PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hakaret Davası Yardımı!!!!

by...mutlu
02-01-2011, 00:28
Merhabalar;
Başıma gelen kötü bir olay sonrasında çalıştığım kurumun önemli yetkililerinden birine ve temsil ettiği şirketine maddi manevi hakaret davası açmak istiyorum.
sorumlusu olduğum depoda yaşanan çok kötü bir hırsızlık olayında tamamen hırsız olarak gözetildiğim ve aynı evi paylaştığım aynı görevdeki arkadaşımla evimin ve arabamın aranması (arayan Kişi polis değil ülke depolar sorumlusu) bunlar olurken ben durumdan bi haber başka bi yerdeydim
söz konu durumdan maddi bir kar elde etme amacım yok ancak şahsıma yapılan bu çirkin davranışın piskoljimi bozduğu ve yapmaktan hoşnut olduğum işimden soğutulup istifa etmek zorunda kaldığım için orda olmayı benim kadar hak etmeyen insanların olmasını sağlayabilirmiyim
bileniniz ilgili olanınız yada avukatlık yapanınız varsa yol göstermenizi rica ediyorum
Peşinen Teşekkürler

pesimist206
02-01-2011, 00:30
cok uzucu onur kırıcı bır hareket kesınlıkle hakkınızı aramalısınız bencede bu saatte olmaz ama yarın avukatımızı arayıp sorabılırım ....

by...mutlu
02-01-2011, 00:35
Teşekkür ederim bende araştırıyorum davanın ve konunun kapsamı nedir tam olarak bilmek istiyorum ziraa arabanımın arandığı yer şirket kamerasından net bir şekilde görünüyor bu gün olay yerine gelen polisede özel olarak sorduğumuzda ulan ben bile giremem demesi elimi dahada kuvvetlendirdi ancak şahsı eve getiren arkadaş cepten çekim yapmakta kararsız kalmasa çok güzel olacaktı...
tekrar teşekkür ederim

imhotep
02-01-2011, 00:37
Avukata danismanda fayda var olay gayri resmi oldugu icin sahitte istenicektir diye dusunuyorum. Gecmis olsun

MiaMi
02-01-2011, 00:39
Eğerki arabana girdiklerinin videosu varsa yakarsın şahit delil video öyle bir kuvvettirki bu örnekte değil ama başka örneklerde masumu suçlu yapar o kadar diyim.

Video kaydı varsa direk mahkeme aç hemde sağlam tazminat iste.

by...mutlu
02-01-2011, 00:43
Hepinize bu saatte ilgi gösterdği için teşekkür ederim kamera kaydı var uzun bir zamanda silinmeyecek o garanti şahit evi benimle paylaşan dier arkadaş birde sorumlusu olduğum 18 kişilik personelim yeterlidir umarım

MiaMi
02-01-2011, 00:48
Hepinize bu saatte ilgi gösterdği için teşekkür ederim kamera kaydı var uzun bir zamanda silinmeyecek o garanti şahit evi benimle paylaşan dier arkadaş birde sorumlusu olduğum 18 kişilik personelim yeterlidir umarım

Evimin altında akrabamın dükkanında 8 ay kaçak ruhsatsız internet cafe işletti kiracısı sonra ruhsat için imza istediler karşı çıktığımızda arbede oldu , akrabalarımda kiracısının yanında yer alınca adam iyice cesaretlendi daha sonra annesi olduğu öğrendiğim kadın bu vurdu bana diyip rapor almış o rapora bakarak mahkeme beni suçlu buldu halbuki elimi kaldırmadım ben adama saldırdım annesinide benim annem dövmüş ama gel gelelim sicilimde darp yazıyor artık. :)

Adalet bu kadar işte elinden geleni yap bu itham çok kötü.

S.Saka
02-01-2011, 00:55
Çok Kötü Bir Durum İnşALLAH Hakkınızı En Doğru Şekilde Arar Onlarada Gereketiği Cezayı Verirsiniz..

by...mutlu
02-01-2011, 00:58
Çok Kötü Bir Durum İnşALLAH Hakkınızı En Doğru Şekilde Arar Onlarada Gereketiği Cezayı Verirsiniz..

Teşekkür ederim kardeşim pazartesi günü ilk işim bu olacak ancak hırsızlık olaynın davasının sonuçlanması beklemelimiyim onu bilmiyorum...

MBuğra
02-01-2011, 01:07
Kişi hürriyeti ve güvenliği, Özel Hayatın Gizliliği ve Konut Dokunulmazlığı Anayasamız tarafında güvence altına alınmıştır. Bunların ihlali suç teşkil eder. Eğer kanıtınız varsa ve sağlamsa dava açabilirsiniz.

Umarım yanlışım yoktur, varsa mazur görün, Hukuk Fak. 1. sınıftayım daha :)

by...mutlu
02-01-2011, 01:10
Kişi hürriyeti ve güvenliği, Özel Hayatın Gizliliği ve Konut Dokunulmazlığı Anayasamız tarafında güvence altına alınmıştır. Bunların ihlali suç teşkil eder. Eğer kanıtınız varsa ve sağlamsa dava açabilirsiniz.

Umarım yanlışım yoktur, varsa mazur görün, Hukuk Fak. 1. sınıftayım daha :)

estafirullah ne yanlışı benim için yol gösterici oluyorsunuz çok teşkkür ederim

SErhat.
02-01-2011, 01:11
Manevî Tazminat davası açabilirsiniz..

Borçlar Kanunu'nda düzenlenen manevi tazminat talebinin gündeme gelebilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır:

1-)Bir kimsenin şahsiyet hakkına hukuka aykırı bir tecavüz yapılmalıdır.

2-)Bir manevi zarar bulunmalıdır.

3-)İlliyet bağı bulunmalıdır.

4-)Davalının sorumlu olmasını gerektiren veya kusursuz sorumluluğunu gerektiren bir hâli bulunmalıdır.

Manevi zarar talep edilirken şahsiyet hakkına hukuka aykırı tecavüzle manevi zarar arasında uygun illiyet bağı bulunmalıdır.

Manevi tazminat davasında taraflar;

Davacı;şahsiyet hakkına hukuka aykırı tecavüzde bulunulan şahıs açabilir.Davalı ise şahsiyet hakkına hukuka aykırı tecavüzde bulunan kısıdır.

Manevi tazminat davasınının konusu mutlaka paradır.Bunun yerine başka bir şeye karar verilmesini hukuk kurallarımız öngörmemiştir.Ancak hakime bu tazminatın ödenmesi yerine diğer bir tazminat suretini ikâme ya da ilave edebilme veya tecavüzü kınayan bir karar vermekle yetinme ve bu kararın basın yolu ile ilanına hükmedebilme yetkisi verilmiştir.

Davacı hukuka aykırı tecavuzü ,manevi zararın varlığını ,tacavüzle zarar arasındaki uygun illiyet bağını,davalının kusurunu veya kusursuz sorumluluğunu gerektirecek bir durumunun varlığını ispat etmekle yükümlüdür.
Mahkeme davacının talebini haklı görürse davalıya davacıya ödenmek üzere bir miktar para ödemeye mahkum eder.

Mağdurun çektiği acı,ekonomik durumu;davalının ekonomik durumu gibi somut olaylar da dikkate alınarak bir karar verilir.Hakim davacının talebinden daha yüksek bir bedele re’sen hükmedemez.

Yani özetle;bu olaydan ötürü bir acı,elem,ızdırap duymanız gerekir bu davayı açabilmeniz için.Karşılığında da bir miktar para talep etmeniz gerekli.Talep miktarınıza göre açacağınız mahkeme Sulh Hukuk ya da Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır.

Geçmiş olsun..

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Dr.Type R
Doğru diyorsun.Bunlar anayasada güvence altına alınmış haklar ve özgürlüklerdendir.Bir evi aramak için hakim/savcı izni gerekir.Bu izni almadan da eve girebilecek tek kişi İcra Müdürü'dür.
Manevi Tazminat'ı 2.sınıfta Borçlar'da daha kapsamlı bir şekilde,İcra müdürü olayını ise 4.sınıfta İcra-İflas'ta daha kapsamlı bir şekilde görürsün..;)

MBuğra
02-01-2011, 01:17
@Dr.Type R
Doğru diyorsun.Bunlar anayasada güvence altına alınmış haklar ve özgürlüklerdendir.Bir evi aramak için hakim/savcı izni gerekir.Bu izni almadan da eve girebilecek tek kişi İcra Müdürü'dür.
Manevi Tazminat'ı 2.sınıfta Borçlar'da daha kapsamlı bir şekilde,İcra müdürü olayını ise 4.sınıfta İcra-İflas'ta daha kapsamlı bir şekilde görürsün..;)

abi icra iflası görmeden bitiremiyor muyuz bu fakülteyi, okul uzamaz inşallah :)

by...mutlu
02-01-2011, 01:19
Hitam ediliğim hırsızlıktan ötürü istifa etmek zorunda kalıyorum ve aynı zamanda personelimn yanında küçükdüşürülüyorum ve bu olaydan maddi bi çıkar düşünmedim olursa ne demeliyim onu da bilmiyorum açıkcası

SErhat.
02-01-2011, 01:20
abi icra iflası görmeden bitiremiyor muyuz bu fakülteyi, okul uzamaz inşallah :)

Uzamaz Allah'ın izniyle.İcra-İflas ise öyle korkulacak bir ders değil.Çok kolay bana göre..Aslında tüm dersler için geçerli bu kuram.Çalışınca zor değil..:)

Neyse konuyu dağıttık epey;konuyu açan arkadaş kusurumuza bakmasın..:)

SErhat.
02-01-2011, 01:23
Hitam ediliğim hırsızlıktan ötürü istifa etmek zorunda kalıyorum ve aynı zamanda personelimn yanında küçükdüşürülüyorum ve bu olaydan maddi bi çıkar düşünmedim olursa ne demeliyim onu da bilmiyorum açıkcası

Tamam.

Tüm bu yazdıklarınız size yukarıda da açıkladığım gibi Manevi Tazminat talep edebilme hakkını verir.

Bu ithamdan ötürü diğer insanların yanında küçük düşürüldüğünüzü ve işinizi dahi kaybetme gibi bir olaydan bahsediyorsunuz.

Bunlar,tazminat talebi için yeterli sebepler.

Maddi bir çıkar ise düşüneceksiniz.Maalesef ağlamayana meme yok bizde.İster 1 TL'lik sembolik dava açın;ister 1.000 TL'lik..Bu sizin o olaydan duyduğunuz acı,elem,ızdırapla alâkalı olan birşey..

by...mutlu
02-01-2011, 01:24
Uzamaz Allah'ın izniyle.İcra-İflas ise öyle korkulacak bir ders değil.Çok kolay bana göre..Aslında tüm dersler için geçerli bu kuram.Çalışınca zor değil..:)

Neyse konuyu dağıttık epey;konuyu açan arkadaş kusurumuza bakmasın..:)

Sorun değil kardeşim :)

bilalMW
02-01-2011, 01:29
Evimin altında akrabamın dükkanında 8 ay kaçak ruhsatsız internet cafe işletti kiracısı sonra ruhsat için imza istediler karşı çıktığımızda arbede oldu , akrabalarımda kiracısının yanında yer alınca adam iyice cesaretlendi daha sonra annesi olduğu öğrendiğim kadın bu vurdu bana diyip rapor almış o rapora bakarak mahkeme beni suçlu buldu halbuki elimi kaldırmadım ben adama saldırdım annesinide benim annem dövmüş ama gel gelelim sicilimde darp yazıyor artık. :)

çok ironik bir durum olmuş üstad seninkide. Allah kimsenin başına vermesin. :(

kv661
02-01-2011, 01:57

o emrindeki 18 personel işler ciddiye bindimi o sayıyı böl 9'a haberin olsun.geçmiş olsun umarım çözüme ulaşırsın

fasterhan
02-01-2011, 02:01

off yaa Allah bizi Allah'sızlardan korusun..... :(