PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wideband afr ile klasik O2 sensörü arasındaki fark nedir??

Maxi
27-11-2010, 19:17
Bu tip sensör ve cihazların ana görevi şudur:
Aracımızdan çıkan eksoz gazı içerisindeki oksijen miktarını ölçerek bize hava-yakıt karışım bilgisini verirler.

Otomobilimizde eksoz borusu üzerine takılı sensörlere O2 sensörü yada Lambda sensörü deriz biliyorsunuz.
eski araçlarda bu sensör 1 taneyken yeni araçlarda sayı 2 hatta 4-5 kadar olabilmektedir.

Bu yazıda bu sensörlerin farklarını anlatmaya çalışıcam.
Daha çok modifiyeli araçlarımız için gereken pahalı wideband cihazlarındaki sensörler ile normal araçlarımızdaki sensörler arasında ne fark var?
Not: Hepsinde olmasa bile yeni ve en güncel araçlarda artık standart olarak wideband sensörler kullanılmaktadır.

Normal lambdalara, narrowband`da denir .
narrow = dar
wide= geniş

Narrowband ve wideband her ikiside sonuçta oksijen ölçen sensörlerdir.
ama tamamen farklı yapıdadırlar.

**Şunu unutmayınız, bu sensörler benzini ölçmez!, eksoz gazı içerisindeki oksijeni ölçerler
zaten o yüzden bunlara, O2 sensör - oksijen sensörü falanda denir .

Normal O2 sensörlerinin 0 -1 volt aralığında çıkışları vardır ve onlara gösterge takmak çok kolaydır
bir elektronik kontrol devresine ihtiyaçları yoktur.
ama o gösterge hiç bir işimize yaramaz, okumaya devam .

Wideband lambda sensörlerinin ise kendilerine ait elektronik kontrol devreleri olmak zorundadır
bu tip sensörler tek başlarına kullanılamazlar.

her iki tip sensöründe çalışma yapıları, soketleri elektriksel verileri çok farklıdır.

Çoğu standart araçlar üzerinde normal lambda ile gelirler ama artık bazı son model araçların orjinallerinde wideband sensörü olabilmektedir .

peki devam edelim .

Biraz daha detaya inersek :
Normalde motor rölantide çalışırken aracın kendi sensörü (narrow),
karışımı en ideal ölçü olan 14.7 afr değerinde tutmaya çalışır,

Bu normal tipteki narrowband sensörler, kabaca bir anahtar gibi çalışırlar,
Yakıt karşımının zenginmi? - fakirmi ? olduğunu bize daha doğrusu aracın beynine söylerler.

Araç beyni sürekli, karışım zenginse motoru fakire ,
karışım fakirse ,motoru zengine alarak ideal karışımı yakalamaya çalışır.
Bize detay veremezler, sensörün çıkışında ya zengin veya fakir bilgisi vardır .

Normal lambda çıkış grafiği:(Narrow Band)

http://jeep-xj.info/Map-o2sensor-output.gif

Sonradan taktığımız ve tuning yapılırken kullandığımız wideband afr göstergesi ise ,
bize, tam olarak ne kadar fakirdeyiz ? ne kadar zengindeyiz bilgisini verir,
kısacası tam olarak hava yakıt karışımını görmemize yararlar.
12,5 afr 14,6 afr ,15.0 afr , 10.8 afr falan gibi

Aşağıdaki şekilde, narrow band lambda ile wideband lambda arasındaki fark ,
net bir şekilde görülmektedir .

Wideband lambda çıkış grafiği + normal lambda ile kıyaslaması:
https://lh4.googleusercontent.com/-yRiqpn20H8E/VB_DXj6mxjI/AAAAAAAABZk/cztAq78rhYA/s800/widebandoutputsv8.gif

Bu tablonun tamamındaki kırmızı grafik eğrisi bize "wideband afr"nin çıkış bilgisini veriyor,

Dikkat ederseniz,
tabloda arada bulunan "normal lambda"nın (yeşil dik iki çizgi arası) çıkış bilgisinin ne kadar "dar" bir alanda kısıtlı olduğuna olduğuna bakınız, bize verdiği bilgi çok kısıtlı.

Edit:
Ocak 2014 güncelleme yapıldı
(imla kelime hataları)

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

TaGo
28-11-2010, 13:14
Süper açıklamalı bir yazı. Zamana zaman aklıma gelen ama zamansızlıktan araştıramadığım bir konu idi. Konu için çok teşekkür ederim

Bu arada piyasadan sadece wideband sensörü almak istesek, özellikle BOSCH marka. Neye göre aramakta fayda var?

Maxi
28-11-2010, 14:41
Süper açıklamalı bir yazı. Zamana zaman aklıma gelen ama zamansızlıktan araştıramadığım bir konu idi. Konu için çok teşekkür ederim

Bu arada piyasadan sadece wideband sensörü almak istesek, özellikle BOSCH marka. Neye göre aramakta fayda var?

tek başına kullanamayız, kendi elektronik devresi şart demiştik .

hee yedek olarak veya elimizdeki wideband cihazının kendi sensörü bozuldu diyelim
ona alacaksak, üzerindeki numarasına göre almalıyız
çünkü wideband sensörler arasındada ufak tefek farklar var
en basitinden soketleri farklı
mesela ngk nın wideband sensörü var o temelli farklı falan.

akbaba78
29-11-2010, 07:26
lamdalarda bi standart varmidir yoksa her aracinki farkli bi modelmidir?

Maxi
29-11-2010, 08:02
lamdalarda bi standart varmidir yoksa her aracinki farkli bi modelmidir?

bir standart yoktur
2 kablolu, 3 kablolu 4 kablolu
wideband lambdalarda 5 kablolu ,7 pinli olanlar, soketleri farklı faklı olanlar var
en basitinden parça numaraları farklı .
zirconia , titania maddesinden yapılanlar var

sonuçta standart var denemez .

ama şu olabilir
x marka model aracın bosch marka orjinal lambda sensörü
y marka model bir araçtada kullanılıyor olabilir .

akbaba78
29-11-2010, 08:24
ama şu olabilir
y marka model bir araçtada kullanılıyor olabilir .[/QUOTE]

aslinda bende tam olarak bunu sormak istemistim..yani elimizde bir numunesi olursa ayni ayarda bisey bulmak mumkun galiba:rolleyes:

Maxi
29-11-2010, 09:00
ama şu olabilir
y marka model bir araçtada kullanılıyor olabilir .

aslinda bende tam olarak bunu sormak istemistim..yani elimizde bir numunesi olursa ayni ayarda bisey bulmak mumkun galiba:rolleyes:[/QUOTE]

bazı işi bilmeyen insanların "orjinal" adı altında bir takıntısı vardır.

bir örnek vereyim,
alfaromeo yetkili servislerinden aldığınız MAF sensörleri alfaromeo kutusu içerisindedir,
üzerinde ricambi falan yazar sanırım orjinal demek neyse .

tamam ambalajı alfaromeo ama içindeki sensör bildiğin bosch, üzerinde bosch numarasıda var .

adama diyorsunki bu parça serviste atıyorum 400 TL
ama bak biz bunu boschtan alalım, bosch numarası aynı, aynı ürün, bildiğin bosch işte.
o da bosch bu da bosch, sahte değilki . fiyatıda 150 TL

yok efendim olmaz, illa orjinal olacak
böyle tipler mevcut.

parça numarası aynı ise alabilirsiniz,
bosch numaraları şuna benzer 0280 345 044 gibi .
Not:burada bir bilgi eklemekte fayda var,
bazı bosch maf sensörlerinin çin malı taklitleri vardır, hatta bazı GM sensörlerinde,
üzerlerindeki numaraya kadar ve şekline kadar aynıdır, bunları karıştırmayalım.

hatta daha neler var
senin araban diyelim çok klas bir araba ,pahalı markalardan , isim vermeyelim.
yetkili serviste diyelim oksijen sensör fiyatı 450 TL , geçirecekler ya normaldir ..

ama bir bakıyorsun aaaa bilmem ne model daha mülayim başka marka bir aracın oksijen sensörü bununla aynı , o da diğer markanın servisinde 150TL ..

oluyor bunlar .

akbaba78
29-11-2010, 12:13
eyvallah cok tskrler biligiler icin dedigin gibi isi bilmez servis takintili insanlar cok memlekette..uzun zamandir bu sorunun cvb ini ariyordum buldum:)

SErhat.
29-11-2010, 17:46
Faydalı bir paylaşım olmuş.

cahit
29-11-2010, 18:53
aslinda bende tam olarak bunu sormak istemistim..yani elimizde bir numunesi olursa ayni ayarda bisey bulmak mumkun galiba:rolleyes:

bazı işi bilmeyen insanların "orjinal" adı altında bir takıntısı vardır.

bir örnek vereyim,
alfaromeo yetkili servislerinden aldığınız MAF sensörleri alfaromeo kutusu içerisindedir,
üzerinde ricambi falan yazar sanırım orjinal demek neyse .

tamam ambalajı alfaromeo ama içindeki sensör bildiğin bosch, üzerinde bosch numarasıda var .

adam diyorsunki bu parça serviste atıyorum 400 TL
ama bak biz bunu boschtan alalım, bosch numarası aynı, aynı ürün, bildiğin bosch işte.
o da bosch bu da bosch, sahte değilki . fiyatıda 150 TL

yok efendim olmaz, illa orjinal olacak
böyle tipler mevcut.

parça numarası aynı ise alabilirsiniz,
bosch numaraları şuna benzer 0280 345 044 gibi .

hatta daha neler var
senin araban diyelim çok klas bir araba ,pahalı markalardan , isim vermeyelim.
yetkili serviste diyelim oksijen sensör fiyatı 450 TL , geçirecekler ya normaldir ..

ama bir bakıyorsun aaaa bilmem ne model daha mülayim başka marka bir aracın oksijen sensörü bununla aynı , o da diğer markanın servisinde 150TL ..

oluyor bunlar .[/QUOTE]

cok haklısın dostum ama fiyatlar biraz yanlış maf sensörü birmotta 750tl:eek: gibi birşeydi bende aksaraydan bosch toptancısından buldum ama son kullanıcıya satmıyorlarmış yan dükkandaki adam alıp gelmiş bendende 110tl istemişti neyse alfa günleri geride kaldı artık ama insan bunları gördükçe içi acıyo yazık verilen paralara

Ufuk
29-11-2010, 18:55
Peki normal lambda ne oluyor ? :D

DaRkNeSs-
15-05-2011, 18:56
çok güzel bi paylaşım teşekkürler :)
wideband sensörlerinin takılması için belli bi mesafe varmı?
mesela atıyorum atmosferik araç için manifold çıkışından 40 cm sonraya turbo için 60 cm sonraya gibi

Maxi
15-05-2011, 22:03
çok güzel bi paylaşım teşekkürler :)
wideband sensörlerinin takılması için belli bi mesafe varmı?
mesela atıyorum atmosferik araç için manifold çıkışından 40 cm sonraya turbo için 60 cm sonraya gibi

1-wideband sensörün 800 dereceyi aşması istenmez,
2-motordan en az 50cm uzaklığa takılmalıdır (çok yüksek sıcaklı veya aşırı gazlanan motorsa mesela ralli aracı ,pist aracı, çok yüksek modifiyeli araç = 1 metre uzağa )
3-turbodan sonraya takılmalıdır
4-katalitik konvektörden önceye takılmalıdır

DaRkNeSs-
15-05-2011, 22:17
turbo sonrası down pipe da turbo çıkıştan yaklaşık bi 30 cm mesafede benimki sanırım.
ama motordan 50 cm uzakta değil anca 25 cm vardır...
bu durumda hatalı değer mi gösterir sadece ömrü mü kısa olur?

Maxi
16-05-2011, 07:18
turbo sonrası down pipe da turbo çıkıştan yaklaşık bi 30 cm mesafede benimki sanırım.
ama motordan 50 cm uzakta değil anca 25 cm vardır...
bu durumda hatalı değer mi gösterir sadece ömrü mü kısa olur?

pek anlamadım aslında
turbo çıkışından 30cm sonra ama motorda 25cm uzakta nasıl olabiliyor

motordan uzaklıktan kasıt eksoz borusunun uzunluğu
motor -> turbo 30cm + turbo -> wideband lambda 30cm = 60cm eder yani

DaRkNeSs-
16-05-2011, 17:50
ben blok ile arasında uzaklık olarak düşünmüştüm :)
o bakımdan öyle bi hesap çıkardım
ama sizin dediğiniz gibi olursa o zaman evet manifoldun ordan turboya,ordan dp derken bi 50 cm mesafe oluyor sensörle egzos çıkışı arasında :)

Subi-Emre
23-10-2011, 00:56
Dogrumu anladim ki simdi benim widebant sensorum bozuk 4 kablolu cıkma bir sensor bulup uyduramıyormuyuz tesekkurler

Maxi
24-10-2011, 02:28
Dogrumu anladim ki simdi benim widebant sensorum bozuk 4 kablolu cıkma bir sensor bulup uyduramıyormuyuz tesekkurler

hayır olmaz

ecumen
26-10-2011, 11:17
normal sensör 1 volt çıkış verir.wideband sensör 5 volt.genede wideband sensör bulamazsanız bmw nin m52 motorlarında kullanılan orjinal sensörde widebanddır fabrikasyon volt çıkış üretir onu kullanabilirsiniz.

Maxi
26-10-2011, 11:51
normal sensör 1 volt çıkış verir.wideband sensör 5 volt.genede wideband sensör bulamazsanız bmw nin m52 motorlarında kullanılan orjinal sensörde widebanddır fabrikasyon volt çıkış üretir onu kullanabilirsiniz.

yanlış
wideband sensörler 5 volt çıkış vermez
çok farklı bir yapıları vardır ve elektronik devre ile kontrol edilirler
devrelerin çıkışları 5 volttur, sensörlerin değil.

*yukarıdaki yazıyı okuyan yanlış anlamasın
kısacası hiç bir wideband sensör tek başına kullanılmaz

ayrıca her wideband cihazı her wideband sensörü ile çalışmaz
lsu4- lsu4.9- lsu4.2 -ntk tipi gibi çeşit çeşit wideband sensörler vardır
en doğrusu elinizdeki bozuk sensörün üzerindeki numaranın aynısını almaktır, garanti olur. örnek: 0258 007 366

merruse
26-10-2011, 13:18
M52 motorlardaki wideband değil. 0-5 volt arası gerilim çıkışı olur ancak karışım oranını değil aynı narrow band te olduğu gibi zengin-fakir olup olmadığını gösterir.. 0-5 V arası çalışmasının nedeni offset gerilimi gidiyor olması.

Mehmet Gazihan
26-10-2011, 14:09
AEM Wideband O2 Sensorun Uzerinde Yazan Bosch numarasını bilen yazabilirmi acaba..

Maxi
26-10-2011, 14:14
hımm güzel bir bilgi daha öğrenmiş olduk
demekki narrow band olupta 0-1 volt değilde 0-5 volt çıkışlı sensörlerde varmış .
ama karıştırmayın ! bu sensörler halen wideband sensör değil.

o zaman O2 sensörlerini 3 tip ana grupta ayırabiliriz.

1- narrow band
çıkışları 0-1 volt olan klasik çoğumuzun aracında fabrikadan üzerinde gelen

2- narrow band
çıkışları 0-5 volt olan bazı (bmw) araçlarda fabrikadan üzerinde gelen

3- wideband sensörler
diğerlerinden yapı ve çalışma şekli olarak tamamen farklı olan
kendi başına çalışmayan, bir elektronik devreye ihtiyaç duyan
(Aem, lc-1 wideband gibi cihazlarla beraber gelen sensörler)

Maxi
26-10-2011, 15:01
AEM Wideband O2 Sensorun Uzerinde Yazan Bosch numarasını bilen yazabilirmi acaba..

AEM ler bosch LSU4.2 sensörlerini kullanıyor
yani 0258 007 xxx ile başlar (son 3 haneyi net bilmiyorum)

ecumen
26-10-2011, 20:58

wideband sensörün çalışmasını incelemedim.osiloskopla sinyalleri incelemek lazım.ben voltaj olarak değerlendirdiğim için çalışır diye yazdım.sonuçta 0-1 volt ve 0-5volt aralığında çalışan daha hassas.

Mehmet Gazihan
27-10-2011, 10:27
sensore on gerilim uygulanır, referans voltajı 3-4-5v gibidir..

temas eden oksijen miktarı arttıkca sensor bu voltajı 0-1v arası arttırır..

ecumen
27-10-2011, 11:56
bmw m52 motorda kullanılan sensor Zirconium lambda sensörü değil Titanium dioxide lambda sensor...zirconium bildiğimiz standart 0-1 volt çıkışlı sensör.

ecumen
27-10-2011, 11:57
sensore on gerilim uygulanır, referans voltajı 3-4-5v gibidir..

temas eden oksijen miktarı arttıkca sensor bu voltajı 0-1v arası arttırır..

tek kablolu sensörler referansı nereden alıyor.sensör ısındıkça içerisinden geçen yanmamış oksijene göre elektrik üretiyor.

Mehmet Gazihan
27-10-2011, 11:59
tek kablolu sensor gormediydim ben hiç,

benim anlattığım ürettiği voltajı referans voltajının üzerine ilave ettiği..

ecumen
27-10-2011, 14:36
tek kablolu sensor gormediydim ben hiç,

benim anlattığım ürettiği voltajı referans voltajının üzerine ilave ettiği..

Mehmet dizelci olduğun belli:))oksijen sensörleri ilk çıktığında tek kablolu idi...dizel araba yapmaktan benzinli arabaları unutmuşsun.

erdem325
19-01-2013, 15:41
teknik bilgiler kısmında hort olmaz heralde :)

şimdi bu m52 nin o2 sensörü 0-5v arasında değer veriyormuşya..
bu değeri ya 0 volt ya da 5 volt şeklindemi veriyor? yani araba fakire indi 0v ver, zengine gitti 5v ver şeklinde mi?
yoksa 0 le 5v arasında (aralığı komple kaplayacak şekilde mi) değer veriyor..
14 afr için 0v, 14.2 için 1v, 14.2 için 2v vs vs gibi mi??

Schumi
19-01-2013, 21:44
Tabiki aralık şeklinde. sadece 0 ve 5 gibi aç kapa şeklinde o2 sensörü olmaz. Ama linear değil eğri. Yani 0v ile 10 afr olup 2.5 volt ile 15 afr olup 5v ile 20 afr olmaz. Rakamları attım ama eğri parabol şeklinde.

erdem325
19-01-2013, 21:55
Tabiki aralık şeklinde. sadece 0 ve 5 gibi aç kapa şeklinde o2 sensörü olmaz. Ama linear değil eğri. Yani 0v ile 10 afr olup 2.5 volt ile 15 afr olup 5v ile 20 afr olmaz. Rakamları attım ama eğri parabol şeklinde.

http://img198.imageshack.us/img198/870/afrtablo.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/198/afrtablo.gif/)

yani bu şekildeki narrow bandla aynı aralığı gösteriyor ama başı 0 sonu 5v sadece öylemi?

Maxi
20-01-2013, 07:25
teknik bilgiler kısmında hort olmaz heralde :)

şimdi bu m52 nin o2 sensörü 0-5v arasında değer veriyormuşya..
bu değeri ya 0 volt ya da 5 volt şeklindemi veriyor? yani araba fakire indi 0v ver, zengine gitti 5v ver şeklinde mi?
yoksa 0 le 5v arasında (aralığı komple kaplayacak şekilde mi) değer veriyor..
14 afr için 0v, 14.2 için 1v, 14.2 için 2v vs vs gibi mi??

yanlis bilgilendirme olmasin
sensor cikisinda 0-5 volt goren,olcen,duyan herkes o sensoru wideband zannediyor . hayir degil.

zirconia ve titanium maddeli 2 tip narrow band sensor var, yani klasik sensor, yani wideband olmayan.

zirconia tipi herkesin bildigi, isininca 0-1volt voltaj ureten klasik sensor.

titanium ise yani bu m52 lerde kullanilan
bu da wideband degil ama yapi ve calisma olarak digeri ile hic alakasi olmayan bir sensor.
bir kere bu voltaj uretmiyor, karisima gore cikis direnci degisiyor. fazladan bir kac ucu daha var ve sensore bu direnc degisimi saglayabilsin diye belli bir referans voltaji uygulaniyor.
o voltaj 3 voltta olabilir 5 voltta
uygulanan bu referans voltaji o lambda sensorunu wideband yapmaz, aksine cikis hava yakit karisim egrisi ayni zirconia klasik sensorler ile aynidir.

bu titanium sensorlerin ustunlukleri var
daha hizlilar mesela
ama yapilari cok farkli, titanoum yerine asla 0-1 volt cikisli zirconium takamazsin veya terside olamaz.

sanirim hersey netlesti?

Bi1ReD
22-01-2013, 03:35
Bilgiler cok faydali. Benimde bi kac sorum olacak.

Aem widebandımızın sensoru bozuk bozulan sensorun aynisindanmi yoksa benzer ayni islevi goren sensor kullanabilirmiyiz.
Birde 106gti icin en uygun montaj yeri neresindir. Sadece ayar icin kullanilacak sonra hemen sokulecek.

Maxi
22-01-2013, 20:47
Bilgiler cok faydali. Benimde bi kac sorum olacak.

Aem widebandımızın sensoru bozuk bozulan sensorun aynisindanmi yoksa benzer ayni islevi goren sensor kullanabilirmiyiz.
Birde 106gti icin en uygun montaj yeri neresindir. Sadece ayar icin kullanilacak sonra hemen sokulecek.

bosch lsu-4.2
fakat soket farklari var ona dikkat ederek satin alinmasi lazim.
en guzeli bosch numarasindan bakarak satin almak. sensor aem uretimi degil sonucta.

bloktan 50cm uzaga, katalitikten once

Bi1ReD
22-01-2013, 22:46
bosch lsu-4.2
fakat soket farklari var ona dikkat ederek satin alinmasi lazim.
en guzeli bosch numarasindan bakarak satin almak. sensor aem uretimi degil sonucta.

bloktan 50cm uzaga, katalitikten once

Tesekkurler.

ufuk_acar
24-02-2013, 19:22
üstadim verdiğiniz bilgiler için çok sağolun.

benim bir sorum olacaktı. honda civic fk2 manuel vites aracım var. r18 motor. ve buna cai hava filtresi ile birlikte otto spor manifod 52lık krom duz boru devam ettırdık (iskender usta yaptı hepsını)

ama şimdi kimisi mutlaka aem wideband ve safc almalısın dıyor. bu konuda sız ne dersınız

sedat2626
01-03-2013, 13:25
Teşekkürler merak ettiğim farklardan birisiydi bu

Silviadeniz
16-03-2020, 17:24
https://youtu.be/NE2-9SLW8w8
Selamlar. İkinci horttan bişey olmaz heralde
Ben yanlış anlamadıysam o2 sensörünün dış ortam havasına açık olduğunu söylüyo. HAKAN abi varmı böyle bişey