PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Roll Bar hakkında

ProdriveSTI
27-12-2010, 02:48
Arkadaşlar,
Affınıza sığınarak bu konuda bilgilenmek istiyorum.Bir araca Roll Bar yaptırmanın maliyeti ne kadardır.

ccc_mk1
27-12-2010, 02:50
ben en son 400 tl gibi cüzi bi rakam almıştım

yusuf_sti
27-12-2010, 02:50
konuyu açtığınız iyi oldu bende ne zamandan beri sorcam soramıyodum

ProdriveSTI
27-12-2010, 02:51
ben en son 400 tl gibi cüzi bi rakam almıştım

400 TL ise çok iyi :) bikaç milyar tutar sanıyodum ben :/

ruudvan
27-12-2010, 02:56
sonucta roll bar denilen zımbırtı bi kaç metre profil demir ve kaynaktır.fakat roll cage istiyorsan onu şaseye kaynaklamak gerekir vs vs detay artar masraf artar.

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:01
sonucta roll bar denilen zımbırtı bi kaç metre profil demir ve kaynaktır.fakat roll cage istiyorsan onu şaseye kaynaklamak gerekir vs vs detay artar masraf artar.

aslında roll cage desem daha doğru olurdu. :) bunu TR'de prof. bi şekilde yapan yerler varmı peki.

hddsheriff
27-12-2010, 03:02
ralli garajları yapar daha doğrusu hakkını vererek adam gibi yapan 3-5 yer anca vardır ve 400 liraya yaptıramazsın. Ne amaçla yaptırmak istiyorsun ?

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:04
yaptıracağımdan değil uzun zamandır aklıma takılıyodu kimisi 10 bin TL kimisi 20 bin TL diyerek kafamı karıştırdılar onun için sordum.

hddsheriff
27-12-2010, 03:06
fiyat olarak bilmiyorum ama prof. bişey yapılacaksa planı projesi işçiliği vs. derken kabaca 5 binlik olursun :)

ccc_mk1
27-12-2010, 03:07
sanayi işi sanırım 3 liraya hallolur o iş :D

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:09
ama değer o paraya da :) hiç yoktan ona güvenerek basarsın rahatlıkla

ef186
27-12-2010, 03:10
evet var ralli garajlarini arastirmani ravsiye ederim.

Ayrica bu isin profesyonel sekilde yapilmamasi halinde kazada korumaz hapseder kafes gbi yada kopar biyerine saplanir o nedenle mutlaka dogru malzeme ve proje ile yapilmasi gereken bir istir .

Ayrica maliyetli zahmetli bir istir ...(fiyat olarak 4-5 milyardan baslar diye dusunuyorum kafadan atarak)

Otomobiline 4 kivrilmis boru takmak gibi gorunsede komple aracinin soyulmasi bircok noktasinin guclendirilmesi vs. gereklidir .

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:15
kesinlikle prof. olmalı ne var ne yok söküyolar zaten şase kalıyo bitek sabır gerektiren bi iş.

hddsheriff
27-12-2010, 03:18
ama değer o paraya da :) hiç yoktan ona güvenerek basarsın rahatlıkla

kask takmadan basarsan en ufak bir olayda kafatasında profilin izlerini görebilirsin ;)

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:25
vallaa abi haklısın :/

ef186
27-12-2010, 03:26
kask takmadan basarsan en ufak bir olayda kafatasında profilin izlerini görebilirsin ;)

aynen ole ....

arac icinde 5 nokta kemerle saglam sekilde bagli olmadan kafada kask olmadan oturdugun koltuk tek parca hareketsiz ve bu is icin yapilmis yaris koltugu olmadan (ornegin sparco ) olacaklari dusunmek bile istemiyorum ...

Ha ayrica allah korusun bir yangin aninda otomobilden hizli sekilde cikamayacagindan dolayi yangin tertibatida bence gerekli bir guvenlik onlemidir ...

Sadece goruntu icin ve profesyonel sekilde tasarlanmamis bir sistem caniniza zarar vereceektir korumak yerine ....

hddsheriff
27-12-2010, 03:31
aynen ole ....

arac icinde 5 nokta kemerle saglam sekilde bagli olmadan kafada kask olmadan oturdugun koltuk tek parca hareketsiz ve bu is icin yapilmis yaris koltugu olmadan (ornegin sparco ) olacaklari dusunmek bile istemiyorum ...

Ha ayrica allah korusun bir yangin aninda otomobilden hizli sekilde cikamayacagindan dolayi yangin tertibatida bence gerekli bir guvenlik onlemidir ...

Sadece goruntu icin ve profesyonel sekilde tasarlanmamis bir sistem caniniza zarar vereceektir korumak yerine ....

bunları yaptıktan sonra TÜV arabanı trafiğe uygun bulmayıp 2. yakalanmada trafikten men edileceksin kısmınıda ekledik mi tamamdır :D

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:32
saçmalıktır görüntü için yaptırmak...eğer yapılıyosa zaten prof. bi şekilde yarış için hazırlanmıştır araç tüm güvenlikler sağlanarak...

ef186
27-12-2010, 03:32
bunları yaptıktan sonra TÜV arabanı trafiğe uygun bulmayıp 2. yakalanmada trafikten men edileceksin kısmınıda ekledik mi tamamdır :D

bizde gecegece adamin hevesini kursaginda biraktik gibi geldi :D

Ama gercekler bunlar Allah korusun ...

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:33

:D ruhsata işlemezler mi acaba :D

ef186
27-12-2010, 03:33
:D ruhsata işlemezler mi acaba :D

neyazikki net cevap hayir :D

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:34
vay arkadaş nasıl bi memleket burası :D

ef186
27-12-2010, 03:36
vay arkadaş nasıl bi memleket burası :D

komple kaynakli projeli yapilmis bir otomobille sokakta gezen otomobillerden herhangibirine carptiginda yada yolda yuruyen bir yayaya sonuclari agar olacagi icin bole bir sans yok bildigim kadariyla ...

hddsheriff
27-12-2010, 03:37
bizde gecegece adamin hevesini kursaginda biraktik gibi geldi :D

Ama gercekler bunlar Allah korusun ...

geçekleri bilsin de boşa hayal kurmasın

ProdriveSTI vay arkadaş nasıl bi memleket burası

Türkiye'ye hoşgeldin :D

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:39
yok yahu hayal kurmuyorum öyle bi niyetim yok :D roll bar yaptıracak kadar hızlı bi aracım yok şuanlık malesef :D

hddsheriff
27-12-2010, 03:44
yok yahu hayal kurmuyorum öyle bi niyetim yok :D roll bar yaptıracak kadar hızlı bi aracım yok şuanlık malesef :D

hızlı araban olsa da bir işe yaramadığını anlatmak istedim sadece :)

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:46
est. güzel açıklama yaptınız,gerekli bilgileri aldım ben.teşekkür ederim :)

hddsheriff
27-12-2010, 03:49
est. güzel açıklama yaptınız,gerekli bilgileri aldım ben.teşekkür ederim :)

rica ederim. şen şu videoyu izle tam olarak olayı anlayacaksın :)

YouTube - Vermont SportsCar's Rally Car Build Time Lapse (http://www.youtube.com/watch?v=GKGKh7JCPME)

ruudvan
27-12-2010, 03:54
pimaştan yaparım kafanı çarpsanda acıtmaz.ucuza hallederiz görüntü amaçlı muayene zamanı cıkartırsın :D

ProdriveSTI
27-12-2010, 03:58
:) eyvallah. 1-1,5 ayda düzenli bi çalışmayla iyi bi alet yaratabiliriz tabi maddiyat tavanlarda :))

Tayfun-E30
27-12-2010, 08:21
Bosuna agirlik :)

doush
27-12-2010, 18:02

İşte bu mantıkla yaklaşırsanız o boşuna ağırlıkla çok fazla insan yaşıyor şu anda.. Evet maliyeti fazla, yanında bir çok ekipmana ihtiyaç duyacaksın takla attğında tavan ezilirse kafan ayağının yanına gelince durumu az çok anlarsın. Acı ama gerçek. Çok sinirleniyorum roll cage e gereksiz mantığıyla yaklaşılmasına. TUV izin vermiyor olabilir de FIA zorunlu tutuyor yarışlarda nedense..

hddsheriff
27-12-2010, 18:04

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs261.ash1/18861_220809013380_706428380_3059780_2352248_n.jpg

kickbuttowski
27-12-2010, 18:06
İşte bu mantıkla yaklaşırsanız o boşuna ağırlıkla çok fazla insan yaşıyor şu anda.. Evet maliyeti fazla, yanında bir çok ekipmana ihtiyaç duyacaksın takla attğında tavan ezilirse kafan ayağının yanına gelince durumu az çok anlarsın. Acı ama gerçek. Çok sinirleniyorum roll cage e gereksiz mantığıyla yaklaşılmasına. TUV izin vermiyor olabilir de FIA zorunlu tutuyor yarışlarda nedense..

bu sekilde dusunulmesi normal Tuv izin vermiyor trafikten gecmiyor masrafi cok e tum bunlar bir araya gelince gereksiz oluyor tabi..
ama cabrio bir arabaniz varsa o zaman sart iste

hddsheriff
27-12-2010, 18:13
bu sekilde dusunulmesi normal Tuv izin vermiyor trafikten gecmiyor masrafi cok e tum bunlar bir araya gelince gereksiz oluyor tabi..
ama cabrio bir arabaniz varsa o zaman sart iste

cabrio arabaların çoğunda ya A sütunu güçlendirilmiş olur yada takla anında koruyucu barlar araç içindekilere zararı minimum düzeye indirmek aktif hale gelir.

ağırlığa çok takılma rollgace takılında koltuk taban-tavan döşemeleri vsler sökülüyor yani ağırlık değişmiyor diyebiliriz

Ome_RS
27-12-2010, 18:28
rica ederim. şen şu videoyu izle tam olarak olayı anlayacaksın :)

YouTube - Vermont SportsCar's Rally Car Build Time Lapse (http://www.youtube.com/watch?v=GKGKh7JCPME)

harbi herseyi acıklayan bi video olmus :)

merttepe
27-12-2010, 18:56
ben yaptırıcam, biraz araştırma yapmıştım;
yarım cage'den wrclerin içindeki kadar donanımlı olan cage'e kadar çeşitli tasarımlar var. bunlar fiyata etki ediyor elbette. min 2bin tlden başlıyor.
Yaptırman aracına çok iyi güvenlik ve rijitlik kazandırır, tabi bunla beraber negatif etkilerde başlıyor. günlük kullanımda kasklı ve çok noktalı emniyet kemeri kullanman zor, bu yüzden profillerin üzerine oturan güzel süngerler var bunları kullanabilirsin ancak yinede kendini iyi sabitlemen gerekir. aracının doğal esnemesi gideceği için aracın daha çabuk yıpranmaya girecektir (bazı parçaları). aklıma gelenler şimdilik bunlar.
Ben hazır aracıma göre yapılmış hazır cageleri örnek alarak kendim bir tasarım geliştiricem. sökülebilir olucak, tüvde çıkartıcam.

Tayfun-E30
27-12-2010, 19:05

Arkadaşım ben rally arabasında boşuna ağırlıkmı yazdım? tüv neden izin vermiyor sence? sen takla atıp hayatta kalırken vurduğun ezdiğin insanları öldür diyemi? Ben senin gibilere daha çok sinirleniyorum trafikte fia diye bişey yok.hiçkimsenin trafikte gezen arabası homologe değil? Euro Ncab var cahil cahil yorum yazmayın lütfen çıkışmadan önce biraz araştırın trafikte rally disiplinindeki arabanın işi ne?

resim eklenmiş bide benim babam rally arabasıyla takla atmış vakti zamanında roll cagein bizim aileye katkısı resimlerden alıcağım mesajdan daha büyük...

hddsheriff
27-12-2010, 19:07
Arkadaşım ben rally arabasında boşuna ağırlıkmı yazdım? tüv neden izin vermiyor sence? sen takla atıp hayatta kalırken vurduğun ezdiğin insanları öldür diyemi? Ben senin gibilere daha çok sinirleniyorum trafikte fia diye bişey yok.hiçkimsenin trafikte gezen arabası homologe değil? Euro Ncab var cahil cahil yorum yazmayın lütfen çıkışmadan önce biraz araştırın trafikte rally disiplinindeki arabanın işi ne?

resim eklenmiş bide benim babam rally arabasıyla takla atmış vakti zamanında roll cagein bizim aileye katkısı resimlerden alıcağım mesajdan daha büyük...

bu yazdıklarını en başta yazacaktın "boşuna ağırlık" yazarsan bu cevapları alman normal ! biz istihareye mi yatalım tayfunun bu konuda ne kadar bilgisi var babası takla atıp rollbar sayesinde kurtulmuşmu diye ?

Tayfun-E30
27-12-2010, 19:13
ya iyi hoş hani biz birbirimizi yanlış anladık ki ben 300e sanayide kaynatılır 5000e yapılır diyenlere istinaden yazmıştımki soran arkadaş ralli aracı hazırlamıyo hazırlıyo olsa buraya sormaz.... ben sizin koyyduğunuz resme açıklama yaptım sadece kendi kendine sinirlenen arkadaşa uyuz oldumki hak vericeğini umuyorum adam tüv onaylamıyo ama iyi bişey yazmış...

doush
27-12-2010, 19:14

Tamam da ben de bunları biliyorum sen de biliyorsun.. TUV izin vermiyor tabi ki karşıdaki araçlara daha çok zarar verdiği için.. ben zaten trafikte roll cage kullanın demiyorum ki.. ama sen oraya 2 kelimeyle boş ağırlık yazarsan o tepkiyi gösteririm tabiki de.. Hele de baban yaşamışken bu olayı öyle yazıyorsan sen beni cahilliğimle bırak yaşarım ben böyle de..

Edit: Hala yazdığın kelimelere dikkat etmiyorsun uyuz olmak falan..

Tayfun-E30
27-12-2010, 19:21
yani sen şimdi ciddi ciddi benim rally arabalarından roll cagein sökülmesi gerektiğine inandığıma inandın? bu yüzden açıklama gereğinde bulundun kusura bakma gereçekten çok özür dilerim...

dipnot: eğer birisi rollbar-rollcage adı altında arabasına borular kaynattırmayı düşünürse ben yine boşuna ağırlık derim, rallide güvenlik kadar rijitlikte ön plandadır, trafikte giden arabaya karter muhafazası taktığın zaman bile arabanın hasar alma oranı değişiyor bazı şeyleri düşünmek lazım...

doush
27-12-2010, 19:24
yani sen şimdi ciddi ciddi benim rally arabalarından roll cagein sökülmesi gerektiğine inandığıma inandın? bu yüzden açıklama gereğinde bulundun kusura bakma gereçekten çok özür dilerim...

dipnot: eğer birisi rollbar-rollcage adı altında arabasına borular kaynattırmayı düşünürse ben yine boşuna ağırlık derim, rallide güvenlik kadar rijitlikte ön plandadır, trafikte giden arabaya karter muhafazası taktığın zaman bile arabanın hasar alma oranı değişiyor bazı şeyleri düşünmek lazım...

Evet açıklama yapmazsan inanmayacak bir şey yok "boşuna ağırlık" yazmanda hddsherif de buna katılmış olmalı. Keşke bu dediklerini daha önce yazsaydın..

Tayfun-E30
27-12-2010, 19:34
yok bence hala bu konuda boşuna ağırlık sende bana katılıyorsun bir sıkıntı yok =) üstün çoğunluğunun cadde kullanıcısı olduğu bi forumda rollcage kaça yaptırırım diye soran birine ben her seferinde ısrarla boşuna ağırlık yazarım ki sende hemfikirsin, ayrıca bana olan ilk cevabınmı okursak arkadaşım hiç kusura bakma rally arabalarında neden rollcage olduğunu değil genel olarak rollcagein gerekli bişey olduğunu anlatmıssın bide sinirlenip tüv onaylamıyor diye bozulmussun =) olsun madem elbet biri daha sorar bende yine boş ağırlık yazarım o zaman sen dersinki bizler için çok saçma ama rally arabalarında lazım adamlar takla atıyor yürüyeni bile farklı alttan biz alsak aynı darbeleri uçup konarken kulemiz başımız çıkar bende derimki doush arkadaşım haklı rally arabasında boşuna ağırlık değilki şimdide onu yazıyorum...

dipnot:yaşınız yazmıyor ben arkadaşım falan yazdım büyüğümseniz kusura bakmayın...

doush
27-12-2010, 20:04
yok bence hala bu konuda boşuna ağırlık sende bana katılıyorsun bir sıkıntı yok =) üstün çoğunluğunun cadde kullanıcısı olduğu bi forumda rollcage kaça yaptırırım diye soran birine ben her seferinde ısrarla boşuna ağırlık yazarım ki sende hemfikirsin, ayrıca bana olan ilk cevabınmı okursak arkadaşım hiç kusura bakma rally arabalarında neden rollcage olduğunu değil genel olarak rollcagein gerekli bişey olduğunu anlatmıssın bide sinirlenip tüv onaylamıyor diye bozulmussun =) olsun madem elbet biri daha sorar bende yine boş ağırlık yazarım o zaman sen dersinki bizler için çok saçma ama rally arabalarında lazım adamlar takla atıyor yürüyeni bile farklı alttan biz alsak aynı darbeleri uçup konarken kulemiz başımız çıkar bende derimki doush arkadaşım haklı rally arabasında boşuna ağırlık değilki şimdide onu yazıyorum...

dipnot:yaşınız yazmıyor ben arkadaşım falan yazdım büyüğümseniz kusura bakmayın...

Yaşlarımız yakın sıkıntı yok büyük olsaydım da zaten takıntılarım yoktur :)

Ben de diyorum ki sadece boş ağırlık yazarsanız her seferinde ben böyle tepki gösteririm.. İlla birilerininin karşı çıkıp bu konuşmaların geçmesi mi gerekiyor ? Bilgiye sahipseniz paylaşın.. Ben sokak araçlarında bir yere kadar kullanılmasına karşı değilim.. Burada bir çok insan eski model arabalaara yeni nesil motorlar swaplıyor.. 92 model civic in hangi euro ncap inden bahsedeceğiz ? MK1 golfe VR6 koyunca güvenlik yanında hediye gelmiyor.. Belirli denetimler altında bu araçlara roll cage serbest olabilir ve trafikte de kullanılabilir.. TUV'den rally araçları bile geçemiyor ki ama yurtdışında kullanılabiliyor trafikte bu araçlar nedense.. hoş biz daha motor swap ı yasallaştıramıyorz doğru düzgün... ve evet size rollcage in neden gerekli olduğunu yazdım işte bu yukarıdaki nedenlerden.. İlla tepelerden uçup kaçmaya gerek yok ne işe yaradığını ikimiz de biliyoruz güvenlik dışında.. ama asıl amacı güvenlik.. adı üstünde "rollcage(takla kafesi)".. rijitlik yapısının getirdiği bir şey..

Tayfun-E30
27-12-2010, 21:53
doğuş işte bu noktada yanılıyorsun rollcage hiçbirşekilde trafik kullanımına uygun değil yasal olarak kullanıldığı hiçbir ülkede yok burda bir yanlış bilgin var neden diyecek olursak? trafikteki araçlar kaza yaptığı zaman şoku abosorbe eiyor yani mesela hondaları ele alalım dikkat edersen hepsi şisman burnu kısa araçlar oldu nedeni sokaktaki yaya çarpınca ayak bileğinden kırıp arabanın ustune takla atmasın insan yataga yatar gibi dussun diye... sen eğer rollcageli bi arabayı sürersen trafiğe neğe vurursa doğrar... betona çarpmak için tasarlanmış sistem 150 ile gelen betona çarpar mesela... rijitliğe gelince rijitlik için çok önemli o araçlar çok farklı disiplinlerde zorlanıyor darbe alıyor sadece kaza olarak düşünme. benim çok sağlam dediğim w124 kasa eski mercedes marka arabam şu anki fiat arabamdan malesef daha güvensiz tasarım çok önemli... swap işine gelince proje çizilerek yapılıyor nşa ya göre ama legal veya illegal şekilde ne yapılırsa yapılsın o arabanın güvensiz olduğu gerçeğini değiştirmeyecek.. bu gün tamponların önüne arkasına takılan demirler bile yasak izinverde çok hızlanmış ki genelde projelere bakarsak profesyonelce yapılıyo ama o kadar hızlanmış ama ona göre durmayan arabalar karşı tarafa zarar verebilicek sekilde rollcage sahibi olmasın yani sen onlara lazım demissin ya esas onlarda olmasın kardeşim..

doush
27-12-2010, 22:29
Aynı şeyleri savunuyoroz genel olarak ama trafikte karşı araca verebileceği zararın farkındayım, Honda'nın yayaya çok fazla önem verdiğini testlerde görebilirsiniz zaten.. Sadece bazı araçlarda bazı durumlarda sokakta kullanılabilmesini savunuyorum, 500 hp yapıp hala 10 yıllık frene sahip olanları değil,ya da alt takımı güçlendirmenin yay takmak olduğunu düşünenleri değil.. Eğer ki benim "boşuna ağırlık" yazmanıza tepkimin nedeninin anladıysanız uzatmaya gerek yok daha fazla :)

hddsheriff
27-12-2010, 22:31
siz hala devam mı ediyorsunuz ya :D

doush
27-12-2010, 22:33
Muhabbet sardı ya abi :D

hddsheriff
27-12-2010, 22:33
iyi bir kaynak oluyor devam devam :D

Onuralp
27-12-2010, 22:35
Rollcage direk trafikten men...

Tayfun-E30
27-12-2010, 22:41
abim, kardeşim işin özü ecele çare yok ...

doush
27-12-2010, 22:55
abim, kardeşim işin özü ecele çare yok ...

Kader kısmet :D

kickbuttowski
28-12-2010, 07:53
Rollcage direk trafikten men...

e peki olan arabalar yok mu? nasil geziyorlar onlar trafikte? belli olmayan bir parcada degil ki hemen goze carpar:confused:

mustafa_KYR
28-12-2010, 11:22
trafikten memur arkadaşlarım vardı onlara sordum onlar ruhsata işlenebileceğini söylediler ama belki de bilmeden salladılar mı acaba ?

CKN
28-12-2010, 12:17
benım R11 mde vardı press roll cage. istemıhan acar yaptırmıs.. o arabayla gırdıgım vırajlara hıcbır makınayla gıremedım.. hatta ben satın almadan once o aracla behıc abı besıktas dolmabahcede kaza yapmıstı, gazetelere roll cage nn kurtardıgı adam dıe baslık atılmıstı..
sımdı kı sahıbı TUV den gecmıyor dıye kestırdı :S 100 200 ateslerdım yıne de kesmezdım roll cage yı.
bagdat cd de 5-6 arac gezerken polis baglamıstı.. heryerıne baktılar roll cage yı kusur saymadılar, bıkac kez daha uygulamada trafık kontrollerınden gectım, roll cage sıkıntı yapmadı..
Ülker Cup dan cıkma Palio Kitcar da kullandım onda da sorun olmadı..
ne marka olursa olsun Roll Cage li arac kullanmak cok keyifli..

Onuralp
28-12-2010, 14:56
e peki olan arabalar yok mu? nasil geziyorlar onlar trafikte? belli olmayan bir parcada degil ki hemen goze carpar:confused:

Vallahi Cusco cage'lerle gezen JDM'ci arkadaşlarımız var aramızda. :D Yode değil yani. Ama biraz uyanık polis çevirirse öttürür.

Göki,ZD
30-07-2011, 01:33
Güncel

Boru çapı kaç mm olmalı ? Kullanılan malzemenin kodu vs ?

Sebring
30-07-2011, 01:55
Peugeot 106 Multipoint Roll Cage - Custom Cages Ltd, UK (http://www.customcages.co.uk/Rollcage/LoadRollCage.castle?manufacturer=Peugeot&model=106&type=Multipoint)
106 icin soyle birsey buldum.

Göki,ZD
30-07-2011, 02:03
Peugeot 106 Multipoint Roll Cage - Custom Cages Ltd, UK (http://www.customcages.co.uk/Rollcage/LoadRollCage.castle?manufacturer=Peugeot&model=106&type=Multipoint)
106 icin soyle birsey buldum.

Teşekkürler ama bu benim için oldukça prof.

Ben sorumu yenileyim 4 nokta da boru çapı kaç mm olmalı.
24mm diye geçiyor bazı sitelerde ama oda çok ince geliyor gözüme, 48 mm ideal midir ?

ruudvan
30-07-2011, 02:23
arkadaşın verdıği linkte boru bağlantıları için aksesuarlar var 40mm yazıyor detaylarında 28mm bncede ınce olur.

ProdriveSTI
30-07-2011, 02:29
vay arkadaş eski konuyu görünce bi tuhaf oldum :D:D

Starion
30-07-2011, 02:45
Arkadaşlar cadde otomobiline roll cage koyduktan sonra aracınız büyük ölçüde değer kaybeder. Zira öncelikle roll cage'in ön bağlantı kolları için torpidoyu kesmek gerekir. Kasada bağlantı noktaları vs'leri ile bir çok noktadan aracı delik deşik edersiniz. Polislerin konuya tutumları birazda size bağlıdır. 4 sene caddede ve şehirler arası yollarda roll cage'li araç kullanmış biri olarak diyebilirimki eğer efendi gidip, trafik kurallarına uygun davranırsanız aracınızda çok dikkat çeken ve bas bas bağıran saçma sapan bir egzoza sahip değilse başınız pek belaya girmez. Rollcage'ler iki çeşittir. Kaynaklı ve civatalı olanlar. Civatalı roll cage'leri muayene zamanı geldiğinde araçtan söküp muayeneden geçtikten sonra tekrar takabilirsiniz. Kaynaklı roll cage ler için böyle bir opsiyonunuz olmaz. Bu işin maliyeti yurt dışı bağlantılarınız ya da işi tamamen Türkiye'de yaptıracak olmanıza bağlı olarak 1500 ila 3000 tl arası değişir.(Homologe Cage'ler için konuşuyorum.) Elbette profesyonel anlamda yarışmayı düşünmüyorsanız kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir iştir. Ben bu siteye genel olarak baktığımda içinde roll cage tertibatı bulunan bir aracı caddede hem kendisi hem de başkaları adına güvenli kullanabilecek bir potansiyel pek göremiyorum ne yazık ki. Cage'li araç ile 1 km'lik bir mesafede dahi kemer takmamanız sizin adınıza ölümcül sonuçlara yol açabilir. Hatta sert süspansiyon var ise aracınızda zıplamalarda dahi büyük problemler yaşayabilirsiniz. Öte yandan cage'i çok elzem olmasada yinede yarış koltuğu ve 4 noktalı emniyet kemeri ile kullanmak lazım gelir ki bu kemerleri günlük kullanımda tak çıkar yapmak hiçte olacak iş değildir.

Ha "yok arkadaş, sen beni koltuğu 45 derece yatırıp tek elle otomobil kullananlardan mı sandın, ben motorsporları disiplinini bilen adamım az kaykıl hele gölge etme" diyenlerdenseniz bu en ufak hatada faydadan çok zarar getiren parçayı aşağıdaki dökümana göz atarak homologe olarak yapın bari demekten başka çaremiz kalmıyor.

http://www.tosfed.org.tr/images/dokumanlar/roll_cage_sartnamesi_17302011.pdf

doush
30-07-2011, 02:45
vay arkadaş eski konuyu görünce bi tuhaf oldum :D:D

Ben de :D Ne yazmışım yine dedim kendi kendime :D

Starion
30-07-2011, 03:02
2010 Kurallar Kitabı Standartları da aşağıdadır,

FIA tarafından homologe edilmiş olanlar haricinde ana rollbar için 45 mm, diğer bağlantılar için asgari 38 mm çap olacaktır. Borular soğuk çelik çekme olacaktır. Ön, ana ve yan rollbar ayakları 120 cm2 satıhta, arka rollbar ayakları 60 cm2 olacaklardır. Bu saçlar en az 3 mm kalınlıkta olacak ve önde asgari 3 arkada asgari ikişer cıvata ile tutturulacaklardır. Cıvata kalitesi 8.8, asgari çap 8 mm olacaktır. Somunlar kilitli tip olmalıdırlar. Ön tabloyu bozmamak maksadıyla kavis verilmiş rollbarlar kabul edilemezler. Tek büküm noktasına 30 derecelik açıyla izin verilmiştir.

Göki,ZD
30-07-2011, 03:08
2010 Kurallar Kitabı Standartları da aşağıdadır,

FIA tarafından homologe edilmiş olanlar haricinde ana rollbar için 45 mm, diğer bağlantılar için asgari 38 mm çap olacaktır. Borular soğuk çelik çekme olacaktır. Ön, ana ve yan rollbar ayakları 120 cm2 satıhta, arka rollbar ayakları 60 cm2 olacaklardır. Bu saçlar en az 3 mm kalınlıkta olacak ve önde asgari 3 arkada asgari ikişer cıvata ile tutturulacaklardır. Cıvata kalitesi 8.8, asgari çap 8 mm olacaktır. Somunlar kilitli tip olmalıdırlar. Ön tabloyu bozmamak maksadıyla kavis verilmiş rollbarlar kabul edilemezler. Tek büküm noktasına 30 derecelik açıyla izin verilmiştir.

Teşekkür Ederim :) :icon_tup:

dragstar
30-07-2011, 03:19
http://www.tosfed.org.tr/kitaplar/18_fia_jeki%2007032011.pdf

Starion
30-07-2011, 11:25
Teşekkür Ederim :) :icon_tup:

Kolay gelsin. :)

Onuralp
30-07-2011, 11:49
Trafikte aracını kasksız ve yarış kemersiz kullanamazsın. :)
Çıplak kafayı vurduğunda ne olur sen düşün. K20 org'da da vardı bunun tartışması.

34 evo
30-07-2011, 21:13
Autopower Industries - Roll Cages (http://www.autopowerindustries.com/rollcages.asp)

sorunuzun cevabı olurmu bılmem ama bende arastırdım zamanında ve bu işin detayını peak garage Serdar ustadan detaylı bilgi alabirisiniz...

ef186
30-07-2011, 22:20
Autopower Industries - Roll Cages (http://www.autopowerindustries.com/rollcages.asp)

sorunuzun cevabı olurmu bılmem ama bende arastırdım zamanında ve bu işin detayını peak garage Serdar ustadan detaylı bilgi alabirisiniz...

bizde aşağıdaki linke girip kendinizi tanıtmanızı rica ederiz . :

Üyelerimiz - TechTurkey Forum (http://www.techturkey.com/forum/uyelerimiz/)