PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muayenesiz Aracın Satışı Yardım ?

MUY37
02-12-2010, 13:36
Cumartesi bir araca bakmaya gidiyorum ve aracın muayenesi yok. Bu durum satış ta bir engel yada sorun teşkil edermi ? Forumda arattırdım bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuda net bilgisi olan varmıdır ?

S.Mert
02-12-2010, 13:38
nick-entry uyumu olmuş :D

srdralc
02-12-2010, 13:39
Daha önce muayene'den yakalanmamış ve trafikten men gözükmüyorsa sanıyorum satış yada vekalet alabiliyorsunuz diye biliyorum.

Ama ruhsat işlemlerine geçince muayene şart.

35 ufuk 35
02-12-2010, 13:40
ruhsat üstünüze alınırken yapılması lazım diye biliyorum:)

MUY37
02-12-2010, 13:41
Daha önce muayene'den yakalanmamış ve trafikten men gözükmüyorsa sanıyorum satış yada vekalet alabiliyorsunuz diye biliyorum.

Ama ruhsat işlemlerine geçince muayene şart.

Amacım zaten satışı almak yani kendimi garantilemek nasıl olsa araç bittikten sonra muayene yapılır ruhsat çıkarılır.

GokhanRS
02-12-2010, 13:49
aracın durumu nedir peki? muane olmadan ruhsat çıkaramazsın. 1 ay içinde ruhsatı üstüne almazsanda ceza yersin. v.s v.s ayrıca aracın senin bilmediğin sorunları cıkabilir muaneden geçirtip satın almak daha mantıklı.

srdralc
02-12-2010, 13:55
Amacım zaten satışı almak yani kendimi garantilemek nasıl olsa araç bittikten sonra muayene yapılır ruhsat çıkarılır.

Anladığım kadarıyla tamamen bitirdikten sonra aracı muayene sokacaksınız.

Başka bir forumda şöyle bir bilgiye rastladım ;

Mesaj 25 Kasım 2010

Başka bir ilden araç satın almak istiyorum..Ancak arabanın muayenesi geçmiş..Arabayı satın aldıktan sonra bulunduğum ilde muayenesini yaptırabilirmiyim..yeni ssiteme göre nasıl bir yöntem izlemliyim?

--------------------------------------------------------------------------------

Evet mümkün.Bende bundan 1 hafta kadar önce Konya'dan bir araç alıp muayenesini kilis'te yaptırdim...

Alicanrs
02-12-2010, 13:57
murat muyaneden geçirt adamı öle satın al bu 1.si
2.si ise men gözüküosa satış yapılmıo noterde .. muyaneye sokturt ilk

Can's
02-12-2010, 14:07
soktur muayneye sokturturrtur al :) bu arada hayırlısı olsun

merruse
02-12-2010, 14:11
Öncelikle muayeneye sokun aracı. Noter muayenesi olmayan arabayı satar. O konuda sorun yok ancak satış sözleşmesine bundan doğacak hertürlü şeyin sizin tarafınızdan karşılanacağınıda ekler. Yani adamın muayene gecikmesinden kaynaklanan cezalarını ya da borcundan dolayı falan muayene yapılmadıysa arabaya onlardan kaynaklanacak paraları falan siz ödersiniz. Pandoranın kutusu durumu yani..

MUY37
02-12-2010, 14:11
Araç zaten en az 33-34 yaşında olacağından çıkacak sorunlar gözardı edilecek zaten araç komple sökülecek , güvenilirlik açısından sorun yok. Benim tek derdim noter satışıının muayenesiz yapılabililmi yoksa yapılamazmı onu öğrenmek.

GokhanRS
02-12-2010, 14:14
ozaman artık biliyorsun. muaneden önce satış yapılabiliyor.

Aktaş61
02-12-2010, 14:15
eğer trafikten men gibi bi olay varsa noterde gözüküyor ve satış yapılımıyor zaten
daha sonra trafik ekipler amirliğinden men'i gidip çözdürüyorsunuz; örneğin film varsa filmi söktürüyorsun ya da illgeal yoldan halledebilirsen hallettiriosun :) direkt kaldırıyorlar men'i.daha sonra muayenesi olmasada satış yapılabiliyor.satışı aldıktan sonra istersen ertesi gün git yaptır muayeneni.
ben 2 ay önce aldığım araçta bunların aynısını yaşadım ;)

pnrkc
02-12-2010, 14:24
noter ,aracı alan kişiye muayenesiz olduğunu belirterek satış işlemini gerçekleştiriyor

merruse
02-12-2010, 14:26
Araç zaten en az 33-34 yaşında olacağından çıkacak sorunlar gözardı edilecek zaten araç komple sökülecek , güvenilirlik açısından sorun yok. Benim tek derdim noter satışıının muayenesiz yapılabililmi yoksa yapılamazmı onu öğrenmek.

Ben sizin yerinizde olsam arabayı önce trafikten çektirtirdim. Plakalarını iade ettirir, dolayısı ile vergiden düşürtürdüm. Sonra toplamaya başlardım. Aksi halde arabanın sigortasını ve vergilerini gereksiz yere yatırmanız, araba toplanır halde iken bile fenni muayene işleri ile uğraşmanız gerekecek. Plakalaırnı iade ettirirseniz vergiden düşer, sigorta ve fenni muayene yaptırmak zorunda kalmazsınız. Ne zamanki araba biter, fenni muayenesini yaptırıp tekrar trafiğe tescil ettirirsiniz.

Anladığım kadaır ile daha önce bahsi geçen amerikan toplama konusu ile ilgili bir konudan bahsediyoruz. Arabanız hayırlı olsun...

MUY37
02-12-2010, 14:28
Ben sizin yerinizde olsam arabayı önce trafikten çektirtirdim. Plakalarını iade ettirir, dolayısı ile vergiden düşürtürdüm. Sonra toplamaya başlardım. Aksi halde arabanın sigortasını ve vergilerini gereksiz yere yatırmanız, araba toplanır halde iken bile fenni muayene işleri ile uğraşmanız gerekecek. Plakalaırnı iade ettirirseniz vergiden düşer, sigorta ve fenni muayene yaptırmak zorunda kalmazsınız. Ne zamanki araba biter, fenni muayenesini yaptırıp tekrar trafiğe tescil ettirirsiniz.

Anladığım kadaır ile daha önce bahsi geçen amerikan toplama konusu ile ilgili bir konudan bahsediyoruz. Arabanız hayırlı olsun...

O zaten arabayı aldıktan sonra olacak , 1.140tl yıllık vergisi aracın.

bg_cano
02-12-2010, 14:30
33-34 yaşındaki araba trafik çekilmiş olma ihtimali yüksetir.her aracın noterden satışını alabilirsin kendi üstüne yanlız noter ibare koyar arkadasların dediği gibi. satış aldıktan snra ruhsat çıkartırken tescil ruhsat için muayene isteyecektir senden. onu dışında muayene önüne engel olarak çıkmaz .

MUY37
02-12-2010, 14:40
Herkese verdiği cevaplar için teşekkür ederim. Sorun çıkmayacağı için iiçim rahatladı :) zaten araç bulmak zor birde muayenesi varmı yokmu onu kovalamak zorunda kalmadım teşekkürler...

zekky
02-12-2010, 21:15
ben bayramdan önce bursadan muaynesiz araç aldım. muayne yok diye trafikten mendi. bayramdan önceki cuma aldım noter kapanmasına 2 saat vardı.. noterden satış falan alamadım men diye vekalet aldım birde muayne ceza vb cezaları çıkarttırıp fiyattan düştüm. mersindede muaynesini yaptırıp devrini aldım.

PROMINENT
02-12-2010, 21:19
mehmete sor :)

sinan-s
02-12-2010, 21:20
Satışa engel olmaz.Ama ruhsatı çıkarmka için önce muayene

hddsheriff
08-12-2010, 18:11
diyelim ki muayenesi olmayan bir araba aldık ruhsatta yer de yok muayene için. Bu durumda ne yapmak gerekiyor ?

S.Özeren
08-12-2010, 18:18
diyelim ki muayenesi olmayan bir araba aldık ruhsatta yer de yok muayene için. Bu durumda ne yapmak gerekiyor ?

normalda 1 sayfa alıyorsunz bu durumda 2. sayfayıda alıcaksınız

hddsheriff
08-12-2010, 18:24
normalda 1 sayfa alıyorsunz bu durumda 2. sayfayıda alıcaksınız

önce eski ruhsattan bir tane çıkacak sonra adıma ruhsat çıkacak öyle mi ?

S.Özeren
09-12-2010, 14:53

Ruhsat değişirken halledilir o işlem normalde,

isim adres bilgisi yazan sayfa zaten normalde değişiyor..Muayne safyası olan sayfa eğer boşsa değiştirmiyolar doluysa 2 sayfa alıyorsun ücret ödeyerek..

XSi
09-12-2010, 14:59

2 sayfa var, 1 cisi aracı ve sahibini ifade ediyor.. satışta bunun yenisini sen alıyorsun zaten..

muayene ise aracın kendi problemi :) sahibi ile alakası yok yani bu da ruhsatın 2 ci sayfası..

muayene için yer yoksa, ek-1 formu ile birlikte muayeney gidiyorsun, muayeneyi olup, ek-1 formu, muayene raporun ve gerekli diğer evraklar ile emniyete başvurup, ruhsatın gerekli 2 ci sayfasını alıp yerine koyuyorsun hocam durum budur..

hddsheriff
09-12-2010, 16:58
2 sayfa var, 1 cisi aracı ve sahibini ifade ediyor.. satışta bunun yenisini sen alıyorsun zaten..

muayene ise aracın kendi problemi :) sahibi ile alakası yok yani bu da ruhsatın 2 ci sayfası..

muayene için yer yoksa, ek-1 formu ile birlikte muayeney gidiyorsun, muayeneyi olup, ek-1 formu, muayene raporun ve gerekli diğer evraklar ile emniyete başvurup, ruhsatın gerekli 2 ci sayfasını alıp yerine koyuyorsun hocam durum budur..

teşekkürller arkadaşlar :)

GokhanRS
09-12-2010, 17:13
muayene sayfasında boş yer olmasada muayene yapıyorlar ancak sen muayene kağıdı ile şubeye gidip o sayfayı yeniletebiliyorsun. sanırım 35-45 arası bi rakam olucaktı o yaprağın fiyatı. şimdi dahamı pahalıdır bilmiyorum geçen sene o civardaydı.

hddsheriff
09-12-2010, 17:46
muayene sayfasında boş yer olmasada muayene yapıyorlar ancak sen muayene kağıdı ile şubeye gidip o sayfayı yeniletebiliyorsun. sanırım 35-45 arası bi rakam olucaktı o yaprağın fiyatı. şimdi dahamı pahalıdır bilmiyorum geçen sene o civardaydı.

teşekkürler bu bilgiyi öğrenmem iyi oldu ona göre masrafları düşücez :)

Frid
09-12-2010, 19:51
zaten satış sırasında ek44 adlı beglde yazan yazı şudur:

araçın muayene işleri alan kişiye aittir diye altta yazıyor bir degişiklik olmadı ise 1 ay öncesine kadar böyle idi .

erhanarici18
03-05-2013, 16:23
arkadaşlar yeni konu açmak istemedim
google amcadan aratınca da direk burası çıktı
şimdi 8 mayısta alacağımız bi araç var ama muayenesi 2 mayısta bitiyo
muayenesiz araç satışı yapılabilirmi noterden
ertesi gün hemen yaptırcam muayeneyi
nette yapılır satılır deniliyo ama yine en net cevapların burdan çıkacağına eminim

bhb
03-05-2013, 16:46
Yapılabilir, ben yaptım bir sorun olmaz

[RaCeR]
03-05-2013, 16:47
Arabanın önceden trafikten meni ve ya ödenmemiş vergi borcu falan yoksa satısına engel değil.Ben benim s13'ü muaynesiz sattım hiçbir sıkıntı çıkmadı.Nöterde tanıdık var ise sordurtabilirsin alacağın aracı.

erhanarici18
03-05-2013, 16:49
hiç bi sıkıntısı yok aracın sadece muayenesi bitti o kadar
borcu harcı meni falan yok
bu haber iyi oldu :)