taşımanızdır.Sonrasında muhtemelen söz konusu bayi karşı savunmaya geçecek;hatta iş belki de Honda Türkiye'ye kadar gidecek.Aksini iddia edecekler.Eğer bahsettiğiniz boya gerçekten de sonradan atılmışsa yani bilirkişiler huzurunda bu ispat edilebiliyorsa;bunu kanıtlayabilirseniz taleplerinize kavuşabilirsiniz.

Size ÖM yoluyla bu tip bir dava hakkında verilen karar da gönereceğim.

Herhangi bir avukata giderek Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak için dilekçe hazırlatabilirsiniz ya da kendiniz de başvurabilirsiniz.Zaten bu heyet;genelde kaymakamlıklarda filan oluyor bildiğim kadarıyla..

Umarım sorununuz çözülür.
Dostum teşekkürler bilgi için...

Parsia
22-11-2010, 17:51
zamanında bir arkadaşımın dayısı, peugeot 206 x-silver mı ne öyle x'li bi model almıştı. adam arabasında bir gariplik olduğunu hissediyor ve işi bilen bi galerici akrabasına soruyor böyle böyle bi durum var diye. adam izin alıp arabayla bir tur atıyor, sonra gelip arkadaşımın dayısına izin verirsen bu arabayı bi yere götüreceğim diyor. sonrasında arabayı komple bir ekspertize sokuyor. ekspertizden çıkınca anlaşılıyorki arabanın şaseler düzeltilmiş, komple boyanmış, bir çok parçası değişmiş. arkadaşımın dayısı ekspertiz raporunu alıp derhal koşuyor bayiye. bayi reddediyor tabi. bunun üstüne dava açıyor adam. ekspertiz raporu bilirkişi raporu falan derken mahkemeye tüm ispatları sunmuş. sonrasında bayi mecburen kabulleniyor ve arabanın sevk edilirken tırdan düşüp 1-2 takla attığını itiraf ediyor. arkadaşımın dayısı mahkemeyi kazanıyor ve aynı araçtan bir tane daha ve aracın parası kadar da tazminat alıyor. dava ne kadar zamanda sonuçlandı bilemiyorum ama bence sonuna kadar hakkınızı savunun. böyle kendini uyanık sanan satıcılara haddini bildirmek gerek. ne bileyim tampon sürtmüş olur boyanır, ayna kırılmış olur değiştirilir, ufak çizikler vardır lokal boya olmuş olur bunlar bi nebze kabullenilebilecek şeyler ama aracın tavanında boya varsa bu işten bir şey çıkar diye düşünüyorum.

Xenomorph
22-11-2010, 18:35
geçen arkadaşıma astra alıyorduk..

satış temsilcisinden servisten bir boya makinesi istedim şaşırdı dedim bakıcam araca olurmu öyle şey dedi bende almam diyince gayet baktım yaklaşık 25dk heryerine didik didik..boyasızmış harbiden :D

öyle küt diye araba almıcan abı cidden incelicen bakıcan 0 olsa bile memlekette çakıyorlar vallahi

hemen honda türkiye ve honda japonyaya mail çek,aracının etrafına stıckerlar yapıştır bu araç şu bayıden tamırlı satılmıstır dıye hatta basından tanıdıgın varsa haber yaptır gazeteye ılan ver...bunların hepsının fatularını gıderlerını belgele ve mahkemeye basvur herseyıyle alırsın

ugras yazıktır tavanı boyalı araba degerının cogunu kaybeder yazıktır rahat rahat oturamasın posvenkler :D

ruudvan
22-11-2010, 18:40
itiraz edin eger sonuc alamazsanız herturlu yere basvurun sızın nette reklamınızı yapıcam dıyın boyalı arac satıyorsunuz dıyıp gazetelere haber verın haber yaptırın ıllakı bı sonuc ıkıaktır.

otuzdört
22-11-2010, 18:41
Bence, sonuna kadar hakkınızı arayın siz arac alırken 1 ay ödemeyi geciktirin bak neler oluyor hemen dava gelir kapıya. direk verin davaya bugun size yarın bi başkasına. Allah yardımcınız olsun..

Tavanı boyalı arac satmakta nedemekmiş..

ramo35
22-11-2010, 18:46

satış temsilcisinden servisten bir boya makinesi istedim şaşırdı dedim bakıcam araca olurmu öyle şey dedi bende almam diyince gayet baktım yaklaşık 25dk heryerine didik didik..boyasızmış harbiden :D

öyle küt diye araba almıcan abı cidden incelicen bakıcan 0 olsa bile memlekette çakıyorlar vallahi

hemen honda türkiye ve honda japonyaya mail çek,aracının etrafına stıckerlar yapıştır bu araç şu bayıden tamırlı satılmıstır dıye hatta basından tanıdıgın varsa haber yaptır gazeteye ılan ver...bunların hepsının fatularını gıderlerını belgele ve mahkemeye basvur herseyıyle alırsın

ugras yazıktır tavanı boyalı araba degerının cogunu kaybeder yazıktır rahat rahat oturamasın posvenkler :D

fazla titiz diyorlar sana ama bazen hak vermek lazım burası türkiye 0 die perta raç bile satarlar bende boya ölçen makinayla gidicem nolur nolmaz harbi:D

by serçe
22-11-2010, 18:50
aynısı benim başımda var şuan mahkemeliğiz hala sürüyor hiç çekinmeden bilir kişi raporuyla mahkemeye başvur....

derece43
22-11-2010, 19:19
Merak etmeyin arkadaşlar bu işin peşini bırakmıycaz ne gerekiyorsa yapıcaz yarın kısmetse rapor alıcaz ekspertiz yaptırcaz kesinleşince dilekçe ile tüketici Honda türkiye ve mahkeme yoluna gidicez.. Yani ufak tefek sırıklar neysede tavanda göcükte mevcutmuş belli belirsiz tabi cihazla boya ölçümü yapan ve boya farkını tespit eden servis sorumluluk altına girmek istemediği için rapor vermemiş ama bunun hukuki yolunda gerekli yerlere müracat edicez. Mide bulnadırıcı maalesef

Ufuk
22-11-2010, 19:29
Demekki araba alırken aracı teslim aladan önce işte teslim aldım diye kağıt imzalamadan önce gideceksin aracın yanına baktıracaksın ustana boyasına sağına solun şaselerine kulelerine öyle alacaksın..

cagri-35
22-11-2010, 20:00
Bundan 4 yıl önce bir ahbabımız gtc aldı.Adam zaten doktor aracada gözü gibi bakıyor kapalı garajı var ve kesinliklede öyle çok gezen bir araba değil.Araç 2 yaşındayken saaba heves ediyor. Opel servisine İzmirdeki gidiyor aldığı. İsim vermeyeyim, gösteriyor arabayı arabanın çamurluk komple kapı yarım parça boyalı. Tabi çocuk itiraz yok diyorlar boyanmış, kesinliklede emin adamın kazası yok kesinlikle :) Bu baya ugrastı itiraz etti en son bu istediği saaba ciddi indirimle vermeyi teklif etmişlerdi işi inada bindirdi vs. bakalım ne olucak.

Xenomorph
22-11-2010, 20:04
fazla titiz diyorlar sana ama bazen hak vermek lazım burası türkiye 0 die perta raç bile satarlar bende boya ölçen makinayla gidicem nolur nolmaz harbi:D

aklın yolu bir hocam ben manyakmıyım mılyarları verırken aldıgım mala bakmıcam :D..ben hastalık derecesınde tıtızım cokda mutluyum :D ep3 alamıyorum :D:D

konu sahıbıne:honda japonyayada maıl atın abı

sinan-s
22-11-2010, 20:05
Vay bee yazık verilen onca paraya..

gokhan035
22-11-2010, 20:07
istanbul da bağdat caddesinin sonunda stat tarafında, 0 km daha ambalajları etiketleri üzerinde audi Q7 yi, araçları taşıyan tır ın şöförü hangi galeriye bırakıcam falan diye sağa sola bakınırken, Q7 nin birini sağ üst tarafından yola doğru uzanan bi ağaca çarptı araç olduğu gibi bi sallandı, kimbilir nasıl bi hasar aldı, şöför farketmedi bile devam etti.

Bu vs gibi bi durum gelmiş olabilir başına, tabi bilemeyiz sonuçta.

özgür67
22-11-2010, 20:09
1 ay önce sıfır aldığım ve yaklaşık 14 ay kullandığım aracımı sattım.Alıcı haklı olarak yetkili serviste expertiz istedi.Gittik ve şaka gibi bir rapor.Sol arka kapıda mikron farkına bağlı olarak araçta boya tespit edildi.Ben aracı kullanan tek bir kişi olarak itiraz ettim.Allahtan alıcı iyiniyetli olduğuma inandı ve benim için sorun teşkil etmez dedi.Ben servisten fabrikasyon bir hata olduğuna dair rapor istedim.Veremiceklerini söylediler.Bende açtım ağzımı yumdum gözümü verdim veriştirdim.Bana da ders oldu.Sıfır araç alırken boya makinası yada bilirkişi tarzında bir usta ile gidilmesi şart.Ben öyle yaptım ve yapıcam artık:)

derece43
22-11-2010, 20:13
Yani bizlere küpe olsun arkadaşlar.. Trilyonluk şirket bunlar yazık..

hüsor
22-11-2010, 20:14
bir kaç sene önce opelde çalısan bi tanıdığımızın 2004 model corsa almış sıfır adam arabayı 2 3 defa yıkattıkdan sonra arabadaki boya dökülmüş yaklaşık mahkemesi 2 yıl sürmüş ve 2 yıl sonunda opel 2006 model 0 corsa vermiş...

Bu olayın gidebildiğiniz kadar sonuna gidin derim...

Xenomorph
22-11-2010, 20:15
Yani bizlere küpe olsun arkadaşlar.. Trilyonluk şirket bunlar yazık..

şirket degıl bayılerın pustlugu bunlar...bana titiz manyak dıyorlar ama boyle durumlarla karsılasıncada manevıyat huzur gıdıyıor ıste Allah kolaylık versın

özgür67
22-11-2010, 20:16
Ben zaten eğer alıcı satın almasaydı direk bilirkişi raporu ile mahkemeye başvurup sonuçlanana kadar aracı garajda yatırmayı kafama koymuştum:)

derece43
22-11-2010, 20:16
şirket degıl bayılerın pustlugu bunlar...bana titiz manyak dıyorlar ama boyle durumlarla karsılasıncada manevıyat huzur gıdıyıor ıste Allah kolaylık versın

Haklısın valla ama yavaş yavaş bilinçleniyoruz.. Hakkımızı aramak şart oldu..

Dou
22-11-2010, 20:35
Plakalar takılmadan ruhsat çıkmadan boya cihazıyla baktınız baktınız, yoksa bir şey elde edemessiniz.

Benim type-r güneşteyken sıfır aldığında bagaj kapağı boyalıymış mesela.

Sıfır alırken bakmak lazım satış görevlisi içinden küfretsede size sıfır aracı boyalı almaktan iyidir.

redbaron
22-11-2010, 20:41
hondalara sifir alirken dikkat edin gerci diger markalardada oluyormus, bende gordum arkadasim sifir civic aldi iki sene once ,hic bir sorunu yoktu 2 sene sonra satarken aracin kaputu cift kat boyali cikti ve oyle satildi.ben olsaydim hondanin altindan girer ustunden cikardim.tirdan indirirken oraya buraya vurup boyatiyorlar,sifir arac parasina satiyorlar resmen insanlari keriz durumuna dusuruyorlar.

iynn-RS
22-11-2010, 20:45
geçmiş olsun.

araç sahıs adınamı kayıtlı şirketmi?

derece43
22-11-2010, 20:47
geçmiş olsun.

araç sahıs adınamı kayıtlı şirketmi?

Şahıs biladerim subay arkadaş..

özgür67
22-11-2010, 20:48
Arkadaşlar kimseyi kıllandırmak istemiyorum ama geçenlerde Ankarada ciddi bir dolu yağışı oldu ve sıfır araçların birçoğu plazaların önündeydi:)

iynn-RS
22-11-2010, 20:55
Şahıs biladerim subay arkadaş..

iyi Allah tan şirket değil.

şirket adına kayıtlı araclarda bu tur olaylara acılan davalar cok uzun suruyormus.

bizimde şirkete kayıtlı jetta var.sanzumandan ses gelıyodu dıreksıyonu tam kırınca.
her bakıma gıttıgınde soyluyoduk durumu.yag degıstırıp sesı kesıyolardı.bazen sesı duymuyoruz dıyolardı. aracın garantısı bıttı sanzuman degışecek dedıler bırden.

konunun bıraz ustune gıttık sanzuman parasının bı kısmını+ıscılık ıstıyolar.

dava acacaz ama cok uzun suruyomus.bakalım nolacak.

derece43
22-11-2010, 20:57

şirket adına kayıtlı araclarda bu tur olaylara acılan davalar cok uzun suruyormus.

bizimde şirkete kayıtlı jetta var.sanzumandan ses gelıyodu dıreksıyonu tam kırınca.
her bakıma gıttıgınde soyluyoduk durumu.yag degıstırıp sesı kesıyolardı.bazen sesı duymuyoruz dıyolardı. aracın garantısı bıttı sanzuman degışecek dedıler bırden.

Yani ''Burası Türkiye'' cümlesini ne zaman doğru manada kullanacaz merak ediyorum..

Quantum
22-11-2010, 20:57
Söz konusu olan bayi EFE olunca hiç şaşırmadım aslında..

Nette otomobil forumlarında, otomobil bölümü olan forumlarda ve Honda forumlarında EFE den o kadar çok şikayet var ki.. Ben hala şaşırıyorum Honda Türkiye nasıl oluyor da halen bayiliğini EFE de tutuyor diye.. Ne olaylar ne olaylar var..

Otomobili alırken keşke biraz araştırılsa idi.

Öncelikle Honda Türkiye ile irtibat kurmanızı öneriyorum. Baya baskı yapın..
Çözüm olmazsa avukatınız Honda Türkiye ile irtibata geçsin.
O zaman tutumlarının değişmesi kuvvetle muhtemel.

SONE-R
22-11-2010, 20:59

Nette otomobil forumlarında, otomobil bölümü olan forumlarda ve Honda forumlarında EFE den o kadar çok şikayet var ki.. Ben hala şaşırıyorum Honda Türkiye nasıl oluyor da halen bayiliğini EFE de tutuyor diye..

adamların sırtı çok kalın... dokunamıyor kimse.. ;)

iynn-RS
22-11-2010, 21:00

Nette otomobil forumlarında, otomobil bölümü olan forumlarda ve Honda forumlarında EFE den o kadar çok şikayet var ki.. Ben hala şaşırıyorum Honda Türkiye nasıl oluyor da halen bayiliğini EFE de tutuyor diye.. Ne olaylar ne olaylar var..

Otomobili alırken keşke biraz araştırılsa idi.

Öncelikle Honda Türkiye ile irtibat kurmanızı öneriyorum. Baya baskı yapın..
Çözüm olmazsa avukatınız Honda Türkiye ile irtibata geçsin.
O zaman tutumlarının değişmesi kuvvetle muhtemel.

olayın EFE hondayla alakası yok yanlıs okumadıysam.
efe honda da boya testı yapılmıs sadece.

derece43
22-11-2010, 21:01
olayın EFE hondayla alakası yok yanlıs okumadıysam.
efe honda da boya testı yapılmıs sadece.

Aynen Efe sadece tespiti yapmış ama rapora işlememiş sorumluluk altına girmeme adına... Çok farklı değlller yani

Quantum
22-11-2010, 21:02
Evet haklısınız bir anlık dikkatsizlik..
Otomobil Terakki / İzmir den alınmış ve Ankara Efe de tespit yapılmış sanırım.

Yanlış okumuşum pardon.

Ama EFE ile ilgili yazdıklarımın hala arkasındayım ne yazık ki..

derece43
22-11-2010, 21:04
Evet haklısınız bir anlık dikkatsizlik..
Otomobil Terakki / İzmir den alınmış ve Ankara Efe de tespit yapılmış sanırım.

Yanlış okumuşum pardon.

Ama EFE ile ilgili yazdıklarımın hala arkasındayım ne yazık ki..

Dediğim gibi tespit etmesine rağmen altına imza atmıyorlar dostum.. Haklısın söylediklerinde

Frid
22-11-2010, 21:12
vay arkadaş nefret eder oldum ülkemden bu saçma sapan durumlar yüzünden

Ufuk
22-11-2010, 21:21
Eee biz kime güvenebileceğiz ki?
2.el almayalım diyorsunuz millet kaza yapmıştır,boyatmıştır odur budur sıfır alıyorsunuz sıfır arabadada bu durumlar he tamam olmuştur bayi bari kabul etse kazalı olduğunu veya aracı satmadan önce dese bu arracın şöyle bir olayı var size şöyle indirim yapalım alın dese tamam...
Bu zamanda bile 2.eldeki kimi insanlar bayiilerden daha şerefli,dürüst...

özgür67
22-11-2010, 21:28
Bir markanın yetkili satıcısının satış müdürlüğü görevindeki kişi "Bu ülkede ne araçlar satılıyor bilemezsiniz.Yüzbin lira fiyatlara satılan araçlarda yeri geliyor showroomda çiziliyor.Böyle durumlarda ne yapılıyor zannediyorsunuz.Servise indirilip boyanıyor" diyorsa ben bu sektörde kime güvenebiliriz bilmiyorum.

AşkınS.
22-11-2010, 21:34
o paralara yazık gerçekten.kimseye gvenmemek lazım bu konuda,o kadar para veriyoruz bide boyalı çıkıyor..kötü bi durum.
umarım sonunda iyi bi yere varır dava..
Allah Yardımcınız olsun

devil_berk22
22-11-2010, 21:38
geçmiş olsun umarım istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. 45-50bin verip boyalı kazalı vs. araç almak gerçekten insanın moralini bozuyor ve hevesini kursağında bırakıveriyor.

Dou
22-11-2010, 21:43
Boyanması sorun değil arkadaşlar, elbette araçların yükleme işlemleri kolay işler değil hata olması muhtemel.

Önemli olan bunu müşteriye söylemek, gerekirse müşteriye uygun fiyatlı verebilmek.

Her malın bir alıcısı var, boyalı da olsa misal 1.000 tl indirimle almak isteyen müşterisi çıkabilir.

Sen söylemeyip müşteriye boyasız diye çakarsan, işte o etik değil.

Yoksa sorun boyalı olmasında değil, boyalı da olsa o araç sıfır ve satılması gerekiyor bir şekilde.

Xenomorph
22-11-2010, 21:43
yakında albea alıcam :D onada boya makınesıyle gıdıcem ve bakıcam :D

manyaklık azda olsa ıyıdır kıl olun accık boyle problemler yasamayın ikinci eldede tertemız ep3 yazılıyor msj atıyorsun 5664 e hasar toplamları 15ı gecıyor nası temız bu :D..valla arkanı dondunmu cakarlar felsefesı ıyı bı felsefe..bayıdekı tek secenek boya makınası ve usta ıle gıtmek

[kullandıgım kelımeler deyım ıtıbarıyle yazılmıstır şahsi bir anlamda yazmadım yanlış anlaşılma olmasın..sadece 0 araç almak ısteyen ve bu konuyu okuyan ınsanların boyle serefsız bayıler ve bunları bılerek satan serefsız satıs temsılcısı ınsanların oldugunu bir kez daha belırtmek amaclıdır]

_FrKn_
22-11-2010, 22:04

+500 :D :icon_tup:

hüsor
22-11-2010, 22:09
valla arkanı dondunmu cakarlar felsefesı ıyı bı felsefe..

Kesinlikle :D :D :D

suprolla
22-11-2010, 22:42

biraz benzeri bizimde başımıza geldi
corollayı sıfır aldık ilk seri vvti motorlardan var üstünde ve bunların büyük çoğunluğunda yanlış segmandan dolayı yağ yakma var her neyse bunu ilk ay geri götürdük iade için yok bizde kaydı açıldı yok bişi olunca karışma bizde vs vs bi dünya laf yağ ilavesiyle gönderdiler.satanda yakın arkadaşı evdekilerin her neyse aradan 9 sene geçti artık 1000km de 3 litre yağ yakar oldu araba gittik arkadaş böle oldu hadi bunu düzeltin artık dedik idare ettik ama yolun sonuna geldi bu diye.gelen cevap bizim elimizden bişi gelmez kendiniz yapın.....günlerce uğraştım gerekli yerlere yazılarda yazdım ama nafile sonunda bi karar alındı motor servis dışında yapıldı ama serviste yapılmış gibi garanti verildi bütün maddiyat bize kaçtı....bu saatten sonra bunla uğraşsam bişey değişir mi?bilemem ama orda servisle alakam bitti benim için
şimdi sıfır araba alsam gelen aracı 3 gün incelerim boyasını mekaniğini hatta motor gücünü bile
1 hp eksik çıksın drek mahkemeye güç kaybı var ne iş diye

Xenomorph
22-11-2010, 22:53
biraz benzeri bizimde başımıza geldi
corollayı sıfır aldık ilk seri vvti motorlardan var üstünde ve bunların büyük çoğunluğunda yanlış segmandan dolayı yağ yakma var her neyse bunu ilk ay geri götürdük iade için yok bizde kaydı açıldı yok bişi olunca karışma bizde vs vs bi dünya laf yağ ilavesiyle gönderdiler.satanda yakın arkadaşı evdekilerin her neyse aradan 9 sene geçti artık 1000km de 3 litre yağ yakar oldu araba gittik arkadaş böle oldu hadi bunu düzeltin artık dedik idare ettik ama yolun sonuna geldi bu diye.gelen cevap bizim elimizden bişi gelmez kendiniz yapın.....günlerce uğraştım gerekli yerlere yazılarda yazdım ama nafile sonunda bi karar alındı motor servis dışında yapıldı ama serviste yapılmış gibi garanti verildi bütün maddiyat bize kaçtı....bu saatten sonra bunla uğraşsam bişey değişir mi?bilemem ama orda servisle alakam bitti benim için
şimdi sıfır araba alsam gelen aracı 3 gün incelerim boyasını mekaniğini hatta motor gücünü bile
1 hp eksik çıksın drek mahkemeye güç kaybı var ne iş diye

2008 sonralarındada başladı o eksiltme muhabbeti yine verilen cevap aynı mrk etme...toyotadan sogudum

slowmotion
23-11-2010, 01:40
arkadaşlar bu tırdan düşme muhabbeti amma çok yaygınlaşıtı ya. durmadan tır üstünden araba düşüyor, indirirken çiziliyor vs.... bende borusan bmw de tampon altı çizilmiş 5serisi görmüştüm. yine tırdan inme muhabbetidir kesin. m paketti galiba...

Alper
23-11-2010, 02:05
Yakın bir arkadaşım sıfır km OPEL INSIGNIA TURBO aldı
kendinden başkası arabayı hiç kullanmadı
otoparka anahtar dahi bırakmaz
sağ kapı sağ çamurluk boyalı çıktı
şu an dava sürüyor

OPEL TÜRKİYE avukatları tatlıya bağlayalım dedi
ancak arkadaşım tabii ki davadan vazgeçmedi

ama bu kesinlikle devamlı bayilerde olan bir sıkıntı
sıfır araba alanlar kesinlikle kontrol etmeli ;)

ferdi_S2000
23-11-2010, 03:28
Dünyaca unlu fırmalar bazen hatada yapabılıyorlar bu soyledıklerım basıc araclar ıcın gecerlı olmasada çogu supersport arabanın son kontrolunu yapan kişinin ismi şaseye mühürlenir.Bu kontrolculer arabanın boyandıktan sonraki durumunu parça parça test eder ve gerekiyorsa örneğin sol arka çamurluğu tekrar boyatır veya komple yeniden boyanır araç 2 defa bunu boya makinasıyla görebilirsiniz aracınız 0 km olabilir ama fabrikaya ulaştığınızda aracın kım tarafından test edildiğini söyledıkten sonra kontrol eden kişi size bilgi ve belgelerle dönüş yapar tabiki kim ister komple boyalı araba ama bu kontrol edenin imzasına kalmış bir durum en iyisini bulana kadar denedikleri için aracın sınıfı boya yonunden gecmesı lazım.Maserati herkesin ağzının açık baktığı araba markası dünya devi ama dikkat edin %90 arabasının stopları su alıyordur kesinlikle buda el yapımı olmasından kaynaklanıyor.

GokhanRS
23-11-2010, 04:15
Tüketicinin klima şikayeti renault'a araç değiştirtti
Yargı, tüketici lehine ders gibi bir karara imza attı. Kliması hatalı üretilmiş Renault Clio III model bir araç kullanıcısının şikayeti Renault'a araç değiştirtti.

Kliması hatalı üretilmiş Renault Clio III model bir araç kullanıcısının şikayetini değerlendiren Tüketici Mahkemesi, 'Arıza veren araç, aynı model aynı marka aracın sıfırıyla değiştirilsin' kararına vardı.

Renault Mais'in avukatları kararı temyize götürdü. Yargıtay itirazlarını reddetti ve Tüketici Mahkemesi'nden çıkan kararı onadı.

Özel bir şirkette kalite müdürlüğü yapan Uğur Eker, araç için Renault bayisine 24 bin 150 lira ödedi.

15 Mayıs 2009'da aracı 30 bin kilometre bakımına götüren Eker, teslim aldığında klimada ses olduğunu fark etti. Tekrar servise götürdü. Yeni kompresör takan görevliler sesin gitmediğini görünce eskisini yerine taktı.

Eker'e hem yetkili servis hem de Renault Mais sesin normal olduğunu iletti. Bunun üzerine Eker, 28 Mayıs'ta Renault Mais'e memnuniyetsizlik mektubu yazdı. Servis Eker'i tekrar aradı ve davet etti.

İlk duyduklarında kompresörü değiştirme kararı almış olmalarına rağmen sesin normal olduğunu anlatmaya çalıştılar. Eker, 8 Haziran'da bir mektup daha yazdı. İlgi görmeyince 'başka bir servis durumu çözer' diye 25 Haziran'da Florya'ya gitti.

2 Temmuz'da araca yeni kompresör takıldı. Ancak ses devam edince 6 Ağustos'ta sessizleştirici eklendi. 10 Ağustos'ta ses devam edince klima hortumu siparişi verildi.

17 Ağustos 2009'a gelindiğinde ise hem hortumun değişmesinden vazgeçildi hem de sessizleştirici söküldü. Sesin normal olduğu anlatılmaya çalışıldı. Renault Mais'e dava açan Uğur Eker ise şöyle bir savunma verdi:

"Ses normal idiyse neden araca iki kere kompresör, bir kez sessizleştirici takıldı?" Soruna kayıtsız kalındığını ifade eden Eker, üç servis formuyla tüketici mahkemesinde dava açtı.

Renault Mais ise 'araçta böyle bir sorun oluşmasının aracın ayıplı satılmadığının kanıtı olduğunu, araç değiştirecek ehemmiyette bir arızanın olmadığını ve aracın sorunsuz olarak kullanıldığını, dolayısıyla haksız ve mesnetsiz davanın reddedilmesi gerektiğini' ileri sürdü.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Ereke ve Prof. Dr. Ertuğrul Aslan'ın hazırladığı bilirkişi raporunda ise üç aylık dönemde beş kez yetkili servise gitmesine rağmen kabin içinde bariz duyulan sesin giderilemediği dolayısıyla arızanın kullanım hatasıyla değil imalatla alakalı olduğu belirtildi.

Arızanın bilirkişi raporuyla da tespiti üzerine Tüketici Mahkemesi, davacının şikayetini haklı buldu ve aracın ayıpsız misli ile değiştirilmesine karar verdi.

Bunun üzerine Renault Mais'in avukatları temyize gitti. Ancak Yargıtay temyiz itirazlarını reddetti ve kararı onadı. Renault Mais yetkilileri 'Aynı model araç ile değiştirilmesi' ibaresi üzerine 'Elimizde 2008 model sıfır araç yok.' şeklinde açıklama yaptı.

Şişli 4. İcra Dairesi'ne de değer tespiti için başvuruda bulundu. Eker ise aracın üzerine 13 bin lira vererek Renault Fluence alabileceğini iletti.

Renault Mais tutarı az bulunca, Renault Fluence ile navigasyon sistemine 16 bin lira önerdi. Ancak şirket yetkilileri Clio'yu ikinci el olarak değerlendirmekte diretince anlaşma sürüncemeye girdi. Eker, hakkını sonuna kadar aramakta kararlı görünüyor.

Zaman(Arif Bayraktar) alıntı

GokhanRS
23-11-2010, 04:19
buda sikayetvar com daki tolga1974 rumuzlu kullanıcının bildirdikleri.

2009 model Renault Laguna 1.5 Dci Dynamic model sıfır km. aracımı Çetaş’ tan aldıktan sadece 1 saat sonra aracın kusurunu fark ederek geri götürdüm ve iade ettim.Yetkililerin ve Mais in 10 günlük incelemesi sonucu aracın boya değerlerinin normal olduğu ve kusurlu bölgeye makine ile cilalama yapılırsa orjinal görüntüsüne kavuşabileceği şeklinde ilkokul çocuklarının bile yapmaması gereken hatayı yaparak beyan eden Çetaş yetkili müdürü imzalı yazıyı da alarak İ.T.Ü. Otomotiv Ana Bilim Dalı’na başvurdum.Üniversite bana aracın kusurlu olduğuna dair rapor verdi; ancak Çetaş ve Mais buna rağmen oralı olmadı.

Sonuç olarak bir avukat bularak dava açtım ve tam 15 ay sonra davayı kazandım.Bahse konu olan firma ve Çetaş müdürü bu kadar basit bir krizi çözememiş ve benimle beraber belki onlarca müşteri kaybetmiştir.Üstelik aracı geri alarak ve paramı ödemek zorunda kalmakla beraber avukatlık ücretlerini de ödeyeceklerdir.Bu olay aslında sadece kusurlu olan araç vb davası değildir.İşinin ehli olmayan insanların bu şirketlerde çalışması veya çalıştırılması sonucu firmanın ve beraberinde bu ülkenin yargısının bu kadar gereksiz bir dava ile uğraşması meselesidir.Asıl olan müşteri memnuniyeti ise bana bir çözüm sunarak bu işin çözümü sağlanmalı yada aracın değiştirilmesi yoluna gidilmeliydi.Bu da sadece 1-2 bin liraya çözülecek işin binlerce liraya çözülmesine sebep olmuştur.Bana verdiği sıkıntı da cabası tabii.
Bu konuyla ilgili tüm evrakları ve tecrübemi arzu eden herkesle paylaşmaya hazırım.*

Muvaffak
23-11-2010, 04:36
kesinlikle bu tarz konularda sessiz kalınmaması taraftarıyım her konuda da olunmamalı gayet basıt sıfır kullanılmamış yeni hepsi aynı*anlamda birşey alıyorsunuz memmun değilsiniz bir şekilde ne olursa olsun hatalı yada hiç bir sebep yokken memmun kalmamış olmanız gayet doğal ve olağan bir durum GokhanRS in verdigi örnek süpermiş sonuna kadar da hakkını arar inş..daha böyle birsürü olay vardır araştırılsa neler çıkar..
bu konuya dönecek olursak hayatimda böyle bir konuya ne şahit oldum nede herhangi bir tecrubem oldu ama başıma gelse sonuna kadar peşini brakmazdım...müşteri herzaman haklıdır çok küçük yazılır ama en önemli şeydir ve firmaların en büyük amacı değilmi zaten ürünleri bize tüketicilere ulaştırmak beğendirmek...
beğenmedım ula şikayetum var : ) bukadar (kabaca)
geçmiş olsun ve bir an önce güzel sonuçlar almanızı tatmin olmanızı dilerim..

Day Walker
23-11-2010, 07:34
Arkadaşlar eski bir hasar sorumlusu olarak şöyle söyliyim bizde böyle bi olay olduğu zaman aracın sökülebilen parçaları hasar almışsa (çamurluk-kapı-kaput-bagaj-tampon) bunlar değişir eğer tavan veya arka çamurluklar hasar almışsa araç distribütöre iade edilir.Distribütörün yapmamaızı istediği bu yöndeydi.

Ancak aracın ruhsat işlemleri bitmişse evrak işi kalmamış araç teslimat beklerken hasar almışsa işte o zaman bayinin insafına kalmıştır.
Ben çok bilirim bi gecede tavan boyadığımızı öylede teslim edilirdi.

onurgoyunc
23-11-2010, 09:58
Yaklaşık 13-14 sene önce idi. Babam Otosan'da çalışırken satınalmayla görüşürüp 0 km ama kapı sacından hasarlı Ford Explorer bulmuştu eniştem için. Sıfırından düşük bir fiyata alınmıştı.

Konu sahibine Allah kolaylık versin, olumlu bir cevap gelmesi uzun sürebilir.

RCkid
23-11-2010, 10:16
direkt olarak merkezle temasa geçmek işe yarıyor. bayiiler çekinebiliyor merkezden
biz vw'de yaşadığımız bir problemi Almanyaya maille bildirmiştik. bayii telefon etmişti en kısa zamanda çözeceğiz, hata bizde, merkez kulağımızı çekti diye:)

tolgakaynak
23-11-2010, 10:25
bende 4 ay önce sıfır honda civic aldım... özellikle baktım showrumdakini seçtim şase numarasını aldım kapıları kilitlettim. araç çıktıktan sonra tekrar kontrol ettim.. Araç çıktıktan sonra anlaşmalı hediye sonaxa götürdüm arcımı boya koruma vs.. bakımlarını yaptırdım cıkarttım

alırken araçların arka banjilot şaselerinin içlerinede bakın eğer tortu toz varsa araç nem altında kalmışta olabilir veyahut dışarıda kalmış oluyor uzun süre sonrasında elektronik aksam arızaları çıkıyor

sportinger
23-11-2010, 11:25
kardeşim öncelikle geçmiş olsun, dava açmadan önce aracın hangi üslenici firma tarafından hangi şartarla makledildigini ögren ve bu nakil sırasında sigortayı hangi firmanın üslendigini daha sonra fabrikayı arayıp bayi nakliye firması ve fabrikayı dava edecegini söyle. sigorta şirketinden birşey cıkmazsa ki genelde cıkar. cepten hiçbişe ödemez nakliye firmaları. şase ve motor numaran la sorup ögrenebilirsin...

TaGo
23-11-2010, 11:29
Arkadaşlar bu tip araçlara NEFASETLİ denir. Yani taşıma sırasında orasında burasında çizilme olan araçların serviste boyanmasıdır. Bu işlem İLK KONTROL esnasında yapılır.

Şimdi; Ana getirticiyi bağlıyor bu durum, yani ihrac edeni değil. Bu yüzdende bayiler kendilerine gelen bu araçları en kısa sürede tamir ederler. Aslında yasal olarak kesinlikle ama kesinlikle size nefasetli aracı bildirmek durumundadır bayi. Bu araçlar özel indidirmlerle satılır. Sende oturur sevinirsin ana ne güzel ucuza araba aldım die :D ama çoğu uyanık bayi kaba tabirle direkt olarak size bu aracı SOKAR. çünkü kar oranı artar. O araç kapıdan çıktımı kim 3 ay sonra gelen arabanın dışarda başına birşey gelmediğini ispat edebilirki değilmi?

HkN
02-12-2010, 21:23
Boyanması sorun değil arkadaşlar, elbette araçların yükleme işlemleri kolay işler değil hata olması muhtemel.

Önemli olan bunu müşteriye söylemek, gerekirse müşteriye uygun fiyatlı verebilmek.

Her malın bir alıcısı var, boyalı da olsa misal 1.000 tl indirimle almak isteyen müşterisi çıkabilir.

Sen söylemeyip müşteriye boyasız diye çakarsan, işte o etik değil.

Yoksa sorun boyalı olmasında değil, boyalı da olsa o araç sıfır ve satılması gerekiyor bir şekilde.

Arkadaşlar bu tip araçlara NEFASETLİ denir. Yani taşıma sırasında orasında burasında çizilme olan araçların serviste boyanmasıdır. Bu işlem İLK KONTROL esnasında yapılır.

Şimdi; Ana getirticiyi bağlıyor bu durum, yani ihrac edeni değil. Bu yüzdende bayiler kendilerine gelen bu araçları en kısa sürede tamir ederler. Aslında yasal olarak kesinlikle ama kesinlikle size nefasetli aracı bildirmek durumundadır bayi. Bu araçlar özel indidirmlerle satılır. Sende oturur sevinirsin ana ne güzel ucuza araba aldım die :D ama çoğu uyanık bayi kaba tabirle direkt olarak size bu aracı SOKAR. çünkü kar oranı artar. O araç kapıdan çıktımı kim 3 ay sonra gelen arabanın dışarda başına birşey gelmediğini ispat edebilirki değilmi?

Aynen bu olaya Nefaset deniliyor.

Son 2-3 aydır şirketteki hasar işlerini ben yapıyorum. Araçlar geliyor. Hasarlıyla resimler çekiliyor ve yollanıyor. Yada araçları sevk eden şirket yada distribütör yükleniyor bu işi. Araç satılmış bir araç ise müşterisine bilgi veriliyor. Haliyle araç daha ucuza veriliyor. Araç sahibi aracının onarımını istersen onarım ücreti taşıyıcıya yada distribütöre kesiliyor. Ama kesinlikle araç sahibinin bilgisi oluyor vede ona göre evraklar düzenleniyor.

Bizmi çok iyi niyetliyiz :) Olması gereken bu ama Tago nunda dediği gibi bu bayinin insiyatifine kalmış. Biz tamamen bu olaylarda şeffafız. Ama eskiden bu bölgedeki bayinin hasarlı araçları ucuza alıp onarıp sıfır diye sattığını, Van olan araçları alıpta camlı araç yapıp orijinal diye sattığını filan çok duydum ( kesin suçlayamam söylenti sadece) Tamamen ticari Etiğe bağlı bu olay.

HkN
02-12-2010, 21:24
Arkadaşlar eski bir hasar sorumlusu olarak şöyle söyliyim bizde böyle bi olay olduğu zaman aracın sökülebilen parçaları hasar almışsa (çamurluk-kapı-kaput-bagaj-tampon) bunlar değişir eğer tavan veya arka çamurluklar hasar almışsa araç distribütöre iade edilir.Distribütörün yapmamaızı istediği bu yöndeydi.

Ancak aracın ruhsat işlemleri bitmişse evrak işi kalmamış araç teslimat beklerken hasar almışsa işte o zaman bayinin insafına kalmıştır.
Ben çok bilirim bi gecede tavan boyadığımızı öylede teslim edilirdi.

Oğuz nerdesin sen şimdi

Talih.b16
02-12-2010, 22:18
yakın bır arkadasım toyota calısıyor.yannıs hatırlamıyorsam lojıstıgını de reysaş yapıyor.sole bısı var araclar kamyondan ınerken veya yuklenirken tamamen reysas sorumlugunda yanı bısı oldugu an aracı reysas alıyo veya atıyo yakıyo onu bılmem.yanı tırdan dustu işi veya surttu ısı bıraz tartısılır.ufak tefek seylerı tamır yapıyolar ama tekrarlıyorum ufak tefek buyuk bısı varsa ya fabrıkada kullanılıyo yada scrap oluyo preslenıp geri donusum kutusuna atılıyo toyota ıcın soluyorum bunu dıyer fırmaları bılmem.hatta fabrıka ıcınde bıle reysas elemanları kullanıyo kaza olgu andada polıs veya jandarma gelıp tutanak tutuyor..

VTİ1035
02-12-2010, 23:29
muhapbetlere bak ya şoka girdim resmen.2006 yılında bende sıfır araç almıştım hiç bişeyine baktırmadan alıp kullanmıştım satarken alan adam expertize soktu servise bişey çıkmadı.allahtan biz düdüklenmemişiz :) allah yardımcınız olsun inş en kısa zamanda olay sonuçlanır

Bartu_evo
03-12-2010, 02:48
bende 2 gün önce sıfır araç aldım acayip kıllandım şimdi bu olaylardan yarın bir an önce kontrol ettiricem boyasını.

KVB
03-12-2010, 08:47
2005 yılında ilk Getzimi alırken, yani şu anda halen kullanmakta olduğum aracımı, bayiye geleceği günü sorup, bütün gün kapısında bekleyerek tır üzerindeyken ve tırdan indirilmesini izlemiştim.

Daha sonra araç otoparkta kapatılıp kilitleninceye kadar da başından ayrılmamıştım. Ardından teslim alana kadar her gün gidip yerinde duruyor mu, sağında solunda birşey varmı diye inceledim. Çok şükür bir sıkıntı yoktu, o gün bu gün kafam rahat kullanıyorum.

Konu sahibine ve başından böyle tatsız olay geçenlere geçmiş olsun diyorum.

derece43
06-05-2012, 11:46
Neyse sonucu yazmak istedim araya aracılar avukatlar eksperler koyup sonuna kadar işin peşini bırakmayıp direnme sonucu 3 ay önce yaklaşık 1 yıl süren mahkeme dava sonucunda aracın parasını iade ettiler.. böyle bişey başınıza gelirse işin peşini bırakmayın..

Kadyr
06-05-2012, 11:51
Sizinki boya yuzunden bi tanidigim lineada silecektr program hatasi var dedi inanmadilar mahkemeyle araci geri verdi:)ugrasan kazaniyor

CeM öZeR
06-05-2012, 12:00
Eğer böyle bir durum söz konusu ise bayii gerçekten çok büyük bir ayıp işlemiş. Öyle bişey var ise hasarın büyüklüğüne göre distrübütör %1 ila hasar çok ciddi derecelerde büyük olursa %2 den başlayıp % 15 lere kadar gelen nefaset indirimleri vardır. Ortalama tavan çizikten veya ufak göçükten boyanacak bir araç %4- %5 gibi bir nefaset indirimi alınmıştır. Siz de diğer bayiilere bakarak ucuz diye ordan almış olabilirsiniz. Bayii bunu yaparsa bu en büyük hak'tır. Öbür tarafta çıkar zaten. Size bilmeden imzalattırdıkları bir evrak varsa malesef hiç bir hak iddia edebilme şansınız yok. Ama eğer öyle bir evrak imzalamadıysanız o zaman Tarkan abi (Tago) nun dediği gibi bakım hediye etme aksesuar hediye etme gibi yollara giderler. Aracı 2. ele alıp fark vererek sıfırıyla değişme gibi bir durum da söz konusu olabilir ama bu sefer de sizin aracınızı düşük sayacaklardır. Yani Allah kolaylık versin...

Not= Distrübütör nefaset indirimini onarım ücretinden ayrı olarak verir. Yani hem masrafı karşılar hem de müşteriye indirim sunar.

Konuyu yeni sandım. Ne diyelim hayırlısı olsun. Araç sahipleri de araç alırken bilmediği bir evrağı okumadan imzalamasın. Ve fiyatı normal rakamların çok altında aldım diye fazla sevinmesin. İyi günler dilerim.

arfy
06-05-2012, 18:18
bende konuyu yeni diye baştan sona okudum ... neyseki olumlu sonuçlanmış boşa okumadık :)