PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Silah, 5 ruhsat, eski sabıkalı... 18 yaş... ?

opamp
13-12-2010, 11:44
Kaynak: www.ntvmsnbc.com

İsteyen iki silahla dolaşabilecek

TBMM Silah Alt Komisyonu, silah bulundurma yaşını 18’e indirdi. Tasarı Meclis’ten geçerse isteyen 5 silah ruhsatı alabilecek, ikisini de üstünde taşıyabilecek. Silah almak için artık heyet raporu da gerekmeyecek

İSTANBUL - TBMM Silah Alt Komisyonu, silah bulundurma yaşını 18’e indirdi. İsteyen beş silah ruhsatı alabilecek, bu silahların ikisini de üstünde taşıyabilecek. Ayrıca, silah raporu için artık heyet raporu da gerekmiyor. Hatta, eski sabıkalılara silah izni veriliyor.

TBMM Silah Alt Komisyonu 4 Ağustos 2009’dan itibaren tasarıyı görüşüyor. Sivil toplum kuruluşlarının karşı çıkmasına rağmen, milletvekillerinin önerisiyle tasarıda inanılmaz değişiklikler yapıldı.

Bunlardan en önemlisi, Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan pompalı tüfek taşıma yaşının 18’e indirilmesi. 18 yaşındaki bir insanın eline silah vermenin silah satıcıları dışında kime ne yararı olacağına dair ise hiç kimsenin bir fikri yok. Silah Üreticileri, Satıcıları ve Sevenleri Derneği (SÜSASD) Başkanı Cuma İçten, “İç savaş çıkarsa silah gerekir, Boşnaklar silahlanmış olsaydı Sırplar bu kadar kolay katliam yapabilir miydi?” şeklinde görüş belirtti.

ARTIK RAPORA DA GEREK YOK
Hürriyet'in haberine göre, herkes internette şiddetin önüne geçmeye çalışırken, Silah Alt Komisyonu, internette silah reklamına da izin verdi. Silah ruhsatı almak için şart koşulan heyet raporunu ortadan kaldırıldı. Böylece, silah ruhsatı isteyenlerin “nörolojik”, “psikolojik” ve “fiziki” rahatsızlığı olup olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden almaları gereken altı kişilik heyet raporuna ilişkin hüküm ortadan kaldırıldı. Oysa, Batı’da durum tamamen farklı.

İNGİLTERE’DE BİREYSEL SİLAHLANMA YASAK
İngiltere’de bireysel silahlanmaya kesinlikle izin yok. Avcı ve atış kulüplerine üye olanların av tüfeği sahibi olmak için ise zorlu bir süreci katetmeleri gerekiyor. Fransa’da sadece savunma amacıyla ateşli silah bulundurma ruhsatı talep edilebiliyor. Ruhsat talep edenin ciddi biçimde tehlikede olması gerekiyor. Yunanistan’da ruhsat isteyenin ruhsal durumunun silah taşımaya uygun olduğuna dair doktor raporu şart. Belçika’da ise atış külübüne üye değilseniz silah almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Tabii her üye olana da silah yok. Bütün bunlara rağmen Türkiye’de silah almak, bulundurmak ve taşımak TBMM tarafından teşvik ediliyor.

YILDA 4 BİN KİŞİ ÖLÜYOR
Umut Vakfı’nın 2009 rakamlarına göre, Türkiye’de yılda dört bine yakın kişi ateşli silahlarla ölüyor, 700 kişi de yaralanıyor. - Cinayetlerin yüzde 60’ında ateşli silah kullanılıyor. - Her 10 kişiden birinde ve her üç evden birinde ateşli silah mevcut. - Silaha kolay ulaşılabilir olması cinayet, intihar gibi olayların en önemli nedeni. Evde silah bulunması ev halkından birinin cinayet, intihar, kaza gibi nedenlerle ölmesi riskini yüzde 41 artırıyor. - Tartışma, kıskançlık, namus gibi önceden tasarlanmamış olaylarda silah kullanımı yüzde 90 gibi yüksek bir orana sahip.

Bu nasıl bir mantıktır halen aklım almıyor... :confused:

Y.Emre
13-12-2010, 11:50
yorumsuz..

umitgt
13-12-2010, 11:50
Trafikte maganda kavgaları vardı , tekme tokat dalan vardı..Silahı olan iseçekip vururdu..Artık her kavgada çıkar belinden silahı vur..
Nereye gidiyoruz ?

BurakCengizhanoğlu
13-12-2010, 11:52
amac ne merak ettim

s2k
13-12-2010, 11:55
Beyler pompalı tüfekler av silahları için bu karar

senna
13-12-2010, 11:55
silah satışı güzel para getirir:) vergileri güzel bulundurma taşıma ruhsatlarının paraları güzel uu beybi:)

edit: eğer tüfekse normal, pompalıyı bi ara yasaklamışlardı

iynn-RS
13-12-2010, 11:56
Askerde komutanımın soledıgı bı soz vardı bıde bu yonden dusunun olayı.

silah alacak adam zaten sılahı ne yapar eder alır.ruhsatsız sılahla kımın ne suc ısledıgını bılemezsın.ama ruhsatlı sılahla bırısını vurursan o sılahın kıme aıt oldugu barıstıkten cıkar.

bana bu yonden cok mantıklı gelmıstı.ruhsat vermek kotu bısey degıl.aksıne sılah ruhsatlı olursa kullanırken 2 kere dusunursun.

Günkut
13-12-2010, 11:57
amac ne merak ettim
:icon_tup::icon_tup:

Bir insanı memleketinden sogutmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar ya helal olsun !

Günkut
13-12-2010, 11:59
Askerde komutanımın soledıgı bı soz vardı bıde bu yonden dusunun olayı.

silah alacak adam zaten sılahı ne yapar eder alır.ruhsatsız sılahla kımın ne suc ısledıgını bılemezsın.ama ruhsatlı sılahla bırısını vurursan o sılahın kıme aıt oldugu barıstıkten cıkar.

bana bu yonden cok mantıklı gelmıstı.ruhsat vermek kotu bısey degıl.aksıne sılah ruhsatlı olursa kullanırken 2 kere dusunursun.

Orası öyle ama birde şöyle düşün trafikte gidiyosun 2 tane kendini bilmez sarhos geldi cekti sıktı ? Silah yokken sadece carpıp duruyorlardı şimdi carptıkları zaman neden bana carptın diyede sıkabilirler...

mmustu
13-12-2010, 11:59
hobaaa güzel olmuş :D

valla birde ruhsat yenileme prosedürü değişecekse daha güzel olur süresi bitiyo :D

iynn-RS
13-12-2010, 12:01
Orası öyle ama birde şöyle düşün trafikte gidiyosun 2 tane kendini bilmez sarhos geldi cekti sıktı ? Silah yokken sadece carpıp duruyorlardı şimdi carptıkları zaman neden bana carptın diyede sıkabilirler...

bıde sole dusun o sarhosun sılah alacagı varsa ruhsatsızda alır.

senı ruhsatsız sılahla vurup kactıgını dusun.

deeperblack
13-12-2010, 12:03
aaa öyle demeyin.
Bizim cowboylardan neyimiz eksik..

http://www.juneauempire.com/images/111107/19483_500.jpg

Hep tek tabanca gezerlerdi artık çift tabanca gezecekler... Deliye bile tabanca serbest :)

s2k
13-12-2010, 12:03

Sen söylenenleri anlamadın sanırım silah kullanan çoğu insan 2 silah taşır 1i ruhsatlı 1i ruhsatsız . Sebebi mevzu olacaksa tabikide rushatsızla yapar sebebi KAYITLI değildir.

Sence ruhsatlı silahmı almak daha kolay ve ucuz yoksa ruhsatsızmı ? Tabıkıde ruhsatsız umarım sımdı anlatabılmısımdır ;)

Ha dersenkı nıye 2 sılah onuda anlatıyım sahıtler cıkar dersekı yada kamera kayıtları kardesım cekmıssın sen sıkmıssın dıye evet ben cektım sıktım ama ruhsatlı sılahımla sıktım buyrun kayıtlara bakın balıstık ıncelemeye bakın o mermı benım degıl der olay bıter ;) mıllete yol gostermek gıbı olmasın ama acıklıyım dedım :D:D:D

kurtbil
13-12-2010, 12:04
etrafta polat alemdar kafasında dolasan ergenler varken 18 yasındakı adama sılah vermeyı yasal kılarlarsa pek hayırlı yere varmaz bu memleketın sonu.Bı ısı kendılerıne pay cıkarcak sekılde ayarlamıslardır,aynen devam edın benı temsıl etmeyen mılletvekıllerım !!

mmustu
13-12-2010, 12:05
valla en son çok ciddi sıkmışlardı bu işi :D

ruhsat yenilemeye gittiğimde ÖSS den daha karmaşık sınavlardan geçtim heyet hele tam işkence bildiğin adama psikolojik baskı yapıyolar nerde yılacak ne zaman sinirlenecek diye :D

bide yaklaşık 120 soruluk bir test sınava girmiştik

Günkut
13-12-2010, 12:06
Sen söylenenleri anlamadın sanırım silah kullanan çoğu insan 2 silah taşır 1i ruhsatlı 1i ruhsatsız . Sebebi mevzu olacaksa tabikide rushatsızla yapar sebebi KAYITLI değildir.

Sence ruhsatlı silahmı almak daha kolay ve ucuz yoksa ruhsatsızmı ? Tabıkıde ruhsatsız umarım sımdı anlatabılmısımdır ;)

Ha dersenkı nıye 2 sılah onuda anlatıyım sahıtler cıkar dersekı yada kamera kayıtları kardesım cekmıssın sen sıkmıssın dıye evet ben cektım sıktım ama ruhsatlı sılahımla sıktım buyrun kayıtlara bakın balıstık ıncelemeye bakın o mermı benım degıl der olay bıter ;) mıllete yol gostermek gıbı olmasın ama acıklıyım dedım :D:D:D

anladım sagolun,fakat 18 yasında silah sahibi kac kişi var ?

s2k
13-12-2010, 12:07
anladım sagolun,fakat 18 yasında silah sahibi kac kişi var ?

18 e ne gerek varkı? paran varmı paran :D:D:D

senna
13-12-2010, 12:08

psikoteknik sınavı aynımı halen?:D

s2k
13-12-2010, 12:09
psikoteknik sınavı aynımı halen?:D

mustuya soracaktın heralde :D:D:D ama cevap evet aynı :icon_tup:

senna
13-12-2010, 12:10
mustuya soracaktın heralde :D:D:D ama cevap evet aynı :icon_tup:

hafifletselerde geçebilsem :D olmuyor olmuyor:D yıldırmak için sanırım

maxpower
13-12-2010, 12:10
çok iyi olmuş bravo

ruhsatlı silahın ruhsatsızdan iyi birşey olduğu doğru ama bu işler kolaylaştırılıp etrafımızdaki insanlar silahlandıkça silahı olmayanda silah alma isteği duyacak

sonrasını herkesin hayal gücüne bırakıyorum

miniks
13-12-2010, 12:11
Bilip bilmeden yorum yapanları çok seviyorum

Bakın bireysel silahlanma dediginiz olay ruhsat alma zorunlugu oldugundan dolayıdır

Silah Taşıma ruhsatı alırken sizden kan örnegi dahi alıyorlar DNA nızı bile çıkartıyorlar
Silahınızı satın aldıgınız zaman ilk 3 atışı emniyet yapar ve direk silahınızın balistigi çıkartılır
hem kovan hemde yiv den

sonuç ta siz ruhsatlı silah aldıgınız zaman sadece ve sadece sizin canınıza kastedecek bir olay oldugu zaman o silahı kullanırsınız trafikte kavga da hemen o silahı cekemessiniz

cünkü ruhsatlı silahınızı bir yerde birisine bile göstermniz 3 ay hais cezası almanıza neden olabilir

ve o silah ile bir yaralamaya karıştıgınız da sizin kaçma şansınız yok yani vuran hemen beli olur

zamanında rahmetli özel bu silah taşıma ruhsatını kolaylaştırmıştı cogunluklar herkes albailiyordu

ozaman kaçak silah yasal olmayan silah satışı tabiki aza iniyor hemde devet kayıtlı oluyordu silahlar herkes ona buna önüne gelene silah atamıyordu cünkü hemen anlaşılıyordu kimin attıgı hop hapse

ama ruhsatsız silah ile suç işleyin çekirdegi yok etmenize yada kovanı yok etmenize bile gerek yok taancayı saklayın yeterli kimse sizi bulamaz

siz vusanız bile gören şahitler bile olsa silah bulunmadıgı sürece yine ceza almıyorsunuz inkar edin ben vurmadım yanlış görmüşler diye birde barut testinden de gecin tamamdır

vs vs

yani silah ruhsatı daha rahat verilsin bende bunu savunuyorum

ayrıca 3 adet av tüfegi sahibiyim şimdi de yivli tüfek almak üzereyim tam 10 aydır ugraşıyorum
işlemler hiçte sandıgınız kadar da kolay degil

yivsiz av tüfegini herkes alabilir ama tabanca yada yivli av tüfegi alımı ole sandıgınız kadar kolay işler degil

by serçe
13-12-2010, 12:12
bakalım daha neler göreceğiz ......

EM-RE
13-12-2010, 12:13
O kdr çok ruh satsız silah varki aklınız hayaliniz almaz.. kanun bir yönden iyi bir yönden kötü neyse çıkmadan tartışmak anlamsız düzeltmeye gidicektir bence..
konu sakat kelimeleri ayrı filan yazında google amcadan saplamasınlar :)

miniks
13-12-2010, 12:13

yada bir ruhsatsız bir kuru sıkı taşır

sıkar ortadan kaybolur ben kuru sıkı çektim korkutmak için öteki nerden geldi bilmiyorum da diyebilir

ruhsatsızı da yok eder hiç te ceza almaz

senna
13-12-2010, 12:16
yada bir ruhsatsız bir kuru sıkı taşır

sıkar ortadan kaybolur ben kuru sıkı çektim korkutmak için öteki nerden geldi bilmiyorum da diyebilir

ruhsatsızı da yok eder hiç te ceza almaz

kırı sıkıyı çevirir tornacıya bakar iş:) neler neler yapıyorlar

miniks tüfek ne alıyorsun?

B.Aktepe
13-12-2010, 12:23
bende barrett m99 istiyorum :D

opamp
13-12-2010, 12:24
Allah aşkına ya ateş düştüğü yeri yakar.. erkek, kadın, çocuk, bebek... vurulduktan sonra öldüğünü veya sakat kaldığını düşünelim, o silah ister kayıtlı olsun ister kayıtsız ne farkeder artık o kişi için veya sevdikleri için.. ?

Asıl mevzu bireysel silahlanmayı engellemektir yahu bizim nasıl bir millet olduğumuz belli değilmi kurtlar vadisi izleyip vb. dizileri seyredip silaha aşık olan aç gençleri ve çocukları bilmiyormuyuz ?
Kafamız bozulunca sağlıklı düşünemeyen bir milletiz erkek kadın çocuk farketmiyor.. Sıkar geçeriz.
Demiyormuyuz hep televizyonlarda vahşet cinayet haberlerini izledikten sonra.. adam yakalanmış linç edilmek istenmiş. vs. ama içeri atılmış şu kadar bu kadar yıl hapis almış.. Ne kıymeti kaldı yakalansa ne olacak giden gittikten sonra demiyormuyuz... ?

Saçma sapan şeyler oluyor bu ülkede ya, eski sabıkalıya silah izni nasıl bir düşüncedir arkadaş ?
Bu bireysel silahlanmaya teşvik demektir.

Herkesin ailesi var çoluğu çocuğu var ya sevdiklerinizi düşününü bir dakika oturupta eski sabıkalı veya insanlıktan nasibini almamış bir hayvan tarafından hiç bir suçu olmayan birinin silahla öldürülmesi çokmu eğlenceli birşey...

Daha geçenlerde sabah namaza giden adam hedef tahtası olarak vurulup öldürüldü. aynı gün çocuğu doğdu...

Günkut
13-12-2010, 12:26
Allah aşkına ya ateş düştüğü yeri yakar.. erkek, kadın, çocuk, bebek... vurulduktan sonra öldüğünü veya sakat kaldığını düşünelim, o silah ister kayıtlı olsun ister kayıtsız ne farkeder artık o kişi için veya sevdikleri için.. ?

Asıl mevzu bireysel silahlanmayı engellemektir yahu bizim nasıl bir millet olduğumuz belli değilmi kurtlar vadisi izleyip vb. dizileri seyredip silaha aşık olan aç gençleri ve çocukları bilmiyormuyuz ?
Kafamız bozulunca sağlıklı düşünemeyen bir milletiz erkek kadın çocuk farketmiyor.. Sıkar geçeriz.
Demiyormuyuz hep televizyonlarda vahşet cinayet haberlerini izledikten sonra.. adam yakalanmış linç edilmek istenmiş. vs. ama içeri atılmış şu kadar bu kadar yıl hapis almış.. Ne kıymeti kaldı yakalansa ne olacak giden gittikten sonra demiyormuyuz... ?

Saçma sapan şeyler oluyor bu ülkede ya, eski sabıkalıya silah izni nasıl bir düşüncedir arkadaş ?
Bu bireysel silahlanmaya teşvik demektir.

Herkesin ailesi var çoluğu çocuğu var ya sevdiklerinizi düşününü bir dakika oturupta eski sabıkalı veya insanlıktan nasibini almamış bir hayvan tarafından hiç bir suçu olmayan birinin silahla öldürülmesi çokmu eğlenceli birşey...

Daha geçenlerde sabah namaza giden adam hedef tahtası olarak vurulup öldürüldü. aynı gün çocuğu doğdu...

:icon_tup::icon_tup:

Aslında anlatmak istedigim buydu :)

iynn-RS
13-12-2010, 12:27

vuran adam bulundumu?

miniks
13-12-2010, 12:29
kırı sıkıyı çevirir tornacıya bakar iş:) neler neler yapıyorlar

miniks tüfek ne alıyorsun?

moruk bende

bir adet magnum yarı otomatik 66 namlu ekstra 4 şoklu
bir adet Ata süper poze var 2010 çelik kasa 71 namlu mobil şoklu ejektorlü selektorlü

yivli de Sauer 202 S CLASSIC 300 WIN.MAG.

MKE den aldım bunu

ilk başlıyanlar ve Türkiye için en ideali diyorlar ama yurt dışı fiyatı MKE nin fiyatının yarısı burda fena geciriyorlar işte mecbursun ama burdan almaya :)

s2k
13-12-2010, 12:31
Silah almak isteyen adamı k.mse engelleyemez buna kımsenın guc yetmez asıl amac olayı meşrulaştırıp en azından kayıt dışı sılah sayısını azaltıp kontrol mekanızmasını guclendırmek umarım anlatabılmısımdır!!!

senna
13-12-2010, 12:31
maşallah :)

bi ara bende ava giderim diye alıcaktım bişeyler vazgeçtim sonra 90 model italyan otomatik franchi var bi tane öyle birşeyler alsam diye düşünüyordum

yıldız markasından kullandınmı hiç?

opamp
13-12-2010, 12:32
vuran adam bulundumu?

http://www.ntvmsnbc.com/id/25155277/

Bu adamın karısı ne yapsın artık o adam cezaevine konulsada ? bebeğini göremedi adam.. doğduğu gün kendisi öldü...

src106
13-12-2010, 12:33
gene birilerinin oğlu falan silah fabrikasımı kurdu ? :) :) :)

opamp
13-12-2010, 12:36
İyide bu saçma bir orantı değil mi ? İllegal iş yapacak olan kişi hiç bir zaman onu kayıtlı silahla yapmayacakki zaten ? sen istediğin kadar ruhsatlı silah almayı basitleştir , kayıtsız illegal silah aynı şekilde aynı hızda devam edecek zaten yeraltında :) ve sonuç olarak bu tasarının doğurduğu sonuçlar hiç bir şekilde olumlu olmayacak bence...

miniks
13-12-2010, 12:40
maşallah :)

bi ara bende ava giderim diye alıcaktım bişeyler vazgeçtim sonra 90 model italyan otomatik franchi var bi tane öyle birşeyler alsam diye düşünüyordum

yıldız markasından kullandınmı hiç?

Yıldız iyidir moruk ama galiba fabrikası konyada

ben tavsiye etmem

birşeyı bozulsa konyaya git gel bilmem ne uzun iş

ben ATA yı o yüzden seçtim fabrika Ümraniyede ve adamlar yetişemiolar cok kaliteli pozesi şu anda 1450 ye aldım ben

ama ATA nın otomatigini alma :)

otomatik alıcaksan git silah dünyasının kendi malı var 650 tl onu al ömür boyu garantili benim arkadaşımda var sadece fişek seciyor okadar

Franchi iyidir eskitemessin bence onu kullanmaya devam et

haftas sonu düzcedeydik

26 tahtalı
5 yeşil baş
2 çulluk aldık

köy de pilavını yaptılar hemen tahtalı ve ördek bütün köy 20 hane biz 4 avcı gittik ekip orda da 4 avcı ile beraber yaptık 8 kişi tüm köyü doyurdu harikaydı -6 derecede ördek beki yaptık

muhteşem bir av günü gecirdik vallahi 48 saat uyumadık dün akşam 9 da koydum kafayı sabah 10 da ancak kalkabildim :)

miniks
13-12-2010, 12:42
İyide bu saçma bir orantı değil mi ? İllegal iş yapacak olan kişi hiç bir zaman onu kayıtlı silahla yapmayacakki zaten ? sen istediğin kadar ruhsatlı silah almayı basitleştir , kayıtsız illegal silah aynı şekilde aynı hızda devam edecek zaten yeraltında :) ve sonuç olarak bu tasarının doğurduğu sonuçlar hiç bir şekilde olumlu olmayacak bence...

Eger ki ruhsat işi ve de ruhsatlı alıcagın silah yarı fiyatına düşürülürse

yasa dışı silah giriş çıkışı cok azalır

herkes kayıtlı almaya başlar

önemli olan burda sucun yada suclunun önüne gecmek degil

her önüne gelenin yasa dışı silah aldıgını düşünürsek bunun önüne gecmek oldugunu anlatmaya çalışıyoruz

senna
13-12-2010, 12:43
Yıldız iyidir moruk ama galiba fabrikası konyada

ben tavsiye etmem

birşeyı bozulsa konyaya git gel bilmem ne uzun iş

ben ATA yı o yüzden seçtim fabrika Ümraniyede ve adamlar yetişemiolar cok kaliteli pozesi şu anda 1450 ye aldım ben

ama ATA nın otomatigini alma :)

otomatik alıcaksan git silah dünyasının kendi malı var 650 tl onu al ömür boyu garantili benim arkadaşımda var sadece fişek seciyor okadar

Franchi iyidir eskitemessin bence onu kullanmaya devam et

haftas sonu düzcedeydik

26 tahtalı
5 yeşil baş
2 çulluk aldık

köy de pilavını yaptılar hemen tahtalı ve ördek bütün köy 20 hane biz 4 avcı gittik ekip orda da 4 avcı ile beraber yaptık 8 kişi tüm köyü doyurdu harikaydı -6 derecede ördek beki yaptık

muhteşem bir av günü gecirdik vallahi 48 saat uyumadık dün akşam 9 da koydum kafayı sabah 10 da ancak kalkabildim :)

kime geldiniz düzcede kimle gittiniz varmıydı tanıdık haberim olsa gelirdim he :)

franchi ilk günki gibi duruyor hala daha fişeği atmadığını görmedim :)

yıldızın fabrikayı sanki balıkesir vs gibi hatırlıyorum ama haklı olabilirsin hafif gelmişti baya bana, ben aslında sarsılmazı seviyorum yakın zaten eğer beğendiğin varsa gidip bakarız fabrikayada :)

miniks
13-12-2010, 12:45
Moruk sarsılmaz seneye bakıcam ahmete bu sezon ahmet benim tüfekle avlanıyor

seneye onu da yasal avcı yapacam inşallah

ruhsat cıkartırıcam vede av belgesi cıkartıcam ahmete de o huğlu istiyor gerci ama ben sarsılmaz bakalım dedim artık kendisi secicek

düzce de Turaplardaydık moruk

bizim ustamız düzceli onun ailelerine misafirdik

|STI|
13-12-2010, 12:45
zaten suç işliyecek adamı durduramazsın diye herkese silah mı dagıtalım?o adam zaten dediginiz gibi bulucak yapıcak yapacagını...burda onemli olan surekli belinde silahla dolaşılmamasıdır...ruhsatsız silahla heryere gidemezsin rahat gezemezsin o yuzden surekli belinde tasıyamazsın...ama ruhsatlı silah sürekli adamın belinde oldugu zaman onu kullanma riskide artıcaktır...en ufak bi sinirde onu cekip birine ateş etmesi soz konusu olabilir...

senna
13-12-2010, 12:47
Moruk sarsılmaz seneye bakıcam ahmete bu sezon ahmet benim tüfekle avlanıyor

seneye onu da yasal avcı yapacam inşallah

ruhsat cıkartırıcam vede av belgesi cıkartıcam ahmete de o huğlu istiyor gerci ama ben sarsılmaz bakalım dedim artık kendisi secicek

düzce de Turaplardaydık moruk

bizim ustamız düzceli onun ailelerine misafirdik

sarsılmaz iyi bence güzel iş yapar eskisi gibi değil artık kötü tüfekte kalmadı piyasada pek

opamp
13-12-2010, 12:48
zaten suç işliyecek adamı durduramazsın diye herkese silah mı dagıtalım?o adam zaten dediginiz gibi bulucak yapıcak yapacagını...burda onemli olan surekli belinde silahla dolaşılmamasıdır...ruhsatsız silahla heryere gidemezsin rahat gezemezsin o yuzden surekli belinde tasıyamazsın...ama ruhsatlı silah sürekli adamın belinde oldugu zaman onu kullanma riskide artıcaktır...en ufak bi sinirde onu cekip birine ateş etmesi soz konusu olabilir...

Tamda benim yazacağım şeyi yazmışsın.. teşekkürler.. + 10000000

s2k
13-12-2010, 12:49
Neyse ben vazgeçtim anlatmaktan...

miniks
13-12-2010, 12:50
kim diyo ruhsatsız silahla rahat rahat dolaşamassın diye ?

sen sokaktan 10 kişi çevir 3 ün üzerinde silah sor bakalım ruhsatlımı degilmi

kolaymı be öle ruhsat almak

Taşıyan çok ruhsatsız

siz hiç ruhsatlı silahı ile adam vurdu diye gördünüzmü gazetede

bütün suçlar ruhsatsız silahlarla işleniyor

opamp
13-12-2010, 12:57
Neyse konu dağılıp gitmesin, benim tek derdim örneğin ateşli silah ruhsatını devlet 50 TL'ye ve hiçbir şekilde doktor raporu istemeden versin. Bu ülkede kaç kişi silah alır ? Tahmin bile edemeyeceğimiz kadar değil mi ? (normalde almayı düşünmeyen insan bile alır) Bu güzel Türkiyem için mantıklı ve güzel birşey mi ? Benim sıkıntım burda işte...

miniks
13-12-2010, 13:07
evet cok mantıklı çünkü kayıtlı silah ile kimse rahat rahat suç işliyemez

sen yazdıklarımı okumadın galiba

kayıtlı silahı sen sadece birine göstersen ve bu gidip şikayet etse 3 ay hapis yatıyorsun

erayakar
13-12-2010, 13:08
Aslında güzel bir yasa gayri meşru olan silah taşıyanları kayıt altına alma..akp para toplamak için yapılmış bir organızasyon ..(teksasta idam var ya bizde )sabıkalı insanlara silah hakkı nekadar etik olur..

Tayya-R
13-12-2010, 13:08
O zaman herkese benden AK-47 ?

s2k
13-12-2010, 13:10
yASAYI OKUMADAN NE GUZEL YORUM Y APIYORSUNUZ YA SIRF KONUSMUS OLMAK ICIN BU YUKARDA Y AZANLAR AV SILAHLARI ICIN GECERLI BI OKUYUN ARASTIRIN ONCE

dragstar
13-12-2010, 13:12
hamdolsun !

opamp
13-12-2010, 13:14
Av tüfekleri veya silahları, Ateşli silah değil mi ?

redbaron
13-12-2010, 13:16
kafasi mi iyi bunlarin? silahi yasaklayacagina ,daha kolaylastiriyorlar.bunca psikopat varken yangina korukle gidiyorlar.Hayret birsey ya ulkenin civisi, b.ku cikmis zaten!

mmustu
13-12-2010, 13:17
valla tüfek konusunda kendime ait bir Baretta Superpoze'm var :)

birde Rahmetli dedemle aldığımız bi sarsılmaz superpoze miz birde Huğlu otomatiğim var

bide antika niyetine 2 tane çifte 1 tane tekli kırma mız var :D

ava merakım olmadı pek ama her bayram seyran memlekete gittiğimde çıkartırım yavrıları :D

rahmi
13-12-2010, 13:20
Hiç silah ruhsatı almayı denediniz mi? Şartların ağır olmasından dolayı taşıma bulundurma alamadığı için silahlarını devlete hibe edenler var.

miniks
13-12-2010, 13:31
Neden silahını devlete hibe etsin ?

arkadaşına eşine dostuna hibe eder

Devlet ruhsat tarihi bitenlere 1 sene izin verir silahını satması için

ondan sonra devlet el koyar polis yada jandarma zimmetine gecirir

gokhan035
13-12-2010, 13:32
eee önce vatandaşı böyle birbirine düşürdüler, şimdi de herkes kendini korusun diye yardım ediyolar canım sorun yok helal olsun! ulen 18 yaşında kia damı askere bile almıyolar bu herifler silah ruhsatı vericekler Allah akıl fikir IQ versin amin.

miniks
13-12-2010, 13:55
Ya güzel kardeşim konuyu bir okuyun

köyde 14 yaşındaki cocugun elinde tüfek ava gidiyor ne anlatıyorsunuz siz

Burdaki husus tabanca ruhsatı degil

Av tüfegi yivsiz av tüfegi ruhsatı

yivsiz av tüfeginin balistigi olmaz adı üzerinde yivsiz

kuş sacması ile de adam öldüremessiniz

ancak tekli domuz yada şavrotin atmanız lazım adam öldürmek için

onu da gectim av tüfegini taşıma yasası vardır

2010 - 2011 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı (kitapçıktan açtım yazıyorum)

Dördüncü bölüm
Av hayvanları ve Tüfeklerin taşınması ile eğitilmiş Hayvnalar la avlanma
Tüfeklerin ve avlanan Av hayvanlarının taşınması

Madde 15 in
4 ncü maddesi

Avlanma izni olmayanlar,Av sezonu içinde veya dışında da dahi olsa,tüfeklerini avlaklarda boş ve kılıfında taşımak zorundadırlar.

yani avlanma izin belgesi olmayan bir kişinin taşıma ruhsatlı av tüfegi olsa bile bunu kılıfından çıkartamaz fişek takamaz

sadece evinde süs olarak tutabilir

kaldıki bizim gibi Avlanma belgesi olan insanlar bile tüfeklerini bir yerden bir yere naklederken içinde fişak olmadan ve kılıfında taşımak zorundadır

bir mevzu sırasından kılıfından tüfegi cıkartıp içine fişek koyup nişan alıp ateş etmesi bir insanın nerden baksanız 1 2 dakikasını alır bu süre içinde de karşısındaki insan cok rahat kaçar bunu bilen birisi de buna tenezül etmez

hadi bunları gectim sadece başlıgı okuyorsunuz içerigi okumuyorsunuz ondan sonra yorumda bulunuyorsunuz işte bizim milletimizin en büyük hatası da budur

zamanında bir ders hocamız sınıfa bir ödev vermişti herkes yaratıcı ve güzel bir anket hazırlasın diye

bende 30 soruluk bir anket hazırlamıştım

anketin başına da lütfen bu anketi cevablamadan önce bütün soruları okuyunuz yazmıştım

anketin sonuna da sadece bir ve ikinci soruyu cevablandırınız yazmıştım

herkese tükenmez kalem kullanmasını rica etmiştim

40 kişilik sınıfın 38 tanesi okurken soruları cevablamıştı sadece 2 kişi dogru şekilde yapmıştı

önce okuyun sonra okudugunuzu anlayın araştırın

siyasete girip hükümete yüklenmek için her gördügünüz haberi buraya taşımanın da manası yok

|STI|
13-12-2010, 14:15
http://www.tabancalar.net/yeni-silah-kanunu/

powERS
13-12-2010, 14:18
unakıtanın oglu 5 gemi silah getirmiştir ;)

miniks
13-12-2010, 14:28
Al işte karşı çıkan bir CHP li :D

konu çok kolay yaa

hemen de inanıosunuz bu habere

yok öle bişey

saglık raporu olmadan kimse taşıma ruhsatı alamaz

10 aydır yivli tüfek taşıma ruhsatı ile ugraşıyorum kafayımı yediniz ozaman bekleriz alırız yok öle birşey

opamp
13-12-2010, 14:28
Konuyu açan benim.. en son yazdığını bana yazıyorsan şahsen çok güldüm :) siteye üyelik tarihimle attığım mesaj sayısına bakıp, açtığım konular ve geçmiş mesajlarıma bakıldığında siyasetle alakalı bişey göremessin , hükümete yüklenecek olsam derdim siyaset yapmak olsa ki yasak zaten.. daha farklı konular açardım emin ol ;) Bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak bu tasarı ben çok rahatsız etti ve bunu paylaştım ki sonuçta konu içinde geçen şey su tabancası değil gerçek silahtan bahsediyoruz çocuk oyuncağımı bu yahu :)

s2k
13-12-2010, 14:30
Konuyu açan benim.. en son yazdığını bana yazıyorsan şahsen çok güldüm :) siteye üyelik tarihimle attığım mesaj sayısına bakıp, açtığım konular ve geçmiş mesajlarıma bakıldığında siyasetle alakalı bişey göremessin , hükümete yüklenecek olsam derdim siyaset yapmak olsa ki yasak zaten.. daha farklı konular açardım emin ol ;) Bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak bu tasarı ben çok rahatsız etti ve bunu paylaştım ki sonuçta konu içinde geçen şey su tabancası değil gerçek silahtan bahsediyoruz çocuk oyuncağımı bu yahu :)

Sana söylemedi ama sanada söylese yeriymiş :D:D:D okumadan nıye bu cevaplar senın yazdıklarına degıl dıger yorumlara genel bı cevap yazdı olay o :D

miniks
13-12-2010, 14:43
59 ncu mesajda bir örnek verdim

onu bile okumamışsın galiba :)

normal dedim ya toplumumuz okumadan yorumlamayı çok sever

Cihan Çizmeci
13-12-2010, 14:47
Sıçtık bir ara bıçak moda olmuştu boğaz kesenler 15 yerinden bıçaklamalar dolmuştu şimdi işin yoksa bide silahla uğraş.

Düzgün bişey yapsalar şaşarım zaten.Neyse sorun yok çatışırız :D

Emir_b16a
13-12-2010, 16:30
adam öldürmek için bu ülkede silah bulmak o kdr zor değilki keza konu av tüfekleri sorun olmaz :)

ruhsat kolaylaşsa ne olur kolaylaşmasa

bnce silah edinicek herkezin ruhsatlı silah alabilicek şansı olması gerekiyo kişisel silahlanmaya karşı değilim sadece ruhsatı verek kurumun iyi tartması gerekiyo sınavda karşıdakini

ehliyet kursları gibi olursa her gün biriyle çatışmak zorunda kalırız :D

ahmet3425
13-12-2010, 16:33
şimdi benim anladıgım kadarıyla bu yasa av tufekleri icin gecerli tabancalar icin değil o halde biz neyi tartısıyoruz :)

bilalMW
13-12-2010, 16:44
Bi P99 almak lazım o zaman yasa değişmeden. :D

imhotep
13-12-2010, 17:12
amac ne merak ettim

teksas gibi olucaz sonra bir kaç masum olucak sonra ıc catısmalar cıkıcak ulke karısıcak. baska ne olabilrki.

ulan ş..sizler bundan daha onemli konular var gidin onlarla ilgilenin silahmıs bilmemneymıs. :ofk: