PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ubuntu-W7..

Burak K.
27-11-2010, 23:39
Merhaba herkese. :)

Benim bilgisayarımda Windows 7 Ultimate kuruluydu. Bu akşam kaşıntım tuttu birazda sıkıldığımdan olsa gerek ek olarak Ubuntu kurayım dedim. İlk önce kurdum,ubuntu açıldı gayet güzel W7'de çalışıyordu. Sonra Ubuntu güncelleştirme yaparken elektrikler kesildi ve pc kapandı.. Daha sonra açtığımda Ubuntu çalışmaz bir şekildeydi. Bende ubuntu'yu 250 GB kapasiteli harddiskimin hepsine kurdum.. Şu anda ubuntu çalışıyor sadece.(Driverlarını bulamadım.) Windows 7 Yüklemek istediğimde 'CDden veya DVDden yükleme yapmak için bir tuşa basın...' yazan yerde sadece '_' yanıp sönüyor ve bilgisayar öyle kalıyor.. Ne yapmam gerek,yardımcı olabilirseniz sevinirim.. :)

yavuz364
27-11-2010, 23:41
Ubuntunun dosya sistemi farklı olduğu için, ilk başta ubuntu kurduysan üstüne windows olmaz... windows üzerine ubuntu kurduğunda ubuntu windowsa uyum sağlayabiliyor...

Burak K.
27-11-2010, 23:42
Ubuntunun dosya sistemi farklı olduğu için, ilk başta ubuntu kurduysan üstüne windows olmaz... windows üzerine ubuntu kurduğunda ubuntu windowsa uyum sağlayabiliyor...

Evet onu düşündüm şimdi bende..

Ubuntunun dosya sistemi ext3. Windows ise NTFS. Ben şimdi nasıl değiştireceğim dosya sistemini ? :D

SifirinciMurat
27-11-2010, 23:46
Evet onu düşündüm şimdi bende..

Ubuntunun dosya sistemi ext3. Windows ise NTFS. Ben şimdi nasıl değiştireceğim dosya sistemini ? :D

ubuntu dvd'si ile açıp kurma yapar gibi birkaç adım ilerleyerek elle partition ayarlamaya gelip eski partitionları silebilirsin ama senin probleminin sebebi buymuş gibi gelmiyor bana.

Burak K.
27-11-2010, 23:47
ubuntu dvd'si ile açıp kurma yapar gibi birkaç adım ilerleyerek elle partition ayarlamaya gelip eski partitionları silebilirsin ama senin probleminin sebebi buymuş gibi gelmiyor bana.

Onuda denedim.. Ondada hata veriyor kendi elimle düzenlememe izin vermiyor.. Bir önce ki adıma döndürüyor..

Ne olabilir sorun sizce ?

asmisinsan
27-11-2010, 23:50
win 98 cd si varsa onunla format atabilirsin veya diski başka bi arkadaşının makinasıma yedek olarak baglayıp silebilirsin

SifirinciMurat
27-11-2010, 23:52
Onuda denedim.. Ondada hata veriyor kendi elimle düzenlememe izin vermiyor.. Bir önce ki adıma döndürüyor..

Ne olabilir sorun sizce ?

elektrik kesintisiyle birlikte diskinin bozulmadığından emin misin?

Burak K.
27-11-2010, 23:52
win 98 cd si varsa onunla format atabilirsin veya diski başka bi arkadaşının makinasıma yedek olarak baglayıp silebilirsin

Bilgisayar laptop.. Eğer pazartesi gününe kadar halledemezsem Win 98'i deneyeceğim..

Burak K.
27-11-2010, 23:53
elektrik kesintisiyle birlikte diskinin bozulmadığından emin misin?

Disk bozulsa Ubuntu'yu kurarkende hata vermezmiydi ? 250 GB tam olarak sağlam görünüyor..

asmisinsan
27-11-2010, 23:53
çift çekirdekse zaten disk satadır oda masa üstü pc lere aparatsız direk baglanabiliyor

Burak K.
27-11-2010, 23:55
çift çekirdekse zaten disk satadır oda masa üstü pc lere aparatsız direk baglanabiliyor

Evet,çift çekirdek..

yavuz364
28-11-2010, 00:14
aynı sorunlarla ben de çok uğraştım :) harddiski sök başka bi masaüstü bilgisayarda windows dosya sistemine format at en kolayı ;)

Ranthor
28-11-2010, 10:58
linux'dan dos file system de yaratabilirsin.
eğer lvm ( logical volume manager) kullanıyorsan ana diski ufaltıp yeni bir partition yaratıp onu da fat file system ile formatlarsın, win7 i kurarsın?

Ranthor
28-11-2010, 10:59
ha bu arada partitionu ubuntu ile komple de uçurabilirsin

MyDream
28-11-2010, 11:07
en guzel metod xp cd sini tak disk bölme bölümüne gel ikisibide sil yeniden olustur baslat ilk dolumu bekle 2 loading ge geçmeden kapat bilgisayarı sonra tak cd ni kur :)

Burak K.
28-11-2010, 19:45
aynı sorunlarla ben de çok uğraştım :) harddiski sök başka bi masaüstü bilgisayarda windows dosya sistemine format at en kolayı ;)

Öyle bir imkanım yok maalesef. :( Pc laptop,açarsam içini garanti iptal..

linux'dan dos file system de yaratabilirsin.
eğer lvm ( logical volume manager) kullanıyorsan ana diski ufaltıp yeni bir partition yaratıp onu da fat file system ile formatlarsın, win7 i kurarsın?

ha bu arada partitionu ubuntu ile komple de uçurabilirsin

Nasıl yapabilirim bu dediğiniz işlemleri ? Linux'a yabancıyımda. Kurcalamak için kurmuştum,bozdum. :D

en guzel metod xp cd sini tak disk bölme bölümüne gel ikisibide sil yeniden olustur baslat ilk dolumu bekle 2 loading ge geçmeden kapat bilgisayarı sonra tak cd ni kur :)

O dediğiniz işlem W7 Kurulum CD'si kullanılarakta olmazmı ? Bölümlendirme bölümüne gelmiyor ki hiç.