PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avukat sorgusu

Kadyr
25-11-2010, 19:48
Aramizda avukat veya hukuktan anlayan arkadasimiz varmi bir sorunum var

özgür67
25-11-2010, 19:52
Hemen sorabilirsen avukat arkadaşım yanımda ziyarete geldi:):)

SErhat.
25-11-2010, 19:52
Ben hukuk-4 öğrencisiyim.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..

Kadyr
25-11-2010, 20:08
İlgilendiginiz icin saolun oncelikle.ben ttnet kullanicisiydm bi kac gune kadar.beni bi ay falan oldu aradilar doping internetmi ney dediler iste kampanya var dediler bnde ttnet hizmeti sandim dinledm yoksa takmazdm nyse dediler iste dopinge gecince ew telefonu sukdr bedava olcak snra suan kullandiginizdan daha hzli kullancaksniz ilk 8 ay 19 tl snra 49 tl yararlanicaksiniz dediler ii guzl dedik kabl ettk szlesme fln geldi annm imzaladi demistm anne gelnce imzalarsn die gelen sozlesmeye baktm hizla alakali bisi yazmior basvuru formu fln imza okdr.nse bugn mesaj geldi doping icn kullanici adinzi fln modeme girn eywlh girdm baglanmior.ttneti aradm dedi bizm kullanicimiz gozukmuorsunuz oha dedm nasil oluyor dedi millene com uyesisiniz one ya dedm.nyse yeni frmamizi aradik dediki modemn airtes oldugu icn kirilmasi lazm o modem sadece ttnete acik nyse aradik dedi modemi gtircn bnde eski modemi takttm yeni furmayi aradm aclsn die bn hizimi fln sordm bana dedi 1mbit oha dedm bn yni paryaa 8mbit kullaniordm ki bana byle soylenmedi dedm iptal edin dedi 140 tl ucret var arkadas aricak sizi bn smdi yarn aradklarinda sovucem biraz bana yalan solediniz dicem bu parayi vermemk icn napmaliym daha kullanmadm dirk iptal edin dedm cnku konsma kaytlarndada bu belli olur herhalde bide netsiz kaldk telden girioruz ya k bkmayin uzun oldu sinirlym

erhann
25-11-2010, 20:17
benmde basıma buna yakn bır olay geldı pesını bırakmadım gerı odeme degılde onumuzdekı ayların net ucretlerınden dusus yaptılar ttnetı ara musterı hız. ıyı bır dılle konus avukata gerek yok bence

Kadyr
25-11-2010, 20:24
Konu ttnetten ckmis firma degistirmisiz resmen.avukat tutmicam tabi komik rakam sadece fikir almak icin soruyorum.diger firmayi arayip baski yapsam dicem kayitlarda yokmu bana bunlarin hic biri soylenmedi resmen yalan solediniz desem biri adslde arkadasm var oda tam blmior millene com diynce cock gulmeye basladi aman doping die sizi ararsalar sovun kapatin yalan soleyip kandirdilar resmen ya firma degiscegni ble soylemiolar.bnden para tahsil edlmedi edilmeden halletmem lazm

SErhat.
25-11-2010, 20:33
İlk önce aklıma Borçlar Kanunu 28.madde geldi.Sözkonusu madde;
"BK 28-Hile
Akdi(sözleşmeyi) yapanlardan biri,diğerinin hilesi ile akdi yapmaya sevk edilmiş ise,düştüğü hata esaslı olmasa bile,akit kendisini bağlamaz.-Üçüncü bir kişinin hilesi sebebiyle hataya düşenin akitle bağlı olmaması,diğer akit tarafından aktin yapılması sırasında hileyi bilmesi veya bilmesinin gerekli bulunması hâlinde mümkündür."

Yani bahsettiğinize göre size telefonda hızınız artacak,buna karşılık düşük fatura ödeyeceksiniz diye bir açıklamada bulunmuşlar.Siz de böyle olacağını düşünerek sözleşmeyi imzalamışsınız.Fakat satıcının size verdiği hizmet söylediği gibi değil.En azından telefonda belirttiği gibi değil.Bu durumda BK 28'e göre hile sebebiyle akitten dönebilirsiniz.Doğal olarak yapılan akit te tarafları bağlamaz.
Fakat imzalanan sözleşmeyi gerçekten okuduysanız ve sözleşmede de verilen hizmetin 8 Mpbs değil de 1 Mpbs olduğu yazıyor idiyse ve siz üstünkörü okuyup imzayı attıysanız maalesef bu durumda yapacak birşey kalmaz.Ama söz.de 8 yazıp,size de tel.de 8 dedilerse ve hâlen 1'se bu durumda hile,aldatmaca vardır diyebiliriz ve BK28'i işleme koyabiliriz.

"Hile" yanında "ayıba karşı tekeffül" hükümlerine de dayanılabilir.(BK 194, TTK 25) Çünkü ayıp, satın alanın olağan beklentilerinin gerçekleşmemiş olması kadar satılanın vasfına dair ciddi vaadlerin boşa çıkmış olmasında da oluşur.Olayda satıcının satım konusunun vasıfları hakkındaki "ciddi" "vaadi" müvekkilinizi o hukuki ilişkiye girmeye yönlendirmiştir.

Her 2 hükme de dayanılarak bir talep söz konusu olabilir.

Kadyr
25-11-2010, 20:41
Sozlesmede hic bir hiz isaretlnmemis o sekilde kargoyla gelmis annem imzalamis.yani yine hileye girior sanirm peki nereye basvuracagim belediyenin tuketici hakem heyeti vardi isimi gorurmu?Yarn beni iptal icin aradklarnda hakkimi nasil aramaliym?

SErhat.
25-11-2010, 20:52
Öncelikle dediğim gibi sözleşmeden dönme hakkınız vardır.Dönme ile taraflar aldıklarını birbirlerine iade ederler.Siz aldığınız hizmetten vazgeçiyorsunuz;onlar da verdikleri hizmetten ve karşılığında aldıkları ücretten.

Ek olarak söz.den dönmeyip bedel indirimi talep edilebilir.

Ya da bahsettiğiniz gibi Tüketici Hakem Heyetine başvurulabilir.

-Her il ve ilçe merkezinde tüketici ihtilafları için en az bir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti oluşturulur. Hakem heyetinin kararları bağlayıcı olmayıp Tüketici mahkemesinde açılacak davada delil olarak ileri sürülebilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Kadyr
25-11-2010, 20:56
Cok saolsin verdign bilgiler icn yarn ilk ism tuketici hakem heyeti olacak kardesimi gondericem bi ogrensin nasl olucagni bn iste olucam o sira aradklarnda dicem sizin dediginizo karsilikli olarak hizmetten vazgecelim alacak vercek olmasn yoksa tuketici haklarina basvuracagmi belirtecegm

SErhat.
25-11-2010, 21:01
Rica ederim.

Hemen işlemlere başlamanız iyi olur.Zira malın/hüzmetin tesliminden itibaren tüketicinin ayıpla ilgili müracaatı için öngörülen bir "15 günlük" hak düşürücü süre vardır.Bu süreyi geçirmemeniz dileğiyle..

SErhat.
25-11-2010, 21:04
Yalnız tavsiyem de bir siz için değil;herkes için böyle net işlemleri,telefon fatura işlemleri için bilmedikleri ya da ilk kez duydukları bir hizmet için onay vermemeleridir.
Günümüzde bu tip hizmetlerin vb. unsurların dorğu bir şekilde yapıldığına dair bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir.O yüzden bu tip söz. konusu ürünü/hizmeti görmeden,anlamadan,bilmeden yapılan akitler bu tip olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.Ki hep te böyle olmuştur..:)

Kadyr
25-11-2010, 21:11
Ya nerden bileym bn ttnetn kampanyasi sandm farkli firmaya gececegimi solemediki serfsizler