PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : van olan araca cam actırmak??

erh
23-11-2010, 22:05
arkadaslar durum hakkında bilgisi olan varmı? corsa 1.3 fiesta 1.4 gibi van araclara cam actırıp koltuk taktırmak nasıl oluyor bilen varsa cok memnun olurum

TolgaEsentepe
23-11-2010, 22:07
camı koltuğu taktırıp ruhsata işletiyorsun, polis karışmıyor cama koltuğa. sadece bu işe yarıyor ruhsata işletmek. belirli saatlerde merkezi yerlere giremiyorsun, yılda bir muayenen, kamyon sınıfından vergisi sigortası vırrığı cırrığı

S.Mert
23-11-2010, 22:09
bildiğim kadarıyla bir süredir yasal olarak bu işlem yapılamıyor

erh
23-11-2010, 22:11
şöyle bişey var, yeni kanunla artık cam actırılamıyor diye birsey duydum birinden.. yani hiçbir sekilde işletilmiyor diye duydun nedir aslı onu ogrenmeye calsııyorum aslında.. arabaya jant vs yapınca normal arabadan farkı kalmaz o saatlerde işlemez anlamazlar diye dusunuyorum..

TolgaEsentepe
23-11-2010, 22:13
şöyle bişey var, yeni kanunla artık cam actırılamıyor diye birsey duydum birinden.. yani hiçbir sekilde işletilmiyor diye duydun nedir aslı onu ogrenmeye calsııyorum aslında.. arabaya jant vs yapınca normal arabadan farkı kalmaz o saatlerde işlemez anlamazlar diye dusunuyorum..

bende cam ve koltuk işleniyor ama hususi olarak geçmiyor diye biliyorum ruhsatta, yine kamyon diye geçiyor. sadece camın ve koltuğun var diye sıkıntı yaşamıyorsun. Herşey yine kamyon statüsünden devam

EREN34
23-11-2010, 22:13
Cam olayını doğru duymuşsunuz.Bugüne kadar işletilenler ok ancak bu saatten sonra cam işletilemiyor hiçbir şekilde.Sadece koltuk konup işletilebiliyor.Kamyonet sınıfına devam yani

erh
23-11-2010, 22:14
Cam olayını doğru duymuşsunuz.Bugüne kadar işletilenler ok ancak bu saatten sonra cam işletilemiyor hiçbir şekilde.Sadece koltuk konup işletilebiliyor.Kamyonet sınıfına devam yani
aynen bende boyle duydum.. arkası kapalı kalıyo ama koltuk koyabiliyosun.. ne anladım o işten.. camlı olarak işletilmişlere bakmak lazım..

EREN34
23-11-2010, 22:19
aynen bende boyle duydum.. arkası kapalı kalıyo ama koltuk koyabiliyosun.. ne anladım o işten.. camlı olarak işletilmişlere bakmak lazım..

Bencede kesinlikle hazır işli olanlara bakmalı.Opel Corsa için örneklendiriyorum fabrikasyon camlıkoltuklu dizellerde mevcut.Ruhsatta Otomobil yazar.Normal coupe oto neyse onlarda odur.

Araç sahiplerinin araçlarını satarken attığı daha doğrusu atmaya çalıştığı en büyük çalım ruhsatta hususi yazıyor bu hususi yani otomobil demeleri.Hususi yazsada sınıfı kamyonet oluyor o araçların.Mesela Palio orj'den camlı koltuklu otomobil olanlarda arka camlar kelebek sonradan açmalarda sabittir.Diğer marka modellerdede illaki farklılıklar vardır diye düşünüyorum.

hddsheriff
23-11-2010, 22:20
0cak 2009 da yasaklandı bu işlem ruhsata işlenmiyor.

erh
23-11-2010, 22:24
Bencede kesinlikle hazır işli olanlara bakmalı.Opel Corsa için örneklendiriyorum fabrikasyon camlıkoltuklu dizellerde mevcut.Ruhsatta Otomobil yazar.Normal coupe oto neyse onlarda odur.

Araç sahiplerinin araçlarını satarken attığı daha doğrusu atmaya çalıştığı en büyük çalım ruhsatta hususi yazıyor bu hususi yani otomobil demeleri.Hususi yazsada sınıfı kamyonet oluyor o araçların.Mesela Palio orj'den camlı koltuklu otomobil olanlarda arka camlar kelebek sonradan açmalarda sabittir.Diğer marka modellerdede illaki farklılıklar vardır diye düşünüyorum.

corsanın orjinalinden tek kapı ve dizelleri yok aslında.. yeni kasalar hariç. 2003 yılında 1.7 ler tamamen hususiye cevrilebiliyordu o kadar bildigim kadarıyla. içini normal tek kapılarınki gibi yapabiliyorsunuz ama o da tamamen orjinal fabrikadan oyle cıkmıs modeli olmuyor.

Yigit-Y
23-11-2010, 22:26

bende bu şekilde biliyorum en son bu hale geldi vanların piyasası bir darbe daha yedi rakamları takip ediyordum sürekli kamyon statü :)

EREN34
23-11-2010, 22:27
corsanın orjinalinden tek kapı ve dizelleri yok aslında.. yeni kasalar hariç. 2003 yılında 1.7 ler tamamen hususiye cevrilebiliyordu o kadar bildigim kadarıyla. içini normal tek kapılarınki gibi yapabiliyorsunuz ama o da tamamen orjinal fabrikadan oyle cıkmıs modeli olmuyor.

Doğrudur.Açıkçası bu işte çok detay olması soğutmuştu beni.Zamanında baya araştırmıştım yoksa.Bu şimdiki işletme olayı kesin doğru.Bir arkadaşım için 2 ayrı muameleciye danıştık daha yeni

EREN34
23-11-2010, 22:28
bende bu şekilde biliyorum en son bu hale geldi vanların piyasası bir darbe daha yedi rakamları takip ediyordum sürekli kamyon statü :)

Al bi kamyonet ucuza hazır sökük:D Swapla.Standart binek araba parasına şaka makinası:D

TolgaEsentepe
23-11-2010, 22:28
demekki ben yanlış biliyormuşum. 2009da hususiye çevrilme olayı bitti diye biliyordum ben, demek ki cam ı işletmekte yasaklanmış. Benim dediğim şekilde ruhsatta ''Kamyonet (hususi)'' olarak yazıyordu.

metin
23-11-2010, 22:29
2 ay önce bayağı araştırdım şu an fiesta van kullanıyorum
polis ler bile çok iyi bilmiyor nasıl olacağını en sonunda bi memur arkadaş bayağı uğraştı
öncelikle proje isteniyor koltuk emniyet kemeri mukavemet falan filan muhendisler pek o işe girmek istemiyolarmış neden bilmiyorum sadece bulunduğun şehirde çizilmiş proje geçerli şehir dışından gelen proje kabul edilmiyor
muayeneye gırıyosun evraklarınla trafiğe gidiyorsun aracın hala kamyonet olarak geçiyor ruhsatta çift sıra koltuklu kamyonet olarak geçiyor otomobile dönmüyor kesinlikle
ötv farkı çıkıyor yaklaşık 1500 tl civarı

sonuçta hala aracın kamyonet sadece koltuklar cam işlenmiş oluyo
ben değmez dedım o kadar para vermeye cam koltuk koydum 3 aydır istanbulda kullanıyorum işletmeden
bir sıkıntı olmadı ha yakalanırsamda 80 tl falan cezası var + muayene
200 tl ye mal olucak aşşağı yukarı 2 senede kaç kez yakalanıcam kı ben bu arabayı 2 sene kullanırım en fazla zaten muayene zamanıda cama araç rengınde folyo kaplıcam orjınalı zaten plastıktı koltuguda sokerım 4 tane vıda çok ta zor değil
geçen radara gırdım polis hiç bakmadı bile koltuğa cama

erh
23-11-2010, 22:30
tesekkurler arkadaslar... camlı bakıcaz...

hddsheriff
23-11-2010, 22:30
demekki ben yanlış biliyormuşum. 2009da hususiye çevrilme olayı bitti diye biliyordum ben, demek ki cam ı işletmekte yasaklanmış. Benim dediğim şekilde ruhsatta ''Kamyonet (hususi)'' olarak yazıyordu.

doblo ve benzeri araçlarda fabrikasyon olarak geliyor. onun dışında cam açmak koltuk koymak vs. yapılamıyor. 2003 e kadar hususi işletiliyordu. 2003-2008 arası yapılanlar ek bilgi kısmında camlı koltuklu yazıyordu cinsi kısmında ise kapalı kasa kamyonet yazıyordu.

berkay_aydin
23-11-2010, 22:34
palio van '07 aracımıza giderken koltuları ne yaptın? sorusuna ne cevap verirsiniz?
Biz paramız yoktu sattık cevabını verdik :D :D :D
cevap-"Tamam devam edin..."

Edit: olay çevirmede gerçekleşti :D

rdmmm
23-11-2010, 22:36
camla koltuklar işlenebiliyor ama kamyonet olarak geçmeye devam ediyor bu işlem yasaklanmadi bu işten para kazanan birini biliyorum bugune kadar en az 20 tane corsa c ye koltuk cam takıp işletip satmıştır halada satıyor sahibindende görüyorum 1 haftada 2 araç sattığı bile oluyor :)

TolgaEsentepe
23-11-2010, 22:41
camla koltuklar işlenebiliyor ama kamyonet olarak geçmeye devam ediyor bu işlem yasaklanmadi bu işten para kazanan birini biliyorum bugune kadar en az 20 tane corsa c ye koltuk cam takıp işletip satmıştır halada satıyor sahibindende görüyorum 1 haftada 2 araç sattığı bile oluyor :)

bende böyle biliyorum ama, arkadaşlar tam aksini savunuyor feci muallakta kaldım:beuj:

metin
23-11-2010, 22:41
işin kısası koltuk camla birlikte 2000 tl ye mal olur aşşağı yukarı

hddsheriff
23-11-2010, 22:42
http://ticaretimiz.com/p4047-usta-panelvan-araclara-cam-ve-koltuk-projeleri.html şöyle bir şey buldum corsa palio vb. araçlar listede yok. en sağlıklı bilgiyi sanırım bu adamlar veirir :D

metin
23-11-2010, 22:47
diğer ilanlarına koymuşlar daha ucuza yapıolar herhalde araba küçük diye :D
http://ticaretimiz.com/p4285-usta-arac-projelendirme-muhendislik-hizmetleri.html

hddsheriff
23-11-2010, 22:52
diğer ilanlarına koymuşlar daha ucuza yapıolar herhalde araba küçük diye :D
http://ticaretimiz.com/p4285-usta-arac-projelendirme-muhendislik-hizmetleri.html

ben bir ara çin malı panel van satıyordum yönetmelik değişti diye açtırmadılar bize cam koltuk filan :D nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya kimsenin bişeyden haberi yok :(

cagri-35
23-11-2010, 22:54
Valla büyük konusmayayım ama bir daha almam sanıyorum van yada vandan çevrilmiş araç. Avatarımda gördüğünüz eski corsam vandan dönmeydi ama orjınal olarak bayiide çevrilmişti. Aracın herşeyi vs. tam ama bu 2009 dan sonra yapılmama olayı yanlış aksettirilmiş sanıyorum bir yerlere. Aracın satışını aldıktan tam 8 ay sonra ruhsatını ve plakasını çıkarabildim. O arada 2 kere ankaraya gittim defalarca toplasanız saatlerce telefonda konuştum bir sürü yere dilekçe yazdım vs. ama işimi İzmir merkez de hiç bir şekilde halledemedim. Bir sürü takipçi nolcak hemşerim hallederiz dedi ama araya giren kimse çözemedi en son çıldırıcaktım sinirden o derece :) Ankarada maliye bakanlıgına kadar çıktım ve araya not dusmeden edemıcem İzmirde devletın sıradan en alt rutbesındekı memuru amir edalarında bakanlıkta calısan en ust duzeyler bile adeta bir melek hatta ınanılmaz mütevazi. Arkadaşımda şahit agzımız açık kalmıştı.Ötv biriminden hala görüştüğümüz bir abi bizi aracımıza kadar geçirmişti inanılmaz iyilikleri dokundu öyle böyle değil. Bu arada aracım Opal çıkışlıydı Ankara'dan onlar kendi dönemlerine göre dogru ötv yi ödemişler ama ötv oranı değişmiş, ödense bile asla işlenmiyormuş vs. en sonunda bir arkadaşımın tanıdık bir amiri sayesinde işlemim açıkçası halloldu hemde yaklaşık 1bucuk saatte ruhsatlarım basıldı plakalarım elime geldi çocuk gibi sevinmiştim :) Aracım bu arada orj sport görünümündeydi van oldugunu çok dikkatli gözler anlayabiliyordu. Yurtdışına çıkmam sebebiyle araç yatmasın diye sattım ama iyide yapmışım çünkü her sene vize, vergisi yaklaşık 1.3 cdti ların yıllık 800 liralara geliyor tek bandrolu 340 mı neydi. Daha bir sürü şey. Arkaya 2 li koltuk yazdıramazsın projeye teklı koltuk gostermen lazım ee öyle olunca tüv de problem bi ton vs. Sattım yurtdısı muhabbetine dönünce de gittim çok sevdiğimden ve cam tavan çok istediğimden orjinal corsa sport aldım :) Mutluyuz :) Önermiyorum şahsen, ama ekonomık bir seçenek. Yapılmışınıda alsanız polis yada emniyetteki maliyecinin gözüne takılırsanız özellikle İzmir Merkez de çok çok zor geçirmeniz :)

R.I.P
24-11-2010, 08:46
varsa hazır ruhsatta camlı koltuklu işlilerinden almakta fayda var.birde kemer ve kaç kişilik olarak işletilmiş oda çok önemli.
ortada net birşey olmadığı için alırım işletirim yaparım gibi maceralara giripte baş ağrıtmaya can sıkmaya gerek yok.
koltuk cezasına gelince daha bu yaz didimde almanyadan gelmiş bir çift burada binmek için fiesta van almışlar koltuk cam işli değil alıp didime gelirken trafik çevirmiş ve 500 küsür ceza kesmişler ceza makbuzunuda gördüm.
kendi aracım için konuşayım ruhsatta hususi yazıyor ama sınıf olarak kamyonet geçiyor.her sene muayene var.bu yaz muayeneye girdim 4kişilik işli ve 4 kemerimde var hiç bir problem yaşamadım.vergisine gelince 2003 dti lardan daha az veriyorum.2004 model 1.6 vectra mız var onunla aynı vergiyi veriyorum.1 yıl ve 16bin kmyi aşkın süredir biniyorum hiç bir problem yaşamadım.tek sıkıntı ş.arası yollarda hız limiti 80 :)

emregockan
22-01-2011, 00:00
şunun kesin işletilip işletilmediğini kimse bilmiyor nasıl iştir. kütahya zaten cahil memleket kimsenin bişeyden haberi yok diye sinirleniyodum ama baktımki türkiyede muallakta olan bi konuymuş. işleniyo zorda olsa diyende var kesinlikle işlenmiyor diyende. birde arada bişeyler bilenler varki en çok o kafamı karıştırıyor. nedir arkadaş kesin bilen biri varsa yazsında ona göre spor koltuk ve herhangi arkaya takılabilecek 2 kişilik koltuğu takiyimde rahatliyim yoksa benimde sonum corsa sport almak olucak... ha bide 2 hafta önce işlenmemiş camlarımla tüv den geçtim hiçbir sorun yaşamadan o da cabası

R.I.P
22-01-2011, 00:08
tüv bile muallakta.yazın filmlerden hafif kusurlu olması gerekirken kusursuz geçtim.o yüzden camlar illaki tüvde kalır veya geçer demek ne kadar doğru bilinmez.
koltuk cam işletme olayına gelince bu kadar belirsizlik varken ne risk almaya ne de uğraşmaya değer.varsa hazır işlisini almak yoksa koltuk takıp polislerle papaz olmamaya dua etmek. bu durum trafikte bile belirli değil ki kimine 500-600 lira ceza kesilirken kimininde arabası bağlanıo falan.

Schumi
22-01-2011, 00:11
Yeni kanunlar yüzünden artık mümkün olmadığını söyledi muameleci. Aracın ruhsatı ne şekilde çıkmışsa artık değişmiyor.

cagri-35
22-01-2011, 00:47
EVet bende artık mumkun olmadıgını duydum bı kac gun once sanayıdekı bır tanıdıktan ama tabı guven olmaz bu konularda herkes birşeyler biliyorda söylüyor ama ben bizzat kendi yasadıklarımı anlattım almak ısteyen denemek ısteyen varsa deneyebılır. 0 ında Yapılmısında bıle sorun yasıyorken sonradan yaptırmayı acıkcası benım gözüm kesmez :)